MENÜ

İsmail Saymaz

İsmail Saymaz ile ilgili tüm haberleri, son dakika İsmail Saymaz haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün İsmail Saymaz haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 554 İsmail Saymaz haberi bulunmuştur.

İsmail Saymaz 11 Temmuz 1980 yılında, Rize'de doğdu. Türk gazeteci. 2002'den beri Radikal gazetesinde çalışan Saymaz insan hakkı ihlalleri, düşünce özgürlüğü hakkında haberler yapıyor ve kitaplar yazıyor. 2014'de Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü’nün yılın “100 Basın Kahramanı” listesine alındı.

İsmail Saymaz Haberleri

Ahmet Ümit’le yeni İstanbul üzerine Beyoğlu küllerinden doğacak

Ahmet Ümit’le yeni İstanbul üzerine "Beyoğlu küllerinden doğacak"

Kayısı rengi güneş ışığı, rengârenk kıyafetler, havada süzülen su baloncuklarıyla İstiklal Caddesi cıvıl cıvıl. Ekvadorlu müzisyenler, aşk tazeleyen İspanyol-Rus çift, İranlı, Arap, Türk, neşeyle gülümseyen insanlar... Beyoğlu’nu en son ne zaman böyle gördüğümü hatırlamıyorum. Belki 10 yıl olmuştur. Ahmet Ümit son kitabında şehrin yeni yüzüne bakmış, buradan üç hikâye anlatmış. Yazarla ‘Aşkımız Eski Bir Roman’ çıkmadan hemen önce buluştuk. Değişen İstanbul’u ve gelecek umutlarını konuştuk.

15.09.2019Hürriyet Pazar
Sahte şeyhler, milyonluk servet ve bitmeyen şehvet...

Sahte şeyhler, milyonluk servet ve bitmeyen şehvet...

Gazeteci İsmail Saymaz’ın son kitabı ‘Şehvetiye Tarikatı’ günümüz Türkiye’sinde yeraltı tarikatlarının durumunu ortaya koyuyor. Her türlü sapkınlık, yalan, dolandırıcılık üzerine kurulu bu tarikatlar çeşitli yöntemlerle ikna ettiği müritlerini ekonomik ve cinsel yolla istismar ediyor. Okurken “Bir insan böyle bir şeye nasıl inanır?” diye soracaksınız...

15.08.2019Kitap Sanat
Türkiye’de  2.6 milyon kişi tarikatlarla  ilişki içinde

Türkiye’de 2.6 milyon kişi tarikatlarla ilişki içinde

Bir önceki kitabı ‘Kimsesizler Cumhuriyeti’nde tarikat yurtlarında ölüm, yaralanma ve istismar olaylarını yazan gazeteci İsmail Saymaz, bu kez dini grupların sosyal hayatta yarattığı tahribatı ele aldı. ‘Şehvetiye Tarikatı’nda, bir sözde evliya, bir üfürükçü ve dört merdivenaltı ‘şeyh’in müritlerini nasıl kandırdığını anlatan Saymaz’la “Her biri kendi ekonomisine sahip oldu” dediği bu yapıları konuştuk.

11.08.2019Hürriyet Pazar
Gerekçeli karar... ‘Aladağ kaza değildi’

Gerekçeli karar... ‘Aladağ kaza değildi’

ADANA’nın Aladağ ilçesinde, Süleymancılara ait yatılı Kuran kursunda 10’u kız çocuğu 12 kişinin yanarak ölmesine ilişkin davada gerekçeli karar açıklandı.

8.08.2019Gündem
İzmir, kitap fuarına hazır

İzmir, kitap fuarına hazır

Tüyap Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. tarafından, Türkiye Yayıncılar Birliği işbirliğiyle 24. İzmir Kitap Fuarı, 6-14 Nisan tarihleri arasında Uluslararası İzmir Fuar Alanı’nda düzenlenecek.

