MENÜ

Gezegenimiz

Gezegenimiz ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Gezegenimiz haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 225 Gezegenimiz haberi bulunmuştur.

Gezegenimiz Haberleri

Marsta bile canlı kalabilen dünyanın en dayanıklı bitkileri

Mars'ta bile canlı kalabilen dünyanın en dayanıklı bitkileri

Gezegenimizdeki bazı bitkiler o kadar dayanıklı ki, ne oksijensiz kalmaya ne de yakıcı sıcaklara boyun eğiyor.

15.05.2019Teknoloji
“İzleyecek hiçbir şeyim yok”  diyenlere dünyanın dört köşesinden yepyeni diziler

“İzleyecek hiçbir şeyim yok!” diyenlere dünyanın dört köşesinden yepyeni diziler

Her hafta o kadar çok şey yükleniyor ki platformlara, hepimiz tıklım tıklım gardırobunun önünde dikilip “Ay giyecek hiçbir şeyim yok” diye hayıflanan kadınlara döndük. Aslında hepimize uygun bir şeyler illaki var, biraz didiklemek lazım sadece.

Netflix belgeseli ‘Gezegenimiz’, muhteşem görselliğe sahip bir uyarı ve umut mesajı: Kurtarmak için hâlâ  geç değil

Netflix belgeseli ‘Gezegenimiz’, muhteşem görselliğe sahip bir uyarı ve umut mesajı: Kurtarmak için hâlâ geç değil

Dünyanın geleceği için bir parça olsun endişelenen herkes nefesini tutmuş bu belgeseli bekliyor. Daha önce, Davos’ta düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu’nda gösterilmiş, izleyen ‘seçkinleri’ yerine çivilemişti. ‘Gezegenimiz’ (Our Planet), 5 Nisan Cuma günü bütün bölümleriyle Netflix’te olacak. BBC’nin ödüllü ‘Planet Earth’, ‘Blue Planet’ ve ‘Frozen Planet’ üçlemesinin yönetmeni Alastair Fothergill’in yapımcılığını üstlendiği belgesel, Doğal Yaşamı Koruma Derneği (WWF) işbirliği ile hayata geçiriliyor. İngilizce seslendirmesini doğa belgesellerinin efsane sesi Sir David Attenborough yaptı. Türkçede sesiyle hayat verecek isim ise ünlü tiyatro, sinema ve seslendirme sanatçısı Mazlum Kiper olacak. Alastair Fothergill ve ekibinin bir bölümüyle Kuzey Kutbu’nun kıyısındaki Svalbard’da buluştuk, çekim yaptıkları alanları kendi gözlerimizle gördük. Hatta şansımız yaver gitti, bir kutup ayısı ile yolumuz kesişti.

31.03.2019Hürriyet Pazar
İklim değişikliğine karşı yarışı kaybediyoruz

"İklim değişikliğine karşı yarışı kaybediyoruz"

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, iklim değişikliği konusunda uluslararası topluma uyarıda bulunarak, "İklim değişikliği bizden daha hızlı ilerliyor. Yarışı kaybediyoruz." dedi.

24.01.2019Dünya
Rus bilim insanları 3D yazıcıyla uzayda fare tiroidi geliştirdi

Rus bilim insanları 3D yazıcıyla uzayda fare tiroidi geliştirdi

Rus bilim insanları 3D yazıcı kullanarak yörüngedeki Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (UUİ) yerçekimsiz ortamda fare tiroidi geliştirmeyi başardı. Bilim insanları gelecekte insan organı da geliştirebilir.

7.12.2018Teknoloji
NASA, dünya için en tehlikeli asteroidi görüntüledi

NASA, dünya için en tehlikeli asteroidi görüntüledi

ABD Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), dünya için potansiyel olarak tehlike arz ettiği tahmin edilen Bennu adlı asteroidin videosunu yayınladı.

