MENÜ

İmar Yönetmeliği

İmar Yönetmeliği ile ilgili tüm haberleri ve son dakika İmar Yönetmeliği haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 627 İmar Yönetmeliği haberi bulunmuştur.

İmar Yönetmeliği Haberleri

Turizm bölgelerindeki tesislerin niteliği artırılacak

Turizm bölgelerindeki tesislerin niteliği artırılacak

Kültür ve Turizm Bakanlığınca turizm bölgelerindeki tesislerin niteliğinin artırılmasını sağlamak amacıyla hazırlanan Turizm Tesisleri Uygulama Yönetmeliği Resmi Gazete'de yayımlandı.

6.07.2019Ekonomi
İmamoğlu: Türkiye demokrasi süreci adına beni mutlu etti

İmamoğlu: Türkiye demokrasi süreci adına beni mutlu etti

CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu, "İstanbul'da Hayatı Kolaylaştıracak Çözümler" başlıklı basın toplantısında açıkladı. İmamoğlu, AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım ile çıkacağı canlı yayın için, ‘’Beni Türkiye demokrasi süreci adına mutlu etmiştir" dedi.

11.06.2019Gündem
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Nihat Zeybekci CNN TÜRKte...

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Nihat Zeybekci CNN TÜRK'te...

CNN TÜRK'te yayınlanan Hakan Çelik ile Hafta Sonu programına İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Nihat Zeybekci konuk oldu. Zeybekci, İzmir'in altyapı sorunlarıyla ilgili "Bu devasa büyük bir ihmal. Bazen boğazıma gelip de bir yumru tıkanıyor İzmir'in problemleriyle ilgili... Nasıl böyle bir şey ihmal edilebilir?" dedi.

24.03.2019Gündem
KODAKAP ile kırsaldaki yapılaşma koşulları belirlenecek

KODAKAP ile kırsaldaki yapılaşma koşulları belirlenecek

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Fatma Varank: "KODAKAP'ın 4 temel amacı bulunmaktadır, bunlardan birincisi TÜBİTAK projesinde geliştirilen kırsal alan planlama modelinin pilot yerleşmelerde uygulanarak sonuçlarının test edilmesi ve uygulamaya aktarılması için önermeler yapılması. İkinci amaç, kırsal yerleşmelerde yöresel özellikler ve ihtiyaçlar dahilinde yapılaşma koşullarının belirlenmesidir. Bir diğer amaç mevzuatımızda da yer alan köy tasarım rehberlerinin hazırlanmasına yol gösterilmesi ve nihai olarak bu çalışmaların uygulamasına yönelik kılavuz ve mevzuat çalışmalarının üretilmesidir" açıklamasında bulundu.

26.12.2018Ekonomi
Herkesi ilgilendiren çok önemli değişiklik Artık binalarda zorunlu

Herkesi ilgilendiren çok önemli değişiklik! Artık binalarda zorunlu

Yönetmelikte yapılan değişikliğe göre, tek bağımsız bölümlü konutlar hariç kat adedi üç olan binalarda, asansör yeri bırakılması, dört ve daha fazla olan binalarda ise asansör tesisi zorunlu olacak.

7.12.2018Ekonomi
İmar barışına 2 ay ek süre

İmar barışına 2 ay ek süre

Çevre ve Şehircilik Bakın Murat Kurum, imar barışında 31 Ekim olan son başvurusu süresinin 31 Aralık tarihine uzatılacağını açıkladı.

27.10.2018Ekonomi
Her daireye zorunlu olacak 15 Eylül’de başlayacak

Her daireye zorunlu olacak! 15 Eylül’de başlayacak

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca hazırlanan ve her daireye bir otopark yapılması zorunluluğunu getiren Otopark Yönetmeliği 15 Eylül'de yürürlüğe girecek. Yönetmelikle zeminin altında kalmak kaydıyla yan ve arka bahçelerin tamamının altı, ön bahçenin ise yola 3 metre kalana kadar altı tamamen otopark yapılabilir hale getirilecek. Ön bahçe genişliği en az 7 metre olan parsellerde ise binaya en az 2 metre mesafe bırakmak kaydıyla ön bahçede açık otopark yapılabilecek.

7.09.2018Ekonomi
Asansör düzenlemesi

Asansör düzenlemesi

ÇEVRE ve Şehircilik Bakanlığı, Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği’nde değişiklik yaptı. Dün Resmi Gazete’de yayınlanan düzenlemeye göre bundan böyle 4 ve daha fazla katlı binalarda asansör bulunması zorunlu olacak. 3 katlı binalara da isteğe bağlı biçimde asansör yapılabilecek. Asansör tesisini zorunlu tutan düzenlemeden ‘tek bağımsız bölümlü konutlar’, yani villa tipi yapılar hariç tutuldu.

28.07.2018Dünya
Milyonları ilgilendiriyor Yeni düzenleme geldi: Zorunlu oldu

Milyonları ilgilendiriyor! Yeni düzenleme geldi: Zorunlu oldu

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca hazırlanan "Planlı Alanlar İmar Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre, daha önce 7 kat ve üzerindeki binalar için geçerli olan "iki asansör" yapma zorunluluğu 10 kat ve üzeri binalar için düzenlendi. Yapılan değişiklikle 3 katlı binalarda asansör yeri bırakılması, 4 kat ve daha fazla olanlarda ise asansör tesisini zorunlu tutan düzenlemeden "tek bağımsız bölümlü konutlar" hariç tutuldu.

