MENÜ

Hessen

Hessen ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Hessen haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.259 Hessen haberi bulunmuştur.

Hessen Haberleri

Hessen ADD: Gençleri bekliyoruz

Hessen ADD: Gençleri bekliyoruz

Yaklaşık 300 aktif üyesi bulunan Hessen Atatürkçü Düşünce Derneği, yeni dönemde de genç üyelerin sayısını artırmayı hedefliyor.

14.12.2017Dünya
‘Lozan yenilgidir’ diyen fesli’ler var

‘Lozan yenilgidir’ diyen fesli’ler var!

Tiyatro sanatçısı Levent Üzümcü, ‘Anlatılan Senin Hikayendir’ adlı oyunu Almanya’nın Frankfurt kentinde Das Internationale Theater’de sahneledi. Oyunda Türkiye ile Yunanistan arasında yapılan mübadeleyi ve onunla birlikte gelen ayrılık, sıkıntılar ve özlemler anlatılıyor.

11.12.2017Dünya
Karaciğere hızlı test

Karaciğere hızlı test

Karaciğere kapasite testi uygulayarak bir saatte sonuç alabilen özel cihaz, Hessen’de ilk kez Frankfurt Goethe Pasajı’ndaki Gastroenteroloji Tıp Merkezi‘nde uygulamaya konuldu.

9.12.2017Dünya
NSU duruşmasında mahkemeye çıkıştılar

NSU duruşmasında mahkemeye çıkıştılar

Almanya’nın Münih kentinde devam eden ırkçı terör örgütü NSU davasında dün, Kassel’de işlettiği internet kafede öldürülen ırkçı çetenin 9’uncu kurbanı Halit Yozgat’ın annesi Ayşe ile babası İsmail Yozgat ifade verdi. Yozgat çiftinin mahkeme heyetine sitemi ve Alman devletine yönelik çok sert eleştirileri, herkesi derinden sarstı.

6.12.2017Dünya
Frankfurt Türk Film Festivalinde en iyiler seçildi

Frankfurt Türk Film Festivalinde en iyiler seçildi

Kültürler Arası Transfer Derneği tarafından düzenlenen 17. Frankfurt Türk Film Festivali’nin kapanış gecesinde ‘Altın Elma Ödülü’ sahiplerini buldu. Festivalde ‘En İyi Film’ seçilen ‘Tereddüt’ dört ödülle Frankfurt’tan ayrıldı.

2.12.2017Dünya

Festival Başkanı, yapımcıya cevap verdi

Frankfurt Türk Film Festivali’nin Başkanı Hüseyin Sıtkı, Ayla’nın festivalin açılışında gösterilmesine izin vermeyen yapımcının doğruları söylemediğini iddia etti.

29.11.2017Dünya
Ayla şoku... Festivalden çekildi, kriz çıktı...

Ayla şoku!... Festivalden çekildi, kriz çıktı...

Türkiye’nin Oscar aday aday Ayla’nın yapımcısı Mustafa Uslu, son dakika kararıyla filmi, Frankfurt Türk Film Festivali’nden çekti. Festival Başkanı yapımcıyı, yapımcı festival komitesini suçladı.

28.11.2017Dünya
Hüseyin Sıtkı’ya Goethe Plaketi

Hüseyin Sıtkı’ya Goethe Plaketi

Frankfurt Türk Film Festivali’nin Cinestar Metropolis’te yaklaşık 700 kişinin katıldığı açılışında ‘Yalan Dünya’ adlı filminden dolayı Atalay Taşdiken’e ‘Seyirci Ödülü’, Festival Başkanı Hüseyin Sıtkı’ya da Hessen Eyaleti’nin en yüksek ödülü Goethe Plaketi verildi.

28.11.2017Dünya
Yapımcısı Ayla’ya izin vermedi

Yapımcısı Ayla’ya izin vermedi

Türkiye’nin Oscar aday aday Ayla’nın yapımcısı Mustafa Uslu, son dakika kararıyla filmi, Frankfurt Türk Film Festivali’nden çekti.

