MENÜ

Geri Dönüşüm

Geri Dönüşüm ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Geri Dönüşüm haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 6.228 Geri Dönüşüm haberi bulunmuştur.

Geri Dönüşüm Haberleri

Külliyede Sıfır Atık ile 628 ağacın kesilmesi engellendi

Külliye'de "Sıfır Atık" ile 628 ağacın kesilmesi engellendi

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın himayesinde başlatılan "Sıfır Atık Projesi" kapsamında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde 2018'de 36 bin 930 kilogram kağıt atık geri dönüştürülerek, 628 yetişkin ağaç kesilmekten kurtarıldı. Toplanan 24 bin 590 kilogram plastik atık ile 393 varil petrol tasarrufu sağlandı. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde geçen yıl 8,6 ton sera gazı salınımı engellenirken, 439 bin 314 kilovat saat enerji tasarrufu elde edildi.

15.01.2019Ekonomi
FIA’dan Türkiye’ye büyük onur

FIA’dan Türkiye’ye büyük onur

FIA, WRC Rally Turkey için hazırlanan çevre programının süreçlerini ve uygulamalarını inceleyerek geçtiğimiz günlerde Rally Turkey’in, 2 yıldız seviyesinden akredite edildiğini açıkladı.

14.01.2019Motor Sporları
Valilikten açıklama geldi İşte Düzce’deki kötü kokunun nedeni…

Valilikten açıklama geldi! İşte Düzce’deki kötü kokunun nedeni…

DÜZCE Valiliği tarafından yapılan açıklamada, dün gece 2 çocuğun rahatsızlanmasına neden olan kötü kokunun kaynağının geri dönüşüm tesisinden sızan gaz olduğu belirtildi. Valilik, 1'inci Organize Sanayi Bölgesi'nin (OSB) yakınındaki evlerde yaşayanların yoğun kokudan etkilenmesine neden olan geri dönüşüm tesisiyle ilgili idari işlem gerçekleştirileceğini bildirdi.

12.01.2019Gündem
Türkiyenin israf raporu açıklandı

Türkiye'nin "israf raporu" açıklandı

Ticaret Bakanlığınca açıklanan Türkiye İsraf Araştırması'na göre, haftada ortalama 2 ekmek israf edilirken, vatandaşların cep telefonu değiştirme sıklığı ortalama 3,7 yıl oldu. Araştırmaya göre, finansal tasarruf yapanların oranı yüzde 38,1'e yükselirken tasarruflar banka mevduatı yerine altına kaydı.

12.01.2019Ekonomi
Zehirli gaz korkusu Tahliye edildiler: Yakındaki akrabanıza gidin...

Zehirli gaz korkusu! Tahliye edildiler: Yakındaki akrabanıza gidin...

Düzce Beyköy beldesinde bulunan 1. Organize Sanayi Bölgesi'nde (OSB) henüz üretime geçmeyen lastik atıklarından geri dönüşüm yaparak elektrik üreten bir fabrikanın deneme çalışması sırasında patlayan filtresinin çevreye yaydığı gazdan ve dereye akıttığı atıktan etkilenen 3 çocuk hastaneye kaldırıldı. Atıkların karıştığı derenin geçtiği mahallede yaşayan vatandaşlar tahliye edildi.

12.01.2019Gündem
Fabrika gibi meslek lisesi

Fabrika gibi meslek lisesi

Ağrı Nurettin Dolgun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, okullar ve kamu kuruluşlarının ihtiyaçları için ürettiği mobilya ve benzeri ürünlerle geçen yıl 2.3 milyon liralık ciroya ulaştı. Lise, hem ekonomiye katkı sağlıyor hem de nitelikli eleman yetiştiriyor.

10.01.2019Eğitim
Geri dönüşüm deposunda yangın

Geri dönüşüm deposunda yangın

Avcılar'da geri dönüşüm deposu olarak kullanılan bir alanda yangın çıktı. Olay yerine çok sayıda itfaiye ekibi sevk edildi. İtfaiyenin yangına müdahalesi sürüyor.

