MENÜ

Görme Engelli

Görme Engelli ile ilgili tüm haberleri, son dakika Görme Engelli haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Görme Engelli haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 5.429 Görme Engelli haberi bulunmuştur.

Görme Engelli Haberleri

Haftanın kaçırılmaması gereken fırsatları

Haftanın kaçırılmaması gereken fırsatları

Hürriyet Seyahat editörleri sizin için kaçırılmaması gereken seyahat fırsatlarını derledi...

19.05.2019Seyahat
Microsoft yapay zekâ ile engelleri kaldırıyor

Microsoft yapay zekâ ile engelleri kaldırıyor

Yapay zekâ desteğiyle sürekli gelişen Microsoft Translator, işitme engelli öğrencilere yardımcı olurken Helptico uygulaması otizmlilerin yaşamını kolaylaştırıyor. Türkiye’de ise YGA (Young Guru Academy) ve Vestel mühendisleri tarafından görme engelliler için tasarlanan ve gücünü yapay zekâdan alan dünyanın en akıllı bastonu WeWALK, görme engellilerin en büyük yardımcısı olmaya aday.

17.05.2019Teknoloji
Akıllı baston WeWALK, görme engelli kullanıcılarla buluştu

Akıllı baston WeWALK, görme engelli kullanıcılarla buluştu

Google Haritalar ve Alexa sesli asistanla entegre çalışan akıllı baston WeWALK, birçok teknolojik yenilik sunuyor. USB girişinden şarj edilebilen batarya, engelleri algılayan ultrasonik sensor, titreşimli uyarı motorlarının yanında, dokunmatik yüzeyi ve bluetooth bağlantısı sayesinde görme engellilerin telefonlarını ellerine almadan kullanabilmesini sağlıyor.

15.05.2019Teknoloji
Genç girişimcilerden engelleri kaldıran iki müthiş uygulama

Genç girişimcilerden 'engelleri kaldıran' iki müthiş uygulama

Son teknoloji hayatımızda pek çok yere değişiyor ve yaşam standartlarımızı bir üst seviyeye çıkarıyor. Ancak özellikle engelliler için atılan her adımın karşılığı çok büyük oluyor. Bu kapsamda henüz lise öğrencisi olan Arda Mavi ve 7 yıldır aktif olarak yazılım mühendisliği alanında çalışan Özgür Şahin, geliştirdikleri iki uygulamayla 'engelleri' ortadan kaldırmayı amaçlıyor.

13.05.2019Teknoloji
Türkiye’nin engelsiz 10 müzesi

Türkiye’nin engelsiz 10 müzesi

Türkiye dahil Birleşmiş Milletler’e üye 156 ülkede, 10-16 Mayıs arası, Engelliler Haftası olarak kutlanıyor. Ülkemizin karnesi hâlâ zayıf olsa da gelişmiş ülkeler şehirlerini, kamu yapılarını, hayatın akışını engelsiz hale getirmek üzere tasarlıyor. Bizde de başta müzeler; birçok kurum bu yönde bir değişim içinde. Alanında uzman jürimize engelli dostu müzeleri sorduk.

12.05.2019Seyahat
Liselilerden elektronik bebek dadı

Liselilerden elektronik bebek dadı

Liseli öğrencileri bilimsel araştırmaya özendirmek amacıyla düzenlenen 28’inci Dr. İbrahim Arıkan Uluslararası MEF Eğitim Kurumları Araştırma Projeleri Yarışması’nda mucitler, ilginç projeleriyle dikkat çekti.

11.05.2019Eğitim
Görme engelliler artık daha kolay mühendis ve matematikçi olacak

Görme engelliler artık daha kolay mühendis ve matematikçi olacak

Doğuştan görme engelli 33 yaşındaki Oğuz Karadağ, görme engelli matematikçi ve mühendisler yetiştirilebilmesi için pratik geometri ve matematik aracı tasarladı.

10.05.2019Teknoloji
Samsung Geleceğin Mucitleri Yarışmasında ödüller verildi

Samsung Geleceğin Mucitleri Yarışması'nda ödüller verildi

Samsung Geleceğin Mucitleri Yarışması'nda, Afyon Sermaye Piyasası Kurulu Yatılı Bölge Ortaokulu’ndan Elmas Beyza Yılmaz, "Çift Fileli Masa Tenisi" projesiyle birinci oldu.