28.11.2017Dünya
Frankfurt Türk Film Festivali başladı

Frankfurt Türk Film Festivali başladı

Frankfurt Türk Film Festivali’nin galası, dün akşam Frankfurt Zoo Palast’ta yapıldı. Ziynet Sali’nin sahneye çıktığı açılışta, keman sanatçısı Ceren Aksan da konser verdi. Sunuculuğunu Gökhan Mumcu ile Şebnem Schaefer’in yaptığı galada ‘Vefa’ ve ‘Onur’ ödülleri sahiplerini buldu.

27.11.2017Dünya
Frankfurt Başkonsolosu Burak Karartı Türkçe imza kampanyasına destek istedi

Frankfurt Başkonsolosu Burak Karartı Türkçe imza kampanyasına destek istedi

Frankfurt Başkonsolosu Burak Karartı, yaklaşık 350 bin Türk’ün yaşadığı Hessen okullarında Türkçe’nin ikinci veya üçüncü yabancı dil olarak okutulması için başlatılan imza kampanyasına destek istedi.

25.11.2017Dünya
4 eyalette 8 eve DEAŞ operasyonu

4 eyalette 8 eve DEAŞ operasyonu

Almanya’da dört eyalette terör örgütü DEAŞ’a yönelik operasyon düzenleyen polis, Suriyeli altı kişiyi gözaltına aldı. Frankfurt Federal Savcılığı, şüphelilerin silahlı veya bombalı saldırı planlamakla suçlandığını bildirdi.

21.11.2017Dünya
Çocuklarınız için siz de destekleyin

Çocuklarınız için siz de destekleyin

Almanya’nın Hessen Eyaleti’nde düzenlenen Türkçe kampanyasını TÖDer Başkanı ve ATÖF Başkan Vekili Bilge Yörenç, FDP Rüsselsheim İl Başkanı Abdullah Sert, öğretmenler Yaşar Çatı, Ahmet Ovalı, burcu Ayberk Demir, Dr. Banu Diler Gehrke ile öğrenci velisi Necati Suözer de imzaladı.

18.11.2017Dünya
Türkçe gençlere yeni kapılar açar

Türkçe gençlere yeni kapılar açar

Almanya’nın Hessen Eyaleti’ndeki Türkçe kampanyasına destek veren Tiyatro Frankfurt Sanat Yönetmeni Kamil Kellecioğlu, Türk Halk Müziği sanatçısı Şirin Üstün, öğretmenler Fehmi İlhan, Aygül Klein ile Hessen Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Eren Tiryaki’nin ailelere bir çağrısı var:

17.11.2017Dünya
Türkçe’yi iyi öğrenen çocukların şansı artır

Türkçe’yi iyi öğrenen çocukların şansı artır

Almanya’nın Hessen Eyaleti’nde başlatılan Türkçe kampanyasına katılım giderek artıyor. Kampanyaya ilk imzayı atanlardan Arif Arslaner, Yadel Oktay Coşkun, Nebiye Hilal Şan, Esra Hack Cengizalp, Gonca Kalaycı, Aykut Kaya, Esad Şahin desteklerinin gerekçelerini Hürriyet’e anlattı.

16.11.2017Dünya
Ana diliniz için düşün yollara

Ana diliniz için düşün yollara

Yazar, taksi işletmecisi Selçuk Ülger, Hessen Eyalet Meclisi milletvekili Handan Özgüven, Rhein Main Yüksekokulu Rektör Yardımcısı Ayşe Asar, Frankfurt Türk Cami Dernekleri Çalışma Birliği Koordinatörü Dr. Hüseyin Kurt, yaşam koçu Aynur Kılınçsoy, Almanya’nın Hessen Eyaleti’nde başlatılan Türkçe kampanyasına neden destek verdiklerini anlattı.

