MENÜ

İbadethanelere Saldırı

İbadethanelere Saldırı ile ilgili tüm haberleri ve son dakika İbadethanelere Saldırı haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 27 İbadethanelere Saldırı haberi bulunmuştur.

İbadethanelere Saldırı Haberleri

İnsanlık düşmanı Cuma namazı sırasında iki camiyi bastı: 49 ölü

İnsanlık düşmanı! Cuma namazı sırasında iki camiyi bastı: 49 ölü

Yeni Zelanda dün ülke tarihinin en kanlı terör saldırılarından birine sahne oldu. Ülkenin Güney Adası’ndaki Christchurch kentinde, İslam’a ve Türklere karşı düşmanlık besleyen terörist cuma namazı esnasında iki camiye otomatik silahlarla baskın düzenledi. Baskında en az 49 kişi hayatını kaybetti, 48 kişi de yaralandı. Kanlı terör saldırısında Türk vatandaşları da yaralandı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “İki vatandaşımızın yaralandığını üzüntüyle öğrendik. Hayati tehlikeleri yok aldığımız bilgiye göre. Bölgede yaşayan üçüncü vatandaşımızla ilgili de büyükelçiliğimiz ve arkadaşlarımız bilgi almaya çalışıyor” dedi.

16.03.2019Dünya
Türkiye’de de saldırı planlamış

Türkiye’de de saldırı planlamış

YENİ Zelanda’da iki camiye düzenlediği terörist saldırıda onlarca insanı katleden Brenton Tarrant’ın Türkiye’den de yolunun geçtiği öğrenildi

16.03.2019Gündem
Erdoğanın programlarıyla paralellik var mı Tek tek mercek altına alındı

Erdoğan'ın programlarıyla paralellik var mı? Tek tek mercek altına alındı

Reuters'ın bir Türk yetkiliye dayandırdığı habere göre Yeni Zelanda'daki saldırıyı düzenleyen katliamcının geçmişte bir süre Türkiye'de bulunduğu belirlendi. Saldırganın bağlantılar araştırılıyor. Teröristin Türkiye'de bulunduğu tarihlerde Erdoğan'ın programlarıyla paralel hareket edip etmediği mercek altına alındı.

15.03.2019Dünya
Failler bulunamazsa, yeni saldırılar olur

Failler bulunamazsa, yeni saldırılar olur

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, Avrupa’da son dönemlerde artan cami saldırılarına dikkati çekerek, “Hangi din, hangi mezhep, hani inanç grubu olursa olsun ibadethanelere saldırılmaz. Burada bizi asıl üzen şu, yapılan 37 saldırının hiç birinin faili bulunmadı” dedi.

22.03.2018Avrupa
Suikast timi, asrın canisinden etkilenmiş

Suikast timi, asrın canisinden etkilenmiş

Fransa’da, bazı siyasiler ile Müslüman ve göçmenlere yönelik saldırı hazırlığında olduğu belirlenen aşırı sağcı suikast timi yakalandı.

18.10.2017Dünya
Aşağılık saldırı Müslümanları üzdü: Kuran’ları yırtıp tuvalete attılar

Aşağılık saldırı Müslümanları üzdü: Kuran’ları yırtıp tuvalete attılar

Almanya’da hafta sonu iki farklı camiye çirkin saldırı gerçekleştirildi. Bremen kentindeki Rahman Camisi’nde yaklaşık 50 Kur’an-ı Kerim tahrip edilirken, Kassel’deki Merkez Camisi taşlı saldırıya uğradı.

10.06.2019Avrupa
DİTİB: Tarifsiz bir acı

DİTİB: Tarifsiz bir acı

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB), Yeni Zelanda’da Müslümanlara karşı düzenlenen terör saldırısını kınadı, Müslümanlara birlik çağrısı yaptı.

16.03.2019Avrupa
Dünyadan Yeni Zelanda’daki korkunç saldırıya tepkiler

Dünyadan Yeni Zelanda’daki korkunç saldırıya tepkiler

Yeni Zelanda’nın ChristChurch ilçesindeki iki camiye silahlı saldırı düzenlendi. Korkunç saldırıda 49 kişi hayatını kaybetti. Dünya liderlerinden alçak saldırıya çok önemli tepkiler geldi.

15.03.2019Dünya
Son dakika... ABden Yeni Zelandadaki cami saldırısı ile ilgili açıklama

Son dakika... AB'den Yeni Zelanda'daki cami saldırısı ile ilgili açıklama

Avrupa Birliği (AB), Yeni Zelanda'daki iki camiye düzenlenen terör saldırılarında hayatını kaybedenlere başsağlığı dileyerek, "İbadethanelere yapılan saldırılar hepimize yapılmış sayılır." açıklamasında bulundu.

