MENÜ

İbrahim Yetkin

İbrahim Yetkin ile ilgili tüm haberleri, son dakika İbrahim Yetkin haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün İbrahim Yetkin haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 709 İbrahim Yetkin haberi bulunmuştur.

İbrahim Yetkin Haberleri

Besilik dana ithalatına izin çıktı

Besilik dana ithalatına izin çıktı

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nda besicilerin ve hayvancılık sektörü temsilcilerinin katıldığı toplantıda, besilik dana ithalatına izin verilmesi kararı çıktı. Buna göre işletmesinde 100 hayvanı olan bir besici 40 hayvan ithal edebilecek. İthal edilecek hayvanların azami ağırlığı 300 kilo olacak ve en fazla 12 aylık olması gerekiyor.

9.09.2014Ekonomi
Söylenti stoku

Söylenti stoku

TÜRKİYE Gıda ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu (TGDF) Başkanı Şemsi Kopuz’un önceki gün yaptığı, “Çiftçiye, köylüye milletin efendisi derler, ama bence çiftçi milletin efendisi olmaktan çıkmış spekülatörlerin, stokçuların efendisi olmuş” açıklaması tarım ve gıda sektörünü karıştırdı. Ardı ardına açıklamalar yapan sektör temsilcileri Şemsi Kopuz’un yanlış bilgiler verdiğini iddia etti.

21.08.2014Ekonomi
Türk görünümlü Avrupalı domates

Türk görünümlü Avrupalı domates

Avrupalı gıda üreticileri Rusya’nın uyguladığı ambargoyu delmek için ürünlerine ‘Made in Turkey’ damgası basmaya başladı. Rus yetkililerin açıklamasına göre Avrupalılar bu tip ürünleri Beyaz Rusya üzerinden sokmaya çalışıyor.

19.08.2014Ekonomi
Limonata lüks mü olacak

Limonata lüks mü olacak?

Yaz sıcaklarında serinlemek için gazlı içecekleri sevmeyenlerin 1 numaralı tercihi limonata artık lüks oldu. Son zamlardan sonra kilogramı 9-10 liraya kadar yükselen limon dolaylı yoldan limonata fiyatlarını da etkiledi. Pastanelerde fiyatı 1.5 lira olan limonata 3 liraya kadar çıktı. İstanbul’da şu an limonatanın fiyatı 2 ila 10 lira arasında değişiyor!

15.08.2014Ekonomi
Rus pazarı tam açılıyor

Rus pazarı tam açılıyor

Rusya’nın batılı ülkelerden aldığı tarım, gıda ve süt ürünlerine ambargo uygulayacağını duyurması sonrası en büyük ürün tedarikçisi konumuna Türkiye geldi. Rusya’ya 1.5 milyar dolarlık yaş meyve-sebze satan Türkiye’nin, tüm gıda üreticileri Rusya’nın kararının fırsat olduğunu düşünüyor.

7.08.2014Ekonomi
Bosna etinde ESK tartışması

Bosna etinde ESK tartışması

Bakanlar Kurulu kararıyla Bosna Hersek’te yaşanan sel felaketi sonrası ülkeye destek olmak için bu ülkeden yapılacak hayvan ithalatında gümrük vergileri sıfırlandı.

23.07.2014Ekonomi
Hayvan ithalatında vergiler ‘sıfırlandı’

Hayvan ithalatında vergiler ‘sıfırlandı’

BOSNA Hersek’ten yaşanan sel felaketi sonrası söz konusu ülkeye destek olmak amacıyla bu ülkeden yapılacak hayvan ithalatında gümrük vergilerini sıfırladı. Ancak bu karar piyasayı karıştırdı. Sektör temsilcileri kararın hayvancılık sektörüne büyük zarar vereceğini söyledi.

