MENÜ

Hastalanmamak İçin

Hastalanmamak İçin ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Hastalanmamak İçin haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 90 Hastalanmamak İçin haberi bulunmuştur.

Hastalanmamak İçin Haberleri

Depremzede Samsatın konteynerde 3. yılı: Geçici konutların kalıcı göçebeleri

Depremzede Samsat'ın konteynerde 3. yılı: Geçici konutların kalıcı göçebeleri

Adıyaman’ın Samsat ilçesini önce 5.5 büyüklüğündeki 2 Mart 2017 depremi vurdu. Evlerin büyük bölümü hasar gördü. 24 Nisan 2018’de 5.1 büyüklüğündeki ikinci depremde ise bu büyüklükteki depremlere dayanması beklenen konutlar yerle bir oldu. Bu evleri, Atatürk Barajı sebebiyle 30 yıl evvel ilçenin taşınması sırasında devlet yapmıştı.22 Aralık 2018’de teslim edileceği söylenen deprem konutları ise bir türlü bitmedi. Samsat, yeni yıla konteynerde girdi. Okulu, esnafı, halkı, belediyesi hâlâ konteynerde. Samsatlıların soğuk ve nemli ‘evlerine’ konuk olduk, sorunlarını dinledik.

13.01.2019Gündem
11 adımda griple savaş rehberi

11 adımda griple savaş rehberi

Havalar soğuduğu için mi, yoksa tam soğuyamadığı, mikrop/virüs kırılmadığı için mi; sağımız-solumuz, önümüz arkamız sobe: Her yerden hapşırık ve öksürük sesleri geliyor. Yoksa, siz de mi? İç hastalıkları uzmanları Ayça Kaya ve Prof. Dr. Aslı Çurgunlu şifayı kaptıysanız yapmanız gerekenleri anlatıyor; henüz yakalanmamışlar için de ipuçları veriyor.

10.02.2018Hürriyet Pazar
Kışla baş etme yollarına giriş

Kışla baş etme yollarına giriş

74. sayımızın 101 sayfasında kışla baş etmeye çalışanlara derslik tavsiyeler var.

11.12.2017Kampüs
Depresyondan Korunmanın Yolları

Depresyondan Korunmanın Yolları

Yazın uzun ve güneşli günlerinin geride kalması, havaların hızla soğuması sağlığımızı olumsuz etkiler. Uzm. Dr. Özgür Şamilgil sağlıklı bir sonbaharın adımlarına dikkat çekiyor.

Bağışıklık sisteminizi güçlendirecek 5 yol

Bağışıklık sisteminizi güçlendirecek 5 yol

Araştırmalar bir insanın yıl içerisinde ortalama 2-4 kez gribe ve soğuk algınlığına yakalandığını gösteriyor. Ve bu yakalanmaların çoğu mevsim geçişlerinde yaşanıyor. Yani baharın dengesiz havalarının kendini gösterdiği bu günlerde hastalanmamak için bağışıklığınızı yüksek tutmanız gerekiyor. Neyse ki bunun için uygulayacağınız kolay birkaç yöntem var.

25.08.2017Sağlık
Kurabiye yapın, yap-boz tamamlayın

Kurabiye yapın, yap-boz tamamlayın

Öğrencilerin heyecanla beklediği yarıyıl tatili başladı. Karnelerini alan yaklaşık 18 milyon öğrenci iki haftalık tatilin keyfini çıkaracak. Uzmanların tatilde yapılabileceklerle ilgili çocuklara ve ailelerine önerileri var. Örneğin, birlikte kurabiye yapabilir, yap-boz tamamlayabilirsiniz.

23.01.2017Eğitim
Soğuk havada spor mu yapılır demeyin

Soğuk havada spor mu yapılır demeyin

Kış aylarına girdiğimiz bugünlerde dışarıda spor yaparken her zamankinden daha fazla özen göstermeniz sağlığınız açısından oldukça önemli. İşte kışın dışarıda spor yapmanın püf noktaları...

