MENÜ

Hsyk Düzenlemesi

Hsyk Düzenlemesi ile ilgili tüm haberleri, son dakika Hsyk Düzenlemesi haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Hsyk Düzenlemesi haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 103 Hsyk Düzenlemesi haberi bulunmuştur.

Hsyk Düzenlemesi Haberleri

‘Yanlış yaptık’ demek ayıp değil

‘Yanlış yaptık’ demek ayıp değil

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, yeni HSYK ile yargıda ‘tek adam’ haline geleceği eleştirilerinin doğru olmadığını söyledi.

8.01.2014Gündem
Feyzioğlundan önemli açıklama

Feyzioğlu'ndan önemli açıklama

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu TBMM Başkanı Cemil Çiçek ile yaptığı görüşme sonrasında açıklama yaptı.

9.01.2014Gündem
Erdoğandan HSYK düzenlemesi açıklaması

Erdoğan'dan HSYK düzenlemesi açıklaması

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan dün HSYK düzenlemesinin görüşüldüğü TBMM Adalet Komisyonu’nda yaşanan kavga ile ilgili konuştu.

12.01.2014Gündem
Gülden muhalefete HSYK daveti

Gül'den muhalefete HSYK daveti

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunun (HSYK) yapısında değişiklik öngören kanun teklifiyle ilgili görüşmelerde bulunmak üzere davet ettiği CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşmesi sona erdi. Çankaya Köşkü'ndeki kabul, 45 dakika sürdü.

13.01.2014Gündem
Demirtaş: Gül ile görüşeceğiz

Demirtaş: Gül ile görüşeceğiz

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Silivri’de görülen KCK’ın Basın Komitesi’ne yönelik açılan 19’u tutuklu 46 sanığın yargılandığı davanın 30. duruşmasını izledi. Demirtaş, duruşmaya verilen arada gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

13.01.2014Gündem
Bahçeliden önemli açıklamalar

Bahçeli'den önemli açıklamalar

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin grup toplantısında konuştu. İşte Bahçeli’nin konuşmasından satır başları:

14.01.2014Gündem
Erdoğan büyükelçilere hitap etti

Erdoğan büyükelçilere hitap etti

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 6. Büyükelçiler Konferansı katılımcılarına Ankara Vilayetler Evi'nde yemek verdi.

16.01.2014Gündem
BOZDAĞ: KESİNLİKTE DEĞİŞİKLİĞE GİDİLMEMEKTEDİR

BOZDAĞ: KESİNLİKTE DEĞİŞİKLİĞE GİDİLMEMEKTEDİR

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, 6. Büyükelçiler Konferansı'nda büyükelçilere hitap etti. HSYK düzenlemesi ile ilgili olarak Bozdağ, "Anayasa'da kurulun görevleri olarak tanımlanan konularda herhangi bir değişikliğe gidilmemektedir. Yönetim ve temsil konusunda herhangi bir değişikliğe kesinlikle gidilmemektedir” diye konuştu.Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, HSYK düzenlemesi ile ilgili "Bu, 2010'da getirilen yeni HSYK düzeninin değiştirilmesini sağlamamakta, sadece kanuna bırakılan alanlarda düzenleme içermektedir. 7 üyenin adli yargıdan, 3 üyenin idari yargıdan seçilmesi, seçeceklere ve seçileceklere ilişkin nitelikler konusunda herhangi bir değişiklik getirmemekte, bunlar aynen muhafaza edilmektedir. Seçilecek üyelerin sayısında azaltmaya veya çoğaltmaya da gidilmemekte, o da aynen muhafaza edilmektedir. Anayasa'da kurulun görevleri olarak tanımlanan konularda herhangi bir değişikliğe gidilmemektedir. Yönetim ve temsil konusunda herhangi bir değişikliğe kesinlikle gidilmemektedir.

16.01.2014Haber
Gül: Yasa çıksın ne yapacağımı görürsünüz

Gül: Yasa çıksın ne yapacağımı görürsünüz

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, HSYK düzenlemesiyle ilgili bir soru üzerine ''Yasanın nasıl çıkacğaına bakmak lazım, Genel Kurul'da değişiklikler olabilir. Yasa çıktığında ne yapacağımı görürsünüz'' dedi.

