MENÜ

Gezegen

Gezegen ile ilgili tüm haberleri, son dakika Gezegen haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Gezegen haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 3.910 Gezegen haberi bulunmuştur.

Gezegen Haberleri

InSight misyonu ve Marstaki deprem

InSight misyonu ve Mars'taki deprem

Mars'ta deprem olur mu? Daha önce hiç merak etmiş miydiniz? Cevabı basit gibi duruyor aslında değil mi?

10.05.2018Teknoloji
Mardinde NASAlı bir kız kardeş

Mardin'de NASA'lı bir kız kardeş

NASA Hubble kadrosuna kabul edilmiş ilk ve tek Türk bilim insanı olan Prof. Dr. Feryal Özel, Mardin’de bilim okumak isteyen liseli kız öğrenciler için kurulan ‘Kız Kardeşler Laboratuvarı’nı ziyaret etti. Öğrencilerin hem uzayla hem de uzayı araştıracak kariyere giden yollarla ilgili sorularını yanıtladı.

8.05.2018Gündem
Öte gezegenin atmosferinde bulut yok

Öte gezegenin atmosferinde bulut yok

Gök bilimciler, ilk kez Güneş Sistemi dışındaki bir gezegenin atmosferinde bulut olmadığını keşfetti. "WASP-96b" adlı gezegenin atmosferi tamamıyla sodyumdan oluşuyor.

8.05.2018Teknoloji
Uranüs Burç Değiştiriyor İşte Burçlara Etkileri...

Uranüs Burç Değiştiriyor! İşte Burçlara Etkileri...

Uranüs gezegeni, 84 yıl sonra boğa burcuna geçiş yapıyor! Genelde her burçta yaklaşık 7 yıl ilerleyen bu gezegen 15 Mayıs 2018 tarihinden itibaren başlayacak (Kasım – Mart 2019 arasında Koç burcuna geriledikten sonra) 2025 yılına kadar Boğa burcunda ilerleyecek. İşte Uranüs'ün tüm burçlara etkileri...

8.05.2018Astro Gündem
Uranüs Boğa Burcuna Geçiyor

Uranüs Boğa Burcuna Geçiyor!

Akılda bir sürü soru? Bizi çok mu sarsacak? Kötü mü olacak iyi mi olacak? Hangi burç ne kadar etkilenecek? gibi soruları çoğaltmamız mümkündür. Öncelikle sizlere şunları söylemeliyim: İyi ya da kötü göreceli bir kavramdır. Aynı güzel ve çirkin gibi... Bana sorarsanız değişim her zaman güzel bir şeydir.Ama söz konusu boğalar ise bunun hiç de öyle olamayacağını söyleyebilirim. Gökyüzünün en önemli etkinliklerinden biri bu ay içinde gerçekleşiyor. Değişim ve özgürlükler gezegeni Uranüs, değişimi hiç sevmeyen boğa burcu ile biraz tehdit ediliyor olabilir. Ama hemen panik yok. Konuyu anlamaya çalışalım.

7.05.2018Astro Gündem
NASAnın yeni insansız uzay aracı InSight, Marsa doğru yola çıktı

NASA'nın yeni insansız uzay aracı InSight, Mars'a doğru yola çıktı

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Mars'taki depremleri incelemek üzere yeni insansız uzay aracı InSight'ı uzaya gönderdi.

6.05.2018Teknoloji
Mars’a check-up

Mars’a check-up

Mars hakkında toplayacağı sismik verilerle ‘kızıl gezegen’in Güneş Sistemi’nde nasıl oluştuğunu keşfedecek ‘InSight’ adlı uzay aracı, 5 Mayıs-8 Haziran tarihleri arasında California’daki Vandenberg Hava Üssü’nden fırlatılacak.

2.05.2018Dünya
Mayıs Ayı Burç Yorumları

Mayıs Ayı Burç Yorumları

Mayıs ayı burç yorumunuzu okudunuz mu? Bu ay burcunuzu neler bekliyor? Mayıs ayı burç yorumlarınızı Uzman Astrolog Aygül Aydın'dan öğrenin! İşte aşktan işe, sağlıktan kariyere astrolojik burç yorumlarınız...

1.05.2018Astro Gündem
Derin sularda yaşayan ve şans eseri görüntülenmiş 4 ilginç yaratık

Derin sularda yaşayan ve şans eseri görüntülenmiş 4 ilginç yaratık

Dünya oldukça değişik bir gezegen ve biz her geçen gün yeni bir şey keşfediyoruz. Ancak yine de dünyada yaşayan yaratıkların sadece %15’ini keşfetmiş bulunuyoruz. Özellikle okyanusun derinliklerinde yaşayan bir çok canlı hakkında hiç bir bilgimiz bulunmuyor. Bazı balıkçı hikayeleri ve bazı garip fotoğraflar bize bu canlıların ne kadar çeşitli ve değişik olabileceği konusunda fikir verse de çoğu bilimsel bir gerçeğe dayandırılamıyor. Ancak gelin yine de bir çok insanın gördüğünü iddia ettiği bu hayalgücünü zorlayan bir kaç canlıya bakalım.

