MENÜ

İbn Arabi

İbn Arabi ile ilgili tüm haberleri ve son dakika İbn Arabi haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 206 İbn Arabi haberi bulunmuştur.

İbn Arabi Haberleri

Cemalnur Sargut kimdir

Cemalnur Sargut kimdir?

Tasavvufla ilgili araştırmalar ve sempozyumlar düzenleyen yazar Cemalnur Sargut, internet kullanıcıları tarafından zaman zaman merak konusu olup araştırılıyor. Cemalnur Sargut, büyük felsefecilerin hayatını inceleyerek, Mesnevi çalışmalarına ağırlık verdi. Peki, Cemalnur Sargut kimdir? İşte, tasavvuf denildiğinde ilk akla gelen ünlü yazar Cemalnur Sargut'un biyografisi ile ilgili bazı bilgiler.

15.05.2019Televizyon
Sufilik nedir Sufi ne demek

Sufilik nedir? Sufi ne demek?

Tasavvuf ya da sufilik, İslam'ın mistik yüzü olarak tarif edilir. Sûfi kelimesinin ortaya çıkış tarihi belirsiz olmakla birlikte, genel kanaat, hicrî ikinci asırdan itibaren yaygınlık kazandığı şeklindedir. İşte, sufi inancı hakkında detaylı bilgi

3.03.2019Keyif
Vuslat 6. bölüm fragmanında şoke eden dakikalar

Vuslat 6. bölüm fragmanında şoke eden dakikalar

Vuslat dizisi yayınlanan 6. bölüm fragmanıyla izleyicilerine şoke eden anlar yaşatmaya devam edecek. Dizinin yayınlanan son bölümünde Feride’yi kurtaran Aziz ve diğerlerinin yolu Salih Baba’nın dükkânına düşmüştü. Yeni bölümde ise neler yaşanacağı merak ediliyor. İşte, Vuslat dizisinin yeni bölüm fragmanı.

10.02.2019Televizyon
Uzun havalarla büyüyüp Amerika’ya caz öğretmek: Güç Başar Gülle

Uzun havalarla büyüyüp Amerika’ya caz öğretmek: Güç Başar Gülle

Çocukluğu babasının Ağrı’dan getirdiği yerel uzun hava kayıtlarını dinleyerek geçen Güç Başar Gülle, Amerika’da geliştirdiği caz armoni yaklaşımının üçüncü meyvesi “Reverse Perspective” (Tersten Perspektif) albümüyle TMC etiketiyle raflarda ve tüm dijital platformlarda yerini aldı. Türk müziği, caz ve klasik batı müziği hakkındaki birikimini çeşitli projelerinde ortaya koyan besteci, müzik teorisyeni ve performans sanatçısı Güç Başar Gülle ile sanat otoritelerinin ve müzik severlerin dikkatini çeken yenilikçi ve özgün müzik dilini konuştuk.

18.01.2019Kampüs
Diriliş Ertuğrul son bölümünde Tekfur şoku 111. yeni bölüm fragmanında hesap kesildi

Diriliş Ertuğrul son bölümünde Tekfur şoku! 111. yeni bölüm fragmanında hesap kesildi

Diriliş Ertuğrul 111. yeni bölüm fragmanı son bölümün ardından bazı konulara açıklık getirdi. Bilecik Tekfuru ile Kaledar Günalp arasında gerçekleşmek üzere olan anlaşmanın üzerine gelen oba beyi, tepkisini net bir şekilde dile getirmiştir. Diriliş Ertuğrul 111. yeni bölüm fragmanında anlaşmayı yırtıp viran eden oba beyi, Sultan Aleaddin'in sözlerini hatırlatmıştır. Peki, Diriliş Ertuğrul yeni bölüm fragmanında oba beyinin Saadettin Köpek ve diğerleri hakkındaki yorumu ne olacaktır?

15.03.2018Televizyon
Diriliş Ertuğrul dizisi yayınlanan son bölümüyle aksiyonu arttırdı Yeni bölüm fragmanı yayınlandı mı

Diriliş Ertuğrul dizisi yayınlanan son bölümüyle aksiyonu arttırdı! Yeni bölüm fragmanı yayınlandı mı?

