MENÜ

Gezi Eylemi

Gezi Eylemi ile ilgili tüm haberleri, son dakika Gezi Eylemi haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Gezi Eylemi haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 719 Gezi Eylemi haberi bulunmuştur.

Gezi Eylemi Haberleri

Gezi avukatları hâkim karşısına çıkıyor

Gezi avukatları hâkim karşısına çıkıyor

Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı’nda Gezi protestolarına destek eylemi yapan 44 avukat, salı günü hâkim karşısına çıkacak. İki yıl sonra haklarında dava açılan avukatlar, 65. Asliye Ceza Mahkemesi’nde iade verecek.

12.12.2015Gündem
O dava ertelendi

O dava ertelendi

İZMİR’de iki yıl önce, Gezi eylemleri sırasında Kordon’da bir kızın saçından çekip copla vurdukları iddiasıyla haklarında dava açılan 2 çevik kuvvet polisinin 3 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılandıkları davaya devam edildi. Yeni görevlendirilen mahkeme hakimi dosyayı incelemek için duruşmayı erteledi.

20.11.2015Ege
Gezi Davasında camiyi kirletmekten 10 ay hapis

Gezi Davası'nda camiyi kirletmekten 10 ay hapis

Gezi Parkı’yla ilgili 255 sanıklı ana davada 244 kişi, 2.5 ay ile 1 yıl 2 ay arasında değişen hapis cezası aldı. Mahkeme, ikisi asistan doktor 4 sanığa ‘camiyi kirletmek’ suçundan 10’ar ay hapis cezası verdi. Sanıklardan 7’si beraat etti. Dolmabahçe Camisi’nin güvenlik görevlisi, “Camide alkol alan birini görmedim” dedi.

23.10.2015Gündem
Egeden 13 can...

Ege'den 13 can...

Türkiye tarihinin en büyük terör saldırısının şokuyla sarsılırken, ölenlerin kimliklerinin birer birer netleşmesiyle Ege’yi saran ateş daha da büyüdü. İlk belirlemelere göre, katliamdan farksız olayda, İzmir ve Manisa’dan 4’er, Aydın ve Denizli’den 2’şer, Çanakkale’den de 1 vatandaşımız hayatını kaybetti.

11.10.2015Ege
Bu eylem 66 hafta sürdü

Bu eylem 66 hafta sürdü

BODRUM'da 66 hafta boyunca, 'Gezi' eylemlerinde yaşanan ölümleri protesto etmek amacıyla gerçekleştirilen 'Sessiz Duruş' eylemi sona erdi.

4.10.2015Ege
Bu eylem 66 hafta sürdü

Bu eylem 66 hafta sürdü

BODRUM'da 66 hafta boyunca, 'Gezi' eylemlerinde yaşanan ölümleri protesto etmek amacıyla gerçekleştirilen 'Sessiz Duruş' eylemi sona erdi.

4.10.2015Ege
Gülen Cemaati’ne Opus Dei benzetmesi

Gülen Cemaati’ne Opus Dei benzetmesi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan ile çok sayıda işadamının şüphelileri arasında yer aldığı 25 Aralık rüşvet ve yolsuzluk iddialarına ilişkin soruşturmasında usulsüzlük yapıldığı iddialarına ilişkin 1453 sayfalık iddianamede bir numaralı şüpheli olarak Fetullah Gülen yer aldı.

2.10.2015Gündem
Milletvekili adayı Mustafa Sarısülük: Cebimde sadece 20 TL var

Milletvekili adayı Mustafa Sarısülük: Cebimde sadece 20 TL var

Gezi olayları sırasında polis kurşunuyla hayatını kaybeden Ethem Sarısülük’ün ağabeyi Mustafa Sarısülük, 1 Kasım seçimlerinde HDP’den Ankara milletvekili adayı olmasıyla ilgili olarak Hürriyet’e samimi açıklamalarda bulundu. Sarısülük, “Seçilmem halinde Gezi’nin TBMM’deki temsilcisi olacağım” dedi. Harç parası bulamadığı için üniversiteye gidemeyen Sarısülük, milletvekili seçim kampanyası için ayrı bir bütçesi bulunmadığını da belirterek, 'Cebimde sadece 20 TL var' dedi.

