MENÜ

Iç Savaş

Iç Savaş ile ilgili tüm haberleri, son dakika Iç Savaş haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Iç Savaş haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 14.180 Iç Savaş haberi bulunmuştur.

Iç Savaş Haberleri

Prof. Dr. Gülnur Aybet: Sıfır toplamlı yaklaşım ikili ilişkilere yardımcı olmaz

Prof. Dr. Gülnur Aybet: Sıfır toplamlı yaklaşım ikili ilişkilere yardımcı olmaz

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Prof. Dr. Gülnur Aybet, " ABD'nin sıfır toplamlı yaklaşımı ikili ilişkilere yardımcı olmuyor. Eğer ABD bugünkü gibi sıfır toplamlı oyunla Türkiye'ye yaklaşmaya devam ederse o zaman şu anda (iki ülke ilişkilerinde) gelecek için açık olan kapılar bölgedeki başka bir ortağa doğru dönebilir ki o da Rusya'dır. Peki ABD'nin istediği bu mudur?" değerlendirmesinde bulundu.

11.04.2019Dünya
BMden Orta Afrikaya silah ambargosuna ilişkin yol haritası

BM'den Orta Afrika'ya silah ambargosuna ilişkin yol haritası

BMGK, OAC'ye yönelik her türlü silah ve mühimmat satış yasağını kapsayan ambargonun kaldırılması ya da hafifletilmesi konusunda takvim açıkladı.

10.04.2019Dünya
Son dakika... Cezayirde yeni cumhurbaşkanı belli oldu

Son dakika... Cezayir'de yeni cumhurbaşkanı belli oldu

Cezayir'de Abdulaziz Buteflika'nın istifasının ardından, parlamentonun iki kanadında gerçekleştirilen oturumun ardından Millet Konseyi Başkanı Abdulkadir bin Salih geçici cumhurbaşkanı oldu.

9.04.2019Dünya
Almanya, Yemen’e gözlemci gönderiyor

Almanya, Yemen’e gözlemci gönderiyor

Alman askerleri ve polisleri, Birleşmiş Milletler’in (BM) Yemen’in Hudeyde kentindeki UNMHA misyonunda görev yapacak. Toplam beş asker ve polis gönderme kararı alan hükümet, asker ve polislerin silahsız ve gözlemci statüsünde görev yapacağını açıkladı.

9.04.2019Avrupa
Hafter’e karşı ‘Öfke Volkanı’: Libya’da topyekûn iç savaş korkusu sürüyor

Hafter’e karşı ‘Öfke Volkanı’: Libya’da topyekûn iç savaş korkusu sürüyor

Libya’nın Tobruk bölgesinde konuşlu General Hafter’in BM destekli Trablus yönetimine doğru harekât başlatmasının ardından gerilimin büyümesinden endişe duyuluyor. Türkiye başta birçok ülke itidal çağrısı yaparken, Türkiye’nin Trablus Büyükelçisi Serhat Aksen, Hürriyet’e Trablus yönetiminin ‘Öfke Volkanı’ isimli bir operasyon başlattığını, önemli başarılar elde ettiklerini söyledi.

9.04.2019Dünya
Yemende kolera salgını nedeniyle OHAL ilan edildi

Yemen'de kolera salgını nedeniyle OHAL ilan edildi

Yemen'de, Husiler tarafından kontrol altında tutulan bölgelerde yaygın olan kolera salgını ile mücadele için olağanüstü hal ilan edildi.

8.04.2019Dünya
Cezayirde göstericiler Buteflikanın gitmesinden fazlasını istiyor

Cezayir'de göstericiler Buteflika'nın gitmesinden fazlasını istiyor

Cezayir'de Cumhurbaşkanı Abdulaziz Buteflika'nın ordudan gelen "muhtıra" benzeri açıklamalarla istifa etmesinin ardından, göstericiler Buteflika'nın müttefiki sayılan rejimin diğer unsurlarının da temizlenmesi istiyor.

