MENÜ

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu ile ilgili tüm haberleri, son dakika Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 543 Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu haberi bulunmuştur.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Haberleri

Toplumsal ruh halimiz; Güvensiz,  tepkili, içedönük

Toplumsal ruh halimiz; Güvensiz, tepkili, içedönük

Oran da büyük, tehlike de... Araştırma şirketi Konda’nın çalışması, şiddetin köklerine indi. En çarpıcı sonuç: Toplumun yüzde 91’i insanların birbirine daha az güvendiğini düşünüyor!

26.05.2019Hürriyet Pazar
Müebbet ısrarı

Müebbet ısrarı

Yargıtay 1’inci Ceza Dairesi, kendisine tecavüz ettiğini öne sürdüğü Nurettin Gider’i av tüfeği ile öldürdükten sonra başını keserek köy meydanına atan Nevin Yıldırım’a verilen müebbet hapis cezasını onadı. Karar, sosyal medyada da büyük yankı uyandırdı. Kadın dernekleri indirim uygulanmamasına tepki gösterdi.

24.05.2019Gündem
Kadın yazar ve çizerler Rağmende bir araya geldi

Kadın yazar ve çizerler 'Rağmen'de bir araya geldi

Kadın yazar ve çizerlerin bir araya geldiği Rağmen kitap dizisinin “İlkler” sayısı Karakarga Yayınları’ndan çıktı.

4.04.2019Kitap Sanat
Sıladan mahkeme sonrası ilk açıklama: Bu durumu yadırgadım

Sıla'dan mahkeme sonrası ilk açıklama: Bu durumu yadırgadım!

Şarkıcı Sıla Gençoğlu'na karşı "hakaret, tehdit ve kasten yaralama" suçlarını işlediği iddiasıyla yargılanan sanık Ahmet Kural, ilk duruşmada yaptığı savunmada, "Evde 3-5 saat daha içtikten sonra içimde olan şüpheden dolayı aynı soruyu (aldatma) sormakta ısrar ettim. Bana, 'evet senin canını yakmak istedim' diyerek o kişiyle birlikte olduğunu söyledi. O anda hayal kırıklığına uğradım ve derhal evden gitmesini istedim. Elimden tuttu, bileklerimi kavradı. Bileklerimi kurtarmak için kendimi çektim. Suçlamaları kabul etmiyorum." dedi. Sıla Gençoğlu ise, 'Seni gebertirim, öldürürüm' diyerek kül tablasını kaldırdı. 4-5 kere söyledi bunu. Ardından mutfaktan salona savrulduk, kafamı duvarlara vurdu ' ifadelerini kullandı. Tarafları dinleyen mahkeme heyeti duruşmanın 22 Nisan'a ertelenmesine karar verdi.

7.03.2019Magazin
Şule, Aysun, Esma, Hatice, Esin... Hep aynı senaryo

Şule, Aysun, Esma, Hatice, Esin... Hep aynı senaryo

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun raporuna göre Türkiye’de ocak ayında 43 kadın öldürüldü... Bu kadınların 7’si gölde, derede veya ormanlık alanda toprağa gömülü bulundu. Vahşet inanılmazdı, bazılarından geriye parçaları kalmıştı. Bazıları ‘intihar görünümlü’ydü, ‘şüpheli’ olarak kaydedildi. Kadın hakları savunucuları ve hukukçular, “Etkin bir soruşturma, şüpheli ölümlerin cinayet olduğunu ortaya çıkarıyor. Bu dosyaların kapatılması ise örtülü kadın cinayetlerinin artması anlamına geliyor” diyor.

24.02.2019Gündem
Öldürülen genç kadının son sözleri yürekleri yaktı

Öldürülen genç kadının son sözleri yürekleri yaktı

KONYA'da eşi Hanife Babayiğit'i (24) tüfekle vurarak öldürdüğü suçlamasıyla tutuklanan Mesut Babayiğit'in (36) 'eşi kasten öldürme' suçundan yargılanmasına başlandı. Aralarındaki tartışma sonucu intihara kalkıştığını ve bu sırada eşini yanlışlıkla vurduğunu ileri süren Babayiğit, savunmasında, ''Kendimi öldüreyim de sen de kurtul, dedim. 'Bana yapma' diyerek tüfeğe uzandığı sırada silah ateş aldı. Eşimi hastaneye götürürken bana, 'Kazayla oldu deriz, korkma bir şey olmaz' dedi. Olay zamanı 1 yaşında olan kızımızı alıp gelmemi söyledi'' dedi.

