MENÜ

Gizem Akhan

Gizem Akhan ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Gizem Akhan haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 83 Gizem Akhan haberi bulunmuştur.

Gizem Akhan Haberleri

Greenpeace Gizeme tazminat

Greenpeace Gizem'e tazminat

Greenpeace çevre örgütünün gemisini alıkoyarak mürettebatını tutuklayan Rusya, dört yıl aradan sonra Lahey Tahkim Mahkemesi tarafından 5.4 milyon Euro para cezasına çarptırıldı. O gün gemide olan ve üç ay tutuklu kalan Gizem Akhan’ın payına da 34 bin Euro düşecek.

19.7.2017Dünya
Rusya Türk aktiviste tazminat ödeyecek

Rusya Türk aktiviste tazminat ödeyecek

2013 yılında Greenpeace çevreci örgütüne ait “Artic Sunrice” gemisini Barents denizinde alıkoyarak 30 kişiden oluşan mürettebatı tutuklayan Rusya, dört yıl aradan sonra Lahey Tahkim Mahkemesi tarafından BM Uluslararası Denizcilik Hukukunu ihlal ettiği için 5,4 milyon avro para cezasına çarptırıldı. Rusya’nın ödemeye mahkûm edildiği cezanın içinde aralarında Türk aktivist Gizem Akhan’ın da payına yaklaşık 34 bin avro maddi ve manevi tazminat düşüyor.

19.7.2017Dünya
Dışişleri sözcüsü neden kırmızı koltukta oturur

Dışişleri sözcüsü neden kırmızı koltukta oturur?

St. Petersburg’un ünlü Literaturnaya (edebiyat) adlı kafesinde ellerinde kitaplarıyla toplanmış olan bir grup Türk burada ne arıyordu? Büyük Rus yazarı Aleksandr Puşkin’in 10 Şubat 1837 tarihinde hayata göz yummasına yol açacak o meşum düelloya gitmeden önce kahve içmek üzere uğradığı son mekânda yazarın izini sürüyorlardı. Hepsi St. Petersburg’taki Türk Başkonsolosluğu’nun öncülüğünde kurulmuş olan bir edebiyat kulübünün üyeleriydi.

16.1.2016Gündem
Gökkuşağı Savaşçısı’nın seyir defteri

Gökkuşağı Savaşçısı’nın seyir defteri

“Gün gelecek, yerküre hastalanacak. İşte o zaman, dünyanın dört bir yanından farklı kültürlerden, lafa değil işe bakan insanlar toplanıp bir kabile oluşturacak. Bu kabile yerküreyi iyileştirmek için çalışacak. Ve bu kabilenin ismi ‘Gökkuşağı Savaşçıları’ (Rainbow Warrior) olacak.”

21.9.2014Hayat
Gizem Akhan yine gözaltına alındı

Gizem Akhan yine gözaltına alındı

Hollanda'da 44 Greenpeace eylemcisi göz altına alındı. Gözaltına alınanlar arasında daha önce Rusya'da tutuklanıp serbest bırakılan Gizem Akhan da olduğu açıklandı.

2.5.2014Gündem
Dışişlerine yeni sözcü

Dışişleri'ne yeni sözcü

DIŞİŞLERİ Bakanlığı Sözcüsü Levent Gümrükçü’nün Tiflis Büyükelçisi olarak atanmasının ardından uzun süredir beklenen yeni sözcüde belli oldu.

15.1.2014Gündem
ABDli gazeteci Satter Rusyadan sınır dışı edildi

ABD'li gazeteci Satter Rusya'dan sınır dışı edildi

Geçmişte Financial Times için muhabir olarak çalışan ve Rusya ile Sovyetler Birliği konularında üç önemli kitap kaleme alan saygın ABD'li gazeteci David Satter Rusya'dan sınır dışı edildi. Böylece Satter, Soğuk Savaş'ın bitiminden bu yana Rusya'dan gönderilen bir ilk Amerikalı gazeteci oldu.

