MENÜ

Hayvan Hakları

Hayvan Hakları ile ilgili tüm haberleri, son dakika Hayvan Hakları haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Hayvan Hakları haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 4.509 Hayvan Hakları haberi bulunmuştur.

Hayvan Hakları Haberleri

Zeynep Korel’in yaptığı densizlik

Zeynep Korel’in yaptığı densizlik

Bergüzar Korel’in Amerika’da yaşayan kardeşi Zeynep Korel, “Bergüzar ve Halit’in evliliğini bebek kurtardı” açıklamasını yapınca ortalık karıştı. Bergüzar Korel yasal işlem başlattı. Demet Akalın olayı “hamile kadına şiddet” olarak değerlendirdi. Zeynep’in açıklamasında doğruluk payı olabilir mi? Niyeti kötü müydü? Konsey bu olayı yorumladı.

14.10.2019Magazin
Sokak canlarına şarkılı destek

Sokak canlarına şarkılı destek

 Okan Tok ve Umut Akyürek, 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü’nde çıkardıkları “Onların da Gözyaşları Var” single’ıyla sokak hayvanlarına el uzattı.

11.10.2019Magazin
Meclis’ten avcılara öneri: Vurma çek

Meclis’ten avcılara öneri: Vurma çek

TBMM Hayvan Hakları Araştırma Komisyonu, avcılığın belli bir süre yasaklanması, atış poligonlarının sayısının arttırılması, ‘Silahını getir, fotoğraf makinesini al’ gibi kampanyaların yürütülmesini önerdi. Komisyonun son toplantısı tutanaklara özetle şöyle geçti:

8.10.2019Gündem
Silah sayılsın, ruhsatla alınsın

Silah sayılsın, ruhsatla alınsın!

TBMM Hayvan Hakları Araştırma Komisyonu’na, pitbull cinsi köpeklere ‘silah’ benzetmesi yapılarak ruhsatlandırılmaya tabi tutulması gibi öneriler sunuldu. Taslak raporunu hazırlayan komisyonda milletvekilleri ve uzmanların görüşleri tutanaklara özetle şöyle geçti:

7.10.2019Gündem
Emine Erdoğandan Hayvanları Koruma Günü paylaşımı

Emine Erdoğan'dan 'Hayvanları Koruma Günü' paylaşımı

Emine Erdoğan, "Hayvan Hakları Yasası'nın bir an önce yürürlüğe girmesini, hayvanların tüm kötülüklere karşı korunmasını ve doğal ortamlarında ihtiyaçları gözetilerek yaşamalarını diliyorum." dedi.

4.10.2019Gündem
Bakan Selçuktan Pergelli paylaşım

Bakan Selçuk'tan 'Pergel'li paylaşım

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Hayvanları Koruma Günü dolayısıyla sosyal medya hesabından, barınaktan sahiplendiği 'Pergel' adlı köpek ve öğrencilerle bir arada bulunduğu fotoğrafı paylaştı.

4.10.2019Eğitim
Bu 4 Ekim’de de korunamıyorlar

Bu 4 Ekim’de de korunamıyorlar

Hayvanları Koruma Kanunu değişikliği, tüm dünyada 1931 yılından bu yana Hayvan Hakları Günü olarak kabul edilen 4 Ekim’e yetişmedi.

4.10.2019Gündem
Hayvanları koruma günü ne zaman Hayvan hakları nelerdir

Hayvanları koruma günü ne zaman? Hayvan hakları nelerdir?

Hayvanları koruma günü, her yıl 4 Ekim tarihinde kutlanmaktadır. Farkındalık yaratmak için 1931 yılında Floransa'da kabul edilen hayvanları koruma günü, her yıl 4 Ekim tarihinde kutlanmak üzere kararlaştırıldı. Peki, hayvan hakları nelerdir? İşte, dünya genelinde kutlanan 4 Ekim hayvan hakları günü hakkında merak edilenler ve 15 Ekim 1978 tarihinde kabul edilen hayvan hakları hakkında bazı bilgiler

3.10.2019Gündem
Hayvan hakları raporu hazır...Sıra Meclis’te

Hayvan hakları raporu hazır...Sıra Meclis’te

TBMM Hayvan Hakları Araştırma Komisyonu, taslak raporunu hazırladı.

