MENÜ

Huzursuz Bacak Sendromu

Huzursuz Bacak Sendromu ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Huzursuz Bacak Sendromu haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 94 Huzursuz Bacak Sendromu haberi bulunmuştur.

Huzursuz Bacak Sendromu Haberleri

Demir eksikliği nedir Demir eksikliği belirtileri

Demir eksikliği nedir? Demir eksikliği belirtileri

Dünyada 3 kişiden birinin demir eksikliği problemi yaşadığı biliniyor. Dünya nüfusunun yüzde 30’unu etkileyen demir eksikliğinin tanısının konulabilmesi için semptomların iyi tanınması ve anlaşılması gerekiyor. Türkiye’de sıkça rastlanan demir eksikliği vatandaşlar tarafından 'kansızlık' olarak da tanımlanıyor. Peki, demir eksikliği nedir? Demir eksikliği belirtileri neler?

6.12.2018Sağlık
Gelinim Mutfakta son bölümde gün birincisi kim oldu, Ziyafet Hanıma ne oldu

Gelinim Mutfakta son bölümde gün birincisi kim oldu, Ziyafet Hanım'a ne oldu?

Gelinim Mutfakta 178. bölümüyle haftayı ortaladı. Ekran macerasında 36. haftayı sürdüren Gelinim Mutfakta’nın son bölümünde beklenmedik bir olay yaşandı. Kayınvalidelerden birinin rahatsızlanması kısa süreli paniğe neden oldu. Peki, Gelinim Mutfakta’da gün birincisi kim oldu?

21.11.2018Televizyon
Ozon tedavisinin kullanıldığı hastalıklar nelerdir

Ozon tedavisinin kullanıldığı hastalıklar nelerdir?

Anestezi ve Reanimasyon / Ağrı Tedavisi (Algoloji) Uzmanı Dr. Mehmet Ali Elmacıoğlu cevapladı; Ozon tedavisinin kullanıldığı hastalıklar nelerdir?

24.09.2018Sağlıklı Yaşam
Huzursuz bacak sendromu nedir Tanısı için neler yapılmalı

Huzursuz bacak sendromu nedir? Tanısı için neler yapılmalı?

Huzursuz bacak sendromu nedir sorusunun yanıtı yüz binlerce vatandaş tarafından araştırılan ve merak edilen hastalıklar arasında yer almaya devam ediyor. Bacaklarda sıklıkla ‘uyuşma’ ya da ‘karıncalanma’ şeklinde tarif edilen rahatsız edici hisler ortaya çıkaran bu hastalığın neden olduğu sorgulanıyor. Peki, huzursuz bacak sendromu nedir? Tanısı için neler yapılmalı?

9.09.2018Sağlık
Huzursuz bacak sendromu nedir Neden olur

Huzursuz bacak sendromu nedir? Neden olur?

Huzursuz bacak sendromu nedir sorusu birçok kişi tarafından merak edilen ve sorgulanan konular arasında gündemdeki yerini korumaya devam ediyor. Kadınlarda, erkeklere kıyasla daha fazla görülen huzursuz bacak sendromunun neden olduğu merak ediliyor. Peki, huzursuz bacak sendromu nedir? Neden olur?

2.09.2018Sağlık
Kronik Böbrek hastalığı nedir

Kronik Böbrek hastalığı nedir?

Kronik böbrek hastalığı değişik nedenlere bağlı olarak böbrek parenkimasında geri dönüşümsüz iltihabi ve degeneratif değişikliklerin ortaya çıktığı hastalık grubudur. Böbrek hasarının çok ileri olmadığı bazı hastalarda, kronik değişikliklere rağmen, böbrekler vücudun gereksinimlerini karşılayabilir ve böbrek hastalığına bağlı herhangi bir klinik veya biyokimyasal anormallik gözlenmez.

14.07.2018Gündem
Huzursuz Bacak Sendromu nedir

Huzursuz Bacak Sendromu nedir?

