MENÜ

Hazine Ve Maliye Bakanlığı

Hazine Ve Maliye Bakanlığı ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Hazine Ve Maliye Bakanlığı haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 6.165 Hazine Ve Maliye Bakanlığı haberi bulunmuştur.

Hazine Ve Maliye Bakanlığı Haberleri

Teknoloji girişimlerine 100 milyon liralık destek

Teknoloji girişimlerine 100 milyon liralık destek

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, erken aşama teknoloji tabanlı girişimlere yönelik 100 milyon lira bütçeli Girişim Sermayesi Destekleme Programı (Tech-InvesTR) kapsamında, 23 kuruluşun katıldığı 10 fonun destekleneceğini bildirdi. Bakan Mustafa Varank, "Erken aşama teknoloji girişimleri için bir milat olacak bu programla kurulan fonlar, girişimlere 1,8 milyar liraya ulaşması hedeflenen yatırımlar yapacak." ifadesini kullandı.

18.11.2018Teknoloji
Zorunlu uygulama başlıyor: Sayılı günler kaldı

Zorunlu uygulama başlıyor: Sayılı günler kaldı

Zorunlu kış lastiği uygulaması başlıyor. Şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için kış lastiği takma zorunluluğu 1 Aralık'ta başlayacak. 1 Nisan 2019'da sona erecek uygulama kapsamında kış lastiği takmayan sürücülere 715 lira ceza kesilecek. MASFED Başkanı Aydın Erkoç: "Kışlık ya da yazlık lastik alınırken tarihine de mutlaka bakılmalı. Çünkü lastiğin hiç kullanılmasa dahi belli bir raf ömrü vardır. Bekletilmiş, ömrü dolmuş lastikler özelliğini kaybeder, balans da tutmaz. Lastiğin ortalama ömrü 40 bin kilometredir." açıklamalarında bulundu.

20.11.2018Ekonomi
Cari fazlada ekim rekoru

Cari fazlada ekim rekoru

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, şokların ardından adını dengelenme koydukları süreçte şu ana kadar beklentilerinin dışında bir gelişme yaşamadıklarını dile getirerek ekim ayında cari fazlanın tüm zamanların rekorunu kırmasını öngördüklerini vurguladı.

21.11.2018Ekonomi
İBGye 10 milyon liralık hibe

İBG'ye 10 milyon liralık hibe

İBG'nin ilaç sektörünü hedefleyen girişim sermayesi fonu PharmaMed'e katılma projesine 10 milyon liralık hibe verilecek.

21.11.2018Ekonomi
Son dakika... Soğan depolarına art arda baskın

Son dakika... Soğan depolarına art arda baskın

ANKARA’da 3 bakanlıktanÿyetkilileri,ÿ art arda 2 gün Polatlı’daki 24 soğan deposuna denetim yaptı. İlk denetimdeÿ21 depoda stoklandığı tespit edilen 50 bin ton soğanın, hallere sevkiyatının yeniden başladığı bildirildi. Benzer bir haber de Çorum'un Alaca ilçesinden geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün yapılan 'Muhtarlar Buluşması' toplantısında " Bundan sonra aldığımız ihbarlar sebebiyle stokların yapıldığı depoları basacağız" demişti.

21.11.2018Ekonomi
‘Ev’de sevinç

‘Ev’de sevinç

Konut pazarını canlandırmak için yapılan kampanyalar ve KDV indirimi meyvesini verdi. Türkiye genelinde ekim ayında 146 bin 536 konut satıldı ve tüm zamanların en yüksek aylık satışı gerçekleşti. 6 bin 276 konut satışı ile yabancıya konut satışında da rekor kırıldı. Yılın 10 ayında ise 1 milyon 149 bin kişi ev sahibi oldu.

22.11.2018Ekonomi
Konutta fırsat sürüyor

Konutta fırsat sürüyor

Mayıs 2018’de vatandaşın konut alımını kolaylaştırmak ve konut pazarını hareketlendirmek için Bakanlar Kurulu kararıyla konutta KDV ve tapu harcı indirimi açıklanmıştı.

23.11.2018Ekonomi
Sosyal yardıma 62 milyar TL

Sosyal yardıma 62 milyar TL

Bütçeden 2019 yılında sosyal yardımlara aktarılacak kaynak belli oldu. Buna göre toplam 19 kalemde yapılacak yardımlar için 62 milyar TL ayrılacak. Söz konusu rakam, sosyal yardım bütçesinde yüzde 22’lik artış anlamına geliyor. Bu yıl bütçeden yapılan sosyal yardımların büyüklüğü ise toplam 43.4 milyar TL olacak.

