MENÜ

Haytap

Haytap ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Haytap haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 429 Haytap haberi bulunmuştur.

Haytap Haberleri

Bagajı açtıklarında şaşkına döndüler

Bagajı açtıklarında şaşkına döndüler

Edirne'de Kapıkule Sınır Kapısı'nda bir otomobilin bagajında, Türkiye'ye kaçak olarak getirilmek istenen 20 cins yavru köpek bulundu.

28.12.2018Gündem
Kaçak yavrular emin ellerde

Kaçak yavrular emin ellerde

Ticaret Bakanlığı ile HAYTAP arasında imzalanan protokolle gümrüklerden kaçak yollarla ülkeye sokulan evcil hayvanlar artık ihale yolu olmaksızın, doğrudan HAYTAP temsilcilerine teslim edilecek. Böylece hem hayvan kaçakçılığının önüne geçilecek hem de ‘kaçak hayvan’ların mağduriyeti önlenecek.

18.12.2018Gündem
Caniler Gözlerini oyup...

Caniler! Gözlerini oyup...

Sosyal medyada gözleri oyulmuş, kulakları kesilmiş bir kedinin fotoğraflarının paylaşılması üzerine harekete geçen Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) üyeleri, yaralı kediyi bulup tedavisini üstlendi

16.12.2018Gündem
Uçağa almadılar... Yavru köpek acılar içinde can çekişerek öldü

Uçağa almadılar... Yavru köpek acılar içinde can çekişerek öldü

İSTANBUL’a tedavi için gönderilmek üzere önceki gün Mardin Havalimanı’na getirilen ve uçağa alınmasına izin verilmeyen yavru köpek dün telef oldu.

26.10.2018Gündem
Çocuklara hayvan sevgisi kazandırmak için neler yapmalıyız

Çocuklara hayvan sevgisi kazandırmak için neler yapmalıyız?

Yapılan araştırmalar, evde hayvan besleyen çocukların bağışıklık sisteminin daha güçlü olduğunu ortaya koyuyor. İngiltere’de yapılan bir çalışmada, evde hayvan besleyen çocukların beslemeyenlere göre 18 gün daha fazla okula gittiği saptandı. Çocukların yüzde 30’unun korkunca hayvanları sayesinde sakinleştiği, yüzde 28’inin aile içinde anlaşmazlıklar yaşandığı zaman hayvanın sonsuz şefkatine sığındığı görüldü. Hayvanlar emir vermez, kural koymaz, eleştirmez, yargılamaz. Onlar ve çocuklar arasındaki ilişki daha yalın. Çocuk hayvanıyla oynar, dertleşir, konuşur hatta bazen ailesine anlatamadığı şeyleri ona anlatır.

8.10.2018Eğitim
Bu kez barınaktaki hayvanlar için ‘Getir’ecek

Bu kez barınaktaki hayvanlar için ‘Getir’ecek

Yüzlerce ürünü dakikalar içinde kullanıcılara ulaştıran akıllı telefon uygulaması Getir, “Mama Gönder” sosyal sorumluluk kampanyasının dördüncüsünü gerçekleştiriyor.

2.10.2018Ekonomi
‘Çağdaş Bodrum Yarı Maratonu’ için geri sayım başladı

‘Çağdaş Bodrum Yarı Maratonu’ için geri sayım başladı

Önümüzdeki 5-7 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek “Çağdaş Bodrum Yarı Maratonu” için kayıtlar açıldı. Yarı maraton için 5 Ekim’de başlayacak etkinlikler, 7 Ekim’de Halikarnassos 5K, Karia 10K, Myndos 21K koşularının koşulmasının ardından Finisher Party ile son bulacak.

6.09.2018Ekonomi
Aynı vahşet Aynı bakış... Sapanca’daki yavru köpek vahşetinden sonra şimdi de Mardin

Aynı vahşet! Aynı bakış... Sapanca’daki yavru köpek vahşetinden sonra şimdi de Mardin

Sapanca’da patileri kesilmiş halde bulunan yavru köpeğin ardından bir vahşet haberi de Mardin’den. 3 gün önce Mazıdağı’nda vicdansızlar tarafından tüfekle vurulmuş 2 aylık bir yavru köpek bulundu. Yaraları kurtlanan yavruya ilk müdahale burada yapıldı. Kuzey adı verilen yavru, durumu ağır olduğu için uçakla İstanbul’a gönderildi. HAYTAP İl Temsilcisi Veysel Öğdür, “Enfeksiyonu çok fazla, müdahale yapılamıyor. Azaltılınca bacakların kurtarılması için müdahale edilecek” dedi.

