MENÜ

İstanbul Başsavcılığı

İstanbul Başsavcılığı ile ilgili tüm haberleri, son dakika İstanbul Başsavcılığı haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün İstanbul Başsavcılığı haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 13.695 İstanbul Başsavcılığı haberi bulunmuştur.

İstanbul Başsavcılığı Haberleri

Örgütte üç kriter: Güzel, zengin ve eğitimli

Örgütte üç kriter: Güzel, zengin ve eğitimli

İstanbul Başsavcılığı, ‘Adnan Oktar Silahlı Suç Örgütü’ne ilişkin iddianamesinde Adnan Hoca’nın üyelerde aradığı üç kriteri ‘güzel-yakışıklı, zengin ve eğitimli’ olarak özetledi. Örgütün 1990’lı yılların ikinci yarısında cinsel sömürüye başladığı belirtildi.

17.07.2019Gündem
İşlem Döviz’in patronuna yakalama kararı

İşlem Döviz’in patronuna yakalama kararı

İstanbul Şişli’de Osmanbey esnafını yaklaşık 100 milyon lira dolandırıp kayıplara karışan Ahmet Ali Demirkapı hakkında yakalama kararı çıkarıldı.

11.01.2019Gündem
‘Örgüt propagandası’ soruşturması

‘Örgüt propagandası’ soruşturması

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün eski danışmanı Ahmet Sever hakkında ‘örgüt propagandası’ iddiasıyla soruşturma başlatıldı.

22.12.2018Gündem
Proje kardeşler: Biri Yargıtay hâkimi, biri vali, biri emniyet müdürü, biri albay, biri Başbakanlık Güvenlik İşleri genel müdür vekili

Proje kardeşler: Biri Yargıtay hâkimi, biri vali, biri emniyet müdürü, biri albay, biri Başbakanlık Güvenlik İşleri genel müdür vekili

Kütahyalı Çakır kardeşler doğup büyüdükleri Kütahya’da Gülen cemaati ile çocuk yaşta tanıştı. 7 kardeştiler. 5’i FETÖ’nün desteği ile zaman içinde devlette hızla yükseldi. Mehmet Çakır, Başbakanlık Güvenlik İşleri genel müdür vekili, Nurullah Çakır vali, Ekrem Çakır havacı kurmay albay, Resul Çakır Yargıtay üyesi hâkim, Muhterem Çakır ise emniyet müdürü oldu.

2.12.2018Gündem
Rezidansta asit izi

Rezidansta asit izi

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetine ilişkin incelemeler devam ederken, dün çarpıcı bir iddia ortaya atıldı.

8.11.2018Gündem
Sözcü davası karar aşamasına geldi

Sözcü davası karar aşamasına geldi

Sözcü gazetesinin sahibi Burak Akbay ve 3 çalışanı hakkında açılan dava karar aşamasına geldi. Mahkeme heyeti davaya ilişkin görüşünü hazırlaması için dosyayı duruşma savcısına gönderdi.

7.11.2018Gündem
WP: Asitte mi eritildi

WP: Asitte mi eritildi

İstanbul Başsavcılığı’nın Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’ya ilişkin “Parçalanarak yok edildi” açıklamasının ardından Washington Post gazetesi de ‘cesedin rezidansta eritildiği’ yolunda deliller olduğunu yazdı.

1.11.2018Gündem
Başsavcılık açıkladı: Parçalayıp yok ettiler

Başsavcılık açıkladı: Parçalayıp yok ettiler

2 Ekim’de girdiği Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosluğu’nda ortadan kaybolan gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın burada vahşi bir cinayete kurban gittiği dün resmen doğrulandı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Suudi gazeteciyle ilgili “Boğularak öldürülmesinin ardından cesedi parçalanarak yok edilmiştir” açıklaması yaptı.

31.10.2018Gündem
Arda Turana FETÖ soruşturması

Arda Turan'a FETÖ soruşturması

FETÖ’nün futboldaki yapılanmasına ilişkin futbolcular Emre Belözoğlu, Arda Turan, Okan Buruk ve Bülent Korkmaz hakkında İstanbul Başsavcılığı tarafından soruşturma yürütüldüğü ortaya çıktı.

18.10.2018Gündem
Pilot Kerimenin oyunları... Ahlak dışı ve cinsel içerikli iftiralar

Pilot Kerime'nin oyunları... 'Ahlak dışı ve cinsel içerikli' iftiralar!

