MENÜ

Hıdrellez

Hıdrellez ile ilgili tüm haberleri, son dakika Hıdrellez haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Hıdrellez haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 578 Hıdrellez haberi bulunmuştur.

Hıdrellez Haberleri

Sulukule’de yeni  dönem Geç gelen adalet yüzünden bir kültür yok oldu

Sulukule’de yeni dönem! 'Geç gelen adalet yüzünden bir kültür yok oldu'

Her şey 13 yıl önce başladı. Bakanlar Kurulu’nun çıkardığı bir karar, bildiğimiz Sulukule’nin sonunu getirdi. İstanbul, Fatih’teki bu yoksul mahallede bulunan evler tek tek yıkıldı. Yerine ‘lüks’ konutlar yapıldı. Aradan yıllar geçti. Konu, ülke sınırlarını aştı, Avrupa Parlamentosu’na taşındı. Açılan en önemli davalardan birinde yeni bir karar çıktı. Davanın avukatlarının kamuoyuyla geçen hafta paylaştığı bu kararda; Fatih Belediyesi tarafından hazırlanan ‘yeni Sulukule’ projesinin tarihi dokuyu bozduğu, hukuksuz olduğu için iptal edildiği belirtiliyordu. Soluğu Sulukule’de aldık. Yenilenen mahalleyi sokak sokak gezdik. Bir zamanlar kavganın ve dansın eksik olmadığı semtin yeni havasını soluduk. Peşi sıra eski Sulukule sakinlerini yeni mahallelerinde, Karagümrük’te ziyaret ettik.

22.09.2019Hürriyet Pazar
Elektrikler ne zaman gelecek 16 Temmuz BEDAŞ ve AYEDAŞ elektrik kesintisi programı

Elektrikler ne zaman gelecek? 16 Temmuz BEDAŞ ve AYEDAŞ elektrik kesintisi programı

İstanbul'un Avrupa ve Anadolu Yakası'ndaki ilçelerinde elektrik kesintisi yaşanıyor. Hem Anadolu Yakası'nın elektrik dağıtım şirketi AYEDAŞ hem de Avrupa Yakası'nın elektrik dağıtım şirketi 16 Temmuz tarihli elektrik kesintisi programını paylaştı. Peki, Elektrikler ne zaman gelecek? İşte 16 Temmuz BEDAŞ ve AYEDAŞ elektrik kesintisi programı

16.07.2019Gündem
Edirnede Kakava ateşi yandı

Edirne'de 'Kakava ateşi' yandı

Edirne'de Kakava - Hıdırellez Şenliği, Kakava ateşinin yakılmasıyla başladı. Edirne'de Kakava - Hıdrellez Şenlikleri'nin resmi açılış programı binlerce kişinin katılımıyla Sarayiçi'nde gerçekleşti.

13.05.2019Seyahat
Umudun resmi

Umudun resmi

Üçgen çatılı, bahçe içinde bir ev... Pencerelerinde çiçekli perdeleri, önünde kıvrılarak giden yolu olan. Yanında dikili ağacı, bahçesinde el ele tutuşmuş insanları ile... Bir çocuğun elinden çıkmış gibi naif. Suyun üzerinde bu resmin onlarcası yüzüyor. Ve yanı sıra başka dilekler. Onlardan bazılarına biraz da mahcup göz attık. Hıdrellez dileklerinin bu yaz gerçekleşmesi temennisiyle...

12.05.2019Hürriyet Pazar
Dehşeti 13 yıl sonra itiraf etti Hamile olduğunu öğrenince...

Dehşeti 13 yıl sonra itiraf etti! Hamile olduğunu öğrenince...

KAYSERİ'nin Develi ilçesinde 13 yıl önce polise kayıp başvurusu yapılan, o zaman 32 yaşında olan Saliha Toker'in, sevgilisi Hasan B. tarafından, hamile olduğunu söylemesi üzerine boğularak öldürüldüğü ortaya çıktı. 70 yaşındaki Hasan B. gözaltına alınırken, Toker'in cesedi bulunamadı.