2.07.2018Gündem
Hayırsızada’ya anma çıkarması

Hayırsızada’ya anma çıkarması

108 yıl önce 3 Haziran günü İstanbul’un çeşitli semtlerinden toplanan 80 bin köpek bir vapura bindirilerek ıssız Sivriada’ya gönderildi. Türkiye tarihindeki en büyük köpek itlafının yıldönümünde bir grup hayvansever adaya giderek ölen köpekleri andı.

3.06.2018Gündem
Büyükadada fayton protestosu

Büyükada'da fayton protestosu

Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP), Büyükada'da yaptığı eylemle atların çektiği fayton yerine elektronik faytonların kullanılmasını istedi.

2.06.2018Gündem
Gümrük mahkûmları kurtuluyor

Gümrük mahkûmları kurtuluyor

Türkiye’ye kaçak yollardan sokulmaya çalışılırken ele geçirilen hayvanlar artık daha rahat koşullarda yaşayacak. Eskiden elden çıkarılacakları güne kadar konuldukları barınaklarda zor koşullarda yaşayan ve ölen hayvanlar artık Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) bağlı derneklere teslim ediliyor. Hayvanlar ihaleyle satılacakları güne kadar sağlıklı koşullarda yaşayacak.

24.03.2018Gündem
Sıpa Çitlembik hukuk dersinde

Sıpa Çitlembik hukuk dersinde

Kedi, köpek, sıpa... Onlar, hukuk fakültesindeki bir seçmeli dersin konukları. Dersle, hukuk öğrencilerine hayvan hakları tarihi, yunus parkı ve sirk gerçeği, ceza hukukunun hayvanlara yönelik eksikleri anlatılıyor. HAYTAP Başkanı, avukat Ahmet Kemal Şenpolat’ın verdiği dersi izlemek için oradaydık.

5.03.2018Eğitim
Sıpa Çitlembik hukuk dersinde

Sıpa Çitlembik hukuk dersinde

Kedi, köpek, keçi, sıpa... Hukuk fakültesindeki bir seçmeli dersin konukları onlar. Dersle, hukuk öğrencilerine hayvan hakları tarihi, yunus parkları ve sirk gerçeği, ceza hukukunun hayvanlara yönelik hükümleri ve eksikleri anlatılıyor. Üniversitede yeni bir ders olan ‘Hayvan Hukuku’nun ilk konuğu, zorlu bir yaşamdan sıcak bir yuvaya kavuşan köpek Minik’ti. Bir sonraki derse ise sevimli sıpa Çitlembik misafir oldu. Biz de HAYTAP Başkanı, avukat Ahmet Kemal Şenpolat’ın verdiği dersi izlemek için oradaydık.

5.03.2018Yaşam
Sıcacık bir yuva onların da hakkı

Sıcacık bir yuva onların da hakkı!

Giderek daha fazla sayıda şirket, sokak hayvanları için farkındalık yaratmak ve kedi ve köpekleri korumak adına sosyal sorumluluk projeleri hayata geçiriyor. Karavanla sokak hayvanlarına mama dağıtmaktan atıl malzemelerle kedi evi üretmeye kadar çok sayıda yaratıcı fikir mevcut. Hatta ısı yalıtımlı kedi evi üretenler dahi var. Kışın içinizi ısıtacak bu sıcacık projelerden bazılarını derledik...

1.03.2018Ekonomi
Hayvan ticaretine afişli önlem

Hayvan ticaretine afişli önlem

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile Hayvan Hakları Federasyonu ortaklığında bavul ticaretiyle petshop hayvanlarının yurda girişini önlemek ve caydırıcılık için tüm gümrük kapılarına uyarı afişleri asıldı.

24.01.2018Gündem
El konulmuşlardı... İhaleyle satıldılar

El konulmuşlardı... İhaleyle satıldılar

EDİRNE’de Kapıkule Sınır Kapısı’ndan yurda kaçak sokulmak istenirken yakalanan 10 yavru köpekten 7’si ihaleyle satıldı.

4.01.2018Gündem

Yazar Sonuçları

Meyvan yine mahkemelik

Ankara'da yaşayan şehit emaneti 29 yaşındaki boz ayı Meyvan kış uykusuna yatmaya hazırlanırken, sekiz yıl sonra ikinci kez dava konusu oldu.

19.11.2018