21.09.2015Gündem
HDP lideri Demirtaş, DW Türkçe’ye konuştu

HDP lideri Demirtaş, DW Türkçe’ye konuştu

Deutsche Welle Türkçe'nin sorularını yanıtlayan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "Öcalansız barış olmaz" dedi. Demirtaş, “PKK sizin mesajınızı algıladı mı?” sorusuna, “Algıladı, buna bir cevap da geldi aslında. Avrupa'da Remzi Kartal masaya dönmeye, ateşkese hazır olduklarını ifade etti” diye yanıt verdi.

4.08.2015Dünya
Avukatlara Gezi davası

Avukatlara Gezi davası

Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı’nın içindeki ana avluda bulunan adaletin simgesi olan Themis heykellerinin önünde 11 Haziran 2013'de alkışla ve slogan atarak Gezi Parkı protestosuna destek veren avukatlar hakkında 2 yıl sonra iddianame düzenlendi.

28.07.2015Gündem
Eylem, patlamadan 5 dakika önce sarıldığı arkadaşı Ezgi’ye ağlıyor

Eylem, patlamadan 5 dakika önce sarıldığı arkadaşı Ezgi’ye ağlıyor

ŞANLIURFA’nın Suruç İlçesi’ndeki Amara Kültür Merkezi bahçesindeki basın açıklamasını dinleyen kalabalık içinde yer alan Eylem Onat, canlı bomba saldırısında can veren 32 kişi arasındaki arkadaşı Aydan Ezgi Şalcı ile patlamadan 5 dakika önce birbirlerine sarıldıklarını anlattı.

22.07.2015Gündem
Suruçta hayatını kaybedenler öyküleriyle gittiler

Suruç'ta hayatını kaybedenler öyküleriyle gittiler

Kimisi gencecik üniversite öğrencisi, kimisi daha önce Kobani’de kaybettiği çocuğunun ardından, o toprakları görmek için giden baba, kimisi topladığı oyuncakları dağıtmak için yola koyulan çocuklu bir anne. Türkiye’nin dört bir yanından otobüslerle, özel araçlarla yola çıkıp Suruç’ta buluşmuşlardı. Kobani’ye yardım planlarken cansız bedenleri dün tabutlar içinde memleketlerine gönderildi. Hayatlarını kaybettikleri yer dün oyuncaklar ve çiçeklerle bezendi. Şanlıurfa’nın Suruç ilçesindeki canlı bomba saldırısında can veren 32 kişiden geriye dramatik hikâyeler kaldı. Samsunlu Ali Can Vural'ın 2 yıl önce Twitter'da paylaştığı mesaj okuyanların gözlerini yaşarttı...

21.07.2015Gündem
IŞİDden Suruçta katliam

IŞİD'den Suruç'ta katliam

Topladıkları yardımları Kobani’ye götürmek için Şanlıurfa Suruç’ta buluşan SGDF üyesi yaklaşık 300 genç, Amara Kültür Merkezi önünde basın toplantısı düzenlerken patlayan bomba Türkiye’yi yasa boğdu. 18 yaşlarında olduğu sanılan bir kadın canlı bombanın yol açtığı patlamada, aralarında canlı bombanın da bulunduğu 32 kişi yaşamını yitirdi, 104 kişi yaralandı. Korkunç patlama, bir görgü tanığının kamerasıyla saniye saniye tespit edildi. Hain saldırı duyulur duyulmaz terörü lanetleyen vatandaşlar sokaklara koştu.

20.07.2015Gündem
Ağaç dikmeye bakımını yapmaya itiraz...

Ağaç dikmeye bakımını yapmaya itiraz...

Gezi parkındaki olayların sembolü haline gelen “kırmızılı kadın” Ceyda Sungur’a yakın mesafeden biber gazı sıkarak görevi kötüye kullandığı iddia edilen Polis memuru Fatih Zengin, 600 fidan dikme ve altı ay bakımlarını yapma cezasına itiraz etti.

1.07.2015Gündem
İki göstericinin kolunu kıran TOMAdaki polislere, soruşturma izni çıkmadı

İki göstericinin kolunu kıran TOMA'daki polislere, soruşturma izni çıkmadı

İSTANBUL'daki Gezi Parkı eylemleri sırasında başına gaz fişeği isabet eden Berkin Elvan'ın ölümünün ardından, 13 Mart 2014 tarihinde İzmir'de düzenlenen protesto gösterilerinde, TOMA'lardan tazyikli su sıkılması sonucu emekli öğretmen Nihat Sefer ile biyolog Semiha Usluduran yere yuvarlanarak kolları kırıldı.