4.04.2019Dünya
Avrupa’da insanlık ölüyor mu

Avrupa’da insanlık ölüyor mu?

2015 yılı eylül ayı başlarındaydı. Bodrum’dan Yunanistan’a yasa dışı yollardan geçmek isteyen çoğu Suriyeli sığınmacılar, ‘insan tacirleri’ tarafından iki ayrı lastik bota dolduruldu.

30.03.2019Avrupa
Suudi Arabistan’a silah satışı ikiye böldü

Suudi Arabistan’a silah satışı ikiye böldü

Almanya’da hükümet, gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayeti ve Yemen’deki iç savaş nedeniyle kamuoyundan gelen yüksek baskı üzerine, Suudi Arabistan’a silah satışını durdurdu. Ancak bu yasağın ne kadar süreceği sorusu, koalisyon hükümetini ikiye böldü.

27.03.2019Avrupa
Gurbetçilerden Yemen’e 4.1 milyon TL’lik yardım

Gurbetçilerden Yemen’e 4.1 milyon TL’lik yardım

Merkezi Köln’de bulunan, Türk gurbetçilerin oluşturduğu Uluslararası Demokratlar Birliğinin (UID) Yemen için topladığı 4 milyon 100 bin TL, Türk Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık’a teslim edildi.

22.03.2019Avrupa
Terör örgütü YPG/PKKya katılan Katalanlardan İspanyaya tehdit

Terör örgütü YPG/PKK'ya katılan Katalanlar'dan İspanya'ya tehdit

İspanya'nın doğusundaki Katalonya bölgesinde bağımsızlık yanlısı örgütlerle bağlantılı bazı Katalanlar'ın, Suriye'de terör örgütü YPG/PKK safına katılarak İspanya'yı tehdit etmeye başladıkları ortaya çıktı.

19.03.2019Dünya
Diktatör Franconun yeni mezarı için tarih ve yer belirlendi

Diktatör Franco'nun yeni mezarı için tarih ve yer belirlendi

İspanya'da sosyalist azınlık hükümeti, diktatör Francisco Franco'nun kalıntılarının 10 Haziran'da Şehitler Vadisi'ndeki anıttan çıkarılıp, eşinin gömülü olduğu aile mezarlığına taşınması kararı aldı.

15.03.2019Dünya
Katar bu yıl Suriyeye 100 milyon dolar yardımda bulundu

Katar bu yıl Suriye'ye 100 milyon dolar yardımda bulundu

Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman Al Sani, Suriye halkının sıkıntılarını hafifletmek için bu yıl 100 milyon dolar yardımda bulunduklarını belirtti.

15.03.2019Ekonomi
Suriye ve mülteciler için yaklaşık 7 milyar dolar yardım taahhüdü

Suriye ve mülteciler için yaklaşık 7 milyar dolar yardım taahhüdü

Belçika'nın başkenti Brüksel'de düzenlenen uluslararası Suriye konferansında, bu ülke ve Suriyeliler için yaklaşık 7 milyar dolar yardım taahhüdünde bulunuldu.

14.03.2019Dünya
Annemin Yarası filmi nerede çekildi İşte Annemin Yarası filminin konusu ve oyuncuları

Annemin Yarası filmi nerede çekildi? İşte Annemin Yarası filminin konusu ve oyuncuları

Yapımcılığını BKM'nin üstlendiği, çekimleri Sırbistan, Bosna Hersek, Hırvatistan ve Türkiye'de yapılan 'Annemin Yarası' filmi 2016'da vizyona girmişti. Şimdi ise televizyon ekranlarında yayınlanıyor. Peki, Annemin Yarası nerede çekildi, oyuncuları kimler?  

