MENÜ

Huzursuz Bacak Sendromu Nedir?

Huzursuz Bacak Sendromu Nedir? ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Huzursuz Bacak Sendromu Nedir? haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 29 Huzursuz Bacak Sendromu Nedir? haberi bulunmuştur.

Huzursuz Bacak Sendromu Nedir? Haberleri

Huzursuz bacak sendromu nedir Tanısı için neler yapılmalı

Huzursuz bacak sendromu nedir? Tanısı için neler yapılmalı?

Huzursuz bacak sendromu nedir sorusunun yanıtı yüz binlerce vatandaş tarafından araştırılan ve merak edilen hastalıklar arasında yer almaya devam ediyor. Bacaklarda sıklıkla ‘uyuşma’ ya da ‘karıncalanma’ şeklinde tarif edilen rahatsız edici hisler ortaya çıkaran bu hastalığın neden olduğu sorgulanıyor. Peki, huzursuz bacak sendromu nedir? Tanısı için neler yapılmalı?

9.09.2018Sağlık
Huzursuz bacak sendromu nedir Neden olur

Huzursuz bacak sendromu nedir? Neden olur?

Huzursuz bacak sendromu nedir sorusu birçok kişi tarafından merak edilen ve sorgulanan konular arasında gündemdeki yerini korumaya devam ediyor. Kadınlarda, erkeklere kıyasla daha fazla görülen huzursuz bacak sendromunun neden olduğu merak ediliyor. Peki, huzursuz bacak sendromu nedir? Neden olur?

2.09.2018Sağlık
Huzursuz Bacak Sendromu nedir

Huzursuz Bacak Sendromu nedir?

Huzursuz Bacak Sendromu (HBS) uyku ile ilişkili bir hareket bozukluğudur. Her iki bacakta huzursuzluk hissi veya karıncalanma, sızlama, ağrı, çekilme, itilme gibi hoş olmayan duyumlar ve bunlara eşlik eden dayanılmaz bir şekilde bacakları hareket ettirme isteğinin olduğu nörolojik bir hastalıktır. Peki Huzursuz Bacak Sendromu'nun detayları nedir?

12.07.2018Gündem
Yaz sıcaklarında mışıl mışıl uyumanın 6 yolu

Yaz sıcaklarında mışıl mışıl uyumanın 6 yolu

Uyku... Vücudun yenilendiği, dinlendiği, kimileri için günün en favori zaman dilimi. Bu sıcaklarda çoğumuz ona hasret kalıyoruz. Peki, yaz gecelerinde kaliteli uyumak nasıl mümkün olabilir? Konunun uzmanları Prof. Dr. Zerrin Pelin ve Prof. Dr. Hakan Kaynak anlattı.

30.06.2017Sağlık
Huzursuz bacak sendromu nedir

Huzursuz bacak sendromu nedir?

Radyoloji Uzmanı Dr.Rengin Türkgüler cevapladı; Huzursuz bacak sendromu nedir?Huzursuz bacak sendromu, adı üzerinde huzursuz bacaktır.Hasta, hareket ettirme ihtiyacı hisseder ve bu şikayetleri gittikçe artar.Bunun belli başlı nedeni aslında net olarak bulunabilmiş değildir. 

8.11.2016Sağlıklı Yaşam
Uykusuzluğun önemli bir nedeni: Huzursuz Bacak Sendromu

Uykusuzluğun önemli bir nedeni: Huzursuz Bacak Sendromu

Uykusuzluk herkesin zaman zaman yaşadığı, ancak sık tekrarladığında kişinin hayat kalitesini önemli ölçüde bozabilen bir durumdur. Toplumun %10-30’unu etkileyebilmektedir. Uykusuzluk ancak sık olarak tekrarladığında ve yaşam kalitesini etkilediğinde bir hastalık olarak  kabul edilmektedir.

29.05.2016Sağlık
Mehmet Ali Erbil genç kız ayağı sendromuna yakalandı

Mehmet Ali Erbil 'genç kız ayağı sendromu'na yakalandı

Geçtiğimiz günlerde şiddetli karın ağrısı nedeniyle hastanelik olan ünlü televizyoncu Mesut Yar, tedavi gördüğü hastanede Mehmet Ali Erbil ile karşılaştı. Ünlü televizyoncu, Erbil'in 'genç kız ayağı sendromu' na yakalandığını söyledi.

