MENÜ

Hititler

Hititler ile ilgili tüm haberleri, son dakika Hititler haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Hititler haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 749 Hititler haberi bulunmuştur.

Hititler Haberleri

Anadolunun ilkleri Çorumda ziyaretçilerini bekliyor

'Anadolu'nun ilkleri' Çorum'da ziyaretçilerini bekliyor

Türkiye'nin arkeoloji açısından önemli merkezlerinden Çorum'da Hititlerden günümüze kadar uzanan, ayrıca Anadolu'nun ve dünyanın ‘ilk’ olma özelliği taşıyan birçok tarihi eser, yerli ve yabancı turistler tarafından keşfedilmeyi bekliyor.

20.05.2019Seyahat
Sivastaki 4 bin yıllık Hitit evleri hayranlık uyandırıyor

Sivas'taki 4 bin yıllık 'Hitit' evleri hayranlık uyandırıyor

Sivas'ın Gürün ilçesinde, MÖ 2 binli yıllarda Hititler'in yaptığı ve apartman görünümüne sahip kaya mağaraları hayranlık uyandırıyor. Hititler sonrası birçok medeniyete ev sahipliği yapan mağaralar, kısa bir zaman öncesine kadar da yöre halkı tarafından yiyecek saklamak için soğuk hava deposu olarak kullanılıyordu.

24.04.2019Seyahat
Anadolunun gizli DNA hazinesini bulacak ilk laboratuvar

Anadolu'nun gizli 'DNA' hazinesini bulacak ilk laboratuvar

Anadolu'da son 10-15 bin yıldaki uygarlıklardan kalma mumyalaşmış insan kalıntılarının DNA analizlerini yaparak geçmiş dönemlere ışık tutacak "Antik DNA Laboratuvarı" Hacettepe Üniversitesi bünyesinde açılacak.

19.04.2019Teknoloji
Arslantepe UNESCO kalıcı listesine girme yolunda

Arslantepe UNESCO kalıcı listesine girme yolunda

Binlerce yıllık geçmişiyle UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi'nde yer alan Malatya'daki Arslantepe Höyüğü'nün kalıcı listeye dâhil edilmesi için resmi başvuruda bulunuldu.

20.03.2019Seyahat
Arslantepe Höyüğü Kalıcı Kültür Mirası Listesine aday

Arslantepe Höyüğü 'Kalıcı Kültür Mirası Listesi'ne aday

Anadolu'nun en eski şehir devletinin kurulduğu Malatya'daki Arslantepe Höyüğü, Hititler'den Roma ve Bizans'a kadar pek çok medeniyete ev sahipliği yaptı. UNESCO, Dünya Miras Geçici Listesi'nde yer alan Arslantepe Höyüğü'nün kalıcı listeye girmesi için çalışmalar yapıldı. Uluslararası Anıtlar ve Sitler Konseyi, höyüğün kalıcı listede yer alması için kesin kararını Mart 2020'de açıklayacak.

19.03.2019Gündem
Burak Sergenin nişanlısı Nihan Ünsal kimdir

Burak Sergen'in nişanlısı Nihan Ünsal kimdir?

Ünlü oyuncu Burak Sergen'in 11 Şubat akşamı nişanlandığı Nihan Ünsal merak konusu oldu. Nihan Ünsal'ın kim olduğunu merak eden birçok kişi internet üzerinden sorgulamalarına başladı. Peki, Burak Sergen'in nişanlısı Nihan Ünsal kimdir ve kaç yaşında? İşte, o isim hakkında bazı bilgiler

12.02.2019Magazin
Hazinenin üzerinde yatıyorum ama ekmeğe muhtacım

'Hazinenin üzerinde yatıyorum ama ekmeğe muhtacım'

Ardahan'ın Çalabaş köyünde yaşayan 66 yaşındaki Mikail Gökçe, kendisine ait arazide hazine olduğunu iddia etti. Gökçe, kazı içim izin istiyor ve ekliyor: "Definemi çıkarayım ve ben de bu fakirlikten kurtulayım."

4.11.2018Gündem
Peribacasının çığlıkları

Peribacasının çığlıkları

İmar barışı, 60 milyon yılda oluşan ve birinci derece arkeolojik ve doğal sit olan, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Kapadokya’da peribacalarında, mağaralarda kaçak yapılaşmayı hızlandırdı. Hürriyet, Aşk Vadisi, Güvercinlik, Çavuşin, Görkündere Vadisi’nde butik otel, kafe, villa, ahır yapılarak yok edilen tarihi görüntüledi.

