MENÜ

Grafen

Grafen ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Grafen haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 54 Grafen haberi bulunmuştur.

Grafen Haberleri

3D yazıcı sayesinde piller de ufalıyor

3D yazıcı sayesinde piller de ufalıyor

Günümüzdeki teknolojik trend, cihazların git gide küçülmesi yününde seyrediyor olsa da örneğin cep telefonları gibi bazı cihazlar bu küçülme eğiliminin gerisinde kaldı. Çünkü içlerindeki piller çok fazla yer tutuyor.

9.01.2019Teknoloji
Efsane Cuma kampanyasına o da katıldı

Efsane Cuma kampanyasına o da katıldı

Teknoloji markaları birbiri ardına Efsane Cuma kampanyalarına katılıyor. Sony'nin oyun fiyatlarında yaptığı Black Friday indirimi sonrası benzer bir hareket de teknoloji şirketi Anker'den geldi.

21.11.2018Teknoloji
Huawei Mate 20X kendini nasıl soğutuyor

Huawei Mate 20X kendini nasıl soğutuyor?

Huawei Mate 20X'in grafenli ve buhar odalı ilginç soğutma sistemi nasıl çalışıyor olabilir?

19.10.2018Teknoloji
Japonya, uzay asansörü testlerine başlıyor

Japonya, 'uzay asansörü' testlerine başlıyor

Japon araştırmacılar, 100 yıllık 'uzay asansörü' hayalini gerçeğe dönüştürme yolunda küçük de olsa bir atmaya hazırlanıyor. Minyatür bir uzay asansörünün ilk testleri bu ay yapılacak.

6.09.2018Teknoloji
Türk mühendisler yaptı: En yüksek piksel çözünürlüğüne sahip grafen tabanlı ekran

Türk mühendisler yaptı: En yüksek piksel çözünürlüğüne sahip grafen tabanlı ekran

ASELSAN ve Sabancı Üniversitesi iş birliğiyle ekran teknolojileri alanında yürütülen yenilikçi çalışmalarda uluslararası alanda takdir gören sonuçlar elde edildi.

4.08.2018Teknoloji
Ülkenin geleceği eğitimdedir diyen Kaymakamdan 50 milyonluk yatırım

'Ülkenin geleceği eğitimdedir' diyen Kaymakam'dan 50 milyonluk yatırım

Diyarbakır'ın merkez Kayapınar ilçesi Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Ozan Balcı, "Ülkenin geleceğinin eğitimde, bilimde, kültürde ve sanatta olduğuna inanıyorum" diyerek belediye bütçesinden 50 milyon lira tutarında yatırım yaptı.İlçedeki 52 okula zenginleştirilmiş kütüphane (Z Kütüphane) yapımı için çalışma başlatan,500 bin kitap aldıran Balcı,25 bin öğrencinin yararlanabileceği müzik enstrümanları ve ana okullara 30 piyano koydu.

1.03.2018Gündem
Elektrikli otomobilde yeni sayfa açtı..

Elektrikli otomobilde yeni sayfa açtı..

Tek seferde yaklaşık 645 kilometre menzile sahip Fisker EMotion, grafen isimli yeni batarya teknolojisi sayesinde 9 dakika şarjla 200 kilometre gidebiliyor. Bu bugüne kadar elektrikli otomobil teknolojisinde elde edilen en hızlı şarj süresi.

10.01.2018Ekonomi
iPhone pil ömrünü artıran kılıf

iPhone pil ömrünü artıran kılıf!

Grafen mucizesi, şimdi de iPhone'unuzun pil ömrünü arttırmak için geliyor!

26.12.2017Teknoloji
İşte Kayserili tüccar zekâsı

İşte Kayserili tüccar zekâsı

6 yılda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yerli otomobil talebini yerine getirecek 1 babayiğit dahi bulunamazken, 5 ayda 5 babayiğit nasıl bulundu? İşte bu noktada ‘Kayserili tüccar zekâsı’ diye TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu işaret edilirken, 5 ayda 30 firmayla görüşüp, Bakan Faruk Özlü’yle birlikte 5’ini belirledikleri belirtiliyor. Aslında Hisarcıklıoğlu, projede riski 5’e bölünce babayiğitler de taşın altına elini sokmuş.