12.12.2016Sağlık
Müftü vekilinden fetva: Fazla tuz tüketip organlarınızı yormayın

Müftü vekilinden fetva: Fazla tuz tüketip organlarınızı yormayın

Erzurum’da mide kanseri vakalarının Türkiye ortalamasının çok üzerinde olması sebebiyle, aşırı tuz tüketimiyle mücadeleye destek veren Erzurum İl Müftü Vekili Celal Büyük, “Bütün din kardeşlerim özellikle tıp dünyasının söylediği şekilde aşırı tuz tüketimine dikkat etmeli. Organlarımızı yormamalıyız. Onları Allah’tan emanet olarak aldık ve yarın huzuru mahşerde Allah’ın vermiş olduğu bütün bu organlardan dolayı hesaba çekileceğiz” dedi

30.03.2016Gündem
5 Dakikalık Çay Depresyonu Azaltıyor

5 Dakikalık Çay Depresyonu Azaltıyor!

Mevsimsel depresyon en sık kışın görülüyor. Yağışlı ve bulutlu hava şartları nedeniyle güneş ışığının eksikliği beyinde, mutluluk hormonu ve ciltte D vitamini üretimini azaltıyor.

Kış yorgunluğunu atmak elinizde

Kış yorgunluğunu atmak elinizde

Kışın karanlık havalar, kısıtlanan hayat tarzı nedeniyle depresyon da daha fazla görülüyor. Güneş ışığının eksikliği beyinde, mutluluk hormonu ve D vitamini üretimini azaltır. Uzmanlar uyarıyor, "Kışın depresyon riskini azaltmak için iyimser arkadaşlarla vakit geçirmek, hobilerle ilgilenmek ve sosyalleşmek gerekiyor."

16.11.2015Sağlık
Canan Karataydan Mecliste tatlıyı kaldırın önerisi

Canan Karatay'dan Meclis'te tatlıyı kaldırın önerisi

CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt, Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay ile birlikte TBMM'de basın toplantısı düzenledi. Canan Karatay, yüzde 80'i obez olan Türk milletini temsil eden milletvekillerinin de obez olduğunu söyledi. Karatay, Meclis restoranından tatlıların kaldırılmasını, ekmek yenilmemesi gerektiğini söyledi. Öğüt, televizyonlarda kırmızı et ile ilgili çıkan olumsuz haberlere tepki gösterdi ve merada yetişmiş hayvanın sütü ve etinin yararlı olduğunu söyledi.

8.01.2015Gündem
Mevsim geçişlerinde hastalanmamak için 12 önlem

Mevsim geçişlerinde hastalanmamak için 12 önlem

Mevsim geçişlerinin yaşandığı bu dönemlerde havaların bir gün sıcak bir gün soğuk olması bu duruma hazırlıksız yakalanan kişilerin sağlığını tehlikeye atabiliyor. Memorial Ataşehir Hastanesi Dahiliye Bölümü’nden Prof. Dr. Birsel Kavaklı, mevsim geçişlerinde sağlıklı kalmanın yolları hakkında bilgi verdi.

17.09.2014Avrupa
Yaz ilacı dağ çayı

Yaz ilacı 'dağ çayı'

Türkiye'de yetişen endemik bitkilerin başında gelen, mikrop öldürücü ve antioksidan etkilere sahip dağ çayı (sideritis stricta) bitkisinin, vücut direncini yükselttiği, yaz aylarında oluşan gribal enfeksiyonlara karşı tüketilebileceği bildirildi.

27.06.2013Sağlık
Türkiye’ye bir ekol getirdim

Türkiye’ye bir ekol getirdim

Kendisi de kabul ediyor; o bir fenomen. Kitapları yüz binlerce basılıyor, konferanslarını yüzlerce insan takip ediyor, katıldığı televizyon programları çok izleniyor.