6.05.2019Gündem
Bu fotoğraf bugün çekildi Şehre turist yağdı

Bu fotoğraf bugün çekildi! Şehre turist yağdı

Kakava - Hıdrellez Şenlikleri nedeniyle Edirne'ye gelen yerli ve yabancı ziyaretçiler, turizmi hareketlendirdi.

5.05.2019Gündem
Kakava nedir Kakava şenliği kaç gün sürecek

Kakava nedir? Kakava şenliği kaç gün sürecek?

Edirne Belediyesi'nin düzenlediği Kakava Hıdırellez Şenlikleri, 5 Mayıs'ta, Sarayiçi'nde Kakava ateşinin yakılmasıyla başladı. Şenlik hazırlıklarının yapıldığı kentte Roman çeribaşı Hamdi Kopça, davul-zurnalı sokak turuyla vatandaşları şenliklere davet ediyor. Peki, Kakava şenliği kaç gün sürecek?

5.05.2019Gündem
Hıdrellez zamanı Edirne’de gidilmesi gereken 10 yer

Hıdrellez zamanı Edirne’de gidilmesi gereken 10 yer

Hıdrellez kutlamalarının Roman kültüründeki yansıması olan Kakava Şenlikleri bugün başlıyor. Her yıl yöre halkı ve on binlerce turistin katılımıyla gerçekleştirilen kutlamalar geleneksel at yarışıyla başlayacak, Sarayiçi’nde Kakava ateşinin yakılmasıyla devam edecek. Hazır Türkiye’nin bu en renkli ve neşeli şenliğine gitmişken Edirne’yi tanımayı ihmal etmeyin. Tarihi dokusu, kültürü, doğası ve mutfağı keşfedilmeyi bekliyor. Jürimiz sizin için bir tür ‘Edirne’de yapılması gerekenler’ listesi hazırladı.

5.05.2019Seyahat
Hıdırellez nedir Hıdırellez ne zaman kutlanacak

Hıdırellez nedir? Hıdırellez ne zaman kutlanacak?

Baharın müjdeleyicisi olarak da bilinen Hıdırellez'de her bölge ve yörenin kendine has kutlama adetleri bulunuyor. Her yıl mayıs ayında geleneksel bayram olarak kutlanan Hıdırellez nedeniyle, ülkenin dört bir yanında ateşler yakılıyor, dilek tutularak bunun üzerinden atlanıyor. Peki, Hıdırellez nedir? Hıdırellez ne zaman kutlanacak?

4.05.2019Gündem
Türkiye’nin Rio karnavalı Hıdrellez nerede kutlanır

Türkiye’nin Rio karnavalı Hıdrellez nerede kutlanır?

Bu hafta sonu Edirne’de Türkiye’nin en eğlenceli festivallerinden biri başlıyor. Kakava Hıdrellez Şenlikleri... Üstelik bu yıl eğlence daha da katmerli. Kakava’nın dışında iki farklı şenlik var.

Kakava Şenliği ne zaman 2019 Kakava-Hıdırellez Şenlikleri programı

Kakava Şenliği ne zaman? 2019 Kakava-Hıdırellez Şenlikleri programı

Edirne bölgesinde her yıl yöre halkının yanı sıra on binlerce turistin katılımıyla gerçekleştirilen Kakava Şenlikleri için geri sayım başladı. Baharın gelmesiyle birlikte, Kakava Şenliği için artık sayılı günler kaldı. Peki, Kakava Şenliği ne zaman?

1.05.2019Gündem
Hıdırellez ne zaman 2019 Hıdırellez kutlama tarihi

Hıdırellez ne zaman? 2019 Hıdırellez kutlama tarihi

Hıdırellez, Türk kültürü içerisinde somut olmayan kültürel miras alanları arasında yer alıyor. Kış mevsiminin ardından doğanın canlanması ve bolluk, bereketi ifade eden Hıdırellez, diğer taraftan ise Hızır ile İlyas Peygamber'in yeryüzünde buluştuğu gün olarak bilinmektedir. Peki, bu yıl Hıdırellez ne zaman kutlanacak? İşte, o konu hakkında bazı bilgiler

29.04.2019Gündem
Mayıs hareketli geçecek

Mayıs hareketli geçecek

İlkbaharın son demi ve ilkyazın en tatlı zamanları mayıs ile başlıyor. Bu ay hareket peşindeyseniz, çok şanslısınız. Neredeyse her gün aklınızı çelecek bir etkinlik var. İster müzik festivallerinde kulaklarınızın pasını silin, isterseniz yemek festivaliyle midenize bayram ettirin.

