MENÜ

İkinci Dünya Savaşı

İkinci Dünya Savaşı ile ilgili tüm haberleri, son dakika İkinci Dünya Savaşı haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün İkinci Dünya Savaşı haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 12.097 İkinci Dünya Savaşı haberi bulunmuştur.

İkinci Dünya Savaşı Haberleri

2. Dünya Savaşı Tarihi Ve Özeti - İkinci Dünya Savaşı Tarafları, Nedenleri Ve Sonuçları

2. Dünya Savaşı Tarihi Ve Özeti - İkinci Dünya Savaşı Tarafları, Nedenleri Ve Sonuçları

İnsanlık tarihinin en kanlı savaşı olan İkinci Dünya Savaşı, 1939 - 1945 yılları arasında gerçekleşen ve insanlık tarihi için en büyük felaketlerden olan bir savaştır. İşte ikinci dünya savaşı tarihi, nedenleri, özeti ve sonuçları hakkında aradığınız tüm bilgiler.

16.01.2020Gündem
1. Dünya Savaşı Tarihi - Birinci Dünya Savaşı tarafları, cepheleri, nedenleri ve sonuçları

1. Dünya Savaşı Tarihi - Birinci Dünya Savaşı tarafları, cepheleri, nedenleri ve sonuçları

1914-1918 yılları arasına yapılan 1. Dünya Savaşı, İtilaf ve İttifak devletlerinin hammadde ve sömürge arayışı başta olmak üzere birçok nedenle katıldığı bir savaştır. Osmanlı Devleti savaşın başlangıcında her ne kadar tarafsızlığını ilan etse de savaşa girmeye zorlanmış ve savaşa dâhil olmuştur.

16.01.2020Gündem
Son dakika.. Cumhurbaşkanı Erdoğan son sayıyı duyurdu: 1 milyon 92 bin 741

Son dakika.. Cumhurbaşkanı Erdoğan son sayıyı duyurdu: 1 milyon 92 bin 741

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ATO Congresium’da düzenlenen Akıllı Şehirler ve Belediyeler Kongre’sinde konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 100 bin sosyal konut projesine 1 milyon 92 bin 741 başvuru olduğunu duyurdu.

15.01.2020Gündem
14 bin kişi evini boşalttı

14 bin kişi evini boşalttı

Almanya’nın Kuzey ren Vestfalya (KRV) Eyaleti sınırları içinde kalan Dortmund kentinde bomba alarmı verildi. Kentin farklı kesimlerinde İkinci Dünya Savaşı’ndan kalma dört patlamamış bombanın bulunması sonucu binlerce kişi evlerini boşaltmak zorunda kaldı.

12.01.2020Avrupa
TBMM Başkanı Şentop: Son yaşanan olaylarda BMden hiçbir ses duymadık

TBMM Başkanı Şentop: Son yaşanan olaylarda BM'den hiçbir ses duymadık

10 Ocak çalışan gazeteciler günü dolayısıyla gazeteciler ile bir araya gelen TBMM Başkanı Mustafa Şentop, "Libya'da, Bileşmiş Milletler (BM)'nin sesi bile duyulmuyor. Yine Irak'ta yaşanan General Kasım Süleymani'nin bir suikast ile ABD tarafından öldürülmesi üzerine BM'den hiçbir ses duymadık" dedi.

10.01.2020 Gündem
Tam 75 yıl önce kâbusu yaşadılar Bu büyük değişime çok şaşıracaksınız...

Tam 75 yıl önce kâbusu yaşadılar! Bu büyük değişime çok şaşıracaksınız...

Her şeye rağmen küllerinden doğmayı başarabilmiş bir Doğu Almanya şehri Dresden… İkinci Dünya Savaşı’nda tek bir mermi bile atılmayan bu şehir, savaşın bitimine iki gün kala gerçekleştirilen ağır hava bombardımanları ile harabeye dönmüş. Şimdi ise tam bir masal şehri… İşte küllerinden yeniden doğan Dresden hakkında detaylar…

9.01.2020Seyahat
Balistik füze nedir ne demek Balistik füze özellikleri nelerdir

Balistik füze nedir ne demek? Balistik füze özellikleri nelerdir?

