MENÜ

Hsyk Düzenlemesi

Hsyk Düzenlemesi ile ilgili tüm haberleri, son dakika Hsyk Düzenlemesi haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Hsyk Düzenlemesi haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 103 Hsyk Düzenlemesi haberi bulunmuştur.

Hsyk Düzenlemesi Haberleri

Kılıçdaroğlu: HSYK için görüş birliği sağlandı

Kılıçdaroğlu: HSYK için görüş birliği sağlandı

CHP lideri Kemal kılıçdaroğlu, anayasa değişikliği konusunda "Yargı meselesinde büyük ölçüde uzlaşma sağlandı. Büyük ihtimalle anayasa değişikliği gerçekleşebilir. HSYK'nın yapısı konusunda da büyük ölçüde görüş birliği sağlandı" dedi.

23.08.2016Gündem
50 binden 10 milyon TLye

50 binden 10 milyon TL'ye

TBMM Genel Kurulu’nda önümüzdeki hafta görüşülecek olan yüksek yargıyı silbaştan dizayn eden yargı paketindeki, Yargıtay Yayınları Döner Sermayesi’nin 50 bin liradan 10 milyon liraya çıkarılması tartışma yarattı.

25.06.2016Gündem
Hâkimler kanunla azlediliyor, cemaatçi, reisçi yapılanma... İstemiyoruz

Hâkimler kanunla azlediliyor, cemaatçi, reisçi yapılanma... İstemiyoruz

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, Türkiye’de ilk kez Yargıtay ve Danıştay hâkimlerinin kanunla azledildiğini belirterek “Yargıda, cemaatçi bir yapılanma istemiyoruz. Reisçi bir yapılanma istemiyoruz” dedi. Yüksek yargıyı şekillendiren tasarıya ilişkin basın toplantısı düzenleyen Feyzioğlu özetle şunları söyledi:

22.06.2016Gündem

CHP'nin seçim bildirgesi

İşte CHP'nin 2015 Seçim Bildirgesi.

19.04.2015Gündem
Başkanın şifreleri

Başkanın şifreleri

YENİ Anayasa Mahkemesi (AYM) Başkanı Zühtü Arslan, mahkemenin son dönemde verdiği ilginç kararların altındaki imzaları ve karşı oylarıyla dikkat çekiyor. Arslan’ın verdiği bazı kararlar ve oylar şöyle:

10.02.2015Gündem
Bakanlık düzenlesin

Bakanlık düzenlesin

Gaziantep 6. Asliye Ceza Mahkemesi’nde önceki gün, Hakim Orhan Gazi Ertekin’in ‘silahların eşitliği’ ilkesini sağlamak adına kürsüye koltuk çıkarıp iki avukatı sol tarafında oturtması, yargı temsilcilerinden destek gördü.

13.12.2014Gündem
Erdoğan yargı paketini onayladı

Erdoğan yargı paketini onayladı

Cumhurbaşkan Recep Tayyip Erdoğan, kamuoyunda "yargı paketi" olarak bilinen 6572 sayılı Hakimler ve Savcılar Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun"u onayladı.

12.12.2014Gündem
Cumhurbaşkanından kritik onay

Cumhurbaşkanı'ndan kritik onay

Cumhurbaşkan Recep Tayyip Erdoğan, kamuoyunda "yargı paketi" olarak bilinen 6572 sayılı Hakimler ve Savcılar Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun"u onayladı.

12.12.2014Gündem
Bozdağ: Yargıya güven Emniyet’ten daha geri durumda ve aşağılardadır

Bozdağ: Yargıya güven Emniyet’ten daha geri durumda ve aşağılardadır

TBMM Adalet Komisyonu’nda, dün altı saat süren görüşme maratonu sonrasında tümü üzerindeki görüşmeler tamamlanıp beş maddesi de kabul edilen, aramalarda, “somut delile dayalı kuvvetli şüpheyi” eskiden olduğu gibi “makul şüpheye” çeviren ve 45 günde Yargıtay ve Danıştay’ı yeniden yapılandıracak son yargı paketine bugün devam ediliyor.