8.01.2019Haber
Üniversitelilerden örnek projeler

Üniversitelilerden örnek projeler

Kastamonu Üniversitesi Eğitim Fakültesi Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümü öğrencileri, hayvanlar için yemlik ve yuva yapma, ayakkabısı olmayan çocuklar için bot, taşrada hiç sinemaya gidemeyen çocukların ayağına sinemayı götürme gibi pek çok projeyi hayata geçirdi.

8.01.2019Eğitim
Elektrikli otolara ‘pil vergisi’ yok

Elektrikli otolara ‘pil vergisi’ yok

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mehmet Emin Birpınar, henüz uygulama yönetmeliği yayınlanmayan yasa maddesinin yanlış anlaşıldığını belirterek, “Biz ithal edilen veya Türkiye’de üretilen hibrit ve elektrikli araçların mevcut bataryalarından kilo başına 15 TL almayacağız. Amacımız ömrü dolan batarya ve aküler yenilendiğinde geri dönüşüm adına depozito gibi kilo başına ücret almak” dedi.

8.01.2019Ekonomi
Elektrikli araçlardan pil vergisi alınmayacak

Elektrikli araçlardan pil vergisi alınmayacak

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan çevre adına sevindirici haber geldi. Türkiye’de üretilen veya ithal edilen hibrit ve elektrikli araçların bataryalarından kilo başına 15 TL alınmayacak.

7.01.2019Ekonomi
Yeditepe, dünyanın en yeşil üniversiteleri arasında

Yeditepe, dünyanın en yeşil üniversiteleri arasında

Yeditepe Üniversitesi, üniversitelerde sürdürülebilirlik konusunda dünyadaki ilk ve tek derecelendirme kuruluşu olan ve dünyanın en yeşil üniversitelerini belirleyen UI GreenMetric’in (Yeşil Ölçüm) 2018 değerlendirmesinde, Türkiye’deki vakıf üniversiteleri arasında birinci sıradaki yerini korurken dünya genelinde 249’uncu oldu.

7.01.2019Kampüs
İş dünyasına moral oldu

İş dünyasına moral oldu

Bursa iş dünyası temsilcileri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan ekonomik destek ve teşviklerin olumlu olduğunu belirterek, moral verdiğini dile getirdi. Son dönemde birçok ürüne zam geldiğini de hatırlatan iş insanları, asgari ücretteki yükselişi olumlu yorumladı.

2.01.2019Serhat TEZCAN
Diğer sürücüler uyardığında fark etti... Hepsi kül oldu

Diğer sürücüler uyardığında fark etti... Hepsi kül oldu

ÜMRANİYE’deÿkasasında akü yüklü kamyonda yangın çıktı. Vatandaşların uyarısıyla yangını fark eden sürücü, kasayı ayırarak kamyonu yanmaktan kurtarırken, kasadaki aküler yanarak kullanılamaz hale geldi.

31.12.2018Gündem
Son dakika... Yüzde 15 indirim yarın başlıyor

Son dakika... Yüzde 15 indirim yarın başlıyor

 İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi'nin kasım ayında gerçekleşen toplantıda aldığı, "Tüm abone gruplarında su tarifeleri, 1 Ocak 2019'dan itibaren yüzde 15 indirimli olacak" kararı, yarın yürürlüğe girecek.

31.12.2018Ekonomi
Plastiksiz gelecek için bilmeniz gereken 9 şey

Plastiksiz gelecek için bilmeniz gereken 9 şey

Salıdan sonra poşetler ücretli. Uzun zamandır gündemdeydi, 1 Ocak itibariyle hayata geçiyor. Artık plastik poşetlerin her biri en az 25 kuruşa satılacak, bu ücret her yıl güncellenecek. Bu karar yeterli mi, hayatımızda neler değişecek, doğayı korumak için başka neler yapabiliriz? Uzmanlara danıştık.

