MENÜ

Halil İnalcık

Halil İnalcık ile ilgili tüm haberleri, son dakika Halil İnalcık haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Halil İnalcık haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 396 Halil İnalcık haberi bulunmuştur.

Halil İnalcık Haberleri

Güngörende tahliye kararı verilen Abdi İpekçi İlkokulunda taşınma başladı

Güngören'de tahliye kararı verilen Abdi İpekçi İlkokulu'nda taşınma başladı

Tahliye kararı verilen Güngören'deki Abdi İpekçi İlkokulu'ndaki masa, sıra ve yazı tahtaları, öğrencilerin yeni eğitim görecekleri okullara taşınmaya başlandı.

9.10.2019Gündem
İlber Ortaylı’nın ‘İstanbul’dan Sayfalar’ı Macaristan’da

İlber Ortaylı’nın ‘İstanbul’dan Sayfalar’ı Macaristan’da

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de, Türkiye’nin Budapeşte Büyükelçiliği, Yunus Emre Enstitüsü ve Gül Baba Miras Koruma Vakfı tarafından düzenlenen etkinlikte, Ortaylı’nın, Macarcaya tercüme edilen ‘İstanbul’dan Sayfalar’ isimli kitabı tanıtıldı.

9.10.2019Avrupa
Prof. Dr. Ortaylı: Bunun değişmesi lazım

Prof. Dr. Ortaylı: Bunun değişmesi lazım

Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, “İstanbul'un, bütün Türkiye'nin başlıca ekonomik ve endüstri merkezi olmaktan çıkması lazım.” dedi.

8.10.2019Gündem
Öğrencileri İnalcık’ı andı

Öğrencileri İnalcık’ı andı

ÜNLÜ tarihçi Prof. Dr. Halil İnalcık ölümünün 3’üncü yıldönümünde ailesi, öğrencileri ve sevenleri tarafından dün öğle namazının ardından, Fatih Camii haziresindeki anıt mezarı başında anıldı.

26.07.2019Gündem
Prof. Dr. Halil İnalcık kabri başında anıldı

Prof. Dr. Halil İnalcık kabri başında anıldı

"Tarihçilerin kutbu" unvanlı Prof. Dr. Halil İnalcık, vefatının üçüncü yılında Fatih Camisi Haziresi'ndeki kabri başında anıldı.

25.07.2019Gündem
İstanbul’u kazanmak

İstanbul’u kazanmak

Halil İnalcık, Osmanlı tarihini ve özelde İstanbul’u bilimsel zemine oturtmaya çalışır. Özel sohbetlerinde ısrarla altını çizdiği ‘İstanbul Araştırmaları’, şimdi kitap bütünlüğüne kavuştu.

25.04.2019Kitap Sanat
Coğrafya dersinde çiftçilik yapıyorlar

Coğrafya dersinde çiftçilik yapıyorlar

Bursa’nın İnegöl ilçesinde bulunan Halil İnalcık Sosyal Bilimler Lisesi’nde öğrenciler, coğrafya dersi kapsamında okul bahçesine kurdukları seralarda ürün yetiştiriyor. Sınıftaki teorik derslerin dışında günlerini seralarda geçiren öğrenciler yaklaşık iki ay sonra ektikleri ürünlerin hasadını yapacak.

20.03.2019Eğitim
Cumhurbaşkanı Erdoğan: İslam düşmanlığı katliam boyutuna ulaştı

Cumhurbaşkanı Erdoğan: İslam düşmanlığı katliam boyutuna ulaştı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Galatasaray Üniversitesi'nde düzenlenen Prof. Dr. Beril Dedeoğlu’nun cenaze törenine katıldı. Erdoğan burada Yeni Zelanda'da düzenlenen cami saldırısına da değinerek, "İslam düşmanlığı bu saldırıyla bireysel taciz çizgisini geçerek toplu katliam boyutuna ulaşmıştır. Ülkemizi, milletimizi ve şahsımı da hedef alan katilin temsil ettiği anlayışın batı toplumlarını bir kanser gibi hızla ele geçirmeye başladığı açıktır." dedi.

15.03.2019Gündem
Bursada anaokulunda korku dolu anlar

Bursa'da anaokulunda korku dolu anlar

Bursa'da bir sanat merkezinin camlarını silmekte görevli olan sepetli vinç, anaokulunun bahçesine devrildi. Olayda şans eseri herhangi bir öğrenci yaralanmadı.

12.03.2019Gündem
Fatih Camisi haziresine defnedildi

Fatih Camisi haziresine defnedildi

ABD’de 20 Şubat’ta çoklu organ yetmezliği nedeniyle hayatını kaybeden dünyaca ünlü tarihçi Prof. Dr. Kemal Karpat (96) için 1943 yılında öğrenci olarak geldiği İstanbul Üniversitesi’nin rektörlük binasında tören düzenlendi.

