MENÜ

Iklim Değişikliği

Iklim Değişikliği ile ilgili tüm haberleri, son dakika Iklim Değişikliği haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Iklim Değişikliği haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 4.125 Iklim Değişikliği haberi bulunmuştur.

Iklim Değişikliği Haberleri

Çevre için hemen şimdi

Çevre için hemen şimdi!

Daha çok ‘elit’ler toplantısı olarak algılanan ve hep çevre sorunlarına yeterince önem verilmemesinden şikâyet edilen Davos Zirvesi dün sona ererken, bu yıl ilk kez iklim değişikliğinin en öncelikli gündem olması dikkat çekti. Bazı katılımcıların özel jetlerle gelmesinin protesto edilmesiyle başlayan 50. Davos Zirvesi yine genç aktivistlerin çevre protestoları ile sona erdi. Gençlerin verdiği mesaj ise oldukça açık: ‘Uyanın, zaman kalmadı, çevre için hemen şimdi harekete geçin’

25.01.2020Ekonomi
Rus enerji sektörü AB’nin iklim değişikliği adımlarına hazırlanıyor

Rus enerji sektörü AB’nin iklim değişikliği adımlarına hazırlanıyor

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Yardımcısı Maksim Oreşkin, iklim değişikliği ve Avrupa Birliği’nde (AB) buna ilişkin atılan adımların petrol ve doğal gaz talebini etkileyeceğini belirterek, “Rus ekonomisini, yaşanacak değişime şimdiden hazırlamamız gerek.” dedi.

24.01.2020Ekonomi
Geleceğin eğitim teknolojileri Londrada tanıtıldı

Geleceğin eğitim teknolojileri Londra'da tanıtıldı

Dünyanın en büyük eğitim teknolojileri fuarı bu yıl da oldukça hareketli geçti. Her yıl Londra'da gerçekleştirilen ve 30 bini aşkın katılımcıya ev sahipliği yapan dev fuarda eğitimin geldiği son nokta gözler önüne serilirken, bu alanda uzun zamandır ciddi yatırımlar yapan, okullarla, öğrencilerle ve öğretmenlerle dirsek temasında çalışmalar yürüten Microsoft da geniş yelpazedeki çözümleriyle dikkat çekti.

24.01.2020Teknoloji
Merkez FED kadar bağımsız

Merkez FED kadar bağımsız

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak Türkiye’nin AB borç karnesinin AB ülkelerine kıyasla oldukça sağlam olduğunu söyledi. Albayrak dün Davos’ta katıldığı oturumda yöneltilen bir soru üzerine Merkez Bankası’nın (TCMB) tek sorumluluğunun fiyat istikrarı olmadığını, finansal istikrarını da gözetmesi gerektiğini hatırlatarak, “TCMB en az ABD Merkez Bankası (FED) kadar bağımsız” dedi.

24.01.2020Ekonomi
İlk yeşil tahvil ihracı

İlk yeşil tahvil ihracı

2019 yılında Birleşmiş Milletler Sorumlu Bankacılık Prensipleri’ne kurucu imzacı olarak katılarak, sürdürülebilirlik alanında öncü bankalardan biri olduğunu bir kez daha teyit eden Yapı Kredi, sürdürülebilir ve yenilikçi ürün portföyünü genişletmeye devam ediyor.

23.01.2020Ekonomi
Bir trilyon ağaç yetmez

Bir trilyon ağaç yetmez

Bu yıl 50. kez düzenlenen Davos Zirvesi’nin birinci gününde ABD Başkanı Donald Trump’ın konuşmasında iklim değişikliğine yeterince yer vermemesi çevreci aktivistler kadar katılımcılardan da eleştiri aldı. Trump’ın ABD’nin iklim değişikliği ile mücadele kapsamında 1 trilyon ağaç dikilmesini desteklediği yönündeki sözlerine zirvenin ilgi odağı 17 yaşındaki çevreci aktivist Greta Thunberg’in, “Boş sözler, boş vaatler” demesi dikkat çekti.

