MENÜ

Işsizlik Sigortası Fonu

Işsizlik Sigortası Fonu ile ilgili tüm haberleri, son dakika Işsizlik Sigortası Fonu haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Işsizlik Sigortası Fonu haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 880 Işsizlik Sigortası Fonu haberi bulunmuştur.

Işsizlik Sigortası Fonu Haberleri

Son dakika... Bakandan önemli asgari ücret açıklaması

Son dakika... Bakandan önemli asgari ücret açıklaması

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun çalışmasına ilişkin açıklamada bulundu. Asgari Ücret Tespit Komisyonu ikinci toplantısını 10 Aralık'ta, üçüncü toplantı 17 Aralık'ta yapacak.

2.12.2019Ekonomi
Bakan açıkladı 3635 kişi işe alınacak

Bakan açıkladı! 3635 kişi işe alınacak

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk "2 bin 313 sözleşmeli, 322 kadrolu personel alımımız ÖSYM tarafından duyurulacak ve başvurular da alınmaya başlanacak. 1000 işçi alımı için ilgili ilan önümüzdeki hafta İŞKUR tarafından yapılacak." dedi.

19.11.2019Ekonomi
İşsizlik sigortası kolaylaşsın

İşsizlik sigortası kolaylaşsın

Türk-İş, DİSK, Hak-İş ve TİSK, Türkiye İş Kurumu’nun dün gerçekleştirilen genel kurulunda daha çok kişinin işsizlik sigortasından yararlanması gerektiğini belirtirken, işsizlik sigortasının genişletilmesi ve kolaylaştırılması çağrısı yaptılar.

9.11.2019Ekonomi
Bakan Selçuk: 1 milyon 300 bine yakın işe yerleştirme gerçekleştirdik

Bakan Selçuk: 1 milyon 300 bine yakın işe yerleştirme gerçekleştirdik

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, "Bu yılın ekim sonu itibarıyla 1 milyon 300 bine yakın özel sektörde işe yerleştirme gerçekleştirdik. Bu, geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 30'luk artışa karşılık geliyor. İşsizlik Fonu, yapısı gereği devletin, işçinin ve işverenin ortak fonudur. Milletimizin refahı, ülkemizin büyümesi için istihdamın desteklenmesine yönelik faydaları olan bir fondur. İşsizlik sigorta fonuna dair bütün kararlar, işçi, işveren ve devlet temsilcilerinden oluşan İŞKUR Yönetim Kurulu tarafından alınır" açıklamasında bulundu.

8.11.2019Ekonomi
Ahilik Fonu için geri sayım başladı

Ahilik Fonu için geri sayım başladı

Esnafın işsizlik fonu ‘Ahilik Fonu’ için geri sayım başladı. 2017 yılında yasalaşan fon kapsamında, esnaftan yeni yılla birlikte kesinti yapılmaya başlanacak. Dükkanını kapatan esnaf, koşulları sağlaması durumunda fondan yararlanacak.

1.11.2019Ekonomi
İşsizlik fonunda nisan açığı

İşsizlik fonunda nisan açığı

İşsizlik Sigortası Fonu uzun bir aradan sonra nisan ayında açık verdi.

20.05.2019Ekonomi
‘İşsizlik Fonu’ndan en az yararlanan işsizler’

‘İşsizlik Fonu’ndan en az yararlanan işsizler’

HAK-İŞ, İşsizlik Sigortası Fonu’yla ilgili kaygılı olduklarını açıkladı. Hak-İş Başkanı Mahmut Arslan, “İşsizlik fonundan en az yararlanan işsizler. Bazı teşviklerin işsizlik fonundan yapılmasını anlıyoruz ama tüm teşviklerin kaynağının işsizlik fonu olmasına karşıyız. Daha GAP için fondan alınan 10 milyar lira bile ödenmedi” dedi.

17.05.2019Ekonomi
Maaşlı istihdam teşviki için son ay

Maaşlı istihdam teşviki için son ay

İşe alınan çalışanların 3 aylık ücretlerinin işsizlik sigortası fonundan karşılanmasını öngören istihdam teşvikinde son aya girildi.

3.04.2019Ekonomi
DTO Başkanından “İstihdam Seferberliği” kampanyasına destek

DTO Başkanı'ndan “İstihdam Seferberliği” kampanyasına destek

Deniz Ticaret Odası Başkanı Tamer Kıran “Türk Denizcilik Sektörü olarak İstihdam Seferberliği'nde elimizi taşın altına koyacağız” dedi.

