MENÜ

İstanbul Tiyatro Festivali

İstanbul Tiyatro Festivali ile ilgili tüm haberleri ve son dakika İstanbul Tiyatro Festivali haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 2.330 İstanbul Tiyatro Festivali haberi bulunmuştur.

İstanbul Tiyatro Festivali Haberleri

Kanadalı ‘Hamlet’ geliyor

Kanadalı ‘Hamlet’ geliyor

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından önümüzdeki kasım ayında 22’ncisi düzenlenecek İstanbul Tiyatro Festivali, sahneye getirdiği yeniliklerle dünya çapında saygınlığa sahip olan Kanadalı yönetmen Robert Lepage’ı ağırlayacak.

2.7.2018Kitap Sanat
Kanadalı Hamlet festivalde

Kanadalı 'Hamlet' festivalde

Sahneye getirdiği yeniliklerle dünya çapında saygınlığa sahip olan Kanadalı yönetmen Robert Lepage, 22-23 Kasım'da 'Hamlet' yorumuyla İstanbul Tiyatro Festivali'nde olacak.

2.7.2018Kitap Sanat
Üniversitelerarası tiyatro festivali başladı

Üniversitelerarası tiyatro festivali başladı

Kartal Belediyesi ev sahipliğinde bir vakıf üniversitesi işbirliğiyle üçüncüsü düzenlenen 'Türkiye Üniversitelerarası Tiyatro Festivali' başladı. Festival, 13 Mayıs Pazar günü toplam 18 kategoride ödülün verileceği törenle son bulacak.

30.4.2018Eğitim
Üniversiteler arası tiyatro festivali başladı

Üniversiteler arası tiyatro festivali başladı

Üniversiteler arası tiyatro festivali başladı

29.4.2018Pendik
Türk tiyatrosu onlara emanet

Türk tiyatrosu onlara emanet

Onlar, en hareketli dönemlerini yaşayan Türk tiyatrosunun yeni nesil kalemleri. Yazdıkları oyunlarla bugünün kaydını tutuyor, hem yerli hem de evrensel meseleleri, kıvrak kurgular, zekice tespitlerle anlatıyorlar. 27 Mart Dünya Tiyatro Günü vesilesiyle sezonun en çok konuşulan oyunlarına imza atan altı yerli oyun yazarıyla birlikteyiz...

22.3.2018Kitap Sanat
‘Üç Kız Kardeş’ 27 Mart’ta Berlin’de

‘Üç Kız Kardeş’ 27 Mart’ta Berlin’de

İstanbul Hayal Perdesi’nin oyunu ‘Üç Kız Kardeş’, İngiltere ve Fransa’nın ardından 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü'nde Berlin'de tiyatroseverlerle buluşuyor.

22.3.2018Avrupa
Tiyatro Festivaline başvurular devam ediyor

Tiyatro Festivali'ne başvurular devam ediyor!

2018'in kasım ayında gerçekleştirilecek 22. İstanbul Tiyatro Festivali’nin programında yer almak isteyen yerli projeler için başvurular 30 Mart 2018'e kadar bekleniyor.

23.2.2018Kitap Sanat
İranlı izleyiciler: ‘Bu bizim de hikâyemiz’

İranlı izleyiciler: ‘Bu bizim de hikâyemiz!’

İran’da ocak sonunda bu sene 36’ncısı gerçekleşen Uluslararası Fadjr Tiyatro Festivali’ne bu sene Türkiye’den Bakırköy Belediye Tiyatrosu, ‘Seni Seviyorum Türkiye’ isimli oyunlarıyla davetliydi. İran’ın sıcak gündemi esnasında festival kapsamında Tahran’da dört kere sahnelenen oyunun yönetmeni Yelda Baskın, İran izlenimlerini ve festivalin kendilerinde yarattığı hisleri kaleme aldı.

21.2.2018Kitap Sanat
Boran Kuzum kimdir Kaç yaşındadır

Boran Kuzum kimdir? Kaç yaşındadır?

Boran Kuzum kimdir, kaç yaşındadır sorusu izleyiciler tarafından oldukça merak edilen ve araştırılan konular arasında gündemdeki yerini korumaya devam ediyor. Başarılı ve yakışıklı oyuncu Boran Kuzum kimdir? Kaç yaşındadır?

16.2.2018Televizyon
İKSVden öğrencilere kültür sanat hediyesi

İKSV'den öğrencilere kültür sanat hediyesi!

İKSV'nin gençlerin kültür sanata erişimine destek olmak amacıyla geçen sene başlattığı Kültür Sanat Kart projesi bu sene de devam ediyor. İKSV Kültür Sanat Kart 2018 yılı başvuruları pazartesi başlıyor.