5.12.2018Teknoloji
Son atmaca terbiyecileri

Son atmaca terbiyecileri

On binlerce yıl önce kendinizi gezegende tek başınıza doğada düşünün. Bir atmacayla arkadaşlık kuruyorsunuz ve o avlanarak ve yemeğini sizinle paylaşıyor, hayatta kalma şansınızı yükseltiyor. Kim hayır diyebilir ki böyle bir işbirliğine?

13.10.2018Hürriyet Pazar
Güvensiz ürün sayısı 7 kat arttı

"Güvensiz ürün sayısı 7 kat arttı"

Ticaret Bakanlığı Piyasa Gözetimi ve Denetimi Dairesi Başkanı Meral Karaaslan:"2018’in 8 ayında 27 firmada 45 bin 824 üründe problem olduğunu belirledik. Daha az firma sayısına karşılık güvensiz ürün sayısı 7 kat arttı.2017 yılında toplam 54 firmanın 6 bin 620 ürününde güvensizlik tespit ettik.2017’nin tamamında 1 milyon 920 bin adet ürün incelenirken, 2018'in 8 ayında bu miktarın 3,5 milyona çıkması da güvensiz ürün sayısının 7 kata yükselmesinde etkili oldu. Güvensiz ürünlerde imitasyon takı ilk sırayı aldı" açıklamalarında bulundu.

25.09.2018Ekonomi
Ürküten rakamlar: Güvensiz ürün sayısı 7 kat arttı

Ürküten rakamlar: "Güvensiz ürün sayısı 7 kat arttı"

Ticaret Bakanlığı Piyasa Gözetimi ve Denetimi Dairesi Başkanı Meral Karaaslan, 2018’in 8 ayında 27 firmada 45 bin 824 üründe problem olduğunu belirlediklerini belirterek, "Daha az firma sayısına karşılık güvensiz ürün sayısı 7 kat arttı." dedi. Meral Karaaslan açıklamasının devamında "2017 yılında toplam 54 firmanın 6 bin 620 ürününde güvensizlik tespit ettik" dedi.

25.09.2018Ekonomi
Vegan Festivaline Fatma Turgut ile veda

Vegan Festivali'ne Fatma Turgut ile veda

Türkiye’nin uluslararası nitelikli ilk vegan festivali 8-9 Eylül’de Sarıyer Life Park’ta yerli-yabancı konuşmacı ve katılımcılarla gerçekleştirildi.

11.09.2018Keyif
Artık Türkiyenin de uluslararası bir vegan festivali var

Artık Türkiye'nin de uluslararası bir vegan festivali var

Türkiye’nin uluslararası nitelikli ilk vegan festivali 8-9 Eylül’de Sarıyer Life Park’ta gerçekleştirilecek. Uluslararası İstanbul Vegfest, sürdürülebilir bir yaşam tercihi olarak her geçen gün daha çok ilgi gören veganlık hakkında tüm sorulara cevap vermeyi hedefliyor. İlginç vegan tarifler, yerli-yabancı konuklar ve konserlerle tam bir şenlik ortamı yaratacak festivalin bu yılki şehir konuğu ise Malatya Belediyesi oldu.

31.08.2018Keyif
Buzul çağı nedir Mini buzul çağı hakkında bilgiler

Buzul çağı nedir? Mini buzul çağı hakkında bilgiler

Buzul çağı, yeryüzü ve atmosferde sıcaklığın uzun bir süre azaldığı, kutup ve alp buzullarının genişlediği çağlardır. Bilim insanlarının açıklamalarına göre, gezegenimiz önümüzdeki 30 yıl içerisinde ‘’mini buzul çağına’’ girebilir. Peki bilim insanlarının açıkladığı yörüngesel, volkanik faaliyet, okyanus akıntısı gibi nedenlerden meydana gelen ‘mini buzul çağı’ nedir?