Darbeci askerlerin helikopterle naklini sağlayan eski üsteğmen Kerime Yıldırım ağırlaştırılmış müebbet hapse çarptırıldı. Yıldırım, “Darbeyi sonradan öğrendim, geri dönüş yapamadım. Ben bunu sürüklenme olarak tanımlıyorum” demişti. Pilot teğmen olarak eğitimini tamamladığı dönemde tek kadın pilot olmasıyla dikkatleri üzerine çeken Yıldırım'ın diğer kadın adayları "ahlak dışı, cinsellik içerikli" iftiralar atarak ekarte ettiği ortaya çıktı.

19.08.2018Gündem
Kuruyemişli kripto

Kuruyemişli kripto

Üsküdar’da bir kuruyemişçi dükkânının TSK içerisindeki FETÖ’cü subay ve astsubayların haberleşme için kullanıldığı tespit edilmesinden sonra dün sabaha karşı İstanbul merkezli 52 ilde operasyon düzenlendi. 211’i muvazzaf olmak üzere 300 askere yönelik operasyonda 150 asker gözaltına alındı.

11.05.2018Gündem
Beşiktaş Belediyesine operasyon

Beşiktaş Belediyesi'ne operasyon

İstanbul Başsavcılığı’nca, 2015-2016 yıllarında başlatılan yolsuzluk ve FETÖ soruşturmaları kapsamında Beşiktaş Belediyesi’ne ikinci kez polis operasyonu düzenlendi.

5.04.2018Gündem
ABDnin tanığı eski muhbir

ABD'nin tanığı eski muhbir

TÜRK istihbarat birimleri, Karadağ’da Nisan 2016’da yakalanıp, Ekim 2016’da ABD’ye teslim edilen ‘uluslararası silah ve uyuşturucu kaçakçısı’ Memet Gezer’in Türkiye aleyhine tanıklık yapacağı bilgisine ulaştı.

20.01.2018Gündem
Aile Bakanından 115 hamile çocuk skandalına ilişkin açıklama

Aile Bakanı'ndan '115 hamile çocuk' skandalına ilişkin açıklama

Aile Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, İstanbul Küçükçekmece’deki Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yaşanan 'hamile çocuk skandalına' ilişin açıklama yaptı.

19.01.2018Gündem
201 ByLock tahliyesi

201 ByLock tahliyesi

ANKARA Başsavcılığı tarafından yapılan ‘ByLock’ açıklamasının ardından dün İstanbul’da, aralarında Cumhuriyet davası sanıklarından Emre İper’in de olduğu 201 sanık tahliye edildi.

29.12.2017Gündem
Gülenden mahkemeye: Salıver hâkim

Gülen'den mahkemeye: Salıver hâkim

İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı İrfan Fidan, FETÖ’den tutuklu, eski Zaman gazetesi görsel yönetmeni Fevzi Yazıcı’nın bilgisayarında FETÖ elebaşı Gülen imzalı bir belge bulunduğunu belirtti. Buna göre Gülen, 19 Nisan 2015 tarihli mektubunda asliye ceza hâkimlerinden tutuklu polis şeflerinin bırakılmasını istedi. Bu mektuptan sonra 63 FETÖ sanığı tahliye edildi. Fidan “Bu, terörist başının örgüt üyelerine verdiği talimatın en somut örneğidir” dedi.

15.12.2017Gündem
En büyük delil ele geçti

En büyük delil ele geçti

FETÖ soruşturmaları kapsamında halen tutuklu olan Zaman Gazetesi Görsel Yönetmeni Fevzi Yazıcı'nın bilgisayarından yapılan incelemede ele geçirilen Fetullah Gülen imzalı bir belge, halen soruşturmalar kapsamında tutuklu hakim ve savcıların Gülen'in talimatı ile hareket ettiğine dair bugüne kadar elde edilmiş en büyük delil olarak soruşturma dosyasına girdi.

15.12.2017Gündem
Büyükçekmece’de korkunç olay... Bir evde öldürülmüş iki kişi bulundu

Büyükçekmece’de korkunç olay... Bir evde öldürülmüş iki kişi bulundu

İstanbul Büyükçekmece'de bir kadın ve aynı evde yaşadığı yabancı uyruklu bakıcısı başlarına sert bir cisimle vurularak öldürülmüş halde bulundu.