23.07.2014Ekonomi
TZD Başkanı Yetkin: Türkiyenin fındık fiyatı belirlenmesinde etkinliği ortadan kalkacak

TZD Başkanı Yetkin: Türkiye'nin fındık fiyatı belirlenmesinde etkinliği ortadan kalkacak

Türkiye Ziraatçılar Derneği (TZD) Genel Başkanı İbrahim Yetkin, Oltan Gıda'nın, çikolata üreticisi İtalyan Ferrero'ya satılmasının, Türkiye'nin uluslararası fındık fiyatlarının belirlenmesinde etkili olma imkanını büyük ölçüde ortadan kaldıracağını savundu.

19.07.2014Ekonomi
Sessiz müdahale

Sessiz müdahale

YÜZDE 25 rekolte kaybı yaşanan buğdayda alım fiyatı 72 kuruştan 90 kuruşa çıktı.

14.07.2014Ekonomi
Fındıkta ortalığı karıştıran haber

Fındıkta ortalığı karıştıran haber

NUTELLA’nın sahibi İtalyan dev Ferrero’nun, fındık ihracatçısı Oltan Gıda’yı satın alacağı iddiası piyasayı karıştırdı. Sektör ikiye bölündü. Bir yanda TEKEL oluştuğunu iddia edenler bulunurken, diğer yanda üreticinin daha fazla kazanacağını söyleyenler var.

9.07.2014Ekonomi
Saman fiyatları 10 kuruştan 40 kuruşa çıktı

Saman fiyatları 10 kuruştan 40 kuruşa çıktı

Bu yıl kış aylarında yaşanan kuraklığa bağlı olarak saman fiyatları 3-4 katına çıktı ve 40 kuruşa ulaştı. İç piyasada fiyatların bu kadar artmasının ardından ithalatın da yolu açıldı. Hayvancılık yapanların besin olarak kullandığı samanın fiyatı şimdi üretcileri kara kara düşündürüyor.

8.07.2014Ekonomi
Toptancılar ve besiciler zam için piyasaya et vermiyor

Toptancılar ve besiciler zam için piyasaya et vermiyor

ET ve Süt Kurumu’nda et bulunamadığı gündeme gelirken, sektör temsilcileri piyasada hayvan sayısında sıkıntı yaşanmadığını, ancak besici ve toptancının et satışını yavaşlattığını iddia etti. Türkiye Ziraatçılar Derneği Başkanı İbrahim Yetkin, “Kurban bayramı gelmeden et ve hayvan ithalatının önü açılmak isteniyor” dedi.

4.07.2014Ekonomi
Ziraatçılardan Hürriyet’e ödül

Ziraatçılardan Hürriyet’e ödül

Türkiye Ziraatçılar Derneği’nin (TZD) 65. kuruluş yıldönümü ve geleneksel ödül töreni toplantısı Ankara’da gerçekleştirildi.

28.06.2014Ekonomi
Kırmızı mercimek üretimi yüzde 25 arttı

Kırmızı mercimek üretimi yüzde 25 arttı

Buğday, arpa, ceviz, kayısı ve elma üreticileri deyim yerindeyse bu yıl 'kan ağlıyor'. Don ve olumsuz hava koşulları kimi yerlerde tüm tarlaları kuruttu. Sıcak ve kurak iklimi seven kırmızı mercimek başta olmak üzere diğer bakliyatların ise üretimi bu yıl rekora koşuyor. Kırmızı mercimeğin üretiminin ise yüzde 25'lik artışla 450 bin tonu aşması bekleniyor.

17.06.2014Ekonomi
Buğdayda pas hastalığı tehlikesi

Buğdayda "pas hastalığı" tehlikesi

TZD Genel Başkanı Yetkin "Fazla yağış nedeniyle buğdayda 'Pas hastalığı' çıktı. Bu mantar benzeri hastalık, buğday danelerini hasat edilmeden un gibi yapıyor. Ciddi verim kaybına neden oluyor" dedi.

8.06.2014Ekonomi
Elde ne tütün kaldı, ne zeytin

Elde ne tütün kaldı, ne zeytin

Soma’da tarım yabancıların eline geçti, tek çare maden kaldı.

16.05.2014Ekonomi
Ekmeğimiz tehlikede

Ekmeğimiz tehlikede

Türkiye’de kurak geçen kış döneminin ilk sıkıntısı ortaya çıktı. Buğday kuraklık ve dondan en çok etkilenen ürünler arasında yer alırken, bazı bölgelerde rekolte kaybı yüzde 50’yi aştı.