21.02.2019Gündem
Kız arkadaşını kılıçla öldürmüştü Davada yeni gelişme...

Kız arkadaşını kılıçla öldürmüştü! Davada yeni gelişme...

İzmir'in Bornova ilçesinde üniversite öğrencisi kız arkadaşı Zülal Tütüncü'yü (21) kılıçla öldüren Günhan Öztürk'ün (26) 'kasten öldürme' suçundan ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası istemiyle yargılandığı davaya devam edildi. İstanbul Adli Tıp Kurumu Gözlem İhtisas Dairesi, sanığın cezai ehliyetinin tam olduğu yönünde karar verirken, duruşma dosyadaki eksikliklerin tamamlanması için ertelendi.

19.02.2019Gündem
Aleyna’nın ölümü ile ilgili beklenen rapor çıktı ‘Silahın arızası yok…’

Aleyna’nın ölümü ile ilgili beklenen rapor çıktı! ‘Silahın arızası yok…’

17 yaşındaki Aleyna Can'ın ‘Günlük kiralık dairede öldürülmesi davasında bilirkişi raporu dosyaya girdi. Raporda, ‘Silahın arızası yok’ denildi.

29.01.2019Gündem
‘Tutuk silah’tan serbest

‘Tutuk silah’tan serbest

Belediye işçisi Murat Girişken, kendisinden boşanmak isteyen eşi Emine Girişken’i ayağından vurarak yaraladı. Eşinin anne ve babasının ise başına silah dayadı. İddiaya göre silah tutukluk yaptı. Girişken, adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı.

18.01.2019Gündem
‘Kadının o saatte ne işi var’ savunması tarih oldu

‘Kadının o saatte ne işi var’ savunması tarih oldu

Yargıtay 14’üncü Ceza Dairesi, halk otobüsüne 23.00’te binen kadına tecavüz edip çıplak fotoğraflarıyla tehdit eden şoför İbrahim Tuncay’a verilen 34 yıl 8 aylık indirimsiz cezayı onadı.

14.12.2018Gündem
‘Asıl terör kadınların boşanırken öldürülmesi’

‘Asıl terör kadınların boşanırken öldürülmesi’

İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu (TİHEK) Başkanı Süleyman Arslan’ın “Yılda 130 bin boşanma yaşanıyor. Bu terördür” sözlerine kadın örgütleri tepki gösterdi.

6.12.2018Gündem
Beşiktaş, öldürülen 363 kadını unutmadı

Beşiktaş, öldürülen 363 kadını unutmadı

Beltaş Beşiktaş Belediyesi A.Ş. dikkat çekici bir toplumsal farkındalık projesine imza attı. Kadın cinayetlerine ve şiddete karşı dikkat çekerek yeni cinayetlerin önüne geçmek için #363Kadın adlı farkındalık projesi gerçekleştirdi.

25.11.2018Gündem
6284 kadınların koruma kalkanı

6284 kadınların koruma kalkanı

- Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın 2015 verilerine göre kadınların şiddetin herhangi birine (fiziksel, ekonomik, cinsel) maruz bırakılma oranı yüzde 30-40 aralığında. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun her ay basına yansıyan haberlerden derlediği rapora göre sadece ekim ayında 34 kadın, erkekler tarafından öldürüldü...

25.11.2018Gündem
Ecem davasında flaş gelişme Tanıklık yapmadı

Ecem davasında flaş gelişme! Tanıklık yapmadı

KOCAELİ’nin Gölcük ilçesinde, sevgilisinin kızı Ecem Balcı’yı (17) öldürüp, cesedini ormanlık alana gömdüğü suçlamasıyla tutuklu yargılanan Süleyman Kara’nın (45) mahkeme tarafından çağrılan eşi, tanıklık yapmadı.

21.11.2018Gündem
Müebbete onama

Müebbete onama

Yargıtay 1’inci Ceza Dairesi, fotoğraf çekmek için geldiği İstanbul surlarında cesedi bulunan ABD’li Sarai Sierra’nın öldürülmesine ilişkin davayı inceledi. ‘Laz Ziya’ olarak bilinen sanık Ziya Tasalı’ya ‘nitelikli kasten öldürmek’ten verilen ömür boyu hapis cezası onandı. ‘Nitelikli cinsel saldırı’ ve ‘hırsızlık’tan kurulan hüküm bozuldu.