29.04.2019Seyahat
Hıdırellez ne zaman kutlanacak

Hıdırellez ne zaman kutlanacak?

Türk kültürünün en renkli geleneklerinden olan Hıdırellez, Balkanlar'dan Orta Asya'ya geniş bir coğrafyada kutlanmaya devam edecek. UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsili Listesi'nde yer alan Hıdırellez kutlamaları için hazırlıklar devam ederken, Hıdırellez'in ne zaman kutlanacağı merak konusu oldu. Peki, bu yıl Hıdırellez ne zaman kutlanacak?

23.04.2019Gündem
Hıdırellez ne zaman Hıdırellez hangi tarihte kutlanıyor

Hıdırellez ne zaman? Hıdırellez hangi tarihte kutlanıyor?

Baharın habercisi kabul edilen, Hızır ve İlyas peygamberlerin her yıl buluştuklarına inanılan 'Hıdırellez', farklı gelenek ve inanışlarla kutlanıyor. Hıdırellez, Türkiye'nin yanı sıra Balkanlar ile Kazakistan, Türkmenistan, Kırgızistan, Özbekistan ve Azerbaycan gibi ülkelerde geleneksel bir bayram olarak biliniyor. Peki, Hıdırellez ne zaman? Hıdırellez hangi tarihte kutlanıyor?

17.04.2019Gündem
Floransadan sonra en çok Edirnede

Floransa'dan sonra en çok Edirne'de

1585 tescilli tarihi eseriyle, İtalya'nın Floransa kentinden sonra metrekareye en çok tarihi eserin düştüğü ikinci Avrupa kenti Edirne, kültür, gastronomi, inanç ve doğa turizmindeki potansiyeliyle Türk ve Avrupalı turistlerden büyük ilgi görüyor.

17.04.2019Seyahat
Floransa’dan sonra en çok Edirne’de var

Floransa’dan sonra en çok Edirne’de var

Bin 585 tescilli tarihi eseriyle, İtalya’nın Floransa kentinden sonra metrekareye en çok tarihi eserin düştüğü ikinci Avrupa kenti Edirne, kültür, gastronomi, inanç ve doğa turizmindeki potansiyeliyle Türk ve Avrupalı turistlerden büyük ilgi görüyor.

15.04.2019Avrupa
21 Aralık hadi ipucu: Geleneksel Kırkpınar Yağlı Güreşleri her yıl nerede yapılır

21 Aralık hadi ipucu: Geleneksel Kırkpınar Yağlı Güreşleri her yıl nerede yapılır?

Kırkpınar, yalnızca bir güreş olayı değil, aynı zamanda kültürümüzün bir parçasıdır. Kırkpınar'ın en büyük ödülünü başpehlivan alır ve bir yıl süreyle başpehlivanı unvanını elinde tutar. Peki, geleneksel Kırkpınar Yağlı Güreşleri her yıl nerede yapılır?

21.12.2018Gündem
Kırmızı kurdeleli 1 dolar davası

'Kırmızı kurdeleli' 1 dolar davası

KANUN hükmünde kararnameyle ile ihraç edilen Marmara Üniversitesi öğretim görevlisi Prof. Dr. İhsan Nuri Akpınar hakkında FETÖ’nün Bahreyn yapılanması içinde olduğu, örgüte maddi yardımda bulunduğu gerekçesiyle ‘silahlı terör örgütüne üye olmak’tan iddianamede düzenlendi.

18.09.2018Gündem
Hıdırellez nedir

Hıdırellez nedir?