12.12.2017Gündem
Avukatı ByLock kayıtlarını sordu

Avukatı ByLock kayıtlarını sordu

BALYOZ davası mağdurlarından emekli Orgeneral Çetin Doğan, emekli Hâkim Albay Ahmet Zeki Üçok ve emekli albay Nedim Ulusan’ın avukatı, mahkeme heyetine başvurarak sanıklardan Mehmet Baransu’nun ByLock kayıtlarının deşifresini, firari Tuncay Opçin ya da eşinin ByLock kullanıp kullanmadığının tespitini talep etti.

4.12.2017Gündem
AK Partili Külünk: CHPde arama yapılsın

AK Partili Külünk: CHP'de arama yapılsın

AK Parti Milletvekili Metin Külünk, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu hakkında suç duyurusunda bulundu.

1.12.2017Gündem
Zarrab hâkimi  Berman’dan Türkiye’ye çağrı

Zarrab hâkimi Berman’dan Türkiye’ye çağrı

İran asıllı Türk Reza Zarrab ile eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’nın sanıkları arasında olduğu davanın hâkimi Richard Berman, Türk makamlarına çağrıda bulundu.

21.11.2017Dünya
Silivride ilk ziyaret

Silivri'de ilk ziyaret

FETÖ soruşturmaları kapsamında tutuklanması Washington’la vize krizine neden olan ABD İstanbul Başkonsolosluğu irtibat görevlisi Metin Topuz, dün avukatları tarafından Silivri Cezaevi’nde ziyaret edildi. Avukatlar görüşte herhangi bir kısıtlama olmadığını söylerken, İstanbul Başsavcılığı, Topuz’un ailesi ya da avukatlarından daha önce cezaevinde görüşme talebi gelmediğini belirtti.

13.10.2017Gündem
Perde arkası: Trump nasıl ikna oldu

Perde arkası: Trump nasıl ikna oldu?

Ankara ile Washington ilişkileri tarihindeki en sıkıntılı dönemlerinden birinden geçerken patlak veren vize restleşmesinin arkasındaki detaylar ortaya çıkmaya başladı.

11.10.2017Dünya
Yanıtsız kalan soru: Sivil imamlar kimle görüştü

Yanıtsız kalan soru: Sivil imamlar kimle görüştü

İstanbul Başsavcılığı, ABD Adalet Bakanlığı’na MİT TIR’larının durdurulmasıyla ilgili 2 sivil FETÖ imamının ABD Büyükelçiliği ve Başkonsolosluğu ile telefon konuşmalarını sordu. Adalet Bakanlığı aracılığıyla gönderilen yazıya ABD’den yanıt gelmedi.

11.10.2017Gündem
Ünlü sunucunun taciz davasında şok ifadeler

Ünlü sunucunun taciz davasında şok ifadeler

Sunucu Neşe Sapmaz, kendisini taciz ettiğini öne sürdüğü işadamı Ümit Arıkan hakkındaki şikayetini geri çekti. Ancak bu kez Arıkan, güzel sunucunun kendisinden şantajla 1 milyon TL istediğini iddia ederek savcılığa başvurdu

26.09.2017Gündem
14 avukata DHKP/C tutuklaması

14 avukata DHKP/C tutuklaması

İSTANBUL Başsavcılığı’nca terör örgütü DHKP/C’nin avukat yapılanmasında yer aldıkları iddiasıyla yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan 16 avukattan 14’ü tutuklandı.

21.09.2017Gündem
Olçoklarla ilgili rapor hazırlandı... Baba oğlu sırtlarından vurmuşlar

Olçoklar'la ilgili rapor hazırlandı... Baba oğlu sırtlarından vurmuşlar!

15 Temmuz darbe girişimi sırasında Boğaziçi Köprüsü’nde vurulan reklamcı Erol Olçok ve oğlu Abdullah Tayyip Olçok’la ilgili raporlar medyaya yansıdı. Karar’da Hilal Öztürk imzasıyla yayımlanan habere göre, adli tıp, ekspertiz ile balistik inceleme raporları, HK33, MG3 ve G3 silahlarıyla hedef gözeterek uzun namlulu silahlar ve top atışlarıyla 34 kişinin nasıl öldürüldüğünü belgeledi.

5.08.2017Gündem
Katliam emrinin verildiği an

Katliam emrinin verildiği an

‘FETÖ silahlı terör örgütü’nce gerçekleştirilen 15 Temmuz darbe teşebbüsünde, 34 kişinin darbecilere karşı direnirken şehit olduğu 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nün kapatılmasına ilişkin soruşturma tamamlandı.