22.01.2020Ekonomi
İspanyada memur maaşlarına yüzde 2 zam

İspanya'da memur maaşlarına yüzde 2 zam

Başbakan Pedro Sanchez liderliğindeki sol koalisyon hükümeti, Bakanlar Kurulu'nun ilk toplantısında emekli maaşlarına yüzde 0,9 zam kararı almıştı.

21.01.2020Ekonomi
Trump yine Fede yüklendi

Trump yine Fed'e yüklendi

ABD Başkanı Donald Trump, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faizleri çok yavaş düşürdüğünü açıkladı.

21.01.2020Ekonomi
Ekonomi heyeti Davosta

Ekonomi heyeti Davos'ta

Toplantılara Türkiye'den Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan katılıyor.

21.01.2020Ekonomi
Son dakika: Greta Thunberg Davos Zirvesinde konuştu

Son dakika: Greta Thunberg Davos Zirvesi'nde konuştu

Davos Zirvesi'nde konuşan Greta Thunberg, "İklim değişikliği ile savaşmak adına hiçbir şey yapılmadı" ifadelerini kullandı.

21.01.2020Dünya
2153 milyarder = 4.6 milyar insan

2153 milyarder = 4.6 milyar insan

Dünyanın önemli siyaset, ekonomi ve sivil toplum önderlerini bir araya getiren Davos Zirvesi’ne bu yıl siyasi gerginlikler ve ticaret savaşlarının damga vurması bekleniyor. Brexit’in de önemli bir gündem olması öngörülen zirve öncesinde Oxfam gelir eşitsizliğine ilişkin  dikkat çeken bir rapor yayınladı. Buna göre 2 bin 153 milyarderin serveti dünya nüfusunun yüzde 60’ına denk gelen 4.6 milyar insanın mal varlığından daha fazla.

21.01.2020Ekonomi
Alarm zilleri çalıyor

Alarm zilleri çalıyor

Zurich Grubu’nun yaptırdığı 2020 Küresel Risk Raporu’nun sonuçları açıklandı. Zurich Türkiye CEO’su Yılmaz Yıldız, ilk sırayı çevresel risklerin aldığını belirterek, “Yaşanan felaketler alarm zillerinin tüm dünya için çaldığını gösteriyor. Türkiye’nin de hazırlıklı olması gerekiyor. İklim değişikliği ve getireceği su krizleri bulunduğumuz coğrafyada önem kazanacak, su kaynaklarının kuruması tarım, gıda güvenliği için risk oluşturacak” dedi.

20.01.2020Ekonomi
Tencereyle iklimi koru

Tencereyle iklimi koru

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı hazırladığı kitapçık ile vatandaşlara, iklim değişikliğiyle mücadele için 30 maddelik tavsiyede bulundu. Siz de evinizde önlem alarak iklim değişikliğiyle mücadeleye katkı sağlayabilirsiniz.

19.01.2020Gündem
Hidrojen enerjisi için altyapı vurgusu

Hidrojen enerjisi için 'altyapı' vurgusu

İklim değişikliği ve küresel ısınmayla mücadele çerçevesinde dünya genelinde alternatif ve sürdürülebilir enerji kaynaklarına ilgi artarken, hidrojen de bu arayışta öne çıkan kaynaklardan biri haline geldi.

