MENÜ

İlişkiler

İlişkiler ile ilgili tüm haberleri ve son dakika İlişkiler haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 56.606 İlişkiler haberi bulunmuştur.

İlişkiler Haberleri

Kosova ordu kuruyor

Kosova ordu kuruyor

Kosova Parlamentosu, Kosova Güvenlik Gücü’nün (FSK) orduya dönüşmesini sağlayacak yasa tasarısını onayladı. NATO Genel Sekreteri, ‘zamansız bir adım’ diyerek tepki gösterdi.

15.12.2018Dünya
Balkanlarda yüksek tansiyon... Karar dünyayı ikiye böldü

Balkanlar'da yüksek tansiyon... Karar dünyayı ikiye böldü!

Kosova Güvenlik Gücünün (FSK) orduya dönüştürülmesini öngören yasa tasarıları Kosova Meclisinde kabul edildi. Karara ABD desteğini yinelerken Rusya çatışma riski uyarısında bulundu. Arnavutluğun da desteklediği yasa Makedonları ise mutlu etmedi. En sert tepkiyi Sırbıstan'ın gösterdiği kararla ilgili AB ve NATO'dan peş peşe yorumlar geldi.

14.12.2018Dünya
ABden Kosova ordusu açıklaması

AB'den Kosova ordusu açıklaması

AB'den Kosova'nın ordu kurma kararına ilişkin yapılan açıklamada, "FSK'nin orduya dönüştürülme süreci, Kosova Anayasası'na uygun şekilde kapsayıcı olmakla beraber kademeli olmalıdır." denildi.

14.12.2018Dünya
Trabzonspor’un CAS duruşması 14 Mart’a ertelendi

Trabzonspor’un CAS duruşması 14 Mart’a ertelendi

Trabzonspor Kulübü'nün, 2010-11 sezonu sonunda yaşanan şike iddiaları süreci kapsamında Spor Tahkim Mahkemesi’ne (CAS) yaptığı başvuruda 15 Aralık için gün aldığı duruşma, 14 Mart’ta görülecek.

14.12.2018Futbol
Türk profesör, bir haftadır Kolombiyada kayıp... Pasaportu otel odasında bulundu

Türk profesör, bir haftadır Kolombiya'da kayıp... Pasaportu otel odasında bulundu

Kolombiya polisi, bir haftadır kayıp olan Prof. Dr. Ramazan Gençay’ın yanında görülen son kişiyi arıyor. Gençay’ın kaybolduktan sonra kredi kartının kullanıldığı ve pasaportunu otelde bıraktığı tespit edildi.

14.12.2018Gündem
ABD’li isimden ağır sözler

ABD’li isimden ağır sözler!

ABD'de Senato Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Corker, CIA Direktörünün Senatoda verdiği Kaşıkçı cinayeti brifingine ilişkin, "Konsolosluk içinde gazeteci öldürmenin sorumluluğundan kaçabileceğini düşünen 33 yaşında bir Veliaht Prens olamaz." dedi.

14.12.2018 Dünya
Elektrikli scooterlar: Yenilikçi bir ulaşım aracı mı, kentlerin yeni kabusu mu

Elektrikli scooterlar: Yenilikçi bir ulaşım aracı mı, kentlerin yeni kabusu mu?

Bisiklet kiralama servisleri dünyanın dört bir yanındaki kentlerin kalabalık sokaklarındaki bisikletli sayısını katlayarak artırdı.

14.12.2018Teknoloji
Suudi Prens Selmana şok: Sorumlu tutuldu

Suudi Prens Selman'a şok: Sorumlu tutuldu

ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Bob Corker, Cemal Kaşıkçı cinayetinden Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ı sorumlu tutan yeni bir tasarıyı Senatoya sunacaklarını belirtti.

13.12.2018Dünya
Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan İkinci 100 Günlük Eylem Planını açıkladı

Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan İkinci 100 Günlük Eylem Planı'nı açıkladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde "İkinci 100 Günlük Eylem Planı Tanıtım Toplantısı"nda açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamada; "İkinci 100 Günlük Eylem Planı'na göre, Gebze-Haydarpaşa, Sirkeci-Halkalı Banliyö Hatları tamamlanarak işletmeye alınacak" dedi.