8.03.2019Ekonomi
Sanayicilerden istihdama destek

Sanayicilerden istihdama destek

KAYSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitci "Nisan ayı sonuna kadar sağlayacağınız her ilave istihdamın tam 3 ay boyunca ücretini, sigorta primlerini ve vergisini devlet karşılıyor" dedi.

8.03.2019Ekonomi
Zorlanan işveren işsizlik fonuna koştu

Zorlanan işveren işsizlik fonuna koştu

ZORLANAN işveren, çalışan ücretleri için işsizlik sigortasına fonuna başvurdu.

26.01.2019Ekonomi
Bakan açıkladı: Yarım milyondan fazla çalışan...

Bakan açıkladı: Yarım milyondan fazla çalışan...

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk: "Bugüne kadar 505 bin çalışanımız, mesleki yeterlilik belgesi almaya hak kazandı. Bunların 470 bini belgeli çalışmanın zorunlu olduğu 'tehlikeli' ve 'çok tehlikeli' meslekleri icra edenler. Yaklaşık iki yıl önce 40 bin civarında olan mesleki yeterlilik belgeli kişi sayımızın, yarım milyonu geçmiş olmasının gurur ve mutluluğunu yaşıyoruz. Üretimde etkinlik ve verimliliğin mesleki yeterliliğe sahip çalışanlarca sağlanacağına inanıyoruz. Bu hedefler doğrultusunda Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde yürüttüğümüz çalışmaların neticesini de alıyoruz" açıklamasında bulundu.

25.01.2019Ekonomi
Ev erkeğine de e-ticaret desteği

Ev erkeğine de e-ticaret desteği

Meclis’in yoğun mesaisi evlerinde ürettikleri ürünleri internet ve benzeri elektronik ortamlarda satanlara yaradı. Evlerde üretilen ürünlerin internetten satışından kaynaklanacak gelirlerin 30 bin lirası vergiden istisna olacak. Düzenleme yalnızca ev hanımlarını değil ev erkeklerini de kapsayacak.

19.01.2019Ekonomi
İşsizlik Sigortası Fonunun büyüklüğü 127 milyara ulaştı

İşsizlik Sigortası Fonu'nun büyüklüğü 127 milyara ulaştı

İşsizlerin, çalışmadıkları dönemde geçinebilmelerini sağlamak amacıyla kurulan İşsizlik Sigortası Fonu'nun büyüklüğü geçen yıl yaklaşık 11 milyar lira artarak 127 milyar 643 milyon liraya ulaştı.

16.01.2019Ekonomi
İşsizlik Sigortası Fonunun büyüklüğü 127 milyara ulaştı

İşsizlik Sigortası Fonu'nun büyüklüğü 127 milyara ulaştı

Ülkede 2017'de 116 milyar lira olan fonun büyüklüğü, yaklaşık 11 milyar lira artarak, geçen yıl sonu itibarıyla 127 milyar 643 milyon lira oldu. Mart 2002'den geçen yılın aralık sonuna kadar fondan yaklaşık 6,6 milyon kişiye 23 milyar lira ödeme yapıldı.

16.01.2019Ekonomi
Son dakika Komisyondan geçti... Milyonları ilgilendiriyor

Son dakika! Komisyondan geçti... Milyonları ilgilendiriyor!

Asgari ücret desteğinin 2019'da devam etmesi, evlerde üretilen ürünlerin vergiden istisna olması, 250 liraya kadar eksik ödemelerin vergi indirimine yönelik ihlal kapsamında değerlendirilmemesi gibi düzenlemeleri içeren ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edildi.

10.01.2019Gündem
2019’un istihdam teşvikleri

2019’un istihdam teşvikleri

İşverene ve istihdama destek için başlatılan teşvikler 2019’da da devam edecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı desteklerden 2 milyonun üzerinde işyeri ve milyonlarca çalışan yararlanacak. Ayrıca bu sene asgari ücret prim teşvikinde de değişiklik yapıldı. Bölgesel istihdam desteği yeni yılda da devam ederken, sigorta prim teşviki 500 ve üzeri sigortalı çalıştıranlarda 3 puan, 500’ün altında sigortalı çalıştıranlarda 5 puan olarak açıklandı. Peki, kimler, hangi teşvikten, nasıl yararlanacak? Tüm yönleriyle 2019’un istihdam destekleri.

