MENÜ

Iş Dünyası

Iş Dünyası ile ilgili tüm haberleri, son dakika Iş Dünyası haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Iş Dünyası haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 15.901 Iş Dünyası haberi bulunmuştur.

Iş Dünyası Haberleri

350 bin işletmeye 22 milyar lira kredi

350 bin işletmeye 22 milyar lira kredi

İTO Başkanı Şekib Avdagiç: "Kredi kart borcuna taksit tüketiciye nefes, 22 milyar lira kredi 350 bin işletmeye kaynak, SGK prim desteği istihdama güç... Bunların hepsi ise 2019'a ekonomide güçlü bir başlangıç demektir. Biriken kredi kartı borcunu taksitlendiren tüketicinin büyük bir moral bulmasının yanı sıra bunun bereketi üretime de yansıyacak, piyasalar hareketlenecektir." açıklamalarında bulundu.

8.01.2019Ekonomi
Lise öğrencileri girişimciliği yaşayarak öğrenecek

Lise öğrencileri girişimciliği yaşayarak öğrenecek

MEB tarafından, ‘tasarım-beceri atölyeleri’nin hayata geçirileceği liselerde, yenilikçi düşünme, problem çözme, iletişim, iş birliği gibi becerilerin geliştirilmesi için girişimcilik eğitimleri başlatılacak.

7.01.2019Eğitim
İş dünyasına moral oldu

İş dünyasına moral oldu

Bursa iş dünyası temsilcileri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan ekonomik destek ve teşviklerin olumlu olduğunu belirterek, moral verdiğini dile getirdi. Son dönemde birçok ürüne zam geldiğini de hatırlatan iş insanları, asgari ücretteki yükselişi olumlu yorumladı.

2.01.2019Serhat TEZCAN
İstanbul 2018de de ekonominin lokomotifi oldu

İstanbul 2018'de de ekonominin lokomotifi oldu

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, 2018'in ocak-kasım döneminde her 100 dolarlık ihracatın 51 dolarının İstanbul'da yapıldığını belirterek, "Rakamlar da gösteriyor ki, İstanbul’un 'taşı toprağı altın' olmaya devam ediyor. Bu imaj, geçmişin belleklerimize kazıdığı bir söz değil, rakamların zihnimize kazığı bir gerçeklik." ifadesini kullandı.

1.01.2019Ekonomi
Faiz indirimi ihtimalini düşük görüyorum

"Faiz indirimi ihtimalini düşük görüyorum"

Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) enflasyonda kalıcı bir iyileşme görmeden faiz indirimi yönünde bir adım atma ihtimalini düşük gördüğünü belirterek, "Hatta adım atmaması gerekir diye de düşünüyorum." dedi.

1.01.2019Ekonomi
Kanser durduramadı, yılın yöneticisi oldu

Kanser durduramadı, 'yılın yöneticisi' oldu

Sportive Genel Müdürü Zeynep Selgur... 2018 yılı başında, meslekteki 30’uncu yılında kanser olduğunu öğrendi ama iş yaşamından kendini uzaklaştırmadı. 3.5 ay her pazartesi hastane odasında yönetim kurulunu topladı. Hayatından stresi çıkardı. 2018 yılında Türkiye’nin en iyi 50 kadın CEO’su arasına giren Selgur, ‘Perakende Güneşi Ödülleri’nde de ‘En Başarılı Profesyonel Yönetici’ ödülünü aldı.

29.12.2018Ekonomi
Gelecek 10 yılda bunlar konuşulacak

Gelecek 10 yılda bunlar konuşulacak

2019 için geri sayım başladı. Yeni yıl her alanı olduğu gibi eğitimi de etkileyecek. Özellikle birkaç sene içinde yükseköğretimde ufuk daha da genişleyecek. Sınıflar aktif öğrenmeye imkân verecek, disiplinlerarası çalışmalar çoğalacak. Geleceği bu trendler şekillendirecek.

27.12.2018Eğitim
Mevcut kâr oranlarıyla bu ücreti kaldırmamız biraz zor

"Mevcut kâr oranlarıyla bu ücreti kaldırmamız biraz zor"

Orta Karadeniz Sanayici ve İş adamları Federasyonu (ORKASİFED) Yönetim Kurulu Başkanı Emin Bahri Uğurlu, asgari ücretin iş dünyasına yansımasını değerlendirerek, "İş dünyası, mevcut kar oranlarıyla bu ücreti kaldırması biraz zor" dedi.