14.1.2014Dünya
Bittiğine göre konuşabilirim

Bittiğine göre konuşabilirim

19 Eylül’de 30 Greenpeace gönüllüsüyle Rusya’da gözaltına alınan ve 2 ay hapishanede kalan Gizem Akhan “Türkiye’ye döndüğüme göre konuşabilirim” dedi ve yaşadıklarını anlattı. Bilindiğinin aksine gemide değil eylem yapan botta olduğunu söyleyen Akhan, Rus güvenlik güçlerinin kendilerine ateş açtığını, botlarını bıçakladığını anlattı.

2.1.2014Gündem
Gizem Akhan her şeyi anlattı: Bittiğine göre konuşabilirim

Gizem Akhan her şeyi anlattı: Bittiğine göre konuşabilirim

19 Eylül’de Kuzey Buz Denizi’nde Rusya’ya ait bir doğalgaz platformuna yönelik eylem çerçevesinde tutuklanan Gizem Akhan (25), Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in kısmi affıyla özgürlüğüne kavuştuktan sonra bu sabah İstanbul’da bir grup gazeteciyle bir araya geldi. 64 gün Rusya’da alıkonan ve geçen hafta Türkiye’ye dönen Akhan, yaşadıklarını şöyle anlattı:

2.1.2014Dünya
GİZEM 100 GÜN SONRA EVİNE DÖNDÜ

GİZEM 100 GÜN SONRA EVİNE DÖNDÜ

Rusya’da 64 gün tutuklu kaldıktan sonra kefaletle serbest bırakılan Greenpeace üyesi Gizem Akhan, 100 günün ardından dün akşam Türkiye’ye döndü. St. Petersburg’dan kalkan uçağı saat 21.30’da Atatürk Havalimanı’na inen Akhan’ı annesi, kız kardeşi ve Greenpeace üyesi kalabalık bir arkadaş grubu karşıladı. Arkadaşları, ailesine sarılarak hasret gideren Akhan’ın başından güller döktü. Havalimanında kısa bir açıklama yapan Akhan, “Herhalde hayatımın en uzun eylemiydi. Ama benim buraya dönmüş olmam bu eylemin bittiği anlamına gelmiyor. Çünkü Kuzey Kutbu’nda aç gözlü petrol şirketleri petrol aramalarına devam ettiği sürece bizim eylemimiz devam edecek” dedi.Hüseyin ASLIYÜCE-İstanbul-DHA

28.12.2013Haber
100 gün sonra evine döndü

100 gün sonra evine döndü

RUSYA’da 64 gün tutuklu kaldıktan sonra kefaletle serbest bırakılan Greenpeace üyesi Gizem Akhan, 100 günün ardından dün akşam Türkiye’ye döndü.

27.12.2013Dünya
Gizem yurda döndü

Gizem yurda döndü

Rusya'da iki aylık tutukluluk süresinin ardından çıkarıldığı mahkemece tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in çıkarttığı aftan yaralanan Greenpeace aktivisti Gizem Akhan yurda döndü.

27.12.2013Gündem
Gizem bugün evine dönebilir

Gizem bugün evine dönebilir

GREENPEACE aktivisti Gizem Akhan’ın (25) bugün veya yarın Türkiye’ye dönmesi bekleniyor.

25.12.2013Dünya
Gizemin davası düştü

Gizem'in davası düştü

Türk vatandaşı Gizem Akhan’ın 18 Eylül’de Kuzey Kutup bölgesinde katıldığı çevreci protesto eylemi nedeniyle sanık olarak Rusya’da geçirdiği günlerin sonuna gelindi.

25.12.2013Dünya
Gizem yeni yıla Türkiye’de girebilir

Gizem yeni yıla Türkiye’de girebilir

RUSYA Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Rus Anayasası’nın 20’nci yılı dolayısıyla geçen hafta ilan ettiği af sonrası, aralarında Türk vatandaşı Gizem Akhan’ın da (25) bulunduğu Greenpeace üyelerine yönelik suçlamalar kaldırılıyor.