Makarna, kömür  ithamından kurtulmalıyız

Makarna, kömür ithamından kurtulmalıyız

AİLE Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, “‘Makarna, kömür dağıtan devlet’ ithamından da kurtulmamız gerekiyor çünkü sosyal yardımların yüzde 90’ını şu anda nakdi olarak yapıyoruz. Makarna, kömür dağıtmıyoruz” dedi.

18.12.2018Gündem
Binlerce gence iş imkanı

Binlerce gence iş imkanı

Başta 10 bin kişi olmak üzere 18-29 yaş arasında ve iki yıllık yüksekokul veya dört yıllık fakülte mezunu binlerce genç için İşe İlk Adım Projesi başlatıldı. Proje ile gençlere mesleki deneyim ve iş tecrübesi kazandırılacak, işverenlerden de iş garantisi istenecek.

İşsizlik fonunda sürpriz olmadı

İşsizlik fonunda sürpriz olmadı

İşsizlik sigortası fonundan 2019 ve 2020 yıllarında iş gücü programlarına gidecek miktar belli oldu.

27.11.2018Ekonomi
Kısa Çalışma, firmaları dövize karşı koruma çemberine aldı

"Kısa Çalışma, firmaları dövize karşı koruma çemberine aldı"

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç: "Kısa Çalışma Ödeneği, döviz dalgalanması gibi dönemsel şoklarda işten çıkarmalara karşı da şirketleri ve çalışanlarını koruma çemberine almıştır. Kısa Çalışma, daha önce de mevcuttu ama genel ekonomik kriz tanımı nedeniyle işlerlik kazanamıyordu. Yapılan değişiklik ile zorlayıcı sebep, açık şekilde tanımlandı" açıklamasında bulundu.

11.11.2018Ekonomi
Yeni teşvik 1 Ocak’ta başlıyor 57 bin işyerini ilgilendiriyor

Yeni teşvik 1 Ocak’ta başlıyor! 57 bin işyerini ilgilendiriyor

2015 yılındaki yasa ile çok tehlikeli sınıfta yer alan, 10 kişiden fazla işçi çalıştıran işyerlerine, ölüm ve sakatlıkla sonuçlanmayan iş kazası yaşanmaması halinde teşvik verilmesi öngörüldü. Üç yıl geçti, yeni teşvik 2019’un başında başlıyor. Destek, işçi başına 20.3 lira ile 150 lira arasında değişecek.

6.11.2018Ekonomi
Tüm çalışanları ilgilendiren haber Yeni düzenleme yolda, işte detaylar

Tüm çalışanları ilgilendiren haber! Yeni düzenleme yolda, işte detaylar

2019 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı'na göre, sosyal tarafların mutabakatıyla tüm işçilerin erişebilirliğini güvence altına alan bireysel hesaba dayalı bir kıdem tazminatı reformu gerçekleştirilecek. Kamu kurum ve kuruluşlarında etkili bir insan kaynakları planlaması yapabilmek için esnek çalışma modelleri geliştirilecek.

28.10.2018Ekonomi
İŞ-KURdan İşe ilk adım projesi

İŞ-KUR'dan 'İşe ilk adım' projesi

Kütahya Çalışma İş Kurumu'nun (İŞ-KUR) genç işsizliğinin azaltılması, üniversite mezunu gençlerin işgücü piyasasında kalıcı istihdamının sağlanması ve nitelikli işgücü talebinde bulunan işverenlerin de aradığı özelliklere sahip elemanları istihdam edebilmelerini sağlamak amacıyla 'İşe İlk Adım Projesi'ni hayata geçireceği açıklandı.

9.10.2018Ekonomi
İşsizlere 2,9 milyar liralık ödeme

İşsizlere 2,9 milyar liralık ödeme

İşsizlik Sigortası Fonu'ndan bu yılın ocak-ağustos döneminde işsizlere 2 milyar 942 milyon 146 bin lira ödeme yapıldı.

24.09.2018Ekonomi
Kamuda tek hesap dönemi

Kamuda tek hesap dönemi

KAMUDA uzun vadede 3-4 milyar liralık tasarruf sağlaması beklenen “tek hazine hesabıyla” ilgili detaylar belli oldu.

