MENÜ

Ihlara Vadisi Turizm

Ihlara Vadisi Turizm ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Ihlara Vadisi Turizm haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 96 Ihlara Vadisi Turizm haberi bulunmuştur.

Ihlara Vadisi Turizm Haberleri

Bayramda rekor kırdı Resmen doldu, taştı...

Bayramda rekor kırdı! Resmen doldu, taştı...

Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı müze ve ören yerleri Ramazan Bayramı’nda doldu taştı.

12.06.2019Ekonomi
Turistlerin balon turunda yeni adresi: Ihlara

Turistlerin balon turunda yeni adresi: Ihlara

Kapadokya'nın dünyaca ünlü vadisi Ihlara üzerinde başlatılan balon turlarıyla turistler, bölgenin tarihi ve doğal güzelliklerini gökyüzünden izleme fırsatı buluyor.

7.03.2019Seyahat
Sarışın Rahibe ve 4 çocuk mumyası 1000 yıldır bozulmuyor... Mecbur kalmadıkça açmıyoruz

'Sarışın Rahibe' ve 4 çocuk mumyası 1000 yıldır bozulmuyor... 'Mecbur kalmadıkça açmıyoruz'

Niğde Müzesi'nde sergilenen ve yaklaşık bin yıllık olduğu değerlendirilen "Sarışın Rahibe" ile 4 çocuk mumyası yerli ve yabancı ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

2.07.2018Gündem
Kaçırılmaması gereken seyahat fırsatları

Kaçırılmaması gereken seyahat fırsatları

Haftanın kaçırılmaması gereken seyahat ve gezi fırsatlarını sizin için derledik. İşte güzel vakitler geçirebileceğiniz fırsatlarla ilgili bilgiler...

28.05.2018Seyahat
Kapadokya’ya Çin Sokağı

Kapadokya’ya Çin Sokağı

ÇİN’DE ilan edilen “Türkiye Turizm Yılı” etkinlikleri kapsamında Kapadokya’da “CappadoChina” adında “Çin Sokağı” projesi kurgulanıyor. Termal Sağlık ve Turizm Derneği Başkanı Yavuz Yılık, Çinli turistlerle 2018’de turizmde rekor kırılacağını belirterek, son dönemin en çok tıklanan “Seni romantik Türkiye’ye götürmek istiyorum” şarkısının sahibi Çinli Xiaozhang, Türkiye’ye davet ettiklerini söyledi.

13.04.2018Ekonomi
En çok ziyaret edilen ören: Ihlara Vadisi

En çok ziyaret edilen ören: Ihlara Vadisi

Dünyanın en büyük kanyonu Grand Kanyon’u bilmeyen yoktur. Dünyanın en büyük kanyonları arasına yer alan Ihlar Vadisi ise son zamanlarda ziyaretçi akınına uğruyor. Doğal yaşam ve bir de cam köprü bulunan Ihlara Vadisi’nde 2016’ya göre ziyaretçi oranı yüzde 20 arttı.

16.01.2018Seyahat
1500 yıllık İpek Yolu yeniden uyanıyor

1500 yıllık İpek Yolu yeniden uyanıyor!

Çocukluk düşümdü İpek Yolu seyahati. TRT’nin en etkileyici belgeselinin adıydı. Fonda Japon müzisyen Kitaro’nun ruhani müziği, Kapadokya’dan, Karakurum çöllerine, oradan Tanrı Dağı eteklerine arkeolog misali iz süren belgesel ekibiyle astral seyahate çıkmışlığım çoktur. Hızla değişen dünyada, kültür turizminin maestrosu olmaya aday, binlerce kilometrelik rota, ‘Türk Konseyi Modern İpek Yolu Ortak Tur Paketi Projesi’ adıyla 21 Mart 2018’de start alacak. Ancak ben bu rotayı baştan sona adım adım gezerek öncesinde hayallerimi gerçekleştirdim. Kırgız rehberimizin dediği gibi; “Bir kere görmek, bin kere duymaktan evladır”.

10.10.2017Seyahat
Hepsi birer şaheser: En iyi 100 mimari eser jürisinin seçimleri...

Hepsi birer şaheser: En iyi 100 mimari eser jürisinin seçimleri...

‘En İyi 100 Türk Filmi’, ‘En İyi 100 Albüm’, ‘En İyi 100 Türk Romanı’ derken sıra geldi ‘En İyi 100 Mimari Eser’e... Hürriyet Pazar, ‘soruşturma klasikleri’nde yeni bir kapıyı daha aralıyor. 100 kişilik jürimize geniş bir hareket alanı tanıdık ve tanım aralığını, ilk yerleşmelerden biri olarak kabul edilen “Göbeklitepe’den Günümüze” parantezinde tuttuk. Daha önceki soruşturmalarımızda jüri üyelerinden ‘En iyi 10’larını istemiştik, bu kez tanım aralığının genişliğinden dolayı seçkimiz ‘En iyi 20’lik listelerden oluştu. Ve nihayetinde akademisyenlerden, mimarlardan, kültür sanat insanlarından oluşan bir seçici kurul, ‘Türkiye toprakları üzerindeki en iyi 100 mimari eser’i belirledi. İşte jüri üyelerinin madde madde en iyi 20 seçimleri...

