MENÜ

Hkp

Hkp ile ilgili tüm haberleri, son dakika Hkp haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Hkp haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 60 Hkp haberi bulunmuştur.

Halkın Kurtuluş Partisi (kısaca HKP), 2005 yılında, 15-16 Haziran İşçi Direnişi'nin 35. yıldönümünün kutlandığı 15 Haziran gününde kuruluşunu duyuran komünist parti.

Parti, Yörük Ali Efe'nin çetesinde Kuva-yi Milliye mücadelesinin ön saflarında yer almış ve daha sonraki yaşamını işçi sınıfının devrimci mücadelesine adamış Hikmet Kıvılcımlı'yı (1902 - 11 Ekim 1971) teorik ve pratik önder kabul eder.

HKP 1920'de kurulan ve 1952'de dağılışa uğrayan ilk TKP'nin (Türkiye Komünist Partisi) ve 1954 senesinde Hikmet Kıvılcımlı tarafından kurulan Vatan Partisi'nin siyasi mirasçısıdır.

HKP, Haziran 2015 Türkiye genel seçimlerinde 85 seçim bölgesinde 550 milletvekili adayı ile seçimlere katıldı. HKP'nin 319 adayı işçiydi ve 80 seçim bölgesinde ilk sırada kadın adaylar yer aldı. HKP, bu seçimde 60.396 oy ve binde 13 oy oranı ile 20 parti arasında 11. parti oldu.

 

Hkp Haberleri

TSK’da türban serbestisinde gözler Danıştay’da

TSK’da türban serbestisinde gözler Danıştay’da

DANIŞTAY 2. Dairesi’nin, Türk Silahlı Kuvvetleri’nde (TSK) türban serbestisi getiren yönetmelik değişikliğinin iptali için açılan davada yürütmenin durdurulması talebini geçen yıl oyçokluğu ile reddettiği ortaya çıktı. Karşı oy veren üye Mehmet Aydın, “Kamu hizmetinin zarar görmesi kaçınılmaz” dedi ve TSK’daki türban serbestisinin durdurulmasını istedi. Milli Savunma Bakanlığı (MSB) ise düzenlemeyi, “Kurum içi düzenleme” diye savundu. Daire, iptal istemine dönük kararını önümüzdeki günlerde verecek.

7.12.2018Gündem
Danıştay Savcısı: ‘TSK’daki türban serbestisi iptal edilsin’

Danıştay Savcısı: ‘TSK’daki türban serbestisi iptal edilsin’

Halkın Kurtuluş Partisi’nin (HKP) Türk Silahlı Kuvvetleri’ndeki (TSK) türban serbestinin iptali için geçen yıl Danıştay’da açtığı davada ilginç bir gelişme yaşandı.

6.12.2018Gündem
Haklarının peşinde meydanlara aktılar

Haklarının peşinde meydanlara aktılar

1 Mayıs Emek ve Dayanışma günü dün tüm yurtta coşkuyla kutlandı. Emekçiler, öğrenciler, sendikalar ve siyasi parti temsilcileri işçi bayramında meydanlara aktı. İzmir’de kutlamaya katılan ev kadınları, ‘Görünmeyen emek, sesini yükselt’ pankartları taşırken, İstanbul’da kutlamaların adresi ilk kez Maltepe oldu.

1.05.2018Gündem
Beşiktaş’ta polisten müdahele

Beşiktaş’ta polisten müdahele

1 Mayıs’ı Taksim’de kutlamak isteyen Halkın Kurtuluş Partisi (HKP)’li bir grup Beşiktaş’ta toplanıp pankart açtı. “Taksim’de 1 Mayıs engellenemez” diye slogan atıp yürümeye başlayan gruba polis hemen müdahale etti. Polis göstericileri yaka paça gözaltına aldı. Ceylan SEVER / İSTANBUL - Kamera: Levent KULU

1.05.2018Haber
İşte saat saat 1 Mayıs

İşte saat saat 1 Mayıs

İstanbul'da 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü DİSK, KESK, TMMOB ve TTB öncülüğünde Maltepe sahilinde kutlandı. Türk-İş 1 Mayıs için Hatay'daydı. Hak-İş temsilcileri sabahın ilk saatlerinde Anıtkabir'i ziyaret etti. İstanbul'da gösterilere izin verilmeyen Beşiktaş'ta 60 kişi, Beyoğlu'nda 16 kişi, Şişli'de 2 kişi ve Maltepe'de 6 kişi olmak üzere toplamda 82 gösterici polis ekiplerince gözaltına alındı.