3.10.2019Gündem
Yılda 266 bin’i uyutuluyor

Yılda 266 bin’i uyutuluyor

Türkiye’de her yıl 266 bin hayvan deneylerde kullanıldıktan sonra uyutuluyor. Bir grup hayvan hakları savunucusunun bir araya gelerek kurduğu ‘Deneye Hayır Derneği’ bilimsel verilere göre bilgisayar ortamında yapılan deneylerin hayvan kullanılarak yapılanlara oranla çok daha etkili olduğunu söylüyor.

26.09.2019Gündem
Petival Hayvanseverlerle Buluştu

Petival Hayvanseverlerle Buluştu!

Beşiktaş Belediyesi ev sahipliğinde bu kez dördüncüsü düzenlenen Türkiye'nin ilk Evcil Hayvan ve Yaşam Festivali ''Petival'', 20-21-22 Eylül’de Bebek Parkı’nda hayvanseverlerle buluştu.

Kapıkulede yolcunun çantasından 11 köpek yavrusu çıktı

Kapıkule'de yolcunun çantasından 11 köpek yavrusu çıktı

Ticaret Bakanlığı Gümrük Muhafaza ekiplerince Kapıkule Gümrük Kapısı’ndan Türkiye’ye yasa dışı yollarla bir çanta içerisinde 11 köpek yavrusunu sokmak isteyen şahıs yakalandı.

24.09.2019Gündem
Son dakika: “Susamam” şarkısı için suç duyurusu

Son dakika: “Susamam” şarkısı için suç duyurusu

Rapçi Şanışer’in 17 şarkıcı ile seslendirdiği ve sosyal medyada gündem olan “Susamam” isimli şarkı adliyelik oldu. Bir vatandaş, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na dilekçe vererek şarkıyı söyleyen 18 kişi hakkında suç duyurusunda bulundu.

17.09.2019Gündem
Petival başlıyor

Petival başlıyor

Eylül ayında dördüncüsü düzenlenecek olan Türkiye'nin ilk Evcil Hayvan ve Yaşam Festivali “Petival”, birbirinden farklı etkinlikler ve sürprizler ile 20-21-22 Eylül'de Bebek Parkı'nda gerçekleşecek.

11.09.2019Keyif
Caretta caretta sahiline traktörle girdi, görevlilere Sizi gömerim dedi

Caretta caretta sahiline traktörle girdi, görevlilere 'Sizi gömerim' dedi

ANTALYA'nın dünyaca ünlü Belek sahilinde, Akdeniz'in en büyük caretta caretta yuvalama alanına traktörle giren Aziz K., kumsala araçla girişin yasak olduğu yönünde kendisini uyaran 5'i kadın 6 gönüllüyü "Sizi buraya gömerim" diyerek tehdit etti. Aziz K.'den şikayetçi olan gönüllüler, traktörün kumsaldaki fotoğraflarını da delil olarak gösterdi.

8.09.2019Gündem
Bu hafta sonu eğleniyoruz

Bu hafta sonu eğleniyoruz

Eylül’le beraber festivaller de coştu. Sadece bu hafta sonu katılabileceğiniz birbirinden renkli altı etkinlik var. Şehre dönüş işte böyle kutlanır!

Japonyada tartışmalı av başladı

Japonya'da tartışmalı av başladı

Japonya'nın sahil kasabası Taiji'de her yıl tepkilere neden olan geleneksel yunus avı başladı.

2.09.2019Dünya
Adalar’da fayton gerginliği Belediye Başkanı kürsünün önüne kadar geldi...

Adalar’da fayton gerginliği! Belediye Başkanı kürsünün önüne kadar geldi...