19.08.2017Hürriyet Pazar
Ihlara Vadisi turistlerin ilgi odağı

Ihlara Vadisi turistlerin ilgi odağı

394 basamaklı merdivenle inilen ve 14 kilometre uzunluğundaki Ihlara Vadisi’nde yüzlerce kaya oyma eski yaşam mekanları, mağaralar ve kiliseler bulunuyor.

4.08.2017Ekonomi
Bu zammı anlamak mümkün değil

"Bu zammı anlamak mümkün değil"

DENİZLİ Turistik Otel ve İşletmeciler Derneği (DENTUROD) Başkanı Gazi Murat Şen, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı müze ve ören yerlerine 4 Ocak tarihinden itibaren girişlerin zamlı olacağını söyleyerek, "Pamukkale Örenyeri’ne giriş ücreti 25 TL’den 35 TL’ye çıkarıldı. Bu zam, Denizli halkını Pamukkale’den daha da uzaklaştıracaktır, zam paket tur satışlarını da olumsuz etkileyecektir" dedi. Yapılan düzenlemeye göre giriş ücreti en fazla Olympos ve Side Örenyeri’nde arttı, giriş ücreti 5 TL’den 20 TL’ye çıkarıldı.

23.12.2015Ege
Müze giriş ücretlerinin zamlanmasına tepki: Anlamak mümkün değil

Müze giriş ücretlerinin zamlanmasına tepki: Anlamak mümkün değil

Denizli Turistik Otel ve İşletmeciler Derneği (DENTUROD) Başkanı Gazi Murat Şen, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı müze ve ören yerlerine 4 Ocak tarihinden itibaren girişlerin zamlı olacağını söyleyerek, "Pamukkale Örenyeri’ne giriş ücreti 25 TL’den 35 TL’ye çıkarıldı. Turizm sektörünün olumsuzluklar yaşadığı bir dönemde bu zamları anlamak mümkün değil" diye konuştu.

23.12.2015Ekonomi
Kültür Bakanlığından müze ücretlerine astronomik zam

Kültür Bakanlığı'ndan müze ücretlerine astronomik zam

Yeni yılla birlikte geçerli olacak müze ve örenlerin giriş ücretine zam yapıldı. Antalya'da bazı yerlere 4 kata kadar zam yapıldığı dikkat çekti. Dünyaca ünlü Olympos'a giriş ise 5 TL'den 20 TL'ye yükseldi.

22.12.2015Gündem
Runfire Capapadocia maratonu başladı

"Runfire Capapadocia" maratonu başladı

Türkiye'nin ikinci ultra maraton parkuru olan “Runfire Cappadoica” maratonu, Nevşehir'in Uçhisar beldesinden başladı.

9.07.2012Futbol
Ihlara’ya girişe kaya engeli

Ihlara’ya girişe kaya engeli

Aksaray’ın Kapadokya bölgesinde yer alan yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı Ihlara Vadisi, kaya düşme tehlikesi nedeniyle, ziyarete kapatıldı.

27.01.2012Gündem
Ihlara Katliamında gözaltına alınan zanlı tatbikatta uçurumdan atladı

Ihlara Katliamı'nda gözaltına alınan zanlı tatbikatta uçurumdan atladı

Aksaray'da İsmail Bellikli (42) ve kızı Alime Bellikli'nin (16) evlerinde av tüfeğiyle vurulup, dipçikle başları ezilerek öldürüldüğü, Çiğdem Bellikli'nin (9) de uçurumun dibinde cesedinin bulunduğu olayla ilgili gözaltına alınan çoban Eyüp I. (55) ve 19 yaşındaki oğlu Fatih I. gözaltına alındı. Suçlarını kabul eden Eyüp I. ve Fatih I. jandarma ile birlikte Ihlara Vadisi'ne giderek tüfeği attığı yeri göstermek istedikleri sırada Eyüp I. "Ben bu acıya nasıl dayanacağım' diyerek uçurumdan atladı. Yaklaşık 70 metre yüksektikten kayalıklara düşen Eyüp I. olay yerinde yaşamını yitirdi.