14.07.2017Gündem
ABD Büyükelçiliği ile Savcılığın belge polemiği

ABD Büyükelçiliği ile Savcılığın belge polemiği

ABD Büyükelçiliği ile İstanbul Başsavcılığı’ndan, MİT TIR’ları şüphelilerinin ABD Büyükelçiliği’ni aradığı yönündeki ifadelere ilişkin peş peşe açıklamalar geldi.

5.07.2017Gündem
7 basın çalışanı için iddianame hazırlandı

7 basın çalışanı için iddianame hazırlandı

ENERJİ ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın e-posta adresindeki yazışmaların yasal olmayan yollarla elde edildiği iddialarına ilişkin 7 basın çalışanı hakkında İstanbul Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma tamamlandı.

29.06.2017Gündem
İstanbulun eski valisi Mutluya büyük şok

İstanbul'un eski valisi Mutlu'ya büyük şok

FETÖ/PDY’nin mülkiyedeki yapılanmasının deşifre edilmesine ilişkin yürütülen ilk soruşturma tamamlandı. İstanbul Başsavcılığı bünyesinde oluşturulan özel büroca hazırlanan iddianamede 15 şüpheli yer alıyor. Aralarında İstanbul'un eski Valisi Hüseyin Avni Mutlu ve İstanbul eski Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın'ın da bulunduğu şüpheliler için 3'er kez ağırlaştırılmış müebbet ve 30'ar yıla kadar hapis cezası istendi. Çapkın için yakalama kararı istendi.

8.06.2017Gündem
Kâbus bitmiyor: Tahliye yine yok

Kâbus bitmiyor: Tahliye yine yok

Doğan Holding Ankara Temsilcisi Barbaros Muratoğlu’nun davasında daha önce iki kez tahliye isteyen savcının izinde olması nedeniyle yerine Savcı İlkay Özcan görevlendirildi. Özcan başka şüphelilerle ilgili bir dosyanın incelenmesini istedi. Duruşmada tahliye çıkmadı.

16.05.2017Gündem
Başlıktan gözaltının 4. günü

Başlıktan gözaltının 4. günü

Denizli Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Alper’in ölüm haberindeki “İlk FETÖ iddianamesini hazırlayan Başsavcı Mustafa Alper’i kamyon biçti” başlığı nedeniyle gözaltına alınan Cumhuriyet gazetesi internet sitesi Genel Yayın Yönetmeni Oğuz Güven, Emniyet’te dördüncü gününe girdi.

14.05.2017Gündem
Hrant Dink cinayetinde yakalama kararı

Hrant Dink cinayetinde yakalama kararı

HRANT Dink cinayeti soruşturmasında, aralarında FETÖ elebaşı Fetullah Gülen ve eski savcı Zekeriya Öz’ün de olduğu 6 kişi hakkında ‘kasten öldürme’ ve ‘silahlı terör örgütüne üye olma’ suçlarından ‘tutuklamaya yönelik yakalama kararı’ çıkarıldı.

22.03.2017Gündem
NATO tatbikatından çıkarıldı

NATO tatbikatından çıkarıldı

BALYOZ davasında harddiskler ve CD’lerle ilgili ‘gerçektir’ raporu veren ‘kumpas’ davalarında bilirkişi olarak görev yapan firari FETÖ şüphelisi eski TÜBİTAK Siber Güvenlik Enstitüsü Müdürü Hayretdin Bahşi’nin Estonya’da NATO ülkelerinin katılacağı Siber Güvenlik tatbikatında görevli olduğu ortaya çıktı. Estonya Büyükelçiliği’nin girişimi ile Bahşi, NATO tatbikatından çıkartıldı.

17.03.2017Gündem
Erdoğanı dinledim emirlere uymadım dedi: Yalancı

'Erdoğan'ı dinledim emirlere uymadım' dedi: Yalancı

15 Temmuz gecesi helikopterle Doğan Medya Center’a baskın yapan darbeci askerlerden Yüzbaşı Süleyman Ahmet Kaya, “Ben de kandırıldım. Baskın sırasında bir odada televizyonda Erdoğan’ın konuşmasını duyunca durumu anladım ve teslim oldum” derken, o gecenin kayıtları, yalanlarını ortaya çıkardı.

