MENÜ

Gezgin

Gezgin ile ilgili tüm haberleri, son dakika Gezgin haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Gezgin haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 4.130 Gezgin haberi bulunmuştur.

Gezgin Haberleri

Komşuda hafta sonu için sürpriz rota

Komşuda hafta sonu için sürpriz rota

Ağustos ayında Edirne’de 37 derece sıcaklıktan bunaldığımız bir anda hafta sonu için Bulgaristan’da Koca Balkan Dağlarının bulunduğu bölgeye gitmeye karar verdik. Bulgaristan haritasını açıp bölgedeki şehirleri araştırdıktan sonra rotamızı belirleyip, henüz keşfedilmemiş hedefimizi  seçtik: Tryavna... İşte size Tryavna gezi rehberi...

6.04.2018Seyahat
Tarihte iz bırakmış gezginler

Tarihte iz bırakmış gezginler

Tarihteki gezginlerin bazıları ünlerini uzak ülkelerden getirdikleri öykülere ve mitlere, bazıları ise daha önce kimsenin gitmeye cesaret etmediği yerlere adımlarını atmalarına borçlu. Üstelik bu gezginlerin büyük kısmı yolculuklarını zamanın çok ağır şartlarında gerçekleştirmeyi başardı. Gezmeye tutkun olan tarihte iz bırakmış gezginleri sizler için sıraladık. İşte detaylar…

4.04.2018Seyahat
Beşiktaştan sürpriz transfer

Beşiktaş'tan 'sürpriz' transfer

Jessica O'Rourke, bir gezgin... ABD'de Philadelphia'da dünyaya gelen Jessica dünyayı merak ettiği için yollara düşüyor. Güney Amerika, Avrupa ülkeleri, Rusya ve Türkiye... Dünyada pek çok yeri görmesine karşın tatil için geldiği Türkiye'den ayrılamıyor. Önce öğretmenlik yapmaya başlıyor, ardından spor kariyeri sayesinde İstanbul Open ve İstanbul Cup'ta görev alıyor. Bu esnada Beşiktaş kapısını çalıyor.

3.04.2018Futbol
‘11 bin çocuk, 11 bin resimle’ rekorlar kitabına girdi

‘11 bin çocuk, 11 bin resimle’ rekorlar kitabına girdi

Van'ın düşman işgalinden kurtuluşunun 100’üncü yılı dolayısıyla düzenlenen etkinlikler kapsamında, 100 okulda 11 bin öğrencinin yaptığı 11 bin resim, açık hava çocuk resim sergisinde sergilenerek, ‘Dünya Çocuk Rekorları’ kitabına girdi.

2.04.2018Eğitim
4 yaşındaki çocukla Galapagos adalarına

4 yaşındaki çocukla Galapagos adalarına

Selime Demirci (40), bir kimya firmasında 19 yıl çalıştıktan sonra istifa etti. Eşi Mehmet’i de ikna etti ve o da işini bıraktı. 4 yaşındaki kızları Mia’yı da alarak 2.5 ay süren Orta Amerika seyahatine çıktılar. Hayallerindeki Galapagos Adaları’na gittiler.

2.04.2018Seyahat
Karlov şüphelileri

Karlov şüphelileri

Rus Büyükelçi Andrey Karlov suikastına ilişkin FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’le birlikte Emrullah Uslu ve Şerif Ali Tekalan’ın da aralarında olduğu sekiz şüpheli hakkında yakalama kararı çıkarıldı. ‘FETÖ yöneticisi’ sanıklar halen firari durumda.

1.04.2018Gündem
Gezgin hırsızlar ayakkabı çalarken yakalandı

Gezgin hırsızlar ayakkabı çalarken yakalandı

ADANA'da kentler arasın hırsızlık yapan 3 kadın girdikleri apartmandan hırsızlık yaparken yakalandı.Olay, Seyhan ilçesi Tellidere Mahallesi'nde meydana geldi. İddiaya göre, Gülcan Ç. (22), Pınar O. (31) ve Muazzez T. (27) girdikleri apartmandaki dairelerin önündek ayakkabıları çaldı. Bu sırada binada oturan Hakan Elma 3 kadının hareketlerinden şüphelenince polisi aradı.