Hızır ve Hıdırellez'in kökeni hakkında çeşitli fikirler ortaya atılmıştır. Bunlardan bazıları Hıdırellezin Orta Asya, Ortadoğu ile Anadolu kültürlerine ait olduğu; bazıları ise İslamiyet öncesi Orta Asya Türk kültür ve inançlarına ait olduğu yolundadır. Peki, Hıdırellez tam olarak nedir?

22.07.2018Gündem
İstanbulda elektrik kesintisi... Elektrikler ne zaman gelecek

İstanbul'da elektrik kesintisi... Elektrikler ne zaman gelecek?

İstanbul’un pek çok ilçesinden elektrik kesintisi haberleri gelmeye devam ediyor. BEDAŞ, ‘17 Mayıs 2018 Perşembe günü planlı kesinti programı’ listesinde elektrik kesintisi yaşanacak ilçeleri duyurdu. Peki kesintiler ne kadar sürecek, elektrikler ne zaman gelecek?

17.05.2018Gündem
Anadolu, Neuwied’e taşındı

Anadolu, Neuwied’e taşındı

Almanya’nın Rheinland-Pfalz Eyaleti’nin Neuwied kentinde Alevi Bektaşi Kültür Enstitüsü, Hıdrellez şenliği düzenledi. Hızır ile İlyas’ın buluştuğu, doğanın kendini yenileyişini tamamladığı günün simgesi kabul edilen Hıdırellez’e güzel havanın da etkisiyle çok sayıda katılım oldu.

8.05.2018Avrupa
Anadolu, Neuwied’e taşındı

Anadolu, Neuwied’e taşındı

Almanya’nın Rheinland-Pfalz Eyaleti’nin Neuwied kentinde Alevi Bektaşi Kültür Enstitüsü, Hıdrellez şenliği düzenledi. Hızır ile İlyas’ın buluştuğu, doğanın kendini yenileyişini tamamladığı günün simgesi kabul edilen Hıdırellez’e güzel havanın da etkisiyle çok sayıda katılım oldu.

8.05.2018Avrupa
29 Mayıs’ta yoğun katılım bekliyoruz

29 Mayıs’ta yoğun katılım bekliyoruz

Almanya Balıkesirliler Kültür ve Dayanışma Derneği (BAL-DER) yöneticileri, Düsseldorf Başkonsolosu Şule Gürel’i ziyaret edip, hafta sonu yapılacak ‘Hıdrellez Şenliği’ne davet etti. Ziyarette, 29 Mayıs’ta yapılacak Solingen kurbanlarını anma etkinlikleri de gündeme geldi.

8.05.2018Avrupa
Kakava ateşi yandı Tüm zamanların ziyaretçi rekoru

Kakava ateşi yandı! Tüm zamanların ziyaretçi rekoru

Edirne’de geleneksel Kakava Ateşi Sarayiçi’nde yakıldı. Baharın gelişini doyasıya kutlayan Romanların yanı sıra kente akın eden binlerce kişi doyasıya eğlendi.

5.05.2018Gündem
Kakava Şenliği nedir Kakava Şenliği ne zaman yapılacak

Kakava Şenliği nedir? Kakava Şenliği ne zaman yapılacak?

Roman kültürünün ayrılmaz bir parçası olan ve Edirne bölgesinde her yıl yöre halkının yanı sıra on binlerce turistin katılımıyla gerçekleştirilen Kakava Şenlikleri için geri sayım başladı. Sosyal medyada ya da internette Kakava Şenliği hakkında haberleri gören ve bu şenliği ilk kez duyan vatandaşlar, Kakava ne demek? sorusuna yanıt arıyor. Ayrıca, Kakava şenliklerinin kökeni ve şenlik boyunca ne gibi etkinlikler yapıldığı da merak ediliyor. Peki, Kakava nedir? Kakava şenlikleri neden yapılır?

4.05.2018Gündem
Kakava şenlikleri için geri sayım başladı Kakava ne demek

Kakava şenlikleri için geri sayım başladı! Kakava ne demek?

