MENÜ

İstanbul Tiyatro Festivali

İstanbul Tiyatro Festivali ile ilgili tüm haberleri ve son dakika İstanbul Tiyatro Festivali haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 2.202 İstanbul Tiyatro Festivali haberi bulunmuştur.

İstanbul Tiyatro Festivali Haberleri

Tiyatro yüzde 94 bağımlılık yapar

Tiyatro 'yüzde 94' bağımlılık yapar!

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen 21. İstanbul Tiyatro Festivali sona erdi.

29.11.2017Kitap Sanat
Yazı ve çok sesliliği iç içe geçiren bir gösteri…

Yazı ve çok sesliliği iç içe geçiren bir gösteri…

21. İstanbul Tiyatro Festivali’nin bu yıl oyunları arasında, İstanbul Film Festivali’nde gösterildiğinde çok beğeni alan, Kanada yabancı Oscar’ına aday olan, ‘İçimdeki Yangın’ filminin yazarı, Wajdi Mouawad’ın oyunu yer alıyor. Lübnan asıllı Kanadalı bir yazar olan, şu anda yaşamını Fransa’da sürdüren Mouawad, İstanbul Tiyatro Festivali kapsamında sahneleyeceği Yalnız’ın (Seuls) yazarı, yönetmeni ve tek oyuncusu konumunda karşımıza çıkıyor.

14.11.2017Keyif
‘Aşk bir yoldur insanın arayış sürecidir’

‘Aşk bir yoldur insanın arayış sürecidir’

Bir Çehov klasiği olan ‘Martı’, bu yıl günümüze uyarlanmış haliyle İstanbul Tiyatro Festivali’nin açılış oyunu olarak izleyici karşısına çıkıyor. Hürriyet muhabiri Hakan Gence, Gonca Vuslateri, Ecem Uzun ve Boran Kuzum’u bir araya getiren oyun öncesi, popüler üçlüyle buluştu.

10.11.2017Magazin
Festivalin bu dört oyunu kaçmaz

Festivalin bu dört oyunu kaçmaz

İstanbul Tiyatro Festivali için takvimler, saatler, programlar ayarlandı mı? İşte tiyatroseverleri iddialı yapımlarla buluşturan festivalden ikisi yerli ikisi yabancı dört öneri...

10.11.2017Hürriyet Cumartesi
Aşk bir yoldur insanın arayış sürecidir: Sana ‘Devam et’ diyen sese verdiğin isimdir...

Aşk bir yoldur insanın arayış sürecidir: Sana ‘Devam et’ diyen sese verdiğin isimdir...

Bir Çehov klasiği olan ‘Martı’, bu yıl günümüze uyarlanmış haliyle İstanbul Tiyatro Festivali’nin açılış oyunu olarak izleyici karşısına çıkıyor. Gonca Vuslateri, Ecem Uzun ve Boran Kuzum’u bir araya getiren oyun öncesi, ekranın ve beyazperdenin popüler üçlüsüyle buluştuk. Yılların değiştirdiği aşkı ve değiştiremediği dertlerimizi konuştuk...

10.11.2017Hürriyet Cumartesi

‘An’ı donduracak, bağımsızlık yapacak bir festival

İstanbul Tiyatro Festivali pazartesi akşamı 21’inci kez başlıyor. Beşi yabancı, 13’ü yerli birbirinden iddialı oyunlar eşliğinde biz seyirciler de sahneyle aynı anda nefes alıp verecek, heyecanlanacak, üzülecek, sevinecek, yer yer gerileceğiz. Fransız yıldız koreograf Angelin Preljocaj ve topluluğu Preljocaj Balesi de baş döndürücü bir koreografiyle, bir masaldan yarattıkları dans gösterisi ‘Fresk’ ile festivalin konukları arasında. Bu etkileyici gösteriden önce, kural tanımayan koreografa kulak verdik...

9.11.2017Kitap Sanat
Bomontiada’nın ALT’ından yayılan enerji

Bomontiada’nın ALT’ından yayılan enerji

Bomontiada Alt, yeni sezonla birlikte A Corner in the World’ün yön verdiği performans, sahne sanatları, film ve müzik ağırlıklı programıyla İstanbul’un yaratıcı enerjisini yansıtan hayli işlek bir mekân haline geldi. Alt’taki değişimi Fatih Gençkal’dan dinledik.