10.05.2019Teknoloji
‘Karanlıklar dünyasında’ bir başkadır futbol aşkı

‘Karanlıklar dünyasında’ bir başkadır futbol aşkı

Schalke 04 Görme Engelliler Futbol Takımı, karanlık bir dünyada futbol oynamayı başaranların kurduğu bir takım. Takımın kurucusu ve kaptanı 45 yaşındaki Bayram Doğan, 15 yaşında görme yetisini kaybetmiş, ancak bu engeli onu futbol tutkusundan alıkoyamamış. Schalke 04’ün oyuncularının çoğu Türk kökenli. Bunlardan biri de Türkiye’den geçen yıl transfer olan görme engelli milli futbolcu Ali Çavdar.

9.05.2019Avrupa
MEBden ders gereçlerine yerli ve milli damga

MEB'den ders gereçlerine "yerli ve milli" damga

"Milli Eğitim Yerli Üretim" sloganıyla 58 yıldır Türkiye'nin dört bir yanındaki okulların materyal ihtiyacını karşılayan MEB Ders Aletleri Yapım Merkezi, geçen yıl 50 milyon liranın üzerinde ciroya ulaştı.

5.05.2019Ekonomi
Spor yaparken beyin kanaması geçiren Serap öğretmenden kahreden haber

Spor yaparken beyin kanaması geçiren Serap öğretmenden kahreden haber

Antalya'da spor yaparken beyin kanaması geçiren Türkçe öğretmeni Serap Seviğ (42), 18 günlük yaşam mücadelesini kaybetti.

1.05.2019Gündem
Öğrencisi için Braille alfabesini öğrendi

Öğrencisi için Braille alfabesini öğrendi

Elazığ’da bir köyde sınıf öğretmenliği yapan 32 yaşındaki Özlem Erdoğan, görme engelli öğrencisi sekiz yaşındaki Caner için Braille Alfabesini özel ders alarak öğrendi, ona gönüllü olarak ders verip okuma yazma öğrenmesini sağladı.

30.04.2019Eğitim
Tarih merakı TÜBİTAK ödülü getirdi

Tarih merakı TÜBİTAK ödülü getirdi

Gaziantep'te lise öğrencisi Deniz Yıldırım, kentteki bazı tarihi yapılarla ilgili bilgilere ulaşmada sıkıntı yaşandığını fark ederek geliştirdiği karekod ve NFC uygulamasıyla TÜBİTAK'tan üçüncülük ödülü kazandı.

29.04.2019Teknoloji
Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde 23 Nisan töreni

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde 23 Nisan töreni

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk bayramı nedeniyle tören düzenlendi. Cumhurbaşkanı Erdoğan koltuğunu 6. sınıf öğrencisi Ozan Sözeyataroğlu'na devretti. Sözeyataroğlu'nun basın mensuplarının sorduğu sorulara verdiği cevaplar Cumhurbaşkanı Erdoğan ve salondakileri güldürdü. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İnşallah sizler çalışkanlığınızla, başarılarınızla, heyecanınızla Türkiye'yi çok daha ileri aşamalara taşıyacaksınız. Sizlerin ellerinde bu ülke dünya sahnesinde hak ettiği konuma ulaşacaktır." dedi.

23.04.2019Gündem
Pasifik’i geçen ilk görme engelli denizci

Pasifik’i geçen ilk görme engelli denizci

Japon görme engelli denizci Mitsuhiro Iwamoto (52), Pasifik Okyanusu’nu hiç durmadan geçen ilk görme engelli insan oldu.

22.04.2019Dünya
Soprano Nafset Chenib Türkiyeye geliyor

Soprano Nafset Chenib Türkiye'ye geliyor

Dünya çapında pek çok başarıya imza atan, doğuştan görme engelli, Adige soprano Nafset Chenib, ilk Türkiye konserini 5 Mayıs Pazar günü piyanist Feruza Kosach eşliğinde gerçekleştirecek.

16.04.2019Kitap Sanat
Yenilikçi düşün, yaratıcı ol

Yenilikçi düşün, yaratıcı ol

121. sayımızın Neşeli Günler sayfasında içindeki yaratıcı çocuğu uyandırmanı bekliyoruz, e hadi!

