MENÜ

İstanbul Deprem

İstanbul Deprem ile ilgili tüm haberleri ve son dakika İstanbul Deprem haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 10.140 İstanbul Deprem haberi bulunmuştur.

İstanbul Deprem Haberleri

Bakan Yılmaz’dan eğik yazı açıklaması: Demokratikleşmeyi sağladık

Bakan Yılmaz’dan eğik yazı açıklaması: Demokratikleşmeyi sağladık

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, İstanbul Esenler’de düzenlenen programa katıldı. Bakan Yılmaz, 20 bin öğretmen adayının mülakatlarının devam ettiğini belirterek, Ağustos’tan sonra 10 bin öğretmen alınacağını söyledi. Eğik yazının kaldırılmasıyla ilgili de konuşan Yılmaz, “Demokratikleşmeyi sağladık” dedi. Özel okulların kurulmasını da desteklemeye devam edeceklerini söyledi.

4.4.2017Eğitim
CHP İstanbul depremine ilişkin sorularına 2 ay sonra yanıt alacak

CHP İstanbul depremine ilişkin sorularına 2 ay sonra yanıt alacak

CHP İstanbul depremine ilişkin sorularına 2 ay sonra yanıt alacak

24.11.2016İstanbul
DATİ Yatırım Holdingin kıyı ile imtihanı

DATİ Yatırım Holding'in kıyı ile imtihanı

DATİ Yatırım Holding tarafından Ataköy sahilde yapılmak istenen İstanbul Turizm Merkezi projesi için hazırlanan ÇED raporuna Ataköy 1. Kısım Koruma ve Güzelleştirme Derneği itiraz etti. İtirazda projenin yapılacağı parsellerin kıyı kanunu yönetmeliğine aykırı olduğu vurgulandı. ÇED raporunda yer alan İstanbul deprem haritasında da proje sahası 1. Derece deprem alanında gösterildi.

11.2.2016Ekonomi
Bu ses benim değil, Ecevit’in İnönü’nün Atatürk’ün sesi

Bu ses benim değil, Ecevit’in İnönü’nün Atatürk’ün sesi

CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mustafa Sarıgül, “Kentsel dönüşümü yıkım olmaktan çıkarmanın zamanı gelmedi mi? Vatandaşlarımın onayı olmadan bir tek binayı bile bana Allah’tan başka kimse yıktıramaz” dedi.

12.1.2014Gündem
Fay canına

Fay canına!

29 Ekim’de açılması planlanan Marmaray’dan çıkan 1 milyon metreküplük hafriyatın ‘Çınarcık Çukuru’na boşaltılma işlemi tamamlandı. Deprem uzmanları ve çevre mühendisleri konuya tepki gösterirken, Profesör Doktor Naci Görür, yapılan işlemi “Depremi etkilemez ama organizmalar katledildi” şeklinde değerlendirdi.

22.7.2013Ekonomi
Japon uzmandan önemli deprem uyarısı

Japon uzmandan önemli deprem uyarısı

Kyoto Üniversitesi Doğal Afetlerı Engelleme Araştırma Merkezı Direktörü Doç. Dr. Kajitani Yoshio, "şunu açık olarak söyleyebilirim ki 1999 depremindeki evlerin yapılış teknikleri ile şu anki evler yapılmışsa depremde yıkılmaları kaçınılmaz" uyarısında bulundu.

22.11.2012Ekonomi
10 saniyemiz var

'10 saniyemiz var'

Depremi bekleyen İstanbul’un ‘Deprem Acil Müdahale’ ve ‘Erken Uyarı Sistemi’ yenileniyor. 110 istasyon modernize ediliyor. Modernize edilen erken uyarı sistemi ile İstanbul depremden 8-10 saniye önce ve ‘kesintisiz’ haberi olacak.