29.12.2018Hürriyet Cumartesi
Öğrenciler alışveriş filesi ördü

Öğrenciler alışveriş filesi ördü

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde devam eden ‘Sıfır Atık Projesi’ kapsamında lise öğrencilerine alışveriş filesi örme eğitimi verildi. Farkındalık yaratarak atık oluşumunu azaltmayı amaçlayan proje, plastik poşetlerden kaynaklanan çevre kirliliğini önlemeyi hedefliyor.

27.12.2018Eğitim
2019 yılında bizi neler bekliyor

2019 yılında bizi neler bekliyor?

5G teknolojisi veri oyununu kökten değiştirecek. Makine öğrenimi hem özel hem iş hayatımızda sürükleyici deneyimler sunacak. Z kuşağı iş hayatını şekillendirmeye başlayacak. İşte Dell Technologies’in 2019 tahminleri…

24.12.2018Teknoloji
Türkiye’nin en büyük entegre lastik geri dönüşüm tesisi hayata geçiyor

Türkiye’nin en büyük entegre lastik geri dönüşüm tesisi hayata geçiyor

Türkiye’nin yerli sermayeli sanayi gücü AKO Grup, 30 milyon Dolar yatırımla Ankara’da Türkiye’nin en büyük entegre lastik geri dönüşüm tesisini kuruyor. Türkiye’de bir yılda oluşan atık lastiğin dörtte birini nitelikli hammaddeye dönüştürecek tesisin, çevre koruma ve sıfır atık hedefine katkı sunmanın yanı sıra, ülke ekonomisine yılda 16 milyon Dolar yarar sağlaması hedefleniyor.

21.12.2018Ekonomi
Dünyanın en yeşil 67nci kampüsü İTÜ oldu

'Dünyanın en yeşil 67'nci kampüsü' İTÜ oldu

İTÜ, dünyanın seçkin üniversitelerinin kampüslerinin yeşil ve sürdürülebilirlik açısından değerlendirildiği UI GreenMetric'te 67'inci sırada yer aldı. İTÜ, ilk 100'e giren tek Türk üniversitesi oldu. 2017 yılında, 77'inci sırada olan İTÜ, bu yıl 10 sıra daha öne çıktı.

21.12.2018Eğitim
Doğayı korumak için bez çanta kullanıyorlar

Doğayı korumak için bez çanta kullanıyorlar

Sultanbeyli Zübeyde Hanım İlkokulu birinci sınıf öğrencileri, plastik poşet kullanımının doğaya verdiği zarara dikkati çekmek için kullanmaya başlayacakları bez çantalarını boyadı.

21.12.2018Eğitim
Gönülden bir kahveye kim hayır diyebilir: Kadıköy Gönüllüler Kahvesi

Gönülden bir kahveye kim hayır diyebilir: Kadıköy Gönüllüler Kahvesi

Hiç kimse beklemezken, sadece iradi olarak hem de kendinden eksiltme pahasına yani “gönülden” girişilen bir iyilik hareketinden bahsedeceğiz bu hafta size. 108. sayımızda İlham sayfamızın konuğu, Kadıköy Gönüllüler Kahvesi’nin hikayesini konuşmak üzere Seda Akpınar Şenyuva.

17.12.2018Kampüs
Seyahatte çevreci seçimler yapabilirsiniz

Seyahatte çevreci seçimler yapabilirsiniz

Yeryüzünün doğal güzellikleri, aynı zamanda küresel turizmin en önemli rotaları: Avustralya’daki Büyük Resif, Hint Okyanusu’ndaki adalar, Güney Amerika’nın Amazon Ormanları, Afrika’nın vahşi yaşamı, Antarktika... Her yıl milyonlarca insan buraları görmek için seyahat ediyor. Kısırdöngü tam da bu noktada başlıyor. Yeryüzündeki her eylemimiz karbon salınımı ortaya çıkarıyor ve seyahat bu eylemlerden biri. Yani resifleri görmek için uçağa bindiğimizde, yok oluşlarına katkı vermiş oluyoruz. Neyse ki yakın tarihli bir TripAdvisor anketine göre, gezginlerin yaklaşık üçte ikisi giderek daha çevreci seçimler yapma eğiliminde. Bu yıl Polonya’da düzenlenen İklim Zirvesi COP24 sonrası çevre dostu seyahatin ipuçlarını derledik.

