MENÜ

Hiv Virüsü

Hiv Virüsü ile ilgili tüm haberleri, son dakika Hiv Virüsü haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Hiv Virüsü haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 336 Hiv Virüsü haberi bulunmuştur.

HIV (İnsan Bağışıklık Yetmezlik Virüsü), AIDS'e yol açan virüstür. HIV virüsü, bağışıklık sistemine zarar vererek hastalığa neden olur. Vücudu mikroplardan koruyan bağışıklık sistemi çalışmadığında, mikroplar daha kolay hastalığa neden olabilir.

Kanında HIV virüsü bulunmayan kişiler HIV negatif kişilerdir. Kanında HIV virüsü bulunan kişilere "HIV pozitif" veya "HIV enfeksiyonlu" denir. Bu kişiler aynı zamanda kanında antikor bulunan anlamında sero (anti-HIV, veya bilinen ismiyle ELISA testi) pozitif kişilerdir. Ancak ilk bulaşma döneminde seronegatif kişiler aynı zamanda enfeksiyon taşıyan kişiler olabilirler.

Devamı...

 

Hiv Virüsü Haberleri

Fuhuştan gözaltına alınıp sınır dışı edilmişti, HİV virüsü çıktı

Fuhuştan gözaltına alınıp sınır dışı edilmişti, HİV virüsü çıktı

KARAMAN'da, polisin düzenlediği fuhuş operasyonunda gözaltına alındıktan sonra sınır dışı edilen Azerbaycan uyruklu Havatan M.'nin (35), yapılan sağlık kontrolünde cinsel yolla buluşan ve AIDS'e yol açan HİV virüsü taşıdığı ortaya çıktı.

2.07.2019Haber
Fuhuş operasyonunda korkutan gerçek ortaya çıktı

Fuhuş operasyonunda korkutan gerçek ortaya çıktı

KARAMAN'da, polisin düzenlediği fuhuş operasyonunda gözaltına alındıktan sonra sınır dışı edilen Azerbaycan uyruklu Havatan M.'nin (35), yapılan sağlık kontrolünde cinsel yolla buluşan ve AIDS'e yol açan HİV virüsü taşıdığı ortaya çıktı.

2.07.2019Gündem
AIDS kronik bir hastalık olma noktasına geldi

AIDS kronik bir hastalık olma noktasına geldi

KLİMİK Başkanı Prof. Dr. Ergönül: "AIDS, son yıllarda yeni keşfedilen ilaçlarla kronik bir hastalık olma noktasına geldi."

11.03.2016Sağlık
AIDS tarihe karışabilir

AIDS tarihe karışabilir

UNAIDS, AIDS'e neden olan HIV virüsünün 2030 yılına kadar küresel tehdit unusuru olmaktan çıkacağını bildirdi.

19.11.2014Avrupa
Çikolata renkli baron

Çikolata renkli baron

İstanbul’da, kokain trafiğini elinde bulundurduğu iddia edilen Nijeryalı uyuşturucu çetesine yönelik operasyonda 9 kişi tutuklandı. 1 kilo 974 gram kokain ele geçirildi. 25 yıldır İstanbul’da yaşayan Nijeryalı Benjamin E.’nin uyuşturucu parasıyla 5 ev aldığı iddia edildi.

5.07.2013Gündem
HIV testi sonucu temiz çıktı

HIV testi sonucu temiz çıktı

Muğla'da trafik kazasında hayatını kaybeden İbrahim Taşlı'nın yapılan iki ayrı kan testinden birinde HIV virüsünün tespit edilmesi üzerine İzmir Hıfzısıhha Enstitüsü Müdürlüğü'ne gönderilen kan örneklerinde HIV virüsüne rastlanılmadığı açıklandı.

23.02.2012Ege
AIDSli kan verilen bebeğe ömür boyu bedava tedavi

AIDS'li kan verilen bebeğe ömür boyu bedava tedavi

İzmir’de 1996 yılında erken doğması üzerine transfüzyon yapılırken AIDS(HİV) virüsü taşıyan kan verilen Y.T.O’nun ailesi, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde (AİHM) Türkiye’yi mahkum ettirdi. AİHM, 378 bin Euro tazminat belirlerken O’ya ömür boyu devletçe bedava tedavi sağlanmasına hükmetti.

23.03.2010Gündem
AIDS-SORU VE CEVAPLAR

AIDS-SORU VE CEVAPLAR

Türk İç Hastalıkları Uzmanlık Derneği ve Hurriyet.com.tr'den dev işbirliği. 3 bin uzman doktor AIDS'le ilgili tüm sorularınızı cevaplıyor.

