MENÜ

Jeotermal Enerji

Jeotermal Enerji ile ilgili tüm haberleri, son dakika Jeotermal Enerji haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Jeotermal Enerji haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 1.348 Jeotermal Enerji haberi bulunmuştur.

Jeotermal Enerji Haberleri

Seracılar pazar kaygısı taşımıyor

Seracılar pazar kaygısı taşımıyor

Seracılar, Rusya'nın bazı alanlarda Türkiye'ye yaptırım uygulamasının sektör açısından yeni pazarların ortaya çıkmasını sağlayacağını ve bunun bir fırsat olabileceği düşünüyor.

10.12.2015Ekonomi
İzlandalılar bizden sıra bekliyor

İzlandalılar bizden sıra bekliyor

İzlanda Sanayi ve Ticaret Bakanı Agnheidur Elin Arnadottir, "Türkiye 30 bin megavatlık jeotermal enerji kapasitesine sahip ve İzlandalı şirketler Türkiye'ye gelmek için sırada bekliyorlar diyebilirim" dedi.

23.11.2015Enerji
İmamköylülerin ’ÇED’ tepkisi

İmamköylülerin ’ÇED’ tepkisi

AYDIN Valiliği’nin İmamköy Mahallesi’ndeki jeotermal enerji santraline yönelik verdiği, çevresel etki değerlendirmesinin (ÇED) gerekli olmadığı kararına tepkiler sürüyor. Kararın iptali için bir mahalle sakini tarafından açılan davada, mahkemenin görevlendirdiği bilirkişi heyeti, faaliyette olan jeotermal enerji tesisinde inceleme yaptı. Mahallede yaşayanlar da incelemeye katılmak isteyince, kısa süreli gerginlik yaşandı.

20.11.2015Ege
Şimdi yatırım zamanı

Şimdi yatırım zamanı

TÜRKİYE’de ekonomik büyümenin, işsizliği azaltmasının ve global rekabette güçlenmenin, kısaca ekonomik hedeflerin gerçekleşmesinin yolu her ülkede olduğu gibi yeni yatırımdan geçiyor.

19.11.2015Kobi
‘Çevreci üniversite’ jeotermal enerji ile ısınıyor

‘Çevreci üniversite’ jeotermal enerji ile ısınıyor     

Sosyal sorumluluk projeleriyle ‘çevreci üniversite’ olarak dikkati çeken Afyon Kocatepe Üniversitesinin (AKÜ) iki kampüsü, jeotermal enerji ile ısıtılıyor.

18.11.2015Eğitim
İzmirin geleceğini tartıştılar

İzmir'in geleceğini tartıştılar

DOKUZ Eylül Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi (DEPARK) tarafından düzenlenen "Future Readiness Workshop" Tıp Fakültesi 4. katta verilen kahvaltı ile başladı.

14.10.2015Ege
Ekonomik Kurul Dikili’de toplandı

Ekonomik Kurul Dikili’de toplandı

İZMİR Ekonomik Kalkınma Koordinasyon Kurulu (İEKKK) üyeleri Bergama-Dikili yolu üzerindeki 542 dönüm kapalı alanda üretim yapan Avrupa’nın jeotermal enerji ile ısıtılan en büyük seralarına sahip Agrobay tesislerini ziyaret ederek incelemelerde bulundu.

18.09.2015Ege
Süre kısalıyor kalite ve hijyen artıyor

Süre kısalıyor kalite ve hijyen artıyor

MANİSA'nın Alaşehir İlçesi'nde yaş meyve ve sebzelerin güneş enerjisi ile kurutulmasını sağlayan kurutma sisteminin tanıtımı yapıldı.

15.09.2015Ege
İncirliova’da ilk jeotermal kuyusu

İncirliova’da ilk jeotermal kuyusu

Aydın’ın İncirliova İlçesi Osmanbükü Mahallesi’nde jeotermal enerjiyle elektrik üretimi yapmak için ilk kuyunun sondajına başlandı.

20.08.2015Ekonomi
Turcas Petrol, 2017de jeotermalden elektrik üretecek

"Turcas Petrol, 2017'de jeotermalden elektrik üretecek"

Turcas Petrol Üst Yöneticisi (CEO) ve Yönetim Kurulu Üyesi Batu Aksoy, Azalternativenerji ile yaptıkları iş birliğini uzun vadeli dönüşüm stratejisi kapsamında değerlendirdiklerini belirterek, "Hedefimiz, 2017 itibarıyle jeotermalden elektrik üretimine başlamak" dedi.

