MENÜ

Hep Kitap

Hep Kitap ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Hep Kitap haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 13.394 Hep Kitap haberi bulunmuştur.

Hep Kitap Haberleri

Kesintisiz kitap okuma zamanı

Kesintisiz kitap okuma zamanı!

Okullar yarıyıl tatiline girdi. 15 günlük bu tatil, çocukların yaratıcılıklarını geliştireceği kitaplar okuması için biçilmiş kaftan. Çocuk kitapları eleştirmenimiz Devrim Yılmaz, çocukların tatili sıkılmadan geçirmeleri, maceradan maceraya koşup hayal dünyalarını geliştirmeleri için birbirinden güzel kitaplar seçti...

17.01.2019Kitap Sanat
2018in en iyi 50 kitabı

2018'in en iyi 50 kitabı

Hürriyet Kitap Sanat yazarları Doğan Hızlan, Selim İleri, A. Ömer Türkeş, Ömer Erdem, Yücel Kayıran, Haydar Ergülen, İhsan Yılmaz, Metin Celâl ve Erkan Aktuğ’un oylarıyla 2018’in en iyi 50 kitabını seçtik. Yıllar sonra aynı anda iki romanla karşımıza çıkan Latife Tekin ‘Sürüklenme’si ilk sırada yer aldı. Devrim Yılmaz ise yılın en iyi 10 çocuk kitabını sıraladı.

26.12.2018Kitap Sanat
Sonsuz bir kış senfonisi

Sonsuz bir kış senfonisi

Faruk Duman, ‘Sus Barbatus!’ta hem alışıp sevdiğimiz anlatım biçimini korumuş hem de tempoyu hiç düşürmeden, merakı hep en üst düzeyde tutarak okunaklı bir eser ortaya çıkarmış.

26.12.2018Kitap Sanat
‘Kimim ve nasıl kendim olabilirim’

‘Kimim ve nasıl kendim olabilirim?’

Paul Beatty, 2016’da Man Booker Ödülü kazandığı romanı ‘Seri Sonu’nda günümüz Amerika’sının karanlık yüzünü -ırk, cinsiyet, popüler kültür ve siyaset ekseninde- acımasız, provokatif ve alaycı bir dille sergiliyor.

19.12.2018Kitap Sanat
Kışın keyfine varmak için 18 uzmandan 50 öneri

Kışın keyfine varmak için 18 uzmandan 50 öneri

Havalar iyiden iyiye soğudu ve sabah karanlığa uyanmak da pek mutlu etmiyor. Hele bir de evden çıkasınız gelmiyorsa, listemiz tam size göre. Alanında uzman isimlere danıştık, kışınıza sıcaklık katacak öneriler aldık. Kedi evi yaparak patili dostlarımızın hayatını kurtarabilir, battaniye altına kıvrılıp Paul Auster’ın ‘Kış Günlüğü’ kitabını okuyabilirsiniz. Yanınıza bir fincan sıcak çikolata almayı da unutmayın...

16.12.2018Hürriyet Pazar
Idefix’in araştırmasına göre 2018in en iyi 50 romanı

Idefix’in araştırmasına göre 2018'in en iyi 50 romanı

Online kitap satış platformu idefix, ‘2018’in en iyi 50 romanı’nı seçti.

30.11.2018Kitap Sanat
Bir hişt sesi gelmedi mi fena

Bir hişt sesi gelmedi mi fena

Fuat Sevimay’ın Sait Faik’i “Hişt! Hişt!” sesiyle sayfalarına taşıdığı kitabı çocuklara çok şey söylüyor; içinden yaşamın bambaşka bir gözle görülüp duyulabileceği bir pencere açıyor.