8.05.2014Ekonomi
İthalET baskısı

İthalET baskısı

Son dönemlerde hayvan ithalatı yapılacağı dedikodularına karşı Tarım Bakanlığı’na yakın kaynaklar ‘ithalatın gündemde olmadığını’ söylüyor. Yetkililer, çıkarılan dedikodularla arzın arttırılıp fiyat düşüşü sağlanmaya çalışıldığını söylüyor.

2.05.2014Ekonomi
Sınır illerinde ‘Afrika hastalığı’ paniği

Sınır illerinde ‘Afrika hastalığı’ paniği

GIDA Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Suriye sınırında birçok ilde karantina tedbiri aldı. Hastalığın Suriye’den kaçak getirilen hayvanlardan bulaştığını iddia ediliyor. Yetkililere göre bu hastalığın insana bulaşma olasığı çok düşük. Ancak incelemeler devam ediyor.

29.04.2014Ekonomi
Bu haber herkesi ilgilendiriyor

Bu haber herkesi ilgilendiriyor

Bu yıl yaşanan kuraklığa bağlı olarak artan gıda fiyatları herkesin gündeminde. Don afetinin de fiyatlar üzerinde yarattığı olumsuz hava bu sefer patatesi vurdu. Patatesin kilosu büyük kentlerde 3.5 liraya kadar çıkıyor. Kimi üreticiler patatesin fiyatının 2-3 ay içerisinde normale döneceğini söylerken kimileri ise fiyatların zaten 15 gün önce normalleştiğini savunuyor.

28.04.2014Ekonomi
Buğday ithalatı uyarısı

Buğday ithalatı uyarısı

Türkiye Ziraatçılar Derneği (TZD) Başkanı İbrahim Yetkin, bu yıl yaşanan kuraklık nedeniyle buğday üretiminde geçen yılki seviyelerin yakalanamayacağını belirterek, "Buğday üretimi anlamında Türkiye'nin kendi kendine yetemeyeceği ve ithalatın olabileceği yönündeki belirtiler netleşti" dedi.

26.04.2014Ekonomi
Donla gelen fırsatçılık

'Don'la gelen fırsatçılık

Kayısı ve fındık fiyatlarına yüksek zamlar geldi. Sadece kayısı fiyatlarındaki artış son üç haftada iki kata ulaşırken, rekolte kaybı yüzde 90'ı geçti.

23.04.2014Ekonomi
Sevindiren nüfus artışı

Sevindiren nüfus artışı

Teşvikler sayesinde küçükbaş ve büyükbaş hayvan sayısı arttı.

13.04.2014Ekonomi
Kayısının kaderi üç günde değişti

Kayısının kaderi üç günde değişti

Malatya ile özdeşleşen kayısı bu yaz fiyatıyla konuşulacak gibi gözüküyor. 29-30 ve 31 Mart tarihlerinde yaşanan don olayı nedeniyle ağaçların neredeyse tamamı yandı. Kuru kayısının fiyatı uçtu, yaş kayısıda da geçen seneye göre iki kat artış bekleniyor. Sektör temsilcileri '10 liradan kayısı yemeye hazır olun' derken, kuru kayısı fiyatı 20 liraya çıktı. Üstelik fiyatlar elde kalan stoğa göre daha da artabilir.

10.04.2014Ekonomi
‘Don’duk ama yazın cep yanacak

‘Don’duk ama yazın cep yanacak!

Ürün kaybında Karadeniz Bölgesi ilk sırada fiyatlarda en az yüzde 25 artış bekleniyor.

5.04.2014Ekonomi
Ebru Gündeş çiftliğini satamadı

Ebru Gündeş çiftliğini satamadı

MALİYETLERİN son dönemde arttığı hayvancılık sektöründe çiftlikler birbiri ardına satışa çıktı. İnternet sitelerinde günlük 20’ye yakın yeni çiftlik ilanı yer alırken, tarımsal araziler ve traktörler de satılığa çıkarılanlar arasında kendine yer buldu.