3.11.2017Ekonomi
En temiz enerji: Yakıt pilleri

En temiz enerji: Yakıt pilleri

Günümüzde fosil yakıtlar hızla tükenirken benzin,dizel,kömür ve doğal gaz kullanımının yol açtığı küresel ısınma ile çevre kirliliği artıyor. Gelecek kuşaklara yaşanabilir bir Dünya bırakmayı hedefleyen Avrupa birliği ülkeleri,Türkiye,Çin ve ABD ile birlikte dünyanın en temiz teknolojilerinden biri olan yakıt pillerine odaklanıyor.

19.12.2016Teknoloji
Huaweiden yüksek ısıya dayanıklı pil

Huawei'den yüksek ısıya dayanıklı pil

Huawei, yüksek ısıya dayanabilen dünyanın ilk uzun ömürlü grafen destekli lityum iyon pili araştırmalarında önemli bir gelişme kaydedildiğini duyurdu. Duyuru, Huawei'nin Merkezi Araştırma Enstitüsü bünyesindeki bir kuruluş olan Watt Laboratuarı tarafından Japonya'da düzenlenen 57. Pil Sempozyumu'nda yapıldı.

3.12.2016Teknoloji
Telefonlar artık bir saniyede şarj olacak

Telefonlar artık bir saniyede şarj olacak!

Central Florida Üniversitesi’nden (UCF) araştırmacılar, saniyeler içinde şarj olabilen esnek süper kondansatör geliştirdiler. Bu sayede 30,000 keze kadar performans etkilenmeden şarj olabilen bir sistem üretildi.

30.11.2016Teknoloji
Saniyeler içinde şarj olan telefon geliyor

Saniyeler içinde şarj olan telefon geliyor!

Yıllar içerisinde kullandığımız kişisel bilgisayar modellerinin giderek ulaştığı hız seviyesi sürekli çok daha tatmin edici bir ilerleme kaydetti. Diğer yandan bu cihazlar açısından neredeyse yerinde saydığını söyleyebileceğimiz unsur ise batarya ömrü. Bilim insanlarının bu alanda son zamanlarda yürüttüğü çalışmalar ise oldukça umut verici türden. İşte bu çalışmalara bir yenisi daha eklendi.

25.11.2016Teknoloji
Yağmurdan enerji üreten güneş paneli

Yağmurdan enerji üreten güneş paneli

Çinli bilim insanları, yağmur damlalarını elektrik enerjisine dönüştüren güneş panelleri üretmeyi başardılar!

12.04.2016Teknoloji
Şeker bant iyi günler diler

Şeker bant iyi günler diler

Bilim insanları, düzenli olarak kan şekerini ölçüp gerektiğinde ilaç enjekte eden yeni bir kol bandı geliştirdi. Bant, şeker hastalarını acılı iğneler ve kan testlerinden kurtarabilir.

22.03.2016Dünya
Askeri araçlara bukalemun kamuflajı geliyor

Askeri araçlara "bukalemun" kamuflajı geliyor

Bilkent Üniversitesinde, bukalemun, ahtapot gibi renkten renge girebilen canlılara benzer şekilde, bulundukları ortamın radar görüntüsünü gerçek zamanlı olarak değiştirebilen grafen temelli yeni bir teknoloji geliştirildi.

4.01.2016Gündem
2015’te bilime damgasını vuran 10 buluş

2015’te bilime damgasını vuran 10 buluş

ODTÜ Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ural Akbulut, ‘Science ve Nature’ gibi bilimsel kaynaklardan 2015’te dünya bilim dünyasında yaşanan önemli gelişmeleri derledi. Tıp, elektronik, fizik, kimya ve mühendislik alanlarındaki 10 etkili buluş, 600 dolayındaki buluş arasından seçildi.

27.12.2015Eğitim
2015in bilim dünyasını heyecanlandıran 10 buluşu

2015'in bilim dünyasını heyecanlandıran 10 buluşu

Geride kalan yılın en iyi 10 teknolojik buluşu, tıp, elektronik, fizik, kimya ve mühendislik alanlarında gerçekleştirildi. Dört ayak üzerinde koşarken, önündeki engelleri algılayıp üzerinden atlayabilen robot, 'çita' yılın en çok ses getiren buluşları arasında ilk sıralarda yer aldı.

27.12.2015Gündem
Telefonlara gece görüşü geliyor

Telefonlara 'gece görüşü' geliyor

"Mucize" madde grafen, cep telefonlarına yeni bir yetenek daha kazandırabilir. Telefonlara gece görüşü mü geliyor?

18.11.2015Teknoloji
Süper madde

Süper madde

ÇİN’de bilim insanları, ‘tüy kadar hafif olmasına karşın çelikten güçlü’ bir süper madde geliştirdi.