27.6.2012Gündem
İstanbuldaki deprem erken uyarı sistemi kısmen yenilenecek

İstanbul'daki deprem erken uyarı sistemi kısmen yenilenecek

İstanbul İl Özel İdaresi İstanbul Proje Koordinasyon Birimi (İPKB) tarafından temin edilen donanımla İstanbul Deprem Acil Müdahale ve Erken Uyarı Sistemi kısmen yenilenecek.

26.6.2012Gündem
Hangi bölgeler deprem riski altında

Hangi bölgeler deprem riski altında

Kuzey Anadolu Fayı’nın en doğu ucu ile en batı ucunda büyüklüğü 7 ve üzeri olan deprem beklendiğini belirten Naci Görür, “Bu faylar Marmara Denizi’ndeki Kuzey Marmara fayı ve Erzincan’ın doğusundaki Yedisu fayı” dedi.

7.6.2012Gündem
Akademik çalışmaydı

Akademik çalışmaydı

11.11.2011Gündem
İTÜden rapor açıklaması

İTÜ'den rapor açıklaması

VAN’da 5.6 şiddetindeki son depremde yıkılan Bayram Otel’e "İTÜ’den uzmanlarının oturulabilir raporu verdiği" iddiasıyla ilgili olarak İTÜ İnşaat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zekai Celep, "Teknik üniversite grubunun yasal bir rapor verme yetkisi yoktur. Yetkili kimseler bakanlığın mühendisleriydi. Hehangi bir şekilde özel bir binayı incelememiz rapor vermemiz sözkonusu değildir" dedi.

11.11.2011Gündem
Vaat sağanağı sunuyorlar

"Vaat sağanağı sunuyorlar"

BBP Genel Başkanı Yalçın Topçu, “AB uyum yasaları dediler, AB ikiz yasaları dediler, idamı kaldırarak bu cennet vatanı bölücü terörün, iblislerin, soyguncuların, hırsızların kol gezdiği bir ülke haline getirdiler” dedi.

28.5.2011Gündem
16 dakika önce öncü deprem

16 dakika önce öncü deprem

Simav’da dün meydana gelen 5,9 büyüklüğündeki depremden öce 3,8 büyüklüğünde adeta öncü bir deprem yaşandığı belirlendi.

20.5.2011Gündem
İSTANBULUN RİSKLİ 10 İLÇESİ

İSTANBUL'UN RİSKLİ 10 İLÇESİ

6 Riskli ilçede tamamlanan tarama sonuçlarına göre; Zeytinburnu'nda; 16.030 binanın 2.300'ü,Fatih'te; 27.884' binanın 2.750'si,Küçükçekmece'de 53.138 binanın 9.000'i,Bahçelievler'de 20.424 binanın 15.000'i,Güngören'de 9.538 binanın 7.300'ü,Bayrampaşa'da 19.973 binanın 6.150'si,toplam 146 bin 987 binanın 42 bin 500'ünün riskli olduğu öngörüldü. İstanbul Büyükşehir Belediyesinden yapılan "Deprem Bilgi Notları" başlıklı açıklamada yapılan çalışmalar sonucunda ortaya çıkan veriler şöyle sıralandı; 10 riskli ilçe belirlendi: Avcılar, Küçükçekmece, Fatih, Eminönü, Bakırköy, bayrampaşa, Adalar, Beyoğlu, Zeytinburnu, Bahçelievler.Bu ilçelerde yapılan taramalar, deprem dönüşümüne esas teşkil edecek bir veri toplama işlemidir. Kesinlikle, binanın kesin sağlam ya da kesin çürük olduğu bilgisini vermez. Bu çalışma İstanbul deprem master planında önerilen kademeli değerlendirme yöntemidir.Haber: İSTANBUL DHA

17.8.2010Haber
Gül, neden deprem bölgesine gitmediğini açıkladı

Gül, neden deprem bölgesine gitmediğini açıkladı

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, “Türkiye toprakları zaman zaman depremlere şahit oldu. Bunlardan ders alıp, kendimizi geleceğe hazırlamamız gerekiyor. Bununla ilgili bütün kurumların olaylar ortaya çıkmadan hazırlıklı olmaları çok önemli” dedi.