14.03.2019Televizyon
Devlet Bahçeli: Beka ne zamandır anketlerle ölçülüyor

Devlet Bahçeli: Beka ne zamandır anketlerle ölçülüyor

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Çankırı'da vatandaşlara hitap etti. Devlet Bahçeli Çankırı’daki konuşmasında "Bekayı inkar ediyorlar. Bekanın millet nezdinde tutmadığını söylüyorlar. Beka ne zamandır anketlerle ölçülüyor. Türk Milleti bekasıyla vardır, var olacaktır. Yeni hükümet sisteminin güçlenip iyice kökleşmesi hepimizin öncelikli gündemidir. Bu nedenle 31 Mart'ta zillet ittifakına hiçbir şans tanınmamalı, destek verilmemelidir" diye konuştu.

13.03.2019Gündem
Rahman Altının kısa filmi Mama Kanadada yarışacak

Rahman Altın'ın kısa filmi 'Mama' Kanada'da yarışacak

Ödüllü Türk film müziği bestecisi Rahman Altın'ın film müziğini yaptığı 'Mama' isimli kısa film, Redline Uluslararası Film Festivali'nin 'En İyi Müzik' kategorisinde aday oldu.

13.03.2019Kitap Sanat
Hiç kimse bizi, suçlu Suriye rejimi ile ilişkileri düzeltmeye zorlayamaz

"Hiç kimse bizi, suçlu Suriye rejimi ile ilişkileri düzeltmeye zorlayamaz"

Lübnan Enformasyon Bakanı Cemal el-Cerrah, "İnsani yaklaşımımızdan dolayı mültecileri zorla gönderemeyiz. Çünkü orada hemen ertesi gün kendilerine karşı suç işleyecek bir rejim var, zaten daha önce dönen bazı insanlara karşı suç işlenmişti." dedi.

12.03.2019Dünya
Buteflika protestosu

Buteflika protestosu

Kuzey Afrika ülkesi Cezayir, dün Dünya Kadınlar Günü’nde onbinlerce kişinin katıldığı geniş çaplı protesto gösterilerine sahne oldu.

9.03.2019Dünya
Yemende ABD ve İngiliz bombalarıyla 203 sivil öldü

'Yemen'de ABD ve İngiliz bombalarıyla 203 sivil öldü'

Yemen'de süren iç savaşta kullanılan Amerikan ve İngiliz yapımı bombaların kadınlar ve çocuklar dahil 203 sivilin ölmesine, 700'den fazla sivilin de yaralanmasına neden olduğu bildirildi.

7.03.2019Dünya
İdlib’de sınıra göç başladı

İdlib’de sınıra göç başladı

Esad rejiminin İdlib vilayetinin güneyine yönelik şiddetli bombardımanı yüzünden bölgedeki sivil halk kuzeye yöneldi. Bölge sakinleri kamyonetlerle vilayetin merkezi ve Türkiye sınırına göç ediyor.

7.03.2019Dünya
Yemende 3 yaşındaki kız çocukları para ve yemek karşılığında evlendiriliyor

Yemen'de 3 yaşındaki kız çocukları para ve yemek karşılığında evlendiriliyor

Yemen'de süren iç savaş sebebiyle gıdaya erişimde zorluk çeken aileler 3 yaşlarındaki kızlarını para ve yemek karşılığında evlendiriyor.

6.03.2019Dünya
Savaşın mağduru çocuklardır

Savaşın mağduru çocuklardır

Hırvat asıllı Amerikalı yazar Sara Nović, ilk romanı ‘Savaştaki Kız’da Yugoslavya İç Savaşı’nın ortasında kalan küçük bir kızın parçalanmış dünyasını anlatıyor. ‘Savaştaki Kız’ şiddetin bireylerde bıraktığı duygusal hasarlara nüfuz eden ustalıklı, çokkatmanlı ve etkileyici bir roman...

27.02.2019Kitap Sanat
Suriyeli muhaliflerden Rukban Kampı uyarısı

Suriyeli muhaliflerden Rukban Kampı uyarısı

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Başkanı Abdurrahman Mustafa, Beşşar Esed rejimi ve destekçilerinin Ürdün sınırındaki Rukban Kampı'na ablukayı artırarak on binlerce sivili bölgeden zorla çıkarmak istediğini söyledi.

