MENÜ

Gezi Eylemi

Gezi Eylemi ile ilgili tüm haberleri, son dakika Gezi Eylemi haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Gezi Eylemi haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 719 Gezi Eylemi haberi bulunmuştur.

Gezi Eylemi Haberleri

Okul boykotu gerginliği

Okul boykotu gerginliği

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) yöneticileri, Eğitim Sen öncülüğünde okullarda gerçekleştirilecek boykot ve iş bırakma eylemine ilişkin basın toplantısı düzenledi.

13.02.2015Gündem
Birleşik Haziran Hareketi nedir

Birleşik Haziran Hareketi nedir

Bugün “Laik ve Bilimsel Eğitim” talebiyle ilk ve orta öğretimde gerçekleştirilen boykotla bir kez daha gündeme gelen, yaygın protestolar sırasında sözcüleri ve destekçileri polisin sert müdahalesiyle gözaltına alınan Birleşik Haziran Hareketi (BHH) nedir, ne zaman kuruldu, amacı ne; 5 maddede inceledik.

13.02.2015Gündem
Okul boykotu gerginliği

Okul boykotu gerginliği

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) yöneticileri, Eğitim-Sen öncülüğünde okullarda gerçekleştirilecek boykot ve iş bırakma eylemine ilişkin basın toplantısı düzenledi.

13.02.2015Eğitim
13 Şubat boykotuna yasak: Bu hareket Ak Parti karşıtıdır

13 Şubat boykotuna yasak: Bu hareket Ak Parti karşıtıdır

'Laik ve Bilimsel Eğitim' talebiyle 13 Şubat'ta yapılacak boykot eylemi İzmir'de Valilik tarafından yasaklandı. Yasak yazısında boykot çağrısını yapan BHH için, "Ak Parti karşıtıdır, boykotuna katılana disiplin işlemi yapılsın" denildi.

10.02.2015Gündem
İzmirde Ali İsmail Korkmaz protestosu

İzmir'de Ali İsmail Korkmaz protestosu

İZMİR’de, Ali İsmail Korkmaz davasının ardından verilen kararını protesto için toplanan grup, yürüyerek 1. Kordon’a çıkmak isteyince polis izin vermedi. Polis ve göstericiler arasında kısa süreli gerginlik yaşandı. Grup yönünü Kıbrıs Şehitleri’ne çevirip bir süre slogan atarak yürüdü, ardından da saygı duruşunda bulunup dağıldı.

22.01.2015Ege
65 üniversiteliye Berkin Elvan davası

65 üniversiteliye Berkin Elvan davası

İSTARNBUL'daki Gezi Parkı Olayları'nda, başına gaz fişeği isabet eden Berkin Elvan'ın hastane ölümü nedeniyle, geçen yıl 12 Mart'ta Pamukkale Üniversitesi'nde düzenlenen ve polisin müdahale ettiği eyleme katılan 65 üniversite öğrencisi hakkında dava açıldı. Savcının hazırladığı iddianame 12'nci Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilirken, iddianamede sanıklardan üçünün yere ekmek bırakarak öğrenci kalabalığını tahrik ettiği ileri sürüldü. 65 öğrencinin tutuksuz yargılanmasına 2 Haziran'da başlanacak.

16.01.2015Ege
Denizli’de 65 üniversiteliye Berkin Elvan gösterisi davası

Denizli’de 65 üniversiteliye Berkin Elvan gösterisi davası

İSTANBUL’daki Gezi Parkı Olayları’nda, başına gaz fişeği isabet eden Berkin Elvan’ın hastane ölümü nedeniyle, geçen yıl 12 Mart’ta Pamukkale Üniversitesi’nde düzenlenen ve polisin müdahale ettiği eyleme katılan 65 üniversite öğrencisi hakkında dava açıldı.