20.01.2014Gündem
Erdoğan Brüksele hareketinden önce konuştu

Erdoğan Brüksel'e hareketinden önce konuştu

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Brüksel’e hareketinden önce havalimanından gazetecilere açıklamalarda bulundu.

20.01.2014Gündem
Yasa çıksın ne yapacağımı görürsünüz

Yasa çıksın ne yapacağımı görürsünüz

Çankaya Köşkü’nde Gürcistan Cumhurbaşkanı Margvelashvili’yle ortak basın toplantısı yapan Cumhurbaşkanı Gül, HSYK düzenlemesi önüne geldiğinde veto edip etmeyeceği sorularına muhatap oldu. Gül, bunun üzerine “Tasarının nasıl çıkacağına bakmak lazım. Önce bir yasa çıksın, o zaman ne yapacağımı görürsünüz” karşılığını verdi.

21.01.2014Gündem
Demirtaştan önemli açıklamalar

Demirtaş'tan önemli açıklamalar

BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş partisinin grup toplantısında konuştu. İşte Demirtaş'ın açıklamalarından satır başları:

21.01.2014Gündem
Kılıçdaroğlundan dehşet verici belge açıklaması

Kılıçdaroğlu'ndan 'dehşet verici belge' açıklaması

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında konuştu. Kılıçdaroğlu konuşmasına 'dehşet verici bir belge açıklayacağım' diye başladı. CHP Lideri konuşmasının sonunda sözünü ettiği belgeyi açıkladı. CHP Lideri Kılıçdaroğlu, Meclis'teki grup toplantısında İzmir Cumhuriyet Başsavcısı Hüseyin Baş'ın Adalet Bakanlığı Müsteşarı Kenan İpek tarafından tehdit edildiği iddiasına ilişkin tuttuğu tutanağı okudu. Kılıçdaroğlu'nun bahsettiği İzmir Cumhuriyet Başsavcısı Hüseyin Baş'ın görev yeri bugün toplanan HSYK'da değişti. Baş, Samsun Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Başsavcılığı görevine atandı.

21.01.2014Gündem
Başbakan Erdoğan Brükselde konuştu

Başbakan Erdoğan Brüksel'de konuştu

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Brüksel'de Tüm Sanayici ve İş Adamları Derneği'nin (TÜMSİAD) 2. Genel İstişare Kurulu'nda yaptığı konuşmada, 2014 yılının Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) üyeliği ve demokratikleşme reformları açısından bir milat olacağını söyledi.

21.01.2014Dünya
Hukukun üstünlüğü ilkesine uyun

Hukukun üstünlüğü ilkesine uyun

AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, Başbakan Erdoğan’ı 17 Aralık operasyonu sonrası gelişmelerle ilgili olarak hem uyardı, hem de destek verdi.

21.01.2014Dünya
AB Erdoğanın umurunda mı

AB Erdoğan'ın umurunda mı?

Başbakan Erdoğan’ın yolsuzluk operasyonuna gösterdiği tepki Türkiye ile AB arasındaki ilişkilerde de pürüz yarattı.

22.01.2014Gündem
FRANSIZ GAZETECİNİN SORUSU KIZDIRDI

FRANSIZ GAZETECİNİN SORUSU KIZDIRDI

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz ile dünkü görüşmelerinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi ve gazetecilerin sorularına cevap verdi. Erdoğan, Fransız gazetecinin HSYK düzenlemesi ile ilgili ‘Oyunun ortasında oyunun kurallarını değiştirmeyi açıklar mısınız?’ sorusunu da cevapladı. Erdoğan, “yeni sezona başlarken oyunun kurallarını yeniden düzenleyebilirsiniz” dedi.

22.01.2014Haber
‘Tehdit’ mesajları için Erdoğan’a soru önergesi

‘Tehdit’ mesajları için Erdoğan’a soru önergesi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, AK Parti Genel Merkezi’nce ‘sosyal medya temsilcisi’ olarak görevlendirilen partililerin, gazetecileri, sanatçıları ve siyasetçileri tehdit ettikleri iddiasını TBMM gündemine taşıdı.