24.12.2013Dünya
Gizem’i yeni yıla kadar Türkiyeye göndermeye çalışacağız

'Gizem’i yeni yıla kadar Türkiye'ye göndermeye çalışacağız'

Rusya’da Devlet Başkanı Vladimir Putin’in inisiyatifiyle kabul edilen afla bir dizi sanık ve mahkum özgürlüklerine kavuşmaya başlarken; Greenpeace’in hukuk koordinatörü Anton Beneslavski, öncelikleri arasında Gizem Akhan’ın yeni yıla kadar Türkiye’ye gönderilmesi olduğunu açıkladı.

24.12.2013Dünya
Pussy Riot serbest

Pussy Riot serbest!

Rusya Devlet Başkanı Putin karşıtı müzik grubu üyesi serbest bırakıldı.

23.12.2013Gündem
Putin, en azılı düşmanını affedecek

Putin, en azılı düşmanını affedecek

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, aralarında Gizem Akhan’ın da bulunduğu Greenpeace aktivistlerinin ardından, siyasetteki ezeli düşmanı Mihail Hodorkovski’yi de affedeceğini açıkladı.

19.12.2013Dünya
Gizem ile Pussy Riot kurtulacak, muhalefet içeride kalacak

Gizem ile Pussy Riot kurtulacak, muhalefet içeride kalacak

Rusya’da anayasanın 20’nci yıldönümü vesilesiyle Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından sunulan kısmi affı bugün görüşen parlamentonun alt kanadı Duma, dünkü birinci oylamanın ardından taslakta yapılan önemli birkaç değişiklikle Gizem Akhan’ın da aralarında bulunduğu 30 Greenpeace aktivisti ve Pussy Riot punk grubu üyelerine özgürlük yolunu açtı.

18.12.2013Dünya
Mücadeleye devam

Mücadeleye devam

Kuzey Denizi’nde Rus Gazprom şirketine ait petrol platformunda eylem yaptıkları için tutuklanıp, iki ay sonra kefaletle bırakılan 30 Greenpeace üyesinden Gizem Akhan, yaşadıklarını Rusya’da anlattı. Gizem, “Mücadelemiz sürecek” diyor.

9.12.2013Dünya
Gizem artık Rusya’da turist sayılır

Gizem artık Rusya’da turist sayılır

Kuzey Kutup bölgesinde Greenpeace eylemine katıldığı için Rusya’da uzun yıllar sürebilecek hapis cezası alma tehlikesiyle karşı karşıya bulunan Türk vatandaşı Gizem Akhan artık Rusya’da sanık değil, turist sayılabilir.

9.12.2013Dünya
Greenpeace eylemcisi Gizem, Rusya sokaklarında

Greenpeace eylemcisi Gizem, Rusya sokaklarında

Greenpeace'in, "Arctic Sunrise" gemisiyle Kuzey Buz Denizi'nde Rus Gazprom şirketine ait petrol platformunda eylem yaptıkları için tutuklanan, iki ayın ardından kefaletle serbest bırakılan Gizem Akhan, eylemlerinin hedefine ulaştığını söyledi.

9.12.2013Dünya
Metin’e de Gizem gibi çıkış yasağı

Metin’e de Gizem gibi çıkış yasağı

Mısır’da 17 Ağustos’tan bu yana tutuklu olan, önceki gün ise tutuksuz yargılanmasına karar verilen TRT Muhabiri Metin Turan’ın yarın cezaevinden çıkabileceği belirtiliyor.

7.12.2013Dünya
Gizem Akhan ailesiyle kucaklaştı

Gizem Akhan ailesiyle kucaklaştı

Tam 64 gün Rusya'da tutuklu kaldıktan sonra geçtiğimiz hafta kefaletle serbest bırakılan Greenpeace eylemcisi Gizem Akhan, anne-babasıyla buluştu.

29.11.2013Dünya
Gizem artık özgür

Gizem artık özgür

Rusya’da tutuklanan Greenpeace aktivisti Gizem Akhan, 64 gün sonra özgürlüğüne kavuştu.

