MENÜ

HSYK

HSYK ile ilgili tüm haberleri ve son dakika HSYK haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 5.842 HSYK haberi bulunmuştur.

HSYK Haberleri

Tartışmalı isim yeniden tahliye edildi

Tartışmalı isim yeniden tahliye edildi!

FETÖ'nün darbe girişimi sonrasında meslekten ihraç edilen ve tutuklanan yüksek yargı üyelerinin Yargıtay 9. Ceza Dairesi'nde yargılanmasına devam edildi. Duruşmada, FETÖ üyesi olmamakla birlikte örgüt üyeleriyle fikir ve eylem birliği içinde hareket etmekle suçlanan ve önceki duruşmada tahliye edildikten sonra itiraz üzerine tutuklanan eski Yargıtay 9. Ceza Dairesi Başkanı Ekrem Ertuğrul'un yeniden tahliyesine karar verildi.

20.11.2018Gündem
FETÖnün Yargıtay ceza daireleri sorumlusu hakim karşısında

FETÖ'nün Yargıtay ceza daireleri sorumlusu hakim karşısında

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) Yargıtay ceza dairelerinin sorumluluğunu yaptığı, Yargıtay seçimlerinde örgütsel taktikleri belirleyip uyguladığı ve örgütte yönetici konumunda olduğu belirtilen eski Yargıtay Üyesi Salih Sönmez'in tutukluluk halinin devamı kararlaştırıldı.

15.11.2018Gündem
4 günde iddianame

4 günde iddianame

Hâkimler ve Savcılar Kurulu (HSK) tarafından 1 Kasım’da ihraç edilen ve 8 Kasım’da tutuklanan eski savcı Ferhat Sarıkaya hakkında ‘FETÖ üyeliği’ suçlamasıyla iddianame hazırlandı.

14.11.2018Gündem
Ve tamamlandı

Ve tamamlandı!

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca, meslekten ihraç edilen eski savcı Ferhat Sarıkaya hakkında Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) üye olduğu gerekçesiyle yürütülen soruşturma tamamlandı.

13.11.2018Gündem
Son dakika... Ferhat Sarıkaya tutuklandı

Son dakika... Ferhat Sarıkaya tutuklandı

Hakimler ve Savcılar Kurulunca (HSK) meslekten ihraç edildikten sonra "Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ)" soruşturması kapsamında gözaltına alınan eski cumhuriyet savcısı Ferhat Sarıkaya tutuklandı.

8.11.2018Gündem
FETÖden yargılanan hakim tahliye edildi

FETÖ'den yargılanan hakim tahliye edildi

Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) yöneticiliği suçlamasıyla yargılanan eski HSYK Tetkik Hakimi Seyfullah Çakmak'ın tahliyesine karar verildi. Mahkeme, Çakmak hakkında yurtdışına çıkış yasağı da konulmasına karar verdi.

8.11.2018Gündem
Zeyd kod adlı örgüt abisinin kimliği şaşkına çevirdi

Zeyd kod adlı 'örgüt abisi'nin kimliği şaşkına çevirdi!

FETÖ darbe girişimi sonrası görevinden ihraç edilen eski Askeri Yüksek İdare Mahkemesi (AYİM) üyesi Hamdi Demiralay, hakim karşısına çıktı. Demiralay, Deniz Harp Okulunda bir arkadaşı aracılığıyla 1992'de girdiği örgütteki ilk abisinin "Zeyd" kod adlı Tuncay Opçin olduğunu belirtti.

1.11.2018Gündem
Mahkeme başkanından FETÖcüye sert uyarı: Sizden ders almayacağız

Mahkeme başkanından FETÖ'cüye sert uyarı: Sizden ders almayacağız

FETÖ'nün 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sonrasında meslekten ihraç edilen ve tutuklanan yüksek yargı üyelerinin yargılanmasına Yargıtay 9. Ceza Dairesinde devam edildi. Duruşmada, Mahkeme Başkanı Orkun Dağ, AİHS ve AİHM içtihatları ışığında insan hakları uygulamalarını anlatan sanığı, "Sizden ders almayacağız. Savunmanızı size yöneltilen isnatlarla ilgili yapın" diyerek uyardı.

2.10.2018Gündem
Yargıtay suçlu buldu AYM suç yok dedi

Yargıtay suçlu buldu AYM suç yok dedi

Anayasa Mahkemesi, ‘Hayata Dönüş’ operasyonunun yıldönümünde dönemin cezaevleri genel müdürünü sert sözlerle eleştirip, “Sanık sandalyesine oturtulmalı” dediği için Yargıtay’ın suçlu bulduğu avukat Selçuk Kozağaçlı’nın düşünce hürriyetinin ihlal edildiğine karar vererek, kendisine 6 bin 75 TL tazminat ödenmesine hükmetti.

