MENÜ

Kadın Erkek Eşitsizliği

Kadın Erkek Eşitsizliği ile ilgili tüm haberleri, son dakika Kadın Erkek Eşitsizliği haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Kadın Erkek Eşitsizliği haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 431 Kadın Erkek Eşitsizliği haberi bulunmuştur.

Kadın Erkek Eşitsizliği Haberleri

Bir yıkım neyi inşa eder

Bir yıkım neyi inşa eder?

Yaz sergilerini öğrencilere ayıran Pera Müzesi, bu kez Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nden 54 genç sanatçıyı konuk ediyor. Dilek Karaaziz Şener’in küratörlüğündeki ‘Sarsılan İmge’ başlıklı sergi, ‘Yeni kuşağın, çağın gerçekliğiyle ilişkili olarak sarstığı imge’ görüşünden yola çıkıyor.

5.07.2018Kitap Sanat
Endüstri 4.0 için düğmeye basıldı

Endüstri 4.0 için düğmeye basıldı

BURSA’da, Nef, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) ve Hürriyet gazetesinin gerçekleştirdiği ‘Bursa Ekonomi Zirvesi: Endüstri 4.0/Otomotiv’ kapsamında düzenlenen ilk panelde dünyanın içinde bulunduğu ekonomik durum, reel ekonomi, sanayinin gelişimi ve kurlardaki değişimlerin yatırımlar üzerindeki etkisi gibi konular masaya yatırıldı.

30.03.2018Ekonomi
8 Mart’ta Hürriyet’ten yeni bir devrim

8 Mart’ta Hürriyet’ten yeni bir devrim

Kadın düşmanı kelimeleri dilimizden kovuyoruz. Evet, günlük hayatımıza girmiş pek çok kadın-erkek eşitsizliği var. Türkçe’ye yerleşmiş kadına karşı ön yargılı sözcükler de... Artık bunlar da değişmeli arkadaşlar! Dil, toplumun iskeleti. Nasıl düşünürsek öyle konuşuyor, nasıl konuşursak öyle düşünüyoruz. 8 Mart’ta Hürriyet’ten yeni bir devrim; Kırmızı Çizgi şahane proje.Fotoğraf ve Video İmzası;Emre Yunusoğlu

7.03.2018Haber
Kalp krizi tedavisinde kadın-erkek eşitsizliği

Kalp krizi tedavisinde 'kadın-erkek eşitsizliği'

İngiliz ve İsveçli bilim insanlarının yaptığı bir araştırmaya göre kalp krizi geçiren kadınlar erkekle aynı tedaviyi görebilseydi, kalp krizinden ölen kadınların sayısı daha az olurdu.

8.01.2018Dünya
Teknolojide topuk sesi az çıkıyor

Teknolojide topuk sesi az çıkıyor

Erkek çalışan sayılarının kadın çalışanlardan çok daha fazla olduğu alanlardan biri de teknoloji. Bunun yanında, teknoloji alanında çalışan kadınların ücretlerinin, aynı işi yapsalar bile erkeklerden daha düşük olduğu görülüyor.

Cinsiyet eşitliği bize pek uymadı

Cinsiyet eşitliği bize pek uymadı

Dünya Ekonomik Forumu’nun 2016 Küresel Cinsiyet Uçurumu raporuna göre, Türkiye cinsiyet eşitliğinde 144 ülke arasında 130’uncu sırada.

27.10.2016Dünya
Ücrette kadın-erkek eşitsizliği kalkacak mı

Ücrette kadın-erkek eşitsizliği kalkacak mı

Almanya’da Aile Bakanlığı’nın kuruluşunun 30’uncu yıldönümü kutlaması renkli görüntülere sahne oldu. Kutlamaya kadın-erkek ücret eşitsizliği damgasını vurdu.

7.07.2016Avrupa
Prof. Sağlamer: Akademik hayatta ve bilimsel araştırmada kadınlara daha fazla fırsat verilmeli

Prof. Sağlamer: Akademik hayatta ve bilimsel araştırmada kadınlara daha fazla fırsat verilmeli

Türkiye’nin önde gelen kadın akademisyenleri AB’nin bilimsel araştırmalarda daha fazla kadın akademisyene yer verilmesi amacıyla yürüttüğü FESTA projesi için İstanbul Teknik Üniversitesi’nde (İTÜ) bir araya geldi. FESTA’nın Proje Yürütücüsü Prof. Dr. Gülsüm Sağlamer, akademik hayatta kadın oranının son 10 yılda azalmaya başladığına dikkat çekerek, “Kadınlar hayatın her alanında erkeklerle eşit rol almalı. Eşitsizlik ortadan kalkmadan kalkınma olmaz” dedi.