24.02.2017Gündem
Tayt giyiyor diye disiplin cezası aldı.. Didemin intiharı altında yatan dram

Tayt giyiyor diye disiplin cezası aldı.. Didem'in intiharı altında yatan dram!

İstanbul Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede Didem Yaylalı’nın uğradığı haksızlıklara dayanamayarak intihar ettiği ortaya çıktı. Staj yaptığı sürede tayt giydiği için disiplin cezası alan Yaylalı, bu ceza yüzünden mesleğe kabul edilmedi. Didem Yaylalı’nın 2013’teki intiharı ‘FETÖ’nün darbe girişimi’ iddianamesinde yer aldı.

23.02.2017Gündem
Son dakika: Yunanistan 8 darbeci askerle ilgili kararını açıkladı

Son dakika: Yunanistan 8 darbeci askerle ilgili kararını açıkladı

Yunanistan'da yargıtay seviyesindeki yüksek mahkeme, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından bu ülkeye kaçan sekiz FETÖ'cü askerle ilgili kararını açıkladı. Ankara'nın talebini reddeden mahkeme, darbeci askerlerin Türkiye'ye iade edilmemesine karar verdi. İstanbul Başsavcılığı ise sekiz darbeci asker hakkında gıyabi tutuklama kararı çıkardı.

26.01.2017Dünya
Beşiktaş 15 Temmuz müştekisi

Beşiktaş 15 Temmuz müştekisi

İSTANBUL Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu’nca yürütülen ‘15 Temmuz darbe teşebbüsü’ soruşturması kapsamında TRT Ulus binası, Digitürk ve Vodafone Arena’nın işgal edilmesine ilişkin soruşturma tamamlandı.

23.01.2017Gündem
10 yıl olmuş

10 yıl olmuş

AGOS Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni’yken 19 Ocak 2007 tarihinde uğradığı silahlı saldırıda hayatını kaybeden gazeteci Hrant Dink, bugün ölümünün 10’uncu yıl dönümünde çeşitli etkinliklerle anılacak. Agos gazetesi önünde yapılacak anma programı nedeniyle İstanbul’da bazı yollar kapalı olacak.

18.01.2017Gündem
Bilal için Kısıklıyı basacakmış

Bilal için Kısıklı'yı basacakmış

FETÖ soruşturması kapsamında tutuklanan eski HSYK 1. Daire Başkanı İbrahim Okur, ek ifadesinde 17-25 Aralık operasyonunu anlatırken, “18 Aralık 2013 akşamı ben Hasan Doğan’ın kriptolu telefonu ile Sayın Başbakan da Efkan Ala’nın kriptolu telefonu ile görüşme yaptık. Başbakan, Zekeriya Öz’ün Kısıklı’ya bu akşam baskın yapacağı ve Bilal Erdoğan’ı alacağı konusunda istihbarat aldıklarını söyledi” dedi.

3.01.2017Gündem
Akademisyenlere ilk dava açıldı

Akademisyenlere ilk dava açıldı

İSTANBUL Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu savcılarından Mehmet Şenay Baygın tarafından yürütülen FETÖ/PDY’nin İstanbul Üniversitesi’ndeki yapılanmasına ilişkin soruşturma tamamlandı.

21.12.2016Gündem
Skandal tweeti atan Berfin K. yakalandı

Skandal tweet'i atan Berfin K. yakalandı!

Dün Beşiktaş'ta gerçekleştirilen terör saldırısı sonrası sosyal medya hesabından, "Oh olsun size" diye mesaj paylaşan Berfin K.'in Otogar'da yakalandığı belirtildi.

12.12.2016Gündem

İstanbul Başsavcılığı: 13 kişi gözaltına alındı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Beşiktaş’ta dün meydana gelen hain terör saldırısına ilişkin 13 kişinin gözaltında alındığını, ayrıca sosyal medyada da paylaşımda bulunan 3 kişininde gözaltına alındığı açıkladı.

11.12.2016Gündem
FETÖ’nün Sabiha Gökçen davasında

FETÖ’nün Sabiha Gökçen davasında

15 Temmuz darbe girişimi sırasında İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’nı ele geçirmekle görevlendirilen 28’i rütbeli 34’ü er 62 asker hakkında hazırlanan 189 sayfalık iddianame İstanbul 22. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilirken, içinde Hrant Dink cinayeti de yer aldı.

28.11.2016Gündem