26.07.2015Ekonomi
Greenpeace, Türkiye’nin ‘nükleersiz’ yol haritasını hazırladı

Greenpeace, Türkiye’nin ‘nükleersiz’ yol haritasını hazırladı

Greenpeace, eski Ekonomi Bakanı Kemal Derviş’in önsözü ile hazırladığı ‘Enerji Devrimi’ isimli raporunda Türkiye’nin enerji ihtiyacını karşılamak için kömür ve nükleere ihtiyacı olmadığını ortaya koydu. Ortaya konan senaryoda, Türkiye gelecek 10 yılda yenilenebilir enerji üretimini iki katına yani yüzde 51 oranına yükseltiyor. 2050 yılına gelindiğinde ise Türkiye’de üretilen enerjinin yüzde 90’ı yenilenebilir kaynaklardan.

1.07.2015Ekonomi
EBRDden Türkiyenin en büyük jeotermal santraline finansal destek

EBRD'den Türkiye'nin en büyük jeotermal santraline finansal destek

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), Türkiye'nin en büyük jeotermal santrali için uzun vadeli finansal destek sağlayacağını duyurdu.

29.06.2015Ekonomi
Aydın’da jeotermal su çevre katliamına neden oluyor

Aydın’da jeotermal su çevre katliamına neden oluyor

Aydın’daki incir üreticileri, son yıllarda üretimde yaşanan verimsizlik ve azalmaya jeotermal tesislerin yol açtığını savunuyor. Jeotermal enerjide kullanılan suların ve buharın kontrolsüz olarak doğaya salındığı ve bunun inciri tehdit ettiği iddia ediliyor. “Biz jeotermale karşı değiliz” diyen çiftçiler, kuyuların belli sayının üzerine çıkmaması ve denetlenmesi gerektiğini söylüyor.

19.06.2015Ekonomi
İzmir’de belediye, özel idare mallarını mahkeme kararıyla geri alıyor

İzmir’de belediye, özel idare mallarını mahkeme kararıyla geri alıyor

İZMİR Büyükşehir Belediyesi’nin kapatılan İl Özel İdaresi mallarının dağıtımıyla ilgili İzmir Valiliği’nin aldığı kararların iptali istemiyle açtığı 200’e yakın davadan ilk 5’i sonuçlandı. 2’nci İdare Mahkemesi, Büyükşehir Belediyesi’ni haklı bularak Bergama asfalt şantiyesi, Buca Kaynaklar’daki futbol sahası ve ÇEŞTAŞ hisseleriyle ilgili kararları iptal etti. Hukuki süreç tamamlandıktan sonra Valilik Mal Paylaşım Komisyonu mahkeme kararı doğrultusunda bu alanlar için yeni karar alacak.

4.06.2015Ege
Efeler santrali enerji lideri

Efeler santrali enerji lideri

AVRUPA’nın ikinci, Türkiye’nin en büyük jeotermal santrali, AydınGermencik’te açıldı. Enerji sektörünün önde gelen kuruluşlarından Güriş Holding’e ait, toplam 5 üniteden oluşacak Efeler JES’in ikinci ve üçüncü üniteleri devreye alınırken, santrale Onursal Başkan İdris Yamantürk’ün adı verildi.

24.05.2015Ege
Bu işin çaresi temiz enerjide

"Bu işin çaresi temiz enerjide"

YAŞAR Üniversitesi Alternatif Enerji Kaynakları Teknolojisi Program Sorumlusu Selen Çekinir, Türkiye'nin yılda tüketilen elektriğin en az iki mislini rüzgardan elde etme potansiyeline sahip olduğunu söyledi.

14.05.2015Ege
Birinci derecede sit alanı ve koruma altında ama...

Birinci derecede sit alanı ve koruma altında ama...

MUĞLA Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nün Bodrum'daki birinci derece doğal SİT alanı olan ve koruma altındaki Datça hurması ağaçlarının bulunduğu Akdeniz Gölü Sulak Alanı'nda, jeotermal kaynak aramak için yaptığı ruhsat başvurusu için 'Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporuna gerek yoktur' yazısı vermesi çevrecilerin tepkisine neden oldu. 45 sivil toplum kuruluşunu bünyesinde bulunduran Bodrum Mavi Yol Girişimi bu durum için "Talanın önünün açıldığını gördük" derken, TMMOB Muğla İl Temsilciliği'de talana izin vermeyeceklerini söyledi.

12.05.2015Ege
MHPli Başkan sinirli: Burası dağ başı mı

MHP'li Başkan sinirli: Burası dağ başı mı?

AYDIN'ın Germencik İlçesi'nde jeotermal enerji üretimi yapan bir firma, yeni açacağı kuyuya ulaşımın daha rahat sağlanabilmesi için yol çalışmaları başlattı. Çıkan tozun zeytin ve incir ağaçlarına zarar vereceği, ayrıca bölgedeki bazı ağaçların kesildiği şikayeti üzerine belediye çalışmaları durdurdu. Belediye yetkilileri, firmanın herhangi bir yasal iznin bulunmadan çalışma yaptığını söyledi. Firma da var olan patika yolda, yol genişletme çalışması yaptıklarını; vatandaşlarla görüşüp rızalarını aldıklarını açıkladı.

5.05.2015Ege