İran'ın ABD'ye karşı balistik füze kullanmasıyla gündemde yer alan haberlerin ardından balistik füzenin özellikleri ve tanımı vatandaşlar tarafından merak konusu oldu. Askeri anlamda güçlü bir füze olan balistik füze saldırılarda çok büyük etkiler sağlayabilmektedir. 3 ayrı türü olan balistik füze nükleer başlık taşıyabilecekleri gibi, birden fazla başlık taşıyarak bu başlıkları farklı hedeflere yollayabilirler. Peki, Balistik füze nedir? Balistik füze özellikleri nelerdir? İşte, o konuyla ilgili detaylar.

8.01.2020Gündem
Sesin mimarı: Cevdet Erek

Sesin mimarı: Cevdet Erek

Bergama’dan Berlin’e götürülen büyük sunakla ilgili ‘Bergama Stereo’ adlı sesli mimari eseri, Almanya’nın en önemli modern sanat müzesi Hamburger Bahnhof’ta sergilenen Cevdet Erek, eserle ilgili “Uzunca bir araştırmanın sonucunda benim adıma son yılların en büyük yolculuğu” diyor. ‘Bergama Stereo’nun yeni bir yorumu 27 Şubat’tan itibaren Arter’de sergilenecek.

3.01.2020Kitap Sanat
Düş güzelliğinde: Cape Town

Düş güzelliğinde: Cape Town

Bulutlarla kucaklaşan Masa Dağı, denizcilik öyküleriyle iç içe manzaraları, sörfçülerle dolu okyanus kıyıları ve Afrika’nın ucundaki Ümit Burnu ile Cape Town, dünyanın en muhteşem doğal güzelliklerinden biri.

Londra’nın yükselen semti: 36 saatte King’s Cross

Londra’nın yükselen semti: 36 saatte King’s Cross

1996’da Londra’ya yerleştiğimde pek cazip olmayan bölge bugün fiyakalı restoranlar, mağazalar, büyük harcamalarla fabrikadan günlük yaşam alanına dönüştürülmüş mekânlar, ışıltılı ofislerle dolu. Kentin en etkileyici şehir efsanelerine de tanık olacağınız bu ‘tekinsiz’ semtine hoş geldiniz.

29.12.2019Seyahat
Almanya, 2019’da en çok bunları konuştu

Almanya, 2019’da en çok bunları konuştu

Almanya’nın 2019 yılındaki gündemini en çok işgal eden konular aşırı sağcı cinayetler, Başbakan Angela Merkel’in sağlık sorunu, ABD ile yaşanan fikir ayrılığı ve mülteciler oldu. Özellikle bu yıl gerçekleşen aşırı sağcı saldırılar ve işlenen aşırı sağcı cinayetler, Almanya gündemine damgasını vurdu.

27.12.2019Avrupa
İsmet İnönü ölüm yıl dönümünde anılıyor – İsmet İnönü kimdir, ne zaman öldü

İsmet İnönü ölüm yıl dönümünde anılıyor – İsmet İnönü kimdir, ne zaman öldü?

İsmet İnönü ölüm yıl dönümünde anılıyor. Türk siyasi tarihinde asker, Dışişleri Bakanı, Başbakan, Cumhurbaşkanı ve muhalefet lideri olarak da vatana hizmet eden Cumhuriyet tarihinin kilometre taşlarından 2'nci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü'nün vefatının üzerinden 46 yıl geçti. Peki, İsmet İnönü kimdir, ne zaman öldü?

25.12.2019Gündem
Putin gitmişti, ortaya çıktı

Putin gitmişti, ortaya çıktı

Finlandiya körfezinde İkinci Dünya Savaşı döneminden kalma mayınlı alan keşfedildi.

23.12.2019Dünya
Köln’de 2. Dünya Savaşı’ndan kalma bomba bulundu

Köln’de 2. Dünya Savaşı’ndan kalma bomba bulundu

Almanya’nın Köln kentinde İkinci Dünya Savaşı’ndan kalma patlamamış bomba bulunduğu belirtildi. Köln Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre, Westhoven bölgesinde inşaat çalışmaları sırasında 250 kilogramlık patlamamış bir bomba bulundu.

17.12.2019Avrupa
Mustafa Uslu’ya bir şok daha ‘Babamızın filmini izinsiz çektin’ davası

Mustafa Uslu’ya bir şok daha! ‘Babamızın filmini izinsiz çektin’ davası

İkinci Dünya Savaşı’nda Nazi Almanya’sı için çalışan casus Elyesa Bazna’nın üç kızı, ‘Çiçero’ filminin kendilerinden izin alınmadan çekildiği gerekçesiyle mahkemeye başvurdu. Kardeşler, yapımcı Mustafa Uslu’ya 100 bin liralık dava açtı.