31.03.2018Haber
Başka bir mekân başka bir hayat

Başka bir mekân başka bir hayat

Çağdaş Finlandiya edebiyatının uluslararası alanda en tanınmış yazarı Arto Paasilinna, ‘Tavşan Yılı’nda bir adamın kentteki hayatını geride bırakıp tavşanıyla birlikte Finlandiya kırsalında geçirdiği bir yılı anlatıyor. Günümüz insanının yozlaşmış, mekanikleşmiş hayatına ilişkin keskin bir eleştiriyi de barındıran, hareketli ve eğlenceli bir roman.

29.03.2018Kitap Sanat
Yıllar sonra hayalini gerçekleştiren pilot

Yıllar sonra hayalini gerçekleştiren pilot!

Pegasus Hava Yolları’nda toplam 716 pilot var. Bunların sadece 28’i yani yüzde dördü kadın. Eser Aksan Erdoğan da onlardan biri. Hayalini gerçekleştirip pilot oldu. Hatta aynı zamanda da bir gezgin, bugüne kadar 60 ülkeye ayak bastı… Hayatından oldukça memnun. Çoğu zaman takdir edildiğini söylüyor. Ancak hayal kırıklıkları da yaşadığı oluyor. ‘Uçağı kadın pilot uçaramaz’ diye yolculardan biri uçaktan inmek bile istemiş... İşte Eser Aksan Erdoğan’ın ilginç pilotluk ve seyahat hikâyesi…

28.03.2018Seyahat
Otostopla üç günde askere gitti

Otostopla üç günde askere gitti

Bir yıldır Türkiye’yi gezen genç seyyah Mehmet Sendinç, askerlik görevini yerine getirmek için İstanbul'dan Muğla'ya otostop çekerek gitti. İşte detaylar…

27.03.2018Seyahat
Çocuklarıyla 18 ayda 9 ülke gezdiler

Çocuklarıyla 18 ayda 9 ülke gezdiler

Fransa'da yaşayan doktor çift, iki çocuğuyla 18 aydır çıktıkları dünya turu kapsamında 9 ülke gezdi. Gezdikleri ülkelerin içinde Türkiye’de bulunan çift Türkiye’de bulunmaktan mutlu olduğunu belirtti.

26.03.2018Seyahat
Yolumuzu aydınlatan kadınlar

Yolumuzu aydınlatan kadınlar

Dünyadan ve Türkiye'den, cesaretleri ve başardıklarıyla yolumuzu aydınlatan kadınların öyküleri 'Asi Kızlara Uykudan Önce Hikâyeler' ve 'Kim Demiş ki Ben Yapamam'da toplandı.

26.03.2018Kitap Sanat
6 ay çalışıp 6 ay geziyorlar

6 ay çalışıp 6 ay geziyorlar

Alev ve Tamer Şenyuva, seyahati hayatlarının merkezine koyan gezgin bir çift. Alev’in mesleği avukat, Tamer ise Türkiye’de turist rehberi. Çiftin son 20 yılda Türkiye’de geçirdikleri süre yılda ortalama altı-yedi ay. Bugüne kadar Avrupa, Asya, Amerika ve Afrika’da 40 ülke gezdiler. Gittikleri ülkelerde en az iki ay kalıyorlar. 50 gün boyunca Endonezya’da birçok adayı da keşfe çıktılar, 80 kiloluk caretta carettalarla da yüzdüler. Şenyuva çiftiyle seyahat tutkularını konuştuk.

26.03.2018Seyahat
Taksim Meydanı’nda yürümek  dağa tırmanmaktan çok daha tehlikeli

Taksim Meydanı’nda yürümek dağa tırmanmaktan çok daha tehlikeli

Dünyanın en büyük gemi acentesinin Türkiye temsilcisiydi, çok çalışıyordu. Açık konuşalım, her şeyi vardı. Ancak bir gün kardeşleriyle birlikte çalıştığı şirketi satmaya karar verdiler. İşte o gün, kendine yeni bir hayat inşa etmeyi kafaya koydu. Bir motosiklet aldı, yollara düştü... Sacit Erdem’in ta Fildişi Sahili’ne uzanan hikâyesi, değişimden korkanlara ilham verecek cinsten...