Diriliş Ertuğrul dizisi ekranlara gelen son bölümüyle izleyicilerine aksiyon dolu dakikalar yaşatmaya devam etti. Dizinin yayınlanan son bölümünde Bamsı, Turgut, Artuk Bey ve Sungurtekin’in idam edileceği sırada kaleye gelen Ertuğrul Bey, attığı okla kardeşinin boynundaki ipi kopararak herkesi şaşkına çevirdi. Son bölümün bitmesinin hemen ardından yeni bölüm fragmanı merak ediliyordu. Peki, Diriliş Ertuğrul dizisinin yeni bölüm fragmanı yayınlandı mı?

14.03.2018Televizyon
İbnül Arabi kimdir İşte İbnül Arabinin hayatı hakkında bilinmeyenler

İbnül Arabi kimdir? İşte İbnül Arabi'nin hayatı hakkında bilinmeyenler

İbnül Arabi kimdir sorusu birçok kişi tarafından sorgulanan ve araştırılan isimlerin başında yer almaya başladı. Ünlü İslam düşünürü olarak bilinen İbnül Arabi'nin hayatı vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Peki, İbnül Arabi kimdir? İşte İbnül Arabi'nin hayatı hakkında bilinmeyenler.

13.03.2018Gündem
İbn Arabi kimdir İbn Arabinin hayat hikayesi

İbn Arabi kimdir? İbn Arabi'nin hayat hikayesi

İslâm dünyasında daha çok İbn-i Arabî, İbnu'l- Arabî, Muhiddin Arabî, Muhiddin İbn Arabî ve Şeyhü'l-Ekber gibi farklı isimlerle bilinen İbn Arabi, Diriliş Ertuğrul dizisinde konu olmasından sonra, dizinin seyircileri tarafından merak edildi. İbn Arabi'nin kim olduğu ve nereli olduğunu merak eden vatandaşlar, İbn Arabi hakkında internette araştırma yapıyor. Peki, İbn Arabi kimdir? İbn Arabi nereli?

8.03.2018Gündem
İbnül Arabi kimdir İbn-i Arabi hayatı

İbnül Arabi kimdir? İbn-i Arabi hayatı

İbnül Arabi, TRT 1 ekranlarında yayınlanan Diriliş Ertuğrul dizisinin gündeminde yer aldı. Dizide Ertuğrul Gazi'ye kalenin fethi hakkında önemli söylemlerde bulunan İbn-i Arabi, diziyi seyredenler tarafından sorgulanmaya başlandı. Peki, İbn-i Arabi kimdir ve kaç yaşındadır? İşte dizinin gündeminde yer alan isim hakkında bazı bilgiler

31.01.2018Televizyon
Bir sığınak roman

Bir sığınak roman

Bir avuç insanın depremle biten ve bir daha hiç başlayamayan hayatını konu alan ‘Çukur’ için yazarı Berrin Karakaş, “Çukur, yaşadığım ülke günden güne dünyadan kopup kendisini yalnızlaştırırken, umudun sevinçli duygusu yerini keder veren korkuya bırakırken, bu umutsuz fonun yarattığı kaçıp gitmek isteğiyle şekillendi” diyor...

7.12.2017Kitap Sanat
Diriliş Ertuğrul 91. son bölüm ile sezon finali yaptı Ertuğrul şehit mi olacak

Diriliş Ertuğrul 91. son bölüm ile sezon finali yaptı! Ertuğrul şehit mi olacak?

Diriliş Ertuğrul 91. son bölümü ile sezon finalini gerçekleştirdi. Oba beyinin davası uğruna kendisini feda etmeye hazır olduğu ve derin bir yara aldığı son bölümde, akıllara gelen ilk soru oba beyinin şehit olup olmayacağı oldu. Peki, Diriliş Ertuğrul 91. son bölümünde oba beyi şehit olacak mı? İşte, son bölümün ardından akılları karıştıran Diriliş Ertuğrul 91. son bölümü hakkında detaylı bilgiler

15.06.2017Televizyon
Diriliş Ertuğrul 91. final bölümünde saldırı püskürtülecek mi Son bölümde neler yaşandı

Diriliş Ertuğrul 91. final bölümünde saldırı püskürtülecek mi? Son bölümde neler yaşandı?