5.1.2018Kitap Sanat
2017’nin en iyi 10 oyunu

2017’nin en iyi 10 oyunu

B Planı’nın sahnelediği ve mülteci meselesini ele alan ‘İstila’, 10 kişilik jürimizden gelen oyların sonucunda 2017’nin en iyi oyunu seçildi. Studio Oyuncuları imzalı ‘Godot’yu Beklerken’ ikinci sıraya yerleşirken, Craft Tiyatro’nun ‘Yen’i üçüncü oldu.

21.12.2017Kitap Sanat
‘Buradayız ve biz de Türkiye’yiz’ diyen bir oyun

‘Buradayız ve biz de Türkiye’yiz’ diyen bir oyun

‘Seni Seviyorum Türkiye’; şimdi, burada olanın hikâyesini bize ve bizim gibi olmayanlara anlatıyor. Birden fazla anında kendinizi göreceğinizin garantisini verebilirim!

15.12.2017Hürriyet Cumartesi
Tiyatro yüzde 94 bağımlılık yapar

Tiyatro 'yüzde 94' bağımlılık yapar!

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen 21. İstanbul Tiyatro Festivali sona erdi.

29.11.2017Kitap Sanat
Yazı ve çok sesliliği iç içe geçiren bir gösteri…

Yazı ve çok sesliliği iç içe geçiren bir gösteri…

21. İstanbul Tiyatro Festivali’nin bu yıl oyunları arasında, İstanbul Film Festivali’nde gösterildiğinde çok beğeni alan, Kanada yabancı Oscar’ına aday olan, ‘İçimdeki Yangın’ filminin yazarı, Wajdi Mouawad’ın oyunu yer alıyor. Lübnan asıllı Kanadalı bir yazar olan, şu anda yaşamını Fransa’da sürdüren Mouawad, İstanbul Tiyatro Festivali kapsamında sahneleyeceği Yalnız’ın (Seuls) yazarı, yönetmeni ve tek oyuncusu konumunda karşımıza çıkıyor.

14.11.2017 Keyif
‘Aşk bir yoldur insanın arayış sürecidir’

‘Aşk bir yoldur insanın arayış sürecidir’

Bir Çehov klasiği olan ‘Martı’, bu yıl günümüze uyarlanmış haliyle İstanbul Tiyatro Festivali’nin açılış oyunu olarak izleyici karşısına çıkıyor. Hürriyet muhabiri Hakan Gence, Gonca Vuslateri, Ecem Uzun ve Boran Kuzum’u bir araya getiren oyun öncesi, popüler üçlüyle buluştu.

10.11.2017Magazin
Festivalin bu dört oyunu kaçmaz

Festivalin bu dört oyunu kaçmaz

İstanbul Tiyatro Festivali için takvimler, saatler, programlar ayarlandı mı? İşte tiyatroseverleri iddialı yapımlarla buluşturan festivalden ikisi yerli ikisi yabancı dört öneri...

10.11.2017Hürriyet Cumartesi
Aşk bir yoldur insanın arayış sürecidir: Sana ‘Devam et’ diyen sese verdiğin isimdir...

Aşk bir yoldur insanın arayış sürecidir: Sana ‘Devam et’ diyen sese verdiğin isimdir...

Bir Çehov klasiği olan ‘Martı’, bu yıl günümüze uyarlanmış haliyle İstanbul Tiyatro Festivali’nin açılış oyunu olarak izleyici karşısına çıkıyor. Gonca Vuslateri, Ecem Uzun ve Boran Kuzum’u bir araya getiren oyun öncesi, ekranın ve beyazperdenin popüler üçlüsüyle buluştuk. Yılların değiştirdiği aşkı ve değiştiremediği dertlerimizi konuştuk...

10.11.2017Hürriyet Cumartesi
‘An’ı donduracak, bağımsızlık yapacak bir festival

‘An’ı donduracak, bağımsızlık yapacak bir festival

İstanbul Tiyatro Festivali pazartesi akşamı 21’inci kez başlıyor. Beşi yabancı, 13’ü yerli birbirinden iddialı oyunlar eşliğinde biz seyirciler de sahneyle aynı anda nefes alıp verecek, heyecanlanacak, üzülecek, sevinecek, yer yer gerileceğiz. Fransız yıldız koreograf Angelin Preljocaj ve topluluğu Preljocaj Balesi de baş döndürücü bir koreografiyle, bir masaldan yarattıkları dans gösterisi ‘Fresk’ ile festivalin konukları arasında. Bu etkileyici gösteriden önce, kural tanımayan koreografa kulak verdik...