9.11.2017Kitap Sanat
Tiyatro bağımsızlık yapar

Tiyatro bağımsızlık yapar

21. İSTANBUL TİYATRO FESTİVALİ 13 KASIM’DA PERDELERİNİ AÇIYOR.Festivalde, iki hafta boyunca, yurtdışından 5, Türkiye’den 13 oyun ve yan etkinlikler, 18 farklı mekânda tiyatroseverlerle buluşuyor. Festival programındaki tüm öğrenci biletleri 10 TL’den satışa sunuluyor.

8.11.2017Sosyal
3. Richard gelmiyor

'3. Richard' gelmiyor

21. İstanbul Tiyatro Festivali kapsamında 17 ve 18 Kasım’da sahnelenmesi planlanan Schaubühne Berlin’in ‘III. Richard’ oyunu, oyuncuların Türkiye’deki hukuk uygulamalarından duydukları kaygı sebebiyle gelmek istememesi üzerine iptal edildi.

7.11.2017Kitap Sanat
Küstah küstahça küstahlık

Küstah küstahça küstahlık

GEORGES Clemenceau, Emil Zola’nın ünlü “J’accuse!” (İtham ediyorum!) başlıklı mektubunu 13 Ocak 1898’de manşetten yayınlayan L’Aurore gazetesinin sahibi ve başlığın da fikir babası.

22.10.2017OkurTemsilcisi
Kitap mevsimi kapıda

Kitap mevsimi kapıda!

İstanbul Kitap Fuarı, 4 Kasım Cumartesi günü 36’ncı kez kapılarını açacak. Kitap Fuarı onur konuğu ülke olarak bu sene Güney Kore’yi ağırlıyor. “İyi ki varsın edebiyat” diyen fuarın onur yazarı ise Ayla Kutlu...

6.10.2017Kitap Sanat
Bağımsızlık yapacak oyunlar

'Bağımsızlık' yapacak oyunlar

21. İstanbul Tiyatro Festivali, 'Tiyatro bağımsızlık yapar!' sloganıyla 13-26 Kasım tarihleri arasında düzenlenecek. Festival bu sene yurtdışından altı, Türkiye’den 13 oyun ve yan etkinliği 18 farklı mekânda ağırlayacak.

2.10.2017Kitap Sanat
Tiyatronun ustalarına onur ödülü

Tiyatronun ustalarına onur ödülü

İSTANBUL Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından gerçekleştirilen 21. İstanbul Tiyatro Festivali’nin programı 27 Eylül Çarşamba akşamı Zorlu PSM Sky Lounge’da gerçekleştirilen özel bir gecede tanıtıldı.

28.9.2017Kitap Sanat
Ekim geldi, oyun başlıyor

Ekim geldi, oyun başlıyor!

Tiyatro sezonu gümbür gümbür geliyor desek, hiç de mübalağa etmiş olmayacağız. Karşımızda sadece sadık tiyatro takipçilerini değil, çok daha geniş bir kitleyi heyecanlandıracak oyunlarla dolu bir sezon programı var. Çok sevilen edebiyat eserlerinin uyarlamaları, usta isimlerin ellerine teslim edilmiş klasikler, günceli tam 12’den vuran çağdaş oyunlar ve bolca müzikal...

28.9.2017Kitap Sanat
21. İstanbul Tiyatro Festivali perdelerini açıyor

21. İstanbul Tiyatro Festivali perdelerini açıyor

21. İstanbul Tiyatro Festivali perdelerini açıyor

27.9.2017İstanbul
Sonbaharda içimizi açacak 66 güzel şey

Sonbaharda içimizi açacak 66 güzel şey

Belki İzmir, Ankara ya da Antep’tesiniz; o ünlü şarkıdaki gibi üstü çiğ kaplı bir sonbahar gülüne denk geldiniz… Ola ki Trakyalısınız; salkım salkım güzgülü üzümleri duruyor önünüzde… Yahut Karadeniz’de sağı-solu güzgülü çiğdemleri bastı; anladınız ki ufak ufak yaylaları boşaltma vakti... Biliyoruz canım, ağlamadınız; hüzünlüsünüz sadece. “Ya sevmeyi bilmedim yıllarca / Ya sevince geç kaldım” diye hayıflanmamak için... Durun ya, yazın hercailiği geçti ama kışın donukluğuna daha çok var.

23.9.2017Hürriyet Pazar
Fransız efsanesi veda etti

Fransız efsanesi veda etti

FRANSIZ sinemasının efsanevi oyuncularından Jeanne Moreau, Paris’teki evinde 89 yaşında hayata gözlerini yumdu.

31.7.2017Kitap Sanat
Jeanne Moreauya veda

Jeanne Moreau'ya veda

Fransız sinemasının usta ismi Jeanne Moreau 89 yaşında hayata gözlerini yumdu.

