MENÜ

İso

İso ile ilgili tüm haberleri, son dakika İso haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün İso haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 1.125 İso haberi bulunmuştur.

İso Haberleri

İSO Başkanı Bahçıvan: Sadece üretmek yetmiyor

İSO Başkanı Bahçıvan: Sadece üretmek yetmiyor

İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan "Yerli üretim bir dans ise evrensel standart ve kalite ölçüleri de bu dansın müziğidir. Yerli üretim dansını, evrensel standart ve kalite ölçülerini içeren müzik eşliğinde yapmak günümüzün dünyasında artık hepimiz için artık bir zorunluluk" dedi.

2.05.2019Ekonomi
İSO Türkiye İhracat İklimi Endeksi martta 52,3 oldu

İSO Türkiye İhracat İklimi Endeksi martta 52,3 oldu

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Türkiye İhracat İklimi Endeksi martta 52,3 seviyesinde gerçekleşti.

15.04.2019Ekonomi
İSOdan ihracat pazarına fener tutacak yeni endeks

İSO'dan ihracat pazarına fener tutacak yeni endeks

İSO, Türkiye ekonomisi ve ihracatının gelişimine yönelik potansiyeli ortaya koyacak ve öncü gösterge niteliği taşıyacak "Türkiye İhracat İklimi Endeksi"nin ilkini, mart ayı verileriyle 15 Nisan'da açıklamaya başlayacak.

12.04.2019Ekonomi
‘Dijitalleşme merkezde olmalı’

‘Dijitalleşme merkezde olmalı’

Türk sanayisinin dijital dönüşümüne katkı vermeyi amaçlayan İstanbul Sanayi Odası (İSO), ‘İSO Dijital Dönüşüm Ofisi Lansmanı ve Sanayide Dijital Dönüşümün Kilometre Taşları’ paneli düzenledi.

24.03.2019Ekonomi
Kurumsallık kokuyor

Kurumsallık kokuyor

Fransa’nın parfüm sanayi merkezi Grasse’a bölgesine gerçekleştirdiği turistik gezi sırasında aklına gelen iş fikrini hayata geçiren Fulya Gündoğdu, bugün alışveriş merkezlerinden otellere kadar birçok alana koku üretimi yapıyor. Fiolas ile kurumsal koku alanında 7 ülkeye ihracata da başlayan Gündoğdu’nun hedefi ise dünya markası olmak.

19.03.2019Ekonomi
İSOda İstanbul buluşması

İSO'da İstanbul buluşması

CHP’nin İstanbul büyükşehir belediye başkan adayı Ekrem İmamoğlu, “Yönetim anlayışımızda İstanbul’un bütün hafızasından faydalanmak var” dedi. Ekrem İmamoğlu, TÜSİAD’ın ardından İstanbul Sanayi Odası (İSO) yöneticileri ile kahvaltılı toplantıda bir araya geldi.

14.03.2019Gündem
Bahçıvan: Tekrar pozitif bir büyüme dönemine gireceğimize inanıyorum

Bahçıvan: Tekrar pozitif bir büyüme dönemine gireceğimize inanıyorum

İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan "Geçmişten alacağımız derslerle 31 Mart seçimlerinden sonra uzun sürecek seçimsiz bir dönemin vereceği fırsatı iyi değerlendirerek ekonomi odaklı bir gündemle 2019 yılının ikinci yarısında tekrar pozitif bir büyüme dönemine gireceğimize olan inancımı ifade etmek istiyorum" dedi.

11.03.2019Ekonomi
İSO, İstihdam Seferberliği için zincir seminerlere başladı

İSO, "İstihdam Seferberliği" için zincir seminerlere başladı

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, "İstihdam temelinde işverenlere verilen sekiz başlıktaki destek, biz sanayicilere her şeyden önce moral ve motivasyon açısından katkı yapacak." dedi.

7.03.2019Ekonomi
Canonun en küçük aynasız makinesi görücüye çıktı

Canon'un en küçük aynasız makinesi görücüye çıktı! 

Canon oldukça önem verdiği aynasız makinelere bir yenisini daha ekledi. İşte EOS RP adındaki makinenin özellikleri...

14.02.2019Teknoloji
Meslek liselerine İSO, İTO ve TOBB desteği

Meslek liselerine İSO, İTO ve TOBB desteği

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) son aylarda mesleki eğitimle ilgili çok sayıda yeni projeyi uygulamaya koydu.