13.12.2018Ekonomi
Türkiye ve Pakistan Asyada kilit rol oynayan iki büyük ülkedir

"Türkiye ve Pakistan Asya'da kilit rol oynayan iki büyük ülkedir"

Pakistan Parlamentosu'ndan Senatör Dr. Muhammed Ali Saif, Türkiye ile Pakistan arasındaki yakın ilişkilerin tarihinin Cumhuriyetin Kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk dönemine dayandığını belirterek, "Yani Alt Kıta Müslümanlarının İstiklal Savaşı’na verdiği desteğe kadar uzanıyor. Bu nedenle, Pakistanlıların Atatürk'ün liderliğine karşı özel bir saygıları vardır." dedi.

13.12.2018Dünya
Türkiye ve Estonya savunma alanında büyük potansiyele sahip

'Türkiye ve Estonya savunma alanında büyük potansiyele sahip'

Estonya Savunma Bakanı Jüri Luik, "İş birliği yaptığımız birçok alan var ama aynı zamanda aramızda büyük bir potansiyel de var. Türkiye çok çeşitli savunma güçleri, savunma sanayisi olan büyük bir ülke." dedi.

13.12.2018Dünya
Yunus Emre Enstitüsü, Goethe Enstitüsü’nün yolunda

Yunus Emre Enstitüsü, Goethe Enstitüsü’nün yolunda

46 ülkede 56 temsilcilikle çok önemli faaliyetler gerçekleştirdiklerini belirten Yunus Emre Enstitüsü Köln Müdürü Dr. Yılmaz Bulut, enstitünün, aynı imtiyazlara sahip olmasada Goethe Enstitüsü’nün yolunda olduğunu söyledi.

13.12.2018Avrupa
ABD’li senatörlerden Suudi Veliaht Prensinin görevden alınması çağrısı

ABD’li senatörlerden Suudi Veliaht Prensi'nin görevden alınması çağrısı

ABD’nin Güney Carolina senatörü Cumhuriyetçi Lindsey Graham, Suud Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'a ilişkin "O şahıs, Veliaht Prens, o kadar zehirli, o kadar lekeli, o kadar kusurlu ki orada bir değişiklik olmadan gelecekte Suudi Arabistan ile iş yapamayacağım.” ifadelerini kullandı.

13.12.2018Dünya
Alacak sigortası şirketleri limit düşürmeye başladı

Alacak sigortası şirketleri limit düşürmeye başladı

TL'de Ağustos ayında yaşanan sert değer kaybının ardından döviz borcu bulunan ve kısa vadeli borç yükü fazla olan şirketler sıkıntıya girerken, alacak sigortası şirketleri, inşaat, perakende, elektrik elektronik gibi sektör şirketlerinde limit düşürmeye başladı.

12.12.2018Ekonomi
Kazazede

Kazazede

William Golding’in yazdığı ‘Ceberut Martin’ doğa ve insan arasındaki çatışma kadar insanın varoluş sorunlarını da tartışan, çarpıcı finaliyle baştan aşağı yeniden irdelenmeyi hak eden ve felsefeyle edebiyatı birleştiren önemli bir roman.

12.12.2018Kitap Sanat
ABD, Suudi koalisyonuna verdiği desteği tahsil edecek

ABD, Suudi koalisyonuna verdiği desteği tahsil edecek

Pentagon'un Yemen'deki operasyona verdiği desteğin maliyetini Suudi Arabistan ve BAE'den tahsil edileceğine ilişkin belgeye Anadolu Ajansı ulaştı.