26.03.2015Magazin
Nedeni bilinmiyor kesin tedavisi yok

Nedeni bilinmiyor kesin tedavisi yok

Bacaklarınızda zonklama, ürperme, hareket ettirme isteği ve benzer rahatsızlıklar hissediyorsanız Huzursuz Bacak Sendromu (HBS) hastalığınız olabilir. Her yaştan insanda görülebilen HBS, nörolojik bir hastalık ve ilerleyen yaşla birlikte etkilerini de artırıyor.

2.06.2014Sağlık
Bu sendrom uykusuz bırakıyor

Bu sendrom uykusuz bırakıyor

Kişiyi uykusuz bırakarak sabah yorgun uyanmasını sağlayan, iş performansını düşüren, dikkat eksikliğine neden olan Huzursuz Bacak Sendromu'nun nedenleri, nasıl oluştuğu, hangi duygularla beslendiği ve nasıl tedavi edildiğini uzmanlar bu akşam ÜLKE TV'de 'İyi Bak Kendine' programında Uğur Canbolat'a değerlendirecekler.

1.03.2010Gündem
Uyku sorunları hayat kalitesini düşürüyor

Uyku sorunları hayat kalitesini düşürüyor

Uyku sorunlarının başta kalp krizi, ani kalp durması, kalp yetersizliği olmak üzere birçok hastalığa neden olduğunu biliyor muydunuz?

27.10.2009Kelebek
Demir eksikliği nedir Demir eksikliği belirtileri

Demir eksikliği nedir? Demir eksikliği belirtileri

Dünyada 3 kişiden birinin demir eksikliği problemi yaşadığı biliniyor. Dünya nüfusunun yüzde 30’unu etkileyen demir eksikliğinin tanısının konulabilmesi için semptomların iyi tanınması ve anlaşılması gerekiyor. Türkiye’de sıkça rastlanan demir eksikliği vatandaşlar tarafından 'kansızlık' olarak da tanımlanıyor. Peki, demir eksikliği nedir? Demir eksikliği belirtileri neler?

6.12.2018Sağlık
Mucize mineral magnezyum

Mucize mineral magnezyum

Belki de adını en son lisedeki kimya dersinde, periyodik cetveli ezberlerken andınız. Oysaki o, kesinlikle daha fazla itibarı hak ediyor! Eksikliği birçok rahatsızlığın nedeni olan, çoğu ilaçtan daha etkin iyileştirici gücü bulunan magnezyum, önemi göz ardı edilen bir mineral. Onu yakından tanımanın vakti geldi.

21.11.2016Sağlık
Gece tıkanan gündüz kaza yapıyor

Gece tıkanan gündüz kaza yapıyor

Uyku apnesi (durması) ve horlama sadece uykunun kalitesini bozmuyor. Gece rahat ve kesintisiz uyuyamayanlar gündüz uyukluyor. Bu da trafik ve iş kazalarına yol açabiliyor. Türk Uyku Tıbbı Derneği Başkanı Prof. Dr. Oya İtil, konuyla ilgili sorularımızı yanıtladı.

30.03.2016Gündem
Avril Lavigne: Öleceğim sandım

Avril Lavigne: Öleceğim sandım

30 yaşındaki pop şarkıcısı Avril Lavigne, katıldığı bir televizyon programında lyme hastalığından bahsederken gözyaşlarını tutamadı: 'Öleceğim sanıyordum' diyen şarkıcı, hala iyileşme sürecinde.

4.07.2015Hayat
Yatakta sadece bu ikisini yapın

Yatakta sadece bu ikisini yapın

Uyku hijyeni, kaliteli uyku için alacağınız önlemlerden ibaret. İlk şartı, yatağınızda uyumak. Zira uyku tıbbı otoriteleri, “uyku yatakta uyunmalı” ve “yatak uyku ve cinsel aktivite dışında başka bir amaç için kullanılmamalı” görüşünde birleşiyor.

13.03.2014Kelebek
Uyur gezen yiyen sevişen

Uyur gezen yiyen sevişen

Bazen uykuya anormal hareket ve davranışlar eşlik ediyor. Kimi uykusunda yürüyor, kimi ne bulursa yiyor, kimi seks yapıyor ve ertesi günü hiçbir şey hatırlamıyor. Uyku tıbbında parasomni denen bu sorunlar çocuklukta başlıyor, neyse ki yaşlanmayla birlikte sıklığı ve şiddetini azaltıyor.

6.02.2013Sağlık
rst

rst

Her sıkıntı, mutsuzluk, üzüntü hatta yas hali depresyon değildir. Terazinin olumsuz kefesindeki duygular, tedavisi gerekli “depresyon” değil, yaşanması gereken duygulardır. Çünkü duyguları anlamlı kılan, karşıtlarının varlığıdır.