16.12.2019Magazin
İtalya’da 2. Dünya Savaşından kalma bomba nedeniyle 54 bin kişi tahliye edildi

İtalya’da 2. Dünya Savaşı'ndan kalma bomba nedeniyle 54 bin kişi tahliye edildi

İtalya’nın Brindisi kentinde İkinci Dünya Savaşı'ndan kalma bomba nedeniyle 54 bin kişi tahliye edildi.

15.12.2019Dünya
Aynı dünyayı  ‘susuz belgesellerde’ izleyeceğiz

Aynı dünyayı ‘susuz belgesellerde’ izleyeceğiz

Sosyal medyayı kasıp kavuran ve altında Türk bilim insanı Derya Akkaynak imzası bulunan Sea-thru’yla karşılaşmış olmalısınız. Bu algoritma sayesinde artık sualtında da sanki karadaymış gibi net görüntü alınabilecek. Akkaynak’la Sea-thru’yu ve neleri değiştireceğini konuştuk.

15.12.2019Hürriyet Pazar
Son dakika... Almanyada patlama: 1 ölü, 25 yaralı

Son dakika... Almanya'da patlama: 1 ölü, 25 yaralı

Almanya’nın Saksonya-Anhalt Eyaleti sınırları içinde kalan Blankernburg im Harz şehrinde 5 katlı bir binada meydana gelen gaz patlamasında 1 kişi öldü, 25 kişi yaralandı. Yaralılar arasında bir kadının durumunun ağır olduğu belirtildi.

13.12.2019Dünya
Basın özgürlüğüne ‘JA’, karalamaya ‘NEIN’

Basın özgürlüğüne ‘JA’, karalamaya ‘NEIN’

Düşünceyi ifade ve basın özgürlüğü ile ilgili Alman Anayasası’nın 5. maddesinde, “Herkesin düşüncesini söz, yazı ve resimle serbestçe açıklayıp yayma ve herkese açık kaynaklardan hiçbir engele uğramadan bilgi edinme hakkı vardır. Basın özgürlüğü ile radyo ve film aracılığıyla haber verme özgürlüğü güvence altındadır. Sansür uygulanamaz” denilmektedir.

11.12.2019Avrupa
Kalın’dan ‘İptal edin’ çağrısı: Vicdansız birine Nobel verilir mi

Kalın’dan ‘İptal edin’ çağrısı: Vicdansız birine Nobel verilir mi

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, Nobel Edebiyat Ödülü’nün Srebrenitsa soykırımını inkâr eden ve Sırp savaş suçlularını savunan Avusturyalı yazar Peter Handke’ye verilmesi kararının geri çekilmesi çağrısı yaptı.

8.12.2019Gündem
Putin, Erdoğan’ı zafer bayramına davet etti

Putin, Erdoğan’ı zafer bayramına davet etti

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Nazi Almanya’sının İkinci Dünya Savaşı’nda yenilgiye uğratılmasının 75’inci yıl dönümü törenleri için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a davet gönderdi.

8.12.2019Dünya
Pearl Harbor’da silahlı saldırı

Pearl Harbor’da silahlı saldırı

ABD’de Hawaii eyaletinde bulunan Pearl Harbor-Hickham Ortak Üssü’nde, kimliği denizci er G.Romero olarak açıklanan asker, silahla önce iki sivil çalışanı öldürdü, sonra da intihar etti.

6.12.2019Dünya
Çılgın, acayip, son derece karmaşık dünya

Çılgın, acayip, son derece karmaşık dünya

Akbank Sanat’ta açılan ‘Düzenli Delilik’ sergisi, sayısız ekran ve medya kanalıyla çevrelendiğimiz günümüz dünyasında bize sunulan bilgi anlayışını sorguluyor. İçinde yaşadığımız dünyada alternatif görüşler üretmek için gerçeklikle baş etmenin alışılmadık yollarını araştıran sergiyi küratörü Marcus Graf ile konuştuk: “Bu sergi, bilgi ve gerçekliğin günümüzdeki halini sorgulamakta.”

