MENÜ

Inf

Inf ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Inf haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 178 Inf haberi bulunmuştur.

Inf Haberleri

Çin, ABD-Rusya silahsızlanma müzakerelerine katılmayacak

Çin, ABD-Rusya silahsızlanma müzakerelerine katılmayacak

Çin Dışişleri Bakanlığı Silah Kontrolü Departmanı Genel Direktörü Fu Cong, Çin'in nükleer silah cephanesini azaltmaya hazır olduğunu belirterek, "Ancak ABD ve Rusya arasındaki silahsızlanma müzakerelerine katılmayı düşünmüyoruz." dedi.

8.11.2019Dünya
Rusyadan hava savunma sistemlerini imha tatbikatı

Rusya'dan hava savunma sistemlerini imha tatbikatı

Rusya’nın gerçekleştirdiği balistik füze tatbikatına, hava savunma sistemlerinin imhası tatbikatı eklendi.Rusya, "Gök Gürültüsü-2019" stratejik nükleer silah tatbikatını tamamladığı sırada, ülkenin güney bölgesinde bulunan Kuban'da hava savunma sistemlerine karşı tatbikat gerçekleştirdi. Başka ülkelerin hava savunma sistemlerine yakalanmadan imha edilmesi amacını taşıyan tatbikatta SU-25CM3 saldırı uçakları kullanıldı. S-24, S-13 ve S-8 güdümsüz füzelerinin kullanıldığı tatbikatta pilotlar alçak uçuş ve manevralar gerçekleştirerek hava savunma sistemleri tarafından vurulmadan, temsili hava savunma sistemlerinin kurulduğu noktalara atışlar gerçekleştirdi.Rusya Savunma Bakanlığı tatbikatın görüntülerini paylaşarak, çatışma alanında kara birliklerine hava desteği ve belirlenen koordinatlara göre her hava koşulunda gece gündüz hedeflerin yok edilmesi amacıyla üretilen SU-25CM3 bombardıman uçaklarının tatbikatı başarıyla tamamladığını ifade etti.Rusya ve ABD’nin karşılıklı olarak Kısa ve Orta Menzilli Füzeler Anlaşması’ndan (INF) çekilmesinin ardından Rusya balistik ve nükleer füzeler ile tatbikatlarını arttırırken, aynı zamanda hava savunma sistemlerinin imhasına yönelik tatbikatlar gerçekleştirmeye devam ediyor.

20.10.2019Haber
Füze yarışı tam gaz

Füze yarışı tam gaz

Dünyanın gerilimli bir dönemden geçtiği günlerde ülkeler de füze denemeleriyle güç gösterisi yapıyor. ABD’nin geçen haftasonu Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması’nın (INF) sona ermesi sonrasında yaptığı orta menzilli füze denemesinin ardından dün dünyanın üç farklı ülkesinden füze testi haberi geldi.

25.08.2019Dünya
Putin’den füzeye füze talimatı

Putin’den füzeye füze talimatı

Putin, ABD’nin INF anlaşmasından çekilmesinin ardından yaptığı ilk füze denemesine Rusya’dan benzer bir karşılık verileceğini açıkladı.

24.08.2019Dünya
Son dakika.. Putinden orduya talimat

Son dakika.. Putin'den orduya talimat

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, "Oluşan koşulları göz önünde bulundurarak Savunma Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı ve diğer ilgili kurumlara, ABD'nin oluşturduğu tehdit seviyesini analiz etmesi ve kapsamlı önlemler için hazır olması talimatını veriyorum." dedi.

23.08.2019Dünya
Rusya ve Çin, ABDnin füze denemesini BMGKye taşıdı

Rusya ve Çin, ABD'nin füze denemesini BMGK'ye taşıdı

Rusya ve Çin, Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'ndan çekilen ABD'yi silah yarışı içine girmekle suçladı.

23.08.2019Dünya
Silahlanma yarışı başlıyor mu Anlaşma bitti Amerika ilk füzeyi attı

Silahlanma yarışı başlıyor mu? Anlaşma bitti Amerika ilk füzeyi attı

Soğuk Savaş’ı sonlandıran silahsızlanma anlaşmalarından olan INF’yi terk eden Washington yönetimi, bu anlaşmanın yasakladığı ilk füze denemesini yaptı. Rusya, testi ‘üzücü bulduğunu’ belirtirken, Çin, yeni silahlanma yarışı uyarısında bulundu.