Baharın en renkli ve coşkulu karşılaması hiç kuşkusuz Kakava şenlikleriyle yapılıyor. Her yıl 5-6 Mayıs’ta düzenlenen Kakava Şenlikleri’nin ilk gününde bereketin artması, güzelliklerin paylaşılması için ateş yakılıyor ve pilav ikramı yapılıyor. Peki Kakava ne demek, nasıl ortaya çıktı?

1.05.2018Gündem
Hıdırellezde neler yapılır, nasıl dilek dilenir 10 Hıdrellez geleneği

Hıdırellez'de neler yapılır, nasıl dilek dilenir? 10 Hıdrellez geleneği

Hıdırellez ya da Hıdrellez, mevsimlik bayramlardan biri. Baharın ve yeniden doğuşun simgesi olan Hıdırellez, içimizde yeşeren umudu gözler önüne seren pek çok ritüeli barındırıyor. Hıdırellez sabahında ilk iş gül ağacının dibine gidilir ve ev isteyen ev resmi, araba isteyen araba resmi çizer. Hazırlanan notlar alınıp suya bırakılır. Ancak tek ritüel gül ağacı değil! Peki Hıdırellez kutlamaları ne zaman başlayacak? Hıdırellez gelenekleri neler?

1.05.2018Gündem
Kakava şenlikleri ne zaman

Kakava şenlikleri ne zaman?

Kakava şenlikleri, geleneksel at yarışları, dilek ağacı organizasyonu gibi birçok etkinliğin yanı sıra konserlerle dolu dolu geçecek. Edirne Belediyesi tarafından düzenlenen Kakava şenlikleri, yüz yıllardır süre geleneği yeni nesillerle buluşturacak. Peki, Kakava şenlikleri ne zaman ve saat kaçta başlayacak? İşte, şenliğe katılmak isteyenler için bazı detaylar

24.04.2018Gündem
Türk tiyatrosu onlara emanet

Türk tiyatrosu onlara emanet

Onlar, en hareketli dönemlerini yaşayan Türk tiyatrosunun yeni nesil kalemleri. Yazdıkları oyunlarla bugünün kaydını tutuyor, hem yerli hem de evrensel meseleleri, kıvrak kurgular, zekice tespitlerle anlatıyorlar. 27 Mart Dünya Tiyatro Günü vesilesiyle sezonun en çok konuşulan oyunlarına imza atan altı yerli oyun yazarıyla birlikteyiz...

22.03.2018Kitap Sanat

Yazar Sonuçları

İzmir’de Türkiye’nin ilk Roman şenliği

Baharı, Hıdırellez’i en renkli, en sesli, en içten, en kalpten kutlamak, karşılamak isteyenler... Bugün İzmir Arena’daki Romanival’de buluşuyoruz. İzmir’in meşhur ‘Tenekeli Mahalle’ ruhunu hep birlikte yaşıyoruz.

4.05.2019

Tunç Soyer: En büyük rüyam Koç’un merkezini İzmir’e taşıtmak

ADALET ve Kalkınma Partisi’nin İzmir adayı Nihat Zeybekci ile Urla bağlarında buluşup İzmir seçimini konuşmuştum.Şimdi sıra CHP adayı Tunç Soyer’de... Onunla da İzmir’in en geleneksel sokaklarından biri olan Havra Sokağı’nda restore edilen Küçük Karaosmanoğlu Han’da buluştuk. İşte ikinci İzmir sohbetinde anlattıkları...

5.03.2019

Ederlezi!  

Bugün günlerden Hıdrellez, nedir aslı bilinmez. Bilinmez ama sevilir çünkü bugün umut taşır. Bilinmez dedik de aslında herkes kendine göre bilir; öyle bilir çünkü o makam sahibi ayna taşıyıcılardandır. Ruhu aynalarda yansır..

5.05.2018

Bu pazar ormana gittik

Geçtiğimiz pazar günü kalabalık bir ekip, toplanıp ormana gittik.

30.04.2018

Nihat Erdin

BÖLGEMİZ DENİZCİLERİ

27.04.2018