23.03.2009Kelebek
33 milyon AIDS vakası

33 milyon AIDS vakası

BM AIDS Ajansının (UNAIDS) bugün yayımladığı rapora göre, HIV virüsü taşıyanların sayısı 33,2 milyon. Bunlardan yaklaşık 30,8 milyonu 15-49 yaşında, 2,5 milyonuysa 15 yaşın altında. HIV virüsü taşıyan erişkinlerin 15,4 milyonuysa kadın.

20.11.2007Dünya
Iğdırda 2 kişinin HİV virüsü taşıdığı belirlendi

Iğdır'da 2 kişinin HİV virüsü taşıdığı belirlendi

Iğdır'da yabancı uyruklu bir kadınla, bir erkeğin HİV virüsü taşıdığı belirlendi.

17.08.2007Gündem
SORU VE CEVAPLAR 41

SORU VE CEVAPLAR 41

Sağlığınızla ilgili soru ve sorunlarınızı paylaşabilir ve yol gösterici yanıtlar alabilirsiniz. Ancak unutmayınız ki, sağlık sorunlarınıza çözüm bulmanın en doğru yolu, uzman bir hekime muayene olmaktır. Sorularınıza verilen cevaplar öneri niteliğinde ve bilgilendirme amaçlıdır. Her türlü tıbbi tedavi için mutlaka hekiminize danışınız.

1.08.2007Sağlık
Her gün 1000den fazla çocuk AIDSe yakalanıyor

Her gün 1000'den fazla çocuk AIDS'e yakalanıyor

BM çocuk fonu UNİCEF, hamile kadınların bebeklerine HİV virüsü geçirmesinin önlenmesi konusunda ilerlemeler kaydedilmesine rağmen, dünyada her gün 15 yaşın altında 1000'den fazla çocuğun AIDS'e yakalandığını bildirdi.

17.01.2007Dünya
Bulgar hemşirelerle Filistinli doktor için verilen idam cezası

Bulgar hemşirelerle Filistinli doktor için verilen idam cezası

Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği (BAL-TÜRK) Basın Sözcüsü Fatih Yılmaz, ”Libya’da çocuklara kasten AİDS’li kan bulaştırmakla yargılanan Bulgar hemşirelerle Filistinli doktor için verilen idam cezası kararının yeniden gözden geçirilmesini istediklerini” bildirdi.

28.12.2006Gündem
GAFLETE DÜŞMEK…

GAFLETE DÜŞMEK…

“Sevgili Serdar, Sovyetler Birliği’nin dağılması ve Demirperde’nin yıkılmasından sonra parayla seks yapmak için dünyanın çeşitli ülkelerine giren Rus ya da Rumen kadınları sadece Türkiye için mi sorun, yoksa Avrupa ülkelerinde de aynı düzeyde sorun oluyorlar mı bilemem.” (Sezai Bayar yazıyor...)

31.12.2003Kelebek
Gaflete düştük

Gaflete düştük

HIV taşıyıcısı O.T.'nin teşhir edildiği toplantıda bulunan Emniyet Müdürü Demir, ‘‘Böyle olmamalıydı. Arkadaşların gafleti’’ dedi. Teşhiri eleştiren Emniyet Genel Müdürü Aydıner de ‘‘Etik ilkeler dikkate alınmalı’’ diye konuştu.

29.12.2003Gündem
42 milyon kişi AIDSli

42 milyon kişi AIDS'li

Dünya Sağlık Örgütü'nün 2002 yılı rakamlarına göre, dünyada 42 milyon kişi HİV/AİDS virüsü taşıyor.

22.05.2003Gündem
AIDS virüsü taşıyıcılarının sayısı korkutuyor

AIDS virüsü taşıyıcılarının sayısı korkutuyor

Dünya Sağlık Örgütü`nün 2002 yılı rakamlarına göre, dünyada 42 milyon kişi HIV/AIDS virüsü taşıyor.

ABDde yeni AİDS ilacına jet onay

ABD'de yeni AİDS ilacına jet onay

Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), yeni AİDS ilacı Fuzeon'u beklenenden çok daha kısa sürede onayladı. Etken maddesi enfuvirtide olan yeni ilacın, kullanımda olan ve HİV-virüsüyle enfekte olmuş beyaz kan hücreleri üzerinde etki gösteren ilaçlardan farklı olarak, AİDS hastalığına yol açan virüsün beyaz kan hücrelerine saldırmasını önlediği bildirildi.