24.11.2018Gündem
Turhan: Kanal köprüleri genel bütçeden

Turhan: Kanal köprüleri genel bütçeden

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, Kanal İstanbul’da gemi trafik projeksiyonlarının sadece ticari gemiler için yapıldığını belirtirken, savaş gemilerinin geçişiyle ilgili, “Stratejik açıdan kritik olan gemi türlerinin geçişi ile ilgili çalışmalar devam ediyor” açıklamasını yaptı.

25.11.2018Ekonomi
Sağlık Bakanı sigarayla ilgili çok önemli kararı duyurdu

Sağlık Bakanı sigarayla ilgili çok önemli kararı duyurdu

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca canlı yayında önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Fahrettin Koca sigarada tek tip paket uygulamasına geçileceğini duyurdu.

25.11.2018Gündem
Türk-İşten asgari ücret açıklaması

Türk-İş'ten asgari ücret açıklaması

Konfederasyon, işçi ücretlerindeki vergi kesintileriyle ilgili Cumhurbaşkanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile TBMM'de grubu bulunan partilere görüş ve taleplerini içeren yazı gönderdi.

25.11.2018Ekonomi
‘Tohum’ kuruyor

‘Tohum’ kuruyor

Hayata geçirilen girişimler önce tohum yatırım alıyor. Daha sonra bu fikir büyüdükçe Seri A yatırım ile destekleniyor. Bu konuda Türkiye’deki girişim ekosistemi maalesef sınıfı geçemedi. 2016 yılında yapılan 86 tohum yatırımın sadece yüzde 2.3’ü Seri A yatırım alabildi.

Sürücüler dikkat: 1 Aralıkta başlıyor

Sürücüler dikkat: 1 Aralık'ta başlıyor

Şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için zorunlu kış lastiği uygulaması 1 Aralık'ta başlayacak. Hususi araçlarda da can ve mal güvenliğiyle sorunsuz seyahat için kullanılması gereken kış lastiğini takma ücreti, ebadına göre 50 lira ile 60 lira arasında değişiyor.1 Nisan 2019'da sona erecek kış lastiği uygulaması kapsamında, o tarihe kadar lastik oteli hizmetini kullanım ücreti de 100 lira ile 110 lirayı buluyor.

26.11.2018Ekonomi
Arjantinde Dünya 5ten Büyüktür paneli

Arjantin'de 'Dünya 5'ten Büyüktür' paneli

SETA Strateji Araştırmaları Direktörü Yalçın, "Batılı birçok gözlemci, Türkiye'nin Batı'daki ortaklarından uzaklaştığını dile getiriyor. Ben bu durumu Türkiye'nin iş birliği sistemini çeşitlendirmesi olarak yorumluyorum." dedi.

28.11.2018Dünya
Bakan Pakdemirli uyardı: O gıdalardan uzak durun mutlaka...

Bakan Pakdemirli uyardı: O gıdalardan uzak durun mutlaka...

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, tüketicilerin ambalajlı ürünleri tercih etmesi gerektiğini belirterek, "Açıkta satılan süt, zeytinyağı gibi ürünlerden uzak durulması lazım. Bunlar belki organiğe, köye, çiftliğe, kırsala olan özlemimizi sembolize ediyor ama bunları her zaman çok iyi niyetli ürünler olarak algılamamamız gerekiyor." dedi.

28.11.2018Ekonomi
‘Kafama göre’ dönemi bitiyor

‘Kafama göre’ dönemi bitiyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ülke geneli için değer haritası çıkaracak, il il, ilçe ilçe arsa, konut ve ticari birimlerin değerleri tespit edilecek. Böylece kimse satış işlemlerini gerçek değerinin altında gösteremeyecek. 500 bin liralık ev satılıyorsa tapuda 200 bin lira üzerinden işlem yapılmayacak.

29.11.2018Ekonomi
Bakan Koca: Kişisel sözleşme yapılacak

Bakan Koca: Kişisel sözleşme yapılacak

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Bundan böyle sağlık çalışanlarına yapılan şiddetin şikayete konu olmadan, yakalanması kamu davası gibi görülerek, karakoldan serbest bırakma durumu olmadığı bir düzenleme yapılacak. Sadece kamu değil özel sektörde çalışan sağlık çalışanları için de geçerli bir düzenleme olacak” dedi. Bakan Koca, şehir hastaneleri ile, 53 eğitim araştırma ve 21 üniversite hastanesindeki öğretim elemanlarıyla kişisel sözleşme yapılacağını kaydetti.

29.11.2018Ekonomi
Kış lastiği uygulaması hangi araçları kapsıyor Hangi araçlara zorunlu

Kış lastiği uygulaması hangi araçları kapsıyor? Hangi araçlara zorunlu?