Büyükada’da düzenlenen Adalar Ulaşım Çalıştayında hayvan haklarını savunan bir kadın ile faytoncular arasında gerginlik yaşandı. Kadının ‘her şey çok güzel olacak’ demesi üzerine faytoncular ‘hayvan severler siyaset yapıyor’ diyerek salonu terk etti. Gerginliğin yatıştırılmasının ardından oturuma ara verildi.

28.08.2019Gündem
Barınaktan pitbull çalan eski çalışan çıktı

Barınaktan pitbull çalan eski çalışan çıktı

Muğla'nın Marmaris ilçesindeki Hayvan Rehabilitasyon Merkezi'ndeki pitbull cinsi köpek, merkezin eski çalışanı O.T. (29) tarafından çalındı. O.T., çaldığı pitbull ile yakalandı.

28.08.2019Gündem
Tur teknesinde görüp fark ettiler... Marmariste adaya terk edilen eşek kurtarıldı

Tur teknesinde görüp fark ettiler... Marmaris'te adaya terk edilen eşek kurtarıldı

MARMARİS'in Bozburun Mahallesi açıklarındaki Koca Ada'ya terk edilen eşek, belediye ekiplerince kurtarıldı. Ekiplerin besleyip, su verdiği eşek, Marmaris Hayvan Rehabilitasyon Merkezi'ne götürüldü. Eşeğe 'Bahtiyar' adı verildi.

7.08.2019Gündem
Adaya terk edilen eşek için kurtarma seferberliği

Adaya terk edilen eşek için kurtarma seferberliği

Muğla'nın Marmaris ilçesinin Bozburun Mahallesi açıklarındaki Koca Ada'ya terk edilen eşek için kurtarma seferberliği başlatıldı. Çalışmayla kurtarılan eşeğe, 'Bahtiyar' adı verildi.Bozburun Mahallesi açıklarındaki Koca Ada'ya kimliği belirsiz kişi veya kişilerce yetişkin bir eşek bırakıldı. Sadece denizden ulaşım sağlanabilen adadaki eşeği geçen cuma günü gören günübirlik gezi teknesi sahipleri ve tatilciler, harekete geçti. Hayvanseverlerin de desteğiyle, eşeğin kurtarılması için sosyal medya hesaplarından çağrıda bulunuldu. Bunun üzerine Marmaris Belediyesi ve AKUT ekipleri, Bozburun Mahalle Muhtarı Duran Güleç ile birlikte geçen pazartesi günü adaya hareket etti. Yapılan aramalara rağmen eşeğin izine rastlanılmadı. Dün (salı) akşamüstü günübirlik gezi tekne sahipleri adanın kıyısında eşeği görerek belediyeyi aradı. Tekneyle adaya gelen Muhtar Güleç ve belediye ekipleri, önce eşeğin karnını doyurarak, su verdi. Eşek, zorluk çıkarmadan kendisini balıkçı teknesine bindiren ekiplerle birlikte Bozburun Mahallesi'ne getirildi. Burada belediye aracına alınarak Marmaris Hayvan Rehabilitasyon Merkezi'ne götürüldü. Yapılan muayenede, eşeğin sağlık durumunun çok iyi olduğu tespit edildi. Marmaris Hayvan Hakları Derneği Başkanı Tülay Yıldız, Bozburun Mahallesi ve teknecilerimizin özverisiyle adaya terk edilen eşeği kurtardık. Çok uysal ve sakin bir hayvan. Adını Bahtiyar olarak koyduk. Eşeği Muğla'nın Ulu ilçesinde çiftlik sahibi bir aile istemişti. Tekrar iletişime geçerek verilip, verilmeyeceği kararlaştırılacak. Mutluyuz dedi.

7.08.2019Haber
Yüzmeye gelenler fark edip ihbar etti Çalarken yakalandılar

Yüzmeye gelenler fark edip ihbar etti! Çalarken yakalandılar

Saros Körfezi Özel Çevre Koruma Bölgesi'nde (ÖÇKB) denizden çıkardıkları deniz canlılarını İstanbul'daki bir özel akvaryum şirketine ait araca yükleyen 2 kişi, jandarma tarafından yakalandı. Doğal yaşam ortamlarından alınan bazı hayvanların, avlanması yasak olan koruma altındaki türler olduğu anlaşıldı. Akvaryum çalışanı 2 kişi, ifadelerinin ardından serbest bırakıldı.