15.04.2019Kampüs
Balkona çıkıp bağırdı... İtfaiye kurtardı

Balkona çıkıp bağırdı... İtfaiye kurtardı

Gaziantep’in Nizip ilçesinde bir evde çıkan yangında mahsur kalan yaşlı adam, torunun balkona çıkıp bağırması üzerine kurtarıldı.

13.04.2019Gündem
Dünyayı taşıyan sayfalar En iyi 10 kütüphane...

Dünyayı taşıyan sayfalar! En iyi 10 kütüphane...

Bazen araştırma yapmak, bazen sessiz sakin bir ortamda okumaya yoğunlaşmak, bazen de sadece o güzelim kokuyu içinize çekmek için... Sizi eski-yeni kitaplar arasında şahane bir tura çıkarıyoruz.

“İzleyecek hiçbir şeyim yok”  diyenlere dünyanın dört köşesinden yepyeni diziler

“İzleyecek hiçbir şeyim yok!” diyenlere dünyanın dört köşesinden yepyeni diziler

Her hafta o kadar çok şey yükleniyor ki platformlara, hepimiz tıklım tıklım gardırobunun önünde dikilip “Ay giyecek hiçbir şeyim yok” diye hayıflanan kadınlara döndük. Aslında hepimize uygun bir şeyler illaki var, biraz didiklemek lazım sadece.

Mesut Özil gönülleri fethetti

Mesut Özil gönülleri fethetti!

Görme engelli minik Arsenal taraftarı Mikey, Mesut Özil ile bir araya geldi ve hayalini gerçekleştirdi.

13.04.2019Futbol
AİHM’deki 20 yıllıkçocuk davaları raporu

AİHM’deki 20 yıllıkçocuk davaları raporu

ULUSLARARASI Çocuk Merkezi (UÇM), Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde (AİHM) Türkiye’nin taraf olduğu çocuk hakları davalarının izlenebilmesi ve Türkiye’de çocuk adalet sisteminin AİHM standartlarına uygun hale getirilmesine katkı sağlamak için veri tabanı oluşturdu.

12.04.2019 Gündem
Adıyaman 2019 seçim sonuçları sorgulama ekranı 31 Mart Adıyaman yerel seçim oy oranları

Adıyaman 2019 seçim sonuçları sorgulama ekranı! 31 Mart Adıyaman yerel seçim oy oranları

31 Mart Adıyaman yerel seçim sonuçları, sandıkların açılmaya başlamasının ardından kamuoyu ile paylaşıldı. Adıyaman Belediyesi için yerel seçimlerde oy oranları hakkında bilgi almak isteyen birçok vatandaş, internet üzerinden 31 Mart Adıyaman seçim sonuçları sorgularına yanıt aradı. İşte, YSK tarafından açıklanan verilere göre 31 Mart Adıyaman seçim sonuçları ve oy oranları hakkında detaylı bilgiler

31.03.2019Gündem
‘Turuncu Kitaplar’ın braille baskısı çıktı

‘Turuncu Kitaplar’ın braille baskısı çıktı

Kırmızı Kedi Yayınevi’nin ‘Turuncu Kitaplar’ serisi, braille baskısıyla görme engelli okurlarla buluşuyor.

26.03.2019Kitap Sanat
Engelli üniversite öğrencisi kitaplarına göz olacak cihazı bekliyor

Engelli üniversite öğrencisi kitaplarına 'göz' olacak cihazı bekliyor

Görme engelli öğrenci Furkan Balcı, ders kitaplarını okuyabilmek için yazıları kabartmalı Braille alfabesine dönüştüren cihaz konusunda hayırseverlerin desteğini bekliyor.

25.03.2019Kampüs
Az gören çocuklara Günışığı Projesi ile destek oldu

Az gören çocuklara Günışığı Projesi ile destek oldu

Türk Telekom, dokunduğu kişi sayısı her yıl artarak büyüyen, 2014 yılından itibaren 62 ilde, yaklaşık 900 az gören çocuğun görme yetilerini geliştirdiği kurumsal sosyal sorumluluk projesi Günışığı’nın etkilerini SROI (Değişim Teorisi ve Yatırımın Sosyal Geri Dönüşümü) metodu ile uluslararası standartlara göre ölçümleyerek değerlendirdi.