12.11.2014Gündem
CHP lideri Kılıçdaroğlundan önemli açıklamalar

CHP lideri Kılıçdaroğlu'ndan önemli açıklamalar

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, gündeme dair önemli değerlendirmelerde bulundu. "AKP'li bakan bir emniyet görevlisinin Kocatepe'deki cenaze töreninde bana teşekkür etti" diyen Kılıçdaroğlu, bakanın iznini almadan ismini açıklayamayacağını belirtti. Kılıçdaroğlu, Başbakan seçilen Davutoğlu'nun kendisine yönelik bir eleştirisinin doğru olduğunu dile getirerek, "(Ben seçildim. Kılıçdaroğlu beni kutlamadı) diye. Doğrudur. Hiç bunu da eleştirmedim çünkü haklı bir eleştiriydi'' ifadelerini kullandı. Ak Saray'da yapılacak 29 Ekim resepsiyonu için Erdoğan'dan davet aldığını ama katılmayacağını vurgulayan CHP lideri, "Biz CHP olarak o binayı kullanmayacağız. ODTÜ'ye vereceğiz'' ifadelerini kullandı.

18.10.2014Gündem
Hakimler ve Savcılar Kanununda değişiklik teklifi TBMMde<

Hakimler ve Savcılar Kanunu'nda değişiklik teklifi TBMM'de<

AK Parti milletvekileri tarafından "Hakimler ve Savcılar Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelere Değişiklik Yapılması Hakkında Yasa Teklifi", TBMM Başkanlığı'na sunuldu.

14.10.2014Gündem
Sesimize kulak verin

Sesimize kulak verin

TÜSİAD’ın geçmiş yönetimlerine göre ‘daha ılımlı’ olarak değerlendirilen TÜSİAD Başkanı Haluk Dinçer, parlamentonun ve hükümetin, iş dünyası, sivil toplum örgütleri, sendikalar, düşünce kuruluşları gibi kurumlara daha fazla kulak kabartmasını ve bunun bir kültür olarak yerleşmesi gerektiğini belirtiyor. Dinçer, eğitimdeki kılık kıyafetle ilgili 4. maddenin de tamamen kaldırılmasını istiyor.

5.10.2014Ekonomi
Hakim ve savcılara 1155 TL zam

Hakim ve savcılara 1155 TL zam

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, ilk derece mahkemelerinde görev yapan hakim ve savcılara 1155 TL zam yapılacağını açıkladı.

9.09.2014Gündem
Yeni yargı paketi TBMMye sunuldu

Yeni yargı paketi TBMM'ye sunuldu

Kamuoyunda yargı paketi olarak bilinen ve çocuklara yönelik bir suçtan dolayı ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alanlara 30 yıl yerine 39 yıl, müebbet hapis cezası alanlara 24 yıl yerine 33 yıl ceza öngören Türk Ceza Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı, TBMM Başkanlığı'na sunuldu.

13.05.2014Gündem
Ergenekon gerekçeli kararının önsözü

Ergenekon gerekçeli kararının önsözü

Ergenekon Davası gerekçeli kararının önsözünde şu ifadeler yer aldı:

3.04.2014Gündem
Sendikadan HSYK üyelerine istifa çağrısı

Sendikadan HSYK üyelerine istifa çağrısı

HAKİMLER ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun (HSYK) yapısını değiştiren yasanın yürürlüğe girmesinin ardından Yargıçlar Sendikası’ndan mevcut HSYK üyelerine ilginç bir çağrı geldi. Meslektaşları, seçimle gelen Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın dairelerini yeniden belirleyeceği HSYK üyelerini istifaya çağırdılar.

28.02.2014Gündem
Arınçtan dinleme listesiyle ilgili açıklama

Arınç'tan 'dinleme listesi'yle ilgili açıklama

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç; "Şu anda inceleme konusu yapılan 107 klasör var. 107 klasörde 2280 kişinin telefon numaraları da dahil olmak üzere dinlendiği anlaşılıyor. 3 yıldan beri devam eden bu soruşturma konusun, sadece ilgili savcıların takibinde olduğu ve bunların bir ihbar mektubuna dayalı olarak herkesi dinledikleri, bunların içerisinde bilim adamları, sanatçılar, yazarlar, siyasetçilerin bulunduğu ortaya çıkmış" dedi.

24.02.2014Gündem
Özel yetkililer kalkıyor

Özel yetkililer kalkıyor

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İran’a hareketinden önce gazetecilere açıklamalarda bulundu. Erdoğan, "Süreç içinde Adalet Bakanlığımız yeniden yargılanma konusunu değerlendiriyor. Çalışıyor. Ben bir şeyi söyleyebilirim. Özel yetkili mahkemeleri kaldırmayı kesinlikle hedeflemiş durumdayız. O dosyalar hangi mahkemelerde ise onları ağır ceza mahkemelerine aktarmış olmak suretiyle bu süreci kapatmış olacağız. Dolayısıyla 133 ağır ceza mahkemesi ile süreci sürdüreceğiz" dedi.