19.04.2016Ekonomi
Kadının sorunu hep şiddet

Kadının sorunu hep şiddet

8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle Kadir Has Üniversitesi’nin yaptığı araştırmaya göre Türkiye’de kadının en önemli sorunu 77.8’le şiddet. Katılımcıların hayatından memnuniyet duymalarını sağlayan şeyse yüzde 97.2’yle çocukları.

4.03.2016Gündem
Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Algısı Araştırması: Kadınlar, eşleri yüzünden çalışamıyor

Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Algısı Araştırması: Kadınlar, eşleri yüzünden çalışamıyor

8 Mart Dünya Kadınlar Günü yaklaşırken Türkiye’de kadınların durumu hakkında raporlar da yayınlanmaya başlandı. Kadir Has Üniversitesi’nin yaptığı ‘Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Algısı Araştırması’na göre, Türkiye’de kadının en önemli sorunu hala şiddet. Ayrıca, iş hayatında yer almayan kadınların neredeyse yarısı baba-eş ya da aileleri izin vermediği için çalışamıyor. Katılımcıların yüzde 20’si ise ailelerin onayı ve çocukların rızası ile küçük yaşta evliliği makul bulduklarını belirtti.

4.03.2016Eğitim
Erkek aldatır kadın aldatmaz

Erkek aldatır kadın aldatmaz

Spordaki kadın-erkek eşitsizliği, Kadınlar Dünya Kupası nedeniyle bir kez daha gündeme geldi. Erkek yıldızlar haftalık 300 bin Sterlin’e yakın paralar kazanırken, kadın futbolcular ise yıllık ortalama 25 bin Sterlin civarında ücretle oynuyor.

29.06.2015Futbol
Ailede paranın kontrolü erkekte

Ailede paranın kontrolü erkekte

Kadınlar kaç çocuk istiyor, kürtaja nasıl bakıyor, aile içi demokrasi ve kadına şiddet gibi konularda bir araştırma da Kadir Has Üniversitesi yaptı. Kadir Has Üniversitesi 26 şehirde Türkiye’de Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Algısı Araştırması gerçekleştirdi. 18 yaş üzeri kadın ve erkeklerle yüzyüze görüşülerek yapılan araştırmada, toplumdaki kadın ve erkek rolleri sorgulandı.

10.05.2015Ekonomi
Papa: Ademden bu yana suçu hep kadınlara atıyoruz, biz de Adem gibi kötü bir figür ortaya koyuyoruz

Papa: "Adem'den bu yana suçu hep kadınlara atıyoruz, biz de Adem gibi kötü bir figür ortaya koyuyoruz"

Katoliklerin ruhani lideri Papa Francesco, Hz. Adem'in yasak meyveyi yemesi sonrasında Hz. Havva'yı suçladığını belirterek, kadınları bastırmaya çalışan erkeklerin günümüzde de, Hz. Adem gibi kötü bir figür ortaya koyduğunu savundu.

29.04.2015Dünya
Kadınlar vardır

Kadınlar vardır!

İş dünyası, akademisyen ve sanatçılardan önemli isimleri bir araya getiren Turkcell’in ‘Türkiye’yi büyüten kadınlar’ etkinliğinde kadın girişimciler ve fark yaratan kadınlar deneyimlerini paylaştı. Bu yıl 4’üncüsü düzenlenen etkinliğe iş dünyasından 600’e yakın kadın katıldı.

10.03.2015Ekonomi
İleri demokrasi ülkesi Almanya  Avrupa ikincisi oldu

İleri demokrasi ülkesi Almanya Avrupa ikincisi oldu

İleri demokrasi ülkelerinden Almanya’da kadınlar hala yönetim pozisyonlarına nadiren gelebiliyor, erkeklerden ortalama yüzde 22 daha az kazanıyor. Ancak kadın bir Başbakan, Savunma Bakanı ve Aile Bakanı ile yönetilen Almanya’da sessiz bir kadın devrimi de yaşanıyor. Alman Federal Meclisi, Dünya Kadınlar Günü öncesi büyük şirketlerin yönetim pozisyonlarına yüzde 30 oranında kadın kotasını yasalaştırdı.

