MENÜ

Göz Tembelliği

Göz Tembelliği ile ilgili tüm haberleri, son dakika Göz Tembelliği haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Göz Tembelliği haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 204 Göz Tembelliği haberi bulunmuştur.

Göz Tembelliği Haberleri

Çocuklara 1’inci sınıfa başlayacağı yıl görme taraması yapılacak

Çocuklara 1’inci sınıfa başlayacağı yıl görme taraması yapılacak

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca imzasıyla, yenidoğan, okul öncesi ve okul çağı çocuklarını kapsayan Ulusal Görme Taraması Programı Genelgesi yayımlandı. Koca “Güncellenen tarama programı ile aile hekimi ve aile sağlığı çalışanı tarafından, 0-3 aylık bebeklerin 3. ay izleminin sonuna kadar, 36-48 aylık çocukların 5. izlemi içerisinde ve ilköğretim çağındaki çocukların 1. sınıfa başlayacağı yıl görme taraması yapılacak” dedi.

7.09.2019Eğitim
Göz Sağlığı Hakkında Doğru Sanılan 10 Yanlış

Göz Sağlığı Hakkında Doğru Sanılan 10 Yanlış

Gözlük kullanmak göz numarasını ilerletir… Gözdeki ışık çakmaları zamanla düzelir… Bebeklerde göz sulanması doğal bir durum… Toplumda sıkça duyulan bu cümleler göz sağlığımız hakkında doğru sanılan yanlış bilgilerden sadece bazıları. Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Emre Sübay doğru sanılan en yaygın 10 yanlış bilgiyi anlattı, önemli uyarılarda bulundu.

Gece Bulanık Görüyorsanız Dikkat

Gece Bulanık Görüyorsanız Dikkat!

Yaygın olarak 'yakını görememe hastalığı' olarak bilinen hipermetropi, yaşa bağlı presiyobi ile karıştırılıyor. Oysa hipermetropide kişiler hem uzağı hem de yakını iyi bir şekilde görebiliyor. Bazen hastalarda hiçbir belirti göstermeyen hipermetropi, tesadüfen göz doktoruna gidilince anlaşılıyor. Memorial Şişli Hastanesi Göz Merkezi’nden Op. Dr. Mustafa Temel, hipermetropi hakkında bilgi verdi.

Yolculukta Bir Yazı Okurken Midemiz Neden Bulanır

Yolculukta Bir Yazı Okurken Midemiz Neden Bulanır?

Hareketli araçlarda bir yazı okurken karşılaşılan mide bulantısı, göz hastalıklarının belirtisi olabilir. Seyahat edenlerin yaklaşık %30’unda görülen mide bulantısının başlıca nedenlerini Doç. Dr. Levent Akçay açıkladı.

Göz tembelliği nedir Göz tembelliği nasıl geçer

Göz tembelliği nedir? Göz tembelliği nasıl geçer?

Kişinin meslek hayatı dahil tüm hayatını etkileyecek bir durum olan göz tembelliği, çocukluk döneminde belirli nedenlere bağlı olarak normal gelişimini tamamlayamayan gözlerde meydana geliyor. Sorunun genelde tek gözde görüldüğünü ancak bazı durumlarda iki göz de bulunabildiğini aktaran uzmanlar, bu hastalığın toplumda her yüz kişiden iki ya da üçünde bulunduğunu ifade ediyor. Peki, göz tembelliği nedir? İşte, göz tembelliği hakkında bilinmesi gerekenler...

26.12.2018Sağlık
Şaşılık için erken teşhis uyarısı

Şaşılık için 'erken teşhis' uyarısı

Çocuklarda şaşılığın mümkün olduğunca erken yaşta saptanması ve tedavi edilmesinin çok önemli olduğunu vurgulandı.

17.10.2018Sağlık
Göz tembelliği tam olarak nedir, belirtileri neler

Göz tembelliği tam olarak nedir, belirtileri neler?

Ambliyopi, halk arasında göz tembelliği olarak da bilinen göz hastalığı, genellikle küçük yaşlarda ortaya çıkmaktadır. İki göz arasındaki numara farkı veya ışığın ağ tabakaya (retinaya) düşmesini engelleyen herhangi bir neden göz tembelliğine neden olabilir. Peki, göz tembelliği tam olarak nedir, belirtileri neler?

19.07.2018Gündem
Şaşılık nedir Şaşılık tedavisi nasıl yapılır

Şaşılık nedir? Şaşılık tedavisi nasıl yapılır?