24.04.2018 Hayat
‘Payitaht Abdülhamit’in ‘Parvus’u Kevork Malikyan:İsim değiştirmek istemedim

‘Payitaht Abdülhamit’in ‘Parvus’u Kevork Malikyan:İsim değiştirmek istemedim

Fotoğraf çerçeveleri, yastıklar, şallar, fincanlar, porselenler, kahve sehpasının üzerine yerleştirilmiş içi meyve dolu kaseler ve kitaplar... Parvus karakterini canlandırdığı ‘Payitaht Abdülhamit’ dizisi nedeniyle kaldığı İzmit’te, iki ayda eve dönüştürülmüş bir otel odası... Farklı şehirlerde, ülkelerde sürdürülmüş 74 yıllık bir hayatın ardından Kevork Malikyan, nerede bulunuyorsa orayı eve dönüştürmeyi iyi biliyor. Onunki, 1915’ten sağ çıkmayı başarmış iki Ermeni çocuğun, Diyarbakır ‘Gavur Mahallesi’nde kurduğu aile ile başlayan, İstanbul’da ruhban eğitiminden İngiltere’de tiyatro sahnelerine, ABD’de film setlerine uzanan bir hikâye. Kariyerinde Ridley Scott, Alan Parker, Steven Spielberg gibi önemli yönetmenler, Royal Shakespeare Company, Royal Shakespeare Theatre, Shakespeares Globe’da sahnelenmiş oyunlar, yıllardır izlenen diziler var. Yarım asırlık kariyerini, çemberi kapatmak için döndüğü Türkiye’de, Hrant Dink Vakfı tarafından düzenlenen etkinlikle kutladı. Tuğba Esen’in kaleme aldığı biyografisi ise ‘Aktör Dediğin Nedir ki’ ismiyle Aras Yayınları’ndan, Kevork Atinizyan desteğiyle çıktı.  

21.04.2018Hürriyet Pazar
NASA öte gezegen keşif uydusunu uzaya yolladı

NASA öte gezegen keşif uydusunu uzaya yolladı

Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), öte-gezegen keşif uydusu TESS'i uzaya fırlattı.

19.04.2018Teknoloji
Dünyaya düşen elmas meteorunun sırrı çözüldü

Dünya'ya düşen 'elmas meteoru'nun sırrı çözüldü

2008 yılında Dünya'nın atmosferinde paylayan ve yapısında elmas barındıran bir uzay kayasının, Güneş Sistemi'nin ilk dönemlerine ait yok olmuş bir gezegene ait olduğu açıklandı. Kayanın ait olduğu "öngezegenin" milyarlarca yıl önce Merkür ya da Mars büyüklüğünde iken gerçekleşen bir çarpışma sonucu parçlandığı düşünülüyor.

19.04.2018Dünya
Dünyaya düşen elmas meteoru yok olmuş bir gezegene ait

Dünyaya düşen elmas meteoru 'yok olmuş bir gezegene ait'

2008 yılında Dünya'nın atmosferinde paylayan ve yapısında elmas barındıran bir uzay kayasının, Güneş Sistemi'nin ilk dönemlerine ait yok olmuş bir gezegene ait olduğu açıklandı.

18.04.2018Teknoloji
Dünyaya düşen elmas meteoru yok olmuş bir gezegene ait

Dünyaya düşen elmas meteoru 'yok olmuş bir gezegene ait'

2008 yılında Dünya'nın atmosferinde paylayan ve yapısında elmas barındıran bir uzay kayasının, Güneş Sistemi'nin ilk dönemlerine ait yok olmuş bir gezegene ait olduğu açıklandı.

18.04.2018Dünya
2000 yıldır gizemini koruyan bataklık cesetleri

2000 yıldır gizemini koruyan bataklık cesetleri

Kuzey Avrupa'nın bataklık ve fundalıklarında binlerce yıl önce vahşice öldürülmüş ve günümüze kadar muhafaza olmuş insan kalıntıları ne anlatıyor? İşte detaylar...