26.12.2018Ekonomi
Son dakika... Bakan Pekcan: En kısa zamanda uygulamaya alacağız

Son dakika... Bakan Pekcan: En kısa zamanda uygulamaya alacağız

Ticaret Bakanı Pekcan:"Elektronik çek ve bono sistemini en kısa zamanda uygulamaya alacağız. Artık bunları elektronik ortamda takip edecek durumdayız" açıklamasında bulundu.

26.12.2018Ekonomi
TÜSİADdan asgari ücret açıklaması

TÜSİAD'dan asgari ücret açıklaması

TÜSİAD Başkanı Bilecik: "İş dünyası için asgari ücret tespitinin 2 bin 20 TL olması çok olumlu bir gelişme oldu." açıklamasında bulundu.

26.12.2018Haber
TÜSİAD Başkanından çok önemli mesajlar

TÜSİAD Başkanı'ndan çok önemli mesajlar

Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik, “İş dünyası için asgari ücret tespitinin 2 bin 20 TL olması, oran itibarıyla yüzde 26 civarında olması çok olumlu bir gelişme oldu." dedi.

26.12.2018Ekonomi
Pentagon ona emanet

Pentagon ona emanet

ABD Savunma Bakanı James Mattis’in görev süresini tamamlamasını beklemeyen Trump, Pentagon’un iki numarası Patrick Shanahan’ı göreve vekâleten atadı. Yeni isim, iş dünyası kariyeri ile dikkat çekiyor. Boeing’in yeni Dreamliner uçağının teknik arıza sürecinin aşılmasındaki rolünden ötürü ‘tamirci’ lakabı takılan Shanahan, şirketin füze savunma biriminde de önemli rol oynamış.

25.12.2018Dünya
Türkiyenin temeli sağlamdır

"Türkiye'nin temeli sağlamdır"

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, "Biz bu çalkantılı süreci geride bırakacağımıza inanıyoruz. Zira Türkiye'nin temelleri sağlamdır. Son 25 yılda çeşitli sıkıntıların hepsini atlattık. Biz Türkiye için varız." dedi.

24.12.2018Ekonomi
‘Belimizi asıl büken belirsizlik’

‘Belimizi asıl büken belirsizlik’

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Yönetim Kurulu Başkanı Nail Olpak, “İş dünyası olarak bizim belimizi asıl büken, döviz kurunun ya da büyümenin seviyesi değil, belirsizliği.

24.12.2018Ekonomi
Yaratıcılık nasıl geliştirilir

Yaratıcılık nasıl geliştirilir?

İş dünyası hızla değişirken şirketler de yaratıcı çalışanlara giderek daha çok ihtiyaç duyuyor. Yaratıcı Düşünme Sanatı kitabının yazarı Rod Judkins, gelecekte doktorların bile kitaplarda yer almayan hastalıklarla karşılaşıp yeni tedavi yöntemleri bulmaları gerekeceğini, yaratıcı bakış açısına sahip çalışanların değişime daha rahat ayak uydurduğunu söylüyor.

Dünya Enerji Görünümü 2018 Raporunun Türkiye tanıtımı

Dünya Enerji Görünümü 2018 Raporu'nun Türkiye tanıtımı

Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik: "İş dünyası yapısal reformlarla desteklenen ve öngörülebilirliğin arttığı dönemlerde, gerek devletin ihtiyaç duyduğu, gerekse yönlendirdiği alanlarda yatırım yapma yönünde her zaman cesaretle yerini almıştır. Bir süredir tüm sektörler, ulusal ve uluslararası siyaset ve ekonomi gündeminin yarattığı dalgalarla güçlü bir şekilde mücadele etmekte zorlanıyor. Desteklemelerin, enerji fiyatları üzerinden değil, sosyal fayda odaklı olarak ihtiyaç gruplarına doğrudan gerçekleştirilmesine yönelik modeller üzerinde çalışılması çok kıymetli" açıklamasında bulundu.

20.12.2018Ekonomi

Küresel piyasalar Fed'i bekliyor

Yurt içinde, dün gün içinde 89.500 seviyesine kadar gerileyen BIST 100 endeksi, banka pay piyasalarında etkisini artıran alımlarla yükselişe geçerek, önceki güne kıyasla yüzde 1,24 artışla 91.074 puandan kapandı. Dün düşüş eğiliminde hareket eden ve günü 5,3423'ten tamamlayan dolar/TL ise bugün bankalararası piyasanın açılışında 5,3320'ye düştü.