9.3.2010Gündem
50 yıl içinde 7.5’lik deprem riski yüzde 50

50 yıl içinde 7.5’lik deprem riski yüzde 50

Meclis Araştırma Komisyonu’nun, İstanbul’da büyük deprem riskini gösteren bilimsel raporunun yankıları sürüyor. Raporu analiz eden İstanbul Büyükşehir Belediyesi “Gelecek 50 yılda Marmara’daki ana fayda 7.5 büyüklüğünde deprem meydana gelme olasılığı yüzde 50” sonucuna vardı.

26.2.2010Gündem
Japonların İstanbul raporunu okuyunca kimyam bozuldu

Japonların İstanbul raporunu okuyunca kimyam bozuldu

Uluslararası araştırmacıların 2007 yılında hazırladığı İstanbul deprem raporu ile ilgili konuşan Deprem Komisyonu Başkanı Güllüce “Uykularım kaçtı” dedi.

5.2.2010Gündem
Yapıştırma üretim

Yapıştırma üretim

‘Balyoz Planı’nı hazırladığı iddia edilen emekli Orgeneral Çetin Doğan, EMASYA denen bu planların TSK’nın görevi ve meşru olduğunu belirtti, cami bombalanacağı, kendi uçağımızın düşürüleceği iddialarını da şöyle yanıtladı:

21.1.2010Gündem
Avea: Numara taşımada hedefin üzerindeyiz

Avea: Numara taşımada hedefin üzerindeyiz

Avea Müşteri Hizmetleri Grubu Genel Müdür Yardımcısı Sezgi Türkay, numara taşınabilirliği sonrasında bireysel abonelerin yanı sıra KOBİ’ler başta olmak üzere kurumsal abonelikte hız bir artış olduğunu belirterek “ Çalışanların eğitimine sektörün yüzde 15 daha üzerinde yatırım yaparak müşteri memnuniyetinde yüzde 7-10 arasında bir artış sağladık. KOBİ segmentinde, bizi daha çok tercih eden, daha çok hat alan ve kullanımlarını da artıran bir kitle yarattık. Numara taşınabilirliğinde hedeflerimizin yüzde 20 üzerinde bir artışla gidiyoruz” dedi.

25.1.2009Gündem
Ay ve gezegenlerin depremle ilgisi var

Ay ve gezegenlerin depremle ilgisi var

Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Mustafa Yıldırım, dünyaya yakın olduğu için Ay'ın yanı sıra Merkür, Venüs, Mars, Satürn ve Jüpiter gezegenlerinin hareketlerinin, depremle ilgisinin bulunduğunu söyledi.

20.12.2008Gündem
ODTÜ İstanbul için çalışıyor

ODTÜ İstanbul için çalışıyor

ODTÜ’nün İstanbul için geliştirdiği yöntemin ilk basamağı olan sokaktan tarama ile gözleme dayalı 4-5 parametre kullanılarak, binaların deprem riski belirlenebiliyor.

5.10.2008Ankara
Binaların deprem riski 10 dakikada anlaşılıyor

Binaların deprem riski 10 dakikada anlaşılıyor

Orta Doğu Teknik Üniversitesinin (ODTÜ) İstanbul için geliştirdiği yöntemin ilk basamağı olan “sokaktan tarama” ile gözleme dayalı 4-5 parametre kullanılarak, binaların deprem riski belirlenebiliyor. Eğitimli gözlemcilerce, kat sayısı, ağır çıkma, yumuşak kat, yapı kalitesi gibi unsurların ele alındığı inceleme, bir bina için ortalama 10 dakika sürüyor.

4.10.2008Ekonomi
Acil deprem alarmı

Acil deprem alarmı

İstanbul kadar büyük tehdit altında bulunan İzmir’de acil önlem alınıyor. Hasarlı bölgeye 10 dakika içinde gidecek ekip kurulacak.