23.01.2014Gündem
Ateşten gömlek ateşten palto oldu

Ateşten gömlek ateşten palto oldu

TÜSİAD Başkanlığında birinci yılını dolduran Muharrem Yılmaz, kendi döneminden önce “ateşten gömlek” olarak tarif edilen TÜSİAD Başkanlığı’nın son 1 yılda yaşanan çözüm süreci, Gezi olayları ve 17 Aralık operasyonları sonrasında adeta “ateşten palto” haline geldiğini söyledi. Yılmaz, “Ailem ve arkadaşlarım ‘Ne kadar da şanslıymışsın, senin ateşten gömlek ateşten palto oldu’ diyorlar” dedi.

23.01.2014Ekonomi
Haluk Koç: MİT Müsteşarlığı mı, TIR Müsteşarlığı mı

Haluk Koç: MİT Müsteşarlığı mı, TIR Müsteşarlığı mı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç, "MİT Müsteşarlığı mı, TIR Müsteşarlığı mı? 200 milyon dolarlık silah sevkiyatı iddiaları var. Türkiye uluslararası çevrelerde suçlanır hale geliyor" dedi.

24.01.2014Gündem
Başbakan: Onlar benden özür dilesin

Başbakan: Onlar benden özür dilesin

Başbakan Erdoğan, Meclis'te kavgalara neden olan HSYK düzenlemesi hakkında "HSYK’yı geri çekmek gibi bir şey sözkonusu değil. İlk 22 madde Adalet Akademisi ağırlıklı, o maddeleri geçireceğiz, onun dışındaki bir kaç maddeyi de donduracağız" dedi. Dün AK Partili Oktay Saral'ın CHP'li Bülent Tezcan'a yumruk atması hakkında da konuşan Erdoğan, ''Genel Kurulun kürsüsünden Başbakan’ın ailesine bu sözlerin söylenmesi tahrik unsurudur. Özür dilemek diye bir düşüncem yok. Şahsıma hakaret edenler benden özür dilesin'' diye konuştu.

24.01.2014Gündem
Bakan Yazıcıdan paralel devlet açıklaması

Bakan Yazıcı'dan 'paralel devlet' açıklaması

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, "Bir paralel yapının olduğuna inanıyor musunuz" sorusuna ''Bu topraklarda tek devletin yanında hiçbir zaman paralel devlet diye bir yapı söz konusu değil. Devletin yönetim şeması içerisi belki bazı kişilerin paralel uygulamalar içerisine girdiklerini söyleyenler var, bunlar söylenebilir. Bunların bir paralel devlet şeklinde düşünülmesinin çok gerçekçi olmadığını düşünüyorum.Devletin şeması içerisinde yaşananları dikkate aldığımız zaman paralel uygulamalara gidildiği yönünde iddialar var. Bunların kanıtları ile belgeler ile ortaya çıkması lazım'' yanıtını verdi.

25.01.2014Gündem
Çavuşoğlundan internet yasasıyla ilgili ABye üç önemli mesaj

Çavuşoğlu'ndan internet yasasıyla ilgili AB'ye üç önemli mesaj

AB Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye'deki internet yasasıyla ilgili olarak Avrupa Birliği'ne üç önemli mesaj verdiklerini söyledi.

11.02.2014Dünya
Kılıçdaroğlunda fezleke açıklaması

Kılıçdaroğlu'nda fezleke açıklaması

CHP genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu parti genel merkezinde gazetecilerin sorularını cevapladı.

13.02.2014Gündem
CHP AYM’ye Köşk’ü beklemeden gidecek

CHP AYM’ye Köşk’ü beklemeden gidecek

HSYK düzenlemesi, bugün yeniden gündeme alınıyor. AK Parti, Kurul’un iki kez toplanamamasını gerekçe göstererek rafa kaldırdığı HSYK düzenlemesini yeniden gündeme aldı.

13.02.2014Gündem
Ve olaylı HSYK kanunlaştı

Ve olaylı HSYK kanunlaştı

BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan’ın salı günü “Meclis’ten çıkarılması” talimatını verdiği HSYK düzenlemesi sabaha kadar süren mesaiyle kanunlaştı.