8.06.2012Kelebek
Yeni salgına dikkat

Yeni salgına dikkat

Son günlerde başımızı nereye çevirsek hasta bir yüze rastlıyor, çevremizden sürekli öksürme ve hapşırma sesleri duyuyoruz.

16.01.2012Sağlık
Yeni salgına dikkat

Yeni salgına dikkat

Son günlerde başımızı nereye çevirsek hasta bir yüze rastlıyor, çevremizden sürekli öksürme ve hapşırma sesleri duyuyoruz.

16.01.2012Kelebek
Mevsim Geçişlerinde Sağlıklı Kalın

Mevsim Geçişlerinde Sağlıklı Kalın!

Memorial Şişli Hastanesi Dahiliye Bölümü'nden Uz. Dr. Gürkan Yurteri, sonbaharda sağlıklı kalmak için dikkat edilmesi gereken noktalar hakkında bilgi verdi.

Çin mucizesi ve besin duyarlılığı modası

Çin mucizesi ve besin duyarlılığı modası

Varlıklı kesimdekiler şimdilerde süt içmiyor. Yağ, yoğurt, peynir gibi sütlü ürünleri yemiyor. Kırmızı et yasak. Kafaları iyice karışanlar tavuk eti, hatta balık eti de yemiyor...

Bahar hastalıkları kapıda

Bahar hastalıkları kapıda

Havaların ısınması hastalıklara davetiye çıkarıyor. Hava şartları aldatıcı, bunu unutmadan tedbiri elden bırakmayın.

27.04.2010Kelebek
Bitki çaylarını fazla içmek zararlı

Bitki çaylarını fazla içmek zararlı

Kışın yoğun şekilde tüketilen bitki çaylarının tıpkı ilaç gibi düşünülmesi, günde 3 fincandan fazla içilmemesi öneriliyor.

Stres bağışıklık sistemini bozuyor

Stres bağışıklık sistemini bozuyor

ERCİYES Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi diyetisyenlerinden Melek Oğuzhan, stresin sadece ruh sağlığına zarar vermediğini, vücudun bağışıklık sistemini bozarak hastalıklara zemin hazırladığı söyledi, “Strese girdiyseniz, hastalanmamak için beslenmenize özen gösterin” dedi.

2.02.2009Kelebek
Soğuk algınlığına yol açan 200’den fazla virüs var

Soğuk algınlığına yol açan 200’den fazla virüs var

Arada yüzünü gösteren güneşene aldanmayın, kış hastalıkları kapıda! Kış hastalıkları, genelde üşütmenin doğal bir sonucu gibi görülüyor. Halbuki bu mevsimdeki hastalık artışlarına zemin hazırlayan faktörler farklı. Kışın adeta mahkum olduğumuz kapalı ve kalabalık ortamlar, vücudumuzda meydana gelen bazı değişiklikler, kolay yayılan ve bulaşan farklı çok sayıda mikroba zemin hazırlıyor. Sadece soğuk algınlığına yol açan virüslerin sayısı bile 200’den fazla. Göğüs hastalıkları uzmanları Prof. Dr. Levent Tabak ve Dr. Elif Altuğ Kolsuk, kış hastalıklarıyla ilgili bilgi verdi.

7.11.2008Kelebek
Soğuklarda hasta olmamak için...

Soğuklarda hasta olmamak için...

Kışın hastalanmamak için bazı önlemler alındığı, ancak vücut direncini artıran egzersizin sonbaharla birlikte çoğu zaman ihmal edildiği belirtildi.

10.10.2008Kelebek
Onların yaşam kılavuzu genetik haritaları

Onların yaşam kılavuzu genetik haritaları

Sinan Sezer elektronik mühendisi, Hande Kumru Çağan İtalyanca tercümanı, Melih Çağan evrak ve kayıt yönetmeni, Almıla Öztosun eczacı, Murat, Yavuz ve Fatih öğrenci.

27.01.2007Kelebek
Ortamınızı havalandırın

Ortamınızı havalandırın!

