MENÜ

Höşmerim

Höşmerim ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Höşmerim haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 114 Höşmerim haberi bulunmuştur.

Höşmerim Haberleri

Höşmerim nasıl yapılır Püf noktalarıyla höşmerim tarifi

Höşmerim nasıl yapılır? Püf noktalarıyla höşmerim tarifi

Höşmerim, höşmelim, peynir tatlısı ya da peynir helvası, başta Çanakkale ve Balıkesir çevresi olmak üzere Ege’nin kuzeyinde çok sevilerek tüketilen bir tatlıdır. Ortaya çıkışıyla ilgili muhtelif rivayetler bulunur ancak höşmerim kelimesinin “Hoş mu erim?” ifadesinin söylene söylene değişmesinden kaynaklandığı iddia edilir. Çoğu zaman dışarıdan hazır alınan bu tatlıyı evde de kolayca yapabilirsiniz. İşte püf noktalarıyla höşmerim tarifi…

Enfes peynir helvası yiyebileceğiniz Ege mekânları

Enfes peynir helvası yiyebileceğiniz Ege mekânları

Kuzey Ege'nin en popüler lezzetlerinden peynir helvası 500 yıllık bir geçmişe sahip. İşte bu lezzeti tadabileceğiniz mekânlar...

Höşmerim nasıl yapılır İşte höşmerim tatlısının tarifi

Höşmerim nasıl yapılır? İşte höşmerim tatlısının tarifi

Höşmerim nasıl yapılır sorusunun yanıtı tatlı lezzetler seven birçok kişi tarafından sorgulanmaya başladı. Çanakkale ve Balıkesir yöresinde çok sevilen bu tatlıyı siz de evinizde kolayca yapabilirsiniz. İşte, höşmerim tatlısının tarifi.

9.10.2018Gündem
Meclis’te dünkü mönü

Meclis’te dünkü mönü

24 Haziran seçimlerinin ardından milletvekillerinin Meclis kayıtları yine renkli görüntülerle devam ederken kayıt yaptıranlar arasında Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan da yer aldı.

5.07.2018Gündem
Tarihe dokunmak isteyenlere: Troya Tarihi Milli Parkı

Tarihe dokunmak isteyenlere: Troya Tarihi Milli Parkı

Tarihin akışı değişti bu topraklarda… Vatanımıza göz dikenler kesin kazanılacak gözüyle baktıkları zafer hayallerini de yanlarına alarak suya gömüldü… Gözyaşları bu defa sevinçten ve artık umutlar için döküldü… Milletimizin mâkus talihi bozguna uğradı, buradan geri döndü… Bize bu günler bu topraklardan armağan oldu… Mitoloji bu coğrafyada doğdu. Efsanelerle dolu hikâyelerin beşiği bu diyarlar oldu. Tabii güzelliklerin arasından tabiatın bahar kokulu havasını içinize çekerek tarihin akışını seyretmek ve mitolojinin büyüsünü yaşamak istiyorsanız eğer işte size Troya Tarihi Milli Parkı…

24.04.2018Seyahat
Sayı artıyor: 170 kişi hastaneye kaldırıldı

Sayı artıyor: 170 kişi hastaneye kaldırıldı

Kütahya'nın Simav ilçesinde bir lisenin müdürü, 3 öğretmen ve 167 öğrencisi, gıda zehirlenmesi şüphesiyle hastanede tedavi altına alındı.

17.04.2018Gündem
Manisada zehirlenme... 120 kişi hastaneye kaldırıldı

Manisa'da zehirlenme... 120 kişi hastaneye kaldırıldı

Akhisar’ın Çobanhasan Mahallesinde hayır yemeğinde gıda zehirlenme vakası meydana geldi.

12.07.2017Gündem
Ramazan Konya’da bir başka güzel

Ramazan Konya’da bir başka güzel

Sizlere Ramazan ayında seyahat edilebilecek, hem yakın hem de harika bir yer tavsiye etmek istiyorum. Geçmişteki yaşanmışlıklarıyla, tarihiyle zengin, yöresel lezzetleriyle herkesin mutlaka görmesi ve hissetmesi gereken bir şehir olan Konya... Özellikle Ramazan ayında Konya’ya gitmeyi düşünürseniz İslamiyeti her adımında hissedeceğiniz bu güzel yerde ruhunuz huzura erecektir. İşte size Konya gezi rehberi…