7.03.2015Avrupa
Hint tecavüzcü: Akşam sokağa çıkan kız öldürülmeyi hak ediyor

Hint tecavüzcü: Akşam sokağa çıkan kız öldürülmeyi hak ediyor

2012'de Hindistan'da bir kız öğrenci hareket halindeki bir otobüste toplu tecavüze uğradıktan sonra iç organlarındaki korkunç yaralar nedeniyle öldü. Büyük tepki uyandıran olayın faillerinden biri ise, "akşam sokağa çıkan bir kızın öldürülmeyi hak ettiğini" söylüyor. Leslie Udwin iki yıl boyunca çektiği bir film için tecavüzcülerle görüştü.

3.03.2015Dünya
30 yıldır ilk kez bütçe değiştirdik

30 yıldır ilk kez bütçe değiştirdik

İnci Holding, Türkiye’nin en büyük ilk 500 şirketi arasında İzmir’i temsilen yer alan birkaç gruptan biri. Beş kız kardeş dönüşümlü olarak yönetim kurulu başkanlığı yaptığı grupta sıra Perihan İnci’deydi.

1.03.2015Ekonomi
CHPden  Mor Bayrak projesi

CHP'den 'Mor Bayrak' projesi

CHP Genel Başkan Yardımcıları Veli Ağbaba, Sezgin Tanrıkulu, Parti Meclisi Üyesi ve Manisa Milletvekili Özgür Özel, Erzincan Milletvekili Muharrem Işık ve Yerel Yönetimler Genel Başkan Yardımcısı Yardımcısı Ayça Akpek, CHP'li belediyelerde başlatılacak toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanmasına yönelik 'Mor Bayrak Projesi' hakkında TBMM'de basın toplantısı düzenledi.

12.02.2015Gündem
Toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin çözümü eğitimde

Toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin çözümü eğitimde

Başımızı derde sokan şeyler bilmediklerimiz değil, bildiğimiz halde umursamadıklarımız... Eğitim programları teorisyeni Prof. Dr. Michael Apple’ın ifade ettiği gibi “demokratik yönetimler gibi, demokratik okullar da tesadüfen gerçekleşmiyor”.

22.12.2014Eğitim
Meclis, kadına şiddeti araştıracak

Meclis, kadına şiddeti araştıracak

TBMM Genel Kurulu'nda, kadına yönelik şiddet konusunda Araştırma Komisyonu kurulması bütün partilerin oylarıyla kabul edildi.

25.11.2014Gündem
İyi bir fikir, inanç ve tutku

İyi bir fikir, inanç ve tutku

Türkiye’de kadınlarda girişimcilik oranı yüzde 7 civarında seyrediyor. Kadınların önündeki en büyük engel kültürden kaynaklı kadın-erkek eşitsizliği. Fakat Türkiye’de başarılı işlere imza atmış pek çok kadın girişimci de var. Hepsinin ortak görüşü şu: Eğer çok isterseniz ve işinize tutkuyla bağlanırsanız aşamayacağınız güçlük yoktur.

Daha çok kadın daha iyi bir dünya

Daha çok kadın daha iyi bir dünya

Saygın düşünce kuruluşu Chatham House’un ev sahipliği ve Doğan TV Holding işbirliğiyle Londra’da, “Ortadoğu’da Kadın ve Güç” konulu konferans düzenlendi. Açılış konuşmasını yapan Arzuhan Doğan Yalçındağ, iş dünyası ve eğitim gibi kritik alanlara kadınlar artık daha fazla katılımda bulunsa da, başta kadın-erkek eşitsizliği birçok sorunun halen çözüm beklediğine dikkat çekti.

1.05.2013Gündem
Yaşasın kadınlar, yaşasın kötülük

Yaşasın kadınlar, yaşasın kötülük

TBMM Genel Kurulu’nda süren bütçe görüşmelerinde önceki gece Başkanlık Divanı kadınlardan oluştu.

15.12.2012Gündem
Türkiye bölgenin güven adası oldu

Türkiye bölgenin güven adası oldu

Üç yıldır Davos’taki Dünya Ekonomik Forumu toplantılarına katılmayan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’de ilk kez düzenlenen forumda konuştu.

5.06.2012Ekonomi
İskandinav ülkeleri kadın erkek eşitliğinde ilk sırada

İskandinav ülkeleri kadın erkek eşitliğinde ilk sırada

Küresel cinsiyet eşitsizliği endeksinde İskandinav ülkeleri, siyaset, eğitim, istihdam ve sağlık alanlarında kadın ve erkek eşitliğinin en çok sağlandığı ülke olurken, Türkiye de 126. sıradan 122. sıraya yükseldi.