23.07.2018Gündem
Kıyamet alameti olarak yorumlanmış 5 olay

Kıyamet alameti olarak yorumlanmış 5 olay

İnsanlığı en büyük meraklarından biri de yaşadığımız gezegenin ne zaman yok olacağıdır. Tarih boyunca birçok isim verilerek bu kaçınılmaz son ile ilgili fikirler ve inanışlar geliştirdik. Son yıllarda yapılan araştırmalarda evrenin ve haliyle de gezegenimiz daha 3-4 milyar yıl daha ömrü olduğu belirlendi. Ama burada önemli olan gezegenimizden çok insanlığın yaşayabilecek koşullara daha ne kadar sahip olacağı. Yaşanabilir dünyanın sonu olarak da algılayabileceğimiz kıyamet için bazı dini kaynaklarda belirtilen alametler endişe verici boyutta tanıdık geliyor.

30.05.2018Hayat
Son anda fark edildi Dünya ucuz kurtuldu

Son anda fark edildi! Dünya ucuz kurtuldu

'2018 GE3' adı verilen asteroid Dünya'nın 120 bin mil (193 bin km) yakınından geçerek uzay boşluğundaki yoluna devam etti. Gök bilimciler 110 metre çapındaki asteroidi gezegenimizi tağet geçmeden birkaç saat önce saptayabildi.

17.04.2018Dünya
İnsanlığın şifası farklılıklarımızda

İnsanlığın şifası farklılıklarımızda

Çocuk edebiyatı alanına güçlü bir şekilde giren Tuba Sevde Okçu’nun son kitabı ‘Kartopu Panda’ toplumda kabul görmeyen herhangi birini temsil ediyor. Öykünün sonunda farklılığı sarıp sarmalayışın birbirimize nasıl can suyu olduğunu anlıyoruz. O can suyunda insanlığın şifası var.

22.02.2018Kitap Sanat
Hawkingten şaşkına çeviren açıklama: İnanmıyorsanız Venüse gidin

Hawking'ten şaşkına çeviren açıklama: İnanmıyorsanız Venüs'e gidin!

Ünlü bilim adamı Stephen Hawking, iklim değişimine inanmayanların Venüs yolculuğunu kendisinin üstleneceğini söyledi!

22.01.2018Teknoloji
Dünya dönüyor, Tanrı’dan rol çalalım

Dünya dönüyor, Tanrı’dan rol çalalım!

78. sayımızın Neşeli Günler sayfasından merhaba! Dünya dönüyor, hadi Tanrı’dan rol çalalım! Bir uçurtmanın kanatları kadar rengarenk günlerde bu hafta neler oluyormuş, görelim.

9.01.2018Kampüs
Bilim insanlarının akıl sır erdiremediği inanılmaz doğa mucizeleri

Bilim insanlarının akıl sır erdiremediği inanılmaz doğa mucizeleri

Gezegenimiz bizi şaşırtmayı her zaman sürdürüyor. Dünyanın her köşesinde öyle inanılmaz olaylar yaşanıyor ki, en şüpheci insanları bile mucizelere inanmaya iten bir şeyler mutlaka oluyor. Hatta bazıları bilim insanlarının akıl sır erdiremediği inanılmaz doğa mucizeleri… Sizin için merak ve gizemle dolu bir liste hazırladık. Bu listedeki yerler sizi çok şaşırtacak...

5.01.2018Seyahat
Dünyaya dev bir asteroid yaklaşıyor

Dünyaya dev bir asteroid yaklaşıyor

5 kilometre yarıçapındaki Dev asteroid Phaethon, 17 Aralık’ta Dünya'nın çok yakınından geçecek.

18.11.2017Dünya
Dünyanın en ilginç 10 festivali

Dünyanın en ilginç 10 festivali

Her yıl düzenlenen festivallerden en ilginç ve en garip olanları sizler için sıraladık. Bu ilginç festivaller hayatınız da bir kez yaşayacağınız muhteşem deneyimler vadediyor. Bu ülkelerden birine yapacağınız seyahati festival zamanına denk getirerek, sıradan bir turistik gezi yerine inanılmaz deneyimler yaşayabilirsiniz. İşte dünyanın en garip 10 festivali…

24.10.2017Seyahat
Korkutan uyarı Doğal afetlere alışın, daha da artacak

Korkutan uyarı! Doğal afetlere alışın, daha da artacak!