19.01.2020Teknoloji
Bakanlıktan iklim değişikliğiyle mücadele için 30 basit tavsiye

Bakanlıktan iklim değişikliğiyle mücadele için 30 basit tavsiye

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, hazırladığı kitapçık ile vatandaşlara, iklim değişikliğiyle mücadele için 30 maddelik tavsiyede bulundu. Buna göre tasarruflu ampuller, A sınıfı enerjili beyaz eşya kullanımı, ısı yalıtımı, yemek pişirirken tencerenin kapağını kapatmak, klimanın soğukluk ayarını 2 derece daha yükseltmek, donmuş yerine taze gıda tüketmek iklim değişikliğiyle mücadeleye katkı sağlıyor. Motorlu taşıt sahiplerinin sadece yüzde 1'inin araç bakımlarını zamanında yaptırması halinde yılda 450 bin tondan fazla karbondioksit üretimi engellenebiliyor.Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Avusturalya'da yaşanan yangın felaketinin ardından daha sık gündeme gelen iklim değişikliği ve küresel ısınmayla mücadele konusunda, günlük hayatta kolayca uygulanabilecek önlemlerin yer aldığı bir kitapçık hazırladı.

18.01.2020Gündem
Bakanlıktan iklim değişikliğiyle mücadele için 30 basit tavsiye

Bakanlıktan iklim değişikliğiyle mücadele için 30 basit tavsiye

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, hazırladığı kitapçık ile vatandaşlarat, iklim değişikliğiyle mücadele için 30 maddelik tavsiyede bulundu.

18.01.2020Ekonomi
V4 liderleri Kurz ile Prag’da buluştu

V4 liderleri Kurz ile Prag’da buluştu

Polonya, Çekya, Macaristan ve Slovakya’nın oluşturduğu Vişegrad Grubu Ülkeleri’nin (V4) liderleri, Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz ile Çekya’nın başkenti Prag’da toplandı.

17.01.2020Avrupa
Gelecek 10 yılın en büyük küresel riski: İklim değişikliği

Gelecek 10 yılın en büyük küresel riski: İklim değişikliği

Dünya Ekonomik Forumunun Küresel Riskler Raporu'na göre, dünyanın gelecek 10 yılını en fazla etkileyecek küresel riskleri, iklim değişikliği ve iklim değişikliğine bağlı çevresel olaylar oluşturacak.

17.01.2020Seyahat
Yatırımlara ‘insani gelişme’ dokunuşu

Yatırımlara ‘insani gelişme’ dokunuşu

Türkiye, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP)’nın 1990’dan beri yayınladığı ‘İnsani Gelişme Raporu’nda bu yıl ilk defa ‘çok yüksek insani gelişme’ kategorisine girdi.

17.01.2020Ekonomi
İklim değişikliği nedir, küresel ısınmanın kanıtı var mı

İklim değişikliği nedir, küresel ısınmanın kanıtı var mı?

Bilim insanları, küresel ısınmanın dünya üzerinde felakete varan etkiler yaratmaya başladığı konusunda uyarılar yapıyor.

17.01.2020Teknoloji
Dünyanın en dayanıklı canlısının en zayıf noktası bulundu

Dünyanın en dayanıklı canlısının en zayıf noktası bulundu

Su ayısı olarak bilenen tardigradlar, en zorlu koşullarda bile hayatta kalabiliyorlar. Fakat, bilim insanlarının yaptığı yeni bir çalışma, bu canlıların zayıf bir noktasını ortaya çıkardı.

16.01.2020Teknoloji
Sabri Ülker Çevre Ödülü başvuruları başladı

Sabri Ülker Çevre Ödülü başvuruları başladı

Yıldız Holding ve DenizTemiz Derneği/ TURMEPA’nın, gelecek kuşakların ihtiyaç duyacağı kaynakların varlığını ve kalitesini tehlikeye atmadan, bugünün ve yarının çevresini oluşturan tüm çevresel değerlerin, her alanda korunması ve geliştirilmesi hedefiyle oluşturduğu “Sabri Ülker Çevre Ödülü” 4. kez sahibini arıyor.

16.01.2020Gündem
Rus milletvekili, sıcak havalar için ABDyi suçladı

Rus milletvekili, sıcak havalar için ABD'yi suçladı

Rus Milletvekili Aleksey Juravlyov ülkesinde hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesini ABD’ye bağlayarak, ABD’nin iklim silahı icat ederek Rusya üzerindeki iklimi değiştirmeye çalıştığını söyledi.