21.08.2019Dünya
Rusya’dan ABD’nin füze denemesine tepki

Rusya’dan ABD’nin füze denemesine tepki

Rusya Dışişleri Bakanı Yardımcısı Sergey Ryabkov, ABD’nin Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşmasından (INF) ayrılmasının hemen ardından füze denemesi yapmasına tepki gösterdi.

20.08.2019Dünya
İlk kez denendi... 500 KMden daha uzun menzilli...

İlk kez denendi... 500 KM'den daha uzun menzilli...

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), tesir menzili 500 kilometreyi aşan yeni bir orta ölçekli seyir füzesini denediklerini açıkladı.

19.08.2019Dünya
Son dakika... Putinden ABDye uyarı

Son dakika... Putin'den ABD'ye uyarı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'ndan (INF) çekildiğini duyuran ABD'ye gözdağı niteliğinde açıklamalar yaptı.

5.08.2019Dünya
Rus yetkili Sergey Ryabkov: ABD INFnin mezarını kazdı

Rus yetkili Sergey Ryabkov: ABD INF'nin mezarını kazdı

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, ABD'nin, Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'nın (INF) mezarını kazdığını belirterek, "ABD anlaşmadan çekilmekle, yıllarca varolan silah kontrol mekanizmasına ağır darbe vurdu." dedi.

5.08.2019Dünya
ABD, Avustralya’ya füze konuşlandırmayacak

ABD, Avustralya’ya füze konuşlandırmayacak

Avustralya Savunma Bakanı Reynolds, ABD'nin yakın zamanda Pasifik bölgesinde konuşlandırmayı planladığı orta menzilli konvansiyonel füzelerin ülkesinin topraklarına yerleştirilmeyeceğini belirtti.

5.08.2019Dünya
Kazakistan ABDnin INFden çekilmesinden endişeli

Kazakistan ABD'nin INF'den çekilmesinden endişeli

Kazakistan Dışişleri Bakanlığı, ABD'nin Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşmasından (INF) çekilme kararından endişe duyulduğunu açıkladı.

4.08.2019Dünya
Ve ilk hamle geldi... Hem Rusyaya hem Çine mesaj

Ve ilk hamle geldi... Hem Rusya'ya hem Çin'e mesaj

ABD Savunma Bakanı Mark Esper, yakın zamanda Pasifik bölgesinde orta menzilli konvansiyonel füze konuşlandırmak istediklerini belirtti.

3.08.2019Dünya
Trump Afganistandaki ABD askerlerini çekmek istiyor iddiası

'Trump Afganistan'daki ABD askerlerini çekmek istiyor' iddiası

Kasım 2020'de yapılacak başkanlık seçimlerine kadar ABD Başkanı Donald Trump'ın Afganistan'daki tüm Amerikan askerlerini geri çekmek istediği iddia edildi.

3.08.2019Dünya
Silahlanma yarışı başlıyor

Silahlanma yarışı başlıyor

1987 yılında askeri dengeleri korumak için ABD ile Rusya arasında yapılan Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması (INF) dün itibariyle tarafların çekilme kararıyla tarih oldu. ABD ve Rusya birbirini suçlarken 32 yıl önceki anlaşmaya Sovyetler adına imza atan SSCB lideri Mihail Gorbaçov, “Tehlikeli silahlanma yarışının başlamasına yol açacaktır” diye uyardı.

3.08.2019Dünya
ABD yeni füze denemelerine hazırlanıyor

ABD yeni füze denemelerine hazırlanıyor

ABD Savunma Bakanlığının (Pentagon), ABD'nin Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'ndan (INF) resmen çekilmesinin ardından yeni füze denemeleri için hazırlıklara başladığı bildirildi. Öte yandan, Savunma Bakanı Mark Esper, Pentagon Sözcülüğü kanalı ile yaptığı yazılı açıklamada, “Artık çekildik. Savunma Bakanlığı yerden fırlatılan konvansiyonel füzelerin üretimine tam güç verecektir” dedi.

2.08.2019Dünya
Rusya: ABD INFden çekilmekle büyük hata yaptı

Rusya: ABD INF'den çekilmekle büyük hata yaptı

Rusya Dışişleri Bakanlığı, ABD'nin Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'ndan (INF) çekilmekle büyük hata yaptığını bildirdi.