15.03.2019Dünya
Camilere saldırılara bu sessizlik niye

Camilere saldırılara bu sessizlik niye?

“Hafta sonunda Almanya’da en az 3 camiye saldırıda bulunuldu. Berlin’de de. Tanrı evleri ve ibadethaneler bilinçli olarak bu saldırılarda hedef seçildi. Bu, aynı zamanda dini vecibelerin özgür biçimde yerine getirilmesinin insan hakkı olarak yer aldığı özgürlükçü, demokratik temel haklarımıza da saldırıydı. Ama hiç çığlık, feryat, tepki duyulmadı. Saldırılar kaydedildi, ama pazartesi günü yayınlanan gazetelerin manşetleri başka konularla ilgiliydi”...

16.02.2019Avrupa
Hollandada Müslüman siyasetçilerden tüm camilerin korunması talebi

Hollanda'da Müslüman siyasetçilerden tüm camilerin korunması talebi

Hollanda'daki Müslüman siyasetçiler, ırkçılar ve terör örgütü PKK yandaşlarının İslami kuruluşlar ve camilere yaptığı saldırılara karşı güvenlik önlemlerinin bütün ülkedeki camilerde artırılmasını istiyor.

31.01.2019Dünya
‘Güvenlik konusunda din ayrımı yapılamaz’

‘Güvenlik konusunda din ayrımı yapılamaz’

Hollanda’daki Müslüman siyasetçiler, ırkçılar ve terör örgütü PKK yandaşlarının İslami kuruluşlar ile camilere yaptığı saldırılara karşı güvenlik önlemlerinin bütün ülkedeki camilerde artırılmasını istiyor. Başkentte İslamofobik tehdit olasılığının yüksek olması nedeniyle İslami kuruluşlar ve camilerin koruma altına alınmasının başlangıç olduğunu belirten siyasetçiler, bunun devamının diğer kentlerde gelmesini bekliyor.

31.01.2019Avrupa
Cami, sinagog, kilise... Hepsine saldırdılar

Cami, sinagog, kilise... Hepsine saldırdılar!

Almanya’nın Berlin kentinde son üç yılda cami, kilise ve sinagoglara tam 62 kez saldırı düzenlendi. Hiçbirinin faili yakalanamadı. Güvenlik birimleri olayların aşırı sağcı ve ırkçılar tarafından yapıldığını tahmin ediyor.

27.11.2018Avrupa
Soruşturmazsanız cesaretlendirirsiniz

Soruşturmazsanız cesaretlendirirsiniz

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Avrupa’da ibadethanelere yönelik saldırıları şiddetle kınadığını belirterek, “Avrupa’da camilere, ibadet yerlerine saldırılar aslında din ve vicdan özgürlüğüne saldırıdır” dedi.

13.04.2018Avrupa
‘Cami saldırılarına tepkiler yetersiz’

‘Cami saldırılarına tepkiler yetersiz’

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, geçen hafta terör örgütü PKK/PYD yandaşlarının saldırısına uğrayan DİTİB’e bağlı Almanya’nın Köln kentindeki Kalk Eyüp Sultan Camisi’ni ziyaret etti.

21.03.2018Avrupa
Aşırı sağcı suikast timine iddianame

Aşırı sağcı suikast timine iddianame

Fransa’da, bazı siyasiler ile Müslüman ve göçmenlere yönelik saldırı hazırlığında olduğu belirlenen aşırı sağcı suikast timine mensup sekiz kişi hakkında iddianame hazırlandı.

23.10.2017Dünya
Almanya’da DİTİB camisine molotoflu saldırı

Almanya’da DİTİB camisine molotoflu saldırı

Almanya’nın Weil am Rhein kentinde 5 kişi, Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne (DİTİB) bağlı Eyüp Sultan Camii’ne gece saat 01.45’te 4 molotof kokteyli atarak yakmak istedi.

28.04.2017Dünya
İç Güvenlik yasası neleri değiştirecek

İç Güvenlik yasası neleri değiştirecek?

Milletvekillerinin yaralandığı kavganın ardından görüşülmesine ara verilen İç Güvenlik Yasası Meclis’te kabul edildi. Yasaya göre toplu işlenen suçlarda 48 saate kadar gözaltı yapılabilecek. Polisin üst, eşya ve araç arama izni ile silah kullanma yetkisi genişletilecek. Polis iletişimi dinleyip bunu 48 saat sonra hâkim onayına sunacak. Gösterilerde sapan silah, kaşkol suç aleti sayılıp hapis cezası verilecek.