17.11.2018Gündem
Kadınların isyanı: Annemin çenesini yerden topladım

Kadınların isyanı: Annemin çenesini yerden topladım

KADIN Cinayetlerini Durduracağız Platformu, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma günü öncesinde öldürülen kadınların aileleri ve şiddete uğrayan kadınların katılımıyla bir toplantı düzenledi.

17.11.2018Gündem
Katilden şoke eden ifadeler: Gözlerimi kapatıp...

Katilden şoke eden ifadeler: Gözlerimi kapatıp...

Küçükçekmece’de 6 ay önce barışma teklifini reddettiği eski sevgilisi Seher Çetintaş'ı tabanca ile vurarak öldürdüğü gerekçesiyle yargılanan Ahmet Kalender duruşmada silahı kurusıkı zannettiğini söyledi. Kalender ifadesinde, "Gözlerimi kapatıp 3-4 el ateş ettim. Silahı kurusıkı sanıyordum. Öldürücü olduğunu bilmiyordum. Gözlerimi açtığımda Seher hanım yerde yatıyordu. Küfür eden adam da kaçmıştı” dedi.

6.11.2018Gündem
Poşet cinayetinde tartışma yaratan karar

Poşet cinayetinde tartışma yaratan karar

İZMİR'in Çiğli ilçesinde, cesedi naylon poşete sarılı bulunan Funda Gülmez'i (25) bıçaklayarak öldürmekle suçlanan erkek arkadaşı tutuklu sanık Ümit Şentürk'e (24) verilen 25 yıl hapis cezası, İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 4'üncü Ceza Dairesi tarafından onandı. Avukat İpek Kul, "40 bıçak darbesiyle öldürüldükten sonra, cesedi poşete konularak çöpe atılmak istenen maktulu öldüren kişinin, yalnızca mahkeme huzurunda pişmanım diyerek, kravat taktığı ve maktulun annesinden özür dilediği için mi iyi hal indirimi aldı" sözleriyle karara tepki gösterdi.

26.10.2018Gündem
Raporlara rağmen sanıklar serbest

Raporlara rağmen sanıklar serbest

Esenyurt’ta üniversite öğrencisi Tuğçe K. 31 Ağustos 2017 akşamı eski erkek arkadaşı Burak C. ile bir bara gitti.

9.10.2018Gündem
Esenyurtta kâbus anları: Buradan çıkış yok deyip tecavüz ettiler

Esenyurt'ta kâbus anları: 'Buradan çıkış yok' deyip tecavüz ettiler

İstanbul Esenyurt'ta üniversite öğrencisi T.K.'nın (22) içkisine uyuşturucu madde katıp tecavüz ettiği iddia edilen 3 tutuksuz sanığın yargılandığı davada şoke eden ifadeler verildi. Mağdur T.K. sanıkların çantası ve cüzdanını aldığı için onlarla birlikte eve gitmek zorunda kaldığını, önce B.C.'nin (33) 'buradan çıkış yok' diyerek kendisine tecavüz ettiğini ardından odaya gelen A.D. (30) ve M.D. (27) tarafından cinsel istismara uğradığını anlattı. Sanıklar ise verdikleri ifadelerde cinsel ilişkiye girdiklerini, ancak zorla olmadığını savundu.

9.10.2018Gündem
Sorguda itiraf, duruşmada inkar etti

Sorguda itiraf, duruşmada inkar etti

KOCAELİ'nin Gölcük ilçesinde, Ecem Balcı'yı (17) öldürdüğü iddiasıyla ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası istemiyle yargılanan Süleyman Kara (45), ilk kez hakim karşısına çıktı. İlk sorgusunda Ecem'i öldürdüğünü itiraf eden sanık, duruşmada suçlamaları kabul etmedi.

19.09.2018Gündem
Deryalar kurtulsun diye sığınma evleri bütçe bekliyor

'Derya'lar kurtulsun diye sığınma evleri bütçe bekliyor

Hopa’daki sığınma evinde annesiyle kalan 4 yaşındaki Derya D.’nin ölümüyle sığınma evleri yeniden gündeme geldi. Türkiye’de 137 sığınma evi bulunuyor. Mor Çatı’dan Aslı Elif Sakallı, “Sadece sığınma evi yapmak yetmez. Bütçe ayrılmayınca mevcut yerlerdeki çalışmalar niteliksiz olabiliyor” diyor.