5.12.2019Kitap Sanat
Fahrettin Altun: NATO ideallerine inanıyoruz

Fahrettin Altun: NATO ideallerine inanıyoruz

İLETİŞİM Başkanı Fahrettin Altun, "Türkiye'nin NATO'ya uzun süredir ve derinden sürdürdüğü bağlılık, Avrupa'yı korumuş ve ortak güvenliğimizi geliştirmiştir. NATO ideallerine ve devam etmekte olan misyonlarına inanıyoruz; aynı zamanda örgütün, ortak güvenliğimiz ve geleceğimiz açısından oynadığı rolün sağlam bir şekilde masaya yatırılması gerektiğini de savunuyoruz" dedi.

2.12.2019Gündem
İmparatorluklardan miras zenginlik: 36 saatte Rijeka

İmparatorluklardan miras zenginlik: 36 saatte Rijeka

Hırvatistan’ın çarpıcı güzelliğe sahip liman şehri karnavala dönüşen şenlikleri, ünlü balık restoranları, Avusturya Macaristan İmparatorluğu döneminden kalma tarihi yapılarıyla tanınıyor. Gelecek ay Avrupa Kültür Başkenti ilan edilecek. Beş yıldızlı Hilton açılacak ve yıl boyunca sürecek kültür etkinlikleri şubatta başlayacak.

1.12.2019Seyahat
Haluk Bilginer’in aldığı Uluslararası Emmy ödülü hakkında merak ettiğiniz her şey

Haluk Bilginer’in aldığı Uluslararası Emmy ödülü hakkında merak ettiğiniz her şey

Bu hafta malum ödülü uzun uzun kaynattı sosyal medya. Sadece sosyal medya mı? Kaç telefon geldi biliyor musunuz “Sahte mi bu ödül” diye... Konu hakkında bütün bilgileri bir araya getirdim, okuyun ve siz karar verin.

Schönefeld Havaalanı’nda hayat normale döndü

Schönefeld Havaalanı’nda hayat normale döndü

İkinci Dünya Savaşı’ndan kalma bomba bulunduğu için seferlerin iptal edildiği Berlin’deki Schönefeld Havaalanı’nda hayat normale döndü.

29.11.2019Avrupa
‘Bu kez cinayete değil Harry’nin kendisine odaklandım’

‘Bu kez cinayete değil Harry’nin kendisine odaklandım’

Norveç’in dünyaca ünlü polisiye yazarı Jo Nesbo, başı dertten kurtulmayan dedektif Harry’nin maceralarına serinin 12’nci kitabı ‘Bıçak’ ile devam ediyor. Okurlarıyla buluşmak üzere İstanbul’a gelen Jo Nesbo ile bir araya geldik, Dedektif Harry’nin son hikâyesini ve ülkesi Norveç’in romanlarındaki yerini konuştuk...

28.11.2019Kitap Sanat
‘Türklerin çok önemli katkıları var’

‘Türklerin çok önemli katkıları var’

Almanya’nın Münih kentinde TÜDEK tarafından düzenlenen toplantıya katılan Bavyera Bilim ve Kültür Bakanı Bernd Sibler (CSU), İkinci Dünya Savaşı sırasından Almanya’dan kaçan bilim insanlarına kucak açan Türkiye’den övgüyle söz etti.

27.11.2019Avrupa
Cumhurbaşkanı Erdoğandan MÜSİAD toplantısında önemli açıklamalar

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan MÜSİAD toplantısında önemli açıklamalar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan MÜSİAD Vizyoner'19 toplantısında ekonomiye yönelik açıklamalarda bulundu. Erdoğan bor madeninin çıkarılması ve işlenmesiyle ilgili olarak, "Askeri kıyafetlerde, zırh olarak kullanılacak bor karbürü üretimine başlıyoruz. Balıkesir Bandırma’da temelini attığımız fabrikayı 2 yılda tamamlayacak ve yılda 1000 ton bor karbürü üreteceğiz. Dünyada 8 tondur" dedi.

27.11.2019Ekonomi
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan İSEDAK toplantısında önemli açıklamalar

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan İSEDAK toplantısında önemli açıklamalar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Kongre Merkezi'nde 35. İSEDAK (İslam İşbirliği Teşkilatı Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi) Toplantısı Açılış Töreni’nde konuştu. Erdoğan konuşmasında, 'Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi üyeleri, daimi üyeleri kastediyorum, beş tanesinin içinde bir tane Müslüman, halkı Müslüman olan ülke de yoktur. İkinci Dünya Savaşı'nın galipleri tarafından inşa edilen bu adaletsiz sistemin ilanihaye devam etmesi mümkün değildir' dedi.