2.11.2011Gündem

Yazar Sonuçları

Burcu Esmersoy kalbini açtı: Hayatımda ilk defa bir adamın çocuğunu doğurmak istiyorum

Haftanın magazin gündeminde Burcu Esmersoy vardı. Sevgilisinin eski sevgilisine selam vermesi, YouTube kanalında yayımladığı bir videoda “İlk buluşmada hesabı erkek öder” demesi... Oysa onun gündeminde bambaşka bir konu var: 14 Mayıs’ta evleniyor! Ayşe Arman hepsini sordu, Cem Talu da onu Marilyn Monroe olarak fotoğrafladı.

14.04.2018

Kadına yönelik erkek şiddeti açısından felaket bir yıl geçirdik!

Bir yıl daha bitiyor! Meşhur Merriam-Webster sözlüğü, yılın kelimesi olarak ‘feminizm’i seçti. Kelime, 2016’ya kıyasla yüzde 70 daha fazla aranmış. Biz de yıl biterken, Türkiye’ye feminizm gözlüğünden bir bakalım dedik. Lafa gelince herkes isyanlarda ama gerçek hayatta değişen hiçbir şey yok! 52 bin 826 kadın, şiddet gördüğü için koruma altına alındı. Her gün 350 kadın, şiddet gördüğü için kolluk kuvvetlerine başvuruyor. Ama her yıl, her ay, her gün kadına yönelik erkek şiddeti artıyor. Konusuna çok hâkim iki hukukçunun kapısını çaldım, buyurun buradan okuyun…

23.12.2017

Kıyafetime karışma!

BU cumartesi kadınlar yine bir araya geliyor. Saat 19.00’da da Kadıköy Süreyya Operası’nın önünde...

26.07.2017

‘Kocam kızar’ pozu

KATAR krizinin belki de tek iyi tarafı, hakkında çok az şey bildiğimiz bir ülke ile ilgili bilgilerimizin zenginleşmesi oldu.

13.06.2017

Kadından bal gibi tüpçü olur

BENZER bir başlığı “Kadından Mühendis bal gibi olur” diye yaklaşık bir yıl önce atmışım.

29.05.2017

Cinsiyet gelişme endeksinde fena çakıldık

BİRLEŞMİŞ Milletler Kalkınma Programı’nın (UNDP) her yıl açıkladığı “İnsani Gelişme” raporlarını eskiden beri önemsiyorum. Çünkü bu raporlar, ekonomik gelişmeyle birlikte eğitim, sağlık gibi alanları da denkleme katarak, bize toplumsal gelişmenin insani yönünü bütün boyutlarıyla anlatıyor.

24.03.2017

Kadın-erkek eşitliği odur ki...

ŞORT giydiği için otobüste Ayşegül Terzi’yi tekmeleyen Abdullah Çakıroğlu ilk celsede tahliye edildi.

26.10.2016

Sen yarım kadınsın!

BEN artık şaşırmaktan sıkıldım.

6.06.2016

Kadın olmak zor mu?

Bu soruyu sorduğunuzda, pek çok erkekten alacağınız yanıt farklı olabilir.

9.11.2015

Günde 1 milyon dolar harcasa servetini 220 yılda tüketir

“Zengin-yoksul eşitsizliği” bizim olduğu kadar dünyanın da en önemli meselesi.

30.10.2014

Fatma Şahin, Gaziantep’teki kadın-erkek eşitsizliğine çare

TEPAV (Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı) 81 ilin “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği” karnesini hazırlamış.

3.02.2014

Her yer SE, Her yer Gezi

FAZIL Say’ın piyanosu eşliğinde gösterilen filmde polis copları, TOMA’lar, biber gazı, yerlerde sürüklenen, tekmelenen insanlar, dumana boğulmuş kentte tam bir yaşam savaşı.

11.11.2013

Şahin-Sabancı-Şahenk sayesinde Türkiye en çalışkan

DÜNYA Ekonomik Forumu’nun gündeminde bu yıl “kadın” diğer yıllara oranla çok daha fazla konuşuluyor.

26.01.2013

Danone kadın oranını arttırmak için Türkiye örneğine bakıyor

OECD’nin hafta başında yayınladığı önemli bir raporu var.

20.12.2012