24.03.2018Hürriyet Pazar
Gönülleri fethedip geldiler

Gönülleri fethedip geldiler

Üyelerinin çoğu üniversite öğrencilerinden ve gezginlerden oluşan İnter Turkey'den örnek davranış...

23.03.2018Hayat
Mutluluk denemeyle başlar

Mutluluk denemeyle başlar

Yazar ve yönetici kocu Dr. Ebru Nurluoğlu, Dünya Mutluluk Günü dolayısıyla kişileri bugüne dek tembellikten yapamadıkları, bir sebeple erteledikleri, isteyip de cesaret edemedikleri, saçma diye kestirip attıkları şeyleri denemeye davet etti.

19.03.2018Keyif
Hafta içi doktor hafta sonu gezgin

Hafta içi doktor hafta sonu gezgin

Özlem ve Yılmaz Şatırer çifti doktor, aynı zamanda da gezgin bir çift. İkisi de çocuk sağlığı ve hastalıkları üzerine eğitim alıyor. Tempolu ve yorucu iş hayatının dışında fırsat buldukça dünyayı geziyorlar. Bugüne kadar 30 ülke ve 67 şehir gezdiler. Çok enterasan olaylara da denk geldiler. Örneğin Phi Phi Adası’nda medcezire şahit oldular, Küba’da Irma Kasırgası’na bile yakalandılar. Özlem Şatırer ile seyahat mecaraları üzerine konuştuk.

19.03.2018Seyahat
Farkındalık yaratmak amacıyla dünyayı dolaştı

Farkındalık yaratmak amacıyla dünyayı dolaştı

DOWN sendromlu 23 yaşında bir kardeşi olan Adem Çolak, farkındalık yaratmak için İpsala Pazarkule sınırından motosikletiyle çıkıp 100 günde 25 ülke gezip dünyanın en kuzey noktası Nordkapp’a kadar gitti. Gitti yerlerde Down sendromlu insanlarla ve derneklerle tanışan Çolak, tecrübelerini aktarırken eğitimin önemine vurgu yapıyor: Kardeşim 23 yaşında ve tek başına sokağa çıkabilecek durumda değil. Erken eğitim alabilseydi bu değişebilirdi. dünyanın en kuzey noktası Nordkapp’a kadar gidiyor. 100 günde 25 ülke gezen Çolak’ın amacı, “Dünyanın her yerinde, tek bir kromozom dışında farkları olmayan bireyleri tanıyıp, onlardan bahsetmek.” Down Sendromu Derneği’nin de desteklediği projesine bir de isim buluyor: ‘Down To Earth Road’. 25 ülkedeki farklı Down sendromu dernekleriyle iletişime geçen gezgin, farklı hikâyeler dinliyor.

17.03.2018Sosyal
Eksi 35 derecede Ren geyiklerinin izinde

Eksi 35 derecede Ren geyiklerinin izinde

Chanel ve Stevo çiftinin hayali Noel Baba'nın Ren geyiklerini ait oldukları yerde vahşi doğada görmekti. Sonunda hayallerini gerçekleştirdiler ve hikayelerini paylaştılar.

16.03.2018Seyahat
Çin Seddi’nin muazzam hikâyesi

Çin Seddi’nin muazzam hikâyesi

Milattan önceki dönemlerde yapılmış, bir ucu çöle diğer ucu okyanusa kadar uzanan, dağlar, nehirler aşan bir yapı Çin Seddi. Yüzyıllar boyu birçok rivayete ve hikâyeye konu olmuş dünyanın yedi harikasından biri. Küçükken sadece masallarda olduğunu düşündüğüm Çin Seddini ziyaret etme fırsatı buldum. İşte size Çin Seddi’nin muazzam hikâyesi…

15.03.2018Seyahat
26 ülke ve 75 şehir gören seyyah antropolog

26 ülke ve 75 şehir gören seyyah antropolog

Serena Karamızrak (32) İstanbul Üniversitesi antropoloji mezunu. Şu sıralar halka ilişkiler şirketinde genel koordinatör olarak çalışıyor. Her fırsatta kendini yollara atıyor. Ya tek başına geziyor ya da arkadaşlarıyla… Bugüne kadar 26 ülke ve 75’ten fazla şehri gördü. En unutulmaz anılarını ise Hindistan, Tayland ve Nepal’de yaşadı. Karamızrak ile bir gezgin ve antropoloğun gözünden hem Hindistan, Tayland ve Nepal’i hem de seyahat maceralarını konuştuk.