2.08.2019Dünya
ABD, Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması INFden resmen çekildi

ABD, Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması INF'den resmen çekildi

ABD, 1987 yılında Sovyetler Birliği'yle imzaladığı ve bu ülkenin dağılması sonrası Rusya'nın taraf olduğu Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'ndan (INF) resmen çekildi. Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, ABD'nin kararıyla "paha biçilmez bir fren mekanizmasının" kaybedildiğini söyledi.

2.08.2019Dünya
Rusyadan ABDye uyarı

Rusya'dan ABD'ye uyarı

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, ABD'nin, Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Antlaşması (INF) kapsamında yasaklanan nükleer füzelerini Avrupa'ya yerleştirmesinin, Rusya'yı harekete geçirebileceğini ifade etti.

31.07.2019Dünya
NATOdan Rusyaya INF uyarısı

NATO'dan Rusya'ya INF uyarısı

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler (INF) Antlaşması'nın tehlike altında olduğunu belirterek, "Zaman daralıyor, Rusya'ya antlaşmanın yükümlülüklerini yerine getirmesi için çağrımızı yineliyoruz." dedi.

5.07.2019Dünya
Rusya da füze anlaşmasını askıya aldı

Rusya da füze anlaşmasını askıya aldı

ABD’nin geçen yıl çekildiğini ilan ettiği Kısa ve Orta Menzilli Nükleer Silahlar (INF) anlaşmasını Rusya da nihai olarak dondurma kararı aldı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in parlamento tarafından onaylanan kararları imzalamasıyla dünyada kontrolsüz nükleer yarışın önü yeniden açılmış oldu. Böylece 1987 yılında Sovyet Birliği lideri Mihail Gorbaçov ile ABD Başkanı Ronald Reagan tarafından başlatılan uzlaşma dönemi sona ermiş oldu.

4.07.2019Dünya
Son dakika... Putin imzaladı: Rusya INFyi resmen askıya aldı

Son dakika... Putin imzaladı: Rusya INF'yi resmen askıya aldı

Rusya'nın Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'ndan çekilmesini öngören yasa yürürlüğe girdi

3.07.2019Dünya
ABD İranla savaş istemiyor

"ABD İran'la savaş istemiyor"

ABD Savunma Bakan Vekili Mark Esper, İran'ın hasmane faaliyetlerinin uluslararası bir sorun olduğunu belirterek, "Açık konuşmalıyım, ABD İran'la savaş istemiyor. Ancak bölgedeki ABD güçlerini ve çıkarlarını korumaya hazırız." dedi.

27.06.2019Dünya
Bakan Akar NATO INF Oturumu’na katıldı

Bakan Akar NATO INF Oturumu’na katıldı

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, F-35 savaş uçağından Türkiye’yi mahrum bırakmaya çalışmanın NATO’nun da savunmasını ve caydırıcılığını ciddi ölçüde azaltacağını belirtti.

27.06.2019Haber
Son dakika... Bakan Akardan F-35 mesajı

Son dakika... Bakan Akar'dan F-35 mesajı

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, F-35 savaş uçağından Türkiye’yi mahrum bırakmaya çalışmanın NATO’nun da savunmasını ve caydırıcılığını ciddi ölçüde azaltacağını belirtti.

27.06.2019Dünya
NATO harekete geçiyor... Rusya için tarih verdi

NATO harekete geçiyor... Rusya için tarih verdi

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Rusya'nın Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler (INF) Antlaşması'nın yükümlülüklerini 2 Ağustos'a kadar yerine getirmemesi halinde, ittifakın tedbir alacağını duyurdu.

26.06.2019Dünya
NATOdan Rusyaya uyarı

NATO'dan Rusya'ya uyarı

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, "Rusya'ya INF'nin yükümlülüklerini yerine getirmesi için çağrıda bulunmaya devam ediyoruz. Ancak bu gerçekleşmezse NATO'nun cevap vermesi gerekecektir." uyarısında bulundu.

26.06.2019Dünya
Rus parlamentosu INFden çekilme kararını onayladı

Rus parlamentosu INF'den çekilme kararını onayladı

Rusya Parlamentosunun üst kanadı Federasyon Konseyi, Rusya'nın Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'ndan (INF) çekilmesi ile ilgili yasa tasarısını onayladı.