27.03.2019Kitap Sanat
Asfalt tesisindeki kazada işçi ağır yaralandı

Asfalt tesisindeki kazada işçi ağır yaralandı

Kütahya’nın Gediz ilçesinde, bir işçinin sıcak asfalt püskürmesi sonucu ağır yaralandığı İl Özel İdaresi’ne ait asfalt tesisinin ruhsatsız olduğu ve kazadan iki gün sonra alelacele ruhsat verildiği ortaya çıktı. Şüpheli sıfatıyla ifadesi alınan tesis sorumlusu Tamer Özdoğan’ın, yaşadığı anlaşmazlıktan ötürü bu tesise sürüldüğü halde hiç bir yetki verilmediği anlaşıldı. Şehit yakını hakkından yararlanarak memuriyete alınan Özdoğan’ın tesisin ruhsatsız olduğunu kazadan dört gün önce Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) bildirdiği anlaşıldı. İsmail SAYMAZ

25.02.2019Haber
Cinsel istismar davalarında iki örnek karar

Cinsel istismar davalarında iki örnek karar

Ayazağa'daki bir ilkokulda 5. sınıf öğrencisi olan 10 yaşındaki E.U. rehber öğretmenine, eniştesinin kendisine dokunduğunu anlattı.

8.02.2019Gündem
Koğuştaki yumruk darbesi öldürdü

Koğuştaki yumruk darbesi öldürdü

İki yıl önce Silivri 5 No’lu L Tipi Cezaevi’nde kalan 20 yaşındaki Emrah İlhan, lavaboyu temiz tutmadığı iddiasıyla koğuş mümessili Emre Ödük tarafından göğsüne atılan bir yumruk sonucunda hayatını kaybetti. Cezaevine ait kamera görüntülerine göre İlhan, mümessil Ödük ve arkadaşlarının arasında girdiği odadan 12 dakika sonra baygın bir halde çıkarılıyor. 19 yaşındaki Ödük, ‘taksirle ölüme neden olma’ suçundan iki yıldan altı yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanacak. İsmail SAYMAZ

22.01.2019Haber
Son dakika: İzmirde sürpriz gelişme... Aziz Kocaoğlundan dikkat çeken sözler

Son dakika: İzmir'de sürpriz gelişme... Aziz Kocaoğlu'ndan dikkat çeken sözler

Yerel seçim öncesi İzmir'de bugün sürpriz bir gelişme yaşandı. Daha önce yaptığı açıklamada aday olmama kararını açıklayan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile görüştükten sonra flaş bir açıklama yaptı. Kocaoğlu, "Hiçbir zaman kişisel menfaat ve ikbal peşinde koşmadım. Cumhuriyet Halk Partisi'nin iktidarını sürdürdüğü en büyük kent olan İzmir'de ortaya çıkan bu tablonun, adaylığımla ilgili tarihi bir sorumluluk yüklediğini ve bundan kaçmayacağımı Sayın Genel Başkanımızla paylaştım" dedi. Öte yandan CHP'nin İzmir adayının gelecek hafta yapılacak PM toplantısında açıklanacağı belirtildi.

16.01.2019Gündem
Ankarada çekilen skandal görüntü sonrası önemli gelişme

Ankara'da çekilen skandal görüntü sonrası önemli gelişme

Hürriyet'ten İsmail Saymaz'ın Türkiye'ye duyurduğu otizmli öğrenciye şiddet olayı sonrasında önemli bir gelişme yaşandı. Ankara'da otizmli M.F.D.'ye sınıfta şiddet uyguladığı iddia edilen Dumlupınar İlkokulu'nda görevli öğretmen Y.İ. hakkında idari soruşturma başlatıldı. Soruşturma kapsamında öğretmen Y.İ., açığa alındı.

9.01.2019Gündem
Avninin zincir davası: Kafeden sostan davalık

Avni'nin 'zincir' davası: Kafeden sostan davalık

Film, epilasyon aleti, domates sosu, kafe-restoran... Karikatürist Oğuz Aral’ın ünlü ‘Avanak Avni’ karakteri yaklaşık bin çeşit ürüne marka oldu. Oğuz Aral’ın eşi Tolga Aral ile oğlu Seyit Ali Aral, ‘Avanak Avni’ markasının izinsiz tescil ettirildiği iddiasıyla Buzbeyazı Gıda İletişim Turizm Şirketi’ne dava açtı.

