MENÜ

Hemofili

Hemofili ile ilgili tüm haberleri, son dakika Hemofili haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Hemofili haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 304 Hemofili haberi bulunmuştur.

Hemofili Haberleri

140 milyon e-reçeteyle 2 bin ağaç kurtuldu

140 milyon e-reçeteyle 2 bin ağaç kurtuldu

Sağlık Bakanlığı, bir yılda sisteme 140 milyon e-reçete girildiğini ve böylece binlerce ağaçlık tasarruf sağlandığı bilgisini paylaştı.

12.11.2019Ekonomi
Hepatit C virüsü nedir, belirtileri nelerdir

Hepatit C virüsü nedir, belirtileri nelerdir?

Hepatit C virüsünün neden olduğu karaciğer hücresinin hasarına ve tahribine yol açan karaciğer iltihabıdır. İnkübasyon süresi 2–26 hafta arasında değişir. Temas sonrası serokonversiyon süresi 8–9 hafta olup, 6 aya kadar uzayabilir. Akut ve kronik hepatite neden olabilir. Peki Hepatit C virüsünün belirtileri nedir ve kimler risk altındadır? İşte detaylar

30.09.2019Sağlık
Hepatit C virüsü nedir, belirtileri nelerdir

Hepatit C virüsü nedir, belirtileri nelerdir?

Hepatit C virüsünün neden olduğu karaciğer hücresinin hasarına ve tahribine yol açan karaciğer iltihabıdır. İnkübasyon süresi 2–26 hafta arasında değişir. Temas sonrası serokonversiyon süresi 8–9 hafta olup, 6 aya kadar uzayabilir. Peki Hepatit C virüsünün belirtileri nasıl anlaşılır?

12.09.2019Gündem
Halil Sezaiden İncir Reçeli 3 müjdesi

Halil Sezai'den 'İncir Reçeli 3' müjdesi

Ünlü şarkıcı ve oyuncu Halil Sezai hemofili hastası gençlere moral ziyareti için İznik’e sürpriz ziyarette bulundu. Gençlerle uzun süre sohbet eden Sezai, burada İncir Reçeli 3’ün de çıkacağını müjdeledi.

20.06.2019Keyif
Hafif Çarpmalarda Bile Oluşan Morluklar Hemofili Habercisi Olabilir

'Hafif Çarpmalarda Bile Oluşan Morluklar Hemofili Habercisi Olabilir'

Türkiye’de yaklaşık 6 bin hemofili hastasının tedavisinin yapıldığını söyleyen Çocuk Hematolojisi Uzmanı Prof. Dr. Birol Baytan, hafif çarpmalarda bile oluşan morlukların hemofili habercisi olabileceğini belirtti.

Dünya Hemofili Günü: Hastasıydı doktoru oluyor

Dünya Hemofili Günü: Hastasıydı doktoru oluyor

Kanda pıhtılaşma bozukluğu olan hemofilinin en sık ve ağır olan tipiyle dünyaya gelen Caner Dadak, kendini bildi bileli hastanelerde. Hasta dolaştığı hastane koridorlarını şimdi de doktor adayı olarak arşınlıyor. Tıp Fakültesi 5’inci sınıf öğrencisi olan Dadak, Türkiye Hemofili Derneği Yönetim Kurulu üyesi ve Genç Hemofili Koordinatörü olarak hemofili hastaları için çalışıyor.

17.04.2019Gündem
Diş eti kanaması neden olur

Diş eti kanaması neden olur?

Sağlıklı diş eti, pembe renkli ve düzgün hatlıdır. Sağlıklı diş eti yemek yerken ve fırçalarken kanamaz. Genellikle diş fırçalama sırasında fark edilen diş eti kanamasının çeşitli nedenleri olabilir. Diş eti kanaması neden olur?

15.04.2019Sağlık
Hemofili Hastalarına  7 Önemli Öneri

Hemofili Hastalarına 7 Önemli Öneri

Ömür boyu süren bir kanama bozukluğu olan hemofili, kandaki pıhtılaşma faktörü adı verilen protein eksikliğinden kaynaklanan, anne babadan çocuğuna geçen kalıtsal bir hastalık olarak tanımlanıyor. Hemofili hastalarının hayatları boyunca sağlıklı kalmak için bazı kurallara dikkat etmesi önem taşıyor. Hematoloji Bölümü’nden Uz. Dr. Şebnem İzmir Güner, hemofili hastalarının alması gereken önlemler hakkında bilgi verdi.