1.05.2018Gündem
Taksime giremediler... 165 gözaltı

Taksim'e giremediler... 165 gözaltı

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü nedeniyle önceki geceden güvenlik önlemlerinin alınmaya başlandığı Taksim Meydanı’na çıkan yollar dün saat 05.00’te trafiğe kapatıldı. Polis, meydanı saat 09.00’dan itibaren yayalara da kapattı.

1.05.2017Gündem
Antalyada pompalı cinayet

Antalya'da pompalı cinayet

Antalya'nın Manavgat ilçesinde alışveriş yapan arkadaşını otomobil içerisinde bekleyen bir kişi pompalı ile vurularak öldürüldü. Olayın ardından araçla olay yerinden kaçan İlkay S.,  Aksu ilçesinde olayda kullandığı pompalı tüfekle birlikte yakalanırken olay sırasında yanında bulunan kardeşi Mesut S. ise Manavgat’ta gözaltına alındı. Cinayet anı çevre işyerlerindeki güvenlik kameraları tarafından da saniye saniye görüntülendi. 

13.03.2017Gündem
İlginç anket

İlginç anket

Birleşik Metal-İş Sendikası’nın 21 bin 217 üyesini kapsayan ilginç ankette, “Ne kadar dindarsınız? Başkanlık sistemi oylanırsa tercihiniz ne olur? AK Parti hükümeti sizce başarılı mı? Gazete okuma tercihiniz nedir? Gezi eylemleri hakkındaki fikriniz nedir?” soruları dikkat çekti.

28.12.2016Ekonomi
Beşiktaşta Taksime yürümek isteyen gruba müdahale

Beşiktaş'ta Taksim'e yürümek isteyen gruba müdahale

Beşiktaş'ta Taksim'e doğru yürüyüşe geçen Halkın Kurtuluşu Partisi(HKP) üyesi bir gruba polis müdahale etti. Ellerinde büyük bir HKP  pankartı ile bayrakları bulunan yaklaşık 20 kişilik grubu polis, Barbaros Bulvarı'nda durdurdu.  Polis, çevrelediği gruptakileri tek tek gözaltına aldı. Gözaltı sırasında eylemcilerin direnmesi üzerine polisle aralarında arbede çıktı. Bunun üzerine polis, biber gazı kullandı.  HKP üyeleri yaka paça gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar gözaltı için hazır tutulan polis minibüsüne üst araması yapılarak bindirildi. Gözaltı aracı daha sonra emnniyete hareket etti. Haber: Enver ALAS - İSTANBUL / DHA

1.05.2016Haber
Taksime çıkmak isteyen gruplara polisten TOMAlı müdahale

Taksim'e çıkmak isteyen gruplara polisten TOMA'lı müdahale

1 Mayıs nedeniyle İstanbul'da Taksim Meydanı'na çıkan yollarda polis geniş güvenlik önlemleri aldı. Sabah saatlerinden itibaren meydana çıkmaya çalışan gruplara polis müdahale ediyor. Beşiktaş’tan Taksim’e farklı zamanlarda gruplar halinde yürüyüşe geçen HKP’li 3’üncü bir gruba daha polis müdahale geldi. Mecidiyeköy'de ise pankart açan 2 kişi yere yatırıldı. Polisler, eylemcilerin üzerine çıkıp yaklaşık 20 dakika araç bekledi. Saat 14.20 itibariyle İstanbul'da 189 kişi gözaltına alındı.

1.05.2016Gündem
MİT TIR’ları başvurusuna hakaret cezası

MİT TIR’ları başvurusuna hakaret cezası

MİT TIR’larıyla gündeme gelen iddialarla ilgili olarak Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu, İçişleri Bakanı Efkan Ala ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan hakkında Uluslararası Ceza Mahkemesine (UCM) suç duyurusunda bulunan Halkın Kurtuluş Partisi (HKP) Genel Başkanı Nurullah Ankut’a ‘kamu görevlisine hakaret’ ettiği gerekçesiyle 1 yıl 2 ay hapis cezası verildi.