26.02.2019Dünya
Örtülü değildir, bu ittifak artık açık bir seçim ittifakıdır

"Örtülü değildir, bu ittifak artık açık bir seçim ittifakıdır"

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, "Dağ ile irtibatını, Kandil ile irtibatını her vesileyle dile getiren, parlamentodaki her konuşmalarında her vesileyle Kandil'e selam durup, oraya saygı içinde ifadelerde bulunanlar eğer diyorlarsa; 'Biz İstanbul, Ankara, Adana'da aday çıkarmayacağız.' Kimi destekleyecekler? CHP'yi destekleyecekler. Örtülü değildir, bu ittifak artık açık bir seçim ittifakıdır." dedi.

25.02.2019Gündem
Katar, Rusya ile S-400 pazarlığı yapıyor

Katar, Rusya ile S-400 pazarlığı yapıyor

RUSYA Devlet Başkanı Vladimir Putin’in yakında Katar’a resmi ziyaret gerçekleştireceği, ziyaret sırasında Suriye meselesi ve Katar’ın Rusya’dan S-400 füze savunma sistemi alımının görüşüleceği bildirildi.

24.02.2019Dünya
Büyükelçi İpek: ‘Danimarka’nın kararlılığından memnunuz’

Büyükelçi İpek: ‘Danimarka’nın kararlılığından memnunuz’

Türkiye’nin Kopenhag Büyükelçisi Uğur Kenan İpek, geçen yıl dört PKK/PYD yanlısı tarafından büyükelçilik binasına yapılan saldırının ardından Danimarka makamlarının gösterdiği kararlı çalışmayı memnuniyetle karşıladıklarını bildirdi.

22.02.2019Avrupa
Yemende 2 bin 700 çocuk silah altına alındı

Yemen'de 2 bin 700 çocuk silah altına alındı

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), Yemen'de çatışan tarafların 2 bin 700 çocuğu silah altına aldığını duyurdu.

21.02.2019Dünya
Gençler toplumsal sorunları konuştu

Gençler toplumsal sorunları konuştu

Öğrenciler toplumsal sorunlar hakkında konuşarak, çözüm üretmeye çalıştı. 230 öğrencinin görev aldığı etkinlikte, temsili BM salonunda ülkeleri temsil ettiler.

20.02.2019Eğitim
Yanı başımızdaki örgütlerle mücadele etmek için kimseden icazet almayız

"Yanı başımızdaki örgütlerle mücadele etmek için kimseden icazet almayız"

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Fırat'ın doğusunu YPG ve PKK’dan temizlemek için de ne gerekiyorsa yaparız, bunun için de kimseden icazet almayız” dedi.

20.02.2019Dünya
Suriyeye tatil turu Fransayı karıştırdı

Suriye'ye tatil turu Fransa'yı karıştırdı

Suriye'nin güvenli bir yer olduğu konusunda ısrarcı olan Fransa merkezli tur operatörü Clio, Fransa Dışişleri Bakanlığı'nın uyarılarına rağmen önümüzdeki sonbahar sezonunda Suriye'ye kültürel turlar düzenlemeye başlayacağını duyurdu.

20.02.2019Dünya
Fransa Yemende öldürüyor

"Fransa Yemen'de öldürüyor"

Fransız milletvekili Sebastien Nadot, hükümetin Yemen konusundaki sessizliğine ve Suudi Arabistan'a silah satışına Ulusal Mecliste açtığı "Fransa Yemen’de öldürüyor" yazılı pankartla tepki gösterdi.