14.11.2018Kitap Sanat
KİTAP FUARI HAKKINDA BİLMENİZ GEREKEN 15 ŞEY

KİTAP FUARI HAKKINDA BİLMENİZ GEREKEN 15 ŞEY

37’nci Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı, bugün kapılarını açıyor. ‘Hayatı Edebiyatla Kuşatmak’ ana temasıyla gerçekleştirilen fuara yurtiçi ve yurtdışından 800 yayınevi katılacak, dokuz gün boyunca 300 etkinlik yapılacak. Kitapları daha uygun fiyata alabileceğiz, sevdiğimiz yazarlarla sohbet imkânı da cabası. Hürriyet Kitap Sanat Yayın Yönetmeni İhsan Yılmaz, editörü Erkan Aktuğ ve Hürriyet Cumartesi kitap editörü Burcu Aktaş’tan fuara gideceklere yardımcı olacak ipuçları ve öneriler aldık.

9.11.2018Hürriyet Cumartesi
Hayatını kitapla kuşatanların fuarı

Hayatını kitapla kuşatanların fuarı

Yaklaşık 750 bin ziyaretçi sayısıyla geçen yıl rekor kıran Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı’nın 37’ncisi yarın TÜYAP Büyükçekmece’de başlıyor. ‘Hayatı Edebiyatla Kuşatmak’ temasıyla 18 Kasım’a kadar yüzlerce imza günü ve etkinliğe ev sahipliği yapacak fuarın bu yılki onur yazarı, Türk edebiyatının büyük ismi Selim İleri olacak.

8.11.2018Kitap Sanat
Eşyaların da dili, hafızası, mutluluğu var

Eşyaların da dili, hafızası, mutluluğu var

Fantastik bir gezegende, ne zaman nerede kaybedildikleri bilinmeyen eksikli parçalar dile gelirse ne olur? Kırık bir tarak parçası, taşları düşmüş bir yüzük, yarısı yanmış bir fotoğraf… Onların da size söyleyecekleri var mıdır? Sevinç Erbulak’ın muazzam hayal gücüyle ‘ArtıkAranmayanlar Gezegeni’ fark edilmeyenlerin hikâyelerini anlatıyor.

7.11.2018Kitap Sanat
Geçmişin yükü

Geçmişin yükü

Nermin Yıldırım’ın yeni romanı ‘Misafir’de hüzün biraz daha ağır basmış. Mizah daha bir kararmış. Öncekilere göre daha koyu bir roman diyebiliriz ‘Misafir’ için. Sanki biraz daha alegorik ve distopik bir anlatı...

17.10.2018Kitap Sanat
Şifa niyetine bir bitki çayı almaz mıydınız

Şifa niyetine bir bitki çayı almaz mıydınız?

‘Yeniden Doğmak için Bir Bitki Çayı Alır mıydınız?’ genç yaşında hayatın fazlaca yorduğu Viola Consalvi’nin hikâyesini anlatırken bitkiler dünyasına dair de bir yolculuğa çıkarıyor. Bin derde deva bitkiler âleminde gezinirken hem okuru Viola’nın yeniden doğuşuna tanıklık ediyor hem de bu dünyanın gizemine ortak oluyor.

13.09.2018Kitap Sanat
Kapalı kapılar ardında

Kapalı kapılar ardında

Bol detaylı ve esprili çizimleriyle hikâyeleri çocuklar için oyuna çeviren illüstratör ve yazar Eniat Tsarfati, apartman yaşamına bambaşka bir bakış atarken unutulmaya yüz tutmuş komşuluk kavramını da yeniden gündeme getiriyor.

23.08.2018Kitap Sanat
‘Kitapsız asla’ diyenler için yeni sezon

‘Kitapsız asla’ diyenler için yeni sezon

Yayın dünyasında yeni sezon için geri sayım başladı. Eylülden itibaren merakla beklenen kitaplar art arda raflardaki yerini alacak. Peki yeni sezonda bizleri neler bekliyor? Jo Nesbo’dan Selim İleri’ye, Haruki Murakami’den, Gündüz Vassaf’a onlarca yazar, yeni kitaplarını okuyucunun beğenisine sunacak. İşte yeni sezondan en heyecan verici kitaplar...

23.08.2018Kitap Sanat
Aleynanın vasiyetiymiş

Aleyna'nın vasiyetiymiş!