Huzursuz Bacak Sendromu (HBS) uyku ile ilişkili bir hareket bozukluğudur. Her iki bacakta huzursuzluk hissi veya karıncalanma, sızlama, ağrı, çekilme, itilme gibi hoş olmayan duyumlar ve bunlara eşlik eden dayanılmaz bir şekilde bacakları hareket ettirme isteğinin olduğu nörolojik bir hastalıktır. Peki Huzursuz Bacak Sendromu'nun detayları nedir?

12.07.2018Gündem
Her 20 yetişkinden birinde görülen hastalık: Huzursuz bacak sendromu

Her 20 yetişkinden birinde görülen hastalık: Huzursuz bacak sendromu

Mary Rose, yıllarca uykuya dalmakta veya uyumakta zorluk çekti, çünkü böcekler üzerine saldırıyormuş gibi hissediyordu. Durumu tarif ederken "Bir kovan dolusu arının, bacaklarınızda, derinizin altında vızıldadığını, sizi ısırdığını düşünün. Çok çok acı verici bir şey" diyor.

25.12.2017Dünya
Yaz sıcaklarında mışıl mışıl uyumanın 6 yolu

Yaz sıcaklarında mışıl mışıl uyumanın 6 yolu

Uyku... Vücudun yenilendiği, dinlendiği, kimileri için günün en favori zaman dilimi. Bu sıcaklarda çoğumuz ona hasret kalıyoruz. Peki, yaz gecelerinde kaliteli uyumak nasıl mümkün olabilir? Konunun uzmanları Prof. Dr. Zerrin Pelin ve Prof. Dr. Hakan Kaynak anlattı.

30.06.2017Sağlık
Uzmandan Lyme uyarısı

Uzmandan Lyme uyarısı

23.06.2017İzmir
Lyme hastalığı nedir Lyme hastalığı belirtileri nelerdir

Lyme hastalığı nedir? Lyme hastalığı belirtileri nelerdir?

Lyme hastalığı nedir, Lyme hastalığı ("Laym" okunur) veya Borreliosis, genelde Ixodes ricinus (Sakırga) türü kenelerin ısırması ile insana geçen Borrelia burgdorferi adlı ve benzer bakterinin yol açtığı bir hastalıktır.

29.03.2017Gündem
Mucize mineral magnezyum

Mucize mineral magnezyum

Belki de adını en son lisedeki kimya dersinde, periyodik cetveli ezberlerken andınız. Oysaki o, kesinlikle daha fazla itibarı hak ediyor! Eksikliği birçok rahatsızlığın nedeni olan, çoğu ilaçtan daha etkin iyileştirici gücü bulunan magnezyum, önemi göz ardı edilen bir mineral. Onu yakından tanımanın vakti geldi.

21.11.2016Sağlık
Huzursuz bacak sendromu nedir

Huzursuz bacak sendromu nedir?

Radyoloji Uzmanı Dr.Rengin Türkgüler cevapladı; Huzursuz bacak sendromu nedir?Huzursuz bacak sendromu, adı üzerinde huzursuz bacaktır.Hasta, hareket ettirme ihtiyacı hisseder ve bu şikayetleri gittikçe artar.Bunun belli başlı nedeni aslında net olarak bulunabilmiş değildir.

8.11.2016Sağlıklı Yaşam
Uykusuzluğun önemli bir nedeni: Huzursuz Bacak Sendromu

Uykusuzluğun önemli bir nedeni: Huzursuz Bacak Sendromu

Uykusuzluk herkesin zaman zaman yaşadığı, ancak sık tekrarladığında kişinin hayat kalitesini önemli ölçüde bozabilen bir durumdur. Toplumun %10-30’unu etkileyebilmektedir. Uykusuzluk ancak sık olarak tekrarladığında ve yaşam kalitesini etkilediğinde bir hastalık olarak  kabul edilmektedir.