26.02.2019Gündem
Bursa’nın merkezine seyahat

Bursa’nın merkezine seyahat

Başlık her ne kadar Jules Verne’in ‘Arzın Merkezine Seyahat’ kitabından ilham almış olsa da yazının içeriği İtalo Calvino’nun ‘Görünmez Kentler’ine selam yolluyor aslında. Bursa için böylesi bir girizgâh yapmayı uygun buldum… Çünkü şehre gelenlerin geneli, bilhassa Instagram’da popüler olmuş yerleri görmekle yetiniyor. Halbuki adımlanan yerlerin biraz ötesinde, çokça yakınında Bursa’nın asıl hikâyesini duyacaksınız. O zaman gelin, ‘gizli özne’leri görünür kılalım...

10.12.2018Seyahat
Halil İnalcık kimdir Tarihçilerin Kutbu Halil İnalcık

Halil İnalcık kimdir? 'Tarihçilerin Kutbu Halil İnalcık'

Halil İnalcık, dünya tarihine çok önemli katkılar sağlayan tarih araştırmacıları arasında yer almaktadır. Türk-Osmanlı tarihi konusunda onlarca makale ve kitaba sahip olan Halil İnalcık, yaptığı araştırmalarla özellikle Osmanlı tarihine dair birçok detayı ortaya çıkarmıştır. Peki, Halil İnalcık kimdir? İşte, 2016 yılında hayata gözlerini yuman ünlü tarihçi hakkında bazı bilgiler

28.11.2018Gündem
Yeni üniversitelilere tavsiyeler

Yeni üniversitelilere tavsiyeler

Çok çalışarak ve emek harcayarak, başarılı bir sınavın ardından hayallerindeki üniversiteye kaydını yaptıran öğrenciler için ilk günler merak, heyecan ve belki az da olsa tedirgin geçebilir. İlk günler her zaman zor olur. Meslek edinmekle kalmayıp hayata dair birçok şeyi de tecrübe edecekleri üniversite hayatına yeni başlayan öğrencilerle aşağıdaki hususları paylaşmak isterim:

1.10.2018Eğitim
Halil İnalcık kimdir Kitapları ve hayatı

Halil İnalcık kimdir? Kitapları ve hayatı

Halil İnalcık, Türk-Osmanlı tarihine sağladığı katkılarla dünyanın sayılı tarihçileri arasında yer almaktadır. Aslen Kırım Türkü olan Halil İnalcık, İstanbul'da dünyaya gelmiş ve 1924 yılında Ankara'ya yerleşmiştir. Ankara'da başladığı eğitim hayatına Sivas'ta devam eden İnalcık, lise tahsilini ise Balıkesir'de yapmıştır. 1936 yılında Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi'nde başladığı Yeni Çağ Tarihi bölümü, onu dünyanın sayılı tarihçileri arasına taşıyan ilk adım olmuştur. İşte, hakkında detaylı bilgi edinmek isteyenlerin araştırdığı Halil İnalcık kimdir sorusunun cevabı ve kitapları hakkında detaylı bilgiler

25.07.2018Gündem
Uğurlandılar

Uğurlandılar

CUMHURBAŞKANI Tayyip Erdoğan, Bizantolog ve Sanat Tarihçisi Mustafa Semavi Eyice ile merhum başbakan Necmettin Erbakan’ın eniştesi eski Vakıflar Genel Müdürü Prof. Dr. Osman Çataklı’nın Fatih Camisi’ndeki cenaze törenine katıldı.

30.05.2018Gündem
Ertuğrul Gazi’nin küçük oğlu Osman Gazi kimdir Osman Gazi’nin hayatı

Ertuğrul Gazi’nin küçük oğlu Osman Gazi kimdir? Osman Gazi’nin hayatı

Ertuğrul Gazi’nin küçük oğlu, Osmanlı'nın kurucusu Osman Gazi'nin hayatı Diriliş Ertuğrul dizisiyle yeniden gündeme geldi. Anadolu'da kurulup, 600 yıllık bir tarih diliminde ve üç kıtada hüküm süren Osmanlı Devleti'nin kurucusu Osman Gazi'nin ölüm yılıyla ilgili net bir bilgi yok. İşte hayatı dizilere ve sinemalar konu olan Osman Gazi'nin hayatına ilişkin bilgiler!

2.05.2018Televizyon
Malkoçoğlu kalesi açılıyor

'Malkoçoğlu' kalesi açılıyor

Tekfurun kızının kale kapısını Abdurrahman Gazi’ye açtığı hikâyesiyle Malkoçoğlu ve Battal Gazi filmlerine ilham kaynağı olan tarihi Aydos Kalesi 10 milyon liraya restore edildi. Hürriyet, ziyarete açılmadan önce aslına uygun restore edilen kalenin son durumunu görüntüledi.