9.02.2019Eğitim
İSO Türkiye İmalat PMI ocakta 44.2 oldu

İSO Türkiye İmalat PMI ocakta 44.2 oldu

İstanbul Sanayi Odası Türkiye ve İstanbul İmalat PMI Ocak 2019 raporları açıklandı.

1.02.2019Ekonomi
Mesleki Eğitim İş Birliği Protokolü imzalandı

Mesleki Eğitim İş Birliği Protokolü imzalandı

İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan: "Sanayi üretiminin de omurgasını oluşturan ve mesleki teknik eğitimi içeren ortaöğretim seviyesinin genel istihdam içindeki payı, Almanya için yüzde 58, Güney Kore için yüzde 39 iken bu oran ülkemizde yüzde 20'dir. Bu tablo, mesleki eğitimde yapılacak iyileştirmeye ne kadar ihtiyaç duyduğumuzu göstermesi açısından önemlidir" açıklamasında bulundu.

25.01.2019Ekonomi
İmalat PMI Aralıkta 44.2ye geriledi

İmalat PMI Aralık'ta 44.2'ye geriledi

İmalat sanayi satın alma yöneticisi endeksi (PMI) Aralık'ta 44.2'ye gerileyerek sektördeki daralmanın dokuzuncu aya girdiğine işaret etti.

2.01.2019Ekonomi
Türkiye İmalat PMI Aralıkta geriledi

Türkiye İmalat PMI Aralık'ta geriledi

İstanbul Sanayi Odası Türkiye İmalat PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi), Aralık ayında 44,7’den 44,2’ye geriledi.

2.01.2019Ekonomi
Sefada varlar cefada yoklar... Bahçıvan, özel bankaların kepenkleri kapattığını ileri sürdü

Sefada varlar cefada yoklar... Bahçıvan, özel bankaların kepenkleri kapattığını ileri sürdü

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Başkanı Erdal Bahçıvan, “Kamu bankaları dışında adeta diğerleri kepenkleri kapatmış vaziyette. Sanki bizlerin de kepenkleri kapatmasını dört gözle bekliyorlar. Maalesef Türk bankacılık sektöründe sefa varken beraberiz ama zorluk ve cefa varken yalnızsınız” dedi.

27.12.2018Ekonomi
“Ekonomik istikrar, uzun soluk ve kararlılık gerektiriyor”

“Ekonomik istikrar, uzun soluk ve kararlılık gerektiriyor”

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, Türkiye’nin geçtiğimiz aylarda çok ciddi bir finansal stres döneminden geçtiğine dikkat çekerek “Kamu bankalarına ilaveten birkaç özel banka dışındakilerin ‘oyuna ara verdim’ deme lüksü yok. Özellikle 2019 yılının ilk yarısında mevcut risk ve belirsizlikler nedeniyle çok dikkatli olunmalı. Ekonomik istikrarın sağlanması, çok boyutlu, uzun soluklu ve kararlılık gerektiren bir süreç” dedi.

26.12.2018Ekonomi
Babasının tavsiyesine uydu, bin 300 kişiye iş veriyor

Babasının tavsiyesine uydu, bin 300 kişiye iş veriyor

Karaman'da, 41 yıl önce üniversite eğitiminin ardından babasının "kendi işinizi kurun" tavsiyesi ile ticarete atılan 67 yaşındaki iş adamı Kemal Boynukalın, bugün bin 300 kişiye istihdam sağlayıp, 85 ülkeye ihracat yapıyor.

3.12.2018Ekonomi
İSO Turkiye İmalat PMI Kasımda 44,7ye yükseldi

İSO Turkiye İmalat PMI Kasım'da 44,7'ye yükseldi

İstanbul Sanayi Odası Türkiye ve İstanbul İmalat PMI Kasım 2018 raporları açıklandı. İSO Türkiye İmalat PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi), Kasım ayında 44,7 düzeyinde gerçekleşerek üst üste ikinci ay olacak şekilde artış kaydetti.

3.12.2018Ekonomi
Serdar Urfalılar İSO’da başkan yardımcılığına seçildi

Serdar Urfalılar İSO’da başkan yardımcılığına seçildi

İstanbul Sanayi Odası'nda (İSO) Başkan Yardımcılığı görevine İSO Meclis Başkanlık Divanı Üyesi olarak görev yapan Serdar Urfalılar seçildi.