29.05.2016Sağlık
Gece tıkanan gündüz kaza yapıyor

Gece tıkanan gündüz kaza yapıyor

Uyku apnesi (durması) ve horlama sadece uykunun kalitesini bozmuyor. Gece rahat ve kesintisiz uyuyamayanlar gündüz uyukluyor. Bu da trafik ve iş kazalarına yol açabiliyor. Türk Uyku Tıbbı Derneği Başkanı Prof. Dr. Oya İtil, konuyla ilgili sorularımızı yanıtladı.

30.03.2016Gündem
Rahat uyumanın 10 yolu

Rahat uyumanın 10 yolu

Ruh ve beden sağlığı için düzenli uyku şart olsa da çalışma hayatı, şehir stresi gibi birçok neden uyku sorunlarına yol açabiliyor.

17.03.2016Sağlık
Kalitesiz uyku geçmeyen yorgunluğa neden olabilir

Kalitesiz uyku geçmeyen yorgunluğa neden olabilir

Modern çağın en büyük sorunlarından biri kalitesiz uyku. Hava kirliliği nedeniyle artan nefes alma sorunları, obezite nedeniyle yükselen uyku apnesi hastalıkları ve stres nedeniyle kronikleşen kalitesiz uykular. Araştırmalara göre ise uzun vadeli uykusuzluğun çok ciddi tehlikeleri var.

10.02.2016Sağlık
Avril Lavigne: Öleceğim sandım

Avril Lavigne: Öleceğim sandım

30 yaşındaki pop şarkıcısı Avril Lavigne, katıldığı bir televizyon programında lyme hastalığından bahsederken gözyaşlarını tutamadı: 'Öleceğim sanıyordum' diyen şarkıcı, hala iyileşme sürecinde.

4.07.2015Hayat
Uyku kardeşim ver elini

Uyku kardeşim ver elini

Uyuyamadan yatakta dönüp duranlar, koyun saymak çözüm değil. ABD'li doktor Andrew Weil, ‘4-7-8’ adını verdiği nefes terapisinin uykusuzluk çekenleri bir dakikada uyutacağını iddia ediyor. “Bahar yorgunluğudur” demeyin, nefese dikkat edin!

30.03.2015Sağlık
Mehmet Ali Erbil genç kız ayağı sendromuna yakalandı

Mehmet Ali Erbil 'genç kız ayağı sendromu'na yakalandı

Geçtiğimiz günlerde şiddetli karın ağrısı nedeniyle hastanelik olan ünlü televizyoncu Mesut Yar, tedavi gördüğü hastanede Mehmet Ali Erbil ile karşılaştı. Ünlü televizyoncu, Erbil'in 'genç kız ayağı sendromu' na yakalandığını söyledi.

26.03.2015Magazin
Lyme hastalığı kene ısırığıyla bulaşıyor ve çok tehlikeli

Lyme hastalığı kene ısırığıyla bulaşıyor ve çok tehlikeli

Dokuz Eylül Üniversitesi Biyoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Barbaros Çetin, kronik yorgunluk, huzursuz bacak sendromu, kalp krizi, beyin tümörü, otizm gibi birçok hastalığı taklit eden Lyme bakterisi ile Türkiye'de 10 milyon kişinin yaşadığını savundu.

16.07.2014Sağlık
Nedeni bilinmiyor kesin tedavisi yok

Nedeni bilinmiyor kesin tedavisi yok

Bacaklarınızda zonklama, ürperme, hareket ettirme isteği ve benzer rahatsızlıklar hissediyorsanız Huzursuz Bacak Sendromu (HBS) hastalığınız olabilir. Her yaştan insanda görülebilen HBS, nörolojik bir hastalık ve ilerleyen yaşla birlikte etkilerini de artırıyor.