Diriliş Ertuğrul 91. yeni bölüm fragmanında saldırıyla karşı karşıya kalan Kayı obası, Eyyübiler ve Moğolların saldırısını bertaraf etmek için harekete geçmiştir. Diriliş Ertuğrul 91. yeni bölüm fragmanında Sultan Aleaddin ile birlikte bu sıkıntının üstesinden gelmek isteyen oba beyi, bölge paylaşımı yapmıştır. Eyyübiler Aleaddin'e, Moğollar ise oba beyine kalmıştır. Peki, Diriliş Ertuğrul 91. yeni bölüm fragmanında oba beyi bu muvaffakiyeti elde edebilecek midir?

14.06.2017 Televizyon
Diriliş Ertuğrul son bölüm sonrası 91. bölüm fragmanı ile sezon finalini duyurdu

Diriliş Ertuğrul son bölüm sonrası 91. bölüm fragmanı ile sezon finalini duyurdu!

Diriliş Ertuğrul 91. yeni bölüm fragmanında sezon finali vurgusu, seyircilerde şok etkisi yarattı. Ekranların sevilen dizisi Diriliş Ertuğrul'un 91. yeni bölüm fragmanında, sezon finali vurgusunun ardından sınırların korunması için yapılacak olan operasyon, merak konusu oldu. İşte, Sultan Aleaddin ve Oba beyinin gerçekleştireceği operasyonu ve Diriliş Ertuğrul 91. yeni bölüm fragmanı hakkında detaylar

8.06.2017Televizyon
Diriliş Ertuğrul bu hafta yayınlanan son bölümüyle nefes kesti Yeni bölüm fragmanı yayınlandı mı

Diriliş Ertuğrul bu hafta yayınlanan son bölümüyle nefes kesti! Yeni bölüm fragmanı yayınlandı mı?

Diriliş Ertuğrul dizisi bu hafta ekranlara gelen son bölümüyle izleyicilerine yine nefes kesen dakikalar yaşattı. Ekranlarda yayınlanmaya başladığı günden itibaren gerek konusu gerekse oyuncu kadrosuyla dikkat çeken dizi Diriliş Ertuğrul'da heyecan doruktaydı. Dizinin yayınlanan son bölümünde Vasilius, Ertuğrul ve Sultan’ı tuzağa düşürdüğünü sanırken aslında kendisi tuzağa düştü. Son bölümün bitmesinin hemen ardından yeni bölüm fragmanı merak edilmeye başlandı. Peki, Diriliş Ertuğrul dizisinin yeni bölüm fragmanı yayınlandı mı?

7.06.2017Televizyon
Dücane Cündioğlu: İslam dünyası ‘Ey insanlar’ deme yeteneğini yitirdi

Dücane Cündioğlu: İslam dünyası ‘Ey insanlar’ deme yeteneğini yitirdi

Bugünlerde hava kurşun gibi ağır... İslam dünyası, tarihinin en büyük krizini yaşıyor. Amerika, Müslümanları ülkeye sokup sokmamayı tartışıyor. Ortadoğu mezhep kavgasına teslim. Bir yandan Putin, Türkiye’den intikam almak için tetikte bekliyor... “3. Dünya Savaşı çıkar mı” sorusu artık gülüp geçilen bir şey değil. Ve insanlığın birlikte yaşama kültürü, yaşama sevinci yara alıyor. Bu küresel krizi derinlikli biçimde anlamak için Batı’yı da Doğu’yu da tanımak gerekiyor. Hatta iki kültürü birden içinde taşımak... Düşünür Dücane Cündioğlu’nun Büyükada’daki evindeyiz. Girişteki duvarda Kuran’dan sureler de var; Eski Yunanca ‘Akademia’ tabelası da...

12.12.2015Hayat
Öykü Serter: Çok uzun zamandır yalnızım, böyle güzel ve huzurluyum

Öykü Serter: Çok uzun zamandır yalnızım, böyle güzel ve huzurluyum

Ekranda görünenin dışında nasıl bir kadın Öykü Serter? Hayata nasıl bakıyor, nasıl yaşıyor? Nerelerden alışveriş yapıyor, kendi tarzını nasıl yorumluyor? Biraz moda, biraz iş, biraz aşk meşk… Son dönemde ‘Bu Tarz Benim’ ve son olarak da ‘Rising Star’la bir kez daha adından söz ettiren Öykü Serter’le derin bir sohbete daldık...