12.03.2018Seyahat
Ölümden döndü, tüm hayatını değiştirdi

Ölümden döndü, tüm hayatını değiştirdi

Jacob Laukaitis, Tayland'da alkollü bir sürücünün kendisine çarpması sonucu ölümden döndü. Hastaneden çıktıktan sonra artık her gününü yaşamının son günü gibi yaşamaya karar verdi. Şimdi öyle şeyler yapıyor ki, çok şaşıracaksınız…

12.03.2018Seyahat
Ali Koçtan kadın kongre üyelerine çağrı

Ali Koç'tan kadın kongre üyelerine çağrı

Fenerbahçe Spor Kulübü Başkan Adayı Ali Y. Koç, kongre üyeleriyle bir araya gelmeye devam ediyor.

10.03.2018Futbol
Kadınlar Gününde YouTubedan anlamlı mesaj

Kadınlar Günü'nde YouTube'dan anlamlı mesaj

Dünyanın en büyük video sitesi olan YouTube, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla bir video yayınladı. Google ve Youtube işbirliğiyle hazırlanan video sosyal medya kullanıcıları tarafından oldukça yoğun ilgi gördü, video kısa süre içinde milyonlarca kez izlendi.

8.03.2018Gündem
Zengin olmadan dünyayı dolaşmanın yolu

Zengin olmadan dünyayı dolaşmanın yolu

“Dünyayı dolaşmak için işimi nasıl bıraktım?” hikâyelerini çok duymuşsunuzdur. Ama benimki diğerlerinden farklı... Ben “pasaportu pek işe yaramayan” bir ülkeden geliyorum. Filipinler vatandaşı olarak vizesiz seyahat edebileceğim ülke sayısı sadece 60. Ayrıca dünyayı dolaşmanın sadece zenginlerin ya da emeklilerin yapabileceği bir lüks olduğunu düşünen bir kültürde büyüdüm. Ama 20’li yaşlarımda iki yıl içinde 15’den fazla ülke gezdim. Hepsi de kârlı ve istikrarlı bir İnternet şirketi kurmam sayesinde oldu. Günde üç saat kadar çalışarak bu seyahatlerimi finanse etme olanağı bulmuştum.

6.03.2018Seyahat
Bilinmeyen yönüyle İsviçre Basel Karnavalı

Bilinmeyen yönüyle İsviçre 'Basel Karnavalı'

Basel Karnavalı, orijinal adıyla 'Basler Fasnacht', İsviçre’nin en önemli 10 festivalinden biri. Bir Rio Karnavalı ile kıyaslanamaz ancak Basel ölçeğinde bakılırsa (nüfus 175 bin) 20 bin maskeli ve kostümlü katılımcıyla gerçekleşiyor. Açıkçası ben etkilendim, şehirde herkes mi davul flüt çalar… Karnaval her yıl 200 binin üzerinde seyirciyi Basel’e çekmeyi başarıyor. Gelenlerle birlikte şehir nüfusu ikiye katlanıyor, sakin Basel şehri bambaşka bir şekle bürünüyor. Rengarenk kostümler, müzik ve eğlence Basel sokaklarını sarıyor. Bu sebeple, karnaval dönemi Baselliler tarafından ‘’yılın en eğlenceli 3 günü’’ diye anılıyor.

5.03.2018Seyahat

Yazar Sonuçları

Star samimi olabilir mi?

Abel Tesfaye, onu ‘The Weeknd’ yapan esas unsurun samimiyet olduğunu hatırlamış görünüyor. Bir süreliğine dans pistinden inmiş; aşkın mihrabında diz çökmüş ve yaşadığı acının üstesinden gelmeye çalışıyor.