2.08.2019Gündem
Yavru kaplan tartışması

Yavru kaplan tartışması

İstanbul Tuzla’daki alışveriş merkezi kompleksinde bulunan ve sadece büyük kedilerin yer aldığı AslanPark hayvanat bahçesinde 12 Mayıs’ta dünyaya gelen Bengal kaplanı yavruları önceki gün sergilenmeye başlandı. Vahşi kedilerin teşhir edilmesine hayvanseverler tepki gösterdi.

30.07.2019Gündem
Veterinerler TOKİ’ye başvurdu: 81 ilde barınak yapın

Veterinerler TOKİ’ye başvurdu: 81 ilde barınak yapın

Veteriner hekimler, sadece İstanbul ve Ankara’da 800 bine yakın sokak hayvanı bulunduğunu belirterek, “Sorun büyük. Bu sorun ancak sağlık şartları düşünülmüş, halka açık kalıcı barınaklarla çözülebilir. Bunu da 81 ilde TOKİ yapabilir. Projemizi hazırladık ve başvurumuzu yaptık” dedi.

29.07.2019Gündem
Köpeğe cinsel saldırı İğrenç adam yakalandı

Köpeğe cinsel saldırı! İğrenç adam yakalandı

ANTALYA'da, ismi açıklanmayan bir kişi, sokakta köpeğe cinsel saldırıda bulunurken yoldan geçen kişi tarafından görüntülendi. Sosyal medyada paylaşılan görüntüler üzerine harekete geçen polisin yakaladığı şüpheli, savcılığa sevk edildi.

27.07.2019Gündem
Felsefede hayvan kuramı

Felsefede hayvan kuramı

Hayvanın neliğine ilişkin Türkçede hatırı sayılır bir felsefe kitaplığı oluşmuş durumda. Derek Ryan ‘Hayvan Kuramı’nda hayvanlar için “Ormanın çocukları” diyor. John Berger mükemmel denemesi ‘Hayvanlara Niçin Bakarız?’da, bu ‘orman çocukları’nın, 19. yüzyılda icat edilen hayvanat bahçelerinde nasıl yokoluşa sürüklendiğini analiz eder.

25.07.2019Kitap Sanat
Vahşi uygulama yasaklandı

Vahşi uygulama yasaklandı

Hayvan hakları savunucularının uzun yıllardır karşı çıktığı kedilerin tırnaklarının sökülmesi uygulaması New York’ta yasaklandı.

24.07.2019Dünya
Zebra görünümlü eşeklerle safari temalı düğüne soruşturma

Zebra görünümlü eşeklerle safari temalı düğüne soruşturma

İspanya’da safari temalı bir düğünde, nesilleri tükenme tehlikesi altında olduğu iddia edilen iki eşeğin zebra gibi boyanması üzerine soruşturma başlatıldı.

20.07.2019Avrupa

Yazar Sonuçları

Can dostları koruyamadık

Dün '4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü’ydü. Belediyeler başta olmak üzere birçok kuruluş can dostlarların haklarıyla ilgili özel programlar yaptı. Beytepe’de ortaya çıkan hayvan katilleri ise, zehirli sosislerle 2 köpeği daha katletti. Aynı noktada 7’nci katliamın yaşanmasına isyan eden hayvanseverler, sorumluların bulunmasını ve cezaların ağırlaşmasını istiyor.

6.10.2019

Fenomen kedi Khaleesi hayvanlar için miyavladı

Bugün, 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü ve ben, bir anda Türkiye’nin en sevilen fenomen kedilerinden biri haline gelen Ankara’nın Khaleesi’sini köşemde ağırladım. Ben sordum, o miyavladı. Hayvan hakları ve bakımıyla ilgili söylenecekleri, ona bıraktım.