17.03.2014Ekonomi
Pamuk ekim alanı 1 yılda 377 bin dekar azaldı

Pamuk ekim alanı 1 yılda 377 bin dekar azaldı

TÜRKİYE’de pamuk üretiminin düşmesi ve çiftçilerin başka ürüne yönelmesi tekstilcileri korkuttu. TİGSAD Başkanı İrfan Özhamaratlı, “Eğer devlet önlem almazsa 2015’te sektörde büyük bir pamuk sıkıntısı yaşanabilir” diye konuştu.

4.03.2014Ekonomi
Meyve-sebzede korkunç tahmin

Meyve-sebzede korkunç tahmin

Türkiye Ziraatçılar Derneği (TZD) Genel Başkanı İbrahim Yetkin, devam eden kuraklık ile ilgili “Kritik bir eşikten geçiyoruz. Bu işin şakası yok” diyerek, özellikle meyve ve sebzede yaşanacak fiyat artışlarına dikkat çekti. Yetkin, bir dizi meyvede en az yüzde 25 üretim düşüşü olacağına işaret ederek fiyatların yüzde 20 artacağına dikkat çekti. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker de dün yaptığı açıklamada "“Yağış olmazsa kuraklık yaşanabilir” demişti.

25.02.2014Ekonomi
Bizi bu güzel havalar mahvedecek

Bizi bu güzel havalar mahvedecek

Barajların doluluk oranları hızla sıfır noktasına yaklaşıyor. Ürünler tarlada kaldı. Yeraltı sularından umut yok. Topraktaki nem oranı çok düşük. Kuşların göç rotası değişiyor. Türkiye’nin dört bir yanındaki çiftçiler son bir umut yağmur duasında. Yoksa yıllardır “Gelecek, geliyor” denilen o büyük kuraklık geldi mi?

22.02.2014Gündem
Yağdır mevlam su

Yağdır mevlam su!

Sıcak havalar ve kurak kış birçok sektörü derinden vuruyor.

21.02.2014Ekonomi
Pirince ‘ofis’ indirimi

Pirince ‘ofis’ indirimi

PİRİNÇ fiyatlarının yükselmesinin ardından Bakanlar Kurulundan ithalat yetkisi alan Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), gerçekleştirdiği 130 bin tona yakın ithalat ile pirinç fiyatlarını düşürmeye başardı.

18.02.2014Ekonomi
3. havalimanı mandaları vurdu

3. havalimanı mandaları vurdu!

Kaymak fiyatlarında artış kapıda… İstanbul’da bulunan mandaların yaklaşık olarak yüzde 40’ı 3. havalimanının yapılacağı arazi üzerinde bulunuyor. 3. havalimanı kapsamında TOKİ’nin kamulaştırmak istediği alanlarda yaşayanlar ise geçimlerini mandacılık üzerinden sağlıyorlar. Yaklaşık 4000 mandadan 100’e yakın hane manda süt ve süt ürünlerinden ekmek yiyor. İstanbul’a gelen kaymakların ise büyük bir bölümü 3. havalimanı güzergahındaki Akpınar, Ağaçlı ve Yeniköy bölgesinden geliyor. Mandaların yetiştirildiği alanların kamulaştırılması durumunda manda süt ve süt ürünleri üretiminde mandaların yaşayabileceği yeşil alan olmayacağı için büyük bir düşüş yaşanması bekleniyor. Sektörün içindekilerin yorumu ise ucuza kaymak döneminin sonunun geldiği yönünde.

1.02.2014Ekonomi
Çözüm tatilde

Çözüm tatilde!

Nakliyecinin sorununu çözecek komisyon bir üyenin tatili nedeniyle toplanamadı.

27.01.2014Ekonomi
4-5 gün ucuz kelimesini unutun

4-5 gün ucuz kelimesini unutun

Türkiye Ziraatçılar Derneği (TZD) Başkanı İbrahim Yetkin, Antalya'dan İstanbul'a sebze ve meyve taşıyan kamyoncuların, "kontak kapatacakları" yönündeki açıklamalara ilişkin, "İstanbul'da meyve ve sebze fiyatları artacak. İstanbullular, 4-5 gün pahalıya meyve ve sebze yiyecek" dedi.