9.11.2017Kitap Sanat
Bomontiada’nın ALT’ından yayılan enerji

Bomontiada’nın ALT’ından yayılan enerji

Bomontiada Alt, yeni sezonla birlikte A Corner in the World’ün yön verdiği performans, sahne sanatları, film ve müzik ağırlıklı programıyla İstanbul’un yaratıcı enerjisini yansıtan hayli işlek bir mekân haline geldi. Alt’taki değişimi Fatih Gençkal’dan dinledik.

9.11.2017Kitap Sanat
Tiyatro bağımsızlık yapar

Tiyatro bağımsızlık yapar

21. İSTANBUL TİYATRO FESTİVALİ 13 KASIM’DA PERDELERİNİ AÇIYOR.Festivalde, iki hafta boyunca, yurtdışından 5, Türkiye’den 13 oyun ve yan etkinlikler, 18 farklı mekânda tiyatroseverlerle buluşuyor. Festival programındaki tüm öğrenci biletleri 10 TL’den satışa sunuluyor.

8.11.2017Sosyal
3. Richard gelmiyor

'3. Richard' gelmiyor

21. İstanbul Tiyatro Festivali kapsamında 17 ve 18 Kasım’da sahnelenmesi planlanan Schaubühne Berlin’in ‘III. Richard’ oyunu, oyuncuların Türkiye’deki hukuk uygulamalarından duydukları kaygı sebebiyle gelmek istememesi üzerine iptal edildi.

7.11.2017Kitap Sanat
Küstah küstahça küstahlık

Küstah küstahça küstahlık

GEORGES Clemenceau, Emil Zola’nın ünlü “J’accuse!” (İtham ediyorum!) başlıklı mektubunu 13 Ocak 1898’de manşetten yayınlayan L’Aurore gazetesinin sahibi ve başlığın da fikir babası.

22.10.2017OkurTemsilcisi
Kitap mevsimi kapıda

Kitap mevsimi kapıda!

İstanbul Kitap Fuarı, 4 Kasım Cumartesi günü 36’ncı kez kapılarını açacak. Kitap Fuarı onur konuğu ülke olarak bu sene Güney Kore’yi ağırlıyor. “İyi ki varsın edebiyat” diyen fuarın onur yazarı ise Ayla Kutlu...

6.10.2017Kitap Sanat
Bağımsızlık yapacak oyunlar

'Bağımsızlık' yapacak oyunlar

21. İstanbul Tiyatro Festivali, 'Tiyatro bağımsızlık yapar!' sloganıyla 13-26 Kasım tarihleri arasında düzenlenecek. Festival bu sene yurtdışından altı, Türkiye’den 13 oyun ve yan etkinliği 18 farklı mekânda ağırlayacak.

2.10.2017Kitap Sanat
Tiyatronun ustalarına onur ödülü

Tiyatronun ustalarına onur ödülü

İSTANBUL Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından gerçekleştirilen 21. İstanbul Tiyatro Festivali’nin programı 27 Eylül Çarşamba akşamı Zorlu PSM Sky Lounge’da gerçekleştirilen özel bir gecede tanıtıldı.

28.9.2017Kitap Sanat
Ekim geldi, oyun başlıyor

Ekim geldi, oyun başlıyor!

Tiyatro sezonu gümbür gümbür geliyor desek, hiç de mübalağa etmiş olmayacağız. Karşımızda sadece sadık tiyatro takipçilerini değil, çok daha geniş bir kitleyi heyecanlandıracak oyunlarla dolu bir sezon programı var. Çok sevilen edebiyat eserlerinin uyarlamaları, usta isimlerin ellerine teslim edilmiş klasikler, günceli tam 12’den vuran çağdaş oyunlar ve bolca müzikal...

28.9.2017Kitap Sanat
21. İstanbul Tiyatro Festivali perdelerini açıyor

21. İstanbul Tiyatro Festivali perdelerini açıyor

21. İstanbul Tiyatro Festivali perdelerini açıyor

27.9.2017İstanbul
Sonbaharda içimizi açacak 66 güzel şey

Sonbaharda içimizi açacak 66 güzel şey

Belki İzmir, Ankara ya da Antep’tesiniz; o ünlü şarkıdaki gibi üstü çiğ kaplı bir sonbahar gülüne denk geldiniz… Ola ki Trakyalısınız; salkım salkım güzgülü üzümleri duruyor önünüzde… Yahut Karadeniz’de sağı-solu güzgülü çiğdemleri bastı; anladınız ki ufak ufak yaylaları boşaltma vakti... Biliyoruz canım, ağlamadınız; hüzünlüsünüz sadece. “Ya sevmeyi bilmedim yıllarca / Ya sevince geç kaldım” diye hayıflanmamak için... Durun ya, yazın hercailiği geçti ama kışın donukluğuna daha çok var.