4.10.2019

Merhamet dilencisine döndük

Hayvan Hakları Günü kutlamalarımız, yaşananlardan dolayı çok da keyifli geçmiyor. Acil beklentimiz, işlenen suçların Kabahatler Yasası’ndan çıkartılıp Ceza Yasası kapsamına alınması. TBMM’nin yeni yasama döneminde ilk çıkacak yasa değişiklikleri içinde olacağı sözü verilmişti. Bekledik... Çıkmadı. Hâlâ bekliyoruz. Yılmaz bir sabırla...

4.10.2019

Sessiz dostlarımızın sesi olalım haklarına sahip çıkalım

Hayvanlar da tıpkı bizler gibi yaşam haklarıyla doğarlar. Ancak, insan egemenliğinin baskın olduğu dünyamızda onların haklarını belirlemek, oluşturmak ve gözetmek bizlere düşmektedir.

3.10.2019

Hoşçakal arkadaşım

O şimdi ne yapıyor, nereye gitti, benim yanımda olmak istiyor mu, hatıraları o da benim gibi ta içinde hissediyor mu, aynı ben gibi o da unutmayacak mı?

26.09.2019

At yarışındaki konser iptal

Yaptıkların, hareketlerin konuşsun derler ya.

24.09.2019

Vicdansızlar

Başkent’te zehirli yiyeceklerle yapılan hayvan katliamlarının son adresi İncek oldu. Kanuni Sultan Süleyman Bulvarı’nın yanı başındaki boş arazide çevre sakinleri tarafından yapılan kulübede beslenen altı köpek, kimliği belirsiz kişilerin bölgeye attığı zehirli etlerle katledildi.

14.09.2019

Kuşadası’nda Altın Güvercin uçtu

Turkcell Fizy Liselerarası Müzik Yarışması, Antalya Altın Portakal Film Festivali derken son olarak Türkiye’nin ilk ve tek beste yarışması olan Kuşadası Altın Güvercin Şarkı Yarışması’nda jüri üyesi koltuğuna oturdum.

10.09.2019

Rap’çiler susmadılar!

Cuma yazı günüm değildi, yazamadım.Ama o müthiş parçayı yazmadan da duramadım.“Susamam”dan söz ediyorum.

10.09.2019

İstanbul’a kayyım: Aklından bile geçirme

Böyle bir adım atılırsa... Demokrasiymiş... Sandıkla gelmekmiş... Sandıkla gitmekmiş... Millet iradesiymiş... Hepsi talan olur talan! İşin nirengi noktası burasıdır.

7.09.2019

Danla Bilic, Enes Batur atışması

Malumunuz Instagram, Twitter ve YouTube yeni düzenlemelere gitti, algoritmalar değişince eski izlenmeler, beğeniler, alıntı yapmalar kalmadı.Rakamlar hayli düştü yani.

20.08.2019

Mülk edinmek istemiyorum karavanda yaşayacağım

Sadece dış güzelliğin değer gördüğü ve gündem olduğu şu günlerde, dış güzelliğini iç güzelliği ile birleştirmeyi başaran ender sanatçılardan biri Şevval Sam. Üstelik eskiden gizlediği dişi enerjisiyle barışmış bir kadın var artık karşımda. Sahip olduğu güzel enerjiyle 20 Ağustos’ta Harbiye Açıkhava Sahnesi’nde izleyenlere bir şölen yaşatmaya hazırlanan Sam, “Bu sene ağır geçti, inadına hareketli bir konser olacak” diyor.

16.08.2019

Derya’ya dikkat

Bir Hakan Altun keşfi; Derya Bedavacı.

30.07.2019

Oburluğa 8.5 milyon abone

Reynmen, YouTube gerçeğinden bahsetmiş, bu dünyanın dinamiklerinin farklı olduğunu söylemişti.

23.07.2019

Ben de bağışçı olacağım

TÜRK medyası sağlık, hayvan hakları, çevre, doğa gibi haberlerde bence çok başarılı sınavlar verdi.

20.07.2019