25.01.2014Ekonomi
Çin’den japonika, Kırgızistan’dan battal, Mısır’dan horoz

Çin’den japonika, Kırgızistan’dan battal, Mısır’dan horoz

Kilosu 10 lirayı aşan kuru fasulye fiyatlarındaki artış devleti harekete geçirdi. Devlet gümrük duvarlarını yüzde 20 aşağı çekerken ithalatçılara gün doğdu. Türkiye Kırgızistan’dan gelen Battal, Çin’den gelen Japonika ve Mısır’dan gelen Horoz tipi fasulyeyle sofralarını donatacak.

16.01.2014Ekonomi
İthal edecekler ama...

İthal edecekler ama...

Son dönemlerde pahalanan gıda fiyatları vatandaşın cebini yakmaya başladı. Dönemin ilgi odağı kuru fasulye zamlar öncesinde kilosu 4-4.5 liradan satışa sunulurken zam sonrasında kilosu 8 liradan başlayıp 16-17 liraya kadar çıkıyor. Hükümet ise piyasayı düzenlemek için ithalatı teşvik edici önlem alıp gümrük duvarlarını düşürdü. Kuru fasulye ithalatıyla birlikte fiyatların düşüp düşmeyeceği ise merak konusu. Ette son yıllarda yaşananlar vatandaşın ithalata temkinli yaklaşmasına neden oluyor.

13.01.2014Ekonomi
Tarlada 70 kuruştu, kilosu 3.5 TL’yi aştı

Tarlada 70 kuruştu, kilosu 3.5 TL’yi aştı

ÜRETİMİ bir yılda yüzde 17 düşen patateste, bir de stok yapan tüccarlar ortaya çıkınca fiyatlar raflarda 3.5 lirayı geçti.

13.01.2014Ekonomi
Kuru hayal

Kuru hayal

Kilosu 8 lirayı geçen fasulyede ‘ithalat tartışması.’

11.01.2014Ekonomi
Artık yemek çok zor

Artık yemek çok zor

Türk halkının en çok tükettiği ürünlerden biri olan kuru fasulyede inanılmaz bir fiyat artışı yaşanıyor. Yurtdışındaki kuraklık ve Türkiye'deki ekim alanlarının darlığı nedeniyle sadece son üç ayda fiyatlar yüzde 59 artış gösterdi. Kilosu 12 liraya çıkan kuru fasulye, karka etin 16 lira olan kilogram fiyatına da yaklaştı.

9.01.2014Ekonomi
Bakliyatta ‘arz-talep’ zammı

Bakliyatta ‘arz-talep’ zammı

Bakliyata bir yılda gelen yüzde 25’lik zam sonrası, vatandaşa bir fatura da kurlardaki yükselişten kesilecek. Çünkü, ihtiyacımızın büyük bölümünü ithalatla karşılıyoruz.

4.01.2014Ekonomi
Kur artışı ile bakliyatı daha pahalıya yiyeceğiz

Kur artışı ile bakliyatı daha pahalıya yiyeceğiz

Türkiye Ziraatçılar Derneği (TZD) Genel Başkanı İbrahim Yetkin, "Şu anda bakliyat üreticiden çıktı, tamamen stok halinde. Fiyatların yükselmesine göre piyasaya sürüyorlar. Bu şekilde devam ederse bakliyatı 2014'te daha pahalıya yiyeceğiz gibi görünüyor" dedi. Ekimde kilosu 4 lira olan kuru fasulyenin kilosu, kasımda yüzde 60 zamlandığını belirten Yetkin kur farkının yansımasıyla 2014'te bakliyatı daha pahalıya yiyeceğimizi söyledi.

31.12.2013Ekonomi
TZD Başkanı Yetkin: Beyaz ete zam kapıda

TZD Başkanı Yetkin: 'Beyaz ete zam kapıda'

Türkiye Ziraatçılar Derneği Genel Başkanı İbrahim Yetkin, beyaz etteki KDV oranının yüzde 1'den yüzde 8'e çıkmasının, beyaz ete zam geleceği anlamına geldiğini bildirdi.