9.08.2018Ekonomi
İşsizlik Fonu altı ayda 8,3 milyar lira büyüdü

İşsizlik Fonu altı ayda 8,3 milyar lira büyüdü 

İşsizlerin, çalışmadıkları dönemde geçinebilmelerini sağlamak amacıyla kurulan İşsizlik Sigortası Fonu'nun büyüklüğü bu yılın altı aylık döneminde yaklaşık 8,3 milyar lira artarak 125 milyar liraya ulaştı.

18.07.2018Ekonomi
Mali sıkıntıdaki şirketin çalışanı üç aylık maaşını bu fondan alabilir

Mali sıkıntıdaki şirketin çalışanı üç aylık maaşını bu fondan alabilir

Mali sıkıntıya düşen firmalar daha önce iflas erteleme talebinde bulunuyordu. Son yapılan yasal düzenleme ile iflas erteleme mekanizması kalktı yerine konkordato mekanizması getirildi. Bu mekanizmada az bilinen bir konu ise işçi alacakları ile ilgili. Yasaya göre, konkordato talep eden şirketin çalışanlarının üç aya kadarki maaşı Ücret Garanti Fonu’ndan alınabiliyor.

4.07.2018Ekonomi
İşsizlik Fonu  hesapta yok

İşsizlik Fonu hesapta yok

KAMUDA kapsamı genişletilecek Tek Hazine Hesabı’nın detayları belli oldu. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edilen düzenlemeye göre, İşsizlik Sigortası Fonu tek hesabın dışında olacak.

22.02.2018Ekonomi
Hesap karıştı

Hesap karıştı

Başbakan Yardımcısı Şimşek’in kapsamını açıkladığı ‘Tek Hesap’ın komisyon görüşmelerinde ortalık karıştı. Devletin ödeme ve tahsilat işlemlerinin gerçekleştirildiği hesabın kapsamına, yerel yönetimler ve İşsizlik Fonu’nun da dahil edilebileceği belirtilince Maliye Bakanı Naci Ağbal, görüşmeleri haftaya erteledi.

16.02.2018Ekonomi
40 milyarlık ‘tek hesap’

40 milyarlık ‘tek hesap’

Başbakan Yardımcısı Şimşek, devletin ödeme ve tahsilat işlemlerinin yapıldığı ‘Tek Hazine Hesabı’nın kapsamının genişletileceğini belirterek, “Özel bütçeli kuruluşlar, düzenleyici ve denetleyici kuruluşlar, SGK ve İŞKUR ile özelleştirme, tanıtma fonu gibi fonlar kademeli olarak kapsama alınacak. Kurumların mali kaynak büyüklüğü 40 milyarı buluyor” dedi.

11.02.2018Ekonomi
Geriye dönük  teşvik dönemi

Geriye dönük teşvik dönemi

ÇALIŞMA hayatında geriye dönük teşvik dönemi başlıyor. TBMM’ye sevk edilen torba tasarıya göre, artık işverenler, geriye dönük olarak da istihdam teşviklerinden faydalanabilecek.

4.02.2018Ekonomi
2018 yılında asgari ücret ne kadar oldu İşte yeni yılda uygulanacak asgari ücret zammı

2018 yılında asgari ücret ne kadar oldu? İşte yeni yılda uygulanacak asgari ücret zammı

2018 yılının asgari ücretini belirlemek için bir araya gelen hükümet, işçi ve işveren saatlerce pazarlık yaptı. Bakan Jülide Sarıeroğlu, yüzde 14.2 artışla asgari ücretin 1603 lira olduğunu açıkladı. İşverene 100 lira destek ise 2018 yılında da sürecek.

29.12.2017Ekonomi
Dakika başı 3 istihdam

Dakika başı 3 istihdam

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2017’de istihdam seferberliği sürecinde 1.5 milyon yeni istihdam yaratıldığını açıkladı. Bu, yıl boyunca her gün 4 bin 166, her saat 173, her dakika ise 3 kişinin iş sahibi olduğunu ortaya koyuyor.

27.12.2017Ekonomi
Asgari gerilim

Asgari gerilim

Asgari ücrette sona doğru geliniyor. İşçiler 1893 lira maaş isterken işveren örgütü TİSK ise bir rakam telaffuz etmekten kaçınıyor. Ancak, TİSK 100 liralık asgari ücret desteğinin kalkması sonrasında asgari ücrette maliyetlerinin yüzde 6 arttığını belirtiyor.

