MENÜ

Hidrosefali

Hidrosefali ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Hidrosefali haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 141 Hidrosefali haberi bulunmuştur.

Hidrosefali Haberleri

Menenjit hastalığı nedir, belirtileri nelerdir

Menenjit hastalığı nedir, belirtileri nelerdir?

Menenjit beyni ve omuriliği kaplayan meninks ismindeki zarın iltihaplı hastalığıdır. Hastalığın genelde görülen bulguları ateş, baş ağrısı ve ense sertliğidir. Hastalığın etkeni virüsler, bakteriler ve parazitler olabilir. Peki Menenjit hastalığının belirtileri nelerdir ve tedavisi nasıl yapılır?

12.11.2019Sağlık
Başa Alınan Darbeler Şaşılığa Neden Oluyor

Başa Alınan Darbeler Şaşılığa Neden Oluyor

Çocuğunuzun gözlerinde bir farklılık gözlemliyor musunuz? Özellikle de bir gözü aşağı bir gözü ise daha farklı bir noktaya bakıyorsa şaşılık söz konusu olabilir. Bu durumda çocuğun gözlerinin düzelme şansının erken teşhise bağlı olduğunu vurgulayan Avrasya Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Kemal Yıldırım, şaşılıkla ilgili önemli bilgiler veriyor.

8.10.2019İyi Yaşam
Menenjit nedir, belirtileri nelerdir

Menenjit nedir, belirtileri nelerdir?

Beyin ve spinal kordu çevreleyen pia ve araknoid zarın infeksiyoz ve noninfeksiyoz nedenJerle gelisen akut ya da kronik inflamasyonuna menenjit denir. Menenjit, hemen her yaş grubunda görülebilen ciddi bir enfeksiyondur Akut bakteriyel menenjit (ABM) yuksek oranda mortaliteye neden olabilen ciddi bir infeksiyon hastalığıdır. Peki Menenjit belirtileri nelerdir, bulaşıcı bir hastalık mıdır?

13.09.2019Sağlık
Menenjit nedir, belirtileri neler

Menenjit nedir, belirtileri neler?

Bakteri, virüs veya mantar gibi birtakım enfeksiyon etkenleri menenjit hastalığına neden olur. Menenjit erken evrede tedavi edilmediğinde başta işitme kaybı, beyin hasarı ve ölümle sonuçlanabilen ciddi bir hastalık tablosudur. Bakteri­lerle oluşan menenjitlerde hastalığın olası gidişi tanının zamanlamasına ve tanı ile tedavi arasında geçen süreye bağlıdır. Peki, menenjit nedir, belirtileri neler?

7.08.2019Sağlık
Üç kız kardeşin İtalya’da zafer çığlığı

Üç kız kardeşin İtalya’da zafer çığlığı

Pınar Yılmaz’ın hastane odasındayken hayalini kurduğu motosikletle İtalya turu gerçeğe dönüştü. Lenf kanseri tedavisinin ardından kardeşleriyle birlikte 3 bin 488 kilometre yol kat eden Pınar Yılmaz, “Zafer çığlığını İtalya’da attım” dedi.

19.06.2019Gündem
3 kız kardeş Venedik yolunda: Hayali kanseri de engeli de yendi

3 kız kardeş Venedik yolunda: Hayali kanseri de engeli de yendi

İstanbul’da yaşayan 32 yaşındaki Pınar Yılmaz, doğuştan ortopedik engelliydi, geçen yıllarda lenf kanserine de yakalandı. Tek isteği tedavisi bittiğinde motosikletle İtalya turu yapmaktı. Pınar Yılmaz, motosiklet yarışçısı kardeşi İlayda Yağmur Yılmaz’ın artçısı olarak İtalya’ya, hayaline doğru yola çıktı. Üstelik onlara 10 yaşındaki kız kardeşleri Deva Su da eşlik ediyor.

2.06.2019Gündem
Fatma Girik veliahtının kim olduğunu açıkladı

Fatma Girik veliahtının kim olduğunu açıkladı 

Yeşilçam'ın usta ismi Fatma Girik, "Onu kendime çok benzetiyorum" diyerek kendisinden sonra yerine geçebilecek ismi açıkladı.