20.06.2015Ege
Kol kırıldı yen içinde kaldı: İki göstericinin kolunu kıran TOMAdaki polislere...

Kol kırıldı yen içinde kaldı: İki göstericinin kolunu kıran TOMA'daki polislere...

İSTANBUL'daki Gezi Parkı eylemleri sırasında başına gaz fişeği isabet eden Berkin Elvan'ın ölümünün ardından, 13 Mart 2014 tarihinde İzmir'de düzenlenen protesto gösterilerinde, TOMA'lardan tazyikli su sıkılması sonucu emekli öğretmen Nihat Sefer ile biyolog Semiha Usluduran yere yuvarlanarak kolları kırıldı. Usluduran ile Sefer'in şikayeti üzerine haklarında işlem başlatılan TOMA'daki polisler için Valilikten 'görevlerini yaptıkları' gerekçesiyle soruşturma izni çıkmayınca, savcılık takipsizlik verdi. Halen kollarını zor kullanan Usluduran ve Sefer, bunun üzerine sorumluların cezalandırılması ve adil yargılama hakkı için Anayasa Mahkamesi'ne başvurdu.

16.06.2015Ege
Demirtaş: Hizbullah militanları silahlandırılmış

Demirtaş: Hizbullah militanları silahlandırılmış

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, HDP mitingde patlatılan bombalarla ilgili "Öyle dosyayı gizlemek, saklamakla olmaz. IŞİD bağlantılı güçler, hücre örgütlenmesi şeklinde şu anda Türkiye’nin yüzlerce yerinde eylem talimatı bekliyor. Toplumun kaygı ve korku içerisinde sürekli panikte yaşamasını kabul edemeyiz" dedi. Demirtaş, İhya Der Başkanı Aytaç Baran’ın, ardından da 3 HDP’linin öldürülmesi olayına da değinerek, "Birçok Hizbullah militanı Diyarbakır’da ve birçok yerde silahlandırılmış. Kendilerine dönük bir saldırı durumunda kim kimi vuracak o da belirlenmiş durumda" diye konuştu. Demirtaş, hükümet kurma çalışmalarıyla ilgili de "AKP ve CHP ilkeler çerçevesinde uzlaşmalı. İlk etapta bir AKP-CHP koalisyonunun denenmesini istiyoruz" dedi.

12.06.2015Gündem
Kırmızılı kadın davasında flaş karar

'Kırmızılı kadın' davasında flaş karar

Mahkeme, Gezi parkındaki olayların sembolü "kırmızılı kadın" davasında kararını açıkladı. Sanık polis, 600 fidan dikme cezasına çarptırıldı.

10.06.2015Gündem
Denizlide, Berkin Elvan protestosuna katılan 65 öğrenci 7 yıl hapisle yargılanıyor

Denizli'de, Berkin Elvan protestosuna katılan 65 öğrenci 7 yıl hapisle yargılanıyor

DENİZLİ'de, Gezi Parkı olaylarında başına gaz fişeği isabet eden Berkin Elvan'ın hastanede ölümü nedeniyle, geçen yıl 12 Mart'ta Pamukkale Üniversitesi'nde düzenlenen ve polisin müdahale ettiği eyleme katılan 65 üniversite öğrencisi hakkında, 7 yıla kadar hapis cezası istemiyle açılan davaya başlandı.

2.06.2015Gündem
Gezinin yıldönümünde 87 kişiye yeni dava

Gezi'nin yıldönümünde 87 kişiye yeni dava

Gezi olaylarının yıldönümünde Ankara’da yapılan gösteriye katılan 4’ü avukat toplam 87 kişi hakkında dava açıldı. Ankara 40. Asliye Ceza Mahkemesi’nce kabul edilen iddianamede, göstericilerin bir gösteriye değil, savaşa gider gibi eyleme hazırlıklı geldikleri iddia edildi. İddianamede polisin göstericilere sert müdahalesi ise 'Polisin görevinin gereği' gerekçesiyle savunuldu.

1.06.2015Gündem
Kadın Gezici olunca, iffet çarpıtma oldu

Kadın 'Gezi'ci olunca, iffet çarpıtma oldu

Ankara’daki ‘Gezi’ eylemleri sırasında gözaltına alınıp, emniyet aracında polislerin tacizine uğradığı için suç duyurusunda bulunan Eylem Karadağ olayında savcı şu gerekçeyle takipsizlik verdi: İffetli kadının beyanı esas ama, o olayı başka yere çekmeye çalışıyor!