Genetik hastalıklar 1 saatte öğrenilebilecek

Genetik hastalıklar 1 saatte öğrenilebilecek

Yapay zeka ve geliştirdiği hızlı test kitlerini kullanan bilim adamı Prof. Dr. Hüseyin Onay, genetik hastalıkların günler süren belirlenme süresini 1 saate indirdi.

5.03.2019Teknoloji
Dev şirket duyurdu: Satın alma için imzalar atılacak

Dev şirket duyurdu: Satın alma için imzalar atılacak

Avrupa merkezli eczacılık devi Roche, ticari gen terapi şirketi Spark Therapeutics'i 4.8 milyar dolar karşılığında satın alacağını duyurdu.

25.02.2019Ekonomi
Bu kabus olmalı: Bebeğim engelli mi doğacak

Bu kabus olmalı: Bebeğim engelli mi doğacak?

Anne olmak için gün sayan Meghan Markle, hamile olduğunu öğrenince mutluluktan uçmadan önce bir kabusu yaşadı.

BACKGRID USA, DEPO PHOTOS, BACKGRID UK

17.01.2019Magazin
Şok detaylar: Bizi ölüme terk ettiler

Şok detaylar: Bizi ölüme terk ettiler

Aydın'ın Kuşadası ilçesi açıklarında botları su alırken Türk Sahil Güvenlik Komutanlığı ekiplerince kurtarılan düzensiz göçmenler, Yunanistan Sahil Güvenlik Komutanlığı ekiplerinin botlarını Türk karasularına sürerek kendilerini ölüme terk ettiğini belirtti.

16.01.2019Gündem
Zencefil çayı nasıl yapılır Üç farklı zencefil çayı tarifi

Zencefil çayı nasıl yapılır? Üç farklı zencefil çayı tarifi

Kış aylarında soğuğa ve hastalıklara karşı en güçlü silahlarımızdan biri bitki çayları. Ihlamurdan kuşburnuna, rezeneden bamya çiçeğine birçok çayın sayısız yararı bulunuyor. Bunlardan biri de zencefil. Dikkatli kullanıldığında sayısız faydası olan zencefili yemeklere ilave etmenin yanı sıra çay olarak da tüketebilirsiniz. Peki zencefil çayı nasıl yapılır? İşte cevabı…

Annelerin dayanışması

Annelerin dayanışması

Engelli çocukları olan anneler, hem moral ve dayanışma hem de eksik olan ilaç ve malzemelerin temini için kurdukları sosyal medya ağlarında birbirlerine destek oluyor. 11 bin kişilik Engelli Anneleri Buluşma Grubu bunlardan biri. Anneler, “Birbirimizi en iyi biz anlıyoruz” diyor.

1.01.2019Gündem
Burun kanaması nasıl geçer Burun kanaması neden olur

Burun kanaması nasıl geçer? Burun kanaması neden olur?

Her insanın hayatında en az bir kere başına gelen burun kanamaları, küçük bir sorun gibi görünse de bazı durumlarda altında ciddi sebepler yatabilir. Özellikle küçük çocukların dikkatsizlik sonucu sık sık yaşadığı burun kanaması durumunda, nasıl müdahale edilmesi gerektiği vatandaşlar tarafından araştırılıyor. Peki, burun kanaması nasıl geçer? Burun kanaması neden olur?

5.11.2018Sağlık
Sağlık çalışanlarına şiddet yasa teklifi Mecliste

Sağlık çalışanlarına şiddet yasa teklifi Meclis'te

AK Parti'nin sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin önlenmesi için hazırladığı yasa teklifi Meclis Başkanlığı'na sunuldu. Teklif ile ilaç ve eczacılık alanında düzenleme, sağlık çalışanlarına şiddetin önlenmesi gibi konular hedefleniyor. TBMM Başkanlığına sunulan teklif 43 maddeden oluşuyor. Teklifin perşembe günü Meclis Sağlık Komisyonu'nda görüşülmesi öngörülüyor.

30.10.2018Gündem
Dünyada örneği çok az... Hemofili hastasına 18 günde 2 ameliyat

Dünyada örneği çok az... Hemofili hastasına 18 günde 2 ameliyat

Hemofili (kanın pıhtılaşamaması) hastası Hüseyin Yıldız 18 gün arayla iki büyük ameliyat atlattı. Siroz tedavisi için organ nakline hazırlanırken, iki ana kalp damarında tıkanıklık saptanan Yıldız’a önce baypas, sonra da dünyada sayılı hastaya uygulanan karaciğer nakli yapıldı.

17.10.2018Gündem
Genetik mühendisliği yeni iş alanları yaratıyor

Genetik mühendisliği yeni iş alanları yaratıyor

Genetik mühendisliği hem bugün hem de gelecekte birçok yeni mesleğe kapıları açacak. Ancak çözüm bekleyen bazı tartışmalı konular hala sonuçlanmış değil.