2.06.2014Sağlık
Türkiyenin yüzde 80i uykusuz

Türkiye'nin yüzde 80'i uykusuz

MANİSA Celal Bayar Üniversitesi (CBÜ) Tıp Fakültesi Hafsa Sultan Hastanesi Uyku ve Epilepsi Birim Başkanı Prof. Dr. Hikmet Yılmaz, Türkiye nüfusunun yüzde 80'ninin hayatının bir döneminde uyku problemi yaşadığını açıkladı.

21.01.2014Ege
Uyur gezen yiyen sevişen

Uyur gezen yiyen sevişen

Bazen uykuya anormal hareket ve davranışlar eşlik ediyor. Kimi uykusunda yürüyor, kimi ne bulursa yiyor, kimi seks yapıyor ve ertesi günü hiçbir şey hatırlamıyor. Uyku tıbbında parasomni denen bu sorunlar çocuklukta başlıyor, neyse ki yaşlanmayla birlikte sıklığı ve şiddetini azaltıyor.

6.02.2013Sağlık
Aman uykunuz kaçmasın

Aman uykunuz kaçmasın

BAŞLARKEN...Uyku yeme-içme kadar hayati bir ihtiyaç. Ancak uykuyu sabote eden pek çok faktör ve hastalık var.

3.02.2013Sağlık
Artık gençleri de tehdit ediyor

Artık gençleri de tehdit ediyor

Psikiyatri uzmanı Prof. Dr. Fuat Özgen, daha çok vardiyalı çalışanlarda ortaya çıkan uyku düzenindeki bozukluğun, internet alışkanlığı nedeniyle genç yaştakilerde de görülmeye başlandığını söyledi.

6.01.2013Sağlık
Huzursuz bacak sendromu, hastalık belirtisi olabilir

Huzursuz bacak sendromu, hastalık belirtisi olabilir

Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ertuğrul Bolayır, “huzursuz bacak sendromu” olarak bilinen, bacakların istemsiz olarak hareket ettirilmesinin, hastalık belirtisi olabileceğini bildirdi.

22.11.2012Sağlık
Gece uykusunun düşmanı

Gece uykusunun düşmanı

Halk arasında pek bilinmeyen ve sürekli bacaklarını hareket ettirme isteğine neden olan huzursuz bacak sendromu, özellikle geceleri ortaya çıkmasından dolayı hastanın uykuda huzursuz olmasına neden oluyor.

27.08.2012Sağlık
Gece uykusunun düşmanı

Gece uykusunun düşmanı

Birçok insan bu hastalığının farkında değil.

27.08.2012Kelebek
Diz, bel ve boyun ağrısına son

Diz, bel ve boyun ağrısına son

Modern tıbbın temellerine dayanan tek başına ya da diğer tedavi metotlarıyla birlikte uygulanabilen tedavi ile hücrelerdeki azalmış olan potansiyel normale çıkarılarak, sinirlerin ve damarların tekrar normal fonksiyonlarını kazanmasını sağlanarak, başta diz, bel, boyun olmak üzere birçok ağrı ortadan kaldırılabiliyor.

26.07.2011Kelebek
Mucize tedavi bantı Kinesio

Mucize tedavi bantı Kinesio

Spor dünyasında giderek yaygınlaşan Kinesio bantları, sporcuların asla vazgeçemeyecekleri arasında. Eczacıbaşı VitrA Kadın Voleybol Takımı menajeri Nalan Ural, takımın bütün oyuncularının kullandığını belirterek, "Sakatlanmaları daha çabuk iyileştiriyor." diyor. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Mehmet Portakal ise bantın boyun fıtığından diz kireçlenmelerine çok geniş yelpazede hastalıkların tedavisinde fayda sağladığını söylüyor.

16.03.2011Kelebek
Huzursuz bacak sendromu

Huzursuz bacak sendromu

Gündüz sorun yok ama gece yatağa uzandığınızda başlıyor. Bacaklarınızda bir uyuşma, yanma var. Adı huzursuz bacak sendromu.