7.04.2018

Zamanda yolculuk: Girona

Hani bazen bir kente gidersiniz ve ben daha önce buradan geçmiştim, hatta şu restoranı hatırlıyorum duygusuna kapılırsınız ya, Girona böyle bir şehir işte... Kuzeydoğu Katalonya’da bulunan ve bölgedeki dört ilin en küçüğü olan Girona, Barselona’nın sadece 100 km uzaklığında. 

6.04.2018

Panama Kanalı’nı yüzerek geçen seyyah

Panama Kanalı; Panama’yı tüm dünyaya tanıtan, zaman zaman dünyanın sekizinci harikası olarak da tanımlanan bir mühendislik harikası. Her yıl 14 bin geminin geçiş yaptığı Panama Kanalı’nı çılgın bir seyyahın yüzerek geçtiğini biliyor muydunuz? İşte size Panama Kanalı hakkında detaylar…

27.03.2018

Gemiyle Havana

Küba’daki son dört turumu gemiyle yaptım. İlk nedeni otellerin çok sıradan ama bir o kadar pahalı, servisin ise vasat olması. İkinci sebep ise Havana’da konaklıyorsanız anında kendinizi şehrin merkezinde buluyorsunuz. MSC Opera gemisi ile bir haftalık seyahatte sadece Küba’yı değil Jamaika, Cayman Adaları ve Meksika’yı da görüyorsunuz. İkinci bir haftanız varsa gemi Beliz ve Honduras’a da uğruyor. Bu yazımda sizi adım adım tarihi Havana sokaklarında dolaştıracağım. Önümüzdeki haftalarda ise Karayipleri keşfedeceğiz birlikte.

25.03.2018
Küba’nın incisi Havana

Küba’nın incisi Havana

Küba… Her gezginin hayali, turistik olmasının yanı sıra yakın tarihiyle de merak konusu Karayip Denizi’ndeki ada ülkesi… Yaklaşık 11 milyon insanın yaşadığı, yeryüzündeki en büyük 13. ada olan Republica de Cuba’yi 1492 yılında Kristof Colomb keşfederek İspanya Krallığına ait olduğu yönde hak iddia etmiş ve ada 1898 yılına kadar İspanya toprağı olarak kalmış. Çok ilginç değil mi? İspanya ile Küba arası kuş uçuşu 7200 km ve yaklaşık 400 yıl boyunca dünyanın diğer ucundaki bir ülkenin sömürgesi olarak varlık sürdürmüş. 1898 yılındaki İspanya-Amerika savaşından sonraysa 1902 yılında Küba’ya bağımsızlık verilmiş. Buraya kadar ilginç bir hikâyesi olsa da geride bıraktığımız yüzyıldaki hikâyesi daha da ilginç Küba’nın.

21.03.2018

Simit ve çay kokan dünyanın en eşsiz şehri: İstanbul

Simit ve çay kokan dünyanın en eşsiz şehri İstanbul hakkında birikmiş kelimelerim var. Onun eşsizliğini anlatacak tamamlanmamış cümlelerim, çizdiğim resimlerim , okuduğum kitaplarım, dinlediğim müziklerim, karış karış gezdiğim sokaklarım var. Nedim’in; Bir taşına acem mülkünün tamamı fedadır dediği üzerine en çok edebi eserin yazıldığı Şehr-i İstanbul içerisinde koca bir tarihi, iyileri, kötüleri, huzuru, devleri, cüceleri , yorgunlukları , koşuşturmaları, sabah 8 akşam 6 durmaksızın akan bir kaosu barındıran hepimizin masalı.

20.03.2018

Sıla yurtdışında daha mı cesur

Hafta sonunun sabun köpüğü hadiselerinden biriydi:

18.03.2018

Nihayet Edis sahneye taşacak

Hadi herkes bu hafta Edis yazacak, ben yazmayayım dedim ama ne çare.

14.03.2018

Dünya şehirlerinin cep yakmayan evleri

İlk kez adım attığımız bir şehirde konaklayacağımız yeri belirlemek stres yaratan süreçlerden biri oluyor.

13.03.2018

Biz eski dostuz aynı dili konuşabiliyoruz

Ankara Valisi Ercan Topaca, geçen hafta Hürriyet büromuza konuk oldu.Ankara Temsilcimiz Hande Fırat’la birlikte ağırladık.

4.03.2018