23.9.2017Hürriyet Pazar
Fransız efsanesi veda etti

Fransız efsanesi veda etti

FRANSIZ sinemasının efsanevi oyuncularından Jeanne Moreau, Paris’teki evinde 89 yaşında hayata gözlerini yumdu.

31.7.2017Kitap Sanat
Jeanne Moreauya veda

Jeanne Moreau'ya veda

Fransız sinemasının usta ismi Jeanne Moreau 89 yaşında hayata gözlerini yumdu.

31.7.2017Kitap Sanat
‘Aksak İstanbul Hikâyeleri’ Barselona yolcusu

‘Aksak İstanbul Hikâyeleri’ Barselona yolcusu!

Yeşim Özsoy’un Afife ödüllü oyunu ‘Aksak İstanbul Hikayeleri’, ‘Històries d’Istanbul, a contra peu’ adıyla 13 Temmuz’da, İspanya’nın Barselona şehrindeki GREC Festivali’nde prömiyer yapacak. Festival kapsamında ilk kez bir Türk oyun yazarının oyunu Katalan bir grup tarafından sahneleniyor.

4.7.2017Kitap Sanat
Ian McKellen ilk kez Türkiyede

Ian McKellen ilk kez Türkiye'de!

Ünlü İngiliz oyuncu Ian McKellen, British Council’ın konuğu olarak sanat ve eşitlik konulu bir dizi etkinliğe katılmak üzere Türkiye’ye geliyor.

24.3.2017Keyif
Orda bir köy var uzakta

Orda bir köy var uzakta

Sarı Sandalye ekibi Ferit Edgü’nün 1977 tarihli romanı ‘O/ Hakkâri’de Bir Mevsim’den sahnenin bütün olanaklarını seferber edip müthiş bir görsel şölen yaratıyor. Seyircinin dikkatini her an diri tutan bir tempo, düşünce dünyasını tahrik eden bir sahneleme.

17.3.2017Kitap Sanat
Uluslararası basında adından övgüyle söz ettiren “Köpeklerin İsyan Günü”

Uluslararası basında adından övgüyle söz ettiren “Köpeklerin İsyan Günü”

Avrupa’nın seçkin tiyatro topluluklarını ağırlayan “São Luiz Teatro Municipal” ile “İstanbul Tiyatro Festivali”nin ortak yapımı olan “Köpeklerin İsyan Günü”, Lizbon’un ardından İstanbul’da Zorlu PSM’de Studio Sahnesi’ndeki oyunlarına devam ediyor. Sezon boyunca sergilenecek oyunun bu ayki gösterimi 13 Mart’ta gerçekleşecek. Televizyon dizilerinden tanıdığımız Kanbolat Görkem Arslan ve ünlü tiyatro oyuncusu Zuhal Gencer Erkaya’ya sahnede, Elif Ürse ve Sercan Gülbahar da eşlik ediyor.

10.3.2017Kelebek
Nişantaşı’ndaki Madam Bovary

Nişantaşı’ndaki Madam Bovary

İstanbul Tiyatro Festivali’nin iddialı yapımlarından biri olan ‘Köpeklerin İsyan Günü’nü bu hafta izleyebilirsiniz. Televizyonun popüler isimlerini sahnede görmek isteyenler için de farklı oyunlar var.

10.3.2017Keyif
Yaşadıklarımızın bizden götürdüklerini yüzlerce yazıdan daha iyi anlatan bir oyun: Yaşlı Çocuk

Yaşadıklarımızın bizden götürdüklerini yüzlerce yazıdan daha iyi anlatan bir oyun: Yaşlı Çocuk

Aylan Kurdi, Jamal Salih I’lyan, Cemile Çağırga, Veysel Deniz Atılgan... Bu çocuklar patlamalarda, savaşlarda ölmemiş olsaydı, büyüselerdi, ne olurdu? Yanıtı ‘Yaşlı Çocuk’ta...

16.2.2017Kitap Sanat
Zekice, incelikli ve naif: Ev’vel Zaman

Zekice, incelikli ve naif: Ev’vel Zaman

‘Ev’vel Zaman’, işinin ehli üç oyuncusu, oyunla bütünleşen zekice bir dekor fikri ve incelikli metniyle izleme listelerine girmesi şart bir iş.