7.01.2019Gündem
70. yıl onur gecesi

70. yıl onur gecesi

Hürriyet gazetesinin 70. kuruluş yıldönümünde kıdem ve yayın ödülleri töreni önceki akşam Demirören Medya Center’da gerçekleştirildi. Gecede 40, 35, 30, 25, 20 ve 10 yılını dolduran Hürriyet çalışanları kıdem ödüllerini alırken, emekliliğe hak kazananlara da emeklilik plaketleri yöneticiler ve yazarlar tarafından takdim edildi. Haber, video, fotoğraf ve sosyal medya gibi farklı dallarda verilen yayın ödülleri de aynı gecede sahiplerini buldu. Ödüller ve alanlar şöyle:

29.12.2018Gündem
5 genci istismardan 62 yıl

5 genci istismardan 62 yıl

KONYA’da müritlerine tecavüz ettiği iddiasıyla tutuklanan Faruki Tarikatı’nın Konya lideri Süleyman Işık’ın (65) cezası belli oldu.

22.12.2018Gündem
Tren kamerasından Çorlu kazası

Tren kamerasından Çorlu kazası

Çorlu’da, 24 kişinin öldüğü ve 341 kişinin yaralandığı tren faciasının tren içi ve dışı kameralarına ait görüntülerine Hürriyet gazetesi ulaştı. Ön kamerasına ait görüntüde, rayların altındaki boşluk birkaç metre kala fark ediliyor. Tren ray boşluğunun üzerinden geçtiği sırada çukura düşüp zıplıyor. Bu sırada, ray ve çevresinde herhangi bir su birikintisi görünmüyor. İsmail SAYMAZ

22.11.2018Haber
İşte jandarma kamerasından Çorlu faciası

İşte jandarma kamerasından Çorlu faciası

Çorlu’da, 24 yurttaşın can verdiği tren kazasından sonra jandarmaya bağlı olay yeri inceleme ekiplerinin çektiği video görüntüleri ve fotoğraflar dava dosyasına ulaştı. Bu görüntülerde, kazaya neden olan menfezle raylar arasındaki boşluğun bir metre olduğu görülüyor. Cesetlere ulaşmak için kepçe ve dozerlerle vagonların kaydırıldığı ve takla attırıldığı anlaşılıyor. Çorlu’da, 24 kişinin öldüğü ve 341 kişinin yaralandığı tren kazası, olay yeri inceleme ve keşif tutanağına göre, 8 Temmuz günü saat 17.15-17.18 sıralarında meydana geldi. Tutanağa göre Savcı Ermen Güner, kazayı haber kanallarından öğrendi. Güner, Çorlu Jandarma Komutanlığı’nı aradı. Karakol komutanı “Kazanın olduğu yere seyir halindeyim. Varınca bilgi vereceğim” dedi. Tekirdağ ve Çorlu belediyeleri kazayı saat 17.20’de bir vatandaştan öğrendi. TCDD’nin sinyal sistemi “raylarda kopma olmadığı için” çalışmadı. İsmail SAYMAZ

21.11.2018Haber
Tarikat yurtlarının yüzde 90’ı Süleymancıların

Tarikat yurtlarının yüzde 90’ı Süleymancıların

Hürriyet gazetesi muhabiri İsmail Saymaz, yeni kitabı ‘Kimsesizler Cumhuriyeti’nde, tarikat yurtlarında cinsel istismara uğrayan, ölen ve sakat kalan çocukların izini sürüyor.

20.10.2018Hürriyet Pazar
Çocuklar sizi cennet kapısında bekliyor

Çocuklar sizi cennet kapısında bekliyor

Kimler çocuklarını tarikatlara kaptırıyor? Aileler neden susuyor? Hürriyet gazetesi muhabiri İsmail Saymaz, yeni kitabı ‘Kimsesizler Cumhuriyeti’nde yoksulluk ve yoksunluğun tarikatlar ve cemaatler tarafından nasıl istismar edildiğini ortaya koyuyor. İşte 12 Eylül’den itibaren Türkiye’de yaşanan büyük trajedi...

17.10.2018Kitap Sanat
Kadir Has Üniversitesinde gazetecilik seminerleri başlıyor

Kadir Has Üniversitesi'nde gazetecilik seminerleri başlıyor

Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı’nın Kadir Has Üniversitesi ile birlikte kurduğu “um:ag Akademi” yeni dönem seminerlerine başlıyor. Kadir Has Üniversitesi İletişim Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Asker Kartarı’nın koordinatörlüğünde, birbirinden deneyimli isimler “um:ag Akademi Gazetecilik ve Yazma Okulları”nda seminer verecek.