19.12.2018Ekonomi
FETÖnün iş dünyası yapılanması davasında tahliye kararı

FETÖ'nün iş dünyası yapılanması davasında tahliye kararı

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) iş dünyası yapılanmasına yönelik kapatılan Türkiye İş Adamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) ve üye şirketlerine yönelik 86 sanık hakkında açılan davada iş adamı Ahmet Tuzlu'nun tahliyesine karar verildi. Mahkeme heyeti işadamı Faruk Güllü'nün de Adli Tıp Kurumu'na sevk edilmesini kararlaştırdı.

18.12.2018Gündem
‘Türkiyenin En Büyük 500 Özel Şirketi için ödül töreni

‘Türkiye'nin En Büyük 500 Özel Şirketi' için ödül töreni

Türkiye'nin en büyük şirketleri sırasıyla Tüpraş, Türk Hava Yolları (THY) ve Petrol Ofisi olarak belirlendi.

18.12.2018Ekonomi
Gizli tanık: İş adamlarına 100 dolar, normal çalışanlara 1 dolar gönderiyordu

Gizli tanık: İş adamlarına 100 dolar, normal çalışanlara 1 dolar gönderiyordu

FETULLAHÇI Terör Örgütü’nün (FETÖ) iş dünyası yapılanmasına yönelik kapatılan Türkiye İş Adamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) ve üye şirketlerine yönelik 86 sanık hakkında açılan davada celse arası kapalı oturumda beyanda bulunan gizli tanıkların beyanları okundu. Gizli tanık Boran, "İş dünyası bunların elindeydi. Bu insanları kendi içlerinde tutmaya çalışıyorlardı. Akşamları, pazarları, bayramlarda bu insanları bırakmazlardı. Devamlı etkinlik yaparak insanları örgütün içinde tutmaya çalışırlardı" dedi.

17.12.2018Ekonomi
Kapanış partisi

Kapanış partisi

İş dünyasının liderlerini buluşturan Marka 2018’nin kapanış partisi, Ulus 29’da yapıldı.

17.12.2018Magazin
Makine sektörü temsilcileri Rusyada

Makine sektörü temsilcileri Rusya'da

Bursalı makine firmalarının temsilcileri, Moskova'da ikili iş görüşmeleri gerçekleştirdi. BTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cüneyt Şener: "Türkiye'de en fazla Ur-Ge Projesi yürüten BTSO'nun yurt dışına yaptığı iş gezileri, kentin dış ticaret hacmine ciddi katkı sağlıyor" açıklamasında bulundu.

16.12.2018Ekonomi
Türkiye’de yazanlar, okuyanlardan fazla

Türkiye’de yazanlar, okuyanlardan fazla

“Sokakta karşılaştığım arkadaşlarıma ‘Ne yapıyorsun’ diye sorduğumda ‘Bir roman yazıyorum” sözünü duyuyorum…”  Sanat dünyasının otoritelerinden Hasan Bülent Kahraman, bir yazı kaleme aldı ve herkesin roman yazmasından nasıl mustarip olduğunu anlattı. Peki neden? Kahraman ile buluştuk, edebiyat dünyasının derdine düştük.

16.12.2018Hürriyet Pazar
‘Devrime’ en yakın sektör otomotiv

‘Devrime’ en yakın sektör otomotiv

Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu’nun (TÜRKONFED) ve Sektörel Dernekler Federasyonu (SEDEFED) işbirliğiyle Türkiye ekonomisinin öncü sektörleri olan otomotiv, tekstil ve tarım sektörlerinin dijitalleşme yol haritasını ortaya koyan Dijital Anadolu 2: Sektör Bazlı Dönüşüm Yol Haritası Raporu’nun sonuçları Adana’da açıklandı.

14.12.2018Ekonomi
Endüstri 4.0a en yakın sektör otomotiv

"Endüstri 4.0'a en yakın sektör otomotiv"

Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu ile (TÜRKONFED) Sektörel Dernekler Federasyonu (SEDEFED) tarafından hazırlanan raporda, Endüstri 4.0'a en yakın sektörün otomotiv olduğu belirtildi.

14.12.2018Teknoloji
2019 fırsatlar yılı olabilir

2019 fırsatlar yılı olabilir!

Bu yıl 19’uncusu düzenlenen Marka 2018 konferansı başladı. 2019 yılı beklentilerinin de masaya yatırıldığı konuşmalarda, yapay zekâ, teknolojideki gelişmeler ve gelecek beklentileri anlatıldı.