29.09.2015Dünya
Tüy kadar hafif çelikten güçlü madde geliştirildi

Tüy kadar hafif çelikten güçlü madde geliştirildi

Çinli bilim adamları, "tüy kadar hafif olmasına karşın çelikten güçlü" bir süper madde geliştirdi.Çin Bilimler Akademisi Şanghay Seramik Enstitüsü araştırmacıları, köpüksü yapıya sahip süper maddenin "mucize yapıtaşı" olarak da bilinen grafen tüplerinin elmas kadar kararlı bir hücresel yapıya dönüştürülmesi sırasında ortaya çıkarıldığını açıkladı.Araştırmacılar, yeni keşfedilen maddenin eğilip bükülmeden kendi ağırlığının 40 bin katını taşıyabildiğine işaret etti.Grafenden elde edilen köpük, 1 santimetrekareye 1 tondan daha fazla darbeye de dayanabiliyor. Bu miktar, Dünya'nın en derin yeri kabul edilen Mariana Çukuru'ndaki basınca denk düşüyor.Çinli araştırmacılar, keşfettikleri süper maddenin grafenden daha önce elde edilen maddelere oranla dış darbelere çok daha dayanıklı olduğunu vurguladı.

29.09.2015Diğer Videolar
Tüy kadar hafif çelikten güçlü madde geliştirildi

Tüy kadar hafif çelikten güçlü madde geliştirildi

Çinli bilim adamları, "tüy kadar hafif olmasına karşın çelikten güçlü" bir süper madde geliştirdi.

29.09.2015Teknoloji
2015’in yenilikçileri arasında 3 Türk kadını

2015’in yenilikçileri arasında 3 Türk kadını

Dünyanın en iyi üniversitelerinden Massachusetts Teknoloji Enstitüsü tarafından hazırlanan MIT Technology Review dergisi, bu yıl ‘35 Yaş Altı 35 Yenilikçi’ listesinde 3 Türk’e yer verdi. Listeye Duygu Kayaman, Gözde Durmuş ve Canan Dağdeviren girdi.

24.08.2015Eğitim
2015’in yenilikçileri arasında 3 Türk kadını

2015’in yenilikçileri arasında 3 Türk kadını

Dünyanın en iyi üniversitelerinden Massachusetts Teknoloji Enstitüsü tarafından hazırlanan MIT Technology Review dergisi, bu yıl ‘35 Yaş Altı 35 Yenilikçi’ listesinde 3 Türk’e yer verdi.

23.08.2015Gündem
Samsung pil kapasitesini 2 katına çıkarıyor

Samsung pil kapasitesini 2 katına çıkarıyor

Samsung, geliştirdiği yeni teknoloji ile birlikte lityum pillerin kapasiteleri 2 katına çıkartıyor!

29.06.2015Teknoloji
Nobel ödülü getiren madde yerli imkanlarla üretildi

Nobel ödülü getiren madde yerli imkanlarla üretildi

Ankaralı bir nanoteknoloji firması; esnek cep telefonu ekranı ve bilgisayar çipi gibi birçok stratejik alanda kullanılabilen ve 2010 yılında iki araştırmacıya Nobel Fizik Ödülü'nü kazandıran süper ince karbon maddesini (grafen) yerli imkanlarla üretmeyi başardı.

27.03.2015Ekonomi
Türk öğrenciden dünyayı sarsacak buluş

Türk öğrenciden dünyayı sarsacak buluş

Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Makine Mühendisliği öğrencisi Ceyhun Derinboğaz, akıllı telefon, tablet bilgisayar gibi ürünlerin en büyük sorunu batarya kullanım süresini 4 kata çıkaracak "grafen" maddesinden pil üretti.Derinboğaz, yaptığı açıklamada, Rus bilimadamları tarafından bulunan nanoteknoloji ürünü grafen maddesini, üniversitede geliştirdikleri reaktör ile üretmeyi başardıklarını belirtti.

27.03.2014Eğitim
Türk öğrenciden dünyayı sarsacak buluş

Türk öğrenciden dünyayı sarsacak buluş

Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Makine Mühendisliği öğrencisi Ceyhun Derinboğaz, akıllı telefon, tablet bilgisayar gibi ürünlerin en büyük sorunu batarya kullanım süresini 4 kata çıkaracak "grafen" maddesinden pil üretti.