26.05.2019Magazin
Hasta yakını profesörün odasını kundakladı

Hasta yakını profesörün odasını kundakladı

Malatya İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Beyin Cerrahisi Kliniği öğretim üyesi Prof. Dr. Selami Çağatay Önal'ın odasını ateşe veren hasta yakını Uğur Keskin, polis ekiplerince gözaltına alındı. Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen Keskin, çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

12.05.2019Gündem
Gebelikte “Hidrosefali”ye Dikkat

Gebelikte “Hidrosefali”ye Dikkat!

Hidrosefali, beynin odacıklarında bulunun sıvı miktarının artması sonucunda kafa içindeki basıncın yükselmesi ve beynin zarar görmesidir. Hidrosefali her yaşta görülebileceği gibi, sıklıkla çocuklarda ve 60 yaşın üzerindeki kişilerde görülmektedir.

Hidrosefali (beyinde su toplaması) nedir

Hidrosefali (beyinde su toplaması) nedir?

Sinsi bir hastalık olan hidrosefali, halk tarafından beyinde su toplaması olarak bilinir. Hidrosefal, hafıza kayıpları, yürüme güçleri ve idrar tutamama gibi belirtilerle kendisini gösterebilir. Tedavisi geç kalındığında ölümcül sonuçlar yaratabilir. İşte, hidrosefali hakkında detaylı bilgi

14.03.2019Sağlık
Dost ziyareti

Dost ziyareti

Türkan Şoray ile Filiz Akın, hidrosefali sebebiyle beyninden ameliyat olan Fatma Girik'i evinde ziyaret etti.

12.03.2019Magazin
Fatma Hanım güçlü bir kadın

Fatma Hanım güçlü bir kadın!

Cüneyt Arkın, eşi Betül Arkın ile birlikte Fatma Girik’i ziyarete gitti. Girik’in sağlık durumunun iyi olduğunu söyleyen usta oyuncu, “Fatma Hanım eskiden de güçlüydü, şimdi de çok güçlü bir kadın” dedi.

25.02.2019Magazin
Hidrosefali nedir Erken tanı önem taşıyor

Hidrosefali nedir? Erken tanı önem taşıyor!

Hidrosefali, beyinde su birikmesi anlamına gelmektedir. Hidrosefali, genelde hafıza kaybı, ileri yaş evrelerinde yürüme güçlüğü çekme ve çocuk yaşlardaki hastalarda ise baş çevresinde genişleme şikayetleri ile tanımlanmaktadır.

22.02.2019Sağlık
Ünlü sanatçı Fatma Girik ameliyat oldu

Ünlü sanatçı Fatma Girik ameliyat oldu

 Usta sanatçı Fatma Girik hidrosefali sebebiyle beyninden ameliyat oldu.

22.02.2019Magazin
Hidrosefali nedir, ne anlama geliyor

Hidrosefali nedir, ne anlama geliyor?

Hidrosefalik kafataslarına olan atıflar MÖ 2500'den MS 500'e kadar olan zamanı kapsayan tıbbi kayıtlarda bulunmaktadır. Hidrosefali Hipokrat tarafından MÖ 4. yüzyılda açık bir şekilde tarif edilse de daha iyi bir tanımlama MS 2. yüzyılda Romalı hekim Galen tarafından yapılmıştır. Peki, hidrosefali nedir, ne anlama geliyor?

17.12.2018Gündem
Cerrah, oyuncak ayıyı ameliyat etti

Cerrah, oyuncak ayıyı ameliyat etti

Kanadalı bir cerrah, doğuştan gelen bir beyin rahatsızlığı bulunan 8 yaşındaki hastasının ameliyatına başlamadan önce, çocuğun isteği üzerine oyuncak ayısını ameliyat etti.

4.10.2018Dünya

Beyin kanaması nasıl anlaşılır, belirtileri neler?