30.11.2018Ekonomi
En zeki gençlerimizi, öğretmenliğe yönlendirmeliyiz

'En zeki gençlerimizi, öğretmenliğe yönlendirmeliyiz'

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Meclisinin kasım ayı olağan toplantısı, “Rekabet, Bilim ve Teknoloji Odaklı Dünyada Yeni Eğitim Modeli Vizyonunun Sanayimiz Açısından Önemi” ana gündemi ile gerçekleştirildi. İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan’ın açılış konuşmasını yaptığı toplantıya Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk konuk olarak katılarak gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

28.11.2018Ekonomi
Bu kitapta abimle yaşadıklarımızın ağır izleri var

Bu kitapta abimle yaşadıklarımızın ağır izleri var

İsmail Güzelsoy, yeni kitabı ‘Süslü Hatıralar Sahnesi’nde kardeşliğin dokunulmaz ve mahrem yaralarını açıyor. Kısmen kendisini de anlattığı kitapta biri ne yaparsa, diğeri de onun izinden giden hatta aynı kadınlara âşık olan iki kardeşin hazin hikâyesini okuyacaksınız.

İSOdan kıdem tazminatı açıklaması

İSO'dan kıdem tazminatı açıklaması

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, bugünkü haliyle kıdem tazminatının son derece demode bir uygulama olduğunu belirterek, “Kıdem tazminatının bugünkü halinden çıkartılıp bir zorunlu tasarrufsal modele dönüştürülmesi noktasındaki bir çaba dahi Türkiye’nin hayrına yapılacak en büyük hizmetlerden bir tanesidir.” dedi.

18.11.2018Ekonomi
CERN’e üretim yapan girişimci

CERN’e üretim yapan girişimci

Filiz Akkaş 1975 yılında Sivas’ta 6 çocuklu bir ailenin son çocuğu olarak dünyaya geldi. Ailesi İstanbul’a göç etti ve Taksim’de büyüdü. Ailesinde ilk çalışan kadın oldu. Evlendi, kızı oldu, boşandı. Ayakları üzerinde durmalıydı. KOSGEB kredisi aldı, alüminyum panel üretimine girdi. Ve şirketi Mapsis Metal kısa zamanda havacılık ve savunma sanayine üretim yapan bir şirket haline geldi.

36 bin ürün ve hizmette TSE damgası

36 bin ürün ve hizmette TSE damgası

TSE Başkanı Adem Şahin: "Türklerin ilk standardı 1502 yılında, zamanın padişahı Sultan II. Bayezid Han tarafından çıkarılan 'Kanunname-i İhtisab-ı Bursa'nın üzerinden 516 yıl geçti. Kalkınmanın temel taşlarından standartların önemi yüzyıllar önce Türkler tarafından kavrandı ve bugün halihazırda uluslararası standartlardan adapte edilerek uyum sağlananlar dahil, 36 binden fazla Türk standardı mevcut. TSE, başta karayolu olmak üzere tüm taşıma türlerinde taşıt, yol ve ürün güvenliğini ilgilendiren konularda yıllık yaklaşık 300 bin belge düzenliyor" açıklamasında bulundu.

4.11.2018Ekonomi
TSE belgesi nedir TSEnin açılımı ne

TSE belgesi nedir? TSE'nin açılımı ne?

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk okullara TSE belgesi getirileceğini açıkladı. Gündemde yer alan haberlerin ardından TSE’nin açılımı ve TSE belgesinin ne anlama geldiğine yönelik araştırmalar başladı. Peki, TSE belgesi nedir? TSE'nin açılımı ne?

2.11.2018Gündem
“Finansal dengelenme var ama reel sektörün dengeleri oturmuş değil”

“Finansal dengelenme var ama reel sektörün dengeleri oturmuş değil”

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Meclisi’nin ekim ayı olağan toplantısı, “Güçlü Bir Sanayi Ülkesi Olmak Yolunda Yeni Hamlelere Odaklanmak” ana gündemi ile gerçekleştirildi. İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan’ın açılış konuşmasını yaptığı toplantıya Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank konuk olarak katılarak gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

24.10.2018Ekonomi
Ambalaj sektörü ihracatla büyüyor

Ambalaj sektörü ihracatla büyüyor

İSO'nun her yıl düzenli olarak açıkladığı İSO Birinci 500 ve İkinci 500 (İSO 1000) Büyük Sanayi Kuruluşu içerisinde 2017 yılında, 30’u ASD üyesi olmak üzere 53 ambalaj sektörü firması yer aldı.