14.03.2003Gündem
Bugün 1 Aralık Dünya AİDS Günü AİDS belirtileri nelerdir ve nasıl bulaşır

Bugün 1 Aralık Dünya AİDS Günü! AİDS belirtileri nelerdir ve nasıl bulaşır?

Vücut direncinin zayıflamasına ve kolay hastalanmaya sebep olan AİDS, 1 Aralık farkındalık gününde gündemde yer alıyor. Türkçe karşılığı Edinsel Bağışıklık Yetmezliği Sendromu olan AİDS, erken tanı halinde kontrol altına alınabilmektedir. Peki, AİDS belirtileri nedir ve nasıl bulaşır? İşte, 1 Aralık Dünya AİDS gününde önemli bilgiler

1.12.2019Cinsellik
Bilim insanları, HIVin yeni bir alt türünü yakaladı

Bilim insanları, HIV'in yeni bir alt türünü yakaladı

Bilim insanları, Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde 2001 yılında elde edilen örneğin, HIV'in yeni bir alt türü olduğunu önceki 2 bağımsız vakanın varlığıyla doğruladıklarını açıkladı.

9.11.2019Teknoloji
Kan donduran iddianın ardından hastane sahibinden açıklama geldi

Kan donduran iddianın ardından hastane sahibinden açıklama geldi

Özel bir hastanede HIV virüsü taşıyan bir hastanın ameliyatında kullanılan tıbbi malzemenin 15 hastanın daha ameliyatında kullanıldığı, hastaların AIDS şüphesiyle karantinaya alındığı ve hastanenin kapatıldığı iddia edildi. Hastanenin sahibi Prof. Dr. Alper Çelik iddiaların doğru olmadığını belirterek, "Bu iddia işine son verilmiş bir sağlık çalışanının hezeyanlarından ibarettir. Kuruma zarar verme maksadıyla yapılmıştır ve bizim hastanemizde hiç bir HIV hastası ameliyat edilmemiştir. İddialar yalandır ve savcılığa aksettirilmiştir" dedi.

31.10.2019Gündem
AIDS’e karşı umut ışığı

AIDS’e karşı umut ışığı

HIV virüsünün yol açtığı ölümcül AIDS hastalığının tedavisinde elde edilen yeni bulgular bilim çevrelerini heyecanlandırdı.

4.05.2019Dünya
Son dakika... HIV virüsü taşıyan bir kişi daha iyileşti

Son dakika... HIV virüsü taşıyan bir kişi daha iyileşti

İngiltere'nin başkenti Londra'da yaşayan ve HIV pozitif teşhisi konulan, kimliği açıklanmayan bir kişinin virüsü yendiği ve tamamen iyileştiği duyuruldu. Böylece Londra'da yaşayan kişi dünyada HIV virüsünü yenen ikinci vaka olarak tarihe geçti.

5.03.2019Dünya
Bu öncü kadınlar bilim ve teknoloji dünyasına damga vurdu

Bu öncü kadınlar bilim ve teknoloji dünyasına damga vurdu

Geçmişten bugüne süregelen cinsiyet eşitsizliğine rağmen tarih boyunca kadınlar bilim alanında çok sayıda başarıya imza attı. Matematikteki yeteneğiyle dikkatleri üzerine çeken Ada Lovelace, "dünyanın ilk bilgisayar programcısı" olarak biliniyor. Radyoaktivite alanında yaptığı çalışmalarla çığır açan Madam Curie, "Nobel Ödülü alan ilk kadın" olarak tarihteki yerini aldı. HIV'in AIDS hastalığına yol açtığını keşfeden Fransız bilim kadını Barre-Sinoussi, çalışmalarıyla bilim tarihinde önemli izler bıraktı. Ancak Birleşmiş Milletler verileri dünya genelinde araştırmacıların "yüzde 30'undan azının" kadın olduğunu ortaya koyuyor. BM, 2015'te kadın ve kız çocuklarının bilim, teknoloji ve mühendislik alanlarındaki çalışmalara katılımını teşvik etmek amacıyla 11 Şubat tarihini "Uluslararası Bilimde Kadınlar ve Kız Çocukları Günü" ilan etti.