2.11.2018Gündem

Çorum’da 1800 yıllık havuz ve veranda bulundu

Hattuşa’da Hitit uygarlığının yanı sıra diğer medeniyetlerin tarihine de ışık tutacak eserlerin gün yüzüne çıkarılmaya devam ediyor. Mihraplıkaya Bölgesi'ndeki kazı çalışmalarında niş ile süslenmiş bir kayanın ön tarafında ilk kez Hititlerden sonra bölgede hüküm süren Romalılara ait havuz ve veranda tarzı bir binaya rastlandı.

5.10.2018Gündem
Çorum’da bulundu Böylesini ilk kez gördük...

Çorum’da bulundu! 'Böylesini ilk kez gördük...'

Çorum’da devam eden Hattuşa arkeolojik kazılarında bulunan boğa biçimli kabın Hitit İmparatorluğu’nda üst düzey yöneticiler tarafından kullanıldığı ortaya çıktı.

4.10.2018Gündem
Perilerle Kapadokya’da sonbahar dansı

Perilerle Kapadokya’da sonbahar dansı

Doğa kültür ve tarihin bütünleştiği yer Kapadokya. Volkanik patlamaların masal diyarına dönüştürdüğü Kapadokya’da görülmesi gereken çok fazla yer var. Sonbahar Kapadokya’da bir başkadır… Bu fotojenik bölgeyi gezmenin şimdi tam zamanı. Kapadokya hakkında bilmeniz gerekenler haberimizde...

3.10.2018Seyahat
2 bin 800 yıllık savaşçı miğferine paha biçilemiyor

2 bin 800 yıllık savaşçı miğferine paha biçilemiyor

Dünyanın en büyük medeniyetleri arasında yer alan Hititler'in başkenti Hattuşa’da bulunan 2 bin 800 yılık demir savaşçı miğferine paha biçilemiyor.

4.09.2018Haber
Dünyada sadece üç tane var

Dünyada sadece üç tane var

Dünyanın en büyük medeniyetleri arasında yer alan Hititler'in başkenti Hattuşa’da bulunan 2 bin 800 yılık demir savaşçı miğferine paha biçilemiyor.

4.09.2018Gündem
Siyez nedir Siyez buğdayının besin değerleri nelerdir

Siyez nedir? Siyez buğdayının besin değerleri nelerdir?

Siyez nedir sorusunun yanıtı birçok kişi tarafından merak edilen ve sorgulanan konular arasında gündemdeki yerini korumaya devam ediyor. Türkiye’nin korunması ve üretiminin desteklenmesi gereken ilk “Presidium” ürünü olarak ilan edilen siyez, en doğal buğday türü olarak biliniyor. Peki, siyez nedir? Siyez buğdayının besin değerleri nelerdir?

19.08.2018Gündem
Dünyada yıldızlara en yakın yer

Dünyada yıldızlara en yakın yer

Birbirinden güzel plajlarıyla göz kamaştıran ve ünlü tarihçi Heredot'un, "Dünyada yıldızlara en yakın yer" dediği Kalkan'ın gezilecek tarihi ve turistik yerlerinden bazılarını sizler için derledik...

5.07.2018Seyahat
Dünyanın en gizemli 5 yeraltı şehri

Dünyanın en gizemli 5 yeraltı şehri

Dünya üzerinde, tarihi milattan öncesine kadar uzanan ve içinde ayrı bir dünya saklayan ihtişamlı yer altı şehirleri bulunuyor. Bunlardan en ünlüsü ülkemizde, Kapadokya bölgesindeki Derinkuyu’da yer alıyor. Derinkuyu, her yıl bu muazzam yapıyı görmek isteyen binlerce turisti ağırlıyor.

2.07.2018Seyahat
Turistler Hitit hapishanesinde konaklayacak

Turistler Hitit hapishanesinde konaklayacak

UNESCO'nun "Dünya Kültür Mirası" ve "Dünya Belleği" listelerindeki tek antik şehir unvanına sahip Çorum'un Boğazkale ilçesinde Hititlere 450 yıl başkentlik yapmış Hattuşa'nın tanıtımı için Hitit Köyü inşa ediliyor.

