MENÜ

Jilber Barutçiyan

Jilber Barutçiyan ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Jilber Barutçiyan haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 35 Jilber Barutçiyan haberi bulunmuştur.

Jilber Barutçiyan Haberleri

Bu fırsatları kaçırmayın

Bu fırsatları kaçırmayın

Editörlerimiz sizler için kaçırılmaması gereken etkinlik ve seyahat fırsatlarını derledi. İşte detaylar...

24.03.2019Seyahat
Çıntar nasıl pişirilir

Çıntar nasıl pişirilir?

Sonbahar gelip de yağmurlar bastırınca doğanın bize bahşettiği en güzel şeylerden biri de lezzetli yabani mantarlar oluyor. Bilinçsiz kişiler tarafından kesinlikle toplanıp tüketilmemesi gereken bu mantarlar, doğru şekilde pişirildiğinde enfes yemeklere dönüşebilir. En nefis mantarların başında da melki ya da Kanlıca mantarı olarak da bilinen çıntar gelir. Peki çıntar nasıl pişirilir? İşte cevabı...

Mantar uzmanı Jilber Barutçiyandan köygöçüren uyarısı

Mantar uzmanı Jilber Barutçiyan'dan köygöçüren uyarısı

Mikolog Jilber Barutçiyan, AA ekibiyle gittiği Polenezköy'deki ormanlık alanda, yenilebilen türlerle benzerliğinden dolayı karıştırılan zehirli ve öldürücü köygöçüren mantarı konusunda uyarılarda bulundu. Barutçiyan: "Dünyada ve Türkiye genelinde mantar zehirlenmesinden olan ölümlerin yüzde 90-95 kadarından köygöçüren sorumlu. Bu mantarı tanımayan hiç kimse ormana mantar toplamaya çıkmasın" dedi.

Mantarın tam mevsimi: Servetin üstünde oturuyoruz

Mantarın tam mevsimi: Servetin üstünde oturuyoruz

Türkiye, mantar çeşitliliği açısından dünyanın en zengin ülkelerinden. Biz de bu çeşitliliği keşfetmek için mantar uzmanı Jilber Barutçiyan ve aşçı İdil Tatari ile birlikte Belgrad Ormanı’ndayız. Sebeb-i ziyaretimiz; tam mevsimi olduğundan mantar toplamak. Jilber bulacak, İdil pişirecek, sonra da afiyetle yiyeceğiz. Kulağa hoş gelse de konu mantar olunca işler o kadar da basit olmuyormuş işte.

22.10.2016Hürriyet Pazar
Mantar uzmanından genç aşçılara ders

Mantar uzmanından genç aşçılara ders

Türkiye’deki tek mikolog (mantar uzmanı) Jilber Barutçiyan, Türkiye’de yaklaşık 15 bin tür mantar olduğunu belirterek, 3 bin Euro’luk en değerli mantar türlerine bile önem verilmediğini söyledi.

17.10.2015Ege
Sonbaharda mutfak başkadır

Sonbaharda mutfak başkadır!

Balık mevsimi açıldı. Balkabağı, nar, kestane, ayva ve çeşit çeşit mantarlar tezgâha düştü. Şefler bu sonbahar yine aşka geldi, bize yine ziyafet yolları gözüktü.

Düştüm orman yoluna Sezar çıktı karşıma

Düştüm orman yoluna Sezar çıktı karşıma

Bu mevsimde, pazar sabahları saat 06.30’da ne yaparsınız? Derin uyku, tatlı rüyalar, zihinde dolaşan nefis brunch sofrası görüntüleri?

15.11.2013Kelebek
Ağva’da zaman dönüşleri

Ağva’da zaman dönüşleri

Şile’nin doğusundaki bu küçük Karadeniz sahil kasabasını keşfe çıktığımda karşılaştığım her görüntü, dinlediğim her öykü bana Ağva’nın yalnızca yazının değil, her ayının apayrı bir duygu içerdiğini düşündürdü. Eylülden sonra, her ay birkaç günümü Ağva’da geçirmeye karar verdim.

8.09.2013Seyahat
Orada bir orman var yakında

Orada bir orman var yakında

Hafta sonu ne yapacaksınız? Bugün ve yarın İstanbul’da 30 bin kişi Belgrad Ormanı’na gidecek. Kimi pikniğe, kimi koşuya, kimi mantar toplamaya... Hangisini tercih ederseniz edin, aile boyu oksijen terapisine ne derseniz?

12.07.2013Seyahat
Mantarı günlük tüketin

'Mantarı günlük tüketin'

Mantar uzmanı Mikolog Jilber Barutçiyan, mantarın, balıkta olduğu gibi alındığı gün tüketilmesi gerektiğini söyledi ve "Derin dondurucuda dondurmayın" uyarısında bulundu.

Bir anda tehlike yaratabilir

Bir anda tehlike yaratabilir

Doğal ortamda yetişen mantar uzmanı Mikolog Jilber Barutçiyan, dünyanın en lezzetli ve pahalı mantarının bile bozulduğu andan itibaren insan için tehlike oluşturduğunu belirterek, o nedenle balıklarda olduğu gibi mantarın da alınan gün pişirilmesinin adet haline getirilmesi gerektiğini söyledi.