Antalya'da trafik kazasının ardından tedavi gördüğü hastanede 3 gün sonra beyin ölümü gerçekleşen ve babasının vedalaşmak için bayramın birinci günü organlarını bağışladığı 17 yaşındaki Aleyna Hatun Budanır'ın karaciğeri ve kalbi 2 hastaya nakledildi. Acılı baba kızının ölümüne neden olan sürücünün serbest bırakılmasına tepki gösterirken, "Devletim kızımın kanını yerde bırakmaz" dedi. Öte yandan Aleyna'nın eğitim hayallerini gerçekleştirebilmek amacıyla çamaşırhanede çalıştığı da öğrenildi.

22.08.2018Gündem
İnsan vücudundan evrenin sınırlarına...

İnsan vücudundan evrenin sınırlarına...

Hep kitap’ın çizgi bilim dizisi ‘Neden?’, insan vücudunu ve evreni ele alan iki yeni kitapla sürüyor. İlk kitap ‘Neden? İnsan Vücudu’nda Omji ve Gomji adlı iki arkadaşın tatil ödevi, insan vücudunun sırlarını keşfetmek.

5.07.2018Kitap Sanat
Antemlerim 55 yıldır çocuklar için açık

Antemlerim 55 yıldır çocuklar için açık

Edebiyat hayatının 55’inci yılını ‘A Takımı/İz Sürücü Köpekler’ dizisi ile kutlayan çocuk edebiyatının usta ismi Gülten Dayıoğlu, her yaştan okurunu minik bir seslenişle selamlıyor: “Kitap aşı gibidir. Aşı nasıl mikroplara karşı bağışıklık kazandırırsa, kitaplar da yaşamın her türlü haline karşı bizlerde bağışıklık oluşturur.”

31.05.2018Kitap Sanat
Tabloya tablo yerleştirmek

Tabloya tablo yerleştirmek!

Andre Chastel, ‘Tablodaki Tablo’da resim sanatında 15’inci yüzyıl ile başlayıp 20’nci yüzyılda zirve yapan ‘tabloya tablo yerleştirme’ konusunu inceliyor. Sanatçının bu eylemini imgesel değerde görerek hem meselenin düşünsel hem de ressamın otoportresine açılan yönünün peşine takılıyor.

31.05.2018Kitap Sanat
Benzersiz bir seyahat kitabı: Zeytin Ağacının Gölgesinde Yunanistan

Benzersiz bir seyahat kitabı: Zeytin Ağacının Gölgesinde Yunanistan

Seyahati bir sanat olarak gören Nazlı Gürkaş’ın kaleme aldığı 'Zeytin Ağacının Gölgesinde Yunanistan' “Daha az turistik, daha fazla yerel deneyim” diyenlerin yol arkadaşı olacak türden bir kitap. Yazarın ilk seyahat kitabı olma özelliği de taşıyan Zeytin Ağacının Gölgesinde Yunanistan, cep yakmayan bol mavili-yeşilli bir rota çizmek ve Yunanistan’ın en güzel yemeklerini yemek isteyenler için harika bir rehber... 

25.05.2018Seyahat
Le Guin ile son randevu

Le Guin ile son randevu

Fantastik ve bilimkurgu edebiyatın, ocak ayında kaybettiğimiz feminist kalemi Ursula K. Le Guin’in kurgu dışı yazılarından oluşan bir derleme ‘Sözcüklerdir Bütün Derdim’. Roman gibi bir solukta okuyacağınız bir çalışma değil belki ama sayfalarında bolca ilham, rehberlik bulacaksınız. Le Guin’e dört başı mamur veda etmek için bulunmaz fırsat.

17.05.2018Kitap Sanat
Babaları anlamak her zaman mümkün değil

Babaları anlamak her zaman mümkün değil!

Refik Durbaş’ın minik okurlar için kaleme aldığı 'Zuzu ile Babası'ndaki meraklı Zuzu ve babasının maceralarına ortak olmak herkese iyi gelecek.

4.05.2018Kitap Sanat
Otosansürsüz Teoman

Otosansürsüz Teoman

‘Fasa Fiso’da Teoman’ın çocukluğundan bugüne kadar geçen sürede hovardalıklarını, başarılarını, ‘muhteşem hatalarını’, aşklarını okuyoruz. Otosansür uygulanmamış gibi... İyi, kötü, saçma, hırslı, saf tüm Teoman’lar var kitapta.