18.04.2018Seyahat
Japonya’nın Sapporo kentinde hayata kısa bir ara

Japonya’nın Sapporo kentinde hayata kısa bir ara

Akademisyen eşimin araştırma izni nedeniyle, bu yılın altı ayını Kaliforniya’da geçirdik. İkinci altı ayımız içinse Japonya’nın Sapporo şehrindeyiz. Japonlarla hem benzer hem de farklı yönlerimiz var. Ama asıl önemlisi, dünyaya Batı perspektifi dışında, başka bir pencereden bakmak insanı çok tazeliyor.

14.04.2018Hürriyet Pazar
Uzaya açılan pencereden 200 bin kişi yıldızlara baktı

'Uzaya açılan pencere'den 200 bin kişi yıldızlara baktı

Ondokuz Mayıs Üniversitesi bünyesinde 2007 yılında oluşturulan planetaryumu bugüne kadar yaklaşık 200 bin kişi ziyaret ederek, uzayı ve yıldızları seyretti.

8.04.2018Teknoloji
Türkiyeyi de tehdit eden Çin uzay istasyonu için İtalyan halkına 5 uyarı

Türkiye'yi de tehdit eden Çin uzay istasyonu için İtalyan halkına 5 uyarı

Gelecek hafta sonu Dünya'ya düşme ihtimali bulunan Çin uzay istasyonu Tiangong-1'le ilgili olarak İtalya'dan halka uyarılar geldi.

29.03.2018Teknoloji
1972’de Aya son kez ayak basan Apollo 17 ekibinden Harrison Schmitt : Türkiye ufuk çizgisinin hemen altında Akdeniz’in ucunda hayal meyal uzanıyordu

1972’de Ay'a son kez ayak basan Apollo 17 ekibinden Harrison Schmitt : Türkiye ufuk çizgisinin hemen altında Akdeniz’in ucunda hayal meyal uzanıyordu

Apollo 17’nin 45. yıldönümünde buluştuğumuz astronot Schmitt’le hem ‘Sıra Dışı Bir Kaya’ belgeselini hem de Türkiye’nin uzaydan nasıl göründüğünü konuştuk.

Burada çok haksızlığa uğradık

'Burada çok haksızlığa uğradık'

Metin Hara, Gezegen Mehmet'in radyo programına konuk oldu.

23.03.2018Magazin
Gezegen söz konusu

Gezegen söz konusu

‘Element AI’ adlı dünyanın önde gelen yapay zekâ şirketinin kurucusu Yoshua Bengio, “Yapay zekânın yanlış kullanılması halinde bütün bir gezegenin geleceği söz konusu” derken, dünyada ‘Katil Robotları Durdurun Kampanyası’ Sözcüsü profesör Noel Sharkey, “Katil robotlar için birçok prototip geliştirildi ve test edildi. Bunların insanlık için sonuçları vahim olur” diyor.

22.03.2018Ekonomi
Türk tiyatrosu onlara emanet

Türk tiyatrosu onlara emanet

Onlar, en hareketli dönemlerini yaşayan Türk tiyatrosunun yeni nesil kalemleri. Yazdıkları oyunlarla bugünün kaydını tutuyor, hem yerli hem de evrensel meseleleri, kıvrak kurgular, zekice tespitlerle anlatıyorlar. 27 Mart Dünya Tiyatro Günü vesilesiyle sezonun en çok konuşulan oyunlarına imza atan altı yerli oyun yazarıyla birlikteyiz...

22.03.2018Kitap Sanat
Doğu Ekspresi: ‘Doktor Jivago’yla Arzu Film arasında bir yolculuk

Doğu Ekspresi: ‘Doktor Jivago’yla Arzu Film arasında bir yolculuk

2 bin kilometrelik bir demiryolu... Memleketin bir ucunu ötekine bağlıyor. Durakları Ankara, Kırıkkale, Kayseri, Sivas, Erzincan, Erzurum ve Kars...Aslında bu hat 70 yıldır var. Ta 1949’dan beri! Ama nedense son iki yıldır patlama yaptı. Kış aylarında bilet, yataklı vagon bulmak neredeyse imkânsız. Gerçi esas hikâye bu değil. (Haber: Çınar Oskay - Fotoğraflar: Sebati Karakurt ve Levent Kulu)

17.03.2018Keyif
Hawking insanlığı bu konularda uyarmıştı

Hawking insanlığı bu konularda uyarmıştı!

Bilimsel çalışmalarının yanı sıra bilimi herkesin anlayacağı bir dille de anlatması Stephen Hawking'i dünya çapında tanınır bir isim haline getirdi. Hawking sık sık yaptığı açıklamalarla insanlığın geleceğine dair tahminlerini ve öngörülerini paylaşıyordu. İşte Hawking'in insanlığı uyardığı konular...

14.03.2018Dünya
DC süper kahraman dosyaları: Superman

DC süper kahraman dosyaları: Superman

DC'nin sevilen ve en çok bilinen kahramanı Superman bir insan değildir. Yok olmuş Kripton gezegeninden gelmiştir. Gezegen patlamadan önce annesi tarafından Kripton'dan kurtulmuştur.