21.5.2008Ege
İzmire deprem şebekesi kuruluyor

İzmir'e deprem şebekesi kuruluyor

Dokuz Eylül Üniversitesi Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi (DAUM) Müdürü Prof. Dr. Zafer Akçığ, “İzmir'in deprem şebekesi kuruluyor. Kurulan 16 istasyon ile erken hasar tespiti yapılacak ve depremden hemen sonra en ağır hasarın olduğu bölgeye 10 dakika içinde ekiplerin ulaşması sağlanacak” dedi.

21.5.2008Gündem
Sinan Aygünden Merkez Bankasının taşınmasına itiraz

Sinan Aygün'den Merkez Bankası'nın taşınmasına itiraz

ATO Başkanı Sinan Aygün:"Finansal göç İstanbul'un finans merkezi olmasına bir kalorilik etki yapmaz. Olsa olsa Ankara'yı bir deri bir kemik bırakır"

11.1.2008Gündem
İTÜlü deprem uzmanları bireysel açıklama yapmayacak

İTÜ'lü deprem uzmanları bireysel açıklama yapmayacak

İstanbul Teknik Üniversitesinde depremle ilgili çalışmalar yapan 5 öğretim üyesi, İTÜ Deprem Bilgilendirme Grubu (İTÜ-DEPBİL) oluşturarak, kamuoyuna iletecekleri açıklamalarını grup olarak yapma kararı aldılar.

28.11.2006Gündem
Sucuoğlu: İstanbul için deprem süresi doldu

Sucuoğlu: İstanbul için deprem süresi doldu

ODTÜ Öğretim Üyesi ve Ulusal Deprem Konseyi Üyesi Prof. Dr. Haluk Sucuoğlu, İstanbul’u bekleyen deprem tehlikesini değerlendirdi.

31.10.2006Gündem
Riskli yapılar güçlendirilmeli

Riskli yapılar güçlendirilmeli

İstanbul Valisi Muammer Güler, İstanbul'da orta ve uzun vadede yüksek riskli binaların güçlendirilmesi yerine yeniden yapıma tabi tutulmasının daha iyi bir çözüm olduğunu bildirdi.

16.8.2006Gündem
Depreme hazırlanmadık

Depreme hazırlanmadık

17 Ağustos yaklaşırken İstanbul'un depreme hazır olup olmadığı tartışılıyor. Prof. Dr. Naci Görür: Hazırlık adına çok az şey yapıldı.

14.8.2006Gündem
İstanbulda 5 dakikada deprem hasarı

İstanbul'da 5 dakikada deprem hasarı

Boğaziçi Üniversitesi (BÜ) Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Deprem Mühendisliği Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Erdik, “İstanbul Deprem Acil Müdahale Sistemi” ile olası bir depremde en geç 5 dakika içinde depremin merkezi ile kentin hasar dağılım haritasının çıkarılacağını ve bilgilerin ilgili yerlere iletileceğini söyledi.

9.8.2006Gündem
400 milyon dolarlık iki dev proje Dubai’de görücüye çıktı

400 milyon dolarlık iki dev proje Dubai’de görücüye çıktı

Türkiye’nin en büyük sanayi şirketleri arasında yer alan Hema Endüstri, turizm ve gayrimenkul alanlarında da büyüyecek. ‘Diamond of İstanbul’ ismiyle 150 milyon dolarlık yatırımla İstanbul Maslak’ta Avrupa’nın en yüksek binasının inşaatına başlayan Hemai, ‘Pearl of İstanbul’ ismiyle Güzelce’de 250 milyon dolarlık marina kompleksi projelendirdi. Hattat, Dubai’de 400 milyon dolarlık iki dev projeye yatırım yapacak ortak arıyor.

18.9.2005Ekonomi
Marmara’da tsunami 7 metreyi bulabilir

Marmara’da tsunami 7 metreyi bulabilir

Türk bilim adamlarının yaptıkları hesaplar, Marmara Denizi’nde patlayacak bir depremin, 7 metreyi bulan tsunamilere yol açabileceğini gösteriyor.