19.04.2018Kitap Sanat
İzmir Kitap fuarı 2018 etkinlik takvimi yayınlandı İşte yazar listesi ve imza günleri

İzmir Kitap fuarı 2018 etkinlik takvimi yayınlandı! İşte yazar listesi ve imza günleri

İzmir Kitap fuarı, birçok yazarın katılımıyla başladı. Geçtiğimiz yıl yoğun talep gösterilen fuarı 444 bin kişi ziyaret ederken, bu yıl da yoğun katılım gerçekleştirilmesi bekleniyor. 14-22 Nisan tarihleri arasında saat 11.00-20.00 arasında ziyaretçilerine kapılarını açacak olan fuarın konumu Kültürpark olacak. Peki, İzmir Kitap Fuarı etkinlik takvimi çerçevesinde hangi yazarlar katılım gösterecek ve imza günleri ne zaman gerçekleşecek? İşte, bazı detaylar

14.04.2018Gündem
MOBESEye takıldı... Büyük sürpriz

MOBESE'ye takıldı... Büyük sürpriz

Siirt'te koyun otlatırken kitap okuma anları MOBESE kameralarınca kaydedilen 15 yaşındaki Kader Özer, İl Emniyet Müdürlüğü tarafından İstanbul ve Çanakkale gezisiyle ödüllendirildi.

2.04.2018Gündem
Koyun otlatırken kitap okuyan Kadere ödül

Koyun otlatırken kitap okuyan Kader'e ödül

Siirt'te koyun otlatırken kitap okuma anları MOBESE kameralarınca kaydedilen 15 yaşındaki Kader Özer, İl Emniyet Müdürlüğü tarafından İstanbul ve Çanakkale gezisiyle ödüllendirildi.

2.04.2018Eğitim
Yolumuzu aydınlatan kadınlar

Yolumuzu aydınlatan kadınlar

Dünyadan ve Türkiye'den, cesaretleri ve başardıklarıyla yolumuzu aydınlatan kadınların öyküleri 'Asi Kızlara Uykudan Önce Hikâyeler' ve 'Kim Demiş ki Ben Yapamam'da toplandı.

26.03.2018Kitap Sanat
Kıştan sonra yazdan önce mutluluk verecek 77 güzel şey

Kıştan sonra yazdan önce mutluluk verecek 77 güzel şey

Dört gün önce, 21 Mart’ta gün ve gece eşitlendi; artık önümüz gittikçe erken ağaran günler ve uzadıkça uzayan akşamüstleri. Sokağa çıkmak, seyahat etmek, keşfedip ilham almak için daha çok vaktimiz, daha müsait bir iklim ama asıl önemlisi yaşam dolu bir doğa ve cıvıl cıvıl insanlar var. Sadece tabiat ve toplum mu? Sinemadan tiyatroya, müzik dünyasından festivallere kadar her şey canlanıyor ve göz alıcı renklere bürünüyor... Peki şunu yoksa bunu mu giymeli, acaba evi nasıl dekore etmeli, önce kimi seyretmeli, nasıl kokteyl içmeli? Bunca alternatif içinden hangisine, nasıl karar vermeli? İşte bunlar da baharın tatlı ikilemleri...

24.03.2018Hürriyet Pazar
En yeni kitaplar

En yeni kitaplar

Rafa çıkanları seçtik, okuduk, değerlendirdik.

2.03.2018Hürriyet Cumartesi
En yeni kitaplar

En yeni kitaplar

Rafa çıkanları seçtik, okuduk, değerlendirdik.

9.02.2018Hürriyet Cumartesi

Sadece âşığız!

Agata Toramanoff’un kaleme aldığı ‘Sanat Tarihinde Âşıklar’ kitabı aşkın çarşaflar üstünde, ağaçlar altında, ırmaklar kenarında, bulutlar üstünde yaşanacak bir şey olmaktan ziyade, yani salt yaşanmaktan ziyade, görünmekten/görüntülenmekten hoşlandığının kanıtı adeta. Çünkü aşk ancak her görülüşte kendini yeniden ve yeniden üretiyor, nazarlarla büyüyor.