Soğuk algınlığı vakalarının arttığı kış aylarında hastalanmamak için bulunulan ortamı havalandırmak gerekiyor.

Hastalanmamak için...

Hastalanmamak için...

Soğuktan korunmak için aşırı ve kat kat giyinmenin terlemeye yol açtığı, bu nedenle çok terleyenlerin ter emen keten türü doğal, hafif ve bol giysileri tercih etmesi gerektiği belirtiliyor.

Eylül diyeti ile formda kalın

Eylül diyeti ile formda kalın

Sonbahara sağlıklı ve formda girmenin yolu dört besinden geçiyor; üzüm, elma, makarna ve balık. Her birinin ayrı bir görevi var: Vücudu temizlemek, hastalıklardan korunmak, enerji sağlamak ve hafızayı güçlendirmek. Eylül diyetiyle hem formda kalın hem de zayıflayın.

21.09.2006Diyet Rehberi
Kışın hastalanmamak için

Kışın hastalanmamak için

Kışın hasta olmak istemiyorsanız bu yazıyı okuyun!

Vitamin pazarı ayağa kalkıyor

Vitamin pazarı ayağa kalkıyor

Sağlıklı beslenemediğini düşünenlerin tercihi vitaminler, dünya genelinde en çok 40 yaş civarı kadınlar tarafından tüketiliyor.

Hastalanmamak için bitki çayı için

Hastalanmamak için bitki çayı için

Kış soğuklarının metabolizmayı çok çalıştırması nedeniyle güçsüz bıraktığını vurgulayan uzmanlar zinde kalmak için bol bol bitki çayları tüketilmesini önerdi.

Hayvanlar şifalı bitkilerle kendilerini tedavi ediyor

Hayvanlar şifalı bitkilerle kendilerini tedavi ediyor

Zoologlar, hayvanların şifalı bitkilerden yararlandıklarını keşfetti. Goriller bazı özel bitkileri yaralarının üzerine sürüyor. Uluyan maymunlar diş çürümesini önlemek için akaju meyvesinin saplarını çiğniyor. Bu tedaviler insanlara da yarar mı?

9.08.2002Spor

Yazar Sonuçları

Hacı adaylarına öneriler

Her yıl dünyanın farklı coğrafyalarından binlerce Müslüman kutsal topraklarda hac görevini yerine getirmek için toplanıyor.

8.09.2013

Yasakların sonu: Paralel hayat

Uzun bir uçak yolculuğunda bir İranlı kadın yazarla tanışmıştım.

16.05.2013

Uzun yaşamın sırrı bu vadide saklı

BİLİYORUM hepimiz aynıyız. Unutup her şeyi, dünya işlerine dalıyoruz. Sonra da, yaşam biçimimize uyum sağlayan hastalıklarımız çıkıyor birer birer.

21.01.2012

40 yaşında ölüyor 80 yaşında mezara giriyoruz

VEDAT AKAR, hayatını, insanlara doğal tedavi yöntemleriyle stres ve buna bağlı rahatsızlıklardan korunmayı öğretmeye adamış.

17.10.2009

Kötü üretilmiş kontrolsüz gıdalar kanserin sebebi

Kanser, kalp hastalıklarından sonra en fazla ölüme yol açan sağlık sorunlarından biri. Böyle giderse yakında ilk sıraya o yerleşecek.

8.03.2009

Astrolog teşhis koyuyor manken diyet öneriyor

Son yıllarda sağlık konusunda fikir açıklamak çok kolay hale geldi!

2.03.2008

Valizinizin içine bir de sağlık çantası atın

Seyahat sırasında sağlık sorunuyla karşılaşmak talihsiz bir olay.

12.11.2006

Sıcak, çoook sıcak...

Sıcaklığın giderek arttığı şu günlerde, serinlemenin yollarını ararken evlerimizdeki dostları da unutmamak gerekiyor. Tüy yumağı dostlarımızın rahatlamak ve hastalanmamak için bizim yardımımıza ihtiyaçları var.

5.08.2005