31.7.2017Kitap Sanat
‘Aksak İstanbul Hikâyeleri’ Barselona yolcusu

‘Aksak İstanbul Hikâyeleri’ Barselona yolcusu!

Yeşim Özsoy’un Afife ödüllü oyunu ‘Aksak İstanbul Hikayeleri’, ‘Històries d’Istanbul, a contra peu’ adıyla 13 Temmuz’da, İspanya’nın Barselona şehrindeki GREC Festivali’nde prömiyer yapacak. Festival kapsamında ilk kez bir Türk oyun yazarının oyunu Katalan bir grup tarafından sahneleniyor.

4.7.2017Kitap Sanat
Ian McKellen ilk kez Türkiyede

Ian McKellen ilk kez Türkiye'de!

Ünlü İngiliz oyuncu Ian McKellen, British Council’ın konuğu olarak sanat ve eşitlik konulu bir dizi etkinliğe katılmak üzere Türkiye’ye geliyor.

24.3.2017Keyif
Orda bir köy var uzakta

Orda bir köy var uzakta

Sarı Sandalye ekibi Ferit Edgü’nün 1977 tarihli romanı ‘O/ Hakkâri’de Bir Mevsim’den sahnenin bütün olanaklarını seferber edip müthiş bir görsel şölen yaratıyor. Seyircinin dikkatini her an diri tutan bir tempo, düşünce dünyasını tahrik eden bir sahneleme.

17.3.2017Kitap Sanat
Uluslararası basında adından övgüyle söz ettiren “Köpeklerin İsyan Günü”

Uluslararası basında adından övgüyle söz ettiren “Köpeklerin İsyan Günü”

Avrupa’nın seçkin tiyatro topluluklarını ağırlayan “São Luiz Teatro Municipal” ile “İstanbul Tiyatro Festivali”nin ortak yapımı olan “Köpeklerin İsyan Günü”, Lizbon’un ardından İstanbul’da Zorlu PSM’de Studio Sahnesi’ndeki oyunlarına devam ediyor. Sezon boyunca sergilenecek oyunun bu ayki gösterimi 13 Mart’ta gerçekleşecek. Televizyon dizilerinden tanıdığımız Kanbolat Görkem Arslan ve ünlü tiyatro oyuncusu Zuhal Gencer Erkaya’ya sahnede, Elif Ürse ve Sercan Gülbahar da eşlik ediyor.

10.3.2017Kelebek
Nişantaşı’ndaki Madam Bovary

Nişantaşı’ndaki Madam Bovary

İstanbul Tiyatro Festivali’nin iddialı yapımlarından biri olan ‘Köpeklerin İsyan Günü’nü bu hafta izleyebilirsiniz. Televizyonun popüler isimlerini sahnede görmek isteyenler için de farklı oyunlar var.

10.3.2017Keyif
Yaşadıklarımızın bizden götürdüklerini yüzlerce yazıdan daha iyi anlatan bir oyun: Yaşlı Çocuk

Yaşadıklarımızın bizden götürdüklerini yüzlerce yazıdan daha iyi anlatan bir oyun: Yaşlı Çocuk

Aylan Kurdi, Jamal Salih I’lyan, Cemile Çağırga, Veysel Deniz Atılgan... Bu çocuklar patlamalarda, savaşlarda ölmemiş olsaydı, büyüselerdi, ne olurdu? Yanıtı ‘Yaşlı Çocuk’ta...

16.2.2017Kitap Sanat
Zekice, incelikli ve naif: Ev’vel Zaman

Zekice, incelikli ve naif: Ev’vel Zaman

‘Ev’vel Zaman’, işinin ehli üç oyuncusu, oyunla bütünleşen zekice bir dekor fikri ve incelikli metniyle izleme listelerine girmesi şart bir iş.

6.1.2017Keyif
Üç burjuva kadının absürd ve komik dünyası: Kozalar

Üç burjuva kadının absürd ve komik dünyası: Kozalar

Edebiyat ustası bir kadın yazdı, tiyatrocu bir kadın yönetti, başrolü paylaşan üç kadın oyuncu nefis bir iş çıkardı. ‘Kozalar’, üç iddialı kadın oyuncuyu; Esra Dermancıoğlu, Binnur Kaya ve Demet Evgar’ı sahnede bir arada izlemek için bulunmaz fırsat.

4.11.2016Keyif
 Üç Kız Kardeş  son kez festival izleyicisiyle

' Üç Kız Kardeş ' son kez festival izleyicisiyle

Çehov'un ünlü klasiği ünlü Makedon yönetmen Aleksandar Popovski'nin yenilikçi rejisiyle 20. İstanbul Tiyatro Festivali programında 22 Mayıs Pazar günü Caddebostan Kültür Merkezi'nde son kez festival izleyicisiyle buluşuyor.