8.02.2018Kitap Sanat
Hepimiz için bir şans

Hepimiz için bir şans!

Ece Erdoğuş Levi, ‘Dünya İçin Bir Şans’ta dünya dertlerini çocuk gözünden anlatıyor. ‘Yıkılmış bir şehirden gelen hüzünlü çocuk’ Tahir’in hikâyesini Can’ın gözlerinden izledikçe, dünya ahvalinin ne kadar acımasız olduğunu bir kez daha anlayacaksınız.

22.01.2018Kitap Sanat
Hayal gücünü ateşleyen interaktif kitaplar

Hayal gücünü ateşleyen interaktif kitaplar

Öğrenciler bugün itibariyle iki haftalık tam zamanlı özgürlüğe adım atıyor. On beş günlük tatilin bir anını bile oyunsuz geçirmek istemeyenler için hayal gücünü ateşleyen interaktif kitaplar seçtik. Gizem ve hayalet öyküleri yazmak isteyenler, kendi oyuncağını yapmak isteyenler, yapıştırma tutkunları, iflah olmaz ressamlar, günlük tutmaya bayılanlar... Bu kitaplar tam sizlere göre.

19.01.2018Kitap Sanat
Kış tatilini ısıtacak kitaplar

Kış tatilini ısıtacak kitaplar

Sevimli huysuzlar, rüyalarını anlatan köpekler, zorlu dileklerin peşindeki çocuklar, savaşın ortasında kahramanlık hayallerine kapılanlar, vampir müdürler... Bugün çalan tatil zilini vesile ettik; iki haftalık sömestr tatili boyunca her yaştan çocuğun son derece büyülü, yer yer kırılgan ve bir o kadar da matrak dünyasına eşlik edecek öykülerle dolu kitaplar seçtik.

19.01.2018Kitap Sanat
‘Her şeye rağmen devam et’ diyen bir roman

‘Her şeye rağmen devam et!’ diyen bir roman

Jale Sancak’ın son romanı ‘Uyuyan Güzel’, her şeye rağmen ayakta kalmanın, dayanmanın ve dayanışmanın romanı... Hele âşık olduğunuz bir zamanda okuduysanız kitabı, işler hayli değişiyor hayatınızda. Yeryüzüne gülümsemek kolaylaşıyor, Vahide’nin ve Deniz’in sırtını sıvazlamak da...

28.12.2017Kitap Sanat
2017nin en iyi 20 kitabı

2017'nin en iyi 20 kitabı

Edebiyat eleştirmenleri ve kitap ekleri editörlerinden oluşan 10 kişilik jüri, 'edebiyat' ve 'edebiyat dışı' kategorisinde ayrı ayrı 2017’nin en iyi 10 kitabını seçti. Edebiyat kategorisinde Selim İleri’nin tarumar olmuş bir yazarın hesaplaşmalarını anlattığı ‘Sona Ermek’ adlı son romanı birinci olurken edebiyat dışı kategorisinin birincisi Tayfun Atay'un 'Görünüyorum O Halde Varım'i oldu. Selahattin Demirtaş’ın ‘çok satan’ kitabı ‘Seher’ ise edebiyat kategorisinin ikincisi... İşte 2017'nin en iyi 20 kitabı...

21.12.2017Kitap Sanat
Türkiye’nin masal falı: ‘Seni Tuz Kadar Sevdim’

Türkiye’nin masal falı: ‘Seni Tuz Kadar Sevdim’

15 yıldır Türkiye’de yaşayan Fransız masal anlatıcısı Judith Malika Liberman, ‘Masal Terapi’den sonra ikinci kitabı ‘Masallarla Yola Çık’la okuyucuyu yine hayali bir yolculuğa çıkarıyor. Kişisel gelişim alıştırmalarının olduğu 40 masallı bu yolda bol bol da oyun var. Biz de oyunbazlık yapıp Liberman’dan Türkiye için rasgele bir masal açmasını istedik ve ardından sohbete hayalleriyle devam ettik.