20.02.2019Dünya
Yemende taraflar Hudeydeden çekilme konusunda anlaşmaya vardı

Yemen'de taraflar Hudeyde'den çekilme konusunda anlaşmaya vardı

Birleşmiş Milletler, Yemen hükümeti ve Husilerin, askeri güçlerini karşılıklı olarak yeniden konuşlandırma ve liman kenti Hudeyde'den çekilme konusunda anlaşmaya vardıklarını açıkladı.

18.02.2019Dünya
Lordlar Kamarasından Suudilere silah satışını eleştiren rapor

Lordlar Kamarası'ndan Suudiler'e silah satışını eleştiren rapor

Lordlar Kamarası Uluslararası İlişkiler Komisyonu, İngiltere'nin Suudi Arabistan'a silah satışının yasalara uygun olmadığını bildirdi.

16.02.2019Dünya
Arap ülkeleri İran tehdidi karşısında İsraille aynı masada buluştu

Arap ülkeleri 'İran tehdidi' karşısında İsrail'le aynı masada buluştu

Başta Körfez olmak üzere Arap ülkelerinin dışişleri bakanları, Varşova Konferansı'nda İsrail Başbakanı Netanyahu ve ABD'li yetkililerle bir araya gelerek "Orta Doğu'daki İran tehdidi" meselesini tartıştı.

16.02.2019Dünya
SSCByi yıkıma sürükleyen direnişin üzerinden 30 yıl geçti

SSCB'yi yıkıma sürükleyen direnişin üzerinden 30 yıl geçti

Dönemi itibarıyla Batı'nın en büyük endişe kaynağı olan Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'nin (SSCB), 24 Aralık 1979'da Afganistan'ı işgal etmesinin ardından 10 yıl süren direniş sonucunda büyük bir hezimetle ülkeden çekilmesinin üzerinden 30 yıl geçti.

14.02.2019Dünya
İdlib’e Halep’ten tank kuşatması

İdlib’e Halep’ten tank kuşatması

Çatışmazlık bölgesi İdlib’in güney kesimlerini yoğun bombardımana tututan rejim güçleri, dünden itibaren bölgeyi Halep kırsalından da kuşatmaya başladı.

10.02.2019Dünya
İspanyada Franco döneminin izlerinin silinecek

İspanya'da Franco döneminin izlerinin silinecek

İspanya'da Sosyalist İşçi Partisinin iktidarındaki azınlık hükümeti, 1936-1975 yıllarındaki diktatör Francisco Franco dönemine ait ülkedeki tüm izlerin kaldırılması için belediyelere talimat verdi.

6.02.2019Dünya
Guterres: Paralı askerler terörü ve yasa dışılığı besliyor

Guterres: Paralı askerler terörü ve yasa dışılığı besliyor

BM Genel Sekreteri Guterres, "Paralı askerler savaşlara girip doğal kaynakları sömürmekle kalmıyor, sınır aşırı organize suçları, terörü ve şiddete dayalı aşırılıkçılığı da besliyor." dedi.

5.02.2019Dünya
İngiltere’deki evlerinden de ayrılmak zorunda kaldılar

İngiltere’deki evlerinden de ayrılmak zorunda kaldılar

İç savaş nedeniyle Suriye’yi terk etmek zorunda kalan Cemal ve ailesi, sığındıkları İngiltere’de de saldırıya uğrayınca, buradaki evlerini de terk etmek zorunda kaldı.

4.02.2019Avrupa
İran’la ilgili istihbarata çattı

İran’la ilgili istihbarata çattı

ABD Başkanı Donald Trump, ABD istihbaratının Senato İstihbarat Komisyonu’nda senatörlere bilgi vermesinin ardından konuya ilişkin değerlendirme yaptı.

31.01.2019Dünya
ABD Kara Kuvvetlerinden Irak Savaşını İran kazandı raporu

ABD Kara Kuvvetleri'nden 'Irak Savaşı'nı İran kazandı' raporu

ABD Kara Kuvvetleri'nin, Irak'ın ABD tarafından işgaline ilişkin derlediği 1300 sayfalık raporda Irak'ta kazananın İran olduğu bildirildi.