26.06.2019Dünya

NATO savunma bakanları Brüksel'de bir araya gelecek

NATO üyesi 29 ülkenin savunma bakanları, savunma harcamaları, Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler (INF) Antlaşması ve Afganistan gibi konuları görüşmek üzere iki günlük toplantı için yarın Belçika'nın başkenti Brüksel'de bir araya gelecek.

25.06.2019Dünya
S-400 bir NATO meselesi değildir

"S-400 bir NATO meselesi değildir"

Türkiye'nin NATO Daimi Temsilcisi Büyükelçi Basat Öztürk, "S-400 bir NATO sorunu değildir, ikili bir sorundur, ABD'nin bunu NATO'ya teşmil etmesi ve İttifak'ın insicamının bozulması hata olur." dedi.

24.06.2019Dünya
Son dakika... Putinden INF hamlesi

Son dakika... Putin'den INF hamlesi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması INF'nin askıya alınmasını öngören tasarıyı Rus parlamentosunun onayına sundu. Parlamentonun tasarıyı kısa süre içerisinde onaylaması bekleniyor.

30.05.2019Dünya
Yacine Brahimi kimdir ve kaç yaşında Hangi takımda oynuyor

Yacine Brahimi kimdir ve kaç yaşında? Hangi takımda oynuyor?

Yacine Brahimi, transfer gündeminde yer alması dolayısıyla pek çok vatandaşın gündeminde yer almaya devam ediyor. Kariyeri boyunca Fransa ve İspanya kulüplerinde forma giyen Yacine Brahimi, forvet ve sol kanat pozisyonlarında yer alıyor. Peki, Yacine Brahimi kimdir ve kaç yaşında? İşte, o isim hakkında bazı bilgiler

29.05.2019Spor Arena
S-400 spekülasyonlarına yanıt: Tarihimizi ve konumumuzu anlamıyorlar

S-400 spekülasyonlarına yanıt: Tarihimizi ve konumumuzu anlamıyorlar

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin farklı ülke ve bölgelerle geliştirdiği ilişkilerin birbirinin alternatifi değil tamamlayıcısı olduğunu belirterek, “Ülkemizin egemenlik haklarına giren S-400’ler gibi bazı güncel meseleler üzerinden böyle bir tartışmanın alevlendirilmeye çalışılmasını kesinlikle tasvip etmiyoruz. Eğilimimiz hakkında spekülasyonlar üretmek bizi, tarihimizi, coğrafi konumumuzu anlamamaktır” dedi. NATO Genel Sekteri Jens Stoltenberg ile Çankaya Köşkü’nde bir araya gelen Erdoğan, NATO Konseyi ve NATO Akdeniz Diyaloğu Ortakları Toplantısı’nın açılışında şunları söyledi:

7.05.2019Gündem
ABD’nin kullandığı araçlarda  sorun var

ABD’nin kullandığı araçlarda sorun var

Venezuela’da ABD güdümlü darbe girişimi başarısızlıkla sonuçlandı. Bu kez masada askeri harekat var. ABD bir yandan da Türkiye’yi S400’ler için sıkıştırmayı sürdürüyor. Son olarak Savunma Bakan vekili Shanahan, ‘Eğer S400’de kararlıysa Türkiye’yi bu projeyi çıkarmak zorunda kalırız’ dedi. Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Prof. Dr. Gülnur Aybet’e göre bizim de uluslararası hukuktan doğan haklarımız var, bu uçakları geri alamazlar, onlar bize ait!

6.05.2019Gündem
ABD, nükleer çatışma riskini kasıtlı olarak artırıyor

"ABD, nükleer çatışma riskini kasıtlı olarak artırıyor"

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, ABD'nin felaket sonuçlara yol açacak nükleer çatışma riskini kasıtlı olarak artırdığını söyledi.

26.04.2019Dünya
Merkelden Brexit açıklaması

Merkel'den Brexit açıklaması

Almanya Başbakanı Angela Merkel, İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılmasına ilişkin "Nasıl bir çıkış olacağı konusunda İngiltere'de bir çözüm bulunmasını ümit ediyorum." dedi.