28.07.2018Ekonomi
Toplam konut alanı ne demek

Toplam konut alanı ne demek?

Toplam konut alanı ne demek sorusunun cevabı son zamanlarda vatandaşlar tarafından çok merak ediliyor. Bu yazımızda toplam konut alanı ile ilgili temel bilgileri sizlerle paylaşacağız.

12.07.2018Emlak
Başkent’te 1+0 daire artık yasak

Başkent’te 1+0 daire artık yasak

ANKARA Büyükşehir Belediyesi tarafından, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının 1 Ekim 2017 tarihinde yürürlüğe giren ’Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği’ne uyumlu hale getirdiği ve 18 Ocak 2018 tarihinde bakanlığın onayına sunduğu yönetmelik güncellendi. Bundan sonra Başkent’te 1+0 daire yapımı yasak.

17.06.2018Ekonomi
İstanbul’da inşaatın kuralları değişti

İstanbul’da inşaatın kuralları değişti

İSTANBUL’DA inşaatın kurallarını belirleyen yeni yönetmelik devreye girdi. Bina yüksekliğinden daire içi planlara, asansörden sosyal alanlara kadar tüm alanlar için sınırlar çizildi.

21.05.2018Ekonomi
Resmen yürürlükte Silueti bozan yapılar kısalacak

Resmen yürürlükte! Silueti bozan yapılar kısalacak

İstanbul İmar Yönetmeliği yürürlüğe girdi. Yönetmelikte yapılan değişiklikle, silueti bozan imara aykırı rezidanslar yıkılacak veya kısaltılacak.

21.05.2018Ekonomi
Silüeti bozan rezidans kısalacak

Silüeti bozan rezidans kısalacak

İstanbul İmar Yönetmeliği yürürlüğe girdi. Yönetmelikte yapılan değişiklikle, silüeti bozan imara aykırı rezidanslar yıkılacak veya kısaltılacak

21.05.2018Ekonomi
İstanbulda konutta yeni dönem...

İstanbul'da konutta yeni dönem...

Artık İstanbul’da 1 artı 0 daire yapılamayacak... 3 kattan fazla binalara asansör şartı geliyor.

12.01.2018Gündem
Son dakika... İstanbul İmar Yönetmeliğinde flaş değişiklik

Son dakika... İstanbul İmar Yönetmeliği'nde flaş değişiklik!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın hazırladığı Planlı Alanlar Yönetmeliği doğrultusunda düzenlenen yeni İstanbul İmar Yönetmeliği bugün yürürlüğü giriyor.

12.01.2018Ekonomi
Ulusal Genişbant Stratejisi ve Eylem Planı açıklandı

Ulusal Genişbant Stratejisi ve Eylem Planı açıklandı

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, bilişim ve haberleşme sektöründe gerek hizmetleri gerekse altyapı yatırımlarını artırmanın, ilk on ekonomi içinde yer alabilmek için ön şartlardan birisi olduğunun bilincinde hareket ettiklerini belirterek, "Yeterli kapasite, hız ve kalitede iletişim altyapısı ve hizmetlerin sunulması için hazırlanan Ulusal Genişbant Stratejisi ve Eylem Planı, 3 stratejik amaç ve 25 eylemden oluşmaktadır." dedi.

21.12.2017Teknoloji
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı: Açık havuz yasaklanamaz

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı: Açık havuz yasaklanamaz

İstanbul Zeytinburnu Belediye Meclisi kararıyla sitelerde açık havuz ile 1+1 konut yapımının kısıtlanması ve mescit yapımının zorunlu tutulması kararlarına hem bakanlıktan hem de sivil toplumdan tepki geldi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın üst düzeydeki bir yetkilisi Hürriyet’in konuya ilişkin sorusunu yanıtlarken, Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği’ne uyum sağlanması için yapıldığı iddia edilen bu kararların, yönetmeliğe aykırı, keyfi kararlar olduğunu söyledi.

7.12.2017Gündem
Tartışılan karar: Açık havuz yasak, 1+1e kısıtlama

Tartışılan karar: Açık havuz yasak, 1+1'e kısıtlama

İstanbul’da kentsel dönüşümün pilot projelerinin uygulandığı Zeytinburnu’nda, ilçe Belediye Meclisi’nden geçen kararla ilçede yapılacak sitelerle ilgili ortaya ilginç düzenlemeler çıktı.

6.12.2017Gündem
Yaptıkları icat deprem yönetmeliğine girdi

Yaptıkları icat deprem yönetmeliğine girdi

Depremin yıkıcı etkilerini azaltma hedefiyle hazırlanan yeni yönetmelik, inşaat maliyetlerini artırırken Türk mucitlerin yeni buluşlarına da ilham kaynağı oldu. Elektrikler kesilmesine rağmen 6 saate kadar aydınlatma sağlayan LED ampullerin 2018 deprem yönetmeliğine girerek yeni yapılarda zorunlu olması bekleniyor.

23.11.2017Ekonomi

Yazar Sonuçları

Tadilat hukuku

BAHAR gelince evler gibi apartmanlarda da tadilat telaşı başladı.

29.04.2018