15.11.2017Dünya
Dilimizin gücünün farkına varamadık

Dilimizin gücünün farkına varamadık

Almanya’nın Hessen Eyaleti’nde ‘Türkçe, ikinci ve üçüncü yabancı dil olarak okutulsun’ kampanyasını başlatanlardan Almanya Türk Toplumu (TGD) Eş Genel Başkanı Atila Karabörklü ile Almanya Türk Öğretmen Dernekleri Federasyonu (ATÖF) Genel Başkanı Yücel Tuna, kampanyanın önemini anlattı. Atila Karabörklü, Almanya’nın göç ülkesi olması, ekonomik, sosyal ve kültürel gelişmeler, Türkçe’nin Alman okullarında okutulmasını zorunlu hale getirdiğini söyledi. Yücel Tuna ise “Globalleşen bir dünyada çok dilliliğin artı bir değer haline gelmesi ile doğru öğrenilecek Türkçe, alt yapısıyla çocuklarımıza yeni ufuklar açacaktır” dedi.

14.11.2017Dünya
Türkçe dil eğitimi çağın gerisinde kaldı

Türkçe dil eğitimi çağın gerisinde kaldı

Almanya’nın Hessen Eyalet Meclisi SPD milletvekili Turgut Yüksel ile bağımsız milletvekili Mürvet Öztürk, eyalette başlatılan Türkçe kampanyasına neden destek verdiklerini anlattı. Turgut Yüksel, öğrencilerin ailelerinden edindikleri dillerinin yük değil, aksine desteklenmesi ve teşvik edilmesi gereken çok önemli zenginlik olduğunu söylerken Mürvet Öztürk, “Genç kuşak için dil eğitimi kültürel zenginlik anlamına gelir. Çocuklar okullarda neden seçmeli ders çerçevesinde anadil eğitimini almasınlar!” dedi.

13.11.2017Dünya
Parayla saadet olur mu

Parayla saadet olur mu?

Türkçe’de “Parayla saadet (mutluluk) olmaz” diye bir söylem vardır. Yapılan kamuoyu yoklamalarına baktığımızda bunun hiç de öyle olmadığı görülüyor. Dünyanın çeşitli kesimlerinde olduğu gibi Almanya’da da insanların çok büyük bir bölümü ‘parayla mutluluğun artacağı’ görüşünde birleşiyor.

11.11.2017Dünya

Kampanyaya destek verenler anlatıyor

Almanya’nın Hessen Eyaleti’nde öğretmenler, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, işadamları ve eyalet milletvekillerinin desteğiyle başlatılan Türkçe kampanyasına imza verenler anlatıyor:

11.11.2017Dünya
Atatürkü Avrupada da andık

Atatürk'ü Avrupa'da da andık

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 79’uncu yılında milyonlarca Türkiye kökenlinin yaşadığı Avrupa ülkelerinde de düzenlenen törenlerle anıldı.

10.11.2017Dünya
Lotoya ortak olmaktan son anda vazgeçti, 3 arkadaşı milyoner oldu

Lotoya ortak olmaktan son anda vazgeçti, 3 arkadaşı milyoner oldu!

Almanya’da üç işçinin ortak oynadıkları lotoya milyonluk ikramiye çıktı. Milyoner olan üç işçiden ikisi çalıştığı fabrikadan ayrıldı. Üç işçinin bir arkadaşı da son anda lotoya ortak olmaktan vazgeçtiği için milyonları kaçırdı.

7.11.2017Dünya
Almanya’da büyük ikramiye 3 işçiye çıktı

Almanya’da büyük ikramiye 3 işçiye çıktı

Almanya’da lotonun büyük ikramiyesi, üç işçiye çıktı. İşçilerden ikisi milyoner olunca çalışmayı bıraktı. Yeni zengin işçiler, birlikte loto oynadıkları ancak çekilişten kısa süre önce ortaklıktan çıkan dördüncü arkadaşlarını da unutmadı.

7.11.2017Dünya
Hessen’de Türkçe için imza kampanyası

Hessen’de Türkçe için imza kampanyası

Almanya’nın Hessen Eyaleti’nde bir grup iş insanı, öğretmenler, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ve eyalet meclisi milletvekilleri, Türkçe’nin okullarda ikinci veya üçüncü yabancı dil olarak okutulması için imza kampanyası başlattı.