Doğumsal olarak görülebildiği gibi sonradan da ortaya çıkabilen şaşılık, özellikle ergenlik döneminde oldukça can sıkıcı bir durum olabiliyor. Gözün içe, dışa, aşağıya ya da yukarıya doğru anormal pozisyon alma durumu olarak tanımlanan şaşılık, genelde yenidoğan ve erken çocukluk döneminde ailelerin şüphesi üzerine teşhis edilebiliyor. Peki, şaşılık nedir? Şaşılık tedavisi nasıl yapılır?

14.07.2018Gündem
Göz Tembelliği rahatsızlığı nedir

Göz Tembelliği rahatsızlığı nedir?

Göz tembelliği(ambliyopi), gözde ve görme yollarında bilinen bir hastalık olmaksızın, görmenin engellenmesi ve/veya her iki göz arası anormal etkileşim sonucu ortaya çıkan, çoğunlukla tek gözde, seyrek olarak iki gözde ortaya çıkan görme azlığıdır. Görmede bulanıklık, görme azlığı, çift görme gibi belirtileri olabilmektedir.

12.07.2018Gündem
Gözleri ovuşturmak keratokonusu tetikliyor

Gözleri ovuşturmak keratokonusu tetikliyor!

Gözün saydam tabakası korneanın incelerek sivrileşmesiyle ortaya çıkan keratokonus rahatsızlığı, gözleri ovuşturmak, sert baskı yapmak ve kaşımak ile tetikleniyor. Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Baha Toygar, keratokonus hastalığı hakkında bilinmeyenleri paylaşıyor.

12.06.2018Sağlık
Okul öncesinde göz muayenesi çok önemli

Okul öncesinde göz muayenesi çok önemli!

Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Mehmet Söyler, okul öncesi göz tedavisinin okul başarısı için çok önemli olduğunu, miyop, astigmat ve hipermetropun aileler tarafından fark edilemediğinde çocukların eğitim başarısını olumsuz yönde etkilediğini belirtti.

13.07.2017Sağlık
Tetris oynamak bu hastalıkları önlüyor

Tetris oynamak bu hastalıkları önlüyor!

Tetris hem basit hem de zorlayıcı bir oyun. Amaç düşmekte olan blokları boşluk kalmayacak şekilde yatay sıralar halinde yerleştirebilmek. Hiç boşluğun olmadığı bir yatay sıra yapıldığında, bu sıra kayboluyor, böylece daha fazla oyun yeri açılıyor ve puan kazanılıyor.

29.03.2017Teknoloji
Sanal gerçeklik gözlüğü göz sağlığını etkiliyor mu

Sanal gerçeklik gözlüğü göz sağlığını etkiliyor mu?

Sanal gerçeklik gözlüklerinin sunduğu üç boyutlu görüntü göz sağlığını nasıl etkiliyor?

2.04.2016Teknoloji
Göz tembelliğine dikkat

Göz tembelliğine dikkat

İZMİR Üniversitesi Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Operatör Dr. Mucize Yararcan, çocuklarda fark edilmesi zor olan göz tembelliğinin 3 yaşına kadar tedavi edilmesi gerektiğini söyledi.

1.02.2016Ege
Okul öncesi göz muayenesi uyarısı

Okul öncesi göz muayenesi uyarısı

İZMİR’deki Kaşkaloğlu Göz Hastanesi’nin Başhekimi Op. Dr. Bilgehan Sezgin Asena, çocuklara okul öncesinde mutlaka göz muayenesi yaptırılması gerektiğini söyledi.

10.12.2015Ege
Göz tembelliği nedir

Göz tembelliği nedir?

Doç.Dr.Emrullah Taşındı göz tembelliğini anlatıyor.

13.10.2015Diğer Videolar
Uzmanlar uyarıyor: Çocuklarda göz konusunda...

Uzmanlar uyarıyor: Çocuklarda göz konusunda...

Gediz Üniversitesi'nden Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Safiye Yılmaz, anne ve babaları göz tembelliğine karşı uyardı.

7.03.2015Ege
Göz tembelliği zamanında belirlenecek

Göz tembelliği zamanında belirlenecek

ANAOKULLARI ve ilkokullarda göz tembelliği hastalığının zamanında belirlenerek önlenmesini sağlamak amacıyla yola çıkan İzmir’deki Kaşkaloğlu Göz Hastanesi ile Lions 118R işbirliği yapıyor.

27.01.2015Gündem

Yazar Sonuçları