24.11.2013Dünya
Eşiyle geldi nasıl bir kızla gider

Eşiyle geldi nasıl bir kızla gider

BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in basın toplantısında, Gazprom Neft’e ait petrol platformuna tırmandıkları gerekçesiyle 26 Eylül’de gözaltına alınan Greenpeace eylemcilerinden Gizem Akhan da gündeme geldi.

22.11.2013Dünya
Bakan Yıldız da devreye giriyor

Bakan Yıldız da devreye giriyor

Rusya’nın 19 Eylül’den bu yana tutuklu olan Greenpeace eylemcisi Gizem Akhan’ı kefalet karşılığında tutuksuz yargılaması kararının ardından Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız da devreye giriyor.

22.11.2013Ekonomi
GİZEM AKHAN TAHLİYE EDİLDİ

GİZEM AKHAN TAHLİYE EDİLDİ

Rusya dün kefaletle serbest bırakılarak tutuksuz yargılanmasına karar verilen Gizem Akhan, bugün Türkiye saatiyle 15.30'da cezaevinden çıkarıldı. Türk Lirası olarak yaklaşık 120 bin TL olarak belirlenen kefalet ücreti Greenpeace tarafından karşılandı. Serbest kalmasının ardından Gizem Akhan "Tabii ki mutluyum. Çok önemli bir sıkıntıyı atlattık ama ne kadar özgür görünsem de şu an dava bitmedi. Umarım holigan değil de sadece dünyanın geleceğiyle ilgili endişesi olan bir grup insan olduğumuz bir an önce anlaşılır ve adalet yerini bulur" dedi.DHA

22.11.2013Haber
Putinden Garip Şaka

Putin'den Garip Şaka

Erdoğan'a bir Türk gazeteci 'Gizem Akhan'ı da Türkiye'ye götürme ihtimaliniz var mı?' sorusunu yöneltince Putin, 'Sayın Başbakan eşiyle buraya geldi. Nasıl götürebilir, nasıl bir soru soruyorsunuz? diyerek araya girdi ve Başbakan dahil salondakiler kahkahaya boğuldu.

22.11.2013Sosyal
PUTİN: BİLDİĞİM KADARIYLA BAŞBAKAN EŞİYLE GELDİ

PUTİN: BİLDİĞİM KADARIYLA BAŞBAKAN EŞİYLE GELDİ

St. Petersburg’da bir araya gelen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin şu dakikalarda ortak basın toplantısı düzenliyor. Erdoğan'a bir Türk gazeteci "Gizem Akhan’ı da Türkiye’ye götürme ihtimaliniz var mı?" sorusunu yöneltince Putin, "Sayın Başbakan eşiyle buraya geldi. Nasıl götürebilir, nasıl bir soru soruyorsunuz? diyerek araya girdi ve Başbakan dahil salondakiler kahkahaya boğuldu.

22.11.2013Haber
Putin: Bildiğim kadarıyla Başbakan eşiyle geldi

Putin: Bildiğim kadarıyla Başbakan eşiyle geldi

St. Petersburg’da bir araya gelen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ortak basın toplantısı düzenledi. Erdoğan'a bir Türk gazeteci "Gizem Akhan’ı da Türkiye’ye götürme ihtimaliniz var mı?" sorusunu yöneltince Putin, "Sayın Başbakan eşiyle buraya geldi. Nasıl götürebilir, nasıl bir soru soruyorsunuz? diyerek araya girdi ve Başbakan dahil salondakiler kahkahaya boğuldu.

22.11.2013Dünya
Gizem artık özgür

Gizem artık özgür

Rusya’da tutuklanan Greenpeace aktivisti Gizem Akhan, 64 gün sonra özgürlüğüne kavuştu.

22.11.2013Gündem
Gizem’e Rusya Göçmen Bürosu’ndan kötü sürpriz

Gizem’e Rusya Göçmen Bürosu’ndan kötü sürpriz

Rusya’da mahkeme, 64 günden beri cezaevinde tutulan Greenpeace aktivisti Türk vatandaşı Gizem Akhan’ın kefalet ücreti bu sabah ödendi. Ancak Gizem bu kez de Rusya’daki bir başka kurumun pençesine düştü. St. Petersburg Göçmen Bürosu bir açıklama yaparak, Gizem Akhan dahil kefaletle serbest bırakılmalarına karar verilen aktivistler hakkında açılmış holiganlık davası sonuçlanana kadar Rusya Federasyonu dışına çıkamayacaklarını belirtti.