20.04.2018Gündem

Fatih Sultan Mehmet kimdir? Fatih Sultan Mehmet İstanbul'u kaç yaşında fethetti?

Takvimler 29 Mayıs 1453’ü gösterdiğinde Bizans’ın topraklarında yeni bir imparator doğuyordu. İstanbul’un ‘Fatih’i, kendisine Roma hükümdarlarının kullandığı ‘kayzer’ sıfatını yakıştıracak bu genç mareşal, ufku geniş, iyi eğitim almış askeri bir dehaydı ve çağ değiştiren fethiyle yetinmedi. Şairleri, sanatçıları himayesine alan, felsefe, din ve sanat konularına düşkün bir hükümdardı.

27.03.2018Gündem
Osmanlı ilk fetihte kullanmış... 260 metre menzili var

Osmanlı ilk fetihte kullanmış... 260 metre menzili var

Anadolu Üniversitesi (AÜ) Edebiyat Fakültesi ve Fen Fakültesi iş birliğiyle gerçekleştirilen çalışmayla Osman Bey tarafından 1288'de fethedilen Osmanlı Beyliği'nin kurulduğu Karacahisar Kalesi'ndeki okların menzilleri 3 yıllık araştırma sonunda tespit edildi.

19.03.2018Gündem
TÜBAnın GEBİP ve TESEP 2018 ödül başvuruları başladı

TÜBA'nın GEBİP ve TESEP 2018 ödül başvuruları başladı

Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) Başkanı Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar, Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı Ödülleri Programı (GEBİP) ve Bilimsel Telif Eser Ödül Programı (TESEP) ​2018 yılı başvurularının 8 Ocak'a kadar yapılabileceğini bildirdi.

2.11.2017Teknoloji
Ertuğrul Gazinin oğlu Osman Gazi kimdir

Ertuğrul Gazi'nin oğlu Osman Gazi kimdir?

Ertuğrul Gazi'nin oğlu Osman Gazi, Osmanlı Devleti'nin temellerini atmıştır. Ertuğrul Gazi'nin ikinci oğlu olan Osman Gazi, babasının hayalinde olan devleti kurmuş ve topraklarını genişletmiştir. Peki, Ertuğrul Gazi'nin oğlu Osman Gazi kimdir? İşte, Osmanlı Devletinin kurucusu ve ilk padişahı hakkında detaylı bilgiler

25.10.2017Televizyon
Yeni ders kitaplarında öne çıkanlar: Tarihte eski Türkçe, dinde cihat

Yeni ders kitaplarında öne çıkanlar: Tarihte eski Türkçe, dinde cihat

MEB, yeni müfredat programlarına göre hazırlanan ders kitaplarını Eğitim Bilişim Ağı’na (EBA) yüklemeye başladı. Açıklanan müfredatta olduğu gibi kitaplarda da bazı bölümler tartışma yarattı. Bazı ders kitaplarının içerikleriyle ilgili satır başları şöyle:

6.09.2017Eğitim
Ümit Özdağ: Merkez sağ değil milli merkez

Ümit Özdağ: Merkez sağ değil milli merkez

MHP’den ihraç edilen Meral Akşener ve Prof. Dr. Ümit Özdağ, çalışmalarını tamamlamak üzere. Yeni partiyi merkez sağ değil, milli merkezde tanımlayan Özdağ, Cumhuriyet tarihimizin çok önemli bir yerine sahip olan Samsun’dan ekim ayında yola çıkacaklarını açıkladı. Kurulur kurulmaz Meclis’te grubu olacağını açıkladığı yeni partinin ideolojisi, kırmızı çizgileri ve Türkiye’nin meselelerine getirecekleri çözüm önerilerini Özdağ ile konuştuk.

13.08.2017Gündem
NASA neden 18 yıl önce Kastamonuda çekilmiş fotoğrafı dün yayınladı

NASA neden 18 yıl önce Kastamonu'da çekilmiş fotoğrafı dün yayınladı?

Dünya, 21 Ağustos’ta gerçekleşecek tam güneş tutulmasını bekliyor.

11.08.2017Gündem

Yazar Sonuçları

Zülfü kime benzetti kime ise hiç benzetmedi

Zülfü Livaneli siyaset, kültür sanat üzerine bir şey yazdı mı, kelime kelime okurum. Çünkü çok önemserim Livaneli’yi...