Kış lastiği uygulaması hangi araçları kapsıyor sorusu, 1 Aralık tarihinde başlayacak olan süreç öncesi sorgulanmaya başlandı. Zorunlu olmasına rağmen takmayan araçlara 715 lira ceza kesilecek olan kış lastiği uygulaması, ticari ve şehirler arası yük-yolcu taşımacılığı yapan araçları kapsayacak. Peki, kış lastiği uygulaması başka hangi araçlara zorunlu olacak? İşte, o konu hakkında bazı bilgiler

29.11.2018Ekonomi
Kış lastiği uygulaması yarın başlıyor

Kış lastiği uygulaması yarın başlıyor

Şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için zorunlu kış lastiği uygulaması yarın başlıyor. Uygulama, 1 Nisan 2019'da sona erecek. Kurala uymayan araç sahiplerine uygulanan 715 liralık ceza, 1 Ocak 2019'dan sonra 885 liraya yükselecek.

30.11.2018Ekonomi
71 maddelik teklif Meclise sunuldu

71 maddelik teklif Meclis'e sunuldu

Ak Parti'nin TBMM'ye sunduğu 71 maddelik torba kanun teklifiyle imalat sanayi yatırımları, işsizlik ödeneği ve kira artış yönteminin belirlenmesi gibi çeşitli alanlarda ekonomiyle ilgili düzenlemeleri yapılması öngörülüyor.

30.11.2018Ekonomi
Ekonomiye yeni paket

Ekonomiye yeni paket

Ekonomide beklenen düzenlemeler yaklaşan yerel seçimler öncesi Meclis gündemine geliyor. AK Partili milletvekillerinin imzasıyla Meclis’e sunulan torba teklifte birçok düzenleme yer alıyor. Buna göre yaşlılık ve emeklilik aylıklarında alt sınır 1000 TL olacak, Finansal İstikrar ve Kalkınma Komitesi kurulacak, kira bedelleri artık üretici fiyatları değil tüketici fiyat endeksine göre belirlenecek. Kamu İhale Yasası’na da yeni muafiyetler eklenecek.

1.12.2018Ekonomi
CHP’den asgari ücret teklifi: 2200

CHP’den asgari ücret teklifi: 2200

CHP, asgari ücretin 2 bin 200 TL’ye çıkarılmasını öneren yasa teklifini TBMM Başkanlığı’na sundu.

2.12.2018Gündem
Ersöz: Tütün raporunu ‘Maliye’ye ilettik

Ersöz: Tütün raporunu ‘Maliye’ye ilettik

Sigara Dışı Tütün Mamulleri Üreticileri Derneği, sigara dışı tütün mamullerinde uygulanan ÖTV ile ilgili Hazine ve Maliye Bakanlığı’na rapor sundu.

2.12.2018Ekonomi
Yurtdışından telefon alacaklara çok kötü haber

Yurtdışından telefon alacaklara çok kötü haber

Yurtdışından yolcu beraberinde getirilen cep telefonlarından alınan kayıt harcına yeni zam geliyor. 9 Kasım’da yürürlüğe giren düzenlemeyle harç tutarı, 170.7 TL’den 500 TL’ye çıkarılmıştı. Yılbaşında ise bu tutar 118.65 TL daha artacak.

3.12.2018Teknoloji
Son dakika: Resmi Gazetede yayımlandı Sağlık alanında çok önemli değişiklikler

Son dakika: Resmi Gazete'de yayımlandı! Sağlık alanında çok önemli değişiklikler

Sağlıkla İlgili Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde (KHK) Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Terör örgütlerine üyeliği, mensubiyeti, iltisakı veya bunlarla irtibatı olduğu için kamu görevinden çıkarılan ve güvenlik soruşturması sonucunda kamu görevine alınmayan devlet hizmeti yükümlüsü doktorlar, çıkarma veya göreve alınmama kararının verildiği tarihten itibaren 450 gün sonunda mesleklerini icra edebilecek.

5.12.2018Gündem
Merkez Bankasından önemli mesajlar

Merkez Bankası'ndan önemli mesajlar

Merkez Bankası (TCMB) 2019 yılına ilişkin "Para ve Kur Politikası" metnini yayımladı. TCMB enflasyon hedefinin hükümet ile varılan mutabakatla uyumlu yüzde 5'te korunduğunu; para politikasının ise enflasyonu bu hedefe kademeli yaklaştıracak şekilde oluşturulacağını belirtti.