10.02.2019Teknoloji
HIV’le mücadelede 90-90-90 formülü

HIV’le mücadelede 90-90-90 formülü

UNAIDS’in (Birleşmiş Milletler AIDS Örgütü) bu yılki sloganı “Durumunuzu bilin”. Bununla bilhassa riskli davranışlarda bulunanları HIV testine çağırıyor. Çünkü HIV’i esas, virüsü taşıdığını bilmeyenler yayıyor. Örgütün hedefi “90-90-90” formülünü tutturmak. Yani HIV pozitiflerin en az %90’ının durumlarını bilmesi, bunların en az %90’ının tedaviye erişebilmesi, tedaviyi alanların da en az %90’ında ‘tam tedavi’ sağlanması. Böylece HIV yayılımını durdurmak mümkün olacak. Öte yandan Türkiye’de sadece son iki yılda 4 bin 500 yeni HIV enfeksiyonu saptandı.

1.12.2018Gündem
HIV pozitif üniversite öğrencisi: HIV pozitif öldürmüyor AIDS öldürüyor

HIV pozitif üniversite öğrencisi: HIV pozitif öldürmüyor AIDS öldürüyor

Ankara'da 2 yıl önce 'HIV pozitif' virüsü taşıdığını öğrenen üniversite öğrencisi C.K. (24), yaşadığı zorlukları anlattı. C.K., '''Bizimle yan yana oturma', 'aynı yerde yemek yiyemeyiz' diyerek, benimle görüşmeyen arkadaşlarım oldu. Bu konuyla ilgili gerçek bir bilgiye sahip olmadıkları böyle düşündüler. Ben de HIV pozitif olmayan bir insan gibi yürüyorum, kafeye gidiyorum, yemek yiyebiliyorum. HIV pozitif öldürmüyor, AIDS öldürüyor" dedi.

1.12.2018Gündem
Geni değişik ikizler doğdu

Geni değişik ikizler doğdu

Çinli bilim insanları, ‘genleriyle oynadıkları’ ilk bebeklerin dünyaya geldiğini açıkladı. Lulu ve Nana ismi verilen ve tüp bebek yöntemiyle dünyaya gelen ikiz kız bebeklerin HIV’e, yani bir zamanların korkulu rüyası AIDS hastalığına karşı doğuştan ‘bağışık’ oldukları iddia edildi.

27.11.2018Dünya
HIV’li çiftte ilaç sonuç verdi: Asistan ve bebekte tahlil negatif

HIV’li çiftte ilaç sonuç verdi: Asistan ve bebekte tahlil negatif

Diyarbakır’da uzman doktorlar ile tecrübeli asistanların girmek istemediği HIV’li kadının doğumunda parmağına iğne batan asistan D.D.’nin ve bebek S.K.’nın son testlerinde HIV’e rastlanmadı. Taşıyıcısı koca ile virüsü bulaştırdığı eşinde de ilaç tedavisi sonuç verdi.

4.07.2018Gündem
Bu kez de Bakanlık hatalıymış

Bu kez de Bakanlık hatalıymış

HIV’lı kan davasında itiraz üzerine dosyayı tekrar ele alan Danıştay, bu sefer Sağlık Bakanlığı’nı hatalı buldu.

7.06.2018Gündem
Hastane skandalında son gelişme

Hastane skandalında son gelişme

Diyarbakır Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Doğum Kliniği’nde, HIV virüsü taşıyan hamile kadının sezaryen ameliyatı öncesi, sırası ve sonrasında yaşanan olaylar ile ilgili açıklama yapan Başhekim Prof. Dr. Ali Kemal Kadiroğlu, "Hastayı kabul etmeyen, hastanın bakımını üstlenmeyen hekim, öğretim üyesi olsun, asistan olsun, bunlarla ilgili tutanaklar tutulmuş; Dekanlık bugün itibarıyla soruşturma başlatmıştır" dedi.

2.01.2018Gündem

Yazar Sonuçları

Cinsel duygular işin içine girince…

İstanbul Laleli’de fuhuş yaptığı gerekçesiyle gözaltına alınan Moldovalı Hemşire Nadejda’nın AIDSli olduğu ortaya çıkmış.

14.04.2010

Jackie Chan BM'nin iyiniyet elçisi

Hong Kong'un ''vurdulu-kırdılı komedi filmlerinin'' yıldızı Çinli oyuncu Jackie Chan, BM'nin Çocuklara Yardım Fonu UNICEF ve AIDS'le mücadele dairesi UNAIDS'in iyiniyet elçisi oldu. Chan'ın seçiminin, Kamboçya'nın başkenti Phnom Penh'de resmen duyurulması vesilesiyle açıklama yapan UNAİDS başkanı Peter Piot, HİV virüsü ve AIDS'in Asya'da çok çabuk yayıldığını belirterek, mücadelenin, Afrika'dan sonra dünyanın diğer kesimlerinde de çok önemli olduğunu söyledi.

26.04.2004