14.12.2017Kitap Sanat

Yazar Sonuçları

Karne değil, çocuk önemli

Yarıyıl tatili geldi çattı, çocuklar tatil için heyecanlı; ama anne babalar karne notlarının peşinde! Veliler arasında adeta bir ‘yarışa’ dönüşen karne notları sahiden önemli mi? Yarıyıl tatilinde ne yapılmalı, çocuklarla nasıl konuşulmalı? Prof. Dr. Özgür Öner’e sorduk.

19.01.2019

İnsan eğitimin değil, eğitim insanın hizmetinde olmalı

Psikolog Doğan Cüceloğlu bu kez öğretmenlerin içindeki gizil gücü ortaya çıkarmak için yazdı. “Öğretmenim bir bakar mısın?” kitabı öğretmenliğe salt bir bilgi meselesi olarak bakmıyor, öğretmenliğin bir varoluş konusu olduğunu ifade ediyor. Cüceloğlu’yla buluştuk hem yeni kitabını hem de günümüz eğitimini konuştuk.

1.12.2018

Fotoğrafı ustalardan öğrenmek

Fotoğrafa ilgi duyuyorsanız işe bu konuda özet bilgiler veren kitaplarla başlamalısınız. Ian Haydn Smith’in ‘Fotoğrafın Kısa Öyküsü’, bu anlayışla yazılmış iyi örneklerden biri.

21.09.2018

Bez değiştirme ünitesi erkek tuvaletlerinde neden yok?

Ülkemizde çocuk bakmanın sadece annenin işi olduğuna dair çok yanlış bir kanı var. Üstelik bu durum zihinlerimize öylesine yer etmiş ki, babanın olduğu ortamlarda çocuklarla ilgili alanlar yok denecek kadar az.

31.08.2018

Çocuklar da strese girer! Çare: yoga

Modern hayatın getirdiği en büyük sorunlardan bir tanesi de stres. Özellikle ebeveynlerin çocuklardan beklediği başarı onları küçük yaşlardan itibaren strese sokuyor. Stresin yarattığı gerginlik çocukların bedenlerine, nefeslerine ve zihinlerine yansıyor. İşte tam da bu noktada ‘çocuk yogası’ imdada yetişiyor. Çocuk Yogası Eğitmeni Hikmet Gürbüz tüm çocuklara yoga yapmalarını öneriyor. 

25.05.2018

Daha iyi, daha doğru, daha donanımlı düşünmek için...

Başlığı şöyle devam ettirebiliriz: Felsefe okumak lazım. ‘Antik Çağlardan Günümüze Felsefenin Öyküsü’ adlı kitap, başlangıç için uygun bir kaynak.

25.05.2018

Jet birader, bu kadar da yüzsüzlük olur mu yahu

ADAM ülkede söğüşlemedik insan bırakmamış...

11.04.2018

The Weeknd’in sürpriz albümü

Geçtiğimiz hafta The Weeknd dev bir sürpriz yaparak 6 şarkılık yepyeni bir albüm yayınladı.

3.04.2018

Çocuklar sağlıklı beslenmeyi mutfakta öğreniyor

Sağlıklı Beslenme ve Diyet Uzmanı Taylan Kümeli ve İngiltere’de bankacılık yapan Engin Şenel bir araya geldi, dünyada ilk kez uygulanan ‘çocuklar mutfakta’ projesini hayata geçirdi. Orijinal adıyla ‘Super Kids in the Kitchen’ projesi bu yılın Nisan ayında Londra’da başladı. Daha sonra da anayurduna, Türkiye’ye geldi. İkili ile bir araya geldik, amacı 5-11 yas grubu çocuklarının sağlıklı beslenme konusundaki tutum ve davranışlarını değiştirmek olan projeyi konuştuk.

15.12.2017

Hayvanlarla sanat buluşunca...

Tanıtacağım üç kitap, beslediğiniz, sevdiğiniz hayvanlara sizi daha çok yaklaştıracak, onları daha yakından tanımanızı sağlayacak.Yalnız sahip olanların değil, hayvan sevgisini ruhunda taşıyanların da kütüphanesini süsleyecek kitaplar bunlar.

24.11.2017