16.01.2015Gündem
Berkin Elvan eyleminde Erdoğan karşıtı slogana 11 ay hapis

Berkin Elvan eyleminde Erdoğan karşıtı slogana 11 ay hapis

Berkin Elvan’ın ölümünü protesto amacıyla yapılan gösteriye katılarak, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan aleyhine atılan slogana iki kez eşlik ettiği için 11 ay 20 gün hapis cezası alan ve cezası ertelenmeyen Akademisyen Elifhan Köse’ye verilen cezanın gerekçesi açıklandı. Kararda atılan slogan sövme fiili ile eş tutularak, ”esasında düşünce açıklaması vasfında görülmeyen sövme niteliğindeki fiillerin ifade özgürlüğünden yararlanmayacağı açıktır” değerlendirmesi yapıldı.

12.01.2015Gündem
Berkin Elvan için yapmış

Berkin Elvan için yapmış

Dolmabahçe Sarayı’nın Saltanat Kapısı’ndaki nöbet kulübesine attığı 2 el bombasının patlamaması üzerine tabancayla ateş ettikten sonra kaçarken saygı nöbetindeki polislerce yakalanan Fırat Özçelik, eylemi Berkin Elvan için yaptığını söyledi.

2.01.2015Gündem
Dosyanın kapağı daha açılmadı

Dosyanın kapağı daha açılmadı

İSTANBUL’daki Gezi eylemlerinde yaklaşık 270 kişinin şikayetçi olduğu, polisin orantısız güç kullanımıyla ilgili soruşturmada savcı daha dosyanın kapağını kaldıramamış.

22.12.2014Gündem
Çarşı davasında ilk duruşma

Çarşı davasında ilk duruşma

Gezi Parkı olaylarında ‘hükümeti yıkmaya teşebbüs’le suçlanan Beşiktaş'ın taraftar grubu "Çarşı" üyesi 35 kişi hakkında açılan davanın ilk duruşması bugün görülüyor. Duruşmada hakimin ''Darbe yapmaya çalıştınız mı?'' sorusuna sanıklardan Cem Yakışkan, ''Gücümüz olsa Beşiktaş'ı şampiyon yapardık'' cevabını verdi.

16.12.2014Gündem
Taraftar cinayetinde karar açıklandı

Taraftar cinayetinde karar açıklandı

Geçtiğimiz yılın haziran ayında Fenerbahçe taraftarlarının UEFA'yı protesto yürüyüşü sonrasında çıkan kavgada Kadir Ökçesiz'i bıçaklayarak öldürdüğü, 3 kişiyi de yaraladığı iddiasıyla yargılanan Batuhan Özdemir, toplam 19.5 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Kadir Ökçesiz'in babası İbrahim Ökçesiz duruşmada, "Sanık, Gezicidir, militandır" dedi.

9.12.2014Futbol
Ümit Kocasakal: Baroya karşı darbe teşebbüsü gerçekleşti

Ümit Kocasakal: Baro'ya karşı darbe teşebbüsü gerçekleşti

İstanbul Barosu’nun 2 gün sürecek Olağan Genel Kurul toplantısı Haliç Kongre Merkezi’nde başladı. İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal kürsüde konuşurken bir grup Kobani protestosu yaptı. Kocasakal konuşmasında geçen yılki olağansüt genel kurul ile ilgili olarak ''Nedeni ne yazık ki genel kurul iradesini gasp etmeye, meşru yönetimi bir takım gerekçelerle al aşağı etmeye çalışan o darbe teşebbüsüne genel kurul gayet güzel bir şekilde verdi. Darbe teşebbüsü tarihe kara bir leke olarak geçecektir. Baro'ya karşı maalesef bir darbe teşebbüsü gerçekleşti. Tarih bunları yazacak" dedi.

18.10.2014Gündem
İçişleri Bakanlığından savunma: Mustafa Başnamlı kendi kusuruyla yaralandı tazminat gereksiz

İçişleri Bakanlığı'ndan savunma: Mustafa Başnamlı kendi kusuruyla yaralandı tazminat gereksiz

GEZİ eylemleri sırasında yüzüne gaz fişeği isabet etmesiyle yaralanan ve yüzüne platin takılan Mustafa Başnamlı’nın açtığı tazminat davasına, İçişleri Bakanlığı savunma gönderdi.