29.01.2014Gündem
HSYK görüşmelerine 22. madde molası

HSYK görüşmelerine 22. madde molası

Meclis’te yumruklaşmaya kadar varan kavgalara neden olan HSYK’nın yapısını değiştiren teklif askıya alınıyor. Ancak Adalet Bakanı Bekir Bozdağ da iddialarla ilgili "Çalışmalar devam edecek" dedi.

23.01.2014Gündem
Savcılara yeni görev

Savcılara yeni görev

HSYK, 20 savcının görev yerini değiştirdi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Turan Çolakkadı Bölge Adliye Başsavcılığı'na, İstanbul Başsavcıvekillerinden Fikret Seçen Gebze'ye, Cihan Kansız Sakarya'ya, Ercan Şafak Kocaeli'ne, Ali Güngör Anadolu yakasına, Savcı Muammer Akkaş da Tekirdağ'a atandı. Bu arada Adalet Bakanı Bozdağ da Akkaş, Öz ve Celal Kara için inceleme izni verdi.

17.01.2014Gündem
HSYK kanun teklifinde önerge sürprizi

HSYK kanun teklifinde önerge sürprizi

HSYK teklifinin Adalet Bakanı’nın Kurul Başkanı sıfatıyla “HSYK üyelerine tek başına suç ve disiplin soruşturması açma ve ceza vermesini” düzenleyen en çok tartışıma yaratan yetkisi başta Bakan'ın yetkileri önergelerle yeniden düzenlendi. Komisyon'da CHP ve MHP'nin anayasaya aykırılık önergeleri de AK Parti oylarıyla reddedildi.

14.01.2014Gündem
Dirençli vücut virüsü yok eder

Dirençli vücut virüsü yok eder

Başbakan Tayyip Erdoğan, 17 Aralık ‘Büyük Rüşvet Operasyonu’nu değerlendirirken, “Büyük resim ortaya çıktı mı?” sorusuna, “Hayır. Ortaya çıkacak daha çok şey var. Bir bedene giren virüs misali. Virüs vücuda girer, uzun süre yerleşir ve orada kendine yer edinir. Ama vücut sonra o virüse karşı kendini toparlar, sonra da o virüsü yok eder” yanıtını verdi. Başbakan, Savcı Zekeriya Öz için de ''O savcı dürüst değil. Kalkıp benim kendisine yüksek yargıdan birilerini gönderdiğimi söylüyor. Kurcaladıkça başka şeyler de ortaya çıkabilir. Yargı önce kendi içinde temizlik yapmalı, kendini temizlemeli'' yorumunda bulundu.

10.01.2014Gündem
İnceleyin

İnceleyin

Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) 3. Dairesi, ‘Büyük Rüşvet Soruşturması’nı yöneten İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili Zekeriya Öz, 2. Dalga Soruşturması talimatını verince görevden alınan Savcı Muammer Akkaş ile Akkaş’ın ‘Soruşturmaya müdahaleyle’ suçladığı İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Turan Çolakkadı ve operasyon sonrası atanan İstanbul Emniyet Müdürü Selami Altınok’la birlikte 9 kişi için inceleme kararı aldı.

7.01.2014Gündem
Bozdağ kime izin verirse o inceleyecek

Bozdağ kime izin verirse o inceleyecek

HAKİMLER ve Savcılar Yüksek Kurulu 3. Dairesi’nin, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Turan Çolakkadı, Büyük Rüşvet soruşturmasını yöneten İstanbul Cumhuriyet Başsavcı vekili Zekeriya Öz’ü de kapsayan “17 Aralık incelemesi” dosyasını HSYK’nın Başkanı olan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın onayına sunulması ve izin alması gerektiği belirtildi. Buarada Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu, İstanbul Emniyet Müdürü hakkında HSYK kararı ile inceleme başlatılmasının ilginç olduğunu söyledi.

7.01.2014Gündem
Bergama Savcısı Yüksel, meslektaşlarını ikiye böldü

Bergama Savcısı Yüksel, meslektaşlarını ikiye böldü

İzmir Bergama’daki 30 Ağustos törenlerine, ilçeye yeni atanan Cumhuriyet Savcısı Hasan Yüksel’in bayrak geçişi sırasında ayağa kalkmaması damga vurdu. Önemli ölçüde tartışma yaratan konu, hâkim, savcı ve avukatların da tartıştığı konular arasında yer aldı. Tartışmaya katılan isimlerden bir bölümü savcı Yüksel’in linç edilmek istendiğini öne sürerken, bir bölümü de savcının ayağa kalkmamasının yanlış olduğu görüşünde.