28.03.2015Gündem
İç Güvenlik Paketi TBMMde kabul edildi

İç Güvenlik Paketi TBMM'de kabul edildi

Kamuoyunda "İç Güvenlik Paketi" olarak bilinen, Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilerek yasalaştı. Toplam 231 oy kullanıldı. 199 kabul, 32 red oyu çıktı.

27.03.2015Gündem
Can Yücel’in kırılan mezar taşı yeniden yapıldı

Can Yücel’in kırılan mezar taşı yeniden yapıldı

MUĞLA’nın Datça İlçesi’nde, 2011 yılı Ağustos ayında meydana gelen olayda bazı kişi ya da kişilerce parçalanan, Türk Edebiyatı’nın usta şairi Can Yücel’in anıt mezarı yeniden yapıldı. Heykeltıraş Mehmet Aksoy tarafından yaklaşık bir buçuk ay süren çalışmalar sonucu yapılan mezar taşı, düzenlenen törenle yerine konuldu.

4.09.2014Gündem
Sigmar Gabriel Mevlana Camisini ziyaret etti

Sigmar Gabriel Mevlana Camisi'ni ziyaret etti

Federal Almanya Başbakan Yardımcısı ve SPD Partisi Genel Başkanı Sigmar Gabriel 11 Ağustos tarihinde yanan ve kundaklama ihtimali üzerinde durulan Berlin Mevlana Camisi'ni ziyaret etti.

24.08.2014Avrupa
Camiye girip Kuran yaktılar

Camiye girip Kur'an yaktılar

Almanya’da on gün kadar önce Berlin ile Bielefeld’de çıkarılan cami yangınlarına bir yenisi daha eklendi. Bielefeld’de kimliği bilinmeyen kişi veya kişiler 45 yıl önce hizmete sokulan Süleymaniye Camii’ni yakmaya kalkıştı.

21.08.2014Avrupa
Can Yücelin mezarına saldırıda beraat kararı

Can Yücel'in mezarına saldırıda beraat kararı

TÜRK Edebiyatıın usta şairlerinden Can Yücel’in Muğla’nın Datça İlçesi’ndeki anıt mezarını balyozla parçaladıkları iddiasıyla 4 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanan 72 yaşındaki T.K. ile yeğeni 22 yaşındaki Ş.K., beraat etti.

3.07.2013Gündem
Can Yücelin mezarına saldırı olayının iddianamesi hazırlandı

Can Yücel'in mezarına saldırı olayının iddianamesi hazırlandı

USTA şair Can Yücel’in, Muğla’nın Datça İlçesi’ndeki mezarına 5 ay önce yapılan saldırı olayıyla ilgili soruşturma tamamlandı. Saldırıdan 3 ay sonra olayın şüphelisi oldukları iddiasıyla polis tarafından yakalanan Ş.K. (20) ile amcası T.K. (61) hakkında ’ibadethanelere ve mezarlıklara zarar verme’ suçlamasıyla 1 yıldan 4 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

16.01.2012Gündem
LONDRADA TÜRKLERE AİT YERLERE SALDIRI

LONDRA'DA TÜRKLERE AİT YERLERE SALDIRI

İngiltere'nin başkenti Londra'da, son bir ayda Türklere ait gazete, merkezler ve ibadethanelere yönelik art arda gerçekleştirilen molotoflu saldırıların ardında terör örgütü PKK ya da İngiliz aşırı sağcı İngiliz Savunma Ligi'nin olduğu iddia ediliyor. Londra'da Türklere ait gazete ve ibadethanelere yönelik gerçekleştirilen molotoflu saldırılar endişe veriyor. Son olarak Valide Sultan Camisi'ne saldırı ihbarı alan İngiliz polisinin, bina önünde gece boyunca nöbet tuttuğu belirtiliyor.Türk ve Alman kamuoyu, 2000 yılından beri Almanya'da 8'i Türk, toplam 11 kişiyi öldüren Neonazi çetesi ile Alman istihbaratının bağlantısına odaklanmışken, Avrupa'nın bir diğer şehri, Londra'da son bir ayda Türklere ait bir çok merkeze molotoflu saldırı düzenlendi.Görgü tanıkları, gazetenin bürosuna iki kişinin molotof kokteyli attığını belirtiyor. Ancak şu ana kadar olayın failleri yakalanamadı.Alpaslan DÜVEN / DHA

6.12.2011Haber
Londrada Türk ibadethane ve gazetelerine saldırı

Londra'da Türk ibadethane ve gazetelerine saldırı

İngiltere’de Türklere ait gazete ve ibadethanelere yönelik molotof kokteyll saldırılar endişe veriyor.

5.12.2011Gündem