16.10.2014Gündem
Afyonda Gezi protestolarına önce takipsizlik, sonra dava

Afyon'da Gezi protestolarına önce takipsizlik, sonra dava

GEZİ Parkı eylemleri süresince Afyonkarahisar’da protesto, yürüyüş, gösteri yapan ve haklarında 'kovuşturmaya gerek görülmeyen' 54 kişi, haklarında yapılan ikinci soruşturma sonunda açılan davada 'Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununa muhalefet' ile 'trafiği tehlikeye düşürmek' suçlarından yargılanacak.

13.10.2014Gündem
AİHM atıflı takipsizlik

AİHM atıflı takipsizlik

GEZİ eylemlerinin birinci yıldönümünde İstanbul Taksim’de toplanma çağrısı yapan aralarında sanatçıların da bulunduğu Taksim Dayanışma Platformu üyeleri hakkındaki takipsizlik kararında ilginç ayrıntılar ortaya çıktı.

10.10.2014Gündem
Hong Kongda gösterilericiler sokaklardan çekilmiyor

Hong Kong'da gösterilericiler sokaklardan çekilmiyor

Hong Kong'da Pekin yönetimini eleştirmek için düzenlenen "Occupy Central" hareketi devam ederken resmi basın, eylemlerin bölgenin çıkarlarına zarar verdiği ve katılımcıların güvenliğini tehlikeye attığını kaydetti. Çin devlet medyası, protestoların yayılmasını önlemek amacıyla fotoğraf paylaşım uygulaması Instagram'ın yasaklandığını açıkladı. CNN'in eski İstanbul muhabiri Ivan Watson'da gelişmeleri izlemek üzere yeni görev yeri olan Hong Kong'daydı.

29.09.2014Dünya
Sarısülük davasında kararın gerekçesi: Ateş etmesine gerek yoktu

Sarısülük davasında kararın gerekçesi: Ateş etmesine gerek yoktu

ANKARA 6. Ağır Ceza Mahkemesi, Ethem Sarısülük’ün öldüren polis memuru Ahmet Ş.'ye verilen hapis cezasının gerekçesini açıkladı. Gezi eylemlerini ve Sarısülük ailesinin avukatlarını eleştiren mahkeme gerekçeli kararında, Ahmet Ş.'nin olaylar sırasında imkanı varken geri çekilmediği ve ateş etmesini gerektirecek düzeyde bir tehlikenin bulunmadığı tespitine de yer verdi.

26.09.2014Gündem
Ödül gibi cezanın gerekçesi

Ödül gibi cezanın gerekçesi

ANKARA 6. Ağır Ceza Mahkemesi, Ethem Sarısülük’ün öldüren polis memuru Ahmet Şahbaz’a verilen hapis cezasının gerekçesini açıkladı. Sarısülük ailesinin avukatı Murat Yılmaz, “Aslında mahkeme değerlendirmesiyle sanık polisin kasten adam öldürme suçundan cezalandırılması gerektiğini itiraf etmiştir” iddiasında bulundu.

25.09.2014Gündem
Hasan Ferit Gedik Duruşması yine başlayamadı

Hasan Ferit Gedik Duruşması yine başlayamadı

Dünyanın en büyük adliyesi olduğu belirtilen Kartal'daki Anadolu Adalet Sarayı'nda görülen Gülsuyu olayları davasında 3. duruşma da başlamadan ertelendi. Mahkeme başkanı, duruşma için tahsis edilen salonun tarafların sayısı ve yargılamanın süresi dikkate alındığında yetersiz olduğunu belirtti. Mahkeme Başkanı, kamu güvenliği nedeniyle davanın nakli konusunda talep ile birlikte dosyanın Adalet Bakanlığı'na gönderilmesine ve Yargıtay'ın bu konuda vereceği kararın beklenmesine hükmetti.Duruşmada söz alan Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, "Salonda hava 40 derecedir. Bu salon yargılama yapılmaya elverişli değildir" dedi.

15.09.2014Gündem
Anma yürüyüşünde Beşiktaş atkısı

Anma yürüyüşünde Beşiktaş atkısı

ANTALYA’da, ODTÜ protestolarına destek eylemi sırasında hayatını kaybeden Ahmet Atakan’ı anma yürüyüşünde, Gezi Parkı olaylarında yaşamını yitirenlerin fotoğrafının bulunduğu Beşiktaş atkısı açıldı.