21.05.2015Gündem
Kaybımız saatte 2 lira

Kaybımız saatte 2 lira

38 aylık mahkeme sürecinden sonra geçen ay sözleşme yapan Bosch işçileriyle maaşta eşitlenmek isteyen işçiler, eylemlerin neden başladığını şöyle anlatıyor: “Bosch’la yapılan sözleşmede maaşlarımız arasında saat ücreti olarak ortalama 2 lira fark oluştu. Saati 6 liraya çalışan için 2 lira büyük rakam. Bu, maaşta ortalama 500-600’e tekabül ediyor.” Öte yandan Renault'ya gelen Türk-Metal temsilcisi ile işçiler arasında süren 8 saniyelik görüşme de dikkat çekiyor.

18.05.2015Ekonomi
Gezi olaylarında ayağından gaz kapsülüyle vurulan kişiye Bakanlıktan ilginç cevap

Gezi olaylarında ayağından gaz kapsülüyle vurulan kişiye Bakanlık'tan ilginç cevap

GEZİ protestolarında yaralanıp idareyi mahkemeye veren vatandaşlardan Aydın Aydoğan’ın davası 9 Haziran’da başlıyor.

14.05.2015Gündem
Demirtaş: HDP barajı aşamazsa görevi bırakırım

Demirtaş: HDP barajı aşamazsa görevi bırakırım

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, NTVde katıldığı canlı yayında partisinin barajı aşamaması durumunda 7 Haziran akşamı istifa edeceğini açıkladı.

13.05.2015Gündem
İşte Taksim dayanışmasına beraat gerekçesi

İşte 'Taksim dayanışması'na beraat' gerekçesi

Taksim Gezi Parkı'nın İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu tarafından açıldığı 8 Temmuz 2013'te meydana gelen olaylarda gözaltına alınan Mimarlar Odası Çevre Etki Değerlendirme Kurulu 2. Başkanı Ayşe MücellaYapıcı ve İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Ali Çerkezoğlu'nun da aralarında bulunduğu 26 sanığın beraat ettiği davada mahkeme gerekçeli kararını açıkladı.

8.05.2015Gündem
Mahkeme Taksim Dayanışması’na beraat gerekçesini açıkladı

Mahkeme "Taksim Dayanışması’na beraat" gerekçesini açıkladı

TAKSİM Gezi Parkı’nın İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu tarafından açıldığı 8 Temmuz 2013’te meydana gelen olaylarda gözaltına alınan Mimarlar Odası Çevre Etki Değerlendirme Kurulu 2. Başkanı Ayşe MücellaYapıcı ve İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Ali Çerkezoğlu’nun da aralarında bulunduğu 26 sanığın beraat ettiği davada mahkeme gerekçeli kararını açıkladı.

8.05.2015Gündem
Kadınlara sorduk: FEMEN üyesi olur musunuz

Kadınlara sorduk: FEMEN üyesi olur musunuz?

Sarı Mikrofon, Avrupa'da yaptıkları çıplak protestolarla gündemden düşmeyen Ukrayna kökenli kadın örgütü FEMEN'i Türk kadınlarına sordu. Mikrofonunu yönelttiği kadınlara 'FEMEN'e üye olur musunuz? sorusunu yönelten Sarı Mikrofon oldukça ilginç cevaplar aldı.

25.04.2015Keyif
Erdoğan muhtarlara konuştu

Erdoğan muhtarlara konuştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan muhtarlara seslendi. Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasından "Mevcut sistemle buraya kadar. Daha ileriye gitmek istiyorsak sistemi değiştirmek zorundayız" dedi. Erdoğan Savcı Selim Kiraz'ın şehit edilmesiyle ilgili basın kuruluşlarını eleştirerek, "batı ülkelerinde böyle bir duruma asla şahit olamazsınız. Kapılarına anında hukuk eliyle kilit vurulur" ifadelerini kullandı.