15.10.2015Hayat
Bahçeli: Mevlana barış ve kardeşlik harcı, aşk ve segi kılavuzudur

Bahçeli: Mevlana barış ve kardeşlik harcı, aşk ve segi kılavuzudur

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin 'Hz. Mevlana'nın Vuslatı'nın 741'nci Yılı Münasebetiyle' bir mesaj yayımladı.

17.12.2014Gündem
Muhteşem final

Muhteşem final

28. Uluslararası İzmir Festivali, dünyada ’çellonun ilahı’ diye tanınan Yo Yo Ma’nun Silk Road Ensemble’ın (İpek Yolu Topluluğu) ile birlikte verdiği unutulmaz konserle sona erdi.

5.09.2014Ege
Reha Erdem: ‘Kıyamet dışımızda değil, içimizde…

Reha Erdem: ‘Kıyamet dışımızda değil, içimizde…'

‘Şarkı Söyleyen Kadınlar’ vesilesiyle Reha Erdem’le filmi ve tartışmaya açtığı meseleler üzerine söyleştik…

22.02.2014Kelebek
Çok alametler belirdi...

Çok alametler belirdi...

Reha Erdem, son çalışmasında bir tür ‘Kıyamet’ tasvirine soyunuyor. Farklı okumalara açık ‘Şarkı Söyleyen Kadınlar’, Erdem’in ‘İnanmak’ meselesine ilişkin fikriyatının yeni bir yansıması olarak da ele alınabilir.

21.02.2014Kelebek
Lübnan’da dengeler değişti

Lübnan’da dengeler değişti

Lübnan’da düne kadar Başbakan Hariri hükümetini destekleyen Dürzi lider Velid Canpolat, Hizbullah saflarına geçtiğini açıkladı. Canpolat, Hariri-Hizbullah koalisyonunu deviren BM’nin Hariri suikastı soruşturmasının ulusal güvenliği tehdit ettiğini öne sürdü.

22.01.2011Dünya
Ülkemiz artık yalnız değil

Ülkemiz artık yalnız değil

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, yönetmen Nuri Bilge Ceylan’ın Cannes Film Festivali’nde “Ödülü tutkuyla sevdiğim yalnız ve güzel ülkeme adıyorum” sözlerine atıfta bulunarak “Ülkemiz artık yalnız değil. Dışarıda ülkemizin destekçileri çok” dedi.

30.12.2009Gündem
Çözümün teori ve eylem süreci

Çözümün teori ve eylem süreci

Dünkü yazımızda ele aldığımız ‘çözüm’den söz ediyorum.

8.01.2009Gündem
Herkesle ve hiç kimsesiz

"Herkesle ve hiç kimsesiz"

Başlığımız, tasavvuf düşüncesinde, sonsuzluk adamının yalnızlığını ifade için kullanılan ‘Bâ heme vo bî heme’ farsça sözünün Türkçesidir. Yaratıcı ruhun yalnızlığını, birbaşınalığını dile getiren en güzel söz bence budur...

29.09.2008Seyahat

Yazar Sonuçları

Hac ve kurban (1)

NOT: Aşağıdaki yazı Muhyiddin ibn Arabi’nin ‘Fütuhat-ı Mekkiyye’ kitabından derlenmiştir.

12.08.2019

Hangisi daha güzel (6)

Dışişleri Bakanlığı’nda diplomat olarak görev gördüğüm 37 yıllık süre içinde yaptığım görevler, bulunduğum ülkeler ve şehirlerle ilgili bazı düşünce ve anılarımı aktarmaya başladığım yazı dizime bugün de devam ediyorum.

9.04.2019

Batı tolere eder, İslam hoşgörür

O Işığın Savaşçısıydı... Cemalnur Sargut 4. Bölüm

23.02.2018

Dinler Birleştirilemez... Cemalnur Sargut 3. Bölüm

-Bir Mevlevi dedesi var Mevlana’nın kırmızı postu bende diyor.