11.09.2014Gündem
CHP karnavalı

CHP karnavalı

CHP'nin olağanüstü kurultayının yapıldığı Ankara ATO Kongre Merkezi'nin içinde, renk renk kartlarla girilebilen salonlarında "siyaset" var.

5.09.2014Gündem
Cehennemin kapısına kadar kovalayacağız

Cehennemin kapısına kadar kovalayacağız!

ABD Başkanı Barack Obama ve Başkan Yardımcısı Joe Biden, yaptıkları iki ayrı açıklamayla, ABD'nin IŞİD'in eylemlerini karşılıksız bırakmayacağı mesajını verdi.

3.09.2014Dünya
Ödül gibi

Ödül gibi

Gezi olayları sırasında hayatını kaybeden Ethem Sarısülük’ü vuran ve 13 ay sonra tutuklanan polis memuru Ahmet Şahbaz ‘Olası kastla adam öldürmek’ suçundan 7 yıl 9 ay 10 gün hapis cezasına çarptırıldı. 1 aydır tutuklu olan Şahbaz, İnfaz Kanunu’na göre 4 yıl 1 ay sonra cezaevinden çıkacak.

3.09.2014Gündem
Geziciler örgüt üyesi

Geziciler örgüt üyesi

Ankara Gezi eylemlerinin ikinci dalga savcılık iddianamesi tamamlandı. 26 şüpheli, 9 ayrı sol örgüt üyesi olmak ve oturma eylemlerini terör eylemine dönüştürmekle suçlandı.

28.08.2014Gündem
Savcı: Kasten öldürdü en az 20 yıl verin

Savcı: Kasten öldürdü en az 20 yıl verin

Ankara’daki Gezi Parkı eylemleri sırasında Ethem Sarısülük’ü öldürmekle suçlanan polis memuru Ahmet Şahbaz, yaklaşık 1 yıllık aradan sonra tutuklandı. Savcı, sanık polisin olası ‘kasten adam öldürme’ suçundan en az 20 yıl hapisle cezalandırılmasını talep etti. Duruşma sonunda çıkan olaylarda jandarma, Sarısülük Ailesi’nin avukatlarını darp etti.

7.07.2014Gündem
1 ben içerideyim nerede bu örgüt

1 ben içerideyim nerede bu örgüt

Yargıtay’ın ‘16 Haziran örgütünün kurucusu ve yöneticisi’ olmak suçundan ömür boyu hapis cezasını onadığı Sarp Kuray, Sincan 2 No’lu F Tipi Cezaevi’nde Hürriyet’e konuştu. “Nerede bu örgüt? Cezaevinde ben tek başınayım. Diğer üyeleri dışarıda elini kollunu sallayarak dolaşıyor. ‘Anayasal düzeni yıkacak örgüt’ deniliyor. Ben tek başıma mı yıkacağım anayasal düzeni. Bana sokakta yürüme şansı verilmeyecek, diğer üyeler elini kolunu sallayarak dolaşacak” diyen Kuray, şöyle dedi:

5.07.2014Gündem
Kaybolan yılları Sezen Aksu mu verecek

Kaybolan yılları Sezen Aksu mu verecek

Balyoz’da yargılananlar için her cumartesi yapılan ‘Sessiz Çığlık’ eylemlerinin 91’inci haftasında mutluluk çığlıkları vardı. Tahliye olan askerler bu kez eylemlere katılarak sevinçlerini paylaştı. Ankara’daki eylemde Tümamiral Sinan Ertuğrul, “Adalet geldi diyorlar, bize geçmiş olsun diyorlar. Peki bize kaybolan yılların hesabını kim verecek, Sezen Aksu mu?” dedi.

21.06.2014Gündem
Geziden bahsetti, okul birinciliği alındı

'Gezi'den bahsetti, okul birinciliği alındı

İzmit’te Gazi Anadolu Lisesi’nin mezuniyet töreninde yaptığı konuşmada Gezi Parkı olaylarına değindiği için okul disiplin kuruluna verilen okul birincisi Işıtan Önder’e kuruldan kınama cezası verilince okul birinciliği elinden alındı.