4.09.2013Gündem
Çok konuşuyorlar

Çok konuşuyorlar

Başbakan Tayyip Erdoğan, İmralı tutanaklarının basına yansımasından bir gece önce, “BDP’liler maalesef ellerine verilen o notlarla ilgili hemen açıklamalar yaptılar.Bu kadar çok konuşmaya gerek yok” uyarısında bulundu. BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ise " Görüşme notları bizim tarafımızdan sızdırılmadı. Biz de kendi içimizde araştırma yapıyoruz" dedi.

28.02.2013Gündem
Tahliye talepleri yağmur gibi

Tahliye talepleri yağmur gibi

Kritik davalarda tutuklu yargılanan sanıklar, tutukluluğu zorlaştıran ve tahliyelerin önünü açan 3. yargı paketinin TBMM’den geçmesinin ardından peş peşe tahliye taleplerinde bulunmaya başladı. Ergenekon, OdaTv, Balyoz davalarında aralarında Emekli eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, CHP zonguldak Milletvekili Mehmet Haberal, CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay'ın bulunduğu sanıklar tahliyelerini talep etti.

5.07.2012Gündem
ÖYM’lere 22 bin dosya sınırı

ÖYM’lere 22 bin dosya sınırı

Özel Yetkili Mahkemeler, ellerinde bulunan 22 bin dosyaya ait davaları bitirecek, başka hiçbir davaya bakmayacak. Hükümetin ÖYM'leri kaldırmaya yönelik hazırlığına Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’den de destek geldi.“Yargıda uygulamalar büyük sorun” diyen Gül, buna örnek olarak İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne yönelik operasyonu gösterdi.

29.06.2012Gündem
KAÇAMAZLAR, TUTUKLANMASINLAR

KAÇAMAZLAR, TUTUKLANMASINLAR

12 Eylül askeri darbesine ilişkin, dönemin Genelkurmay Başkanı, 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren ile emekli Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Tahsin Şahinkaya'nın yargılandığı davanın 3. duruşmasında savcı sanıkların tutuklanma talebinin reddini istedi. Mahkeme ara kararını açıkladı. Mahkeme, Kenan Evren ile Tahsin Şahinkaya hakkındaki yurt dışına çıkış yasağını yeterli bularak, tutuklama taleplerinin reddine karar verdi.

6.04.2012Gündem
TOKİ yeni HSYK binasını yapacak

TOKİ yeni HSYK binasını yapacak

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'na (HSYK) hizmet binası yapacak.

28.06.2011Ekonomi
Adalet Bakanı: “Vatandaşa özür borcumuz var”

Adalet Bakanı: “Vatandaşa özür borcumuz var”

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, “Bir özür borcu varsa adalet bekleyen, yıllardır dosyalarında karar bulamayan vatandaşlarımızdan topyekun bir özür borcumuz var. Yüksek yargının, siyaset kurumunun hep birlikte...” dedi.

11.01.2011Gündem
Hâkim ve savcı adayı mülakatı kayıtsız olacak

Hâkim ve savcı adayı mülakatı kayıtsız olacak

Hükümet, mülakatlarda kayıt sistemini yasaklayıp, yargıya yapılacak itirazların önünü kesmeye hazırlanıyor. Adalet Bakanlığı’nın hazırladığı Hâkimler ve Savcılar Kanunu Ön Taslağı’nda hâkim ve savcı adayları mülakatlarında, Danıştay’ın tam aksi yöndeki iptal kararlarına rağmen “Sesli ve görüntülü kayıt yapılamaz” düzenlemesi yapıldı.

1.01.2011Gündem
AK Partinin grup toplantısı

AK Parti'nin grup toplantısı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Ak Parti Grup toplantısındaki konuşmasından diğer satır başları şöyle;

12.10.2010Gündem
20 soruda anayasa değişikliği

20 soruda anayasa değişikliği

10 Aralık Hareketi, anayasa değişiklik raporu yayınladı.

5.07.2010Gündem
CHPlilerden komisyon raporuna muhalefet şerhi

CHP'lilerden komisyon raporuna muhalefet şerhi

CHP'li üyeler, Anayasa değişikliği konusunda Anayasa Komisyonu raporuna muhalefet şerhi koydu.