14.1.2005Spor
Dalganın öldürücü gücü

Dalganın öldürücü gücü

100 binin üzerinde ölü... Bu inanılmaz bir sayı ve insanlığın tsunamiye ve depreme yenik düştüğü en büyük felaketlerden biri. Güney Asya’da geçen pazar günü meydana gelen 9 büyüklüğündeki deprem ve ardından sahilleri vuran tsunaminin yol açtığı felaket, 1900 yılından bu yana en büyük beşinci, son 40 yılınsa en büyük depremi.

1.1.2005Kelebek

Yazar Sonuçları

Bunu hep yapıyor

Manisa 5.1 şiddetinde sallanınca bizim İstanbul’da yine şafak attı.

28.5.2017

AKP en yüksek oyu aldığı Kahramanmaraş halkını uyutuyor

1990 yılında inşaatı başlayan 2013 yılında biten Adatepe Barajı’nın AKP’nin ‘başarısı’ gibi sunulmasına Aslan Özmen artık yaşamaya başladığı Göksun’dan yazdığı mektubunda isyan ediyor.

16.1.2014

Deniz Feneri tahliyeleri hakkında birkaç şey

BİR: Tüm Türkiye şehitlere odaklanmışken Deniz Feneri şüphelilerinin tahliye edilmesi benim de hoşuma gitmedi. Bu türden zamanlama kurnazlıklarına tevessül etmek, kimseye yakışmaz. Hele yargıya hiç mi hiç yakışmaz.

21.10.2011

9.50’den 99.50’ye...

BUNDAN bir süre önce ‘Bir Planlama Öyküsü’ (1.10.2009) başlıklı, Esenyurt’ta AKP’nin yasadışı imar zihniyetini ortaya koyan bir yazıya yer vermiştik.

15.10.2009

Karışık işler

’İSTANBUL’da deprem panolarındaki rant’ (3.2.2008) başlıklı yazımız, ilgili çevreler tarafından "Vay anasını... Demek rant buymuş" dedirtti.. Yazının tarafları Valilik, Büyükşehir Belediyesi ve Medya Pano (Albayraklar’ın şirketi) idi... Konu ile ilgili olarak Büyükşehir’den bir açıklama geldi.

2.3.2009

Münihli Başkan'dan yerel yönetim dersleri

ŞİŞLİ Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül'ün konuğu olarak hafta sonu İstanbul'a gelen ve Maçka Parkı'nda, eski Almanya Başbakanı Willy Brandt'ın büstünün açılışına katılan Münih Belediye Başkanı Christian Ude ile Borsa Lokantası’ndaki yemekte sohbet ettik. "Bir belediye başkanı nasıl olmalı?" sorularının yanıtını aramaya çalıştık, bizimkiler için 'dersler' çıkardık.

19.3.2007

Kar Vadisi’nin altından ’termal villaları’ mı çıkacaktı

AKP Afyon Milletvekili Sait Açba’nın ’Kar Vadisi’ projesi ile ilgili olarak bu kadar cansiperane çalışması, şirket temsilcisi gibi el yazısı ile mektuplar yazmasının gerçek nedeni pek ortaya çıkmadı.

22.2.2007

Deprem kaç...

DEPREM tatbikatı gereği emniyet müdürü saatine baktı, İstanbul Belediye Başkanı her şeye Kadir Topbaş sordu:

10.11.2006

Kábus kapıyı çaldı...

İSTENMEYEN ziyaretçi yani Marmara Depremi önceki gün İstanbul’un kapısını tıklattı. Richter ölçeğine göre 5.2 büyüklüğünde bir uyarıydı bu. Ama anlaşılan pek aldırış eden olmadı.

Bunda şaşacak bir şey yok. Çünkü İstanbul duyarsızdır. İstanbul egosantrik, yani kendine dönüktür.

25.10.2006