19.03.2019Teknoloji
Liselilere TÜBİTAK’tan dört ödül

Liselilere TÜBİTAK’tan dört ödül

Lise öğrencileri katıldıkları, ‘50. TÜBİTAK Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması’ndan dört ödülle döndü. ‘İstanbul Asya Bölgesi’ fizik alanı birincisi Rana Karaman ve danışman öğretmeni Berna Özkorkmaz 8-12 Nisan’da yapılacak, ‘Türkiye Finalleri’ne gidiyor.

14.03.2019Eğitim
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Dünyada bir zalim aranacaksa ta kendisi sensin

Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'Dünyada bir zalim aranacaksa ta kendisi sensin'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 5. Uluslararası İyilik Ödülleri töreninde konuştu. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'ya tepki gösteren Erdoğan, "Be Netanyahu sen zalimsin zalim. İsrail'de seçim var diye cezaevlerindeki binlerce kadın, çocuk yaşlı bunlara zulmeden sen değil misin? Dünyada bir zalim aranacaksa ta kendisi sensin. Camiye postallarla giren senin askerin, polisin değil mi? Bunu ne ile izah edeceksin? Bunun izahı olmaz. Bizi tahrik etmeye çalışıyorsan biz tahrik olmayacağız. Biz bu oyunlarla tahrik olmayacak kadar evrensel bir dinin mensuplarıyız, bu oyuna gelmeyiz." ifadelerini kullandı.

13.03.2019Gündem
Trenle seyahat edecekler dikkat Resmi Gazetede yayımlandı

Trenle seyahat edecekler dikkat! Resmi Gazete'de yayımlandı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, demiryolu ile seyahat eden yolcuların haklarına dair yönetmelik hazırladı.

8.03.2019Ekonomi
İki kolon taşıyan dikdörtgen düzen üzerine dizilmiş altı kabartılmış noktadan oluşan alfabe nedir

İki kolon taşıyan dikdörtgen düzen üzerine dizilmiş altı kabartılmış noktadan oluşan alfabe nedir?

1821 yılında Louis Braille tarafından geliştirilen alfabe, bir bilgi yarışmasıyla gündeme geldi. Peki, 1821 yılında geliştirilen ve iki kolon taşıyan dikdörtgen düzen üzerine dizilmiş altı kabartılmış noktadan oluşan alfabenin ismi nedir?

3.03.2019Gündem
Gazinin hayatını Bobby değiştirdi

Gazinin hayatını "Bobby" değiştirdi 

Hakkari'de 9 yıl önce görev yaptığı sırada mayın patlaması sonucu sağ elini ve gözlerini kaybeden Jandarma Astsubay Hasan Arısoy'un dünyası, rehber köpeği ‘Bobby’nin hayatına girmesiyle değişti. Görme kabiliyetini kaybettiği için başkalarının yardımı olmadan dışarı çıkamayan Arısoy, Bobby’nin yardımıyla istediği yerlere gidiyor, istediği kadar geziyor.

27.02.2019Gündem
MEB: Özel öğretimde materyal eksiğimizin tamamını giderdik

MEB: Özel öğretimde materyal eksiğimizin tamamını giderdik

MEB Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Ahmet Emre Bilgili, "Materyal eksiğimizin tamamını giderdik. Geçen hafta tüm Türkiye'ye 50 TIR materyal gönderdik. Bunların tasarımından üretimine kadar hepsi yerli ve milli, Genel Müdürlüğümüzce yaptırıldı" dedi.

20.02.2019Eğitim

Yazar Sonuçları

Güzel ve Çirkin Bursa’da

Okurlarımızdan olan Doç. Dr. Burcu B. özetimle diyor ki:

8.05.2019

Yine sesinde aynı sıcaklık ve aynı samimiyetle: ‘Milletin takdiridir, şimdi işimize aşımıza bakıyoruz’

Antalya için çok şey yaptı. Antalya için yaptığı projeler bir “dünya turizm başkenti” ölçeğindeydi.

27.04.2019

Yayla evimize mi göç edelim

Okurumuz M. T’nin e-postasını özetleyerek aktarıyorum:

24.04.2019

Göremeyen bir insana Nuri Bilge'nin bu ağacını nasıl seyrettirirsiniz

“Görme engelli bir insana Nuri Bilge Ceylan’ın ‘Ahlat Ağacı’nı seyrettirmek...”

7.03.2019