14.04.2010Gündem
Bizi siyasete çekmek istiyor

Bizi siyasete çekmek istiyor

“Çok meraklılarsa parti kursunlar” diyen Başbakan Erdoğan’a yanıt HSYK Başkanvekili Kadir Özbek’ten geldi.

27.03.2010Gündem
Anayasa paketinde sürpriz değişiklik

Anayasa paketinde sürpriz değişiklik

AK Parti, HSYK’da Meclis ısrarından vazgeçiyor
Parti kapatmaya “Venedik Kriteri” geliyor
Memura grev hakkı da paketten çıkarıldı

18.03.2010Gündem
HSYK yarın olağanüstü toplanacak

HSYK yarın olağanüstü toplanacak

HSYK Başkan Vekili Kadir Özbek, bugün aldıklara karara ilişkin yetki düzenlemesi yapmak üzere çalışma yaptıklarını belirterek, “Çalışma yaptık fakat sonuçlandıramadık. Yarın saat 10.00’da tekrar toplanacağız” dedi.

17.02.2010Gündem
Anayasa’ya hızlı takvim

Anayasa’ya hızlı takvim

Anayasa Mahkemesi’nin askerlerin sivil mahkemelerde yargılanmasına olanak sağlayan yasal düzenlemeyi iptal etmesinin ardından AK Parti, mini Anayasa değişikliği paketini hızlandıracak.

22.01.2010Gündem
Devlet sırrı dosyaya konulamaz

Devlet sırrı dosyaya konulamaz

Genelkurmay Başkanlığı, yılın son gecesi özel ulakla Ankara Seferberlik Bölge Başkanlığı’ndaki kozmik büroda arama yapan mahkeme başkanlığına başvurarak, aramaların bir an önce durdurulmasını ve gizli belgelerin imhasını istemesi yeni hukuki tartışma başlattı.

1.01.2010Gündem
Darbeci Baro Taksime hoşgeldin pankartı gerginlik yarattı

'Darbeci Baro Taksim'e hoşgeldin' pankartı gerginlik yarattı

Taksim'de İstanbul Barosu öncülüğünde 46 baronun destek verdiği ve yüzlerce avukatın katıldığı 'yargıya ve ülkene sahip çık yürüyüşü' sırasında meydandaki bir otelin penceresinden sarkıtılan ''Darbeci Baro Taksim'e hoşgeldin'' gerginliğe yol açtı.

18.11.2009Gündem
Telekulaklı yargı seçimi

Telekulaklı yargı seçimi

Adalet Bakanlığı’nın, Yargıçlar ve Savcılar Birliği (YARSAV) Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu ve Sincan 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi Osman Kaçmaz hakkında kovuşturma talepli ortak dosyayı geçen hafta yargıya intikal ettirirken, “meslekten ihraç” talepli disiplin dosyalarını hâlâ Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’na (HSYK) göndermediği ortaya çıktı.

14.11.2009Gündem

Yazar Sonuçları

Bağımsız mahkeme

ANAYASA Mahkemesi’nin Can Dündar ve Erdem Gül hakkındaki kararının böyle olacağını tahmin ediyordum, neredeyse emindim.

26.02.2016

AYM ne yapar?

CHP Anayasa Mahkemesi’ne başvurarak HSYK kanununun “yok sayılması”nı isteyecek; Anayasa Mahkemesi de reddedecektir!

18.02.2014

Gel de söylenen bu söze inan!

BİNALİ Yıldırım, bacanağının da ifade verdiği soruşturma ile ilgili olarak şöyle söylemiş: “Babam da olsa yanlışı varsa hesabını versin.”

12.01.2014

Onlar için kadının adı hiç olmadı

BAŞBAKAN’ın üzerinde aylarca çalıştığı demokratikleşme paketinden çıkan elle tutulur en önemli gelişme, kamu kesiminde çalışan kadınların isterlerse türban takabilecekleri oldu.

6.10.2013

Adalet sisteminin ayarı bozuldu

Nevşehir’de bir Japon turistin ölümü, bir diğerinin ise tecavüze uğraması ile ilgili soruşturma, günümüzde Türk adalet sisteminin en temel sorunlarından birine işaret ediyor.

15.09.2013

Yönümüz Mekke Medine

AŞAĞIDAKİ haber ilk bakışta çok önemsiz gibi görünse de, aslında çok şey ifade etmektedir. Türkiye, Batı ülkeleri ile entegre olarak yıllardır kullandığı saat dilimini değiştiriyor.

15.05.2012