20.5.2016Keyif
Hakkâri’de Bir Mevsim: Ortak dil arayanların hikayesi sahnede

"Hakkâri’de Bir Mevsim": Ortak dil arayanların hikayesi sahnede

"Hakkâri’de Bir Mevsim": Ortak dil arayanların hikayesi sahnede

18.5.2016İstanbul
20. İstanbul Tiyatro Festivalinde bu hafta

20. İstanbul Tiyatro Festivali'nde bu hafta

20. İstanbul Tiyatro Festivali'nde bu hafta

17.5.2016 İstanbul
İki saatliğine İçerdekilerden biri olun

İki saatliğine 'İçerdekiler'den biri olun

Semaver Kumpanya, Melih Cevdet Anday’ın insanı kendine hayran bırakan metni ‘İçerdekiler’ ile sahnede. Serkan Keskin, Nihal Yalçın ve Mustafa Kırantepe sizi iki saatliğine ‘içerinin’ dünyasına alacak...

13.5.2016Keyif
Bir SS subayının zihnine girmeye hazır mısınız

Bir SS subayının zihnine girmeye hazır mısınız?

Bu hafta başlayacak İstanbul Tiyatro Festivali’nin en çarpıcı oyunlarından ‘Merhametliler’i İstanbul durağı öncesinde, Amsterdam’da izledik. Seyirciyi, soykırıma bir SS subayının gözlerinden bakmasını sağlayan oyunun yönetmeni Guy Cassiers, “Nazilerin büyük kısmı sıradan insanlardı, içimizdeki dehşet potansiyeline çok dikkat etmeliyiz” diyor.

29.4.2016Keyif
Özge Özder, dizi ve tiyatro arasında mekik dokuyor

Özge Özder, dizi ve tiyatro arasında mekik dokuyor

Uzun yıllar tiyatro sahnelerinde boy gösteren, ardından televizyon dünyasına geçiş yaparak dizlerde rol alan Özge Özder, tiyatro ve dizi arasında mekik dokuyor. Şu sıralar ATV ekranların yeni dizisi ‘Kehribar’da rol alan başarılı oyuncu şimdi de bir tiyatro oyunu için hazırlık yapıyor. Detaylar haberimizde…

22.3.2016Hayat
Festival zamanı

Festival zamanı

İSTANBUL Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından Koç Holding Enerji Grubu Şirketleri Aygaz, Opet ve Tüpraş’ın sponsorluğunda düzenlenen İstanbul Tiyatro Festivali bu yıl 3-28 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

3.3.2016Gündem
20. İstanbul Tiyatro Festivali

20. İstanbul Tiyatro Festivali"

- İKSV tarafından gerçekleştirilen festival 3 Mayıs'ta sanatseverlerle buluşacak- Festivalin Onur Ödülleri ünlü tiyatro sanatçıları Metin Akpınar ile Şahika Tekand'a verildi- Almanya, Belçika, Fransa, Hollanda, İsviçre, İngiltere, Kanada, İran ve Portekiz'den 9 yapımın yer alacağı festivalde, Türkiye'den 23 eser izlenebilecek

1.3.2016İstanbul
İstenmeyen Bodrumda

"İstenmeyen" Bodrum'da

19. İstanbul Tiyatro Festivali kapsamında ilk kez sahnelenen İstenmeyen adlı oyun, Bodrum’daki Gümüşlük Akademisi’nde sanatseverlerin beğenisine sunulacak.

30.7.2015Ege
68’inci Edinburgh Fringe Festivalinde Türkçe oyun

68’inci Edinburgh Fringe Festivali'nde Türkçe oyun

İskoçya'nın başkenti Edinburgh’ta 68 yıldır gerçekleştirilen ve dünyanın beş kıtasından çeşitli tiyatro oyunlarının katıldığı Edinburgh Fringe Festivali’nde bu yıl bir ilk yaşanacak. Hayal Perdesi tiyatro ekibi, Fransız yazar Boris Vian’ın ’İmparatorluk Kuranlar Yahut Şümürz’ oyunu ile 68’inci Edinburgh Fringe Festivali’nde ilk kez Türkçe dilinde oyun sahneleyecek.