17.12.2018Seyahat
Bakan Kurumdan dar gelirli vatandaşa ön ödemeli konut müjdesi

Bakan Kurum'dan dar gelirli vatandaşa "ön ödemeli konut" müjdesi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) ile dar ve orta gelirli vatandaşlara yönelik ön ödemeli konut projesini hayata geçireceklerini bildirdi.

14.12.2018Ekonomi
Asker ve polisin gücüne güç kattı 2019 için 30 bin talep

Asker ve polisin gücüne güç kattı! 2019 için 30 bin talep

Makine Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) Kırıkkale Silah Fabrikasında yerli ve milli imkanlarla üretilen Milli Piyade Tüfeği MPT-76, asker ve polisin gücüne güç katmaya devam ediyor.

13.12.2018Gündem
Elektronik atık toplayan öğrencilere ödül

Elektronik atık toplayan öğrencilere ödül

ELDAY ve Beyoğlu Belediyesi e-atıkların geri dönüşüm zincirine kazandırılmasını teşvik etmek ve özellikle gençler arasında bu konudaki farkındalığı artırmak için önemli bir kampanyaya imza atıyor. “Elektronik Atıkları Topluyoruz, Öğrencilerimizi Ödüllendiriyoruz” kampanyasıyla 10 Mayıs 2019 tarihine kadar elektronik atık toplayan öğrencilere bir scooter hediye ediliyor.

10.12.2018Kampüs
Lise öğrencileri Google Bilim Fuarında yarı finale kaldı

Lise öğrencileri Google Bilim Fuarı'nda yarı finale kaldı

Emirhan Belli ile Serkan Aslan, sebze ve meyve atıklarından biyoplastik üretmek amacıyla yola çıktıkları projeyle Google Bilim Fuarı'nda yarı finale kalmayı başardı. Maddi imkânları yetersiz olan iki öğrenci, beheri ocakta kaynatarak elde ettikleri macunu, etüv yerine ocaklı fırında pişiriyor.

9.12.2018Teknoloji
Bilim Hattı, geleceğin bilim insanları için yola çıktı

Bilim Hattı, geleceğin bilim insanları için yola çıktı

Bilimi sevdirmek için İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) hayata geçirdiği ‘Bilim Hattı’nda öğrenciler akıllı sistemleri yakından öğreniyor. Öğrenciler geri dönüşüm, çevreye zarar veren etmenler ile evrenin dinamiklerini hakkındaki bilgilerini ‘Bilim Hattı’yla deneyimliyorlar.

8.12.2018Eğitim
‘Çevre dostu hac yapın’

‘Çevre dostu hac yapın’

CUMHURBAŞKANI Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, İBB’nin ev sahipliğinde düzenlenen İstanbul Uluslararası Çevre Zirvesi ve Fuarı’na katıldı.

8.12.2018Gündem
Son dakika: Tuzlada fabrika yangını

Son dakika: Tuzla'da fabrika yangını

Tuzla'da deri sanayi sitesinde bulunan bir geri dönüşüm fabrikasında yangın çıktı.

5.12.2018Gündem

En güzel "geri dönüşüm"

Samsun'da emekli bankacı Serpil Coşkun öncülüğünde bir araya gelen kadınlar, evlerindeki eski gazete ve dergilerden oyuncak bebek üretiyor. (AA) İLYAS GÜN

3.12.2018Haber

Yazar Sonuçları

Dün bir, bugün iki, başladık

Bir hayli yorulmuş, üzülmüş, ağlamış, bıkmıştık;Biraz huzur, Bir miktar mutluluk beklentisi,Ve taze umutlarla başladık 2019 ‘a.Tüm insanlığa savaşsız, çatışmasız, kavgasız, gerilimsiz bir yıl olsun…

4.01.2019