27.11.2019Haber
Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan İSEDAK toplantısında önemli açıklamalar

Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan İSEDAK toplantısında önemli açıklamalar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Kongre Merkezi'nde 35. İSEDAK (İslam İşbirliği Teşkilatı Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi) Toplantısı Açılış Töreni’nde konuştu. Erdoğan konuşmasında, 'Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi üyeleri, daimi üyeleri kastediyorum, beş tanesinin içinde bir tane Müslüman, halkı Müslüman olan ülke de yoktur. İkinci Dünya Savaşı'nın galipleri tarafından inşa edilen bu adaletsiz sistemin ilanihaye devam etmesi mümkün değildir' dedi.

27.11.2019Gündem
İstanbulda sanat dolu hafta

İstanbul'da sanat dolu hafta

İstanbul bu hafta, geniş bir yelpazede, birbirinden farklı etkinliklerle yerli ve yabancı sanatçıların katıldığı konser, sergi, tiyatro ve performanslara sahne olacak.

25.11.2019Keyif
Haşarı çocuklar uslandı

Haşarı çocuklar uslandı

Almanya’da Yeşiller Partisi, 13 Ocak 1980 tarihinde Karlsruhe’de kuruldu. Kurucuları arasında 1970’li yılların ‘Yeni Solcuları’ olarak bilinen ‘nükleer santral ve atomlu silah karşıtları’, ‘barış hareketçileri’ ağırlıktaydı. Tabii ‘doğa koruyucuları’ da.

25.11.2019Avrupa
Doğu Berlin’e yolculuk

Doğu Berlin’e yolculuk

9 Kasım 1989’da Doğu Almanya hükümeti sürpriz duyurusunu yaptı: Seyahat kısıtlamaları hafifletilmişti. Doğu Berlinliler en yakın sınıra yığıldı, kenti ikiye ayıran Berlin Duvarı’nı aştı. Kısa süre sonra duvarın doğu ve batı tarafında toplanan Berlinliler 30 yıldır aralarına giren duvarı yok etti. Günümüzde Doğu Almanya (DDR) tematik, turistik, nostaljik bar ve restoranlarda yaşatılıyor.

24.11.2019Seyahat
Babasını öldüremedi, oğlunu öldürdü

Babasını öldüremedi, oğlunu öldürdü

Almanya eski Cumhurbaşkanı Richard von Weizsaecker’in oğlu Prof. Fritz von Weizsaecker, hafta başında dahiliye bölümünde başhekim olarak çalıştığı Berlin’deki Schlospark Kliniği’nde uğradığı bıçaklı bir saldırı sonucu yaşamını yitirdi.

23.11.2019Avrupa
Çalıp sergilediler Uzmanlar Anavatanında olmalı dedi

Çalıp sergilediler! Uzmanlar 'Anavatanında olmalı' dedi

Alman amatör arkeolog Heinrich Schliemann tarafından 1870’li yıllarda Çanakkale Troya antik kentinden kaçırılan ve daha sonra Almanya’ya bağışlanan eserler, anavatanından koparıldıktan yaklaşık 150 yıl sonra ilk defa İngiltere’nin başkenti Londra’da yer alan British Museum’da sergilenmeye başladı.

23.11.2019Gündem
OECD nedir OECD ne demek ve açılımı nedir

OECD nedir? OECD ne demek ve açılımı nedir?

OECD, açılımı en çok merak edilen kurumlar arasında yer almaktadır. Resmi dili İngilizce ve Fransızca olan OECD, İkinci Dünya Savaşı sonrasında kurulmuştur. Ekonomik kalkınma amacı güden organizasyonun görevleri, analiz, sosyal veriler sağlamak ve mali politikaları araştırmaktır. Peki, OECD nedir ve açılımı nedir? İşte, OECD hakkında bazı bilgiler

21.11.2019Gündem
Hitlerin eşyalarına büyük ilgi Müzayede gece yarısına kadar sürdü

Hitler'in eşyalarına büyük ilgi! Müzayede gece yarısına kadar sürdü

İkinci Dünya Savaşı sırasında milyonlarca insanın ölümüne yol açan Adolf Hitler ve sevgilisi Eva Braun’ın açık artırmaya çıkarılan özel eşyaları büyük ilgi gördü. Münih’te gerçekleşen müzayedede eşyaların alıcısı çok olunca, saat 18.00’de sona ermesi planlanan açık artırma gece yarısına kadar devam etti. Kimliği gizli tutulan bir koleksiyoncu Hitler’in silindir şapkasına 50 bin Euro ödedi.