12.09.2018Gündem
Kritik isim ikinci kez hakim karşısında

Kritik isim ikinci kez hakim karşısında

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminin ardından tutuklanan ve "örgüt yöneticiliği"yle suçlanan eski Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu 1. Daire Başkanı İbrahim Okur, ikinci kez hakim karşısına çıktı.

11.09.2018Gündem
FETÖden yargılanan MHP davasının hakimine ev hapsi

FETÖ'den yargılanan MHP davasının hakimine ev hapsi

MHP'nin olağanüstü kongre sürecinde aldığı kararla ismi gündeme gelen ve FETÖ üyeliğinden yargılanan eski Ankara 2. İcra Mahkemesi hakimi Burhan Yaz'ın tutukluluğu ev hapsine çevrildi.

28.08.2018Gündem
Rakamlarla 15 Temmuz

Rakamlarla 15 Temmuz

Halkın demokrasiye sahip çıkarak engellediği darbe girişimi sonrasında neler yaşandı? İşte 15 Temmuz bilançosu...

14.07.2018Gündem
15 Temmuzu millete bırakmak istiyoruz

'15 Temmuz'u millete bırakmak istiyoruz'

AK Parti Sözcüsü ve Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, 15 Temmuz anma etkinliklerinde Meclis’in halka açılacağını belirterek, “15 Temmuz’u millete bırakmak istiyoruz” dedi. Ünal, Hande Fırat’ın sorularını yanıtladı ve özetle şunları söyledi:

14.07.2018Gündem
Vicdan göçük altında: Soma davasında yiten her 1 can için en fazla 1 aylık ceza

Vicdan göçük altında: Soma davasında yiten her 1 can için en fazla 1 aylık ceza

301 kişinin hayatını kaybettiği Soma faciası davasında karar çıktı. 51 kişinin yargılandığı davada 14 sanığa 6 ile 22.5 yıl arasında değişen cezalar verildi. Aralarında facianın yaşandığı maden şirketinin patronu Alp Gürkan’ın da bulunduğu 37 kişi ise beraat etti. Ölen madencilerin yakınları karara tepki göstererek “301 canın cezası bu olmamalı” dedi.

11.07.2018Gündem
ByLock kodu: Fahri11

ByLock kodu: Fahri11

FETÖ’nün yargı yapılanmasındaki en etkili 9 isminden biri olduğu belirtilen ve şubat ayında Çanakkale’deki ‘gaybubet evi’nde saklanırken yakalanan eski Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Genel Sekreteri Mehmet Kaya hakkında ‘terör örgütü yöneticiliği’ suçlamasıyla fezleke düzenlendi. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilen fezlekede, Kaya’nın ByLock kullanıcısı olduğu ve ‘fahri 11’ ismini kullandığı belirtildi.

27.05.2018Gündem
FETÖ elebaşı Gülenin odasını müze gibi gezmişler

FETÖ elebaşı Gülen'in odasını müze gibi gezmişler!

FETÖ'cü eski hakimlerin Danıştay'a üye seçildikten sonra, örgüt elebaşı Gülen'in ABD'ye gitmeden önce kaldığı Altunizade'deki FEM Dershanesi'nin en üst katını müze gibi gezdikleri ortaya çıktı. Eski Danıştay üyesi Bektaş, "İstanbul gezisi sırasında, Amerika'daki şahsın gitmeden önce Altunizade'deki dershanenin en üst katında kaldığı oda da gezdirildi. Kaldığı oda mevcut haliyle korunmuştu. Bize, 'Şu odayı kullandı, sohbetleri şurada yapıyordu.' diye anlatıldı" ifadelerini kullandı.

9.05.2018Gündem
O savcı sustu

O savcı sustu

Yunanistan’a kaçarken yakalanan ve ‘örgüt üyeliği’ suçlamasıyla tutuklanan İzmir’deki ‘askeri casusluk’ davasının eski savcısı Zafer Kılınç’ın, sorguda ‘susma hakkı’nı kullandığı belirtildi.

26.04.2018Gündem
Eski HSYK üyesine ‘örgüt’ten fezleke

Eski HSYK üyesine ‘örgüt’ten fezleke

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 2010-2014 yılları arasında Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) üyeliği yapan Ahmet Kaya hakkında, ‘Anayasa’yı ihlal ve silahlı terör örgütü yöneticisi olmak’ suçlarından fezleke hazırlayarak Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderdi.