27.03.2014Teknoloji
ICT Summit NOW Bilişim Zirvesi ’13 gerçekleşti

ICT Summit NOW Bilişim Zirvesi ’13 gerçekleşti

ICT Summit NOW Bilişim Zirvesi ’13’te mobil trendler ve akıllı telefonların geleceği masaya yatırıldı. Etkinlikte sunum yapan Qualcomm Türkiye İş Geliştirme Yöneticisi ve Bölüm Başkanı Handan Elbirlik mobil pazarın geldiği son noktayı ve sektörü gelecekte neler beklediğine ilişkin bilgileri paylaştı.

26.09.2013Teknoloji
TÜBİTAK bilim, özel ve teşvik ödülleri verildi

TÜBİTAK bilim, özel ve teşvik ödülleri verildi

2012 yılı TÜBİTAK Bilim, Özel, Hizmet ve Teşvik ödülleri ile TÜBİTAK-TWAS Teşvik Ödülüne yönelik değerlendirme çalışmaları sonuçlandı. TÜBİTAK Bilim Kurulu tarafından 2013 yılında 2 Bilim Ödülü, 2 Özel Ödül ve 11 Teşvik Ödülü ile 1 TÜBİTAK-TWAS Teşvik Ödülü verildi.

24.07.2013Eğitim
TÜBİTAK ödülleri açıklandı

TÜBİTAK ödülleri açıklandı

2012 yılı TÜBİTAK Bilim, Özel, Hizmet ve Teşvik Ödülleri ile TÜBİTAK-TWAS Teşvik Ödülüne ilişkin değerlendirme çalışmaları sonuçlandı. TÜBİTAK Bilim Kurulu tarafından 2013 yılında 2 Bilim Ödülü, 2 Özel Ödül ve 11 Teşvik Ödülü ile 1 TÜBİTAK-TWAS Teşvik Ödülü verildi.

24.07.2013Gündem
IBM sayesinde atom ve moleküller kullanıma açılacak

IBM sayesinde atom ve moleküller kullanıma açılacak

Dünyanın en büyük bilgisayar üreticilerinden IBM'de çalışan bilim insanlarının yürüttüğü araştırmada bireysel moleküler bağlar keşfedildi.

17.09.2012Teknoloji
Pilleri şarj etmeye son

Pilleri şarj etmeye son

Eğer bu haberde okuyacaklarınız daha da gelişirse, yakında pilleri şarj etmeniz gerekmeyecek.

28.03.2012Teknoloji
Mucize işlemciye girdi

"Mucize" işlemciye girdi

Bu "mucize madde", çok daha hızlı ve güçlü işlemcilerin yolunu açmak için hazır...

17.10.2011Teknoloji
Bu madde ile süper hızlı internet

Bu madde ile süper hızlı internet

Dünyada bilinen en ince madde olan grafenin eskisine oranla daha çok ışığı emmesini ve elektriğe dönüştürmesini sağlayacak yeni bir yol bulan İngiliz bilim adamları, internet ve diğer optik iletişimlerde süper hıza ulaşmanın yolunu açtı.

6.09.2011Teknoloji
Kağıttan ince, çelikten 10 kat güçlü

Kağıttan ince, çelikten 10 kat güçlü

İngiliz bilim adamları kağıttan ince olmakla beraber çelikten 10 kat daha güçlü bir süper madde üretti.

22.04.2011Teknoloji
Saniyesinde açılan bilgisayar

Saniyesinde açılan bilgisayar

PC kaç saniyede açılmalı sorularını unutun, yeni bilgisayarlarda böyle bir şey hiç olmayacak.

22.10.2010Teknoloji
Nobel Fizik Ödülünün sahipleri açıklandı

Nobel Fizik Ödülü'nün sahipleri açıklandı

2010 yılı Nobel Fizik Ödülü Rus kökenli Hollanda vatandaşı Andre Geim ile Rusya ve İngiltere vatandaşlığı bulunan Konstantin Novoselov kazandı.

5.10.2010Dünya

Yazar Sonuçları

Tosun Hoca’nın kulakları çınlıyor mudur?

ARALIK 2014. Sabah vakti, bu yılın başında kaybettiğimiz Prof. Dr. Tosun Terzioğlu aradı.

23.08.2016

Koalisyon, Suriye derken bilimde bunlar oluyor

Siyaset hem içeride hem dışarıda karışmışken, bilim ve teknolojideki gelişmeler ferahlatıyor insanı...

12.07.2015

Bir mucize materyalimiz var ne yapacağımızı bilemiyoruz...

BRİTANYA’daki Manchester Üniversitesi’nin fizik profesörlerinden Andre Geim, tuhaf araştırmalarıyla bilinen bir bilimci.

16.01.2015