26.06.2018Keyif
Tarihi şehir: Karabük

Tarihi şehir: Karabük

Osmanlı dönemleri izlerini taşıyan Karabük, Türkiye’nin en çok turist ağırlayan illerinden biri. Karabük doğal güzellikleri, tarihi eserleriyle ziyaret edenleri büyülüyor. Karabük’ te gezilip görülecek yerleri sizler için derledik. İşte detaylar…

30.05.2018Seyahat
Karadeniz’in plaj ilçesi: Ünye

Karadeniz’in plaj ilçesi: Ünye

Plajları ile ünlü Ünye, Ordu'nun en büyük ilçesi. Ünye Kalesi, Tozkoparan Kaya Mezarı, Hamamlar, Yunus Emre Türbesi gibi pek çok tarihi ve turistik yeri barındıran Ünye'yi daha yakından tanıyalım...

29.05.2018Seyahat
Muharrem İnce Çorumda konuştu

Muharrem İnce Çorum'da konuştu

CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, "Fransa kutsal kitabımıza laf ediyor, ABD ile problemler yaşıyoruz, İsrail Müslümanları katlediyor Filistin'de... Türkiye'nin iri olması lazım, diri olması lazım, bir olması, beraber olması lazım. Önce bunu sağlayacağız." dedi.

17.05.2018Gündem
Yaşar Kemal’in Çukurova’sı

Yaşar Kemal’in Çukurova’sı

Mart başlarında ‘Düş Patikası’ndan Barış aradı. Yaşar Kemal’in eşi Ayşe Baban’la da görüştüğünü ve beni işaret ettiklerini, bir grup dostu, yazarımızın doğup büyüdüğü Çukurova’ya götürmek ve ‘yerinde hikâyeler’ anlatmamı istiyordu. Hatta bunu zaman zaman diğer büyük sanat adamları için de tekrar edip etmeyeceğimi sordu. Fikir harikaydı. Belgeselin canlı anlatımı gibi… Geçen hafta, kendimizi Çukurova’ya attık.

14.05.2018Seyahat
Yılın 12 ayı Adana Tabiat Parkları

Yılın 12 ayı Adana Tabiat Parkları

Doğasıyla kendine hayran bırakan Adana Tabiat parkları, ziyaretçilerine görsel şölen sunuyor. Adana Tabiat Parkları şehrin gürültüsünden kaçıp doğanın içinde dinlenmek isteyenler için tam bir cennet. Peki Adana Tabiat Parkında ne yenir, ne içilir, nerede kalınır, neresi gezilir tüm bu soruların cevaplarını sizler için derledik. İşte detaylar…

18.04.2018Seyahat
UNESCO koruması altındaki değer Karabük

UNESCO koruması altındaki değer 'Karabük'

Hitit, Helen, Roma ve Osmanlı dönemleri izlerini taşıyan; adı 'kara çalılık' anlamına Karabük, Türkiye’nin en çok turist ağırlayan illerinden. Ülkenin en büyük sanayi kuruluşlarından birine sahip olan Karabük doğal güzellikleri, tarihi eserleriyle ziyaret edenleri kendine hayran bırakıyor. Detaylarıyla Karabük gezi rehberi...

4.04.2018Seyahat
Karadenizin en özel cennet köşesi:  Samsun Tabiat Parkları

Karadeniz'in en özel cennet köşesi: Samsun Tabiat Parkları

Karadeniz yeşil doğası içinde sayısız güzellikleri barındırıyor Samsun… Özellikle Samsun Tabiat Parkları mutlaka görülmesi gereken yerlerden... İşte Samsun Tabiat Parkları gezi rehberi…

9.01.2018Seyahat
Tantuninin başkenti Mersin’de görülecek 20 yer

Tantuninin başkenti Mersin’de görülecek 20 yer

Akdeniz bölgesinde yer alan Mersin şüphesiz en güzel şehirlerimiz arasında. Mersin'i özel yapan yerlerse oldukça fazla. İşte Mersin'de gerek tarihi gerekse mimari açıdan mutlaka görülmesi 20 yer…

8.12.2017Seyahat
Türkçe opera çok da güzel olur

Türkçe opera çok da güzel olur!

Ahmet Ümit’in ‘Ninatta’nın Bileziği’ adlı epik şiiri bir opera eserine dönüştü. Evrim Demirel’in bestelediği, rejisi Mehmet Ergüven’e ait, 2 Aralık’tan itibaren İstanbul Devlet Operası yapımı olarak Süreyya’da sahnelenecek ‘Ninatta’nın opera macerasını Ahmet Ümit’ten dinledik.