16.10.2018Kampüs
Umut Ali artık serbest... Merhaba özgürlük

Umut Ali artık serbest... Merhaba özgürlük!

Kars’ta yaşayan ve 24 Temmuz’da sınır ihlali gerekçesiyle Ermenistan’da tutuklanan 16 yaşındaki çoban Umut Ali Özmen dün tutuklu bulunduğu cezaevinden tahliye edildi ve babasına kavuştu. Ancak Umut Ali, dönebilmek için Türkiye Dışişleri Bakanlığı tarafından verilecek evrakı bekleyecek. Ermeni makamlarının bildirdiğine göre Umut Ali Özmen, iki gün sonra Türkiye’ye gönderilecek.

25.09.2018Gündem
Diyarbakır 4 yıl sonra kitap fuarına kavuştu

Diyarbakır 4 yıl sonra kitap fuarına kavuştu

TÜYAP ile Türkiye Yayıncılar Birliği'nin işbirliğiyle çeşitli kurumların desteğiyle düzenlenen Diyarbakır 6. Kitap Fuarı, 4 yıl aradan sonra kapılarını kitapseverlere açtı.

25.09.2018Kitap Sanat
Umut Ali, iki aydır Ermenistanda cezaevinde tutuluyor

Umut Ali, iki aydır Ermenistan'da cezaevinde tutuluyor

Kars’ın Akyaka ilçesine bağlı Küçükdurduran köyünde yaşayan 16 yaşındaki Umut Ali Özmen, 45 gün önce yaylada hayvan otlatırken, merakından ötürü sınırı geçince Ermenistan’da gözaltına alınarak, cezaevine kondu. Ermenice bilmeyen Özmen, babasıyla yaptığı telefon konuşmasında, cezaevi görevlileri tarafından iki kez şiddet gördüğünü söyledi. Ermenistan ile Türkiye arasında diplomatik ilişki olmadığı için ilgili evrakların hala komşu ülkeye ulaşmadığından yakınan Özmen Ailesi, Umut Ali’nin iadesini istiyor. İsmail SAYMAZ

13.09.2018Haber
Diyarbakır’da dört yıl aradan sonra Kitap Fuarı

Diyarbakır’da dört yıl aradan sonra Kitap Fuarı

Diyarbakır’da, dört yıldır yapılamayan kitap fuarı yeniden açılıyor. Önemli yazarların konuk olacağı Diyarbakır 6’ncı Kitap Fuarı 25 Eylül tarihinde açılacak ve altı gün açık kalacak.

10.09.2018Kitap Sanat
2. Edremit Kitap Fuarı 13 Ağustos’ta başlıyor

2. Edremit Kitap Fuarı 13 Ağustos’ta başlıyor

'Sabahattin Ali Yılı' olarak düzenlenen 2. Edremit Kitap Fuarı 13 Ağustos’ta başlıyor.

7.08.2018Kitap Sanat
Büyükçekmece Kültür ve Sanat Festivalinde kapanışı Şevval Sam yapacak

Büyükçekmece Kültür ve Sanat Festivali'nde kapanışı Şevval Sam yapacak

Uluslararası festivaller kapsamında altı kez en iyi festival seçilen Büyükçekmece Kültür ve Sanat Festivali dört kıta 64 ülkeden yaklaşık 1500 kültür ve sanat elçisini ağırlıyor. Festivalin son konserinde bu akşam Şevval Sam sahne alacak.

3.08.2018Kitap Sanat
Çorludan sonra Denizli treni: Makinistler son anda fark etti

Çorlu'dan sonra Denizli treni: Makinistler son anda fark etti

Çorlu'da 25 yolcunun can verdiği, aşırı yağış nedeniyle rayların altının göçmesinden kaynaklı bir benzeri facia, bu kez makinistlerin dikkati sayesinde önlendi. Haber: İsmail saymaz

30.07.2018Haber
Trafik canavarı kaldırıma böyle daldı

Trafik canavarı kaldırıma böyle daldı

Diyarbakır’da, ehliyetsiz şekilde çıktığı trafikte, oy vermekten dönen 27 yaşındaki genç bir kadına ve cadde üzerinde oturan dört kişiye çarparak, ağır bir şekilde yaralayan trafik canavarı tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Dört yaralı yoğun bakımda hayat mücadelesi verirken; altısının tedavisi devam ediyor. Güvenlik kamerası görüntülerinde kazanın, bir cinayetten farksız olduğu görülüyor. İsmail SAYMAZ

29.06.2018Haber

Yazar Sonuçları

Süleyman Soylu’ya sordum: O pahalı hediyeyi aldınız mı?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile ilgili Mardin’de kayyım döneminde pahalı hediye aldığına dair iddialar var.