12.12.2018Dünya
Dünya Sağlık Örgütü nedir İşte görev tanımı

Dünya Sağlık Örgütü nedir? İşte görev tanımı

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), kuruluşundaki temel amaç olarak tüm insanların mümkün olan en yüksek sağlık düzeyine ulaşmalarını hedeflemektedir. 1948 yılında kurulan Dünya Sağlık Örgütü, bu amacını gerçekleştirmek için uluslararası sağlık çalışmalarını sürdürmektedir. Türkiye, 1949 yılında Dünya Sağlık Örgütü'ne resmen üye olmuştur

12.12.2018Gündem
AB’ye çağrı: Teşvik edici olun

AB’ye çağrı: Teşvik edici olun

5. Reform Eylem Grubu (REG) Toplantısı’nın ardından yayımlanan ortak bildiride “Gümrük Birliği’nin güncellenmesi müzakerelerinin bir an evvel başlaması hem Avrupa Birliği (AB) hem de Türkiye’nin yararına olacaktır. Önümüzdeki süreçte, AB’nin çabalarımızı teşvik edici şekilde siyasi, mali ve teknik desteğini arttırmasını bekliyoruz” denildi.

12.12.2018Gündem
Trumpa kötü haber... O ilişkiye mercek: Soruşturun

Trump'a kötü haber... O ilişkiye mercek: Soruşturun!

ABD'de Demokratların, ABD Başkanı Donald Trump'ın damadı ve başdanışmanı Jared Kushner ile Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman arasındaki ilişkiyi soruşturması gerektiği bildirildi. Öte yandan Selman'ın Kaşıkçı cinayetinden sorumlu tutulması ve saldırgan politikalarına son vermesi çağrısında bulunan bir karar için Senato oylaması istenilecek.

11.12.2018Dünya
SON DAKİKA... 5. Reform Eylem Grubu Toplantısında önemli mesajlar

SON DAKİKA... 5. Reform Eylem Grubu Toplantısı'nda önemli mesajlar

5. Reform Eylem Grubu toplantısı Ankara’da düzenlendi. Reform Eylem Grubu Bildirisi'nde "Gümrük Birliği'nin güncellenmesi müzakerelerinin bir an evvel başlaması hem AB hem de Türkiye'nin yararına olacaktır" denildi.

11.12.2018Gündem
İbrahim Çağların vefatının birinci yılı

İbrahim Çağlar'ın vefatının birinci yılı

İTO'nun 19. Dönem Başkanı İbrahim Çağlar, vefatının birinci yılında Sahrayıcedid Mezarlığı'ndaki kabri başında anıldı. İTO Başkanı Avdagiç: "İbrahim Çağlar, Türkiye'nin önemli bir değişim geçirdiği süreçte Türk iş dünyasının en önemli kalesi İTO'yu büyük bir başarıyla yönetti." açıklamalarında bulundu.

11.12.2018Ekonomi
ABDnin Huawei hamlesi uluslararası şirketleri endişelendiriyor

ABD'nin Huawei hamlesi uluslararası şirketleri endişelendiriyor

Çinli teknoloji devi Huawei'nin sahibi Ren Zhengfei’nin kızı ve şirketin Mali İşler Direktörü (CFO) Mıng Vancou'nun ABD’nin İran yaptırımları kapsamında tutuklanması Washington’ın, yaptırımlarını başka uluslararası şirketlere karşı kullanıp kullanmayacağı endişelerini de beraberinde getirdi.

11.12.2018Teknoloji
Hazırız dedi Türkiyeye bu mesajı yolladı

'Hazırız' dedi Türkiye'ye bu mesajı yolladı

Ermenistan’daki erken genel seçimin galibi Geçici Başbakan Nikol Paşinyan, "Türkiye ile ön şart olmadan doğrudan ilişki kurmaya hazırız. Umarım Türkiye de buna hazırdır." dedi.

10.12.2018Dünya
Niye Almanca öğrenmeliyiz

Niye Almanca öğrenmeliyiz?

Uluslararası ilişkilerin yoğunlaştığı günümüz dünyasında, yabancı dilin önemi herkes tarafından biliniyor. Yabancı bir dil bilmek, dünyaya başka pencerelerden bakabilme olanağı tanırken, bir dili öğrenmek aynı zamanda o dillerin konuşulduğu ülkelerin kültürünü öğrenmek anlamına geliyor. Çevremizde olup bitenlere daha geniş bir perspektiften bakma olanağı elde etmiş oluyoruz.