9.12.2013Ekonomi
İhracata Ortadoğu damgası

İhracata Ortadoğu damgası

GÜNEYDOĞU Anadolu Bölgesi’nden bu yılın 10 aylık döneminde gerçekleştirilen 7 milyar 623 milyon dolarlık ihracatın 4 milyar 723 milyon dolarlık kısmını Ortadoğu ülkeleri oluşturdu.

17.11.2013Ekonomi
Kurban için 5.5 milyar lira harcandı

Kurban için 5.5 milyar lira harcandı

Türkiye Ziraatçılar Derneği (TZD) Genel Başkanı İbrahim Yetkin, Kurban Bayramı'nda geçen seneye göre daha fazla hayvanın kesildiğini belirterek, bayramda yaklaşık 5,5 milyar liralık kurbanlık satışı gerçekleştiğini bildirdi.

23.10.2013Ekonomi
Ramazan alışverişi uyarısı: İhtiyacınız kadar alın

Ramazan alışverişi uyarısı: İhtiyacınız kadar alın

Hemen her Ramazan öncesi, gıda ürünlerindeki fiyat artışları gündeme gelir. Kırmızı etten, beyaz peynire, pirinçten salçaya dek uzanan geniş bir yelpazedeki gıda ürünlerine 'zam' tartışmaları gündeme gelir. Çoğu zaman 'fırsatçılık' olarak yorumlanan bu durumun, bir de tüketici boyutunun olduğu anlaşılıyor. Uzmanların bu konudaki uyarısı net: "İhtiyacınız kadar alın. Fazla talep fiyat artışlarına neden oluyor."

29.06.2013Ekonomi
Tarım Bakanı Mehdi Eker buğday alım fiyatını açıkladı

Tarım Bakanı Mehdi Eker buğday alım fiyatını açıkladı

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, 2013 müdahale alım fiyatının, Anadolu kırmızı sert ekmeklik buğday için ton başına 720 lira olarak belirlendiğini açıkladı.

7.06.2013Ekonomi
Buğdayda rekolte tahmini 20-21 milyon ton

Buğdayda rekolte tahmini 20-21 milyon ton

Türkiye Ziraatçılar Derneği (TZD) Başkanı İbrahim Yetkin, Türkiye'de buğday üretiminin bu yıl 20-21 milyon ton olmasının beklendiğini ve üretim açığı olmayacağını bildirdi.

19.05.2013Ekonomi
Çiftçilere ucuz kredi

Çiftçilere ucuz kredi

Başbakan Tayyip Erdoğan, çiftçiye de düşük faiz müjdesi verdi.

7.05.2013Ekonomi
Çiftçiye faiz indirimi

Çiftçiye faiz indirimi

Ziraat Bankası'nın çiftçilere uyguladığı kredi faiz oranının düşürülmesi olumlu yankı buldu. Türkiye Ziraatçılar Derneği (TZD) Genel Başkanı İbrahim Yetkin, "Ziraat Bankasının çiftçilere uyguladığı kredi faiz oranlarını düşürmesi olumlu, kredi kullanımında belli bir rahatlığı getirecektir" dedi.

7.05.2013Ekonomi
Yerli pirinç 1 haftada yüzde 30 arttı

Yerli pirinç 1 haftada yüzde 30 arttı

Türkiye Ziraatçılar Derneği (TZD) Genel Başkanı İbrahim Yetkin, "Biz 1 hafta, 10 gündür GDO'lu pirinç meselesini tartışıyoruz. Türkiye'de eğer pirinçte kendi kendimize yetecek üretim olsaydı, bunlara hiç maruz kalmazdık. İthal etmenin nedeni ortadan kalkardı ve böyle bir tehlike söz konusu olmazdı" dedi. Yetkin, yerli pirinç fiyatının 1 haftada yüzde 30 arttığını açıkladı.

14.04.2013Ekonomi