5.08.2018Ekonomi
İSO Turkiye İmalat PMI Temmuz’da 49 oldu

İSO Turkiye İmalat PMI Temmuz’da 49 oldu

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Türkiye İmalat PMI 2018 yılı Temmuz ayında 49 düzeyine yükseldi.

1.08.2018Ekonomi
Bahçıvan: Bu yıl kur baskısı büyük

Bahçıvan: Bu yıl kur baskısı büyük

İSTANBUL Sanayi Odası (İSO) Başkanı Erdal Bahçıvan, 2017 yılına ilişkin İSO İkinci 500 Büyük Kuruluşu Araştırması’na yönelik yaptığı açıklamada, “2016’nın ardından 2017’de küresel ekonominin güçlü bir toparlanma evresine girerek ihracatımızı desteklemesi, bunun yanında kamunun da büyük desteğiyle iç talep ve yatırımlardaki canlanma, İSO İkinci 500’ün performansına net bir biçimde yansımıştır. 2017’de İkinci 500’ün üretimden satışları yüzde 30.9 artış ve yüzde 17 reel büyüme ile son yılların en güçlü artışlarını kaydederken ihracatını da yüzde 16.9 artırarak Türkiye’nin genel ihracat artışının üzerinde bir performans sergilemiştir” dedi.

18.07.2018Ekonomi
Kâr ve borçta birinci ligdeler

Kâr ve borçta birinci ligdeler

İSO İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu araştırması sanayinin ikinci liginde şirketlerin kârlarını arttırsa da borçluluktan kurtulamadığını ortaya koydu. 2017’de kârlar yüzde 43.9, borçlar ise yüzde 50.9 arttı. İkinci 500’deki kârlılık artışı sanayinin birinci ligi 500 dev sanayi kuruluşunu geride bırakmayı başardı.

17.07.2018Ekonomi
İSO İkinci 500 listesi bugün açıklandı

İSO İkinci 500 listesi bugün açıklandı

İstanbul Sanayi Odası (İSO), “Türkiye’nin İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu Araştırması”nın 2017 yılı sonuçlarını bugün açıkladı.

17.07.2018Ekonomi
Türkiyenin ikinci 500 büyüğü açıklandı

Türkiye'nin ikinci 500 büyüğü açıklandı

İstanbul Sanayi Odası (İSO), “Türkiye’nin İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu Araştırması”nın 2017 yılı sonuçlarını bugün açıkladı.

17.07.2018Ekonomi
İSO Türkiye PMI nisanda 48,9 oldu

İSO Türkiye PMI nisanda 48,9 oldu

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Türkiye İmalat Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI), nisanda 48,9 oldu.

2.05.2018Ekonomi

Yazar Sonuçları

Meslek liselerine İSO, İTO ve TOBB desteği

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) son aylarda mesleki eğitimle ilgili çok sayıda yeni projeyi uygulamaya koydu.

9.02.2019

Belediye, yatırıma ‘arsa birleştirme’ takozu koydu

TEPAR Tekstil’in patronları Sultan Tepe ve Hasan Tepe, 7 yıl önce Hadımköy’deki fabrikaya bitişik 3 dönümlük arsayı, “İleride ek veya yeni yatırım yaparız” niyetiyle aldı. Aradan 5-6 yıl geçti, bir ABD’li şirketle o arsaya yatırım yapma kararı verildi.

3.02.2019

Tepebaşı’ndaki örgütü kapatmayı unuttunuz Paşam

12 EYLÜL darbesiyle birçok sivil toplum örgütünün, sendikaların kapatıldığı günlerdi. İstanbul Sanayi Odası (İSO) Meclisi’ndeki muhalif konuşmalarıyla dikkati çeken Murtaza Çelikel’i fabrikasının idare amiri emekli albay Mehmet Eşsiz aradı:

1.07.2018

Üç ayda bir yeni hükümet bıktırdı, sizin sistem daha iyi

ORJİN Grup Yönetim Kurulu eşbaşkanları Zafer Kurşun ve Zafer Yıldırım, Prada’nın CEO’su Patrizio Bertelli’ye İstanbul ziyaretlerinin birinde sunum yaptı:

2.06.2018