20.02.2018

400. doğum yıldönümünde Niyazi Mısri Hazretleri

İçinde bulunduğumuz 2018 yılı, irfan geleneğimizin ve dahi edebiyatımızın kilometre taşlarından, büyük mutasavvıf Niyazi Mısri Hazretleri’nin 400. doğum yıldönümüdür. Kutlu olsun!

10.02.2018

3 gün BUDA, 4 gün ZORBA… (*)

 Kitaba, arka kapağından başlayalım !  Önce, Buda konuşsun: “Hayatta en çok sevmeniz gereken kişi kendinizsiniz…”  

28.12.2017

743. Șeb-i Arus ve Konya ziyaretimizin satır araları

Șimşek çakmazdan evvel.., Akıl, nefes ile bitişik iken.., Orada idik.. Açtıkça açılan bir hortum misali, estik, gürledik.. Merkez sessiz…

17.12.2016

Sırlar kitabı

"Başlangıçta dünya...

3.07.2016

Büyük aşkların sonuna mı geldik?

Geçtiğimiz yüzyıl başında, İstanbul’da bir kadının mendilini yere atması, bir erkeğe ondan hoşlandığının, hatta aşık olduğunun göstergesiydi.

13.02.2016

IŞİD Müslüman değildir

Bir mutasavvıf Cemalnur Sargut... Sürekli okuyor, yazıyor, öğrenciler yetiştiriyor, tasavvuf yolunun ışıklarını öğretmeye çalışıyor taliplilerine. Bambaşka bir tevazu izinde, hiç alışık olmadığımız gözlüklerle bakıyor hayata ve kainata... Onu tanımak, dinlemek, anlattıklarını sizinle paylaşmak bana çok iyi geldi, ruhum dinlendi. Umarım sizlere de öyle gelir...

1.11.2014

Suriye ve ciddiyet

Suriye konusunda Türkiye’deki manzara şöyleymiş: “Savaş karşıtları varmış ve bir de savaş karşıtı olanların karşıtı.”

9.10.2012

Korkutan İslam

EVET, İslam korkutuyor! Tevili mevili yok, hem de sonsuz korkutuyor!

3.01.2011

Ankara’da gün ağarırken Mercan Dede’ye dedim ki...

BEN büyükelçilerin yüzlerine bakıyordum...

Mesela Çin Büyükelçisi okyanus ötesine doğru dalıp gitmişti.

13.08.2010
Türbanlı Ayşe’yle ilgili özgün bir yazı

Türbanlı Ayşe’yle ilgili özgün bir yazı

Hakkında 287 yazı yazılmış bir konuda özgün bir fikir üretmenin ne denli çetrefil bir iş olduğunu biliyorum.

18.07.2009

Çözümün teori ve eylem süreci

Dünkü yazımızda ele aldığımız ‘çözüm’den söz ediyorum.

7.01.2009

Elif Şafak Madrid yerine İstanbul’da konuşsaydı ne değişirdi ki?

Elif Şafak, bir panelde konuşmacı olduğu Madrid’deki sanat festivalinde yaşadıklarını anlatmıştı geçen hafta Zaman’da.

6.10.2007

Birinci tahrifat

ZIRDELİ fanatik olanlarını hariç tutarsak, dünya sathındaki siyasi İslam, genel Müslüman uygarlığın tarihi kahramanlarını sahiplenir.

16.04.2007

Sözcü’nün kitabı ikinci bölüm

SEVGİLİ okuyucularım, Recep Tayyip Erdoğan’ın sağ kolu, Başbakanlık Sözcüsü Akif Beki’nin yazmış olduğu "Erdoğan’ın Harfleri" isimli ’bilimsel’ kitaptan dün söz etmiştim. Eğer okumadıysanız, bu yazımdan önce dünkü yazımı okumanızı rica ediyorum.

14.03.2007

Bir bu eksikti!

AKİF Beki Başbakanlık Sözcüsü! Yani bir devlet görevlisi. Aynı zamanda Tayyip Bey’in sağ kolu. Başbakanlık adına açıklamaları ve düzeltmeleri o yapar.

13.03.2007

Japonya’nın batısı

YİRMİ küsur yıl var, o sıra Tokyo’da Haiku şiirleri lisanını öğrenen ve sonradan iki oğlumun da annesi olan Fransız sevgilimle bir süre beraber kalmak için Japonya’ya gitmiştim.

12.09.2005