27.08.2019

Diyanet’e soruyorum: Kadınlar bu erkeklere mi emanet edilecek?

Diyanet İşleri Başkanı, “Dinimize göre kadınlar emanettir” dedi...

26.08.2019

'Badeleme' konusunda bu kadarını yazabildim

Ne Diyanet’in fetvaları, ne şu ne bu...

15.08.2019

Bu babayla sadece ve sadece gurur duyulur

Bir temizlik işçisi baba, kızına şöyle demiş:

4.08.2019

Erzurum’da kitap fuarı

ÜNİVERSİTE şehri Erzurum’a bir kitap fuarı gerekirdi. Erzurum Atatürk Üniversitesi’nde bir konuşma yaptım. Türk dilinin ve edebiyatının birçok değerli ismi o üniversitede ders verdi. Üniversiteye gittiğimde aziz dostum Prof. Dr. Mustafa İsen’in hatırlatmasıyla Seyfettin Özege Kütüphanesi’ni ziyaret ettim.

25.04.2019

İzmir baharı kitap fuarıyla karşılayacak

24. İZMİR KİTAP FUARI, yarın Uluslararası İzmir Fuar Alanı’nda (Kültürpark) açılacak ve 24 Nisan akşamına kadar sürecek.

5.04.2019

Kitabın başkenti Bursa

Bursa’ya her gidişimde Bursa üzerine kitapları okurum. Bursa ile kartpostalların kitabını görmüştüm, orada uygarlık ve şehir olma düzeyinin nasıl yüksek olduğunu o belgelerden anlamıştım.

7.03.2019

Al Pacino’dan Tolstoy’a

“Yazmak benim için ebedileşmektir. Yazdığım zaman ömrümü aştığımı, ölümlü insan ömrünü yendiğimi ve sonsuzlukla bütünleştiğimi hissediyorum” diyor çok kıymetli bir köşe yazarımız. Yazmak, doğruları yazabilmek çok güzel ve o oranda bilgi ve o konuda birikimli olabilmek.

27.02.2019

Karadeniz Kitap Fuarı yarın açılıyor

TÜYAP Samsun Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek fuara katkıda bulunanlar:

15.02.2019

Çukurova Kitap Fuarı dün açıldı

ÇUKUROVA Kitap Fuarı 12 yıldır kitapseverler için kapılarını açıyor.

6.01.2019

Dört yıl aradan sonra Diyarbakır’da kitap fuarı

DİYARBAKIR, gerçekten kitap fuarının açılması gereken bir yer. Kitap yazının kadim coğrafyasında mutlaka bulunmalı. Çünkü okunuyor.

22.09.2018

Umut Ali diplomatik diyalogsuzluk kurbanı

AKYAKA, Türkiye-Ermenistan sınırında küçük bir ilçedir. Bazı köylerinde Ermenistan ile sınır çok belirsizdir. Sınır taşlarını fark etmezsiniz bile...

14.09.2018

Süper ilaç üstün gıdalar

KENAN Demirkol, Ahmet Rasim Küçükusta, Canan Karatay, Yavuz Yörükoğlu, Yavuz Dizdar, Ümit Aktaş, Halit Yerebakan, Murat Kınıkoğlu, Elif Güveloğlu gibi sağlık uzmanlarını okuyoruz.

30.08.2018

Mühendisin biyoenerji ile büyük imtihanı

FORD Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün’le geçtiğimiz hafta ‘Big Boy’ takma adını verdiği ve Eskişehir İnönü fabrikasında üretilen ilk yerli global kamyon (çekici) modellerinin ön gösteriminden önce odasında sohbet ettik.

29.07.2018