Şiddetli yağışın etkili olduğu İstanbul’da dün Beykoz’da denizde hortum oluştu. 5 dakika etkili olan hortum etrafına zarar vermeden kayboldu. Meteoroloji’ye göre kent genelinde şiddetli yağış ve dolu bugün etkisini artıracak. Başkan Kadir Topbaş, İstanbulluları toplu taşıma kullanmaya çağırdı. Meteoroloji Mühendisi Adil Tek ise bu tür hava olaylarıyla daha çok karşılaşılacağını söyledi

22.08.2017Gündem
İstanbula yarın için art arda flaş uyarılar

İstanbul'a yarın için art arda flaş uyarılar

İSTANBUL'da etkili olması beklenen yağış için art arda önemli uyarılar geliyor. Sigorta şirketleri vatandaşları SMS'ler ile "Aracınızı mümkünse kapalı otoparka bırakınız" şeklinde uyardı. İBB Başkanı Kadir Topbaş da yarın için, vatandaşlara "toplu taşıma araçlarını kullanın" dedi.

21.08.2017Gündem
İstanbulluları uyardı: Teyakkuzda olun

İstanbulluları uyardı: Teyakkuzda olun!

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, CHP Lideri Kılıçdaroğlu'nun 'Nefes almak istiyorsanız CHP'li belediyelerin olduğu yerlere gideceksiniz. Niçin İstanbullular hafta sonu CHP'li belediyelerin olduğu ilçelere akın ediyorlar?' sözlerine sert tepki gösterdi. Topbaş önümüzdeki hafta veya gelecekteki zaman dilimi içerisinde yine aşırı yağışlar gelebileceğini söyledi. Bilindiği gibi son olarak CNN TÜRK Meteoroloji Editörü Bünyamin Sürmeli, Ağustos ayının 13-14'ü civarı sıcaklıkların düşmesiyle beraber, İstanbul'da dahil Marmara bölgesine kuvvetli sağanak yağış gerçekleşebileceğini belirtmişti.

8.08.2017Gündem
İşte bakanı isyan ettiren tablo

İşte bakanı isyan ettiren tablo

Tarım Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, dünyada yaşanan büyük israfa vurgu yaparak, porsiyonların küçülmesi önerisinde bulundu. Biz de israfın boyutunu inceledik ve bireysel olarak atabileceğimiz adımları listeledik. İsrafın boyutu büyük değil, çok büyük… Gıda israfı dünya çapında trilyon dolarlık bir sorun.

27.07.2017Ekonomi
Trumpa kızdı: Dünya’yı 2500’lik Venüs’e çevirecek

Trump'a kızdı: Dünya’yı 2500’lik Venüs’e çevirecek

BBC’ye konuşan İngiliz fizikçi Stephen Hawking, ABD Başkanı Donald Trump’ın ülkesinin Paris İklim Anlaşması’ndan çekilme kararının geri dönülemez iklim değişikliklerine yol açabileceği uyarısında bulundu.

3.07.2017Dünya
Stephen Hawking uyardı Dünyayı Venüse çevirebilir...

Stephen Hawking uyardı! 'Dünya'yı Venüs'e çevirebilir...'

Dünyaca ünlü İngiliz fizikçi Stephen Hawking, ABD Başkanı Donald Trump'ın aldığı ülkesinin Paris İklim Anlaşması'ndan çekilme kararının Dünya'ya zarar verebileceğini söyledi.

3.07.2017Dünya
2029da dünyayı bekleyen büyük tehlike

2029'da dünyayı bekleyen büyük tehlike!

Mısır mitolojisindeki kötülük tanrısı Yılan Şeytan Apophis’ten ismini alan bir göktaşı, keşfedildiği 2004 yılından bu yana hem bilim çevrelerini hem de komplo teorisyenlerini meşgul ediyor. Astronomideki adı ‘99942 Apophis’ olan bu asteroidin yeryüzüne çarpma olasılığı birçok araştırmaya konu oldu. 2029, 2036 ve 2068 tarihleri öne çıkıyor ancak ortak bir kanıya varıldığı söylenemez. İşte Apophis ile ilgili detaylar…

30.06.2017Seyahat

Yazar Sonuçları

Yavuz Bingöl’e salonlar açılır mı

SORUYU aklıma çok sevdiğim Redd grubunun üyesi Doğan Duru geçen Pazar günü yayınlanan mülakatta söyledikleri ile soktu.