15.02.2014Gündem
HSYK düzenlemesi Çankaya Köşküne gönderildi

HSYK düzenlemesi Çankaya Köşkü'ne gönderildi

TBMM Başkanlığı, HSYK'nın yapısında değişiklik öngören kanunu, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün onayına sunmak üzere Çankaya Köşkü'ne gönderdi.

18.02.2014Gündem
Trabzonda hükümete tepki eylemi

Trabzon'da hükümete tepki eylemi

TRABZON Dayanışma Platformu üyeleri, hükümetin internet kısıtlamaları, MİT ve HSYK yasalarıyla memurların özlük haklarına ilişkin düzenlemelerini protesto amacıyla yürüyüş düzenledi.

25.02.2014Gündem
İdris Baldan manifesto gibi açıklama

İdris Bal'dan manifesto gibi açıklama

Kütahya Bağımsız Milletvekili İdris Bal, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında 'Demokrasi Bildirisi' okudu. Bal, bildiriyi bağımsız milletvekilleri, Kültür ve Turizm eski Bakanı Ertuğrul Günay ile Hakan Şükür, Hami Yıldırım, Haluk Özdalga ve Erdal Kalkan adına okudu.

28.02.2014Gündem
AYM’den iade

AYM’den iade

HSYK düzenlemesi önceki gece Resmi Gazete’de yayımlanır yayımlanmaz CHP, Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) gitti. 46 maddelik yasanın 23 maddesiyle ilgili yürütmeyi durdurma ve iptal talebinde bulunan CHP’nin dosyasını AYM, “Usul hatası var” diyerek iade etti.

28.02.2014Gündem
Sendikalardan hükümete istifa çağrısı

Sendikalardan hükümete istifa çağrısı

İZMİR'de, DİSK, KESK ve TMMOB üyeleri, ortak yaptıkları basın açıklamasında hükümeti istifaya çağırdı. İki gündür akşam saatlerinde olaylı protesto gösterilerinin yaşandığı kentte, polisin de geniş güvenlik önlemi aldığı gözlendi.

28.02.2014Ege
Seçim öncesi gerginlik toplumsal barışı tehdit ediyor

Seçim öncesi gerginlik toplumsal barışı tehdit ediyor

EGE Sanayicileri ve İşadamları Derneği (ESİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Akgerman, Berkin Elvan’ın ölümü ve sonrasında yaşananlarla ilgili olarak yazılı bir açıklama yaptı.

14.03.2014Ege
Nezarethaneden fotoğraflar

Nezarethaneden fotoğraflar

22 Temmuz operasyonunda gözaltına alınan polis müdürlerine destek vermek için İstanbul Adliye'sine gelen bağımsız milletvekili İdris Bal gözaltındaki polis memurları ve avukatların yer aldığı bir kareyi Twitter hesabından paylaştı.

26.07.2014Gündem
Tuğcu: Yargı zayıflatılıyor

Tuğcu: Yargı zayıflatılıyor

Anayasa Mahkemesi Başkanı Tülay Tuğcu, son dönemlerde yapılan tartışmaların “yargının bağımsızlığı ve tarafsızlığı konusunda ciddi endişeler yarattığını ve yargı erkinin bu çelişkiler içerisinde zayıflatıldığını” söyledi.

25.04.2006Gündem
İşte hákim M.H.Ç.’nin kabarık sicil dosyası

İşte hákim M.H.Ç.’nin kabarık sicil dosyası

Fuhuş çetesine aracılıkla suçlanan Mardin Hákimi M.H.Ç.’nin, bu olaydan önce dört ayrı konuda soruşturma geçirdiği ve üçünden ceza almadan kurtulduğu ortaya çıktı. Hákim M.H.Ç. hakkında soruşturma açılmasına neden olan olaylar şöyle:

20.02.2007Gündem
Telekulaklı yargı seçimi

Telekulaklı yargı seçimi

Adalet Bakanlığı’nın, Yargıçlar ve Savcılar Birliği (YARSAV) Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu ve Sincan 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi Osman Kaçmaz hakkında kovuşturma talepli ortak dosyayı geçen hafta yargıya intikal ettirirken, “meslekten ihraç” talepli disiplin dosyalarını hâlâ Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’na (HSYK) göndermediği ortaya çıktı.