28.09.2010Kelebek

Yazar Sonuçları

Uykudaki tehlikenin farkında mısınız?

Gece uyurken terleyip nefes almakta zorlanıyorsanız, birlikte uyuduğunuz kişi de yüksek sesle horladığınızdan yakınıyorsa aman dikkat! Bitmedi, sabah uyandığınızda yorgun hissediyorsanız, ağzınızda kuruluk hissi ve bir baş ağrısı da varsa ‘uyku apnesi sendromu’ yaşıyor olabilirsiniz.

18.10.2015

Huzursuz bacaklar nasıl sakinleşir?

“Huzursuz bacak sendromu”, yol açtığı ağrılar, kramplar, yanma, uyuşma, karıncalanma, gıdıklanma gibi duygular nedeniyle sizi uykuya hasret biri yapabilir

10.10.2014

Huzursuz sendrom

Pek çok kişi tarafından önemsenmeyen husursuz bacak sendromu, sıklıkla konsantrasyon güçlüğü, hafızada bozulma veya günlük görevlerin yerine getirilmesinde başarısızlıklara neden olabiliyor. Sendromun, seyahat etmeyi zorlaştırdığı ve depresyona dahi sebep olduğu belirtiliyor.

31.01.2014

Şaşılık kader mi?

Sevgili okurlar bu haftaki konumuz tıptaki ismiyle ‘strabismus’ yani ‘şaşılık...’

24.01.2014

Meslek hastalığı ‘VARİS’

Değerli okurlar, bu hafta ‘Sağlık Olsun’ köşemizde ‘varis’ konusunu ele aldık.

20.12.2013

Uyuyamayan Güzel

Masaldakinin tam aksine! Sağlıklı uyuyamıyorsunuz. Bu yüzden güne kötü başlıyor, öyle de sürdürüyorsunuz. Hayatınızı etkiliyor, çalışamıyorsunuz. Akşam olunca eve dönüyor, deliksiz bir uykuya dalacağınızı umarken yine başaramıyorsunuz. Yalnız değilsiniz. Her 100 erişkinden 12’si uykuya dalmakta güçlük çekiyor

6.10.2012

Huzursuz bacak sendromu

Huzursuz bacak sendromunun kesin nedeni bilinmiyor. Ancak uzmanlar, huzursuzluğun kaynağının aslında bacaklar değil, beyin olduğunun altını çiziyor.

17.05.2012

Pilimin 22 aylık ömrü kalmış

Uzun zamandır beni okuyanlar bilir, ben pilliyim. Kalbimde pil var benim. Aman ha, kalbim pilsiz çalışmaz gibi bir şey aklınıza gelmesin, öyle değil. Kalbim maşallah sağlam ama bir kasap pardon, bir doktor hatası sonucu nabzım yerlere düşünce zorunlu pilli oldum ben.

22.03.2011

Hayatla değil babamla didişiyormuşum meğer!

‘Sıfır Makyaj’ onun ikinci albümü. ‘Arabesk’ de çıkış şarkısı. Çoktan radyolarda çalmaya, klibi internette ve müzik kanallarında dönmeye başladı bile. Demek ki, müzik onun için gelip geçici bir heves değilmiş. Farkındaysanız, vazgeçmiyor, devam ediyor. İyi de yapıyor. Ayşe Özyılmazel’i seviyorum ben, samimi buluyorum, bazen şefkat duyuyorum, bazen üzülüyorum. Ama orada kendisi gibi, gerçek duruyor. En azından karton değil, olmadığı bir kadın gibi değil. Neyse o. İkinci albümümün şerefine yaptık bu röportajı, tabii ki sadece müzik konuşmadık. Birlikte fotoğraflarımız da olacaktı, kar muhalefetinden dolayı ben gidemedim, O, Ersoy Alap’a çektirdi. Onun için her şeyin iyi olmasını diliyorum...

11.03.2011