2.04.2019Dünya
NATO dışişleri bakanları Washingtonda bir araya gelecek

NATO dışişleri bakanları Washington'da bir araya gelecek

NATO üyesi 29 ülkenin dışişleri bakanı, ittifakın 70'inci yıl dönümünü kutlamak için Washington'da bir araya gelecek.

1.04.2019Dünya
Rusyadan ABDye nükleer uyarı: Gerçeğe dönüşebilir

Rusya'dan ABD'ye nükleer uyarı: Gerçeğe dönüşebilir!

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD'nin Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşmasından (INF) çekilmesinin "sonuçları tahmin edilemeyecek geniş çaplı bir silahlanma yarışına" neden olabileceği uyarısında bulundu.

20.03.2019Dünya
ABD iki yasak füzeyi deneyecek

ABD iki yasak füzeyi deneyecek

ABD ordusu, Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması kapsamında yasaklanan iki füzeyi bu yıl test edecek.

14.03.2019Dünya
Putinden ABDye INF eleştirisi

Putin'den ABD'ye INF eleştirisi

Rusya Devlet Başkanı Putin, "ABD, Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'ndan çekilerek uluslararası güvenlik anlaşmalarıyla kurulan sistemin tümüyle sarsılmasına yönelik doğrudan bir adım attı" dedi.

6.03.2019Dünya
Rusya da gemileri yakmıştı... NATOdan ilk açıklama

Rusya da gemileri yakmıştı... NATO'dan ilk açıklama

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Rusya'nın, Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'nın (INF) askıya alınmasına ilişkin kararnameyi imzalamasının ardından, Moskova yönetimine anlaşmanın yükümlülüklerini yerine getirme çağrısını yineledi.

4.03.2019Dünya
Son dakika... Rusyadan kritik açıklama

Son dakika... Rusya'dan kritik açıklama

Kremlin'den yapılan açıklamaya göre Devlet Başkanı Putin'in, ABD ile olan nükleer anlaşmanın askıya alınmasını öngören kararnameyi imzaladığı duyuruldu.

4.03.2019Dünya
Gösteri alanındaki 300 araç yandı

Gösteri alanındaki 300 araç yandı

Hindistan'da Karnataka eyaletinin başkenti Bangalore'deki hava gösterisinin yapıldığı bölgede park halindeki 300 araç yandı.

23.02.2019Dünya
‘Karargahı da hedef alırız’

‘Karargahı da hedef alırız’

Rusya lideri Putin, Washington’ın orta menzilli füze anlaşmasından çekilme kararını sert dille eleştirdi. Putin, Doğu Avrupa’ya füze yerleştirilmesi halinde bu kararın verildiği karargâhı hedef alacaklarını söyleyerek gözdağı verdi.

21.02.2019Dünya
Son dakika... Putinden korkutan sözler

Son dakika... Putin'den korkutan sözler

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, INF Anlaşması'ndan çekilme kararı alan ABD'ye rest çekti ve "Rusya yalnızca füzelerin konuşlandırıldığı bölgeleri değil, konuşlandırma kararı alınan yerleri de hedef alacak." dedi.

20.02.2019Dünya

Yazar Sonuçları

NÜKLEER GÜÇ OLMAK

Bugün Dünya’da 195’i Birleşmiş Milletler üyesi (2’si gözlemci statüsünde) olan 200’ün üstünde devlet var. Bunlar arasında bugün sadece 9 tanesinin nükleer silah sahibi olduğu biliniyor. Yani Dünya’da nükleer silah üretebilen ülkeler çok küçük bir grubu oluşturuyor.

11.09.2019

Türkiye'den bakıldığında

Türkiye’den bakılınca geçtiğimiz hafta içinde dış politika alanında kayda değer gelişmeler meydana geldi. Bu gelişmelerin hepsi kısa, orta veya uzun dönemde Türkiye’yi etkileyecek önemdedir.

8.08.2019

Karşılıklı korkular

ABD, Avrupa’ya yerleşiyor sanki...Silah ve askerlerini Avrupa’ya taşıyabilmek için ihaleye çıktığını nakliye şirketlerine duyurdu...

5.08.2019

Nedir şu füze kavgası

TÜRKİYE dış politikada son dönemde konjonktür gereği daha çok Suriye, ABD ile müzakereler, Irak, Doğu Akdeniz’deki enerji krizi gibi konulara odaklanırken arka planda ise dünya çapında bir füze kavgası yaşanıyor.

22.02.2019