28.01.2013Sağlık
Huzursuz bacak sendromu

Huzursuz bacak sendromu

Gündüz sorun yok ama gece yatağa uzandığınızda başlıyor. Bacaklarınızda bir uyuşma, yanma var. Adı huzursuz bacak sendromu.

28.09.2010Kelebek
SORU VE CEVAPLAR 75

SORU VE CEVAPLAR 75

NPİSTANBUL Hastanesi ve Memory Center Nöropsikiyatri Merkezi'nden 33 uzman tüm psikoloji ve nöroloji konusundaki sorularınızı cevaplandırıyor!...

18.01.2008Sağlık
SORU VE CEVAPLAR 3

SORU VE CEVAPLAR 3

Sağlığınızla ilgili soru ve sorunlarınızı paylaşabilir ve yol gösterici yanıtlar alabilirsiniz. Ancak unutmayınız ki, sağlık sorunlarınıza çözüm bulmanın en doğru yolu, uzman bir hekime muayene olmaktır. Sorularınıza verilen cevaplar öneri niteliğinde ve bilgilendirme amaçlıdır. Her türlü tıbbi tedavi için mutlaka hekiminize danışınız.

30.03.2007Sağlık

Yazar Sonuçları

Huzursuz bacak sendromu

Huzursuz bacak sendromunun kesin nedeni bilinmiyor. Ancak uzmanlar, huzursuzluğun kaynağının aslında bacaklar değil, beyin olduğunun altını çiziyor.

17.05.2012

Selülitin hapı yok ama tozu var

Selülitin hapı var mı? Biz şöyle kısa bir araştırma yaptık ve 100’e yakın ürün bulduk.

17.07.2007

Huzursuz sendrom

Pek çok kişi tarafından önemsenmeyen husursuz bacak sendromu, sıklıkla konsantrasyon güçlüğü, hafızada bozulma veya günlük görevlerin yerine getirilmesinde başarısızlıklara neden olabiliyor. Sendromun, seyahat etmeyi zorlaştırdığı ve depresyona dahi sebep olduğu belirtiliyor.

31.01.2014

Şaşılık kader mi?

Sevgili okurlar bu haftaki konumuz tıptaki ismiyle ‘strabismus’ yani ‘şaşılık...’

24.01.2014

Meslek hastalığı ‘VARİS’

Değerli okurlar, bu hafta ‘Sağlık Olsun’ köşemizde ‘varis’ konusunu ele aldık.

20.12.2013

Pilimin 22 aylık ömrü kalmış

Uzun zamandır beni okuyanlar bilir, ben pilliyim. Kalbimde pil var benim. Aman ha, kalbim pilsiz çalışmaz gibi bir şey aklınıza gelmesin, öyle değil. Kalbim maşallah sağlam ama bir kasap pardon, bir doktor hatası sonucu nabzım yerlere düşünce zorunlu pilli oldum ben.

22.03.2011

Hayatla değil babamla didişiyormuşum meğer!

‘Sıfır Makyaj’ onun ikinci albümü. ‘Arabesk’ de çıkış şarkısı. Çoktan radyolarda çalmaya, klibi internette ve müzik kanallarında dönmeye başladı bile. Demek ki, müzik onun için gelip geçici bir heves değilmiş. Farkındaysanız, vazgeçmiyor, devam ediyor. İyi de yapıyor. Ayşe Özyılmazel’i seviyorum ben, samimi buluyorum, bazen şefkat duyuyorum, bazen üzülüyorum. Ama orada kendisi gibi, gerçek duruyor. En azından karton değil, olmadığı bir kadın gibi değil. Neyse o. İkinci albümümün şerefine yaptık bu röportajı, tabii ki sadece müzik konuşmadık. Birlikte fotoğraflarımız da olacaktı, kar muhalefetinden dolayı ben gidemedim, O, Ersoy Alap’a çektirdi. Onun için her şeyin iyi olmasını diliyorum...

11.03.2011

Siz mi bacaklarınız mı huzursuz

"Hzursuz bacak sendromu" son yılların moda sağlık sorunlarından biri. "Hocam, hastalığın da modası olur mu?" diye düşünmeyin, oluyor.

16.07.2008
Huzursuz bacak sendromu

Huzursuz bacak sendromu

ÇOĞUMUZ gece yatarken bacaklarımızdaki huzursuzluktan, sızıdan dolayı uyuyamadığımızı ifade ederiz. Bir kısmımız da doktor doktor dolaşıp buna çare arar.

30.07.2006