5.11.2017Dünya
‘NSU 3 kişiden çok daha geniş’

‘NSU 3 kişiden çok daha geniş’

Berlin-Brandenburg Türkiye Toplumu (TBB) Sözcüsü İlker Duyan, aşırı sağcı terör örgütü NSU tanıklarının peş peşe ölmesine ve istihbarat servislerinde bu örgütle ilgili imha edilen belgelere dikkat çekerek “Aslında 3 kişiden çok daha geniş bir ağ. ben kendimi Almanya’da güvende hissetmiyorum“ dedi.

4.11.2017Dünya
Almanyada korkunç tablo Aşırı sağcılar silahlandı...

Almanya'da korkunç tablo! Aşırı sağcılar silahlandı...

Alman Süddeutsche Zeitung gazetesi, Alman polisinin Çekya'da askerî eğitim alan aşırı sağcı Combat 18 grubunun 12 üyesi ülkeye dönüşte ele geçirdiğini duyurdu. Almanya'da bilinenden çok daha fazla aktif olduğu tahmin edilen Combat 18 grubu üyelerinin Almanya'da parlamento seçimlerinin gerçekleştiği 24 Ekim'de yakalandığı ancak kamuoyundan saklandığı belirtiliyor. Örgütün internet sitesindeki ise Combat 18 üyelerinin görev tanımı kısmında "Şerefle yaşamak, bir kişinin onursuz olmaktansa ölmeye hazıırlanması anlamına gelir. Nasyonel Sosyalistler olarak görevlerimiz ve zorunluluklarımız bulunuyor. Nasyonal Sosyalizm amacının kendisi ve ırkımız için savaşma görevimiz var" ifadeleri yer alıyor.

4.11.2017Dünya
‘NSU için araştırma komisyonu kurarız’

‘NSU için araştırma komisyonu kurarız’

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Mustafa Yeneroğlu, Almanya’da Türklere yönelik ırkçı cinayetler konusunda, “Almanya Şansölyesi Merkel’in verdiği, ‘NSU olayı tüm boyutlarıyla aydınlanacak’ sözü yerine getirilmezse, kurumsal ırkçılıkla da söz verildiği gibi mücadele edilmezse, bu konuyla ilgili araştırma komisyonu kurulmasını Meclise önereceğim” dedi.

3.11.2017Dünya
DEAŞ, terörle yıldırmaya çalışıyor

DEAŞ, terörle yıldırmaya çalışıyor

Konrad Adenauer Vakfı ve Türk Alman Sağlık Vakfı’nın dün Frankfurt’ta düzenledikleri sempozyumda konuşan Hessen İçişleri ve Spor Bakanı Peter Beuth, terör tehdidinin her geçen gün büyüdüğünü, Almanya’da pek çok potansiyel terörist olduğunu söyledi.

2.11.2017Dünya
Terör hoşgörüyü yok etmek istiyor

Terör hoşgörüyü yok etmek istiyor

Konrad Adenauer Vakfı ve Türk Alman Sağlık Vakfı’nın dün Frankfurt’ta düzenledikleri sempozyumda konuşan Hessen İçişleri ve Spor Bakanı Peter Beuth, terör tehdidinin her geçen gün büyüdüğünü, sadece Almanya’da 1650 potansiyel terörist olduğunu söyledi.

1.11.2017Dünya
İzleyiciler için bol seçenek var

İzleyiciler için bol seçenek var

Kültürlerarası Dayanışma Derneği’nin düzenlediği Uluslararası Frankfurt Türk Film Festivali’nin 17’ncisi 26 Kasım’da başlayacak. 2 Aralık’a kadar sürecek festivalde 40 civarında Türk filmi gösterilecek.

1.11.2017Dünya
Avrupa’nın her yerinde Cumhuriyet coşkusu

Avrupa’nın her yerinde Cumhuriyet coşkusu

Cumhuriyet’in 94’ncü yıl dönümü, Türkiye’nin Avrupa’daki dış temsilciliklerinde verilen resepsiyonlarla kutlandı. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla Bulgaristan’dan Hollanda’ya çok sıyada ülkede etkinlikler düzenlendi. Viyana, Budapeşte, Madrid, Lahey, Kopenhag, Bern, Bükreş, Filibe, Atina, Üsküp, Tiran, Priştine, Saraybosna, Belgrad, Karadağ ve Stockholm’de büyükelçilikler tarafından verilen resepsiyonlara, bulundukları ülkelerdeki yabancı ülke temsilciliklerinden başbakanlara, dini cemaatlerden sivil toplum örgütlerine kadar çok sayıda davetli katıldı.