13.12.2018Ekonomi
Borsa İstanbuldan şirketlerin kurumsallaşma sürecine destek

Borsa İstanbul'dan şirketlerin kurumsallaşma sürecine destek

Borsa İstanbul AŞ ve Koç Üniversitesi tarafından geliştirilen ve 25 Ocak 2019 tarihinde başlayacak "Şirketler İçin Kurumsal Dönüşüm Programı" için son başvuru tarihi 8 Ocak 2019 olarak belirlendi.

11.12.2018Ekonomi
50 yabancı yatırımcı, 50 farklı ülkeden 150 innovatif proje ile buluştu

50 yabancı yatırımcı, 50 farklı ülkeden 150 innovatif proje ile buluştu

MenaPay, 5-7 Aralık tarihlerinde Türkiye’de ilk kez Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi destekleriyle İstanbul’da düzenlenen Badeer İş Dünyası ve Yatırım Fırsatları Zirvesi 2018’de 50 ülkeden 150’yi aşkın yatırımcıyla bir araya geldi.

11.12.2018Teknoloji
Başarı bu 7 beceride gizli

Başarı bu 7 beceride gizli

21’inci yüzyılda ilk 20 yılı geride bırakırken, değişen iş dünyası bizden farklı yetenekler talep ediyor. Konsantrasyon, duygusal zekâ, dijital okuryazarlık, yaratıcılık ve ekolojik zihniyet gibi beceriler öne çıkıyor. İşte Hollanda merkezli Dünya Eğitim Geleceği Vakfı’nın belirlediği yedi beceri:

11.12.2018Eğitim
‘Türkiye ekonomisi V çıkışı gerçekleştirecek güçtedir’

‘Türkiye ekonomisi V çıkışı gerçekleştirecek güçtedir’

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, Türkiye ekonomisinde yüzde 1.6 olarak gerçekleşen üçüncü çeyrek büyüme rakamına ilişkin, “Yaz aylarında yaşadığımız ekonomik kıskaç, 3. çeyrek büyüme rakamını da kıskaca aldı. Bu rakam, kurda yaz taarruzunun ifadesidir. Türkiye’nin kapasitesi, bu değildir. Ekonomi yönetiminin açıkladığı programlar, aldığı tedbirlerle birlikte ihracat, faiz ve kurdaki olumlu seyirle, Türkiye ekonomisi V çıkışı gerçekleştirecek güçtedir” dedi.

10.12.2018Ekonomi
15 ülkeden iş adamları, kimya firmaları için Bursada

15 ülkeden iş adamları, kimya firmaları için Bursa'da

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) tarafından yürütülen "Kimya UR-GE Projesi" kapsamında 15 ülkeden 70 iş adamı Bursa'da ikili iş görüşmeleri gerçekleştirdi.

8.12.2018Ekonomi

Yazar Sonuçları

Küresel Türkler: Perakende markaları yurtdışında 2019 yılında 500 mağaza açacak

Türkiye ekonomisindeki durgunluk dönemi sanayiciyi yurtdışında yatırıma yöneltiyor. Türkiye’nin önemli sektörü perakende de yüzünü yurtdışına döndü. Markalar bu yıl içeriden çok dışarıda mağaza açacak. Birleşmiş Markalar Derneği’ne (BMD) göre üyelerin açacağı mağaza sayısı 500.

6.01.2019

“ 2019 yılından umutluyuz…”

Bu haftaki röportaj konuğum Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç… Konumuz Adana olarak son durumumuz…Yılı nasıl kapattığımızı, 2019’da bizleri nelerin beklediğini, üretim kalemlerimize kadar her şeyi konuştuk…

5.01.2019

Altına imzamı atacağım sözler

EGE Genç İşadamları Derneği (EGİAD) geçen hafta Bülent Eczacıbaşı’nı ağırladı.

25.12.2018

İş dünyasında farklı bir kitap! “İşim Gücüm Budur Benim”

Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı’nın geçtiğimiz günlerde yayınlanan “İşim Gücüm Budur Benim”  kitabının alışa geldiğimiz türden bir iş insanı kitabı değil.

23.12.2018

CHP’nin İstanbul adayı Ekrem İmamoğlu, Hürriyet'e konuştu: Beni tanıyınca çok sevecekler

Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul’da CHP’nin büyükşehir belediye başkan adayı olmaya hazırlanıyor. Peki kimdir, onu adaylığa götüren taşları nasıl döşedi? Yakında adını daha sık duyacağımız İmamoğlu’yla buluştuk. İmamoğlu iddialı: “Tanıdıklarında beni çok sevecekler. O kadar sevecekler ki “Bu benim evladım, kardeşim” diyecekler. Gün gelecek, Cumhurbaşkanı da bana oy verecek.”

17.12.2018