16.04.2018Gündem
Yunanistana kaçmaya çalışırken yakalandı

Yunanistan'a kaçmaya çalışırken yakalandı

Aralarında muvazzaf askerlerin de bulunduğu 357 sanığın beraatiyle sonuçlanan İzmir'deki 'askeri casusluk' davasının meslekten ihraç edilen savcısı Zafer Kılınç, Yunanistan'a kaçmaya çalıştığı sırada yakalandı.

16.04.2018Gündem
Kılıçdaroğlu’nun reddi hakim talebi reddedildi

Kılıçdaroğlu’nun reddi hakim talebi reddedildi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ailesi ve yakın çevresinin haklarında sarf ettiği sözlere ilişkin CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na açtıkları 1 milyon 500 bin liralık manevi tazminat davasında mahkeme, Kılıçdaroğlu’nun reddi hakim talebini reddetti.

10.04.2018Gündem
FETÖ sanığının avukatından mahkemeye cin sorusu

FETÖ sanığının avukatından mahkemeye "cin" sorusu

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sonrasında meslekten ihraç edilen ve tutuklanan eski Danıştay üyesi Ahmet Eğerci'nin yargılandığı davada, sanık avukatı mahkemeden, FETÖ'nün cinlerinin telefonlara ByLock yükleyip yükleyemeyeceğinin Diyanet İşleri Başkanlığına sorulmasını istedi.

3.04.2018Gündem
Eski HSYK üyesi cezaevinde öldü

Eski HSYK üyesi cezaevinde öldü

15 Temmuz darbe girişiminden sonra FETÖ üyesi olduğu iddiasıyla tutuklanan eski HSYK üyesi Teoman Gökçe, Sincan Cezaevi'nde öldü. Teoman Gökçe'nin kalp krizi sonucu öldüğü belirtildi.

2.04.2018Gündem
Eski yüksek yargı üyesine tahliye

Eski yüksek yargı üyesine tahliye

Eski yükFetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sonrası meslekten ihraç edilen ve tutuklanan eski Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay ile Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) üyelerinin yargılanmasına devam edildi.

21.03.2018Gündem
Türkiye’deki yargı bağımsızlığı konusunda Adalet Bakanlığı ve Yargıtay bir rapor hazırlamalı

Türkiye’deki yargı bağımsızlığı konusunda Adalet Bakanlığı ve Yargıtay bir rapor hazırlamalı

Yargıtay’ın 150. Kuruluş Yılı dolayısıyla Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit, Türkiye’de yargının son Anayasa ile tam bağımsız hale geldiğini belirtti. Ancak Adalet Bakanlığı, hakim ve savcılara HSYK’dan görüş almaları gerektiğini söylüyor. Bu kabul edilemez. Yüksek hukuk kurumlarından biri olan Venedik Komisyonu ise son Anayasa ile Türkiye’de kuvvetler ayrılığının zaafa uğradığına dikkat çekiyor. Taha Akyol, tartışma yaratan konuyu yorumluyor.

7.03.2018Haber
FETÖnün A takımında

FETÖ'nün 'A takımı'nda!

Gaziantep'teki FETÖ soruşturması kapsamında silahlı terör örgütü yöneticiliği suçundan 22,5 yıla kadar hapis cezası istenen eski HSYK Genel Sekreter Yardımcısı firari sanık Engin Durnagöl hakkında hazırlanan iddianame, mahkemece kabul edildi. Durnagöl'ün, örgütün yargıdaki yapılanmasında etkin rol aldığı belirtilen iddianamede, sanığın FETÖ'nün darbe girişiminden iki gün önce yurt dışına çıkıp, 15 Temmuz'da Türkiye'ye giriş yaptığı ve tekrar 16 Temmuz sabahı ülkeden ayrıldığı belirlendi.

4.03.2018Gündem

Yazar Sonuçları

Hukuk kitabı

ADLİ yıl açıldı, bu vesileyle çok değerli bir hukuk kitabını okurlarıma takdim etmek istiyorum:

3.09.2018

Türk siyasetinde ikinci ekose levrek hoşluğu

HÜRRİYET Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Vahap Munyar’ın köşesinde okudum.

3.09.2018

Türk-İş’te değişim rüzgârları

1952 yılında kurulan Türk-İş, Amerikan sendikacılığının etkisinde kalarak uzun yıllar ücret sendikacılığını savunmuş ve sendikaların siyasal gücünü dışlamıştır.

17.04.2018