14.03.2018Teknoloji
Dünyaya düşen göktaşları nereden geliyor

Dünya'ya düşen göktaşları nereden geliyor?

Bilim insanları bu soruya cevap olarak, yaşlarına ve kimyasal içeriklerine bakılarak tahminde bulunduklarını söylüyor.

11.03.2018Teknoloji

Yazar Sonuçları

Yeni bir ‘Nekbe’!

‘NEKBE’ Filistinliler tarafından, 14 Mayıs 1948’de İsrail Devleti’nin bağımsızlık ilanı, ardından gelen Arap-İsrail savaşı ve bu esnada Filistinlilerin başına gelenler, yani evinden edilme, vatanından mecburi göç, hayatını kaybetme gibi tüm olaylar için kullanılır ve “felaket” anlamına gelir...

15.05.2018

Değişimden kaçılmıyor

Uranüs, 15 Mayıs’ta Boğa burcuna girecek. Bu da değişimin işareti. Yaylara yeni bir iş, Kovalara yeni bir ev, Balıklara yeni bir aşk görünüyor.

12.05.2018

Trump sorunu dünyayı zorluyor

EN sonda söyleyeceğimizi baştan söyleyelim. İran’la 2015 yılında yapılan nükleer anlaşmadan tek taraflı olarak çekilme kararı, ABD Başkanı Donald Trump’ın üzerinde yaşadığımız gezegen açısından artık taşınması giderek zorlaşan bir sorun haline geldiğini gösteriyor.

9.05.2018

Gezegenlerden gelen enerji ve şans

Yarın enerjik Mars ve şans gezegeni Jüpiter işbirliği yapacak. 23 Nisan, pekçok burç için yeni bir anlaşma yapmak, para kazanmak ve tatil fırsatı yakalamak için ideal gün.

21.04.2018

Hayattaki sorunlar, bir şeyler ekip, tamamen farklı bir şey biçmeyi beklediğimizde ortaya çıkıyor

Bugün Güneş ve  Uranüs koç burcunda kavuşum yapacak. Aynı zamanda gökyüzündeki önemli bir diğer etkinlik Ay ve Venüs kavuşumunun gerçekleşmesi olacak. Bu anlamda haftanın en ilgi çekici ve sürprizlerle dolu günü diyebiliriz.

17.04.2018

Ronaldo Elbistanlı Gülbay için de gökyüzündeydi

Ronaldo’nun nefis golü, Kızılay’da bir balona atmaya çalıştığı röveşata ile haberlere konu olan, ardından Elbistan Belediyespor’a geçen Gülbay’ı akıllara getirdi.

4.04.2018

Mars ile Satürn, Oğlak burcunda buluşuyor

Bu hafta Mars ile Satürn, Oğlak burcunda bir kavuşum gerçekleştirecek. Yaşantılarımızda önemli gelişmeleri deneyimleyebiliriz. Bu gezegenlerin kavuşması bizleri farklı bir bakış açısına taşıyacak.

2.04.2018

Mars-Satürn Oğlak burcunda kavuşuyor... İnsan, düşüncesini değiştirerek hayatını değiştirebilir

Günaydın Nisan ayından herkese sıcacık bir merhaba.2018 yılının en önemli en güçlü ayı olan Nisana giriş yaptık. Umarım bize yapacağı en güzel şaka bu ay hayatımızı istediğimiz yönde yoluna koymamız olur.

1.04.2018

Hayattaki en önemli şey zafer değil, yarıştır. Esas olan kazanmak değil iyi savaşmış olmaktır

Günaydın oldukça hareketli ve dinamik bir hafta içerisine giriş yapıyoruz. Hatta bugünden itibaren Temmuz ayına kadar ilerleyen süreç hem ülkemiz adına hem dünya adına hem de kişisel baz da oldukça mücadeleci ve güçlü olacağa benziyor.

25.03.2018

Eyvah, yine Merkür!

Merkür’ün gerilemesi ve 31 Mart’taki dolunay, tüm burçları etkileyecek. Sakin olun, ani kararlar vermeyin. İyi haberler de var: Oğlaklar aşk, Teraziler eğlence, Balıklar alışveriş dolu bir hafta geçirecek.

24.03.2018

Didim’den Stephen Hawking’e

BÜYÜK patlama 13.7 milyar yıl önce gerçekleşti ve içinde bulunduğumuz evren oluştu. Evrenimizin içinde 500 milyar galaksi var. Bunlardan biri, bizim de içinde olduğumuz Samanyolu Galaksisi.

19.03.2018