12.03.2013Sağlık
Yağmurda coşan ölüm trompetleri

Yağmurda coşan ölüm trompetleri

İstanbul’un yanı başındaki Belgrad Ormanı’na piknik, spor için gidebilirsiniz. Bense yabani mantar toplamak için pazar sabahı gün doğarken sıcak yataktan kalkıp ormana koştum.

16.12.2012Seyahat
Somon renkli mantarın peşinde Küre Dağları

Somon renkli mantarın peşinde Küre Dağları

Türkiye’nin yabani mantar deposu, Kastamonu’nün Küre Dağları üst üste kurak geçen iki sonbahardan sonra bu yıl kısmen verimli bir sezon yaşıyor.

30.09.2012Kelebek

Mutluluk veren kitaplar

Anadolu’da çeşitliliğimizden ödün verdiğimiz, aynılaştığımız, şehirlileştiğimiz dönemler yaşıyoruz.

16.08.2012Seyahat
Marmara ormanlarında yabani mantar peşinde

Marmara ormanlarında yabani mantar peşinde

Marmara Bölgesi’nde ekim ortasında başlayan yağmur, ardından gelen ılık hava dalgası ormanlardaki yabani mantarları coşturdu. Mikolog Jilber Barutçiyan’ın peşine takılıp, iki hafta üst üste Şile ve Sakarya ormanlarında rengarenk mantarların peşinden koşturdum. Porçini, sığır dili ve mantar aleminin şahı Sezar’la tanıştım. Siz de denemek isterseniz, mutlaka mantarları çok iyi tanıyan bir uzmanla yola çıkmanızı öneririm.

30.10.2011Seyahat
Türkiyenin gizli zenginliği

Türkiye'nin gizli zenginliği

Türkiye'nin en büyük problemlerinden birisi olan işsizliğin yanı sıra çalışanların da bir çoğu düşük gelirden şikayetçi. Böyle bir durumda ek gelire sahip olabilmek çok büyük bir avantaj. Örneğin ek iş anlamında pek de fazla alternatifi olmayan kırsal kesimlerde yaşayanlar ve zamanı bol olanlar için günde 150-200 lira gelir elde edebilmeleri mümkün. Bu geliri sağlayabilecekleri iş ise mantar. Tabii ki çok dikkatli olmak gerekiyor.

25.01.2010Ekonomi
Belgrad’da mantar avı

Belgrad’da mantar avı

İçinde bulunduğumuz günler mantar toplamak için en uygun günler. Mantarların lezzetinin farkında olan bir grup da geçen haftasonu Belgrad Ormanları’nda bir mantar avı düzenledi. Yemek ve içki kültürü meraklılarını buluşturan iyiyemek.com tarafından düzenlenen bu ava, mantar uzmanı Jilber Barutçiyan rehberlik yaptı. 4 saat süren av sonrasında toplanan ganimet ise şef Didem Şenol’un ellerinde birbirinden özel lezzetlere dönüştü.

12.12.2009Kelebek
Belgrad’da mantar avı

Belgrad’da mantar avı

İçinde bulunduğumuz günler mantar toplamak için en uygun günler. Mantarların lezzetinin farkında olan bir grup da geçen haftasonu Belgrad Ormanları’nda bir mantar avı düzenledi.

12.12.2009Kelebek
Mountain village high on magic morel festival

Mountain village high on magic morel festival

FETHİYE - Not everyday you come by a festival celebrating morel mushrooms, but last weekend's 'kuzu göbeği festival' managed to live up to its importance of being a first. Held in Muğla province’s Yeşilüzümlü Village, the festival ’makes a great beginning’ as organizers call it, and takes an important step on its way to becoming a tradition

19.04.2009Gündem
Festival bitti, mantar ve orkide şöleni sürüyor

Festival bitti, mantar ve orkide şöleni sürüyor

Yeşil Üzümlü Beldesi, Fethiye merkezinden 18 kilometre uzaklıkta, yüksek dağların eteğinde. Dört özelliğiyle ünlü: Kuru iklimi, yanı başındaki antik Kadyanda kenti, İngiliz nüfusu ve ormanların derinliklerindeki zenginlikleri... Bu zenginliğin en önemli kalemleri Fransa’ya Japonya’ya kadar gönderilen yabani mantarlar, doğa gözlemcilerini büyüleyen orkideler. Önceki hafta 1. Kuzu Göbeği Mantar Festivali düzenlenen beldede mantar ve orkide sezonu mayıs sonuna kadar sürüyor. 23 Nisan tatilinde Fethiye’ye yolunuz düşerse, uğrayın. Doğanın cömertliğinden payınızı alın.

19.04.2009Seyahat
Muğla celebrates morel mushroom

Muğla celebrates morel mushroom

FETHİYE - This weekend will see the first festival celebrating morel mushrooms, known in Turkish as kuzu göbeği, held in Muğla province’s Yeşilüzümlü village from tomorrow till Sunday.