25.08.2019

Mehçhul şehide dua

Yolda 1918 yılında Bakü’ye giren Nuri Paşa komutasındaki Kafkas İslam Ordusu’nun şehitliği göze çarpıyor. 1130 subay ve askerin şehit düştüğü bu önemli çarpışma noktasında vuruştuğumuz ordu ne Rusya’ydı ne İngilizlerdi fakat doğrudan doğruya müttefikimiz Almanya’ydı.

21.04.2019

Definecilik tarihi afet

Definecilik kültür coğrafyamızı tahripten kurtarmak için süratle ve şiddetle itlaf edilmesi gereken bir hastalıktır. Bu konuda kanunların tatbiki yeter. Yeter ki vatandaş uyanık olsun, yanı başındaki mezarlığa, cami haziresine, harabeye sahip olsun, kanun ve idare adamları da bir zahmet biraz terlesin ve koşuşsunlar.

24.03.2019

Bir dost ve bilgeyi kaybettik

Dostlar vardır az da görüşseniz çok da görüşseniz her zaman özlersiniz; bilgilerini ama onun kadar, mantıklarındaki sağlamlığı ve az bulunan dürüstlüklerini.

30.12.2018

Yine faiz

BUGÜN Merkez Bankası faizle ilgili bir karar verecek; bütün gözler MB’nin üzerinde...

12.09.2018

Ankara’da reform havası?

DARON Acemoğlu dünyada en çok alıntı yapılan on iktisatçıdan biridir, Nobel’e de aday görülüyor. İlmiyle de, şahsiyetiyle de saygın bir isim.

1.07.2018

Semavi Eyice’yi saygıyla anarak...

SEMAVİ EYİCE’nin anılarım arasında ayrı bir yeri var.

7.06.2018

Semavi Eyice Hocaya veda

ÇARŞAMBA günü öğle namazında Türkiye sanat tarihçilerinin en ilginci ve verimlisi olan Semavi Eyice hocamız kalabalık bir cemaatle ebediyete uğurlandı.

2.06.2018

Müslümanlar nereye?

İSLAMOFOBİ bir yönüyle Batı aşırı sağının ürünüdür, öbür yönüyle İslam dünyasında son elli yılda yeniden patlak veren kanlı mezhep çatışmalarının, Selefi-bağnaz yorumların ve din adına kelle kesen terör örgütlerinin tetiklediği bir süreçtir.

8.05.2018

Fatih aydınlığı

FATİH Sultan Mehmet’in Topkapı’daki hünkâr hamamının külhanı bulundu, ısı ve su mühendisliği incelenecek tabii.

30.04.2018

Faiz iner mi?

YİNE döviz, faiz ve enflasyon birlikte yükseliyor. Elbette bunu durdurmak için çareler düşünülüyor, araştırılıyor.

6.04.2018

Bir faiz hikâyesi

KANUNİ Sultan Süleyman zamanındayız. Viyana kapılarından Hint Okyanusu’na uzanan “cihan devleti”nde ciddi sorunlar baş göstermektedir.

19.11.2017

Kervansaray medeniyeti

Benim 20 yıl evvel gördüğüm Yezd, çarşısıyla, dar ve örtülü sokaklarıyla, kubbeli ve birbirine geçmiş evleriyle henüz tatlı bir ortaçağdı. Bugün modern hayatın imkânlarına kavuşmuş ama şehre giden yollardaki eski medeniyet, kervansaraylar üzerinden hâlâ devam ediyor.

4.11.2017

Eğitim birliğini darmadağın etmek bu ülkeye ihanettir  

TEVHİD-İ Tedrisat Kanunu (Eğitim Birliği) İnkilap Kanunları arasında sayılarak, Anayasa m.174 ile koruma altına alınmış olup, Saruhan Mebusu ve Maarif Vekili Vasıf Bey’in 57 arkadaşı ile birlikte verdiği yasa tasarısı ile 3 Mart 1924 tarihinde kabul edildi.

7.09.2017

Hayat öyle bir şey ki, ne yaparsan yap, yetmiyor; Doyamadım yaşamaya

Bence yaşamın ta kendisi... Enerjik, eğlenceli, sürprizli... Müthiş bilgili.

19.08.2017

Merkez sağ değil milli merkez

MHP’den ihraç edilen Meral Akşener ve Prof. Dr. Ümit Özdağ, çalışmalarını tamamlamak üzere. Yeni partiyi merkez sağ değil, milli merkezde tanımlayan Özdağ, Cumhuriyet tarihimizin çok önemli bir yerine sahip olan Samsun’dan ekim ayında yola çıkacaklarını açıkladı. Kurulur kurulmaz Meclis’te grubu olacağını açıkladığı yeni partinin ideolojisi, kırmızı çizgileri ve Türkiye’nin meselelerine getirecekleri çözüm önerilerini Özdağ ile konuştuk.

13.08.2017