1.04.2016Gündem
Soma davasında pankart açanlar yargılanıyor

Soma davasında pankart açanlar yargılanıyor

MANİSA’nın Soma ilçesindeki 301 kişinin öldüğü maden faicasıyla ilgili davanın ilk duruşması öncesinde, Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi önünde açtıkları pankartla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret ettikleri iddiasıyla haklarında 4 yıla kadar hapis istemiyle dava açılan Halkın Kurtuluş Partisi (HKP) üyesi 5 kişinin yargılanmasına başlandı.

21.01.2016Ege
HKP MYK Üyesi Gencere 10 ay hapis cezası verildi

HKP MYK Üyesi Gencer'e 10 ay hapis cezası verildi

Halkın Kurtuluş Partisi (HKP) MYK Üyesi Yusuf Gencer'e, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret ettiği gerekçesiyle 10 ay hapis cezası verildi.

14.12.2015Gündem
İşte Atatürk Havalimanının birinci partisi

İşte Atatürk Havalimanı'nın birinci partisi

Yurtdışında yaşayan Türk vatandaşlarının oy kullandığı Atatürk Havalimanı'ndaki sonuçlara göre AK Parti 18 bin 555 oyla birinci parti oldu.

1.11.2015Gündem
Liderlerin sandığından hangi parti çıktı

Liderlerin sandığından hangi parti çıktı

1 Kasım Genel Seçimlerinde siyasilerin sandığından hangi parti birinci çıktı? Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Başbakan Davutoğlu'nun oy kullandığı sandıktan AK Parti, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın sandığından da yine AK Parti birinci çıktı. Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun eşi Sare Davutoğlu'nun oy kullandığı sandıktan en fazla oy CHP'ye çıktı.

1.11.2015Gündem
Fethullah Gülen’in köyü MHP dedi

Fethullah Gülen’in köyü 'MHP' dedi

GÜLEN Cemaati lideri Fethullah Gülen’in doğduğu Erzurum’un Pasinler İlçesi’ne bağlı Korucuk Mahallesi’nde seçmenler yine ’MHP’ dedi.

1.11.2015Gündem
İzmir teröre tepki için yürüdü

İzmir teröre tepki için yürüdü

İZMİR’de Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Genel Merkezi’nin talimatı ile, tüm illerde aynı gün ve aynı saatte, Hakkari’nin Yüksekova İlçesi Dağlıca Bölgesi’nde ve Iğdır’da şehit edilen asker ve polisler için yürüyüş düzenledi. Konak İlçesi’nde yürüyüş düzenlenen, 5 bin kişinin katıldığı yürüyüşte kısa süreli gerginlik oluştu.

9.09.2015Ege
Suç duyurusu

Suç duyurusu

7 Haziran seçimlerinin ardından milletvekillikleri sona eren ve dokunulmazlıkları kalkan eski İçişleri Bakanı Muammer Güler, eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, eski Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış ve eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar hakkında suç duyurusunda bulunuldu.

15.06.2015Gündem
4 eski bakan hakkında suç duyurusu

4 eski bakan hakkında suç duyurusu

HALKIN Kurtuluş Partisi (HKP), dokunulmazlıkları kalkan eski bakanlar Egemen Bağış, Muammer Güler, Zafer Çağlayan ve Erdoğan Bayraktar hakkında soruşturma başlatılması için suç duyurusunda bulundu. Dilekçede 4 eski bakanın "Suç işlemek için örgüt kurmak", "Zimmet", "İrtikap" ve "Görevi kötüye kullanma" suçlarından yargılanmaları istendi.

15.06.2015Gündem
Siyasilerin sandığından hangi parti birinci çıktı

Siyasilerin sandığından hangi parti birinci çıktı

Türkiye, bugün gerçekleştirilen 2015 Genel Seçim sonuçları için nefesini tuttu. Oylar sayılıyor ilk sonuçlar gelmeye başladı. Peki siyasilerin oy kullandığı sandıklardan hangi parti birinci çıktı.