30.7.2015Keyif
Sahne Sırası Üsküplülerde

Sahne Sırası Üsküplülerde

ANTALYA ULUSLARARASI TİYATRO FESTİVALİ’NE İLK KEZ KATILACAK OLAN MAKEDON ÜSKÜPLÜ TİYATRO TOPLULUĞU, ÜNLÜ FRANSIZ OYUN MOLİÉRE’İN HAYATINI İSTANBULLULARIN YAKINDAN TANIDIĞI POPOVSKİ YORUMUYLA SUNACAK

11.5.2015Antalya
İmparatorluk Kuranlar Yahut Şümürz

İmparatorluk Kuranlar Yahut Şümürz

Hayal Perdesi'nin ilk prodüksüyonu, prömiyerini 11 Mayıs’ta 19. İstanbul Tiyatro Festivali’nde yapan, 'Söz'ün Büyücüsü' Boris Vian’ın yazdığı ve Aleksandar Popovski’nin yönettiği, İmparatorluk Kuranlar Yahut Şümürz 27 Mart Dünya Tiyatro Günü'nde 'Gala' sını gerçeleştirecek.

27.3.2015Keyif
Pargalı’yla ‘bir kadın’ geliyor

Pargalı’yla ‘bir kadın’ geliyor

Muhteşem Yüzyıl’da Pargalı’yı canlandıran Okan Yalabık’la, ‘Bir Kadın Bir Erkek’teki başarısıyla adından söz ettiren Demet Evgar, ‘Soytarım Lear’ oyunuyla Ankara’ya geliyor.

16.12.2014Ankara
Kurtuluşta bir apartman dairesi

Kurtuluş'ta bir apartman dairesi

19. İstanbul Tiyatro Festivali kapsamında ilk kez sahnelenen 'İstenmeyen' oyunu sezonda D22 ve Salon İKSV’de temsillerine devam ediyor. Ceren Ercan’ın yönettiği oyunda Deniz Celiloğlu, Bedir Bedir ve Gülce Uğurlu rol alıyor.

5.11.2014Keyif
‘Proust-Pamuk-Bellek’ sahneleniyor

‘Proust-Pamuk-Bellek’ sahneleniyor

Polonyalı Opole Tiyatrosu tarafından hazırlanan oyun, 19. İstanbul Tiyatro Festivali kapsamında dünya prömiyerini dün gerçekleştirdi.

4.6.2014Keyif
Bir Halk Çapulcusu

Bir Halk Çapulcusu

İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen 19. Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali kapsamında Türkiye’ye gelen Alman tiyatro topluluğu Schaubühne, Henrik İbsen oyunu Bir Halk Düşmanı’nı dün akşam sahneledi. Ancak Thomas Ostermeier rejisiyle sahneye konan oyun bildiğimizden hayli farklıydı. Baş kahraman Dr. Stockmann, idari yönetim, basın ve halk tarafından İstanbul’da ‘halk düşmanı’ değil, ‘çapulcu’ ve ‘darbeci’ ilan edildi.

28.5.2014Keyif

Yazar Sonuçları

İstanbul’da Dans

Sanatı yücelten başyapıtların ülkemizde sahnelenmesi adına büyük mutluluk duyuyorum.

25.11.2017

İncili Gastronomi Rehberi raflarda

Bir yıla yakın süren zorlu bir sürecin ardından “İncili Gastronomi Rehberi” yayınlandı.

10.11.2017

Tiyatroseverler için

İSTANBUL TİYATRO FESTİVALİ 13 Kasım’da başlıyor.

30.10.2017

Küstah küstahça küstahlık

GEORGES Clemenceau, Emil Zola’nın ünlü “J’accuse!” (İtham ediyorum!) başlıklı mektubunu 13 Ocak 1898’de manşetten yayınlayan L’Aurore gazetesinin sahibi ve başlığın da fikir babası.

22.10.2017

Bir vakfın 45 yılı

HEPİMİZİN kültürel yaşamında İKSV’nin (İstanbul Kültür Sanat Vakfı) yeri tartışılmaz önemdedir.

18.5.2017

Tiyatro Festivali 20 yaşında

İSTANBUL KÜLTÜR SANAT VAKFI (İKSV) tarafından 2004 yılından bu yana Koç Holding Enerji Grubu Şirketleri Aygaz, Opet ve Tüpraş’ın sponsorluğunda düzenlenen İstanbul Tiyatro Festivali, 28 Mayıs akşamına kadar devam ediyor.

11.5.2016

Kralın soytarıları

Salı akşamı Galatasaray’ın maçını izlemek yerine “Kral (Soytarım) Lear” oyununu izlemeye gittim Kadıköy’e...

5.11.2014

Festivalden bir seçki

19. İstanbul Tiyatro Festivali sönük başladı. Heyecansızlığından, program yanlışlarından dem vurduk.

24.5.2014