30.11.2017Kitap Sanat

Yazar Sonuçları

Dondurma bahane, yemekleri şahane

Maraş denilince akla hemen sakız gibi uzayan lezzetli dövme dondurma gelir. Ama şehrin mutfak zenginliği sadece dondurmadan ibaret değil. Tarhanasından kırmızıbiberine, her evde pişen eli böğründe ve keçi sütünden bembeyaz tereyağına kadar birçok lezzeti bünyesinde barındırıyor. Tek eksiği Gaziantep’in gölgesinde kalması ve yeterince tanıtılamaması.

5.05.2019

Bir zamanlar 'dünyanın merkezi' kabul edilen yerdeyim!

Pek çoğumuz bazen gitmek, yollara düşmek isteriz. İşte bu yüzden yolunuz Yunanistan’a düşerse Delfi Tapınağı’na bir zahmet uğrayın. Hem görüntüsü hem de hikâyesi oldukça ilginç… İşte detaylar…

3.04.2019

Definecilik tarihi afet

Definecilik kültür coğrafyamızı tahripten kurtarmak için süratle ve şiddetle itlaf edilmesi gereken bir hastalıktır. Bu konuda kanunların tatbiki yeter. Yeter ki vatandaş uyanık olsun, yanı başındaki mezarlığa, cami haziresine, harabeye sahip olsun, kanun ve idare adamları da bir zahmet biraz terlesin ve koşuşsunlar.

24.03.2019

Atatürk’ün iradesine saygısızlık

DSP PM üyesi Prof. Dr. Hikmet Sami Türk yazıyor: “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Hazine’ye devretmek istediği Türkiye İş Bankası AŞ pay senetleri, Atatürk’ün ölümünden önce kendi el yazısıyla kaleme aldığı 5-IX-1938 tarihli vasiyetname ile yakınlarına yapılacak belirli miktarlardaki ödemelerden sonra nemaları (faiz ve kâr payları) yarı yarıya Türk Tarih ve Türk Dil kurumlarına tahsis edilmek koşuluyla kurucusu olduğu CHP’ye bırakılmıştır.

16.10.2018

Ağaçtan beslenen kemirgenle mücadele

HİTİTLER, Frigler, Medler, Persler, Danişmendliler, Selçuklular, Moğollar, İlhanlılar vesaire pikniğe çıkıp, çıra için güzelim ağaçların gövdelerini canlı canlı oymuş olabilir mi?

20.08.2018

Medeniyetlerin katmanlarını görebiliyorum

“Ankara Kalesi’ne çıkıp kente bakınca, medeniyetlerin katmanlarını manzarada görebiliyorum. Sadece birkaç kilometre sonra büyük avangard mimarisiyle modern Ankara’yı görebiliyorsunuz.”

1.08.2018

Keskinok ve Özer anısına

Çağdaş Türk resminin iki önemli ismi Kayıhan Keskinok ile Söbütay Özer’in sergilerinden bahsetmede biraz geciktim.

18.03.2018

Dünden bugüne Mustafa Ayaz

Türk çağdaş resminin önemli isimlerinden olan, Ankara’ya kendi adını taşıyan müze kazandırmış, bıkmadan, usanmadan çalışmalarını sürdüren Mustafa Ayaz’ın Valör Sanat Galerisi’nde (Yıldız) açılan “Dünden Bugüne Mustafa Ayaz” sergisi retrospektif tadında.

11.03.2018

İstanbul Hititleri Ankara'ya gelecek

Yeni yılın resim içerikli ilk yazısında köşeyi Ankaralı kadın ressamların tanıtımına ayırdım.

7.01.2018

Bir bağ bozumunun ardından Harput...

Türkiye’nin dört bir yanı tarihin, doğanın, gastronominin birleşiminden oluşan muhteşem üçlünün ev sahibi! Ve gezdikçe, gördükçe nasıl lütuf gibi bir ülkede yaşadığınızı yeniden anlıyorsunuz. Yıllar önce gitmiş ve bir tarih kenti Harput’tan çok etkilenmiştim. Sonbaharda bu kez bağbozumu vakti gittim Harput’a. Harput’u tekrar gezmek, hatırlamak iyi geldi. Ve yolunuz düşerse diye değil yolunuzu düşürün diye size de yazmak istedim.

24.11.2017