5.09.2018Gündem
Haziranda 39 kadın katledildi

Haziranda 39 kadın katledildi

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun açıkladığı verilere göre, Haziran ayında 39 kadın cinayeti işlendi, 24 çocuk istismara, 22 kadın da cinsel saldırıya uğradı.

5.07.2018Gündem
Safiyenin ailesi, cinayet sanığından şikayetçi olmadı

Safiye'nin ailesi, cinayet sanığından şikayetçi olmadı

İZMİR'in Karabağlar ilçesinde, eşini terk eden Safiye Karakaş'ın (28), eşinin yeğeni Abdullah Karakaş (29) tarafından sokak ortasında tabancayla vurularak öldürülmesiyle ilgili davanın duruşmasına devam edildi. Duruşmada, öldürülen kadının yakınları, sanıktan şikayetçi olmadıklarını söyledi.

19.06.2018Gündem
Eşini, oğlunu bıçakladı, tanık ifadesine rağmen serbest

Eşini, oğlunu bıçakladı, tanık ifadesine rağmen serbest

BOŞANMA aşamasında olduğu eşi Azize Y. (35) ve oğlu Bartu Y.’yi (15) bıçaklayarak yaralayan Reşat Y., kasten yaralama suçundan 9, tehdit suçundan 4 yıla kadar hapisle yargılandığı davanın ikinci duruşmasında da tutuklanmadı.

10.06.2018Gündem
Mayıs ayı utanç raporu

Mayıs ayı utanç raporu

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Mayıs ayında 37 kadının erkek şiddetiyle öldürüldüğünü, 17 kadının cinsel saldırıya maruz kaldığını ve en az 23 çocuğun da cinsel istismara uğradığını açıkladı. En çok kadın cinayetlerinin işlendiği iller Bursa, Edirne ve İstanbul oldu. Platformun verilerine göre, geçtiğimiz yıl Mayıs ayında 39 kadın hayatını kaybetmişti.

5.06.2018Gündem
Bakırköy Adliyesinde ortalık karıştı Yaralılar var...

Bakırköy Adliyesi'nde ortalık karıştı! Yaralılar var...

Esenyurt’ta yaklaşık 1,5 yıl önce eşi Netice Taşdelen’i (31) 28 yerinden bıçakladıktan sonra beşinci kattaki evinin balkonundan atıp ölümüne intihar süsü verdiği iddiasıyla yargılanan Abdulhakim Taşdelen ‘eşi kasten öldürmek’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Ailesiyle aynı apartmanda oturan Abdulhakim Taşdelen’in 5 kardeşi ise ‘Suç delillerini yok etme, gizleme veya değiştirmek’ ile ‘kasten öldürme suçuna katılmak’tan beraat etti. Duruşma salonu önünde Netice Taşdelen’in ailesi ve akrabaları ile Taşdelen ailesi yakınları arasında gerginlik çıktı. Adliye dışına taşan kavga sırasında beraat eden iki tutuksuz sanık ve 1 yakınları bıçakla yaralandı.

16.05.2018Gündem

Yazar Sonuçları

Kaynak ustası Aysun Öztürk’e Japonya’dan ödül geldi

GEÇEN yazıda hatırlayacaksınız, TSKB Genel Müdürü Suat İnce büyük bir kıvançla bankada çalışanlar arasında kadın oranının yüzde 55 olduğunu söylemişti.

13.03.2019

Bir erkek olarak utanıyorum

GERÇEKTEN de öyle; utanıyorum.

3.01.2019

Kadın Hakları, İnsan Haklarıdır

BİRLEŞMİŞ Milletler Kadın (UN Women), geçtiğimiz Pazar günü İstanbul dahil dünyanın çeşitli noktalarında kadınların sokaklara çıkarak kutladıkları “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Günü” nü tek bir günle sınırlamadı.

28.11.2018

İçim yanıyor

MAVİ gözlü melek Leyla, 4 yaşındaydı; kaçırdılar, açlıktan öldü, cansız bedenini dereye attılar.

6.07.2018