10.12.2018Eğitim
Türkiye ekonomisi üçüncü çeyrekte yüzde 1.6 büyüdü

Türkiye ekonomisi üçüncü çeyrekte yüzde 1.6 büyüdü

Türkiye ekonomisi TL'deki sert değer kaybı, finansal koşullardaki sıkılaşma ve iç talepteki yavaşlamanın etkisiyle üçüncü çeyrekte yüzde 1.6 büyürken, yüzde 2 olan beklentilerin altında kaldı.

10.12.2018Ekonomi
Londra’da Türkiye paneli: Değişen Ortadoğu’da Türkiye

Londra’da Türkiye paneli: Değişen Ortadoğu’da Türkiye

CUMHURBAŞKANLIĞI’nca düzenlenen ‘Bugünün Türkiyesi’ paneller dizisinin yeni ayağı, ‘Değişen Ortadoğu’da Türkiye’nin Rolü’ başlığıyla Londra’da yapılacak.

10.12.2018Gündem
Londrada Değişen Ortadoğu’da Türkiye” paneli

Londra'da "Değişen Ortadoğu’da Türkiye” paneli

Cumhurbaşkanlığı tarafından düzenlenen “Değişen Ortadoğu’da Türkiye” paneli 12 Aralık’ta Londra’da gerçekleştirilecek.

9.12.2018Gündem

Yazar Sonuçları

Erivan izlenimleri (4) - Ter-Petrosyan’la 28 yıl sonra yeniden karşılaşınca...

Geçen pazar günü Erivan’da eski cumhurbaşkanlarından Levon Ter-Petrosyan’ın liderliğini yaptığı Ermeni Ulusal Kongresi adlı partinin bir hayli mütevazı merkezinde, partinin başkan yardımcısı Levon Zurabyan ile görüşürken birden odanın kapısı açıldı ve içeri resmi giyimli, görmüş geçirmiş biri olduğu her halinden anlaşılan bir şahıs girdi. Odada bir hareketlenme oldu. Şahsın yüzü bana pek yabancı gelmedi.

15.12.2018

Erivan izlenimleri (3) İlişkilerde normalleşme uzak bir bahara kaldı

“Biz önkoşullar olmaksızın ilişkileri normalleştirmeye hazırız. Ama göründüğü kadarıyla tangoyu tek başına yapmak durumunda kalan da biziz” diye söze giriyor, sorumuzu yanıtlarken Ermenistan Dışişleri Bakanı Zohrab Mnatsakanyan.

14.12.2018

İki önemli konferans

ABD Başkanı Trump katıldığı her toplantıda dikkatleri üzerine topluyor. Katıldığı her uluslararası toplantıda basın-yayın organlarının dikkatleri Başkan Trump’ın üzerinde oluyor. Trump attığı “twitler”, toplantılardaki çoğu zaman geleneklere uymayan davranışları ile odak noktası haline geliyor.

13.12.2018

Faiz indirim beklentisi kalmadı ama

Piyasalarda Merkez Bankası’nın bugünkü toplantısında faiz indirimi bekleyen kimse kalmadı. Bu beklentinin kalmaması tam piyasaları rahatlatmışken, bu kez de “Fırat’ın Doğusuna Harekat” tedirginliği başladı.

13.12.2018

Hangisi kazanır: Cumhur İttifakı mı Millet İttifakı mı?

Cumhur ittifakından yükselen sesler, genellikle şu tür sesler:

13.12.2018

Kaşıkçı cinayeti, yemen ve Suriye’de gelişmeler

Dünya kamuoyununun Cemal Kaşıkçı cinayetine ilgisi azalmadan devam ediyor. Suudi Arabistanlı gazeteci Kaşıkçı’nın 2 Ekim günü İstanbul’daki Suudi Arabistan Başkonsolosluğu’nda öldürülmesi üzerinden 2 aydan fazla zaman geçti. Cinayetle ilgili birçok husus ortaya çıkartıldı. Ama hala cevabı aranan birçok soru ortada.

11.12.2018