31.10.2017Dünya
Fuat Sezgin’e, Fahri Bilim Doktoru ödülü

Fuat Sezgin’e, Fahri Bilim Doktoru ödülü

Sivas’taki Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Senatosu, dünyanın önde gelen tarihçilerinden İslam Bilim Tarihi Araştırmacısı Prof. Dr. Fuat Sezgin’e Fahri Bilim Doktoru unvanı verdi.

31.10.2017Dünya
Mustafa Kemal inanılmazı başardı

Mustafa Kemal inanılmazı başardı

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 94’üncü yılı, Frankfurt’ta görkemli bir baloyla kutlandı. Baloda bir konuşma yapan Frankfurt Başkonsolosu Burak Karartı, Mustafa Kemal Atatürk’ün, ‘cumhuriyet ilan etmesinin imkansızı başarmak’ olduğunu söyledi.

29.10.2017Dünya
Bakanlar Türkçe için neden toplandı

Bakanlar Türkçe için neden toplandı

Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre Ankara ile Berlin arasında yaşanan gerilim, Almanya’da Türk konsoloslukları tarafından organize edilen ve Türkiye’nin gönderdiği öğretmenler tarafından verilen Türkçe derslerinin de mercek altına alınmasına neden oldu. Eyaletlerin eğitim bakanları, perşembe günü Berlin’de yaptıkları toplantıda Türkçe derslerini görüştü.

14.10.2017Dünya
Cenaze namazı Almanyada kılındı... Gözyaşları sel oldu

Cenaze namazı Almanya'da kılındı... Gözyaşları sel oldu

Almanya’nin Hessen Eyaleti Butzbach kenti’nde meydana gelen trafik kazasında ölen 3 Türk gencinden biri olan Kazım Cihan (20) Offenbach’ta son yolculuğuna uğurlandı.

10.10.2017Gündem
Tanıtım gecesine katılmışlar...

Tanıtım gecesine katılmışlar...

Almanya'da 3 Türk gencin yaşamını yitirdiği kazayla ilgili yeni detaylar ortaya çıktı. Julia Kabaca (20), kuzeni Paula Yalman (23) ve arkadaşları Kazım Cihan'ın (20) Almanya’da yeni kayıt yaptırdıkları üniversitenin tanıtım gecesinden dönerken çekiciyle çarpıştığı öğrenildi.

9.10.2017Dünya
Almanya’da 3 Türk genci trafik kazasında öldü

Almanya’da 3 Türk genci trafik kazasında öldü

Almanya’nın Hessen Eyaleti Butzbach kentinde meydana gelen trafik kazasında, ikisi kadın biri erkek 3 Türk genci hayatını kaybetti. Kazada yaralanan 18 yaşındaki ganç kız ise hastaneye kaldırıldı.

8.10.2017Dünya
Almanyada Türk gençlerden acı haber

Almanya'da Türk gençlerden acı haber!

Almanya’nin Hessen Eyaleti Butzbach kenti’nde meydana gelen trafik kazasında ikisi kadın biri erkek, 3 Türk genci hayatını kaybetti. Kazada yaralanan 18 yaşındaki ganç kız ise hastaneye kaldırıldı.

8.10.2017Dünya
İstenmeyen AfD’li

İstenmeyen AfD’li

.

6.10.2017Dünya
CDU-Yeşiller hükümetine Türkçe mektubu

CDU-Yeşiller hükümetine Türkçe mektubu

Hessen’de bir grup sivil toplum temsilcisi, öğretmen ve milletvekilleri eyalet okullarında Türkçenin iki veya üçüncü yabancı dil olarak okutulması için mektup yazdı.