30.01.2019Dünya
Son dakika... Binali Yıldırım: 18 Şubatta TBMM Başkanlığını bırakacağım

Son dakika... Binali Yıldırım: 18 Şubat'ta TBMM Başkanlığı'nı bırakacağım

TBMM Başkanı ve Cumhur İttifakı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, aday gösterildikten sonra ilk kez bir televizyon programına konuk oldu. "İstanbul'u konuşmalıyız. Anlamsız yere benim istifa edip etmeyeceğim konuşuluyor." diyen Yıldırım, "Partim aday göstereceğini açıklamış. Yapılmayan bir işlem üzerinden tartışmanın gidiyor olması çok rahatsız edici bir şey. Burada ilk kez açıklıyorum. Adaylık müracatımın yapıldığı andan itibaren görevimi bırakıyorum." ifadelerini kullandı ve 18 Şubat'ta istifa edeceğini duyurdu.

29.01.2019Gündem
BMden Yemenli taraflara çekilme çağrısı

BM'den Yemenli taraflara çekilme çağrısı

BM Yemen Özel Temsilcisi Griffiths, Yemen'de savaşan taraflara, ateşkes kararı alınan liman kenti Hudeyde'den askerlerini çekme çağrısında bulundu.

29.01.2019Dünya

Yazar Sonuçları

Yolda öğrendiklerim

Oturduğum yerde bir şey öğrenemiyorum ben.

31.03.2019

Suriye’de çözüm ne zaman

Bugün Suriye savaşında sekiz yıl geride kaldı. Bir grup gencin Beşar Esad aleyhine yazdığı grafitiler sonrası tutuklanması ve göstericilere sert müdahalelerin ardından tetiklenen iç savaş, kısa sürede uluslararası güçlerin bir vekalet çatışmasına dönüşürken Ortadoğu’nun etkin ülkelerinden biri tüm dünyanın gözleri önünde yerle bir oldu.

15.03.2019

Cezayir ve Venezuela seçimleri

Cezayir ve Venezuela seçimler sebebiyle zor bir dönemden geçmektedir. Siyasete “istikrar” getirmesi beklenen seçimler bu iki ülke için büyük bir “istikrarsızlık” kaynağına dönüşmüştür.

14.03.2019

Erdoğan ve Suriye ile ipleri kopartmamak meselesi

Öyle veya böyle, düşmanınız dahi olsa ipi tamamen kopartmayacaksınız” diye söze giriyor Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ekliyor: “O ip size bir zaman lazım olabilir...”

6.02.2019

Hangisi daha güzel? (1)

Dışişleri Bakanlığında 37 yıl görev gördüm. Şimdi ülkemizin genç diplomatlarının ve dış politika uzmanlarının yetişmesine katkıda bulunmaya çalışıyorum. Öğrencilerimin bana en fazla sordukları soruların başında diplomat olarak görevli olduğum dönemde bulunduğum ülkelerden, yaşadığım ve ziyaret ettiğim şehirlerden en fazla hangisini beğendiğim, hangi ülke ve şehrin bende daha fazla etki bıraktığı oluyor. 

5.02.2019

Ankara-Moskova hattında yeni gelişmeler

Geçen hafta Cumhurbaşkanı Erdoğan Moskova’yı ziyaret etti ve Rusya Devlet Başkanı Putin ile görüştü. Türkiye-Rusya ilişkileri hızlı bir şekilde gelişiyor ve iki ülke arasındaki bağların kapsamı da genişliyor. Ankara ile Moskova’nın dış politika alanında işbirliği yaptığı uluslararası sorunların başında Suriye geliyor. Ama Türkiye ve Rusya’nın Suriye politikalarının her konuda örtüştüğünü söylemek imkanı yok. Buna rağmen Ankara ile Moskova Suriye sorunun siyasi çözümü için birlikte hareket ediyor, gayret gösteriyorlar.

29.01.2019