5.12.2018Ekonomi
Hazine ve Maliye Bakanlığı: Para ve mali politikalarda sıkı duruşa devam edilecek

Hazine ve Maliye Bakanlığı: Para ve mali politikalarda sıkı duruşa devam edilecek

Finansal İstikrar ve Kalkınma Komitesi toplantısı dün Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak başkanlığında gerçekleşti. Bakanlık açıklamasında "Para ve mali politikalarda sıkı duruşa devam edilecek" dedi.

5.12.2018Ekonomi
Sıkı duruş sürecek yeni tedbirler yolda

Sıkı duruş sürecek yeni tedbirler yolda

Finansal İstikrar ve Kalkınma Komitesi’nin (FİKKO) ikinci toplantısı, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak başkanlığında önceki gün gerçekleştirildi. Bakanlıktan yapılan açıklamada toplantıya; Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın ilgili Bakan Yardımcısı, Merkez Bankası, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, Sermaye Piyasası Kurulu ve Türkiye Bankalar Birliği başkanları ile Borsa İstanbul Genel Müdürü’nün katıldığı belirtildi. Açıklamada toplantıda şu konuların ele alındığı yer aldı:

6.12.2018Ekonomi
Son dakika...  Hazine ve Maliye Bakanlığı: 118 farklı yatırımcıdan toplam 2,43 kat talep geldi

Son dakika... Hazine ve Maliye Bakanlığı: 118 farklı yatırımcıdan toplam 2,43 kat talep geldi

Hazine ve Maliye Bakanlığınca, Türkiye’nin en büyük VDMK ihracına 118 farklı yatırımcıdan toplam 2,43 kat talep geldiği bildirildi.

7.12.2018Ekonomi
Zorunlu kış lastiği uygulaması başladı Hususi araçlar için zorunlu mu

Zorunlu kış lastiği uygulaması başladı! Hususi araçlar için zorunlu mu?

Bazı araçlar için kış lastiği takma zorunluluğu 1 Aralık'ta başladı. Nisan 2019'da sona erecek uygulama kapsamında kış lastiği takmayan sürücülere 715 lira ceza kesilecek. Peki, zorunlu kış lastiği uygulaması hangi araçları kapsıyor?

7.12.2018Gündem
Borç yapılandırmasında son dakika gelişmesi

Borç yapılandırmasında son dakika gelişmesi

Borç yapılandırması bozulanlara gecikme faizini ödeme şartıyla yeni hak verildi.

7.12.2018Ekonomi
İhraca dev talep

İhraca dev talep

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Varlık Finansman Fonu’nun ihraç ettiği 3 milyar 150 milyon liralık Türkiye’nin en büyük varlığa dayalı menkul kıymet ihracının tamamlandığını açıkladı. Bakanlık, 2.43 kat talep gelen ihraca 118 farklı yatırımcının katıldığını vurgulayarak 4 bankaya ihraç kadar likidite sağlandığını belirtti.

8.12.2018Ekonomi
Komisyonda kritik kararlar

Komisyonda kritik kararlar

TBMM Plan Bütçe Komisyonu bir dizi önemli karara imza attı. Komisyon mesaisi boyunca en düşük emekli maaşının 1000 liraya çıkarılmasından kira zamlarında tüketici enflasyonunun kullanılmasına ve vergi barışına başvurup ödemesini aksatarak sistem dışı kalanlara kadar birçok yenilik getirildi.

8.12.2018Ekonomi
Gündem 24 Saat- 10.12.2018

Gündem 24 Saat- 10.12.2018

Gündem 24 Saat- 10.12.2018

10.12.2018Özet

Yazar Sonuçları

Milli ‘reasürans’ şirketi kuruluyor

Meclis’e sunulan yeni torba kanun teklifi ile sigorta şirketlerinin sigortalamakta güçlük çektiği ya da teminat vermek istemediği riskleri sigortalayacak ‘Türk Reasürans Anonim Şirketi’ kurulacak. Şirketin sermayesi Hazine ve Maliye Bakanlığı’na ait olacak. Böylece reel sektörün sigorta ihtiyacı karşılanacak.

3.12.2018

‘Sean Penn neden benimle görüştü'

Dün Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın danışmanı Yasin Aktay’la konuştum.

9.12.2018

Trafik sigortasına zam yok!

Hazine ve Maliye Bakanlığı, 2019 yılı trafik sigortasının fiyatlarını belirledi. Sigortacılar, 2018’in başında olduğu gibi gelecek yılın ocak ayında da enflasyona bağlı zam bekliyordu. Beklenen olmadı. Bakanlık, primlerde fazladan artışa gidilmeyeceğini duyurdu. Ancak sigortanın teminat limitlerini de arttırmadı.

10.12.2018