15.01.2020Dünya
Küresel ısınma sofradaki balık çeşitliliğini tehdit ediyor

Küresel ısınma sofradaki balık çeşitliliğini tehdit ediyor

Dünyanın en büyük sorunlarından biri haline gelen küresel ısınmayla deniz suyu sıcaklığının yükselmesi bir yandan denizlerdeki canlı çeşitliliğini tehdit ederken bir yandan da balıkçıların ekmek kapısına ve vatandaşların cebine olumsuz etki ediyor.

15.01.2020Teknoloji
Beşiktaş, zorlu Erzurum deplasmanında Türkiye Kupasında kazanmalarına iddaada...

Beşiktaş, zorlu Erzurum deplasmanında! Türkiye Kupası'nda kazanmalarına iddaa'da...

Türkiye Kupası’nda son 16 heyecanı "BB Erzurumspor – Beşiktaş" karşılaşmasıyla devam ediyor. Bu zorlu mücadeleye her zaman olduğu gibi Misli.com’dan canlı bahis yapabileceksiniz. Üstelik kaybeden tüm iddaa kuponlarınızda %3’e varan iade sadece Misli.com’da!

15.01.2020Futbol
Uluslararası iklim fonu Türkiyeyi milyar dolarlık batarya programına davet etti

Uluslararası iklim fonu Türkiye'yi milyar dolarlık batarya programına davet etti

Washington merkezli İklim Yatırım Fonları (CIF) Başkanı Mafalda Duarte, iklim değişikliğiyle mücadele için Türkiye gibi enerji dönüşümünü başlatmış ülkelerin daha fazla desteklenmesi gerektiğini belirterek, "Büyüklüğü 1 milyar dolara ulaşacak Küresel Enerji Depolama Programı'mızda Türkiye'nin de yer almasını istiyoruz" dedi.

15.01.2020Ekonomi
Avustralya yangınları tüm dünyayı saracak, yeni normal olabilir

Avustralya yangınları tüm dünyayı saracak, yeni 'normal' olabilir

Bilim insanları, küresel ısınmanın, son aylarda Avustralya'da görülen geniş çaplı yangınlar gibi ekstrem doğa olaylarını olağan hale getirebileceği uyarısında bulundu.

15.01.2020Teknoloji
Böylesi daha önce görülmedi Buzulda keşfedilen virüs...

Böylesi daha önce görülmedi! Buzulda keşfedilen virüs...

ABD'li ve Çinli bilim insanları, 28'i daha önce keşfedilmemiş pek çok antik virüs keşfettiler.

14.01.2020Teknoloji
Onlarca şirket iş görüşmelerini yapay zeka programlarıyla yapıyor

Onlarca şirket iş görüşmelerini yapay zeka programlarıyla yapıyor

Gençler arasında işsizlik oranının yaklaşık yüzde 10 olduğu Güney Kore'de üniversite mezunları arasında iş bulma rekabeti artıyor.

14.01.2020Teknoloji
Avustralya orman yangını, mega yangınlar gerçeğini fark etmemizi sağlamalı

Avustralya orman yangını, mega yangınlar gerçeğini fark etmemizi sağlamalı

İstanbul Rumeli Üniversitesi Küresel Politikalar Araştırma ve Uygulama Merkezi (RUPAM), Avusturalya’da yaşanan yangınları mercek altına aldı. RUPAM Müdürü ve Öğretim Üyesi Dr. Süleyman ÖZMEN, RUPAM Müdür Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Fatih TURAN YAMAN, Koordinatörü H. Murat LEHİMLER ile Tüm İtfaiyeciler Birliği Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Nevzat KALELİ'nin de bulunduğu ekibin ortak çalışması sonucu ortaya çıkan raporda mega yangınlar ile ilgili tespitler ve uyarılara yer verildi.