22.11.2013Dünya
Putin: Yüce bir eylem ama...

Putin: Yüce bir eylem ama...

Rusya'da yaklaşık iki ay önce tutuklanan Greenpeace Türkiye gönüllüsü Gizem Akhan, özgürlüğüne kavuşuyor. St. Petersburg'daki mahkeme, 63 gündür tutuklu olan Akhan'ın kefaletle serbest bırakılmasına karar verdi. Rusya lideri Putin, Akhan ve arkadaşlarının eylemi için "Yüce bir hareket ama yöntem yanlış" dedi.

21.11.2013Dünya
HÜRRİYET TV 21 KASIM 2013 HABERLERİ

HÜRRİYET TV 21 KASIM 2013 HABERLERİ

*GÜNÜN ÖZETİ*Başbakanlık’ta bomba paniği*Gizem Akhan serbest bırakıldı*Mehmet Ayvalıtaş davasında olay çıktı*Dershane tartışmaları devam ediyor*iPhone kullanıcılarını sevindirecek aksesuar*Telefon dolandırıcılığından son nokta*Almeida, Atletico’ya yeşil ışık yaktı*Quaresma, Porto’ya dönebilir *Lionel Messi’nin gözyaşlarıBülten Editörü: Sevde Eğribacak - Yönetmen: Sezgin ÇIVGINOĞLU

21.11.2013Diğer Videolar
Gizem için kritik gün

Gizem için kritik gün

Greenpeace’in Kutup Denizi’ndeki gösterisinde tutuklanan Gizem Akhan’ın bugün Rusya’nın St.Petersburg kentindeki duruşmada kefaletle serbest kalması bekleniyor. Başbakan Erdoğan da Putin ile görüşmek üzere aynı kentte olacak.

21.11.2013Dünya
Gizem için sadece 30 saniyenizi ayırın

Gizem için sadece 30 saniyenizi ayırın

Rusya'da 63 gündür esaret altında tutulan Gizem Akhan için siz de #hürriyetbenim diyorsanız, artık harekete geçme zamanı... Mektubunuzu Rus makamlarına gönderin, Gizem'in özgürlüğüne kavuşmasına yardımcı olun...

20.11.2013Dünya
Davutoğlu, Gizem için Lavrova mektup yazdı

Davutoğlu, Gizem için Lavrov'a mektup yazdı

Rusya'da Gazprom Neft'e ait petrol platformuna tırmandıkları gerekçesiyle 26 Eylül'den beri tutuklu bulunan Greenpeace eylemcilerinden Gizem Akhan'ın yarın görülecek duruşma öncesinde kefaletle serbest bırakılması yönünde umutlar arttı. Dışişleri Bakanı Davutoğlu da Rus mevkidaşına Gizem için mektup yazdığını açıkladı.

20.11.2013Dünya
Gizem serbest kalabilir

Gizem serbest kalabilir

Hürriyet, Greenpeace eylemine katıldığı için iki aydır Rusya’da tutuklu bulunan Gizem Akhan’ın tutulduğu St.Petersburg’da son durumu araştırdı. Türk eylemci, yarın kefaletle salıverilebilir.

20.11.2013Gündem
Gizem serbest kalabilir

Gizem serbest kalabilir

Hürriyet, Greenpeace eylemine katıldığı için iki aydır Rusya’da tutuklu bulunan Gizem Akhan’ın tutulduğu St.Petersburg’da son durumu araştırdı. Türk eylemci, yarın kefaletle salıverilebilir.

19.11.2013Dünya
Gizem için umut

Gizem için umut

Kuzey Denizi’nde iki ay önce Rusya’ya ait bir petrol platformunda gösteri yaptıkları gerekçesiyle tutuklanan ve cezaevine konan aralarında Gizem Akhan’ın da bulunduğu 30 Greenpeace üyesinden ikisini serbest bırakıldı.