2.06.2017Seyahat
Hıdırellez yemekleri bu yıl da unutulmayacak

Hıdırellez yemekleri bu yıl da unutulmayacak

Hıdırellez, her ne kadar dilek ve etkinliklerle anılsa da, farklı ritüelleriyle de unutulmuyor. Türkiye, kendine özgü mutfağı ve yemekleriyle adını dünyaya duyurmuş bir ülke. 7 bölgesinde de çeşitli lezzetlerin yer alması bu mutfağın ne kadar zengin olduğunun da en büyük göstergesi. Peki Hıdırellez gününde Türk mutfağında neler pişer? İşte Türkiye'nin 7 bölgesine göre Hıdırellez günü yapabileceğiniz lezzetler...

6.05.2017Seyahat
Bir yanık ülke: Kula / Manisa

Bir yanık ülke: Kula / Manisa

Gediz Vadisi boyunca ilerleyen volkanik şehir Kula, tarihi evleri, şifalı kaplıcaları, camileri, türbeleri, volkanik tepeleri ve Yunus Emre’si ile ünlü Manisa'nın şirin mi şirin bir ilçesi... Kula, iki katlı ahşap olan tarihi yapılarıyla adeta sanat eserleriyle dolu... İşte size Kula gezi rehberi...

11.04.2017Seyahat
Hafta sonu nereye gitmeli İşte Kırklareli gezi rehberi

Hafta sonu nereye gitmeli? İşte Kırklareli gezi rehberi

Hafta sonu gidecek yer arayanlara İstanbul'dan 2,5 saat uzaklıkta harika bir yer: Kırklareli. İşte size Kırklareli gezi rehberi...

25.02.2017Seyahat
Çanakkaledeyiz, hatırlamak için

Çanakkale'deyiz, hatırlamak için!

Bugün de biraz tarih koklayalım istedik...

2.11.2016Kampüs
Balıkesirliler’e yeni başkan

Balıkesirliler’e yeni başkan

Almanya Balıkesirliler Kültür ve Dayanışma Derneği’nin, Duisburg’ta yapılan genel kuruluyla derneğin yeni yönetimi belirlendi.

26.01.2016Dünya

Yazar Sonuçları

Anadolu kapısının kilidi

Afyon, Uşak ve Kütahya tarihin kültürle harmanlandığı şehirler; her üçü de Kurtuluş Savaşı’nın büyük bir kısmının geçtiği bir coğrafyada yer alıyor. Bu topraklardaki en önemli destanlardan birinin yaşandığı bölge dünyanın dört bir yanından gelen misafirleri ağırlıyor. Bu yazıda sizi askeri tarihçi ve profesyonel bir rehber olan Serhan Güngör’le birlikte adım adım gezdireceğiz. O Büyük Taarruz coğrafyasını anlatacak, ben de tarih boyunca Anadolu’nun kapılarının anahtarı olmuş Afyonkarahisar ve Uşak’tan bahsedeceğim.

25.08.2019

Uluslararası standartlara göre bile ÇOK İYİ

Antalya’daki 7 Mehmet gibi, uluslararası standartlara göre bile ‘çok iyi’ sayılacak bir lokanta şıppadak ortaya çıkmıyor. Geçen hafta bu başarının gerisinde yatan nedenleri irdeledim. Bu hafta ise yediklerimi farklı kategoriler halinde analiz edeceğim. Her bir kategoride bu lokantanın çok üst düzeye çıkıp ülkemizde çıtayı epey yükselttiğini düşünüyorum.

11.05.2019

Mevlana’nın izinde: Konya

Şubat soğuğuna inat bu senenin ilk şehir dışı rotasını yaptık geçtiğimiz hafta sonu. Mevlana’nın şehri, Selçuklu Devleti’ne başkentlik yapmış, zengin tarihi ve leziz mutfağıyla Konya’da aldık soluğu. Konya’yı anlatırken neresinden başlayacağıma karar vermekte zorlanıyorum... Hayatımda yediğim en iyi eti yedim Konya’da... Şehir Çathalhöyük, Mevlana, Şems-i Tebrizi ve Sille Köyü ile gerçekten zengin, dolu dolu bir tarihi mirasa sahip... İşte Konya gezi rehberi...

14.02.2019

Konya yemekleri parmaklarımızı yedirtti!