13.01.2020Sağlık
İktidar değişti, yabancı düşmanlığı değişmedi

İktidar değişti, yabancı düşmanlığı değişmedi

Avusturya’da merkez sağ Avusturya Halk Partisi (ÖVP) ile Yeşiller Partisi koalisyon hükümetinin açıkladığı hükümet programı, ülkede yaklaşık 17 ay iktidarda kalan aşırı sağcı hükümetin programıyla benzerlik göstermesi, iktidar değişse de Müslüman ve yabancı karşıtlığında herhangi bir değişimin olmadığı yorumlarına yol açtı.

13.01.2020Avrupa
Kat kat rant bitecek

Kat kat rant bitecek

TBMM’ye sunulacak kanun teklifiyle şehirlerin silüetini bozan yüksek yapı dönemi kapanacak. Bundan sonra imar planlarında ‘yükseklik serbest’ tanımı yer almayacak. Her ilçe için çevresindeki diğer yapılara da bakılarak bir kat sınırı konacak. Sınırları belediye meclisleri belirleyecek.

13.01.2020Ekonomi
Bakan Kurum: Kanal İstanbul üzerinden birilerinin prim yapmasına müsaade etmeyeceğiz

Bakan Kurum: Kanal İstanbul üzerinden birilerinin prim yapmasına müsaade etmeyeceğiz

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Kanal İstanbul Projesi üzerinden prim yapılmasına müsaade etmeyeceklerini bildirdi.

12.01.2020Ekonomi
“Allah’ım n’olur yağsın artık şu yağmur” BAŞTAN BAŞA YANAN KITA

“Allah’ım n’olur yağsın artık şu yağmur” BAŞTAN BAŞA YANAN KITA

Bilanço muazzam boyutlarda. Havaya salınan karbon gazının emilimi için en az 100 yıl gerektiğini söylüyor uzmanlar. Koala nüfusunun şimdiden üçte biri yok olmuş durumda. Yangınlarda telef olan hayvan sayısının yarım milyar olduğu açıklandı.

12.01.2020Hürriyet Pazar
Tehlike uzakta değil, yanı başımızda; acil eylem planları yapmamız gerek

Tehlike uzakta değil, yanı başımızda; acil eylem planları yapmamız gerek

Avustralya aylardır yanıyor. Ama alevler sadece orada değil, Afrika’da, Güney Amerika’da da yükseliyor. Küresel ısınmanın neden olduğu bu tehlike bize o kadar da uzakta değil. Peki ne yapmalıyız?

12.01.2020Hürriyet Pazar
Dünya ısınıyor yangınlar artıyor

Dünya ısınıyor yangınlar artıyor

İklim krizinin sıcaklıkları arttırmasından dolayı yangınların da arttığını söyleyen uzmanlar Türkiye, Yunanistan ve Avustralya’daki yangınları hatırlatarak “İklim krizinin sınırı ve ülkesi yok” diyor.

11.01.2020Dünya
İzmirde Fındıkkıran balesi

İzmir'de Fındıkkıran balesi

İzmirli sanatseverleri konser, tiyatro ve sergi etkinlikleriyle dolu bir hafta bekliyor. İzmir Devlet Senfoni Orkestrası, yarın Alexander Anissimov şefliğindeki konserde keman solisti Alexander Markov'u ağırlayacak.

9.01.2020Keyif
Avustralyadaki yangının acı bilançosu: 8 milyon hektar orman-366 bin insan

Avustralya'daki yangının acı bilançosu: 8 milyon hektar orman-366 bin insan

Bilindiği üzere 2019 yılının Eylül ayından beri Avustralya’daki yangınlar bitmek bilmeyen bir şekilde devam ediyor. Rekor düzeydeki sıcak hava ve aylardır süren kuraklık yüzünden çıkan bu yangınlar geçtiğimiz hafta etkisini daha da yoğunlaştırdı. Hepimizi derinden üzen bu yangınların bilançosu ise çok ciddi boyutlarda.Sürdürülebilirlik Uzmanı/ Çevre Mühendisi Serkan Soyuer, iklim değişikliği sorunsalının başrolünü üstlendiği bu yangın krizinin güncel sonuçlarını bizimle paylaşıyor.