Genel anlamda kafatası içerisinde yer alan tüm kanamalar beyin kanaması olarak isimlendirilmekle birlikte, kanamanın bulunduğu yere ve oluşma şekline göre farklı türleri bulunmaktadır. Beyin kanamaları oluş şekline göre farklı isimler almaktadır. Peki, beyin kanaması nasıl anlaşılır, belirtileri neler?

13.07.2018Gündem
Hidrosefali nedir

Hidrosefali nedir?

Hastanın beyninde su birikmesi. Çocukluk yaş grubunda baş çevresinde genişleme, ileri yaş grubunda yürüme bozukluğu, hafıza kaybı ve değişiklikleri gibi belirtileri mevcuttur. Peki Hidrosefali nedir?

11.07.2018Gündem
Beyninde sıvı biriken 7 aylık Zeynep yardım bekliyor

Beyninde sıvı biriken 7 aylık Zeynep yardım bekliyor

KASTAMONU'da hidrosefali (Beyinde sıvı birikmesi) hastalığı teşhisi konan 7 aylık Zeynep Yetkin için gerekli olan beyin şantını ailesi maddi imkansızlıklar nedeniyle alamıyor. Yurt dışından getirilecek beyin şantının fiyatının 4 bin Euro'yu bulduğunu belirten baba Mehmet Ali Yetkin, "Para istemiyorum, sadece bu medikal ürün alınsın yeter" dedi.

31.05.2018Gündem
Semanur tedavi olacak

Semanur tedavi olacak

CUMHURBAŞKANI Erdoğan grup toplantısında konuşurken Mehmet Veysi Abay isimli bir vatandaş 8 yaşındaki kızı Semanur Abay’ın tedavisi için yardım istedi.

30.01.2018Gündem
12 yaşındaki Müslümün hayali tedavi olup, Galatasarayın bir maçını tribünden izlemek

12 yaşındaki Müslüm'ün hayali tedavi olup, Galatasaray'ın bir maçını tribünden izlemek

Zonguldak’ın Ereğli İlçesinde iki kardeşi ve ve annesi ile birlikte iki odalı eski bir evde maddi zorluklar içerisinde yaşayan 12 yaşındaki Müslüm Saydut, doğuştan gelen Hidrosefali hastalığının tedavisini olup arkadaşları gibi normal bir hayat yaşamak istiyor.

19.07.2017Gündem
Rengin bebeğin ölümünde Şişli Etfaldeki 19 doktor ve 24 hemşireye şok soruşturma

Rengin bebeğin ölümünde Şişli Etfal'deki 19 doktor ve 24 hemşireye şok soruşturma

Beyinde su toplanması tanısıyla dünyaya gelen Rengin Meryem Demir, 2.5 aylıkken hayatını kaybetti. Ölümün yanlış teşhis ve tedaviden kaynaklandığını iddia eden anne, savcılığa suç duyurusunda bulundu. 19 doktor ve 24 hemşire hakkında soruşturma başlatılacak.

22.06.2017Gündem
Hidrosefali hastası Ümmügülsüm ameliyat için yardım bekliyor

  Hidrosefali hastası Ümmügülsüm ameliyat için yardım bekliyor

Sakarya'nın Karapürçek ilçesinde yaşayan ve anne karnında "hidrosefali hastalığı" teşhisi konulan 2 yaşındaki Ümmügülsüm Selim, ameliyat olabilmek için yardım bekliyor.

14.10.2016Gündem

Yazar Sonuçları

“Yaşlılık ve Hastalıkları”

Merhabalar sevgili okurlar. Prof. Dr. Coşkun Özdemir hayatımda hem çok sevdiğim hem de en fazla değer verdiğim kişiler arasında yer alıyor. Kendisi ile tanıştığımda henüz çok gençtim. O zamanlar yaşamımda ne kadar büyük bir yer tutacağını fark edememiştim. Ancak, her geçen yıl beni hem Coşkun Hoca’ya biraz daha yaklaştırdı hem de ona olan sevgimi ve hayranlığımı biraz daha arttırdı.

12.10.2018