20.12.2017Ekonomi
12 milyon çalışanın maaşı 3 bin TL’nin altında, yüzde 40 asgari ücretli

12 milyon çalışanın maaşı 3 bin TL’nin altında, yüzde 40 asgari ücretli

Asgari ücrette 2018 yılı için zam oranı belirlenmeden önce Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bir araştırma yaptı. Buna göre Türkiye’deki çalışanların yüzde 40.3’ü asgari ücretle çalışıyor. Yüzde 42.7’si ise asgari ücretin iki katı kadar maaş alıyor.

16.12.2017Ekonomi
İşvereni zorda olan işçiye fon desteği

İşvereni zorda olan işçiye 'fon' desteği

İşveren için aciz vesikası alınması, iflası veya iflasın ertelenmesi nedenleriyle yılın 9 aylık döneminde çalışanlara "Ücret Garanti Fonu" ile toplam 17 milyon 716 bin 315 lira ödeme yapıldı.

14.10.2017Ekonomi
Torba yasada neler var Asgari ücrete ilave...

Torba yasada neler var? Asgari ücrete ilave...

Torba yasanın detaylarını merak edenler için açıklama Noyan Doğan'dan geldi. Asgari ücretten taşeronların maaşına, işsizlik ödeneğinden terörle mücadelede yaralanan vazife malullerine pek çok konu torba yasada yer alıyor. Peki torba yasada neler var? Asgari ücret ve işsizlik maaşıyla ilgili ne gibi değişiklikler yaşanacak? İşte detaylar!

12.10.2017Gündem

Yazar Sonuçları

20 soruda esnaf işsizlik sigortası

İflas eden ya da işyerini kapatan esnaflar için işsizlik sigortası 2020 yılında başlıyor. Bu kapsamda Esnaf Ahilik Sandığı kurulacak ve tüm Bağ-Kur’lular, kendi adına çalışanlar, şirket ortakları her ay prim ödeyerek, yılbaşından itibaren zorunlu olarak sigortalanacak. Ödenecek prim tutarı yeni yılda belirlenecek asgari ücretle birlikte netleşecek. Gerekli şartları yerine getirenler 2023 yılından itibaren Sandıktan maaş almaya başlayacak. İşte milyonlarca esnafı ilgilendiren Esnaf Ahilik Sandığı ile ilgili tüm merak edilenler.

14.11.2019

İşsizlik fonundan nasıl yararlanılır?

Bir süredir işsizlik sigortası gündemde. Sendikalar, işsizlik maaşından daha çok kişinin yararlanabilmesi için şartlarının esnetilmesini istiyor. Son açıklanan rakamlara göre de bu yılın 7 ayında 1.2 milyon kişi başvurmuş, 632 bin kişiye maaş bağlanmış. Peki, işsizlik fonundan nasıl yararlanılır, maaş alabilmenin şartları nelerdir?

25.09.2019

Hem çalışan hem emekli öğretmene müjde

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İkinci 100 Günlük Eylem Planı’nda öğretmenlerin ek göstergesinin 3600’e yükseleceği müjdesini verdi. Böylece öğretmenler yüksek maaş ve ikramiye ile emekli olabilecek. Emeklilerin de maaşı artacak. Gösterge artışı maaşlarda 500, emekli ikramiyesinde de 30 bin liranın üzerinde artış yaratacak.

19.12.2018

Her açıdan asgari ücret pazarlıkları

Asgari ücret için pazarlıklar başladı. İşçi kesimi net 2 bin lira, üzerine bir de yüzde 25 enflasyon zammı talep ediyor. Buna göre çalışanın beklentisi yüzde 55 artışla 2 bin 500 lira. İşveren ise artış yapılırken yüzde 15.9’luk 2019 enflasyon hedefinin gözetilmesini istiyor. Peki, asgari ücrete en fazla ne kadar zam yapılacak?

12.12.2018

1 Ocak’ta işverene yeni teşvik başlıyor

2015 yılındaki yasa ile çok tehlikeli sınıfta yer alan, 10 kişiden fazla işçi çalıştıran işyerlerine, ölüm ve sakatlıkla sonuçlanmayan iş kazası yaşanmaması halinde teşvik verilmesi öngörüldü. Üç yıl geçti, yeni teşvik 2019’un başında başlıyor. Destek, işçi başına 20.3 lira ile 150 lira arasında değişecek.

6.11.2018