17.10.2018Teknoloji
Burun kanaması neden olur Burun kanaması nasıl geçer

Burun kanaması neden olur? Burun kanaması nasıl geçer?

Birçok insanın hayatı boyunca en az bir kez karşılaştığı burun kanamaları bazı durumlarda ciddi sonuçlar doğurabilir. Vatandaşlar ise burun kanamalarının altında yatan sebepleri ve burun kanaması durumda neler yapılması gerektiğini sorguluyor. Peki, burun kanaması neden olur? Burun kanaması nasıl geçer?

20.09.2018Sağlık
Zencefil yüzünden öldürüyordu

Zencefil yüzünden öldürüyordu

İzmir’de, akciğerindeki hava kistlerinin patlaması nedeniyle ameliyat edilen, operasyon sonrası izah edilemeyen bir kanama gelişen Faruk Güzel (40), ölümden döndü. Güzel’in hayatını tehdit eden kanamanın, öksürüğünü kesmesi için her sabah bala karıştırıp içtiği zencefilden kaynaklandığı ortaya çıktı.

28.07.2018Sağlık
Doğu Guta’da  tıbbi tahliye

Doğu Guta’da tıbbi tahliye

Suriye’nin başkenti Şam yakınlarında muhaliflerin denetimindeki Doğu Guta bölgesinde ağır hastaların tıbbi tahliyesi önceki gece başladı.

27.12.2017Dünya
12 yaşındaki Abdülvahid iyileşmek için yurt dışından gelecek ilacı bekliyor

12 yaşındaki Abdülvahid iyileşmek için yurt dışından gelecek ilacı bekliyor

Malatya’da yaşayan 12 yaşındaki Hemofili A Faktör VIII hastası Abdülvahid Şimşek, hastalığının tedavisi için yurt dışından gelecek ilacı bekliyor. 18 aydır gelmeyen ilacının getirilmesi konusunda yardım isteyen çocuk, tedavi olmazsa kolunu ve bacağını kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya kalabilir.

30.11.2017Gündem
Hala açıklanamayan 3 gizemli olay

Hala açıklanamayan 3 gizemli olay

Dünyada bazı yaşanmış olaylar var kimse tarafından nasıl ve neden gerçekleştiğinin bir cevabı bulunmuyor. Tarihin derinliklerinde bir sır olarak yaşamaya devam eden, bugün bile bir çok insanın hala cevabının peşinde koştuğu gizemli olaylara birlikte bakıp şaşıralım.

29.11.2017Hayat

Yazar Sonuçları

Son Rus çarı... ‘Kanlı Nikolay’ 123 yıl önce bugün taç giymişti

II. Nikolay neredeyse bütün Avrupa hükümdarları gibi Victoria’nın torunları arasındaydı. II. Wilhelm doğrudan torunuydu. II. Nikolay onun kuzeniydi. Hükümdarlardan oluşan bir aile resminde İngiltere Kralı VII. Edward, Kayzer Wilhelm ve II. Nikolay’ın birbirlerine ikiz kadar benzedikleri görülür. Ayrıca II. Nikolay uzaktan kuzeni sayılabilecek Hessen-Darmstadt hanedanının prenseslerinden Alix Helena (yeni Ortodoks vaftiz adıyla Çariçe Aleksandra Fyodorovna) ile evlendi.

26.05.2019

Suçlu Bulundu: Genler

Modern dünyamızda genler ve gen tedavisi oldukça popüler bir kavram. Gün geçmiyor ki, herhangi bir hastalığın genlere müdahale yoluyla düzelebildiği iddia edilmesin.

16.04.2019

Hadi bir iyilik yap!

Çocuk Hematoloji ve Onkoloji Uzmanı Dr. Elif Güler Kazancı önderliğinde beş yıl önce kurulan Hemofili ve Talasemi Derneği (HETADER), başta bu iki önemli kalıtsal hastalık olmak üzere tüm kan hastalıkları hakkında toplumda farkındalık yaratmak ve hasta çocuk doğumunu önlemek adına yola çıktı.

15.10.2018

Stresle mücadele için 4 basit tüyo

Stres, pek çok sağlık ve sosyal soruna davetiye çıkarıyor. Bu nedenle de hepimizin stres konusunda az çok bilgilenmesi, stres yönetimi konusunda bazı temel bilgileri öğrenmesi lazım. Gelin, bazı stres savar stratejileri yeniden hatırlayalım.

5.09.2017