8.04.2015Gündem
TBB Başkanı Feyzioğlu: Hiç kimseye keyfilik yapılmasın

TBB Başkanı Feyzioğlu: Hiç kimseye keyfilik yapılmasın

TÜRKİYE Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu, yanında ki heyetle ’5 Nisan Avukatlar Günü’ dolayısıyla Anıtkabir’i ziyaret ederek, Atatürk’ün mozolesine çelenk bıraktı. Feyzioğlu, gazetecilerin sorularını yanıtlarken Türkiye’nin en güvenilir kimliğine sahip olduklarını, adliyeye her gün işi dolayısıyla girenlerin içinde avukatlar kadar güvenli giriş yapan başka hiçbir kesim bulunmadığını savundu. TBB Başkanı Feyzioğlu, "Hiç kimse kimseye keyfilik yapmasın. Hakim, savcı, avukat kapılarını aynı yapacağız, aynı yapmak zorundayız. Hakim, savcı, avukat aynı kapıdan girecek, aynı uygulamaya tabi olacak. Buna direnmenin bana birisi mantığını anlatsın" dedi.

4.04.2015Gündem
CHPli İlhan Cihaner, Camide içki içtiler iddiası için suç duyurusunda bulundu

CHP'li İlhan Cihaner, 'Camide içki içtiler' iddiası için suç duyurusunda bulundu

Kabataş'tan sonra Gezi Parkı eylemleri sırasında Bezm-i Alem Valide Sultan Cami iddiası da yargıya taşındı. CHP Milletvekili İlhan Cihaner, "camide içki içildi" iddiasına delil olarak gösterilen bira kutusunun sonradan konulduğunu, bunun fotoğraf ve videolarla ispat edildiğini belirterek, "Amaç halkı tahrik etmekti" dedi. Suç duyurusunda, bira kutusunun öyküsüyle ilgili madde madde iddialar dikkat çekti.

26.03.2015Gündem
Erdoğan’a hakaret ve tehditten gazeteci Mine Bekiroğluna 5 ay hapis cezası

Erdoğan’a hakaret ve tehditten gazeteci Mine Bekiroğlu'na 5 ay hapis cezası

ADANA’da yerel gazeteci 28 yaşındaki Mine Bekiroğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı Başbakanlığı döneminde sosyal paylaşım sitesi Facebook’ta tehdit ettiği suçlamasıyla yargılandığı davanın ilk duruşmasında 5 ay hapis cezasına çarptırıldı, ancak hükmün açıklanması kararı geri bırakıldı.

19.03.2015Gündem
İşte polisin Kabataş raporu

İşte polisin Kabataş raporu

Günlerdir tartışılan Kabataş olaylarıyla ilgili polis raporu, hiç bilinmeyen bir gerçeği ortaya çıkardı. Yarı çıplak, saldırgan erkekler iddiası doğrulanmadı ancak bu rapora göre, bazı kişiler, iddialar nedeniyle gözaltına alındı.

9.03.2015Gündem
Kürsüye gaz el bombası ile çıktı

Kürsüye gaz el bombası ile çıktı

CHP İzmir Milletvekili Mustafa Moroğlu, TBMM Genel Kurulu'ndaki konuşmasına gaz el bombası ile geldi.

25.02.2015Gündem
İçişleri Bakanlığı: Tedbir almadan olayların merkezine gittin

İçişleri Bakanlığı: Tedbir almadan olayların merkezine gittin

GEZİ protestoları esnasında plastik merminin isabet etmesi sonucu sağ gözünü kaybeden Erdal Sarıkaya’nın, maddi ve manevi tazminat talepli davasına yanıt dilekçesi gönderen İçişleri Bakanlığı, "Her makul insanın alacağı tedbirleri almadan olayların merkezine gittiği açıktır" gerekçesi ile reddini istedi.

18.02.2015Gündem
Ali İsmail’in davasında 108 sayfalık gerekçeli karar

Ali İsmail’in davasında 108 sayfalık gerekçeli karar

Kayseri 3. Ağır Ceza Mahkemesi, Gezi protestocusu üniversite öğrencisi Ali İsmail Korkmaz’ın dövülerek öldürülmesiyle ilgili davada 5’i tutuklu 6 sanık için kurduğu 3 yıl 4 ay hapis ile 10 yıl 10 ay hapis hükmünün gerekçeli kararını tamamladı. 108 sayfalık gerekçeli kararda sanıkların eylem birliği içinde davranmadığı, yakalama değil yaralama amaçlı hareket ettikleri vurgulandı. Kararı temyiz eden Ali İsmail Korkmaz ailesinin avukatları uzun gerekçenin kendilerinin hüküm kurulmasını istedikleri kasten adam öldürme suçunun argümanlarıyla hazırlandığını, fakat çıkan hükmün yanlış olduğunu belirttiler ve bu haliyle Yargıtay’dan döneceğini savundular.

14.02.2015Gündem

Yazar Sonuçları