18.06.2014Gündem
Liselilerin Başbakan karnesine soruşturma

Liselilerin Başbakan karnesine soruşturma

GEZİ olayları sırasında başına isabet eden gaz fişeği nedeniyle 269 gün komada kaldıktan sonra hayatını kaybeden Berkin Elvan için Antalya’da eylem yapan ve Başbakan Erdoğan’a temsili karne hazırlayan iki lise öğrencisi hakkında soruşturma açıldı.

11.06.2014Gündem
Erdoğan: Ankaradan gelip ben mi indireyim

Erdoğan: 'Ankara'dan gelip ben mi indireyim'

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan AK Parti’nin grup toplantısında konuştu.

10.06.2014Gündem
KESKten Lice için eylem

KESK'ten Lice için eylem

KESK İstanbul Şubeleri Platformu ile aralarında DİSK ve TMMOB üyelerinin de bulunduğu yaklaşık 150 kişilik grup, saat 18.00 sıralarında Galatasaray Meydanı'nda toplandı.

8.06.2014Gündem
Boğazda deniz eylemi

Boğaz'da deniz eylemi

Türk Boğazları Günü'nde, yaşanan kazalara dikkati çekmek amacıyla Doğa ile Barış Derneği tarafından Türkiye Çevre Kozası Kuruluşları ile Boğazlar Güç ve Eylem Birliği'nin desteğiyle "İstanbul'u seviyorum. El ele verelim ve koruyalım" adlı deniz eylemi gerçekleştirildi.

8.06.2014Ekonomi
Demirtaş: Aileler para karşılığı o eylemi yapıyor

Demirtaş: Aileler para karşılığı o eylemi yapıyor

BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "Bizim görüştüğümüz hiçbir aile çocuğumuz kaçırıldı demedi. Asla bu kavramı kullanmadı. Orada oturan bazı aileler istihbarat tarafından kendilerine verilen ücret karşılığında o eylemi yapıyorlar. Çocukların da dağa gittiği yok" dedi.

3.06.2014Gündem

Yazar Sonuçları

‘Bazılarının’ suç işleme özgürlüğü

CUMHURİYET’in iki yazarı hakkında, köşelerinde Charlie Hebdo’nun son sayısının kapağına yer verdikleri için soruşturma başlatıldı.

21.01.2015

Her gecenin bir sabahı var ama bazı geceler bitmek bilmiyor

2015’e girerken Türkiye ateşli bir hastalık geçiriyor.

22.11.2014

Bir Cumhuriyet derbisi

Ezberden söylendiğinin aksine Beşiktaş ile diğer iki ezeli rakibi arasındaki rekabet henüz yüz yılı doldurmuş değildir. Dünya futbolunda nadir görülen ‘üçlü rekabet’ 91. yılını kutladığımız Cumhuriyet’in ilanından 1 yıl sonra; 1924’te başlamıştır.

1.11.2014

Resepsiyon yemekleri çöpe gitmemiş!..

Ermenek’te 18 madencinin sular altında kaldığı 29 Ekim’de, kutlamalarla birlikte Cumhurbaşkanlığı resepsiyonu da iptal edildi...

30.10.2014

Ergen siyaset yetişkin siyasetin yerini alınca

Kendilerine ‘Irak-Şam İslam Devleti’ (IŞİD veya kısaca İD) adını veren silahlı grubun bu kez Suriye’de, sınırımızın hemen yanıbaşındaki Kürt kasabası Kobani’de yaptıklarını konuşuyor dünya.

23.09.2014

‘Demokratlar da darbecidir’

SİLİVRİ Çanta Köyü’nden Yaşar Alıntartı yazıyor:

9.09.2014

Koruyucunun galaksi rehberi

‘Galaksinin Koruyucuları’, ‘beş benzemez’den oluşan bir ekibin evreni kötülerden kurtarma serüvenini anlatıyor. James Gunn’ın yönettiği yapım, 80’lere selam sarkıtan son derece keyifli bir bilimkurgu.

2.08.2014