9.06.2015Gündem
Seçim Sonuçları - Türkiye Geneli Seçim Sonuçları Açıklandı

Seçim Sonuçları - Türkiye Geneli Seçim Sonuçları Açıklandı

Seçim sonuçları artık tamamlanmak üzere. Sandıkların büyük çoğunluğu açıldı. Seçim sonuçlarına göre Ak Parti yine birinci parti. Seçim sonuçlarından çıkan diğer önemli sonuç ise HDP'nin barajı geçmiş olması. CHP ise seçim sonuçlarına göre istediğini alamamış gibi gözüküyor. İşte 2015 Genel Seçimlerinde şu ana kadar sandıklardan çıkan sonuçlar.

7.06.2015Gündem
Siyasi partilerin konuşma saatleri ve sıraları belli oldu

Siyasi partilerin konuşma saatleri ve sıraları belli oldu

Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) radyo ve televizyonda konuşma yapmak için başvuran siyasi partilerin yayın zaman ve sıraları, ad çekme usulüyle belirlendi. Buna göre 31 Mayıs'ta CHP 7. sırada 18.16-18.26, MHP 14. sırada 20.04-20.14, AK Parti 17. sırada 20.37-20.47, HDP 18. sırada 20.48-20.58 saatleri arasında propaganda konuşmasını yapacak. 6 Haziran'da ise MHP 6. sırada 15.16-15.26, CHP 10. sırada 16.00-16.10, AK Parti 12. sırada 16.22-16.32, HDP ise 16.44-16.54 saatleri arasında propaganda konuşmalarını yapacaklar.

23.05.2015Gündem
Suç duyurusu ve soruşturma

Suç duyurusu ve soruşturma

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın “Ankara’yı parsel parsel sattı” dediği Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek hakkında yapılan suç duyurularını savcılık işleme koyarak soruşturma başlattı.

25.03.2015Gündem
HKP: İzmirli ’emredersin valim’ demediği için karar geri çekildi

HKP: İzmirli ’emredersin valim’ demediği için karar geri çekildi

İZMİR’de Vali Mustafa Toprak’ın, protesto gösterileri ile basın açıklamalarına yönelik aldığı kararları, kamuoyundan gelen tepki üzerine geri çekmesinin ardından, yürütmenin durdurulması için ilk davayı açan Halkın Kurtuluş Partisi’nden (HKP) açıklama geldi. HKP Genel Sekreter Yardımcısı Tacettin Çolak, İzmir halkının "Emredersin valim" demediği için kararın geri çekildiğini söyledi.

13.03.2015Ege
HKP: İzmirli ’emredersin valim’ demediği için karar geri çekildi

HKP: İzmirli ’emredersin valim’ demediği için karar geri çekildi

İZMİR’de Vali Mustafa Toprak’ın, protesto gösterileri ile basın açıklamalarına yönelik aldığı kararları, kamuoyundan gelen tepki üzerine geri çekmesinin ardından, yürütmenin durdurulması için ilk davayı açan Halkın Kurtuluş Partisi’nden (HKP) açıklama geldi. HKP Genel Sekreter Yardımcısı Tacettin Çolak, İzmir halkının "Emredersin valim" demediği için kararın geri çekildiğini söyledi.

13.03.2015Gündem
İzmir yasaklarına ilk dava

İzmir yasaklarına ilk dava

İZMİR Valiliğinin kamu binaları çevresinde basın açıklaması yapılmasını yasakladığı kararına karşı Halkın Kurtuluşu Partisi (HKP), Nöbetçi İdare Mahkemesi'ne dava açtı.

10.03.2015Gündem
Erdoğan’a hakaret davasında beraat

Erdoğan’a hakaret davasında beraat

GEÇTİĞİMİZ yıl Şubat ayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başbakanlığı döneminde Kartal Meydanı’nda yaptığı konuşma sırasında Halkın Kurtuluş Partisi (HKP) İlçe Teşkilatı’na asılan pankart ile Erdoğan’a hakaret ettiği iddiasıyla yargılanan 4 sanık beraat etti.

12.02.2015Gündem

Yazar Sonuçları

İslam dünyası Allah ile aldatılarak mahvedildi

PROF. Dr. Yaşar Nuri Öztürk, son çıkardığı ‘Allah ile Aldatmak’ kitabı ile yeniden gündeme oturdu ve TV’lerdeki söyleşilerinde çarpıcı açıklamalar yaptı.

23.06.2016