9.04.2019

Hiç lamı cimi yok adamı öldürüp parçaladılar

DÜNYANIN önde gelen bütün gazetecileri burada... Ama hiç kuşkusuz bu yıl Davos’un gazeteci yıldızı Martin Baron...

24.01.2019

Yüksek IQ para getiriyor peki mutluluk getiriyor mu?

MESLEKTAŞIM İsmet Berkan teknolojiyi, bilimsel araştırmaları en iyi takip eden kişilerden biridir.

30.12.2018

Yeni bir ‘Nekbe’!

‘NEKBE’ Filistinliler tarafından, 14 Mayıs 1948’de İsrail Devleti’nin bağımsızlık ilanı, ardından gelen Arap-İsrail savaşı ve bu esnada Filistinlilerin başına gelenler, yani evinden edilme, vatanından mecburi göç, hayatını kaybetme gibi tüm olaylar için kullanılır ve “felaket” anlamına gelir...

15.05.2018

Yapmak istediğiniz şeyi yapabilene kadar, yapmak zorunda olduğunuz şeyi yapın.

Günaydın herkese. Çok önemli ve güçlü bir haftaya giriş yapıyoruz. Gün genelinde Ay Boğa burcunda hareket ediyor. Mars gezegeni bugün en güçlü konumunda 29 derece oğlak burcunda ilerlerken Uranüs gezegeni 29 derece koç burcunda yine aynı güçlü konumundan birbirlerine meydan okuyorlar.

13.05.2018

Mars-Satürn Oğlak burcunda kavuşuyor... İnsan, düşüncesini değiştirerek hayatını değiştirebilir

Günaydın Nisan ayından herkese sıcacık bir merhaba.2018 yılının en önemli en güçlü ayı olan Nisana giriş yaptık. Umarım bize yapacağı en güzel şaka bu ay hayatımızı istediğimiz yönde yoluna koymamız olur.

1.04.2018

Ticaret Odası seçimleri

TİCARET Odası seçimleri için hali hazırda iki kişinin adı konuşuluyor.

10.03.2018

Başarı için Sadece Konu Tekrarı Yetmez, İnançları da Tekrar Etmek Gerekir

Günaydın yeniliklerle dolu bir hafta derken eski konularında bizi oldukça zorladığı bir dönem içerisine girdik. Sabah saatlerinde Ay İkizler burcu transit geçişine devam etmektedir. Öğleden sonra Ay Yengeç burcuna geçiş yapacaktır.

7.11.2017

"Ben et yemiyorum" demekle iş bitiyor mu?

Geçen haftaki yazıyı okuyanlar hatırlayacaktır, et yemeyen insanların sık sık cevap vermek zorunda kaldıkları soruları ve bunlara verilebilecek olası yanıtları anlatmıştım. Bu yanıtların bir kısmı, et endüstrisinin dünyadaki kaynakları nasıl tükettiği üzerineydi.

31.10.2017

Merkür Akrep Burcunda… Kaos, henüz açığa çıkarılmamış düzendir

Günaydın herkese. Bugün iletişim ve akıl gezegenimiz Merkür burç değiştiriyor. Ve kişisel baz da hepimiz için önemli bir zaman dilimi içerisine girdiğimizin ipuçlarını da veriyor. Merkür terazi burcundaki yolculuğunu sonlandırıp 7 Kasım tarihine kadar Akrep burcunda hareket edecek.

16.10.2017

Allah bize güveniyor mu

ALLAH inancına sahip olan herkes “Allah’a inanır ve güvenirim” der. Oysa çoğu kişi özellikle zor zamanlarda ve erdemli davranışlardan taviz verilmemesi gereken kimi konularda bu inanç ve güvenine uygun bir duruş sergilemez.

6.06.2017