5.10.2017Dünya
ADDP Başkanı Bulut: Hedef 350 ADD’yi birleştirmek

ADDP Başkanı Bulut: Hedef 350 ADD’yi birleştirmek

Atatürkçü Düşünce Dünya Platformu (ADDP), üye toplantısını, 100 yıl önce Almanya’nın Bad Kreuznach kentinde Alman ordusu karargahı olarak kullanılan binada Atatürk’ün kaldığı odada yaptı.

1.10.2017Dünya
Bir taşla iki kuş vurabilecek mi

Bir taşla iki kuş vurabilecek mi?

Almanya’da siyasi partiler seçim yenilgisinden ders çıkarmaya başladı. Sosyal Demokratlar sol kanadın başını çeken Andrea Nahles’i Grup Başkanı yaparken, Hıristiyan Birlik, üçlü koalisyona hazırlık amacıyla Maliye Bakanı Schaeuble’yi Meclis Başkanlığı’na getiriyor. AfD aşırı sağa kayarken, Eşbaşkanı Petry yeni parti kurmaya hazırlanıyor.

29.9.2017Dünya

10 ülkeden 23 ADD Almanya’da toplanıyor

Atatürkçü Düşünce Dünya Platformu’nun (ADDP) dördüncü toplantısı 30 Eylül-1 Ekim günlerinde Almanya’nın Bad Kreuznach kentinde yapılacak. Toplantı, Mustafa Kemal Atatürk’ün tam 100 yıl önce, 1917 yılında kaldığı tarihi Park Hotel Karhaus’ta düzenlenecek.

28.9.2017Dünya
Erdoğan boykot çağrısı yapmadı

Erdoğan boykot çağrısı yapmadı

Sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle görüşmek üzere Frankfurt’a gelen TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, Almanya’da Hür Demokratlı (FDP) bir koalisyonun Türkiye’nin ve Almanya’nın menfaatlerine olduğunu söyledi.

24.9.2017Dünya
‘Türklerin sadakatini sorgulamayın’

‘Türklerin sadakatini sorgulamayın’

Frankfurt’ta Kültür ve Eğitim Derneği (KUBI), partilerin Federal Meclis adaylarını panelde buluşturdu. CDU’dan Dr. Matthias Zimmer, SPD’den Ulli Nissen, Sol Parti’den Monika Christiann, Yeşiller’den Omid Nouripour ile FDP’den Katharina Schreiner’in katıldığı paneli, KUBI’den Feyza Morgül yönetti. Adaylar eğitimden mültecilere, türkçeden Türkiye konusuna kadar farklı alanlarda görüşlerini açıkladı.

20.9.2017Dünya
Almanya’da seri soyguncu Burhan durdurulamıyor

Almanya’da seri soyguncu Burhan durdurulamıyor

Almanya’nın Hessen eyaletinde birbiri ardına soygunlar gerçekleştiren Burhan B. (35) yakalanmadığı gibi soygunlara da devam ediyor. Polis, zanlı Burhan B.’nin yakalanması için çok sayıda ekip görevlendirildiğini açıkladı. Giessen Savcılığı, Büdingen kentinde yaşayan zanlı B.nin tehlikeli olduğunu belirterek zanlıyı görenlerin yaklaşmadan ve konuşmadan polise haber vermelerini istemişti.

19.9.2017Dünya
Genç meclis istiyoruz

Genç meclis istiyoruz

Hessen Türk Toplumu’nun (TG-Hessen) gençlik örgütü Young Voice Hessen ile Türk Üniversite Öğrencileri Platformu (FraTÖP), genç politikacıları konuk etti. Gençler, ayrımcılığın ortadan kaldırılmasını, kamunun göçmenlere açılmasını ve meclisin gençleştirilmesini istedi.

18.9.2017Dünya
Dostluktan başka seçeneğimiz yok

Dostluktan başka seçeneğimiz yok

Offenbach kentinde düzenlenen ‘Yurtdışı Türkleri Buluşması’nda, sıkıntılı bir dönemden geçen Türkiye-Almanya ilişkileri de ele alındı. Buluşmada konuşan Almanya’daki Türk iş dünyasından temsilciler, iki ülke ilişkilerinin zamanla iyileşeceğine inandıklarını dile getirdi.

14.9.2017Dünya