6.1.2017Keyif
Üç burjuva kadının absürd ve komik dünyası: Kozalar

Üç burjuva kadının absürd ve komik dünyası: Kozalar

Edebiyat ustası bir kadın yazdı, tiyatrocu bir kadın yönetti, başrolü paylaşan üç kadın oyuncu nefis bir iş çıkardı. ‘Kozalar’, üç iddialı kadın oyuncuyu; Esra Dermancıoğlu, Binnur Kaya ve Demet Evgar’ı sahnede bir arada izlemek için bulunmaz fırsat.

4.11.2016Keyif
 Üç Kız Kardeş   son kez festival izleyicisiyle

' Üç Kız Kardeş ' son kez festival izleyicisiyle

Çehov'un ünlü klasiği ünlü Makedon yönetmen Aleksandar Popovski'nin yenilikçi rejisiyle 20. İstanbul Tiyatro Festivali programında 22 Mayıs Pazar günü Caddebostan Kültür Merkezi'nde son kez festival izleyicisiyle buluşuyor.

20.5.2016Keyif
Hakkâri’de Bir Mevsim: Ortak dil arayanların hikayesi sahnede

"Hakkâri’de Bir Mevsim": Ortak dil arayanların hikayesi sahnede

"Hakkâri’de Bir Mevsim": Ortak dil arayanların hikayesi sahnede

18.5.2016İstanbul
20. İstanbul Tiyatro Festivalinde bu hafta

20. İstanbul Tiyatro Festivali'nde bu hafta

20. İstanbul Tiyatro Festivali'nde bu hafta

17.5.2016İstanbul
İki saatliğine İçerdekilerden biri olun

İki saatliğine 'İçerdekiler'den biri olun

Semaver Kumpanya, Melih Cevdet Anday’ın insanı kendine hayran bırakan metni ‘İçerdekiler’ ile sahnede. Serkan Keskin, Nihal Yalçın ve Mustafa Kırantepe sizi iki saatliğine ‘içerinin’ dünyasına alacak...

13.5.2016Keyif
Bir SS subayının zihnine girmeye hazır mısınız

Bir SS subayının zihnine girmeye hazır mısınız?

Bu hafta başlayacak İstanbul Tiyatro Festivali’nin en çarpıcı oyunlarından ‘Merhametliler’i İstanbul durağı öncesinde, Amsterdam’da izledik. Seyirciyi, soykırıma bir SS subayının gözlerinden bakmasını sağlayan oyunun yönetmeni Guy Cassiers, “Nazilerin büyük kısmı sıradan insanlardı, içimizdeki dehşet potansiyeline çok dikkat etmeliyiz” diyor.

29.4.2016Keyif

Yazar Sonuçları

İki aydır tutuklu olan Osman Kavala’nın eşi Profesör Ayşe Buğra: Çok şükür Osman’ın sağlığı yerinde Morali de sağlam

Türk edebiyatının ünlü ismi Tarık Buğra’nın ve oyun yazarı Jale Baysal’ın kızı, Osman Kavala’nın eşi ve Boğaziçi Üniversitesi’nin sevilen, sayılan ekonomi profesörü. Çok üretken bir akademisyen, pek çok eseri var. Osman Kavala’nın bir anda tutuklanmasıyla birlikte kendisinin de anlattığı gibi şaşkınlık içinde. Beni kırmadı sorularıma cevap verdi.

16.1.2018

İstanbul’da Dans

Sanatı yücelten başyapıtların ülkemizde sahnelenmesi adına büyük mutluluk duyuyorum.

25.11.2017

İncili Gastronomi Rehberi raflarda

Bir yıla yakın süren zorlu bir sürecin ardından “İncili Gastronomi Rehberi” yayınlandı.

10.11.2017

Tiyatroseverler için

İSTANBUL TİYATRO FESTİVALİ 13 Kasım’da başlıyor.

30.10.2017

Küstah küstahça küstahlık

GEORGES Clemenceau, Emil Zola’nın ünlü “J’accuse!” (İtham ediyorum!) başlıklı mektubunu 13 Ocak 1898’de manşetten yayınlayan L’Aurore gazetesinin sahibi ve başlığın da fikir babası.

22.10.2017

Bir vakfın 45 yılı

HEPİMİZİN kültürel yaşamında İKSV’nin (İstanbul Kültür Sanat Vakfı) yeri tartışılmaz önemdedir.

18.5.2017

Tiyatro Festivali 20 yaşında

İSTANBUL KÜLTÜR SANAT VAKFI (İKSV) tarafından 2004 yılından bu yana Koç Holding Enerji Grubu Şirketleri Aygaz, Opet ve Tüpraş’ın sponsorluğunda düzenlenen İstanbul Tiyatro Festivali, 28 Mayıs akşamına kadar devam ediyor.

11.5.2016