21.11.2019Avrupa
Hitler’in doğduğu ev polis karakolu olacak

Hitler’in doğduğu ev polis karakolu olacak

İKİNCİ Dünya Savaşı’nda 60 milyon insanın ölümünden ve Yahudi Soykırımı’ndan sorumlu olan Nazi diktatörü Adolf Hitler’in doğduğu ev, polis karakoluna dönüştürülecek.

21.11.2019Dünya
Türkiyeden çalınan eserlerle Troya sergisi

Türkiye'den çalınan eserlerle Troya sergisi

 British Museum'da beş bin yıllık geçmişe sahip Troya Antik Kenti'nden çalınan eserlerin de içinde yer aldığı özel bir sergi yarın ziyaretçilerle buluşacak.

20.11.2019Keyif

Yazar Sonuçları

Kadın avukatlar tacizci erkekleri savunmalı mı

Dün Amerika’nın merakla beklediği taciz ve tecavüz davasında gelinen ilginç noktayı anlatan bir yazı yazdım.

17.01.2020

Rus salatası mı? Amerikan salatası mı?

Türkiye’de siyaset her yere girmiştir de gastronomiyi es mi geçmiştir? Siyasi tercihler nedeniyle tarihi ismi bile bir gecede değişen yemekler var. Bunlardan biri de Rus salatasıdır.

6.01.2020

2019 en iyiler...Yılın ikilisi: ‘Arakçılar’ ve ‘Kız Kardeşler’

2019 tarihin tozlu sayfalarındaki yerini almaya koyulurken, sinema alanında geride bırakılan izlerde dolaşalım diyerek ‘Yabancı’ ve ‘Yerli’ cephelerde ‘Yılın en iyi 10 filmi’ni sıraladık. Malum, sinema sübjektif bir sanat ve beğeniler, kişiden kişiye değişiyor. Bize göreyse ‘Yabancı’ kategorisinde en iyi yapım Hirokazu Koreeda imzalı ‘Arakçılar’dı. ‘Yerliler’ kanadında ise Emir Alper’in ‘Kız Kardeşler’i bu yıl gönlümüzü en çok çelen film oldu...

28.12.2019

Hem Fransa tarihinin onurla tarihe kaydedilen olayı hem vatandaşlık şuurunun savaş alanına geçişi: VERDUN

18 Aralık 1916 günü Fransa’nın uzun tarihindeki hegemonyayı hedefleyen birçok savaş ve muharebenin aksine büyük bir savunma savaşı tamamlandı. Bu aynı zamanda Birinci Cihan Harbi’nin en büyük savunma savaşıdır, Almanlar ve İtilaf Devletleri karşılıklı olarak her birinin 300 binden fazla asker ve subay kaybetmesine mal olmuştur.

22.12.2019

“Dünyanın Merkezine” Yolculuk

“Dünyanın ortası neresidir?” sorusuna Nasrettin Hoca, “Ben neredeysem orasıdır” cevabıyla karşılık verir ve her zamanki gibi şaşırtır. Bununla da kalmaz, “İnanmayan ölçsün” diyerek dumura da uğratır.

13.12.2019

Tartışmasız Nobel olmaz

NE yazık ki, edebiyat/sanat tarihi ile vicdan tarihi her zaman örtüşmüyor.

12.12.2019

Korunamama örneği: Grünes Gewölbe Müzesi

DRESDEN, İkinci Dünya Savaşı’nda programlı olarak bombalanan bir şehirdir. Japonya Hiroşima ve Nagazaki’de atom bombası yediği için insanlığın zihninde daha derin bir yara uyandırdı.

8.12.2019

YILIN FİLMİNE YORUMUM... Günaha çok çağrı...

Martin Scorsese, Robert De Niro, Al Pacino, Joe Pesci, Harvey Keitel gibi bir ‘Rüya takım’a sahip son filmi ‘The Irishman’de, daha önce ‘GoodFellas’, ‘Casino’ gibi filmleriyle ziyaret ettiği mafya dünyasından ölçülü bir destana imza atıyor. Netflix ekranlarında gösterilen ve 3 saat 29 dakikalık süreye sahip olan yapım açgözlülük, şiddet, hırs, ihanet, siyaset, yolsuzluk ve yaşlılık gibi temalarda dolaşıyor.

30.11.2019