Selçuklu kültürünü yemeklerinde yaşatan Konya, damağına düşkünler için tam bir cennet. Her köşesinde ayrı bir lezzet var. Konya’da bulunan lezzet duraklarını sizler için sıraladım. İşte size Konya lezzet rehberi…

14.12.2018

Zıkkımın kökünü mü yiyeceğiz ne yiyeceğiz?

“HADİ biraz protein alalım” diyerek azıcık ET yiyeceğiz...

6.09.2018

Tatlıya bağladık

Balkes sezonun son deplasmanında, Gaziantep’deydi. 16. haftada Balıkesirspor’un 1-0 galip geldiği müsabaka sonrası, Erkan Sözeri hoca ve futbolcuları, bitiş düdüğünün ardından Balıkesirspor yedek kulübesine saldırmaya çalışmış, gerginliği araya giren emniyet güçleri önlemişti. Bu nedenle maçın tansiyonu yüksekti.

30.04.2018

Mevlana'nın izinde Konya

Mevlana'nın 744. vuslat gecesi için Konya'ya pek çok ülkeden insanlar akın akın gelirken ben de artık senelerdir gidemediğim Konya'ya mutlaka gitmeliyim dedim. Konya Mevlana felsefesinin hüküm sürdüğü topraklar. “Bu dünyada herkes bir şey olmaya çalışırken sen bir hiç ol. Menzilin yokluk olsun. İnsanın çömlekten farkı olmamalı. Nasıl çömleği tutan dışındaki biçim değil içindeki boşluk ise, insanı ayakta tutan da benlik zannı değil, hiçlik bilincidir." Bu felsefeyle hiç olmaya çıktığım bu yolda gözümün gördükleri, karnımın doyduklarıyla neler yaptım bir bakalım.

22.12.2017

Kadir, Melih, Abdullah, Bülent falan... Şu anda ne düşünüyorlar?

- KADİR TOPBAŞ: Ben biraz kolay mı bıraktım acaba? Ben de Melih gibi olayın keyfini mi çıkarsaydım acaba? Yanlış mı yaptım acaba?

22.10.2017

Höşmerim lezzetli bir tatlı ama...

Sadece 50 gramı bile 150 kalori içeren, üstelik kalorilerinin çoğu da içindeki “şeker” ve “nişasta”dan gelen bu tatlıyı sakın abartmayın!

19.10.2017

Domates ve yamaç paraşütüyle Ayaş

Ayaş. Ankara’ya yarım saat uzaklıkta. Bir Türkmen oymağı. Sizin yazıyı okuduğunuz zaman da olmayı planladığımız Ayaş’a, bayram öncesi gittik.

1.09.2017

Zorlu Center'da biri çok hesaplı, diğeri ultra lüks iki yeni alternatif: 'Baron ile güzel'

Masal ismi gibi değil mi? Zaten Zincirlikuyu’daki Zorlu Center’da yaşanan bir Türk rüyası bu. İşin tatlı yanı, bu rüyayı her bütçeden insanın görebilmesi. Le Baron, en önemli iş insanlarının keyif yaptığı, Türkiye’nin ilk ‘viski-sigar’ barı. Güzel ise şehirdeki genç yemek tutkunlarının Türk mutfağı yorumladıkları bir ‘modern meyhane’. Aristokrat olan daha pahalı, güzelliğine güvenendeyse çorba 10 lira.

18.08.2017

Eşi ‘en iyi’yi sordu ‘çocuk zeytinyağı’ 36 ülkeye uzandı

8 YIL önce Akhisar... Alhatoğlu’nun ortağı Alper Alhat’ın eşi Nazan, bir sabah sordu:

29.04.2017

Lütfen tantanayı keselim: Katil Nusracı çıkmadı

BU ülkede Nusra zihniyetine sahip bir tipin silahını çekip Rus Büyükelçi’yi öldürmesine uygun bir atmosfer yok mu?

22.12.2016

21’inci Yüzyıl’ın Truva savaşçısı

BU hafta Çanakkale’deyiz. Konuğum Yüksel Ergen. İlkokul birinci sınıfta 2 yıl üst üste sınıfta kaldı. Zira bu dönemde bütün gününü Truva ve Sigion gibi antik kentleri gezerek, dağ tepe dolaşarak, çok sevdiği doğa içinde geçirdi. Yılandan yaban ördeğine kadar ne bulursa yakalayıp kendine küçük bir hayvanat bahçesi kurdu. Sınıfın penceresinden bulundukları bahçe göründüğü için aklı hep onlardaydı.

31.10.2015