14.11.2009Gündem
Darbeci Baro Taksime hoşgeldin pankartı gerginlik yarattı

'Darbeci Baro Taksim'e hoşgeldin' pankartı gerginlik yarattı

Taksim'de İstanbul Barosu öncülüğünde 46 baronun destek verdiği ve yüzlerce avukatın katıldığı 'yargıya ve ülkene sahip çık yürüyüşü' sırasında meydandaki bir otelin penceresinden sarkıtılan ''Darbeci Baro Taksim'e hoşgeldin'' gerginliğe yol açtı.

18.11.2009Gündem
Devlet sırrı dosyaya konulamaz

Devlet sırrı dosyaya konulamaz

Genelkurmay Başkanlığı, yılın son gecesi özel ulakla Ankara Seferberlik Bölge Başkanlığı’ndaki kozmik büroda arama yapan mahkeme başkanlığına başvurarak, aramaların bir an önce durdurulmasını ve gizli belgelerin imhasını istemesi yeni hukuki tartışma başlattı.

1.01.2010Gündem
Anayasa’ya hızlı takvim

Anayasa’ya hızlı takvim

Anayasa Mahkemesi’nin askerlerin sivil mahkemelerde yargılanmasına olanak sağlayan yasal düzenlemeyi iptal etmesinin ardından AK Parti, mini Anayasa değişikliği paketini hızlandıracak.

22.01.2010Gündem
HSYK yarın olağanüstü toplanacak

HSYK yarın olağanüstü toplanacak

HSYK Başkan Vekili Kadir Özbek, bugün aldıklara karara ilişkin yetki düzenlemesi yapmak üzere çalışma yaptıklarını belirterek, “Çalışma yaptık fakat sonuçlandıramadık. Yarın saat 10.00’da tekrar toplanacağız” dedi.

17.02.2010Gündem
Anayasa paketinde sürpriz değişiklik

Anayasa paketinde sürpriz değişiklik

AK Parti, HSYK’da Meclis ısrarından vazgeçiyor
Parti kapatmaya “Venedik Kriteri” geliyor
Memura grev hakkı da paketten çıkarıldı

18.03.2010Gündem
Bizi siyasete çekmek istiyor

Bizi siyasete çekmek istiyor

“Çok meraklılarsa parti kursunlar” diyen Başbakan Erdoğan’a yanıt HSYK Başkanvekili Kadir Özbek’ten geldi.

27.03.2010Gündem
CHPlilerden komisyon raporuna muhalefet şerhi

CHP'lilerden komisyon raporuna muhalefet şerhi

CHP'li üyeler, Anayasa değişikliği konusunda Anayasa Komisyonu raporuna muhalefet şerhi koydu.

14.04.2010Gündem

Yazar Sonuçları

Yetmez ama...

HSYK dört savcı ve bir emniyet müdürü hakkında inceleme kararı aldı:

8.01.2014

Dış algı: Kendine zırh örüyor

İTALYAN avukatlar şubat sonunda düzenlenecek törenle İstanbul Barosu’na hukuk ödülü verecek.

10.01.2014

Diktatörlerin ağzına yakışan söz

BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan, büyükelçilere yaptığı konuşmada Avrupa Birliği’ne “haddini bildirdi”!

16.01.2014

Yüksek oranlı yoksullaşma

2013 Ocak-2014 Ocak, Türk Lirası dolar karşısında yüzde 30 değer kaybediyor. Yüksek oranlı devalüasyon. Hep birlikte yüksek oranlı yoksullaşma.

25.01.2014

‘Alo Fatih’ dönemi, ‘Hortum’dan ‘Havuz’a...

‘28 Şubat’tan beter bir dönem yaşadın mı bu ülkede’ diye bana sorsalar, tereddütsüz, ‘Bu dönem’ derim, ‘Alo Fatih’ dönemi.

12.02.2014

Kasırga, Ülkü Ocakları eski Çayeli Başkanı...

KARADENİZ bölgesindeki bir kentte avukatlık yapan bir okurumuz bize bir not göndermiş.

16.05.2007