19.11.2013Gündem
Gizem için umut

Gizem için umut

Kuzey Denizi’nde iki ay önce Rusya’ya ait bir petrol platformunda gösteri yaptıkları gerekçesiyle tutuklanan ve cezaevine konan aralarında Gizem Akhan’ın da bulunduğu 30 Greenpeace üyesinden ikisini serbest bırakıldı.

18.11.2013Dünya
Madonna’dan ‘Gizem’li mesaj

Madonna’dan ‘Gizem’li mesaj

DÜNYACA ünlü popçu Madonna, 2 ay önce Kuzey Denizi’nde Rusya’ya ait bir petrol platformunda gösteri yaptıkları gerekçesiyle tutuklanan ve cezaevine konan aralarında Gizem Akhan’ın da bulunduğu 30 Greenpeace üyesine destek mesajı yolladı.

17.11.2013Gündem
Madonna’dan ‘Gizem’li mesaj

Madonna’dan ‘Gizem’li mesaj

DÜNYACA ünlü popçu Madonna, 2 ay önce Kuzey Denizi’nde Rusya’ya ait bir petrol platformunda gösteri yaptıkları gerekçesiyle tutuklanan ve cezaevine konan aralarında Gizem Akhan’ın da bulunduğu 30 Greenpeace üyesine destek mesajı yolladı.

16.11.2013Dünya

Greenpeace eylemcisi Gizem Akhan St Petersburg'da

12 Kasım günü Murmansk şehrinden tren yoluyla St.Petersburg’a getirilen tutuklu Greenpeace eylemcileri ve gemi mürettebatı, şehirdeki üç ayrı cezaevine yerleştirildi. Gizem Akhan’ın da dahil olduğu kadın tutuklular ise 'Sizo no: 5' binasında tutuluyor.

14.11.2013Dünya
Greenpeace aktivisti Gizem Akhan St Petersburga gönderildi

Greenpeace aktivisti Gizem Akhan St Petersburg'a gönderildi

Rusya’nın Arktik bölgesindeki Murmansk şehrinde 52 günden beri cezaevinde tutulan Türk vatandaşı Gizem Akhan, 30 Greenpeace aktivistiyle birlikte sıkı güvenlik önlemleri altında dün St.Petersburg’a doğru yola çıkarıldı.

11.11.2013Dünya
Gizemden mektup var: Rusyadan sevgilerle

Gizem'den mektup var: Rusya'dan sevgilerle

Dünyanın ucundaki buz şehrinde 52 gündür tutuklu bulunan Greenpeace gönüllüsü Gizem Akhan, ailesi ve yakınlarına yazdığı, Hürriyet Pazar’a özel mektuplarında neler yaşadığını anlattı.

10.11.2013Kelebek
Gizemden mektup var: Rusyadan sevgilerle

Gizem'den mektup var: Rusya'dan sevgilerle

Dünyanın ucundaki buz şehrinde 52 gündür tutuklu bulunan Greenpeace gönüllüsü Gizem Akhan, ailesi ve yakınlarına yazdığı, Hürriyet Pazar’a özel mektuplarında neler yaşadığını anlattı.

10.11.2013Dünya
ABD bile bizden çevreci

ABD bile bizden çevreci

ABD, hele ki Kuzey Avrupa ile kıyaslandığında, çevrecilik açısından pek örnek gösterilecek bir yer değil. Hatta dünyayı en çok kirletenlerden... Buna rağmen haziranda yaptığım gezide bu ülkede (bile) çevreciliğin ve kentsel dokuya saygının Türkiye ile kıyaslanamayacak kadar gelişmiş olduğuna tanıklık ettim. New York, Florida ve California eyaletlerinde, bugünün Türkiye'si için çıkarılabilecek dersler var.

9.11.2013Gündem

Yazar Sonuçları

Rüyalarımda hâlâ hapishanedeyim!

Hepimiz bu macerayı takip ettik.

30.11.2013