25.01.2011Gündem
Üç günlük 29 Ekim tatiline altı seçenek

Üç günlük 29 Ekim tatiline altı seçenek

Kurban Bayramı’ndan önce son uzun tatil fırsatı 29 Ekim’de. Üç günlük tatil için seyahat firmaları yurtiçinde özel kültür turları hazırladı. Bu turlarda Safranbolu, Pamukkale, Kapadokya öne çıkıyor. Biz de gezginlere sorup farklı beğenilere yönelik üç günlük altı rota hazırladık: Sonbaharın renklerini gözlemlemek, fotoğraf çekmek istiyorsanız Küre Dağları’nda geziye çıkabilirsiniz. Heyecan arıyorsanız Kapadokya’da atlı safari, balon turu sizi bekliyor. Damağınızı Tire’de şenlendirebilir, Fethiye’de mavi turla yazı uğurlayabilirsiniz. Vücudunuzu kışa hazırlamak istiyorsanız Afyonkarahisar kaplıcaları sizi bekliyor. Mudanya’dan Beypazarı’na uzanan bir yolculukta dünün dünyasını yaşayabilirsiniz.

10.10.2010Seyahat
Müze ve örenyeri girişleri özelleştiriliyor

Müze ve örenyeri girişleri özelleştiriliyor

İstanbul Ayasofya Müzesi, Topkapı Sarayı Müzesi-Harem Dairesi, Efes Örenyeri’nin başı çektiği, Türkiye’deki müze ve örenyeri gelirlerinin yüzde 85’ine denk gelen 48 müze ve örenyerindeki gişeler özel şirketlere devrediliyor.

28.06.2010Ekonomi
Nereye gitmeli

Nereye gitmeli

Kervansaray Çanakkale, Çanakkale’nin eski çarşısı içinde, 1903 yılından kalma, kırmızı tuğladan bir eski zaman konağı.

13.04.2010Seyahat
Peri bacalarının gölgesinde beş bahar rotası

Peri bacalarının gölgesinde beş bahar rotası

İç Anadolu’da Nevşehir, Aksaray, Kırşehir, Niğde, Kayseri illerini buluşturan Kapadokya bahar aylarında farklı bir görünüme kavuşuyor.

12.04.2010Seyahat
Peri bacalarının gölgesinde beş bahar rotası

Peri bacalarının gölgesinde beş bahar rotası

İç Anadolu’da Nevşehir, Aksaray, Kırşehir, Niğde, Kayseri illerini buluşturan Kapadokya bahar aylarında farklı bir görünüme kavuşuyor. Peri bacalarının çevresindeki tepeler, mağaralarla süslü kayalar zambaklar, süsenlerle renkleniyor. 23 Nisan’da bölgeye yapacağınız bir gezide, her gün farklı bir rotada yürüyüşe çıkabilirsiniz. Süresi 1,5 saatten beş saate varan yürüyüşlerde bölgeyi kuş sesleri eşliğinde farklı boyutlarıyla keşfedebilirsiniz.

11.04.2010Seyahat

Rusların kaplıca merkezi olacak

Türk ve Rus ortaklığıyla üç yıl önce kurulan Eminol Turizm Limited Şirketi’nin ortağı Emin Çetinkaya, Yaprakhisar Köyü’nden bu amaçla 18 dönümlük arazi satın alındığını söyledi.

21.12.2009Kelebek
Rusları Aksaraya getirecek

Ruslar'ı Aksaray'a getirecek

Rusya'da 1993'ten beri inşaat sektöründe faaliyet gösteren Türk iş adamı Emin Çetinkaya, Rus iş adamı olan arkadaşıyla birlikte kurduğu şirket ile Aksaray'da termal otel yatırımı yapacaklar.

17.12.2009Ekonomi
Bayram tatilini evde geçirmeyin

Bayram tatilini evde geçirmeyin

Bu yıl Şeker Bayramı hem sıcak havalara hem de dört günlük tatile denk geliyor. Bu yüzden gezmeyi kendine hobi edinenler, yurtdışına gitmektense Türkiye’de tatil yapmayı tercih ediyor. Ama akıllara iki seçenek takılıyor; yeni yerler görmek mi, plajda güneşlenmek mi...

11.09.2009Seyahat

Yazar Sonuçları

Kapadokya’da Japonca ve Ani tünelleri

BU yazıyı Nevşehir’de yazıyorum.

13.10.2017

Kendinle baş başa kaldın mı hiç?

Öyle bir yer düşün ki, seni kimse arayamıyor.

26.07.2013

Ege harikası insan: Sadan Gökovalı

Halikarnas Balıkçısı’nın manevi evladı, mitoloji uzmanı, iletişimci, turizm rehberi, gazeteci, yazar ve akademisyen Şadan Hoca için şiirsel bir gece yaşandı.

7.01.2012

Dünya mirasından bir rüya Kapadokya

Dünyanın pek çok yerini gezdim. Hem de birkaç kez.

1.06.2010