8.04.2009Gündem
Mushrooms offer a magic experience

Mushrooms offer a magic experience

FETHIYE - For many foreigners, Dec. 25 is about Christmas feasts, but in Yeşilüzümlü mushrooms were the order of the day.

29.12.2008Gündem
BELGRAD ORMANI MACERA CUMHURİYETİ Resmi

BELGRAD ORMANI MACERA CUMHURİYETİ Resmi

Belgrad Ormanı Macera CumhuriyetiBelgrad Ormanı’nda orienteering yapıyorum. Haritamdaki hedefleri hemen bulmak için ormanda deli gibi koştururken karşıma mantar toplayanlar çıkıyor. Ben onlara ne cins mantar topladıklarını, onlar da bana elimdeki haritayla ne yaptığımı soruyorlar. Yön bulma yarışındayım, diyorum. Tam stabilize yola çıkıyorum ki gök gürültüsü gibi bir ses bana doğru yaklaşıyor. Çamura bulanmış üç motokrosçu köşeyi dönüp, toz duman içinde önümden geçiyor. Yarış sonrasında oturduğum kır kahvesinde atv’ci grupla karşılaşıyorum. 54 bin dönümlük Belgrad Ormanı hafta sonları tam bir macera cumhuriyeti. Koşucular, bisikletçiler, motor ve otomobil sporcuları, doğa gözlemcileri hepsi burada.

13.12.2008Kelebek
Cideli mantar toplarken spor yapar mutfağında tadını çıkararak pişirir

Cideli mantar toplarken spor yapar mutfağında tadını çıkararak pişirir

Eylül yağmurları başladığında Batı Karadeniz’in Küre Dağları Milli Parkı yabani mantar cennetine dönüşür. İlkbaharda yenebilen yabani mantarın tek türüyle yetinmek zorunda kalan yöre halkı, sonbaharda üç ay boyunca ormanlardan yaklaşık 20 tür mantar toplar.

26.10.2008Kelebek
Mikolog Jilber Barutiyanla tanışın

Mikolog Jilber Barutiyan'la tanışın

İkbaharın en güzel döneminde yağmurlu günlerin ardı ardına gelmesi asabınızı bozmuş olabilir. Ama yağmura çılgınca sevinenler de var aramızda. Mesela İstanbullu mikolog, yani diplomalı mantar uzmanı Jilber Barutçiyan. Çünkü yağmur, ormanda mantar demek. İsviçre’de yaşarken yabani

3.05.2008Kelebek

Yazar Sonuçları

Kekik ve adaçayı kokuları içinde bir köy

Kaz Dağları’nın yamacında kurulan Adatepe, koruma altında ve taş mimarinin en güzel örneklerinin bulunduğu ender köylerinden biri. İnsan burada sadece görsel bir şölen yaşamıyor, zeytin ve çam ağaçları, kekik, lavanta, adaçayı gibi aromatik otların arasında nefes almanın tadına da varıyor.

3.12.2018

Mantarlı Tarifler

Mantarın tam mevsimindeyiz. Geçen sene tam bu zamanlar, mantar uzmanı Jilber Barutçiyan ve Hürriyet gazetesi editörlerinden Yücel Sönmez ile birlikte Belgrad Ormanına mantar toplamaya gitmiş, sonrasında da Yücel’le birlikte topladığımız tariflerden harika tarifler yapmıştık.

10.11.2017

Komşular mutfakta

“Komşular Günü” olarak kutlanan 17 Kasım’da Kiva’nın şefi Deniz Şahin’in ve komşularının sofrasına konuk olduk...

18.11.2016

Eyvah mesleği kaptırdık!

Jetgilleri hatırlarsınız.

22.10.2016

Mutluluk veren kitaplar

Anadolu’da çeşitliliğimizden ödün verdiğimiz, aynılaştığımız, şehirlileştiğimiz dönemler yaşıyoruz. Zenginliklerimizi tamamen kaybetmeden önce iyi kaynaklardan toparlanmış bilgilerle, güzel kitaplar lazım. Bu hafta size onlardan ikisini tanıtacağım.

10.08.2012

Köpekle mantar avı

Jilber Barutçiyan Türkiye’deki en önemli mantar uzmanlarından. Kâh yazdığı kitapla kâh düzenlediği gezilerle mantar kültürünün yerleşmesine öncülük ediyor. Trüf mantarlarını bulmak için köpek ve domuzlardan yararlanıldığını anlatıyor

2.06.2012

Mantarlar âlemi

Mantarbilimci Jilber Barutçiyan hayatını adadığı mantarları nihayet bir kitapta topladı. Hem de ne kitap! Her satırda Türkiye’deki mantarlar hakkında en detaylı bilgileri sunuyor, mantar toplayacaklara ipuçları veriyor.

4.05.2012

Min el aşk, min el Ayvalık(*)

Kalbimin bir parçasını geçtiğimiz hafta Ayvalık Ticaret Odası’nın davetiyle gittiğim Ayvalık’ta bıraktım sanırım, bir zeytin ağacı olup oralarda kalmak istedim

29.10.2010