9.01.2020Sağlık
Elif Naz’ın resmi susuzluk sembolü

Elif Naz’ın resmi susuzluk sembolü

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, bilim insanlarının katılımıyla gerçekleştirilen İklim Değişikliği ve Su Yönetimi Sempozyumu’nu 5 yaşındaki Elif Naz Koçak’ın kendisine hediye ettiği resimle yaptı. İmamoğlu, Elif Naz’ın boşa aktıkları için yüzlerini asık olarak çizdiği su damlaları resmini İSKİ binasında görülen bir yere asılmasını istedi.

9.01.2020Gündem
Avusturya’da koalisyon tamam

Avusturya’da koalisyon tamam

Avusturya’da eylül ayının sonunda yapılan seçimlerin ardından, merkez sağ Avusturya Halk Partisi (ÖVP) ve Yeşiller Partisi arasında yaklaşık iki aydır süren koalisyon görüşmelerinde hükümet kurulması konusunda uzlaşma sağlandı. ÖVP Genel Başkanı Sebastian Kurz ile Yeşiller Partisi lideri Werner Kogler, düzenlenen ortak basın toplantısında koalisyon hükümeti hakkında açıklamalarda bulundu.

2.01.2020Avrupa

Yazar Sonuçları

‘Uğur bizi öfke ile izliyor’

Çok değerli, pırıl pırıl yurtseverler, vatan evlatlarıydılar.

25.01.2020

Canını malını çocuğunu seversen dinle

ABD Başkanı Donald Trump’ın sinirlerini bu derece zıplatması bile Greta Thunberg’i sevmek için yeterli kabul edilebilir.

23.01.2020

Çevrenin korunmasına gönül verdi bir kere

BUGÜN konumuz çevre. Önce bir meslektaşı konuk ediyorum.

21.01.2020

Küresel Riskler Raporu 2020’nin ilk beş riski çevreyle ilgili

Dünya Ekonomik Forumu tarafından dün yayınlanan Küresel Riskler 2020 Raporu’nda küresel risklerin ilk beşinde çevreyle ilintili olanlar var.

16.01.2020

İstanbul’un nüfusu daha da artacak

KANAL İstanbul (Kİ) Çalıştayı ile ilgili konuşmalardan özet başlıklar çıkarmaya devam ediyoruz.

15.01.2020

Finike portakalına ihanet!

ANTALYA Finike’nin ünlü portakalının üreticilerinden Mete Apaydın “Portakalımıza ihanet edilmesin” diyor. Anlattığı sıkıntı şu:

9.01.2020

Avustralya’nın iklim intiharı

Kardeşim yıllardan beri ailesiyle Sydney’de yaşıyor.

8.01.2020

Ailemizin ajandasına 2020 için yazdığımız geziler

Yeni yılın ilk haftası elime kâğıdı kalemi alır, önce bir önceki yıl nereleri gezdiğimizi yazar, bir sonraki yıl nerelere gitmek istediğimizi not ederim. 2020 seyahat planlarımızı konuştuğumuz şu günlerde bizim de listemiz neredeyse tamamlandı. Bu listeye sonradan eklenen çok yer, şehir olur ancak burada paylaştığım seyahatlerin hepsini yapmak için farklı sebeplerimiz var. Seyahat listemizin size de ilham vermesi dileğiyle!

5.01.2020

2020’ler sıkı bir gündemle geldi

2000’li yıllara girerken birçok gelecek uzmanı 2020’lere dair öngörülerde bulunmuştu.

3.01.2020